Proudové motory: Rusko je 20 let pozadu

Stíhačky F-22A již podnikly 200 000 letů a jeho motory pracovaly 500 000 hodin; ilustrační foto / US Air Force

Proudové motory páté generace F119 stíhaček F-22A již překročily bariéru 500 000 letových hodin. Naopak Rusko motory páté generace Izdělije 30 pro stíhačky T-50 zavede do operačního použití až po roce 2020.

Rusko v oblasti vojenského vývoje čelí několika zásadním problémům: Rusko nemá, ostatně jak prorocky pronesl ruský císař Alexandr III, mezi ostatními státy žádné přátele. Ve vývoji vojenské techniky se proto Rusko musí (resp. chce) spoléhat pouze na sebe.

Rusku patří, co do počtu obyvatel, až devátá příčka mezi všemi zeměmi. Rusko sice stále využívá mohutnou vojenskou vědecko-průmyslovou základnu vybudovanou v časech Sovětského svazu, ale jednoduše nemůže obelhat skutečnost, že v porovnání se Spojenými státy nebo Čínou má 2,5× (resp. 10×) menší lidské zdroje. 

To v ruku v ruce se skutečnosti, že výkon HDP Ruska odpovídá Španělsku, neposkytuje Rusku takové podmínky ve vývoji nejnovějších vojenských technologií, jaké mají především v Číně nebo Spojených státech.

Ukázkovým příkladem ruských problémů ve vývoji moderních vojenských technologií jsou proudové motory pro stíhačky - Rusko zatím nezavedlo do operačního použití proudový motor schopný nadzvukového letu bez přídavného spalování (tzv. supercruise). Např F-22 bez přídavného spalování dosáhne rychlosti Mach 1,7, evropský Eurofighter Typhoon Mach 1,5, švédský JAS-39E Gripen (Gripen NG) Mach 1,2 a francouzská stíhačka Rafale Mach 1,3.

Otázkou také je úroveň digitálního řízení ruských motorů. V západní terminologii se digitální řízení motorů označuje jako FADEC (Full Authority Digital Engine). Použití systému FADEC radikálně zjednodušuje pilotáž a ovládaní letadla, snižuje spotřebu paliva, chrání motor proti lidské chybě, poskytuje diagnostiku motoru, snižuje hmotnost motoru, atd. atd.

FADEC během letu získává ze senzorů kvanta informací, jako jsou například hustota a teplota vzduchu, tlaky a teplota v motoru, poloha plynové páky a další parametry. Informace jsou předávány řídicí jednotce, kde jsou analyzovány mnohokrát za sekundu. Z takto zpracovaných dat lze zjistit všechny nutné parametry motoru - v případě potřeby jsou řídicí jednotkou vhodným způsobem upraveny. FADEC rovněž řídí i startování motoru.

Dodejme, že Rusko zavedlo první plně “digitální motor” (AL-41F1S) v roce 2010 do stíhaček Su-35S.

Podle ruského webu Gazeta.ru v současné době zaměstnanci moskevské konstrukční kanceláří Saturn pracují na tři směny, aby co nejdříve dokončili vývoj motoru Izdělije 30 pro stíhačku T-50. Motor má vynikat vlastnostmi supercruise a plným digitálním řízením.

Motor Izdělije 30 se svými výkony a schopnostmi má vyrovnat americkému motoru Pratt & Whitney F119. Ten kromě plně digitálního řízení, schopností supercruise, vyniká vektorováním tahu ve dvou rovinách a vlastnostmi stealth. Dodejme, že na základě motoru F119 vznikl motor F135 stíhaček F-35 Lightning II.

Na konci roku 2016, Aleksandr Artijukov, generální ředitel Spojené korporace výrobců motorů, řekl, že letouny T-50 s motory Izdělije 30 začnou s leteckými testy na konci letošního roku a vývoj motoru skončí v roce 2020. Státní zkoušky stíhaček T-50 s motory Izdělije 30 začnou po roce 2020.

Podle Gazeta.ru, která se odvolává na nejmenované odborníky, však nelze konec roku stihnout, protože nejsou vyřešeny problémy s digitálním řízeními motoru.

Podle Konstantina Makijenka, zástupce ředitele moskevského think-tanku Centrum pro analýzu strategií a technologii (CAST), je také v ruském případě problém nízká sériovost motorů, resp. letadel. Velké zahraniční společnosti mohou utratit za vývoj motorů miliardy dolarů, protože poté motor prodají v obrovských počtech - jako např. v případě stíhaček F-35.

Pokud jsou ale výrobní šarže malé, náklady na výzkum a vývoj jsou obrovské. Podle Makijenka proto budou motorářské firmy s malou sériovostí vždy outsaidery za firmami, který vyrábějí tisíce motorů.

Pro Rusko je také problém, že nemá přístup na světový trh s vojenskými proudovými motory, takže nemůže nakupovat motory nebou součástky v zahraničí. 

“V oblasti páté generace proudových motorů jsme dnes v bodě, kde byli Američané před dvaceti lety,” uvedl pro Gazeta.ru nejmenovaný zdroj z průmyslu. “Už mají vyvinuté a ze všech dětských nemocí vyléčené sériové motory F119. Navíc stíhačky F-35 dostanou motory další generace F135.”

Gazeta.ru však zdůrazňuje, že situace není tak zlá. Rusko je druhou zemí na světě, která se chystá zavést motory páté generace. Podle Gazeta.ru v Evropě vývoj motorů páté generace ještě nezačal a Čína prozatím ani nezvládla vývoj motorů čtvrté generace.

Zdroj: Gazeta.ru

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké motory s proměnným cyklem pro budoucí stíhačky

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci programu AETP (Adaptive Engine Transfer Program) poskytlo ...

Nové motory pro ruskou stíhačku T-50 (Su-50) po roce 2020

Oproti dřívějším informacím ruských médií, i tiskovým zprávám z ruského průmyslu, vývoj ruské ...

Budoucí motory pro stíhačky F-35: Výkonnější, úspornější a levnější

Americká firma Pratt & Whitney pracuje na pokročilejší verzi proudových motorů F135 pro letadla ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • DJW_
  20:27 28.06.2017

  Ale ja vás rád opravím, nemáte zač.

  Arassuil: Keď to tvrdí jeden z popredných amerických vedcov (ktorý je zároveň univerzitným pedagógom), asi o tom niečo vie. Úprimne ma mrzí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ja vás rád opravím, nemáte zač.

  Arassuil: Keď to tvrdí jeden z popredných amerických vedcov (ktorý je zároveň univerzitným pedagógom), asi o tom niečo vie. Úprimne ma mrzí, že Vás to rozrušilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  01:46 28.06.2017

  DJW_: Vysokoškolsky vzdělatelných lidí je v populaci sotva 20%. Jestli má 54% Rusů vysokoškolské vzdělání, tak pak jsou buď národem géniů nebo to vypovídá o kvalitě jejich vysokého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Vysokoškolsky vzdělatelných lidí je v populaci sotva 20%. Jestli má 54% Rusů vysokoškolské vzdělání, tak pak jsou buď národem géniů nebo to vypovídá o kvalitě jejich vysokého školství. Spíš bych řekl, že to druhé.

  Ale abychom zůstali u čísel, protože čísla nám řeknou to, co v nich chceme vidět. V žebříčku nejlepších univerzit světa v roce 2017 (celkem 981 univerzit) se Rusko umístilo 24x. Nejlepší výsledek měla Lomonosova univerzita (188. místo), v první 500 bylo celkem 8 univerzit, zbylých 16 se většinou pohybovalo někde na chvostu (horší jak 800. příčka).

  V tom samém žebříčku se USA umístilo 148x. Nejlepší výsledek měl CalTech (2. místo), v první 500 bylo celkem 120 univerzit z USA.

  Žebříček: https://www.timeshighereducati...

  Jestli něco nesnáším, pak jsou to kecy o degradaci vzdělání na Západě.
  Jo a abych nezapomněl, v USA bijou černochy.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  01:03 28.06.2017

  Vážená redakcia. Keď už sa tvárite ako profesionálne periodikum, tak láskavo nepíšte úplné bludy a demagógiu najnižšej kategórie. "Rusku patří, co do počtu obyvatel, až devátá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážená redakcia. Keď už sa tvárite ako profesionálne periodikum, tak láskavo nepíšte úplné bludy a demagógiu najnižšej kategórie. "Rusku patří, co do počtu obyvatel, až devátá příčka mezi všemi zeměmi. Rusko sice stále využívá mohutnou vojenskou vědecko-průmyslovou základnu vybudovanou v časech Sovětského svazu, ale jednoduše nemůže obelhat skutečnost, že v porovnání se Spojenými státy nebo Čínou má 2,5× (resp. 10×) menší lidské zdroje. " Takže podla oficiálnych dát OECD z roku 2014 má Rusko vzdelanosť vo výške aspoň 5 ročného univerzitného štúdia 54% percent obyvateľstva, čo je viac ako v Izraeli alebo USA a o VEĽA viac ako v Číne (10%). Reálne tak aj pri relatívne malom počte obyvateľov má dostatok vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Nehovoriac o tom, že kvalita vzdelania napr. v USA je na katastrofálnej úrovni - to netvrdím ja, ale poprední americký (teda vlastne skôr japonský) vedec https://youtu.be/NK0Y9j_CGgM?t... Ako môže niekto, kto si chce hovoriť novinár, robiť takého školácke chyby?? Alebo že by úmysel? PS: nikoho som neurazil a argumentoval faktami. Som zvedavý, či tu môj príspevok zostane a aké budú redakcie.
   
   
  Ano, byl to úmysl. Tak, a teď aspoň víte, že nás nemáte číst. Admin
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  23:53 27.06.2017

  Olivav: a aby jste klikali na reklamu. :)

  Olivav: a aby jste klikali na reklamu. :)

 • divous
  15:40 24.06.2017

  Ta úvodní úvaha na téma lidské zdroje je úplně zbytečná. To jak jsou kvalitní a jak je pracováno s talentem je rozhodující, vůbec ne počet obyvatel. To je v podstatě úplně stupidní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta úvodní úvaha na téma lidské zdroje je úplně zbytečná. To jak jsou kvalitní a jak je pracováno s talentem je rozhodující, vůbec ne počet obyvatel. To je v podstatě úplně stupidní úvaha. Například Německo určitě nemá v porovnání s mnoha zeměmi zrovna hodně obyvatel, přesto dominuje v mnoha technologických oborech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:53 24.06.2017

  gangut,

  já s tebou v tomhle souhlasím a máš pravdu, že to je spíše PR. Kažbý motor másvé plus i minus atd... Tak jako někde zaznělo, že i dělení letadel do generací je mnohdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut,

  já s tebou v tomhle souhlasím a máš pravdu, že to je spíše PR. Kažbý motor másvé plus i minus atd... Tak jako někde zaznělo, že i dělení letadel do generací je mnohdy zavádějící, protože neexistuje ostrá dělící čára a 5th gen si vymyslel LM kvůli F22 a F35.

  No nic některé články jsou tu aby rozpoutaly vášnivou diskusi. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  09:48 24.06.2017

  Olivav
  Motory poznám jednoprúdové, dvojprúdové,s predným alebo zadným obtokom jedno, dvoj, trojhriadelove, s roznymi typmy kompresorov , turbín , spalovacích komor, s roznymi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav
  Motory poznám jednoprúdové, dvojprúdové,s predným alebo zadným obtokom jedno, dvoj, trojhriadelove, s roznymi typmy kompresorov , turbín , spalovacích komor, s roznymi systémemi ovládania roznymi vychytávkami, ale nikdy som sa nestretol s rozdelením motorov do generácií. Každý typ motora je vhodný na niečo iné. Niekde je vhodnejší dvojprúdový motor s vysokým obtokom. Inde jednoprúdový. Motory sa modernizujú, na jednom jadre može byt postavených niekolko motorov, menia sa riadiace systémy. Napríklad CFM-56/3 má ovládanie lanami cez hydromechanickú jednotku CFM-56/5 už má ovládanie digitálne a CFM-56/7 plne digitálne. Pritom je to v podstate stále jeden motor a výkonove sa nastavuje podľa konkrétneho použitia.
  Proste mi článok príde tak trochu bulvárny na kvázi odborný web. Akože oni sú pozadu lebo generácia. A pritom je to nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:47 23.06.2017

  gangut,

  koukni např. zde: http://www.leteckemotory.cz/mo...

  dnes jsou u těch motorů lepší zmíněné parametry v článku plus moderní řídící elektronika

  Jinak vesměs ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut,

  koukni např. zde: http://www.leteckemotory.cz/mo...

  dnes jsou u těch motorů lepší zmíněné parametry v článku plus moderní řídící elektronika

  Jinak vesměs jsou to ty tzv. turbofan typy a motor s proměnným cyklem navíc mění obtokový poměr a má pár dalších vychytávek byl to např motor YF120 od GE

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  No máš pravdu v tom, že generace jsou takové PR YF120 mohl být v F22 a tak by byl tzv. 5. generací a dnes to oprašují a mluví o něm jako o 6. generaci. Tak si vyber.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  21:00 23.06.2017

  To Olivav
  Ďakujem za odpoveď. Ale stále som sa nedozvedel čo autor myslí motorom 5. generácie. Všade som sa dočítal len o motore pre stíhačku 5. potažmo 6. generácie. Podľa mňa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Olivav
  Ďakujem za odpoveď. Ale stále som sa nedozvedel čo autor myslí motorom 5. generácie. Všade som sa dočítal len o motore pre stíhačku 5. potažmo 6. generácie. Podľa mňa si autor výraz motor x-tej generácie vycucal z prsta.
  A tomu zodpovedá aj celková kvalita článku...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  17:59 23.06.2017

  gaunt,

  v článku je zmínka o možnostech řízení motoru, na leteckemotory.cz je zmínka o nových materiálech a též výkonových charakteristikách. Ve výsledku je to motor v 5. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt,

  v článku je zmínka o možnostech řízení motoru, na leteckemotory.cz je zmínka o nových materiálech a též výkonových charakteristikách. Ve výsledku je to motor v 5. generaci letadel, kde umožňuje supercruise atd....

  Jinak, US považuje motor s proměnným cyklem za 6. generaci, RF píše o kombinovaném motoru a Britové makají na Sabre a pak jsou další koncepty.

  více méně 4. i 5. generacce jsou turbojet či turbofan motory lišící se v kompresoru spalovací komoře atd.... více zde https://www.quora.com/What-is-... kdybych to komolil tak mě opravte, nejsem neomylný

  tady je ten možný a asi očekávaný budoucí vývoj:
  https://www.rt.com/news/350905...
  http://aviationweek.com/defens...
  https://www.reactionengines.co...
  https://www.netl.doe.gov/File%...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  15:53 23.06.2017

  Dobrý deň.
  Mohol by mi prosím niekto vysvetliť, čo je to prúdový motor 5. generácie? A aký je rozdiel proti predchádzajúcim generáciám?

  Dobrý deň.
  Mohol by mi prosím niekto vysvetliť, čo je to prúdový motor 5. generácie? A aký je rozdiel proti predchádzajúcim generáciám?

 • Slavoslav
  11:25 23.06.2017

  Givicz

  No čo ti budem. Buď sú Rusi neskutočný gurmáni, alebo sú na tom veľmi, ale že veľmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  No čo ti budem. Buď sú Rusi neskutočný gurmáni, alebo sú na tom veľmi, ale že veľmi zle.

  https://www.etrend.sk/ekonomik...

  Pozri si aj tú časť o platoch. A ešte jedna vec. V obehu majú veľa dolárových hypoték a tam to bežným rusom poriadne predraží splátky.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:10 23.06.2017

  givitz:
  Keď v roku 1. júna 2000 stanovili v RF životné minimum na 1138 rubľov mesačne, žilo pod touto hranicou asi 30% populácie, čo znamená, že priemerná mzda v Rusku ako takom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz:
  Keď v roku 1. júna 2000 stanovili v RF životné minimum na 1138 rubľov mesačne, žilo pod touto hranicou asi 30% populácie, čo znamená, že priemerná mzda v Rusku ako takom nemohla byť 700 rubľov (!). Mohla to byť nanajvýš tak priemerná mzda v niektorom zapadnutom regióne. Naproti tomu to, čo tu prezentujete ako priemernú ruskú mzdu pre rok 2012, je v skutočnosti priemernou mzdou iba v Moskve! Rozdiely v priemerných mzdách v jednotlivých regiónoch Ruska sú niekedy aj 5-násobné.

  Spôsob, akým sa to tu pokúšate prezentovať je účelovo zavádzajúci (asi ako tabuľky našich politikov, keď majú ukázať nejaké výsledky), ale neviním Vás za to, pokiaľ pokladáte všetko to, čo odznie vo filme o Putinovi za slovo Božie.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:05 23.06.2017

  PavolIR tady sále někdo dokola motá nominální růst platů s reálným růstem... v tom dokumentu bylo uvedeno, že se plat v Rusku zvedl ze 700 rublů v roce 2000 za pouhých 12 let na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR tady sále někdo dokola motá nominální růst platů s reálným růstem... v tom dokumentu bylo uvedeno, že se plat v Rusku zvedl ze 700 rublů v roce 2000 za pouhých 12 let na 29000 což je správně... vůbec nikdo nepopírá, že vlivem inflace reální kupní síla v době krize klesá.. s čímž už tak mírně nesouhlasím, že k tomu dochází bez ohledu jaký je prezident...

  co se týče vývoje financování dalšího výzkumu motoru nové generace pro T50 a dalších programů v závislosti na ceně ropy budu citovat z článku hospodářských novin ... Ruský rozpočet na rok 2017 počítá s cenou 40 dolarů za barel, kdy při ceně 50 dolarů za barel získá státní rozpočet bilion rublů navíc (cca 500 miliard korun) pokud by cena stoupla ještě jenom o 5 dolarů bylo by to již 1,4 bilionu rublů navíc s čímž rozpočet ruské federace nepočítal

  https://archiv.ihned.cz/c1-655...

  a ted se podívej na vývoj ceny ropy od začátku roku 2017
  http://img.kurzy.cz/grafy/komo...

  od začátku roku 2017 se to drželo několik měsíců okolo 55 dolarů za barel... v současné době je cena 45,20 dolarů za barel....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:41 23.06.2017

  givitz:
  Medzi rokmi 2000 a 2012 oslabil rubeľ ešte výraznejšie ako medzi 2011 a dneškom. To sa potom ľahko "zvyšujú platy". Každopádne v tom období došlo k nárastu ruského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz:
  Medzi rokmi 2000 a 2012 oslabil rubeľ ešte výraznejšie ako medzi 2011 a dneškom. To sa potom ľahko "zvyšujú platy". Každopádne v tom období došlo k nárastu ruského hospodárstva (po prepade vždy nasleduje rast + zvyšovanie cien ropy), takže zákonite išli platy logicky hore aj reálne. K tomu dochádza bez ohľadu na to, kto je prezident.

  So zlatom, ako potenciálnym "záchranným vankúšom" vidím ten problém, že si uchováva svoju hodnotu iba kým sa drží v trezoroch. Akonáhle by z neho museli skutočne sanovať svoje hospodárstvo a začali ho predávať, náhly nárast ponuky oproti dopytu nárazovo zníži jeho hodnotu a dôsledkom by boli mnohomiliardové straty.
  Čo sa získavania valút týka, tam centrálna banka síce môže mať mnohomiliardové zisky z oslabovania vlastnej meny, ale ide to na úkor prostého obyvateľstva.

  Záverom sa to celé pokúsim stočiť ako tak naspäť na ruské prúdové motory, a budúce možnosti ich vývoja, nech to nie je už teda fakt celé offtopic. :-D :
  Hlavným problémom pre financovanie ďalších výskumov a zavádzaní ich výsledkov do sériovej výroby naďalej ostanú nízke ceny ropy, ktoré sa teraz po menovaní nového saudského princa ešte viac znížili a doterajšie dohody OPECu ohľadom obmedzenia ťažby sa zdajú byť ohrozené. Položka, ktorá tým vypadáva z ruského rozpočtu je predsa len dosť veľká, ak sa pozrieme na percentuálny podiel predaja energetických nosičov na ruskom rozpočte.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:34 23.06.2017

  to Olivav podle mě správné rozhodnutí.... F22 s F35 zatím stačí i do počtu Rusko má zatím nejmodernější stíhač Suchoj SU 35S což je 4++, kdy podle ministra obrany Ruské federace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Olivav podle mě správné rozhodnutí.... F22 s F35 zatím stačí i do počtu Rusko má zatím nejmodernější stíhač Suchoj SU 35S což je 4++, kdy podle ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu první T-50 ruské letectvo získá v roce 2019 a to zřejmě ještě s motorem AL-41F1. (předpokládám, že do motorové konzole půjde později zabudovat i vyvíjený nový motor)

  Američané již nějaký rok vyvíjejí stíhačku 6 generace, což dělají i rusové ale předpokládám, že nejsou ještě tak daleko...
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  09:30 23.06.2017

  givicz: "Podle mě je také důležité, že Rusko neintervenuje na pozvednutí rublu (podle mě vyhazování peněz) ale stále dokola nakupuje zlato a cizí měny...".
  "Putin sází na zlato a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: "Podle mě je také důležité, že Rusko neintervenuje na pozvednutí rublu (podle mě vyhazování peněz) ale stále dokola nakupuje zlato a cizí měny...".
  "Putin sází na zlato a cizí bankovky v sejfech. Mají zmírnit propad rublu..."

  Tak děkujeme, že jste nám to vysvětlil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:26 23.06.2017

  Panove (givicz, sorge apod).

  Pokud nekdo (treba Putin) uvadi nominalni rust platu ale nerekne, jak za stejnou dobu vzrostly ceny, tak jedna se o bezcennou nic nerikajici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panove (givicz, sorge apod).

  Pokud nekdo (treba Putin) uvadi nominalni rust platu ale nerekne, jak za stejnou dobu vzrostly ceny, tak jedna se o bezcennou nic nerikajici informaci. Realna mzda totiz mohla (v principu, netvrdim, ze to tak skutecne bylo) klesnout. Realna mzda v Rusku asi stoupla, ale urcite ne 10x anebo i vicekrat.

  Priklad 1:
  Byvala kdysi v Nemecku po WW1 hyperinflace, to se zvedaly platy tydne mozna o stovky procent ale s zivotni urovni to presto slo z kopce.

  Priklad 2: v roce 1990 u nas byvala prumerna nominalni mzda cca 3000Kc, dnes je cca 27000Kc, tedy 9x vyssi. Realna mzda ovsem 9x nestoupla, pocitam ze stoupla maximalne tak 2x.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:14 23.06.2017

  Shania,

  měl jsi pravdu tu F-22 asi fakt nebudou znovu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  měl jsi pravdu tu F-22 asi fakt nebudou znovu vyrábět.

  http://nationalinterest.org/bl...

  škoda bylo to hezké letadlo
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:13 23.06.2017

  Pardon, ne zaveden pred 20 lety, ale prvni let pred 20 lety.

  Pardon, ne zaveden pred 20 lety, ale prvni let pred 20 lety.

 • Clanek
  09:12 23.06.2017

  @Sorge-227

  To je takove kouzelne, ja jsem dostal ve skole trojku, ale Honzik a Karlik, ti maj dokonce ctyrku a hlavne ze Pepik tamhle s jednickou si ode mne kdysi pujcil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Sorge-227

  To je takove kouzelne, ja jsem dostal ve skole trojku, ale Honzik a Karlik, ti maj dokonce ctyrku a hlavne ze Pepik tamhle s jednickou si ode mne kdysi pujcil svacinu.
  Argumentace jako v materske skolce.

  Rusko je 20 let pozadu, tecka. Mozna nebylo, ale ted je. USA ma v provozu motor pate generace uz 12 let, zaveden pred 20 lety. 7 stran, 9 desitek komentu snazici se okecat to nebo ono, ale jednoduse Rusko v devadesatkach zaspalo a protoze Rusko neni SSSR, uz to ani nikdy nedozene. Naproti tomu Cina a EU ten potencial dohnani (Cina v dlouhem horizontu i predehnani) ma, lidska zakladna, sila ekonomiky... to bude hrat do karet novym stikam jako je Cina a Indie. Rusko uz bude jen mensi a min znamenajici (postupne to ceka i USA).
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:11 23.06.2017

  Givicz,

  to, že tu dokola uvádíš údaje s minimální relevancí - jako třeba vývoj nominálních mezd mezi uvedení inflace za stejné období nebo dividendy vyplacené do zahraničí bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz,

  to, že tu dokola uvádíš údaje s minimální relevancí - jako třeba vývoj nominálních mezd mezi uvedení inflace za stejné období nebo dividendy vyplacené do zahraničí bez uvedení celkové výše zahraničních investic a jejich vlivu na HDP - ukazuje, že ekonomice nerozumíš. Prosím, nech toho.

  Jediné co Putin dokázal (v ekonomice) je, že začal vládnout v době silného růstu cen energetických surovin. A logicky šla nahoru i celá ruská ekonomika. Za deset let více než dvojnásobně vzrostlo HPD. Ten trend začal už na konci Jelcinovi vlády. A když teď šla ropa dolů a následně stagnuje, tak ruská ekonomika ten vývoj kopíruje.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:01 23.06.2017

  PavolIR ty čísla sedí ten nárůst od roku 2000 do 2012. V roce 2014 byla průměrná měsíční mzda v Rusku 32 500 rublů, v roce 2015 pak vyrostla na téměř 34 000 rublů v roce 2017 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR ty čísla sedí ten nárůst od roku 2000 do 2012. V roce 2014 byla průměrná měsíční mzda v Rusku 32 500 rublů, v roce 2015 pak vyrostla na téměř 34 000 rublů v roce 2017 předpokládám, že to bude již více jak 35000 (a ještě když to porovnáš s okolními státy jako je např. Ukrajina tak je to jedním slovem impozantní).... samozřejmě, že v době krize a oslabení rublu se reálná kupní síla snížila přes i nárůst platů je to cca o 14% oproti roku 2013..

  Nicméně vypadá to, že krize letos končí růst ruského hospodářství v květnu 2017 zrychlil na 3,1 %. v meziročním vyjádření. Vyplývá to z informace Ministerstva pro hospodářství
  http://www.eurasia24.cz/aktual... rozvoj RF.


  Podle mě je také důležité, že Rusko neintervenuje na pozvednutí rublu (podle mě vyhazování peněz) ale stále dokola nakupuje zlato a cizí měny proto také stále rostou devizové a zlaté rezervy Ruska, teď je to 405 miliard dolarů...

  Putin sází na zlato a cizí bankovky v sejfech. Mají zmírnit propad rublu
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/rusk...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:51 23.06.2017

  givitz:
  V roku 2011 stálo 100 rubľov 60 Kč, zatiaľ čo dnes je to takých 39-40 Kč. Čiže to, čo tu pre dané obdobie, popisujete nie je zvyšovanie platov, ale dorovnávanie devalvácie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz:
  V roku 2011 stálo 100 rubľov 60 Kč, zatiaľ čo dnes je to takých 39-40 Kč. Čiže to, čo tu pre dané obdobie, popisujete nie je zvyšovanie platov, ale dorovnávanie devalvácie meny. Na dôvažok neúmerné, lebo podľa Vašich údajov zarábajú Rusi reálne menej, ako zarábali v roku 2012. Suma zodpovedajúca 29k rubľom z roku 2012 by dnes mala byť odhadom tak 42-43k rubľov.
  To, že OS tresne nejakú hovadinu a Putin mu to veľkoryso potvrdí tu vážne predkladáte ako dôkaz? :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  01:23 23.06.2017

  Ked je rusko 20 rokov pozadu, kde je potom cina, evropske staty,.... Hlavne ze USA nakupovali prudove motory v Rusku. Rusko ma iny pohlad na zbrane ako zapad. Zapad chce mat za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked je rusko 20 rokov pozadu, kde je potom cina, evropske staty,.... Hlavne ze USA nakupovali prudove motory v Rusku. Rusko ma iny pohlad na zbrane ako zapad. Zapad chce mat za kazdu cenu spickovy stroj s cudlikama a vyhrievanymi sedadlami, a tak pod. Je vidiet ze novinari tomu nerozumia. Napriklad taky mig 31 je stavany presne tak aby splnoval ukol aj za cenu znicenia motorov pri maximalke. Hlavna je bojova hodnota a nie ze to vyzera ako ferari a spotrebu to ma ako smart.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:49 23.06.2017

  Kruan špatně jsem si to zapamatoval je to daleko více .... díval jsem se v pondělí na svět podle Putina díl 1, kde Oliver Stone v čase cca 18:52 říká snížil jste míru chudoby o dvě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan špatně jsem si to zapamatoval je to daleko více .... díval jsem se v pondělí na svět podle Putina díl 1, kde Oliver Stone v čase cca 18:52 říká snížil jste míru chudoby o dvě třetiny, penze zvýšil mnohonásobně, v roce 2000 byl průměrný příjem 700 rublů v roce 2012 29 tisíc rublů - Putin odpovídá přesně tak.... můžeš si to pustit je to na prima play... jestli se nepletu tak v současné době to bude již více jak 35000 rublů měsíčně ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  00:06 23.06.2017

  givicz: "To Kruan je ti jasné, že za vlády Putina se zvýšil průměrný plat v Rusku 10x "

  Není mi to jasné...proč by se zrovna za vlády putina zvýšil průměrný plat 10x. O tom jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: "To Kruan je ti jasné, že za vlády Putina se zvýšil průměrný plat v Rusku 10x "

  Není mi to jasné...proč by se zrovna za vlády putina zvýšil průměrný plat 10x. O tom jsem od nikoho nikdy neslyšel.

  Jen aby to nebyla jen taková skazka, to o čem tu píšeš...hmm...10x vyšší plat.

  No uvidíme, co nám o tom povíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:39 22.06.2017

  to Slavoslav shodou okolností bývalý prezident Ukrajiny Leonid Kučma pro ukrajinský kanál 112 Ukrajina řekl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Slavoslav shodou okolností bývalý prezident Ukrajiny Leonid Kučma pro ukrajinský kanál 112 Ukrajina řekl toto:
  https://112.ua/ekonomika/kuchm...

  Ukrajinská ekonomika se rozpadá, stáváme se surovinovým přívěškem.
  „Na ekonomiku jsme úplně zapomněli, klesáme k úplné nule! Stáváme se surovinovým přívěskem. Zůstala nám metalurgie, chemie a zemědělství. Výroby s vysokými technologiemi prakticky nejsou. Kam jdeme? Jsme rádi za svobodný obchod s Evropou. S čím obchodujeme s Evropou? Podívejte se na statistiky. Pšenice — v zemědělství prakticky není nic jiného. Ještě med. Za první kvartál jsme vybrali prakticky všechny kvóty,"
  „A teď se podívejte, jak nás Evropané staví na kolena: „Vykácejte lesy a odvezte je k nám." Kde je nějaká konkrétní pomoc Ukrajině, abychom se mohli postavit na nohy?! Pokud budeme chudí jako dnes, tak nás nikdo nepotřebuje! Na 90 % závisí vše od nás samotných. Není potřeba chodit po celém světě s nataženou rukou. Rozpočet Ukrajiny je dnes ze 70 % tvořen půjčkami," řekl Kučma

  To Kruan je ti jasné, že za vlády Putina se zvýšil průměrný plat v Rusku 10x

  a co říkáš na tyto čísla :
  https://lenta.ru/news/2017/06/...
  Zlaté rezervy Ruských devizových rezerv se zvýšily o 1,3 procenta v květnu tohoto roku o 21,8 tun = o 1,3% a do 1. června činil 54,9 milionu uncí (1,707.6 metrických tun) Hodnota zlata v rezervách v květnu vzrostla o 0,9 procenta - na 69,3 miliardy dolarů. Od začátku letošního roku, regulátor již nakoupil 93,4 tun zlata.
  V květnu, ruské zlato a měnové rezervy vzrostly o 4,72 miliardy dolarů, a do 1. června dosáhly objemu 405.72 miliard dolarů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  23:23 22.06.2017

  Malá reportáž z dnešního Ruska:

  Dnes dopoledne jsem se vrátil z Ruska. Navštívil jsem města Moskva, Kaluga, Brjansk, Smolensk, a Vladimir.

  Upřímně řečeno...co mě překvapilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Malá reportáž z dnešního Ruska:

  Dnes dopoledne jsem se vrátil z Ruska. Navštívil jsem města Moskva, Kaluga, Brjansk, Smolensk, a Vladimir.

  Upřímně řečeno...co mě překvapilo byl vysoký počet žebráků, zejména mimo Moskvu. Ale i letiště Šeremetěvo byl zážitek. Chvílemi jsem si připadal jako v Indii.

  Ceny potravin - levné domácí sýry a uzeniny se nedají pozřít bez žaludkového kolotoče. Mě to naštěstí nechutnalo od začátku, tak jsem se těm trablům úspěšně vyhnul.

  Potraviny:
  Rozumný sýr nebo salám začíná někde okolo 650 rublů, import je podstatně dražší.Chléb je dostupný za pár rublů, ale ten, co se dá jíst je za zhruba za 120-200. Cca. bych konstatoval, že ceny potravin jsou vyšší o cca. 30 procent než u nás. Ale ceny pohanky a sušeného hrachu jsem neporovnával. Jahody na trhu - srovnatelná cena jako u nás. A borůvky byly lepší.

  Platy:

  - V Moskvě jsem vyfotil plakát, který láká nové řidiče metra za 35.000,-- rublů a po odpracovaném roce podnik slibuje 45.000

  - Ruskojazyčné IT Call-centrum ve městě Smolensk platí zaměstnancům 15-20.000 rublů. Celkem nadávali na to, že jsou blízko Běloruska.

  - za angličtinu prý podnik přispívá dalších 1.500 rublů..-ale nikoho takového jsem nepotkal, kdo prý uměl nějaký jazyk, tak odešel do Evropy.

  - výrobní strojírenský podnik: plat soustružníka 15-28.000 rublů

  - průměrný plat v strojírenském závodě, který nekrachuje, ale nutně potřebuje finance: 16.981 rublů


  Tak si to přeberte podle sebe, zatím...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:37 22.06.2017

  Olivav, já také netvrdím, že jsme v této věci ve při :-) Ale asi jsem to napsal jako vepř, když to tak vyznělo.

  Mně se YF-23 taky hodně líbí. Mám podezření, že z dnešního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav, já také netvrdím, že jsme v této věci ve při :-) Ale asi jsem to napsal jako vepř, když to tak vyznělo.

  Mně se YF-23 taky hodně líbí. Mám podezření, že z dnešního pohledu by asi dávala i větší smysl než YF-22 (větší, větší dolet, ještě lepší stealth). Nicméně je to tak, že v době programu ATF dávala mnohem větší smysl YF-22, protože situace byla prostě jiná.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  19:18 22.06.2017

  KóĎA: příspěvek na předposlední straně jsem přehlédl :)

  KóĎA: příspěvek na předposlední straně jsem přehlédl :)

 • KóĎA
  19:09 22.06.2017

  stronger.p: již jsem v této diskusi použil podobná slova vůči smyslu výše uvedeného článku ;-)

  stronger.p: již jsem v této diskusi použil podobná slova vůči smyslu výše uvedeného článku ;-)

 • stronger.p
  18:59 22.06.2017

  KóĎA : stát musí být schopný využít svého nerostného bohatství k rozvoji jiných odvětví. Což se Rusku moc nedaří. Stačí se podívat, jak se toho před desítkami let chopila Kanada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA : stát musí být schopný využít svého nerostného bohatství k rozvoji jiných odvětví. Což se Rusku moc nedaří. Stačí se podívat, jak se toho před desítkami let chopila Kanada nebo později Norsko.

  Bezezbytku souhlasím, ale roky od rozpadu SSSR do 2001, kdy se dostal "k moci" námi tak nenáviděný CAR, byly strašlivé a za mizerných 16 let to dal do použitelného stavu. Vždy si říkám, jak bych to na jeho místě dělal já a nebo (nedej bože) náš současný premiér :D.

  Ale dost offf topic :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:03 22.06.2017

  В Средиземном море рядом с Тартусом сейчас учения проходят с пуском ракет, с 18 по 30 июня, скорее всего учебные мишени сбивали.

  Ну и как вариант, мог туда и беспилотник ...
  Zobrazit celý příspěvek

  В Средиземном море рядом с Тартусом сейчас учения проходят с пуском ракет, с 18 по 30 июня, скорее всего учебные мишени сбивали.

  Ну и как вариант, мог туда и беспилотник залететь, посмотреть)

  http://www.interfax.ru/russia/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:03 22.06.2017

  givicz: Nic vám nebraní ty firmy od těch zahraničních investoru koupit a můžete nám ukázat jak se to dělá.

  Když ekonomika roste i 0,1% a tak zákonitě vytvoří více peněz než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Nic vám nebraní ty firmy od těch zahraničních investoru koupit a můžete nám ukázat jak se to dělá.

  Když ekonomika roste i 0,1% a tak zákonitě vytvoří více peněz než dříve. Tím pádem je všeho více než kdykoliv předtím.

  "To znamená, že na investice i na mzdy dávají zahraniční firmy menší část toho, co tady vydělají."

  I čeští zaměstnavatelé dávají českým zaměstnancům stejně nízké mzdy, tedy často i nižší.

  A dosti často z neziskových českých firem udělaly ti zahraniční vlastníci firmy ziskové. Proč taky by jsi je jinak kupovaly že.. , jistě jsou i případy kdy to nevyšlo ale české firmy nekrachují ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:00 22.06.2017

  A je to tady,

  offtopic se rozjel. Ekonomicko-sociální fórum o RF se rozjelo.

  Givicz,
  ten Globalhawk bude asi kachna tady z toho mají prču ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A je to tady,

  offtopic se rozjel. Ekonomicko-sociální fórum o RF se rozjelo.

  Givicz,
  ten Globalhawk bude asi kachna tady z toho mají prču http://www.yaplakal.com/forum1...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:47 22.06.2017

  Z Česka utíká nejvíce peněz v historii
  http://echo24.cz/a/ipdtv/z-ces...
  "Ta částka se stále zvyšuje nejen v absolutním objemu, ale i jako podíl na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z Česka utíká nejvíce peněz v historii
  http://echo24.cz/a/ipdtv/z-ces...
  "Ta částka se stále zvyšuje nejen v absolutním objemu, ale i jako podíl na HDP. To znamená, že na investice i na mzdy dávají zahraniční firmy menší část toho, co tady vydělají.
  Češi jsou poměrem cena/výkon jedni z nejvýhodnějších zaměstnanců v celé Evropě. Naše platy zaostávají za těmi německými a dalšími západoevropskými mnohem více než produktivita"
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  17:36 22.06.2017

  StandaBlabol: není to jen automotive... Vidím kolik se toho exportuje (a jaké komodity) do jižních zemí SRN. A jak málo se toho vozí zpět. Jsou ty země snad chudé? Právě naopak. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol: není to jen automotive... Vidím kolik se toho exportuje (a jaké komodity) do jižních zemí SRN. A jak málo se toho vozí zpět. Jsou ty země snad chudé? Právě naopak. Ale stačí se projít po nemocnici, podívat se na přístroje a vidět kolik jich je Made in Germany se směrovkami začínajícími na 8 a 7.

  Stran exportu nerostných surovin - stát musí být schopný využít svého nerostného bohatství k rozvoji jiných odvětví. Což se Rusku moc nedaří. Stačí se podívat, jak se toho před desítkami let chopila Kanada nebo později Norsko. Takže tady potenciál k rozvoji do budoucnosti je pořád lepší než montovna, která se za půl roku dá odstěhovat jinam. Navíc přínos montoven opravdu není pro ekonomiku velký - spousta zahraničních manuálních pracovníků - za odpovídající odvody bych ruku do ohně nedal, různé daňové prázdniny, atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:22 22.06.2017

  to Kóďa,

  všechno je relativní. Průmyslové polotovary jsou pro ekonomiku a zaměstnanost pořád mnohem lepší než export nerostných surovin. A jak říkáš, je tu dost firem, co umějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Kóďa,

  všechno je relativní. Průmyslové polotovary jsou pro ekonomiku a zaměstnanost pořád mnohem lepší než export nerostných surovin. A jak říkáš, je tu dost firem, co umějí ještě mnohem víc. Určitě bych ten náš export nezatracoval, závislost na automobilovém průmyslu je samozřejmě problém a riziko.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:19 22.06.2017

  Givi,

  k těm 300 mld. co od nás odtečou do zahraničí. Můžeš to prosím dát do poměru k tomu, kolik tady zahraniční investoři ročně utratí na investicích, mzdách, sociálním a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givi,

  k těm 300 mld. co od nás odtečou do zahraničí. Můžeš to prosím dát do poměru k tomu, kolik tady zahraniční investoři ročně utratí na investicích, mzdách, sociálním a zdravotním pojištění za zaměstnance, dani z příjmu fyzických a právnických osob, službách, atd.?

  Já jen, abychom měli úplný obrázek o tom, jak zahraniční investice ruinují a vysávají naši ekonomiku.

  Promiň, ale jenom blbec může čekat, že někdo investuje peníze do české ekonomiky a nečeká od toho žádný zisk, který může reinvestovat u nás nebo jinde. Ostatně, i české firmy můžou zisky vyvádět ven - investice polostátního ČEZu na balkáně byly financovány ze jeho zisků v ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  17:17 22.06.2017

  StandaBlabol... iny nez Putinov rezim tam uz bol. A nepovedal by som ze bol uspesnejsi. Ostatne prave vtedy rusko nabera na vojenske technologie najvatsie straty. A som presvedceny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol... iny nez Putinov rezim tam uz bol. A nepovedal by som ze bol uspesnejsi. Ostatne prave vtedy rusko nabera na vojenske technologie najvatsie straty. A som presvedceny ze nebyt Putina tak je dnes RF o tretinu mensia a zapad tak horovat za povojnove hranice ako v pripade UA nebude. Nepersonifikujme si zlo ani dobro pls.
  Pisem z mob.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  17:16 22.06.2017

  StandaBlabol: z pohledu občana ČR bych byl raději z ticha co se od nás exportuje s vysokou přidanou hodnotou... Je tady samozřejmě dost firem, co to umí, ale... ty desítky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol: z pohledu občana ČR bych byl raději z ticha co se od nás exportuje s vysokou přidanou hodnotou... Je tady samozřejmě dost firem, co to umí, ale... ty desítky průmyslových zón co nedělají nic jiného než produkují polotovary do zemí EU - to je realita. Řekněme, že mám více než teoretické znalosti z této roviny.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:02 22.06.2017

  Milý givicz,

  ta práce za pár švestek pro zahraniční investory zajišťuje Čechům více než dvojnásobnou průměrnou mzdu ve srovnání s Ruskem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milý givicz,

  ta práce za pár švestek pro zahraniční investory zajišťuje Čechům více než dvojnásobnou průměrnou mzdu ve srovnání s Ruskem.
  https://archiv.ihned.cz/c1-653...

  A pokud se podívám na skladbu exportu, tak nějak nevidím, že by Rusko exportovalo spousty hi-tech výrobků. My vyvážíme výrobky s vysokou přidanou hodnotou, oni suroviny.

  Migrace z Ruska od Evropy se děje ve velkém a jde hlavně o vzdělané lidi v produktivním věku.

  Takže abych to shrnul, díky Putinovi se průměrná mzda v Rusku propadla pod úroveň Číny, jsou závislí na exportu surovin a ročně více něž 100.000 mladých a vzdělaných Rusů emigruje do Evropy (a USA).

  To jsou hlavní Putinovi úspěchy? A tohle by se mohlo změnit, kdyby tam byl jiný režim?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:54 22.06.2017

  Givicz

  A ja ti garantujem, že bežným Ukrajincom to bude absolútne jedno ak si budú mať kde zarobiť na slušný život. A kľudne to môže byť zahraničná korporácia pretože produkcia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  A ja ti garantujem, že bežným Ukrajincom to bude absolútne jedno ak si budú mať kde zarobiť na slušný život. A kľudne to môže byť zahraničná korporácia pretože produkcia pre Rusko ich zjavne z biedy nevytrhla.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:49 22.06.2017

  nová informace může to někdo potvrdit ???? ... údajně byl Ruským systémem S 300 ze základny z Ruské základny v Tartusu sestřelem americký RQ-4 Global ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nová informace může to někdo potvrdit ???? ... údajně byl Ruským systémem S 300 ze základny z Ruské základny v Tartusu sestřelem americký RQ-4 Global Hawk

  http://halturnershow.com/index...
  Reports are now coming in that a United States Air Force EQ-4 "Global Hawk" drone was shot down over the Mediterranean Sea off the coast of Syria, by a Russian S-300 surface-to-air missile fired from the Russian Base at Tartus, Syria.

  to Pavol IR.. Ukranici mohly dodávat rusku velké Antonovy, letecké motory, vrtulníkové motory, lodní motory , rakety atp.

  V současné době Rusové již vyrábějí své lodní motory, své motory do vrtulníků a své letecké motory a tak bych mohl pokračovat... já ti garantuji, že Ukrajina o tyto schopnosti přijde protože západ tyto produkty nebude kupovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:39 22.06.2017

  Milý givicz,
  garantujem Vám, že ste obeťou symbolického teroru šíreného za účelom legitimácie systému, ktorý 1) nemôže prežiť, lebo historická skúsenosť hovorí, že také vždy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milý givicz,
  garantujem Vám, že ste obeťou symbolického teroru šíreného za účelom legitimácie systému, ktorý 1) nemôže prežiť, lebo historická skúsenosť hovorí, že také vždy padnú a 2) keď sa bude rúcať, globálne otepľovanie bude naša najmenšia starosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:15 22.06.2017

  to Stanislav já ti garantuju, kdyby v Rusku nebyl systém jaký je tam v současné době, tak se ten stát 1 rozpadne (je to mnohonárodní stát) a za 2 veškerý národní majetek bude v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Stanislav já ti garantuju, kdyby v Rusku nebyl systém jaký je tam v současné době, tak se ten stát 1 rozpadne (je to mnohonárodní stát) a za 2 veškerý národní majetek bude v zahraničních rukách a 3 bude migrace do Evropy... Ne náhodou České republice Čechům nepatří už ani ta voda... ne nadarmo čeští otroci makaj za pár švestek aby každý rok odešlo přes 300mld Kč do zahraničí majitelům zdejších firem...

  Přesně toto čeká Ukrajinu ztráta schopností výroby hi-tech a výprodej majetku a makání za pár hřiven pro majitele nadnárodních firem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  15:41 22.06.2017

  Ja by som tu dal link na prednášku prof. Grahama o využití nových technológií v rusku. Rusko má šikovných ľudí, len systém je zlý.
  https://www.freemag.one/2016/0...

  Ja by som tu dal link na prednášku prof. Grahama o využití nových technológií v rusku. Rusko má šikovných ľudí, len systém je zlý.
  https://www.freemag.one/2016/0...

 • jj284b
  15:23 22.06.2017

  https://www.youtube.com/watch?...

  vystupenie F35A na leteckej show v Parizi.. stale ide o stroj obmedzeny na 7G max btw...

  https://www.youtube.com/watch?...

  vystupenie F35A na leteckej show v Parizi.. stale ide o stroj obmedzeny na 7G max btw...

 • Shania
  14:10 22.06.2017

  flanker.jirka: ano u operačních strojů se odemkne celá letová obálka včetně 9g až v bloku 3F za pár měsíců.

  flanker.jirka: ano u operačních strojů se odemkne celá letová obálka včetně 9g až v bloku 3F za pár měsíců.

 • flanker.jirka
  13:41 22.06.2017

  Shania: tak že po všech letech vývoje dnes mají operační stroje omezení na 7 g? ... na odkaze z fora, kde je nákres sestavy u té zatáčky už popisují, že je na 9 g (ale to je jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: tak že po všech letech vývoje dnes mají operační stroje omezení na 7 g? ... na odkaze z fora, kde je nákres sestavy u té zatáčky už popisují, že je na 9 g (ale to je jen obrázek).
  Na videu to vysvětluje dobře, je pěkné, že tam zdůrazňuje, že tyto manévry může s mašinou dělat kterýkoliv vycvičený pilot, některé prvky u starší generace mohla dělat jen malá skupina lidí a operačně to moc použitelné nebylo.
  Plynulost je snad standard, jde o vylítání se, flight control system snad bude odladěn. Co se týče "rollování" tak tam to musí být svižné, kormidla má velké, výchylky také a je to jednomotorová mašina, horší je to u dvoumotorových, tam pak rozhoduje i to jak jsou motory daleko od sebe, čím blíže sobě, tím je éro agilnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:19 22.06.2017

  Olivav: tady to je
  http://elementsofpower.blogspo...

  Některým zastáncům dogfightů by to mohlo otevřít oči. "jediný způsob jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: tady to je
  http://elementsofpower.blogspo...

  Některým zastáncům dogfightů by to mohlo otevřít oči. "jediný způsob jak vyhrát je nehrát"

  --

  strikehawk: rychlost/supercruise: protože i u něčeho jako raptor, supercruise, žere daleko víc paliva a zkracuje se tak dolet. Tady si tipnu, že v této oblasti bude T-50 nejlepší, protože nese víc paliva....

  A dostat tuhle schopnost do F-35, by to buď značně prodražilo anebo stalo jiný důležitější vlastnosti.

  I tak je F-35 je jedno s je rychleji akcelerující letadle v subsonické akceleraci i s bombami. A uvidíme co s tím udělají nové motory.

  Požadavky na rychlost byli napsány podle operačních zkušenosti, kdy žádný z US strojů v minulosti nesel v bojove situaci skoro nikdy přes Mach 1,2 a Mach 1,6 bylo maximum i u stroů s papírovými rychlostmi přes Mach 2. tak má F-35 pouze v požadavcích Dash na mach 1,2 na vzdálenost 200nm a tohle by mělo být v bojovém profilu s bombami do vzdálenosti 600nm, ale to si nejsme 100% jistý.

  Takže proti jakémukoliv 4 gen stroji je to naprosto dostačující, ale proti F-22, SU-50, J-20 uvidíme... klidně se může stat že lítat vysoko a rychle nebude v některých situacích moc dobrý nápad kvůli moderním IR senzorum, využití to ale bude mít pořád. F-35 bude muset hrat na jiné přednosti.

  Jediný 4gen letadlo co má supercuise a stojí to za řeč je Typhoon, který to dá i s nádržemi, ostatní jsou limitováni konfigurací. A všichni do jednoho pujdou přes transonickou oblast s AB a nebo unloadingem aby tam stavili co nejvic času...

  F-35 prostě papírově supercuise nemá, suchý tah v hladinovém letu ji nedostane přes transsonickou oblast a pak vyžaduje prý občasné zapnutí AB, ale je prakticky stejný, nižší spotřeba paliva než při plném AB, stále to bude žrat daleko víc než let na Mach 0,9 pro který je optimalizovaná.

  Supermanevrovatelnost: koukni na příspěvek níže od flanker.jirka a pak na moji odpověď a pak se můžeme bavit, že F-35 není manévrovatelné letadlo a to s plnou nádrží a interní vyzbrojí. V bojové konfiguraci se vyrovná čemukoliv co dnes lítá pro ty 1% šance, že by se dostala do takového boje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:42 22.06.2017

  Horny,

  funkční gramotnost si nech od cesty. Ty naopak asi nerozumíš psanému textu? Já jsem všude uváděl, že mají technologickou základu cca z let kdy SSSR mělo v motorech 5. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Horny,

  funkční gramotnost si nech od cesty. Ty naopak asi nerozumíš psanému textu? Já jsem všude uváděl, že mají technologickou základu cca z let kdy SSSR mělo v motorech 5. generace "prototypovou" paritu. Chápeš co tu píši? Dále jsem psal, že sériovou výrobu což je zásadní nikdy nezavedli. Jen a pouze tvrdím, že technologie pro 5. generaci měli možná o chlup (měsíce) dříve než USA. Náskok v sériové výrobě mají USA as tak jak píše článek. Tak si to přeber pane funkční gramotnost.
  Předpokládám, že to o kosmickém programu nebylo na mě. Já se tu o kosmickém porgramu nebavím. Tam mají problémy cca podobné, ale opět podotýkám, že ne jen průšvihy.

  Pokud máte odkaz, kde je jiná informace než na leteckemotory.cz tak prosím sem s ním. Rád se poučím. Plkat se mi ovšem neche.


  Stikehawk,

  myslím, že někde dával Shania odkaz na 3. část článku o F-35, který byl zajímavý. Pokud to komolím, tak ať mě Shania opraví. Bylo tam napsáno, že provedli hodně simulací za různých podmínek adospěli, že pro boj je nejdůležitější rychlost reakce a first shot. Jedině tento scénář minimalizoval stráty modrých proti rudým a rudým zasadil zdrcující úder. Na základě těchto výsledků pak doladili JSF aka F-35. Tedy nejde o manévrový boj na to mají F-22. Ale o univerzalitu, senzory, LO a rychlý tok dat umožňující první vidím první reaguji a první střílím podle priorit/potřeby. No a to F-22 je podobný případ co se tu řešil už dříve F-15 vs SU-30MKI, kde F-15 dal Inda v SU-30MKI díky tomu, že vektorování tahu tě může v extrému dovézt ke ztrátě energie (přetáhneš to), ale to neznamená, že vektorování je nevýhoda. Naopak, ale musíš ho správně použít. Indové se poučili a podobnou chybu by znovu neudělali. Nemůžeš hrát podle pravidel výhodných pro soupeře.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  12:21 22.06.2017

  Shania

  Upřímně to nechápu....právě u primárně úderných letounů jako je F-35 (možná že i právě proto že obratností skutečně příliš nevyniká ) by měla být vlastnost supercruise ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Upřímně to nechápu....právě u primárně úderných letounů jako je F-35 (možná že i právě proto že obratností skutečně příliš nevyniká ) by měla být vlastnost supercruise vysoce ceněná......vysokou nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování vlétnout do bráněného prostoru a zase ji opustit.

  Pokud přijmeme filozofii , že supermanevrovatelnost F-35 ve stíhací roli prostě nepotřebuje, protože potenciální protivník se na tak krátkou vzdálenost vůbec nedostane je i tak supercruise nespornou výhodou v dosažení cílového prostoru.
  A skloubit obě vlastnosti lze jak dokazuje F-22 a Su-35S v případě F-22 i ve spojení se Stealth. Tak proč na dvě ze tří důležitých věcí ( Supercruise, supermaneuverabillity ) F-35 rezignuje ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:58 22.06.2017

  strikehawk: motor i F-35 preferuji spotřebu a vysoké podzvukové výkony nad supercruise. Ale když se nějakým způsobem dostane přes transonickou oblast, tak pak v podstatě supercuise ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: motor i F-35 preferuji spotřebu a vysoké podzvukové výkony nad supercruise. Ale když se nějakým způsobem dostane přes transonickou oblast, tak pak v podstatě supercuise má, akorát tomu říkají dash.

  A jak u nynějšího dema můžeš jasně vidět, F-35 TVC nepotřebuje a to v podstatě ani raptor u většiny svých manévrů.

  Furt nevím co všichni s motorem T-50 mají, i stávající je naprosto dostačující.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  11:36 22.06.2017

  Jenom blízkost okurkové sezony je pro autora článku omluvou za tuto slátaninu.....i když mě to nedá abych si na něm trochu nezgustnul :-)

  článek je plný nesmyslů, neúplných, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom blízkost okurkové sezony je pro autora článku omluvou za tuto slátaninu.....i když mě to nedá abych si na něm trochu nezgustnul :-)

  článek je plný nesmyslů, neúplných, zavádějících informací a v podstatě si sám v řadě případů protiřečí. Autor využívá hojně citací z ruských zdrojů, které bůhvíproč najednou bere jako důvěryhodné ( asi pro jejich kritický tón) v jiných článcích v případě pozitivních informací ty samé zdroje zpochybňuje.....

  Autor přehlíží prokázané schopnosti supercruise u Su-35S zatímco je velkoryse přisuzuje letadlům, které ho nemají ( Rafale, tuto vlastnost by měla mít až zdokonalená verze se silnějšími motory - zatím na papíře) a nebo vzlétli poprvé před týdnem ( GRIPEN NG ) a supercruise je pouze kalkulován ( ponechávám teď stranou že s motory 4. generace ).

  Jedinými západními letadly s touto vlastností tedy zůstávají F-22 a Typhoon, který má navíc primát, že je jediným letadlem u které supercruise nebyl v projekční fázi vůbec vyžadována a dosáhl tuto vlastnost díky excelentním motorům EJ200 překonávajícím ve svojí kategorii vše americké i ruské....

  Proč touto vlastností nedisponuje F-35 s motory 5. generace autor zřejmě i proto raději nekomentuje.
  Naopak je vyzdvihována schopnost vektorování ve dvou rovinách u motoru F119 až na to že jeho nositel F-22 může využívat pouze vektorování v jedné rovině nemluvě o tom že Rusové jsou ve vektorování prokazatelně dále.....

  Zde jsou zajímavé praktické zkušenosti s cvičných soubojů dogfight mezi F-22 a Typhoon z kterých F-22 nevyšel vítězně. Útržkovité komentáře hovořily o značné spotřebě výkonu při použití vektorování, které zapříčinily ztrátu hybnosti F22 po první zatáčce takže i nominálně "přemotorovaný F22" se najednou potýkal s nedostatkem výkonu a byl vymanévrován Typhoonem. Zřejmě i proto Rusové startují u podobně těžkého T-50 na výkonu cca 180 kN tzn o 15-20% hodnotě než F-22.


  Úplným skvostem na závěr jsou pak autorovi příměry k počtu obyvatel USA a Číny, které údajně dokazují nedostatek lidských a vědeckých kapacit ve vývoji proudových motorů aby v závěru článku připustil, že Čína je jaksi naopak o generaci zpět a nastiňovaná asociace vlastně vůbec neplatí...... podobné ve vztahu k GDP. Jestli ale mají USA ekvivalent na ruskou technologickou novinku a inovaci v podobě plazmového zapalování je ticho po pěšině....

  No nic OK, každý má občas slabší chvilku.......jedeme dál
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:34 22.06.2017

  flanker: podle Polish Ministry of National Defence: polish F-16s intercepted one Tu-154 and two Su-27. Nejspíš to byla eskorta. Dá se to interpretovat jakkoliv, ale QRA strojům by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker: podle Polish Ministry of National Defence: polish F-16s intercepted one Tu-154 and two Su-27. Nejspíš to byla eskorta. Dá se to interpretovat jakkoliv, ale QRA strojům by to nějako dobu trvalo.. Uvidime.

  ------
  Výborný display potvrzující to co jsme věděl že to má umět, přesto to nebylo maximum, přesto mě překvapila ta plynulost těch manévrů.

  Rychlejší ITR nebude dokud nebude 3F, tyhle jsou limitované na 7g. I když je těžký uvěřit že by se v tyhle rychlosti dostali na 9g.

  ITR bylo to nejmíň impresivní manévr.

  Tady je obr s popisem co který manévr demonstruje:
  http://www.f-16.net/forum/down...

  Tady ty manévry popisuje jiný test pilot + QA

  https://youtu.be/0On-GMTSWvc...

  he high alpha slow pass goes below 100 knots.

  The plane is intended to hit 50 degree angles of attack at the top of the square loop and during the loop that comes before the pedal turn.

  (Although already stated) the min radius turn was indeed also a max G turn at roughly 7Gs.

  The demo was not done at full internal fuel, instead it was done at a weight where by the time that they've done a 6-8 minute demo, they have a standard landing weight / fuel load (someone want to try and reverse engineer what fuel load they'd be starting with then?). Despite that, Beesley says they could fly that demo at any fuel weight.

  The demo was done at 'combat configured weights'.

  To že při tom DEMU nese víc paliva než ostatní letadla s vyjímkou snad jen F-22, mi bylo jasný, ale rád bych věděl jak by s plnou nádrží dali to počáteční stoupání. A pokud je to pravda, tak stejný manévry zvládne i s 2t bomb.

  Pak co to asi dokaže s 20% paliva...

  Tady je pro ukazku co umí 3F, hlavně je tam vidět roll rate

  https://youtu.be/IP0tsNszz7I...
  Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  11:29 22.06.2017

  2 Olivav:

  Takže - pokud jsem to pochopil správně, tak ve článku se říká a dokazuje, že rusové dnes v motorech páté generace zaostávají o 20 let.
  Nato jste tu začal dokazovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Olivav:

  Takže - pokud jsem to pochopil správně, tak ve článku se říká a dokazuje, že rusové dnes v motorech páté generace zaostávají o 20 let.
  Nato jste tu začal dokazovat, že před cca 30-40ti lety měli naopak náskok rusové (sověti). No, nechci se zapojovat do pře, jestli skutečně ano, nebo ne, ale jak to souvisí se skutečnostmi a závěry v článku?
  Na tom nedostatku funkční gramotnosti v populaci asi něco bude.

  Ani já nechci rozvíjet OT na téma "ruský kosmický program, ale stručné shrnutí snad neuškodí, tak třeba: - nízká spolehlivost raket v posledních letech způsobená korupcí a lajdáctvím; - dlouhodobá neschopnost dotáhnout vývoj nové kosmické lodi; - anabáze s Angarou; - neschopnost post dostát smluvním závazkům při rozšíření ISS o modul Nauka; - neschopnost vysílat meziplanetární sondu/y ; - rozpad oddílu kosmonautů; - ořezání již předtím nedostatečného rozpočtu o třetinu; - nejméně tři zásadní reorganizace vesmírné agentury během deseti let, přičemž po té poslední zůstal z původního Roskosmosu prakticky jen název... atd. atd.
  Prohlásit tváří v tvář těmto skutečnostem, že ruský vesmírný program je v dobrém stavu chce hodně silný žaludek a velkou porci demagogie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  11:02 22.06.2017

  Olivav

  Rasťo citoval komplet môj príspevok ktorý som adresoval tebe preto to oslovenie na začiatku. Inak to bolo adresované mne ;-)

  Ale inak máš pravdu. Je trochu mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav

  Rasťo citoval komplet môj príspevok ktorý som adresoval tebe preto to oslovenie na začiatku. Inak to bolo adresované mne ;-)

  Ale inak máš pravdu. Je trochu mimo realitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:01 22.06.2017

  Shania: nad baltem si hrajou asi až moc, manevr spíše nasvědčuje tomu, že eskortu něměli a až co viděli dole na radarech, že s k letadlu blíží něco jiného, tak je poslali nahoru a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nad baltem si hrajou asi až moc, manevr spíše nasvědčuje tomu, že eskortu něměli a až co viděli dole na radarech, že s k letadlu blíží něco jiného, tak je poslali nahoru a tím vlétnutím se chtěl nejspíše dostat do zorného pole pilota. Otázkou je také, kde v té době byla druhá F 16, QRA létá ve dvojici (nejspíše někde za kontrolovaným letadlem???) i když podle záběrů to spíše vypadalo, že to QRA nebyla, předpokládám, že by měli pod sebou minimálně 2x AIM 9.

  Co říkáš na Debut F 35 v Paříži? V čase 4:34 začíná 360° turn, ale končí to až za 20 sekund, to teda nic moc, nemáš někde odkaz na rychlejší? Asi to hodně šetřil.
  https://theaviationist.com/201...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:55 22.06.2017

  Arianus: pry nesli 4x 120 a 2x 9

  Arianus: pry nesli 4x 120 a 2x 9

 • Shania
  10:53 22.06.2017

  Olivav: podobnych zprav podava USAF celou řadu, např, kdyz budem pouzivat X techto letadel misto tamtech, kolik to bude stat, jak to bude efektivni atd. tohle není žádná vyjímka, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: podobnych zprav podava USAF celou řadu, např, kdyz budem pouzivat X techto letadel misto tamtech, kolik to bude stat, jak to bude efektivni atd. tohle není žádná vyjímka, je to proto aby kongres mohl zvážit možnosti a vybrat tu nejlepší.

  To víš že se schopnosti rusů a hlavně číny zlepšují, ale stále jim potrvá dlouhy roky než se vůbec dotahnou na stav v kterém je USAF ted.

  Restart vyroby se prostě nestane, ať už kvuli penezum a nebo jen casu co zabere restartovaní a navrhnutí vylepšené verze. Omezeným kapacitám LM atd. Sice většinu problému raptoru do 2025 se starou architekturou vyřeší a stroj pak bude lehčí modernizovat.... ale to už je pozdě... Navic raptor má limity proti číně a to je palivo.

  Teď už je lepší jít na plno do 6gen
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  10:42 22.06.2017

  Me to tedy vic pripominalo "tak se podivej" a "okay, to by stacilo" manevr. Kvalita videa ze Zvezdy je tedy nic moc, ale mela ta F16 vubec nejakou raketovou vyzbroj?

  Me to tedy vic pripominalo "tak se podivej" a "okay, to by stacilo" manevr. Kvalita videa ze Zvezdy je tedy nic moc, ale mela ta F16 vubec nejakou raketovou vyzbroj?

 • Centaur
  10:41 22.06.2017

  Zpoždění nemají jen v motorech, například poslední úspěšnou meziplanetární sondu vypustili v roce 1984 neboli před 33 lety. Byla to velmi úspěšná dvojice sond VEGA.
  Amíkům se po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zpoždění nemají jen v motorech, například poslední úspěšnou meziplanetární sondu vypustili v roce 1984 neboli před 33 lety. Byla to velmi úspěšná dvojice sond VEGA.
  Amíkům se po Marsu prohání rovery a i Čína byla nedávno na Měsíci..........
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:33 22.06.2017

  F-22 prostě umí https://www.youtube.com/watch?...

  Někde na netu snad ještě je video, kde F-22 předvádí více méně to samé co T-50. Nemohu ho už najít.

  F-22 prostě umí https://www.youtube.com/watch?...

  Někde na netu snad ještě je video, kde F-22 předvádí více méně to samé co T-50. Nemohu ho už najít.

 • Olivav
  10:29 22.06.2017

  Shania,

  no a znáš důvod já četl už dříve tohle:

  http://www.defensenews.com/sto...

  But in light of ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  no a znáš důvod já četl už dříve tohle:

  http://www.defensenews.com/sto...

  But in light of the growing perception that the US military is losing its technological edge to adversaries like Russia and China, Congress has expressed keen interest throughout this year’s budget season in restarting the line.

  Z toho mi vyplývá, že ti Rusové nejsou takoví babráci jak se mnohdy píše. Možná dostali z T-50 Pak Fa a J-20 v kombinaci s mobilní PVO větry a tak potřebují více F-22, která je jak jsem pořád přesvědčem lepší než F-35, i když úžeji zpecializovaná. Nikdy se u ní nemluvilo, že by potřebovala drony na ochranu a taky se psalo že to co dá dvojice F-22 dá pouhých 8 F-35. Sdan jsem to nezmotal ;-)

  No a pokud do F-22 nacpou poznatky z programu F-35 a vylepší jí motory, tak to bude mašina radost pohledět.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:20 22.06.2017

  Rasto12,

  tady máš ty motory:

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  tady ty USA detaily ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rasto12,

  tady máš ty motory:

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  tady ty USA detaily https://www.netl.doe.gov/File%...

  Jak jsem psal dříve RF má z čeho těžit SSSR nebyl pozadu asi tak jak psal KOLT


  Sokrates,

  o té pomoci Číně je na leteckechmotory.cz vtip je v tom, že SSSR by nepostavil proudový motor kdyby neokopírovali od britů úpravu lopatek díky pozvání do závodu RolsRoyce, kde to na tajňačku zkoukli.
  Izdělje 117S dle Saturnu využívá metalurgický proces, který Čína neokopíruje, takže jim je dodají a o tom, že při přípravě materiálů je důležitý každý krok, aby měly vlastnsoti jaké je potřeba a okopírovat to snadno nejde to vím jak říkali v Černých baronech naprosto přesně. Jaksi jsem měl tu možnost vidět jak se dělá práce materiálových inženýrů chemiků (něco málo z výzkumu v rámci diplomových prací) a věr mi je to docela "prča". Já sám s touto specializací nemám nic společného. Číně dle mého odhadu bude chybět i ta kontinuita výzkumu proč se tohle dělá, protože nebudou vědět jak k tomu v USA či RF dospěli. Hodně lidí ti tohle nenehradí. Může pomoci, ale nenahradí. A je opravdu těch 300 patentů tak zásadních. Něrekl bych to by nechtěli k pár SU-35S tolik motorů. Patenty mohou chránit kde. Detaily hledat nehodlám, pokud vís co převratného patentovali a v čem mají náskok, tak to napiš, protože mně by to zajímalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:18 22.06.2017

  Ty taky využiješ KAŽDOU věc k tomu, abys z toho vyvodil, že Rusové jsou neschopní a mají špatnou výzbroj...

  Ty taky využiješ KAŽDOU věc k tomu, abys z toho vyvodil, že Rusové jsou neschopní a mají špatnou výzbroj...

 • Shania
  10:13 22.06.2017

  Zprava k obnovení výroby Raptor:

  http://defence-blog.com/news/u...

  Sorry, Raptor fans. As many ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zprava k obnovení výroby Raptor:

  http://defence-blog.com/news/u...

  Sorry, Raptor fans. As many expected, the F-22 restart will never happen. And the No. 1 reason is cost, according to a new study. In a classified report submitted to Congress this month, the Air Force estimated it would cost approximately "$50 billion to procure 194 additional F-22s, at an estimated cost of $206 million to $216 million per aircraft," officials told Military.com on Wednesday. "The total includes an estimate of approximately $9.9 billion for non-recurring start-up costs and $40.4 billion for aircraft procurement costs," the service said.

  ---------------

  F-16 co se koukli na to VIP rusky letadlo byli PL, asi chtěli srovnat score:D
  Zajímavý je, co dělala ta jejich eskorta, nechali je přiblížit a pak se narvou mezi ně a dopravák a ohrozí ho tak :D Ještě že jsou rusové zběhlí v letu blízko jiných letadel. Nejspíš o F-16 neměli ani páru.

  ---------------

  Rusove nejsou 20 let pozadu jen v motorech, ale ve všem ostatním, pokud si někdo myslí, že s daleko daleko menšími investicemi najednou doženou roky vývoje a hlavně zkušeností s výrobou a provozem, technologii tak je dost mimo.

  Vykon procesoru je to poslední, výkon není limitující faktor. F-35 měla tech refresh hardwaru nedávno a obměna je plánována každý druhý blok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:08 22.06.2017

  KOLTe,

  pokud se nepletu tak YF-23 vinikal zejména v supercruise a to bylo asi tak vše a navíc to byl "jen obal s motory" v porovnání s YF-22, která toho s prototypem předvedla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLTe,

  pokud se nepletu tak YF-23 vinikal zejména v supercruise a to bylo asi tak vše a navíc to byl "jen obal s motory" v porovnání s YF-22, která toho s prototypem předvedla více. Já jsem prostě na tu YF-23 jaksi zatížen. Je to takové "magické" letadlo, protože vypadá méně konvenčně. Ale jinak souhlas s tím co jsi napsal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:06 22.06.2017

  Rasto12,

  začnu tebou namachrovaný frajere. Tak cca ořed 1-2 roky jsem mluvil s Rusy a hádej dokonce kromě angličtny jsme se chvíli bavili rusky. Na kongresu jsem na rozdíl od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rasto12,

  začnu tebou namachrovaný frajere. Tak cca ořed 1-2 roky jsem mluvil s Rusy a hádej dokonce kromě angličtny jsme se chvíli bavili rusky. Na kongresu jsem na rozdíl od západních kolegů nepoužíval překladatelskou službu a dříve jsem na PC hrál hry v ruštině a ty klikiháky o kterých píšeš jsem dokonce přečetl a i dnes mi to nedělá problémy. Běžne Rusovi poradím kde co a jak, tak se hod s tím namachrováním do klidu.

  Jediná chyb byla ten rok 1992. Jinak AL-41F byl postaven 1985. YF119 a YF120 během 80tých let (konkrétní rok jsem nenašel) Odkazoval jsem se na letecké motory a větu, že AL41F byla v té době ve světě leteckých motorů naprostá novinka. Pokud máš lepší zdroje, tak je uveď a nepindej, tak to ve slušné společnosti chodí.

  Jak AL-41F tak i oba konkurenti z USA měli první let 1990. Víš kdo poháněl letadlo první? A pokud nejsi naprostý hlupák za kterého tě asi začnu považovat, tak bys měl číst co jsem psal důkladně. V době prototypů na tom byli zhruba stejně. RF jako následníka SSSR srazily do kolen 90tá léta, kde nabrali zpoždění.

  No o raketách a satelitech něco vím a offtopic tu nehodlám podporovat a sdelanounas.ru znám

  Pokud ti jde o motory tak si najdi Ajax a koukni na jeho motor. Tam nejde o 5. generaci, ale o něco co by bylo použitelné u nové generace hypersonických letadel. V USA si dle některých informací mysleli, že ten koncept nemůže fungovat, že ta nová vychytávka na screamjetu nemůže dodávat dost elektrické energie aby to bylo použitelné, ale nakonec zjistili, že to jde. Když se budeš hodně snažit tak najdeš hodně dokumentace z USA, kde jsou i technické "detaily". Není to nic co by bylo podobné Sabre motoru na kterém pracují v GB. Navíc jeden britský dokument ten projekt zmiňoval se slovy, že mají od rusů dokumentaci, ale jaksi ji ještě nerozumí. Ty nákresy z USA ukazují, že to nevzdali a mají v tom kus práce. Oni v SSSR jaksi měli zvláštní přístup - kdesi to hezky nazvali vědecký šamanismus, ale neměla to být urážka. Jdou na to jinak a mají neortodoxní postupy, ale taky díky tomu mají sem tam extra výsledky, kterých západ svým přístupem není schopen. Opět to neí nic proti západu.

  Je tam ovšem jeden zásadní problém, že v době Ajaxu neměli trup co by byl dlouhodobě použitelný u hypersonického stroje - psali, že se velmi ryhcle opotřebovával a ani plazmová obálka tomu moc nepomohla spíše naopak.

  Když budeš hledat tak si to můžeš najít. Já už to tu dávat nebudu - dříve jsem tu ty odkazy dal, ale je to cca skoro rok nazpět.  KOLTe,

  ale vždyť já píši přesně to co říkáte, tak nevím, proč ta "kritika" ;-) V tomhle se více méně shodneme. Jen jsem to napsal svým stylem, což je možná ten kámen úrazu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  09:33 22.06.2017

  PavolR, rasto12: Hlavně nikdo nevytahujte kosmický výzkum, proboha. Stav kosmického průmyslu v Rusku je tristní a má blízko ke katastrofě. Přes veškerá velkohubá prohlášení a smělé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, rasto12: Hlavně nikdo nevytahujte kosmický výzkum, proboha. Stav kosmického průmyslu v Rusku je tristní a má blízko ke katastrofě. Přes veškerá velkohubá prohlášení a smělé plány je právě tato oblast snad nejvíce postižena odlivem mozků a podfinancováním. Prakticky všechny větší probíhající projekty mají mnohaletá zpoždění a problémy s kvalitou, ty budoucí se zase mění každých pár měsíců a celkově se jejich termíny odsouvají dál do budoucnosti.
  Doufám, že zase někdo nebude argumentovat tím, že Rusové vozí Američany. Ano, drožkaření je jedna z mála věcí, která funguje. Za cizí peníze samozřejmě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  09:09 22.06.2017

  A na Janes zas psali, ze s vyvojem motoru 5. generace maji narozdil od US a Ruska Cinane a pro sve letadla 5. generace nasypou Rusum penize do vyvoje, pricemz aktualne nakupuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A na Janes zas psali, ze s vyvojem motoru 5. generace maji narozdil od US a Ruska Cinane a pro sve letadla 5. generace nasypou Rusum penize do vyvoje, pricemz aktualne nakupuji Saturn AL-31F i nasledne je v planu nakoupit motory Izdělije 30 od Rusu...
  Tak ted babo rad...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:48 22.06.2017

  Jsou pozadu a budou hodně dlouho, nedokáží propojit vývoj se seriovou výrobou. Ale je nutno brát v potaz i objem vložených peněz v poměru s výsledkem, tam si špatně nestojí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsou pozadu a budou hodně dlouho, nedokáží propojit vývoj se seriovou výrobou. Ale je nutno brát v potaz i objem vložených peněz v poměru s výsledkem, tam si špatně nestojí.
  Trochu se opomíná jejich obranný systém PVOS tvořený hotovostními Migy 31, které mají také nadzvukovou cestovní rychlost bez přídavného spalování. A dokáží v něm ulétnout až 2500 km, což už dává i slušný operační dolet.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:31 22.06.2017

  Ha, Olivav to schytal za mňa. :-D

  rasto12:
  Možno ste ešte príliš mladý, aby Vám niečo hovorili pojmy "vesmírne preteky", Lajka, Gagarin, Saľut 1 a že Sputnik nie je iba názov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ha, Olivav to schytal za mňa. :-D

  rasto12:
  Možno ste ešte príliš mladý, aby Vám niečo hovorili pojmy "vesmírne preteky", Lajka, Gagarin, Saľut 1 a že Sputnik nie je iba názov propagandistického média. Kto myslíte, že dostal ako prvý sondu na povrch Venuše?
  Tým, že tu šaškujete s nejakými p*sr*t*mi družicami iba do bodky potvrdzujete, čo som napísal, obzvlášť v porovnaní s projektmi ostatných krajín, súkromný sektor nevynímajúc. Je to už proste, vzhľadom na finančné možnosti RF, o niečom úplne inom ako voľakedy.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  02:08 22.06.2017

  "Olivav:
  Iste, ale za tých 25 rokov od zániku ZSSR sa situácia obrátila a náhly odlev financií do sovietskeho výskumu umožnil Američanom nabrať náskok, o ktorom sa píše v článku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Olivav:
  Iste, ale za tých 25 rokov od zániku ZSSR sa situácia obrátila a náhly odlev financií do sovietskeho výskumu umožnil Američanom nabrať náskok, o ktorom sa píše v článku. Takto je to aj v iných oblastiach, napr. vo vesmírnom výskume, a štátna kasa RF proste nedokáže utiahnuť všetko to, čo priviedlo na psí tridsiatok aj hospodársky omnoho silnejšiu ZSSR. Tie výskumy, ktorých plody dozrievajú v týchto rokoch, prebiehali na peniazoch, ktoré do nich RF naliala ešte pred poklesom cien ropy."

  Viete na čom teraz Rusko pracuje vrámci vesmírneho programu? VIETE čo ma sere , že rusy majú svojich trolov, ale ruku si môžu podať s trotlami , čo si prečítajú lidovky, idnes, echo a idú tu mudrovať a úplne zasie....rať múdrosťami. Viete prečo neviete nič o Ruských satelitoch, lebo sa to tu nedočítate. Chodte na,ako sa to píše, na alternatívne weby, alebo sa naučte hľadať.

  https://sdelanounas.ru/blogs/9...

  https://sdelanounas.ru/blogs/9...


  https://sdelanounas.ru/blogs/?...
  https://sdelanounas.ru/blogs/9...
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  01:54 22.06.2017

  "Alfamir: zjavne máš problém s češtinou, tak Ti preložím, čo chcel autor článku povedať. Ide tu o to, že Rusko je pozadu s vývojom motorov pre 5. generáciu z hľadiska použitia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Alfamir: zjavne máš problém s češtinou, tak Ti preložím, čo chcel autor článku povedať. Ide tu o to, že Rusko je pozadu s vývojom motorov pre 5. generáciu z hľadiska použitia moderných technológií. Nejedná sa o porovnávanie výkonu.
  Ak už máš neodolateľnú chuť porovnávať Izdelie 30 s F135, tak si uvedom, že F-35 vzlietla s týmto motorom prvýkrát v roku 2006. Zatiaľ čo T-50 sa to podarí najskôr v roku 2017, prípadne v 2018. To je 11 ročný rozdiel, nie necelých 5. Ale toto by si mohol vedieť už od základnej školy.
  Ak má ešte nejaký chytrák problém s tým, že redakcia AN sa snaží prinášať aktuálne spravodajstvo aj o ruskej technike, tak nech sa naučí písať po rusky a ide sa posťažovať priamo na portál Gazeta.ru alebo VPK.news. Tento článok je len prekladom z ruských zdrojov, ktoré sa snažia objektívne opísať stav, v akom sa vývoj motora nachádza."
  Gazeta.ru je dosť jednostranný zdroj a VPK.news je len kopírovač správ.

  To však nič nemení na tom, že motor pre Pak ešte len bude a naozaj tam je značné zastávanie v reálnom zavedení supermoderných motorov. Tu však môže nastať problém , ktorí asi vznikne, že po zavedení PAKa v plnej výbave , že vďaka novším technológiám bude zasa USA zaostávať v niečom. Napr. elektronika. Neviem ako to má byť skutočne v Paku,ale údajne pôjde o nové viac jadrové procesory a AESA "vyžmíkaná" k maximu. Ten radar beriem s rezervou, aj keď radary AFAR sú v Rusku zvládnuté a aj vlastné procesory,
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  01:33 22.06.2017

  "Olivav

  ehm, ak pouzijem tvoje zdroje tak sa tam pise, ze v 85tom zacal vyvoj a v 90 tom sa dostal do vzduchu na strane Rusov

  Vyvoj americkych protajskov zacal zaciatkom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Olivav

  ehm, ak pouzijem tvoje zdroje tak sa tam pise, ze v 85tom zacal vyvoj a v 90 tom sa dostal do vzduchu na strane Rusov

  Vyvoj americkych protajskov zacal zaciatkom 80tych rokov. Konkretne Pratt & Whitney F119, interne oznacenie PW5000, pre skusky ako YF119 v 83 tom. Superil s motorom od GE YF120 co bola tiez piata generacia.

  Kedze 120tka prehrala s 119tkou a sucasne 120tka uz v 90 tom lietala vo vzduchu tak v podobnej faze musela byt aj 119tka ktora ju porazila pricom ta 120tka bola revolucnejsia.

  Ziadny naskok na ruskej strane sa nekonal."

  Ehm, nepoužívajte "zdroje" , ktorím neveríte, ale len Vám sadnú. Problém je, že k zdrojom o technológii ZSSR je problém sa dostať, lebo sú v elektronickej podobe, ale len pre skutočných ruštinárov. Rok od roka zisťujem, že sa s nimi pracuje menej a menej,lebo "bukvy" . Je to výraz pre azbuku ? Ďalší problém je , že napr. staré ATOMY a Apológie sú len v papierovej forme a nie je ich zohnať.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  01:20 22.06.2017

  "givicz, ehm, my jsme toho vědeckotechnologického know-how v oblasti vojenství zas tolik neměli, pokud tedy nemyslíte 1. republiku. O většinu skutečně *našeho* zbrojního vývoje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "givicz, ehm, my jsme toho vědeckotechnologického know-how v oblasti vojenství zas tolik neměli, pokud tedy nemyslíte 1. republiku. O většinu skutečně *našeho* zbrojního vývoje jsme přišli díky 2. sv. válce, vyhnání Němců po ní a následné de-facto okupaci SSSR, kdy jsme do značné míry kopírovali jeho techniku. Ačkoliv jsme i tehdy dokázali vyvinout i vlastní zajímavé věci (DANA, Pram). Nicméně dnes máme takovou strojní základnu, především v oblasti přesného strojírenství, že bychom byli schopni vyvinout lecjakou techniku vcelku bez problémů, jen by to musel někdo zacvakat. Asi jako jsme to zacvakali u CZ Bren 2. A do toho se jaksi nikomu z politiků nechce :-/
  "

  Vy ste asi mladšia generácia a z novších "vecí" ako napr. Konštrukta Trenčín a iné
  Vám asi nič nehovoria. Len na BVP-1 a 2 bolo vyvinutých viacero domácich verzii a to až po veliteľskú a to na domácej súčiastkovej základni / seriál v ATOME 90 .roky / . Mesačník ATM mal seriál o ČSSR armádnych projektoch po vojne . Super. Nič Sovietske.Skúste si niečo nájsť napr. o vývoji laseru na území ČSSR a jeho použitia pri vývoji zbraní. Ja by som Vám prial zažiť prví IDET, tam boli všetko pohrobkovia socializmu a to boli iné fajnotky. Tu sa plánovalo zavedenie napr. domácich "Bukov" a to dokonca druhotridneho T-90. Buk mal byť štandard vrámci PVO VS Varšavskej zmluvy a T-90, ako štandard vrámci pozemných síl VS. ZSSR si pre seba plánovalo iné tankové "maškrtky" . STROP bol tiež domáca špičková technológia.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:48 21.06.2017

  Uz som to mal skor na jazyku, ale napisem to teraz. Vela ludi tu spomina, mali by sme (cr, sr, ci dokopy) na toto, alebo tamto. To je ale omyl. Nespochybnujem, ze v nasich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uz som to mal skor na jazyku, ale napisem to teraz. Vela ludi tu spomina, mali by sme (cr, sr, ci dokopy) na toto, alebo tamto. To je ale omyl. Nespochybnujem, ze v nasich krajinach ziju rovnako spickovi ludia ako hocikde inde, o tom ziadna pochybnost. Problem je v tom, ze tych ludi je malo. Odbornici nerastu na stromoch a teraz je v nasich krajinach kopec firiem z oblasti automotive, SW aj letectva a vsade maju problem s nedostatkom ludi. To je moj inside pohlad. Na nejake vzdysne zamky - projekty trvajuce roky, ci skor desatrocia naozaj nie su kapacity. Vyvedte ma z omylu ak sa mylim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  22:20 21.06.2017

  Olivav

  ehm, ak pouzijem tvoje zdroje tak sa tam pise, ze v 85tom zacal vyvoj a v 90 tom sa dostal do vzduchu na strane Rusov

  Vyvoj americkych protajskov zacal zaciatkom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav

  ehm, ak pouzijem tvoje zdroje tak sa tam pise, ze v 85tom zacal vyvoj a v 90 tom sa dostal do vzduchu na strane Rusov

  Vyvoj americkych protajskov zacal zaciatkom 80tych rokov. Konkretne Pratt & Whitney F119, interne oznacenie PW5000, pre skusky ako YF119 v 83 tom. Superil s motorom od GE YF120 co bola tiez piata generacia.

  Kedze 120tka prehrala s 119tkou a sucasne 120tka uz v 90 tom lietala vo vzduchu tak v podobnej faze musela byt aj 119tka ktora ju porazila pricom ta 120tka bola revolucnejsia.

  Ziadny naskok na ruskej strane sa nekonal.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:19 21.06.2017

  givicz, ehm, my jsme toho vědeckotechnologického know-how v oblasti vojenství zas tolik neměli, pokud tedy nemyslíte 1. republiku. O většinu skutečně *našeho* zbrojního vývoje jsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz, ehm, my jsme toho vědeckotechnologického know-how v oblasti vojenství zas tolik neměli, pokud tedy nemyslíte 1. republiku. O většinu skutečně *našeho* zbrojního vývoje jsme přišli díky 2. sv. válce, vyhnání Němců po ní a následné de-facto okupaci SSSR, kdy jsme do značné míry kopírovali jeho techniku. Ačkoliv jsme i tehdy dokázali vyvinout i vlastní zajímavé věci (DANA, Pram). Nicméně dnes máme takovou strojní základnu, především v oblasti přesného strojírenství, že bychom byli schopni vyvinout lecjakou techniku vcelku bez problémů, jen by to musel někdo zacvakat. Asi jako jsme to zacvakali u CZ Bren 2. A do toho se jaksi nikomu z politiků nechce :-/

  Mmchd, jestli tomuhle říkáte nalétávání, tak by mě fakt zajímalo, jak byste nazval některé manévry ruských strojů nad Baltem. Pokus o taranování? Tohle je úhledný doprovod v bezpečné vzdálenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:17 21.06.2017

  Olivav: Dovolím si silno pochybovať o tom, ako ruskí vedci v 90. rokoch Číne veľmi pomohli pri vývoji ich prúdového motora. Čína sa s tým trápila ešte nasledujúcich 10 rokov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Dovolím si silno pochybovať o tom, ako ruskí vedci v 90. rokoch Číne veľmi pomohli pri vývoji ich prúdového motora. Čína sa s tým trápila ešte nasledujúcich 10 rokov a výsledky neboli nijak prevratné. Navyše, Rusko by išlo samo proti sebe, ak by toto dopustilo. Ale nepochybujem, že ruské články to tak budú prezentovať. :-)
  Západní analytici sa však domnievajú, že Čína spravila celkom slušný pokrok a pri vývoji motora dospela k vyše 300 objavom, týkajúcich sa nových technológií a materiálov.
  Každopádne, Čína sa zaradila medzi veľmi úzku skupinu krajín, ktoré vedia vyrobiť takýto motor a bude v tom pokračovať. Dumať nad tým, kto komu koľko pomohol je nepodstatné, lebo aj Rusi, Američania a Francúzi čerpali spočiatku z výskumu iných.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:12 21.06.2017

  Olivav, vůbec mám dojem, že díky tomu, jak nejsou na špici, tak o tu originalitu přicházejí. Když se s Amíky přetakovali "natěsno", dokázali s vědomím menších zdrojů vymýšlet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav, vůbec mám dojem, že díky tomu, jak nejsou na špici, tak o tu originalitu přicházejí. Když se s Amíky přetakovali "natěsno", dokázali s vědomím menších zdrojů vymýšlet zajímavé věci. Jak jsou už od nich dál, tak už to není ono. Přijde mi, že převládá komplex "musíme mít to samé ale lepší". Ale uvidíme, třeba překvapí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:08 21.06.2017

  Mám pocit, že někdo tu zase neumí pracovat s textem. V něm je totiž jasně napsáno a) že USA a Čína mají větší lidskou i ekonomickou základnu než Rusko; b) že Čína stále nemá v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám pocit, že někdo tu zase neumí pracovat s textem. V něm je totiž jasně napsáno a) že USA a Čína mají větší lidskou i ekonomickou základnu než Rusko; b) že Čína stále nemá v konstrukci motorů na Rusko; c) Rusko ztrácí na USA nějakých 20 let, ale snaží se je dohnat. Přesto se najdou tací, kteří začnou hlasitě křičet, že přeci Čína zdaleka na Rusko v proudových motorech nemá, tak jakápak ztráta. Jednou ze zásadních chyb českého a slovenského školství je právě v naprosto nedostatečné akcentaci práce s textem. Ať již na úrovni porozumění či napsání srozumitelného a smysluplného díl(k)a. Koneckonců při maturitách se to jasně ukazuje.


  Olivav, ono s YF-2x je to složitější. Lockheed skutečně měl letadlo v pokročilejší fázi vývoje. Krom toho v USA vždy byla tendence udržovat víc výrobců jednoho typu vojenské techniky. To ostatně i v Rusku, a svého času i v jiných státech. Northrop měl v tu dobu jednu velkou zakázku, B-2, bylo tedy poměrně očekávané, že vyhraje Lockheed. Ostatně B-21 zase vyhrál Northrop :-) Poměrně zásadní vliv ovšem měly manévrovací schopnosti stroje. Program ATF byl spuštěn především jako odpověď na Su-27, kterému co do manévrovatelnosti nemohla F-15 stačit. A jelikož YF-22 byl v tomto směru o poznání lepší než YF-23, bylo roznodnuto (plus nějaký ten milionek do kapsy, žeáno; ale ten pravděpodobně dali všichni).
  Mmchd, schopnost Rusů vynaléz něco či přijít s nekonvenčním, přesto dobrým řešením, nikdo nezpochybňuje. Podobně ovšem lze těžko zpochybnit to, že v zavádění takovýchto výdobytků do praxe jsou naopak naprosto tragičtí. A to jsou na tom u vojenské techniky ještě docela dobře ve srovnání s jinými obory. O komerčních úspěších pak už raději ani nemluvě...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:05 21.06.2017

  Ještě je potřeba uvést dvě věci:

  - promarněná 90. léta a počátek 21.stol je zbrzdily a v mnoha dokumantech vzpomínají na staříky z dob SSSR a že díky nim mají na čem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě je potřeba uvést dvě věci:

  - promarněná 90. léta a počátek 21.stol je zbrzdily a v mnoha dokumantech vzpomínají na staříky z dob SSSR a že díky nim mají na čem stavět

  - druhá věc je že myslím Německo pomohlo RF postavit moderní vývojové středisko pro letecké motory a sami rusové uvádí, že díky tomu mohou vývojové práce běžet cca 2x rychleji, takže bez tohohle zásahu zlého západu nevim kde by byli dnes s Izdelje30

  Nechce se mi hledat ty stránky kde o tom sami psali. Nní to jednobarevné. Je tam hodně zvratů a silný odkaz SSSR.

  Spíše mi příjde, že 5. generaci "kopírují" dle USA. Škoda, snad se pokusí být v 6. generac originálnější. Zatím dle např. Pak Da která se nyní více podobá B-21 tak asi ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:51 21.06.2017

  to Olivav prostě jim chybí ty promarněná devadesátá léta... já když vidím JAK 141
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Olivav prostě jim chybí ty promarněná devadesátá léta... já když vidím JAK 141
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  ale pořád je to dobré o své znalosti z vojenskotechnického průmyslu nepřišli... tak jako třeba Česká republika

  Jinak zajímavé video jak ruská stíhačka musela zahnat F16, které nalétalo na letadlo ministra obrany ruské federace, který směřoval civilním letounem do Kaliningradu

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:37 21.06.2017

  Slavoslav,

  AL-41F byl první vivinutý motor 5. generace 1985 USA spustilo F119 v roce 1992, takže první motor 5. generace postavili v SSSR. No a motor AL41-F1 je též 5. generace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav,

  AL-41F byl první vivinutý motor 5. generace 1985 USA spustilo F119 v roce 1992, takže první motor 5. generace postavili v SSSR. No a motor AL41-F1 je též 5. generace je to vylepšený motor AL31 technologicky na 5. generaci.
  Jen u F120 není datum spuštění.
  Dále cituji o AL41F: Nakonec byl nainstalován do letounu MiG-25PD (20-84) na místo levého motoru R-15-300. Během více než třiceti letů (1990 - 1991) byly prověřeny vlastnosti i na vysokých Machových číslech, motor byl za letu zastavován a opětovně úspěšně spouštěn. Na základě výsledků testů byly na motoru provedeny některé konstrukční úpravy, čímž byl vývoj téměř u konce. Takže poháněl letadlo dříve než F119 akorát F120 měl potvrzený let November 1990, takže je otázka kdo byl první? Tady náskok USA nevidím.

  Došly děngy a pak nabrali ztrátu, ale technologie mají. Motor na F-35 je jen evoluce motoru z F-22. Ten F120 od GE byla větší pecka teď se k ní vracejí v novém pogramu. Shania jednou psal, že po lobingu GE, což bych věřil z textů co jsou na netu.


  Sokrates,

  lidí mají v Číně kupu, ale zde http://www.leteckemotory.cz/mo... je jasně napsáno: WS-10 "Taihang".......Intenzivnější vlastní vývoj, konzultace s ruskými experty a znalost AL-31F konečně posunuly vývoj kupředu. Vývojová kancelář dostala pro letové zkoušky k dispozici letoun J-11 (čínské označení pro Su-27). Při pokusech o instalaci motorů do letounu se objevily další komplikace - olejová nádrž a výstupní tryska rozměrově přesahují možnosti letounu. Nízká vyspělost čínského průmyslu a zkrácení přítoku financí do programu změnuly komplikace v problémy.

  Jinými slovy Rusové jim hodně pomohli a Izdělje 117S jim dodají neboť metalurgii nezkopíruješ tak snadno. Je hezká historka jak jistý Sovětský konstruktér chodil při návštěvě RolsRoyce v bačkorách a koukal na metalurgický proces výroby lopatek a pak doma prvně dokázali postavit funkční proudový motor. Takže tak snadné to není. Budou se snažit, ale myslím, že Čína za RF zaostává více než RF za USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:33 21.06.2017

  Olivav

  v com boli dost dopredu? V tej dobe akurat drzali s USA krok. Tam sa tiez piata generacia zacala vyvijat v 80tych a v 90tom bol minimalne jeden typ vo vzduchu (YF 120)

  Olivav

  v com boli dost dopredu? V tej dobe akurat drzali s USA krok. Tam sa tiez piata generacia zacala vyvijat v 80tych a v 90tom bol minimalne jeden typ vo vzduchu (YF 120)

 • Slavoslav
  20:09 21.06.2017

  Alfamir

  a je ti jasne, ze motor pre F35 je uz druhy seriovo vyrabany motor 5tej generacie v USA?

  a ked to porovnas s prvym z F 22 dostanes rokov kolko? a to este stale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alfamir

  a je ti jasne, ze motor pre F35 je uz druhy seriovo vyrabany motor 5tej generacie v USA?

  a ked to porovnas s prvym z F 22 dostanes rokov kolko? a to este stale porovnavas s papierovym udajom Ruska kedze realita tam moze byt smutnejsia
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:48 21.06.2017

  Alfamir: Mne je úplne jedno, koľko mínusov dostanem za svoj názor. Minimálne polovica ľudí na tomto fóre melie úplne z cesty, takže ja sa za svoje názory nemusím hanbiť. Navyše mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alfamir: Mne je úplne jedno, koľko mínusov dostanem za svoj názor. Minimálne polovica ľudí na tomto fóre melie úplne z cesty, takže ja sa za svoje názory nemusím hanbiť. Navyše mi nejaký špecialisti dali niekoľkokrát mínus, aj keď som len položil obyčajnú otázku. :-)
  Ale k veci. Je neodškriepiteľný fakt, že Čína sa v oblasti prúdových motorov ešte stále spolieha na Rusko. To však ale nemení nič na tom, že ich vedecko-výskumná základňa je obrovská a ruský technologický náskok budú v najbližších desaťročiach sťahovať. Argumentovať tým, že Čína ešte nemá tak kvalitný prúdový motor ako Rusko nie je príliš objektívne. Rusko totiž vyvíja prúdové motory 70 rokov, zatiaľ čo Čína s tým začala až v roku 1961, keď spustila vývoj WS-6. Tento pokus sa skončil neúspechom a vrátili sa k tomu až v roku 1982. Vtedy zakúpili dva CFM-56, z ktorých začali spätným inžinierstvom vyvíjať WS-10A. Ten síce nepatrí medzi svetovú špičku, ale poháňa napr. stíhačky J-11. Popri ňom vyvinuli WS-13 pre JF-17 a dnes pracujú na WS-15 pre J-20 alebo WS-20 pre Y-20.

  Čo sa týka porovnania prvých letových skúšok Izdelia 30 a dátumu zavedenia F-35, tak toto je absolútne zavádzajúce. Ak už chceš tieto dva motory porovnávať, tak si počkaj na termín zavedenia PAK FA, aby si bol maximálne objektívny.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:48 21.06.2017

  Olivav:
  Iste, ale za tých 25 rokov od zániku ZSSR sa situácia obrátila a náhly odlev financií do sovietskeho výskumu umožnil Američanom nabrať náskok, o ktorom sa píše v článku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  Iste, ale za tých 25 rokov od zániku ZSSR sa situácia obrátila a náhly odlev financií do sovietskeho výskumu umožnil Američanom nabrať náskok, o ktorom sa píše v článku. Takto je to aj v iných oblastiach, napr. vo vesmírnom výskume, a štátna kasa RF proste nedokáže utiahnuť všetko to, čo priviedlo na psí tridsiatok aj hospodársky omnoho silnejšiu ZSSR. Tie výskumy, ktorých plody dozrievajú v týchto rokoch, prebiehali na peniazoch, ktoré do nich RF naliala ešte pred poklesom cien ropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:39 21.06.2017

  Alfamir,

  akorát Northrop podcenil 2 věci

  - YF-23 bylo letadlo velmi nedokončené, protože Lockheed do prototypu nacpal více komponent aby předvedl více letadlo - více proužků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alfamir,

  akorát Northrop podcenil 2 věci

  - YF-23 bylo letadlo velmi nedokončené, protože Lockheed do prototypu nacpal více komponent aby předvedl více letadlo - více proužků více adidas
  - tím pádem PR pro YF-22 dopadlo lépe

  Stealth byl u YF-23 letší ale hlavně zepředu ale YF-22 byl lepší globálně. No a jedna pumovnice u YF-23 prý taky vadila.

  No prý kombinace YF-23 a GE motorů byla impozantní, ale velmi riziková.


  Anatol

  jj vivinul a asi radši nevědět :-)  V motorech pro hypersonické lety v projeku Ajax byl míle daleko pře USA a v 90-tých jim toho hodně předali. Na západě panovalo přesvědčení, že to nemůže fungovat, ale nakonec se ukáalo, že může.

  SSSR a následně RF v motorech není takový břídil jak se snaží článek naznačit.
  Skrýt celý příspěvek

 • anatol
  19:17 21.06.2017

  Olivav
  radši nevědět co všechno rusák vivinul :)

  Olivav
  radši nevědět co všechno rusák vivinul :)

 • Alfamir
  19:16 21.06.2017

  Olivav-YF 23 je aj pre mňa veľmi zaujímavá téma už len preto,že Northrop vyvíjal design svojho prototypu o dosť dlhšie ako Lokheed,venoval sa viacerým doležitým detailom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav-YF 23 je aj pre mňa veľmi zaujímavá téma už len preto,že Northrop vyvíjal design svojho prototypu o dosť dlhšie ako Lokheed,venoval sa viacerým doležitým detailom poctivejšie,vlastnosti STEALTH mal lepšie ako YF 22...žiaľ Northrop bol v tej dobe v nemilosti armády koli problémom s vývojom B-2...hlavne teda s jeho cenou :D...Ale ten projekt je fakt úžasný aj po toľkých rokoch,klobúk dole pred tým,čo tí borci dokázali :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:07 21.06.2017

  F119 se poprvé rozjel až v roce 1992 https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Tudíž pokud pominu zásadní věc a to sériovou výrobu a nasazení, tak laboratorně byli v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F119 se poprvé rozjel až v roce 1992 https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Tudíž pokud pominu zásadní věc a to sériovou výrobu a nasazení, tak laboratorně byli v SSSR dosti před USA
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:05 21.06.2017

  A RF má z čeho čerpat de facto první vivinutý motor 5. generace byl jejich http://www.leteckemotory.cz/mo...

  A RF má z čeho čerpat de facto první vivinutý motor 5. generace byl jejich http://www.leteckemotory.cz/mo...

 • Alfamir
  19:05 21.06.2017

  Sokratovi-nejak neviem nájsť možnosť editácie-doplnenie svojho texu,tak posielam samostatný odkaz.Je to síce len malichernosť nesúvisiaca s témou,ale predsa to napíšem.Rozhodol som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokratovi-nejak neviem nájsť možnosť editácie-doplnenie svojho texu,tak posielam samostatný odkaz.Je to síce len malichernosť nesúvisiaca s témou,ale predsa to napíšem.Rozhodol som sa,že mínusky už dávať nebudem.Ak sa mi nejaký názor bude páčiť,plusko dám rád,ak sa mi páčiť nebude,tak som toho názoru,že každý má právo na svoj názor a dávať mu preto mínusko pre mňa neznamená riešenie.Buď mu odpíšem,ako teraz tebe,alebo budem názor ignorovať,ale nebudem ho hodnotiť nejakou negáciu...Takže to,čo som teraz napísal platí už aj pre dnešok-nikomu som žiadnu mínusku nedal :D...prajem ti pekný večer :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:59 21.06.2017

  Tak a teď tu bude ekonomické fórum místo debaty o motorech.


  Jinak pokud by prošel v programu ATF motor od GE, tak možná už dnes F-22 a F-35 lítá s motory s proměnným cyklem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak a teď tu bude ekonomické fórum místo debaty o motorech.


  Jinak pokud by prošel v programu ATF motor od GE, tak možná už dnes F-22 a F-35 lítá s motory s proměnným cyklem. Tehdy byly vyhodnoceny za příliš velké riziko pro vývoj. No a s tím supercruise by YF-23 lepší než YF-22 dodnes je to classified.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alfamir
  18:49 21.06.2017

  Sokratovi-chápem,že článok je možno prevzatý z inojazyčného sajtu,čo nemení nič na veci,že Čínania kupujú motory na svoje najnovšie stíhačky od Rusov.Takže napísať ...."ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokratovi-chápem,že článok je možno prevzatý z inojazyčného sajtu,čo nemení nič na veci,že Čínania kupujú motory na svoje najnovšie stíhačky od Rusov.Takže napísať ...."ale jednoduše nemůže obelhat skutečnost, že v porovnání se Spojenými státy nebo Čínou má 2,5× (resp. 10×) menší lidské zdroje" je v lepšom prípade zavádzanie,skrátka nech si každý urobí názor sám.Stíhačka F35 II mala tiež spozdenie oproti povodným odhadom,vývoj sa dosť predražil atd...čo v praxi znamená,že reálne použitie motora F135-po skúškách,úpravách atd...sa može datovať do roku 2015...Prvé sériové kusy F35 dostala začiatkom minulého roka armáda USA a až v tomto roku ich dostávajú aj spojenci-Izrael,Taliansko(možno už aj niekto ďalší) už majú prvé kusy.Nič viac som napísať nechcel
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:35 21.06.2017

  to anatol,

  ano, je to nesmysl. Autor toho článku na webu prahapress se ani neobtěžuje napsat, jaké údaje používá (HDP, HDP na hlavu, podle parity kupní síly, atd.) a z jakého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to anatol,

  ano, je to nesmysl. Autor toho článku na webu prahapress se ani neobtěžuje napsat, jaké údaje používá (HDP, HDP na hlavu, podle parity kupní síly, atd.) a z jakého zdroje vychází.
  Skrýt celý příspěvek

 • anatol
  18:25 21.06.2017

  Myslím, že osmé místo RF ve velikosti ekonomik je nesmysl...

  http://roklen24.cz/a/wiSZ7/nej...

  Myslím, že osmé místo RF ve velikosti ekonomik je nesmysl...

  http://roklen24.cz/a/wiSZ7/nej...

 • KóĎA
  18:18 21.06.2017

  Arccos: dělat se Španělem je pro Středoevropana peklo... Mezi devátou až desátou krátký záchvěv aktivity, pak dlouho dlouho absolutní ticho a mezi cca 18:00 - 20:00 vše dohnat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: dělat se Španělem je pro Středoevropana peklo... Mezi devátou až desátou krátký záchvěv aktivity, pak dlouho dlouho absolutní ticho a mezi cca 18:00 - 20:00 vše dohnat. Alespoň mé zkušenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  18:15 21.06.2017

  Mě by zajímalo, kolik je v operačním nasazení Gripenů NG. Nemuselo by to být přesně, stačilo by přibližně. Navíc u SU-35S se uvádí rychlost okolo 1,1 M. Takže to tak tragické není, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by zajímalo, kolik je v operačním nasazení Gripenů NG. Nemuselo by to být přesně, stačilo by přibližně. Navíc u SU-35S se uvádí rychlost okolo 1,1 M. Takže to tak tragické není, ač těm deseti létům bych věřil. Ostatně jako ve většině oblastí vývoje. 90. léta minulého století nebyly pro Rusko příliš šťastným obdobím
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:05 21.06.2017

  Fenri ... HDP nie je samozrejme presný ukazovateľ ... ani nemôže byť. Je to skôr odhad, ale relevantný .

  S nákladmi však nemá nič .... to, že sú v Rusku nižšie životné náklady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri ... HDP nie je samozrejme presný ukazovateľ ... ani nemôže byť. Je to skôr odhad, ale relevantný .

  S nákladmi však nemá nič .... to, že sú v Rusku nižšie životné náklady na nízkej výkonnosti ekonomiky nič nemení. To je zaujímavé číslo pre obyvateľov, nie pre ekonómov pro porovnávaní ekonomík.

  Arccos

  Možno zaujímavé je to, že ročne odíde z Ruska do Izraela asi 7 tisíc ľudí. Oficiálne musia byť Židia ... takže títo "Židia" dlhé mesiace pátrajú po archívoch pre nájdenie nejakého židovského predka - podmienky zo strany Izraela. Nie sú to žiadni prenasledovaní ľudia či opozičníci, ale ľudia čo chcú ísť do lepšieho .... a samozrejme vzdelaní ... darmožráči to nie sú ...a nepochybne sú tam i odborníci z vojenského priemyslu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:04 21.06.2017

  Tak či tak je obdivuhodné jakou úroveň vojenské techniky,a to prakticky ve všech odvětvích,Rusko stále dokáží udržet,vzhledem k rozpočtům na zbrojení.
  Kde by asi vojensky byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak či tak je obdivuhodné jakou úroveň vojenské techniky,a to prakticky ve všech odvětvích,Rusko stále dokáží udržet,vzhledem k rozpočtům na zbrojení.
  Kde by asi vojensky byly kdyby dokázali dlouhodobě udržet rozpočet na armádu na úrovni rozpočtu USA...možná by už létali v maskovaných bitevních křižnících vesmírem jako Klingoni :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  18:03 21.06.2017

  Ale tím nechci srovnávat možnosti Ruska třeba s tím Španělskem. Řekněme "kdyby Španělé chtěli...", ale Španělé nechtějí, maňána. Nevsadil bych na ně proti Rusku zlámanou grešli. :)
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale tím nechci srovnávat možnosti Ruska třeba s tím Španělskem. Řekněme "kdyby Španělé chtěli...", ale Španělé nechtějí, maňána. Nevsadil bych na ně proti Rusku zlámanou grešli. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:03 21.06.2017

  Alfamir: zjavne máš problém s češtinou, tak Ti preložím, čo chcel autor článku povedať. Ide tu o to, že Rusko je pozadu s vývojom motorov pre 5. generáciu z hľadiska použitia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alfamir: zjavne máš problém s češtinou, tak Ti preložím, čo chcel autor článku povedať. Ide tu o to, že Rusko je pozadu s vývojom motorov pre 5. generáciu z hľadiska použitia moderných technológií. Nejedná sa o porovnávanie výkonu.
  Ak už máš neodolateľnú chuť porovnávať Izdelie 30 s F135, tak si uvedom, že F-35 vzlietla s týmto motorom prvýkrát v roku 2006. Zatiaľ čo T-50 sa to podarí najskôr v roku 2017, prípadne v 2018. To je 11 ročný rozdiel, nie necelých 5. Ale toto by si mohol vedieť už od základnej školy.
  Ak má ešte nejaký chytrák problém s tým, že redakcia AN sa snaží prinášať aktuálne spravodajstvo aj o ruskej technike, tak nech sa naučí písať po rusky a ide sa posťažovať priamo na portál Gazeta.ru alebo VPK.news. Tento článok je len prekladom z ruských zdrojov, ktoré sa snažia objektívne opísať stav, v akom sa vývoj motora nachádza.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  17:59 21.06.2017

  fenri: Ale právě proto se ty údaje přepočítavají podle parity kupní síly, pak srovnatelné jsou... skoro, protože tomu přepočtu nepodléhají nákupy v zahraničí, které mají cenu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ale právě proto se ty údaje přepočítavají podle parity kupní síly, pak srovnatelné jsou... skoro, protože tomu přepočtu nepodléhají nákupy v zahraničí, které mají cenu stejnou, celosvětovou. V žebříčcích, co jsem na ně dal odkazy je první nominální, druhý přepočítaný. První s přepočtem je pro představu zde: https://en.wikipedia.org/wiki/... Ruskoje v něm na šestém místě, ovšem opět s hlubokým odstupem.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:54 21.06.2017

  Arccos: HDP je zajímavý ukazatel, ale jen mezi státy se stejnými náklady. Jinak je o ničem. Ostatně je zřejmé, že možnosti ruské armády a vůbec jejich VT základna jsou oproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: HDP je zajímavý ukazatel, ale jen mezi státy se stejnými náklady. Jinak je o ničem. Ostatně je zřejmé, že možnosti ruské armády a vůbec jejich VT základna jsou oproti Španělsku jinde.
  To,že je Rusů pět a půl je samozřejmě pravda a je to tvrdý mantinel.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:54 21.06.2017

  Alfamir: jenže výkon je jen jeden z X parametrů motoru, další je spotřeba paliva a výdrž. Navíc F135 je plně použitelnej poněkud déle - první produkční motory byly 2009, tedy už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alfamir: jenže výkon je jen jeden z X parametrů motoru, další je spotřeba paliva a výdrž. Navíc F135 je plně použitelnej poněkud déle - první produkční motory byly 2009, tedy už osm let zpátky.

  givicz: "operačního systém reálného času" je krásný důkaz toho, že jen kopíruješ věci znějící vzletně přeložené zřejmě z ruštiny pomocí google translatoru, aniž bys vlastně věděl, co kopíruješ.
  Česky nic takového jako "operační systém reálného času neexistuje", tendle termín se normálně nepřekládá, a když už se překládá, tak úplně jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  17:42 21.06.2017

  Obecně ten problém s lidskými zdroji je v Rusku horší než uvedený jednoduchý přepočet podle počtu obyvatel. Spousta těch schopných Rusů odešla za lepším uplatněním a platem na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obecně ten problém s lidskými zdroji je v Rusku horší než uvedený jednoduchý přepočet podle počtu obyvatel. Spousta těch schopných Rusů odešla za lepším uplatněním a platem na Západ. A právě o ně jde při vývoji nejvíc.

  givicz: Výkonnost ekonomiky se měří výší HDP nebo ještě lépe výší HDP na hlavu. Zde (https://en.wikipedia.org/wiki/... a zde (https://en.wikipedia.org/wiki/... je možné nalézt, kde Rusko skutečně je, ale hlavně s jakým obrovským odstupem od špičky tam je. Článek na Praha Press má ovšem pravdu v doslova "...dávají Rusku možnost patřit mezi nejlepší hráče světového hospodářství". Ano, možnost mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  17:40 21.06.2017

  Číňania stále nakupujú motory aj od Ruska, keďže ich motory sú stále životnosťou a poruchovosťou hlboko, hlboko pod priemerom.

  Číňania stále nakupujú motory aj od Ruska, keďže ich motory sú stále životnosťou a poruchovosťou hlboko, hlboko pod priemerom.

 • givicz
  16:53 21.06.2017

  to darstyle vzhledem k tomu, že nový multijádrový počítač pro suchoj T50 je absolutní novinka tak by mohl mít výkonově navrch...
  tady je nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to darstyle vzhledem k tomu, že nový multijádrový počítač pro suchoj T50 je absolutní novinka tak by mohl mít výkonově navrch...
  tady je nějaké video:
  https://www.youtube.com/watch?...

  v diskusi pod tím videem tam nějaký člověk píše,že B2 spirit běží na systému Intel 80286 a MS-DOS .. nevím zdali je to pravda ...

  Taky jsem mrkl na největší ekonomiky na světě a Rusko je na 8 místě, kdy před nimi je pouze : USA, Čína, Japonsko, Německo, Brazílie, GB, Francie, Indie a potom už je Rusko :)
  http://www.prahapress.cz/jake-...

  Každopádně kolik zemí na světě dokáže vyvíjet stíhačku 5 generace se svým vlastním motorem ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Alfamir
  16:43 21.06.2017

  autorovi článku by som pri filozofovaní o motoroch a kecoch koľko je Číňanov atd doporučil,aby si zistil,kto dodáva Číňanom,k ich najnošiemu "vraj" STEALTH lietadlu, motory...To,že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  autorovi článku by som pri filozofovaní o motoroch a kecoch koľko je Číňanov atd doporučil,aby si zistil,kto dodáva Číňanom,k ich najnošiemu "vraj" STEALTH lietadlu, motory...To,že Pratt & Whitney sú momentálne nedostižný je pravda.V každom prípade izdelje 30 dosahuje cca 95% výkonu motoru F135.Takže pri veľmi jednoduchých počtoch to vypadá tak,že ak bude izdelje 30 skutočne plne použiteľné v roku 2020 a F135 je plne použiteľný asi od minulého roku,tak rozdiel je necelých 5 rokov-však pán redaktor???
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  16:43 21.06.2017

  givicz

  takze pocitac T50 dostal vybavenie ktore ma uz nejaky piatok jako F-22/aspon ciastocne/ tak aj F-35..
  samozrejme, ho maju v jednej stihacke, dokym USA ho maju uz v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  takze pocitac T50 dostal vybavenie ktore ma uz nejaky piatok jako F-22/aspon ciastocne/ tak aj F-35..
  samozrejme, ho maju v jednej stihacke, dokym USA ho maju uz v stovkach ks..

  ano po prve budu testovat T50 s novym motorom v zavodoch suchoj koncom tohto roka - ak to stihnu..
  ale ruska armada to bude testovat neskor /statne skusky/ a zavadzat do vyzbroja uplne zase v inom datume..
  takze realne rok cca 2025 bude zavedeny do armady.. v pocte kusov 12 :D
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:20 21.06.2017

  takže první letoun Suchoj T50 vybavený novou palubní elektronikou a řídícím počítačem se do vzduchu vznesl letos v zimě. Jedná se o systém ИМА ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takže první letoun Suchoj T50 vybavený novou palubní elektronikou a řídícím počítačem se do vzduchu vznesl letos v zimě. Jedná se o systém ИМА БК

  http://www.eurasia24.cz/vojens...
  Počítač byl sestrojen s využitím vícejádrových mikroprocesorů domácí provenience a nového, také domácího, operačního systému reálného času.

  Přes centrální počítač vzájemně propojená avionika letounu T-50 obsahuje mj. systémy řízení letounu, použití zbraní, vlastní obrany letadla nebo vícestupňový systém intelektuální podpory pilota.

  Centrální počítač plnící současně funkce elektronického pilota, zbraňového e-operátora i palubního e-inženýra je v reálném čase schopen automaticky rozpoznat a určit nejvíce nebezpečné cíle, zvolit optimální dráhu letu, použití nejvhodnějších zbraní a obranných prostředků letounu a také zajistit rekonfiguraci celého systému v případě selhání či poruchy některé z jeho částí.

  Nový systém zajišťuje ovládání prakticky všech přístrojů letounu – lokátoru, systémů navigace a spojení,, zatímco v předchozí verze používala pro výpočet funkcí každého systému samostatný počítač.

  co se týče nového motoru:
  Suchoj T-50 poprvé poletí s novým motorem před koncem letošního roku
  http://www.militarybox.cz/news...
  Ruský víceúčelový bojový letoun páté generace Suchoj T-50 (PAK FA) by se měl poprvé dostat do vzduchu s novým motorem Saturn/Saljut izd.30 (přesnější označení není zatím známo) v posledním čtvrtletí letošního roku. Všechny dosud létající prototypy T-50 mají ve svých útrobách motory Saturn Al-41F-1 (izd.117) s maximálním tahem po asi 142 k
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:15 21.06.2017

  Kozlus ..

  To je samozrejmé.... ale vidím, že ak niekto to musí "dokazovať" takú vec ... tak jeho názory sú naozaj "hodnotné" : )

  Len doplním, že samozrejme sa nejedná len o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus ..

  To je samozrejmé.... ale vidím, že ak niekto to musí "dokazovať" takú vec ... tak jeho názory sú naozaj "hodnotné" : )

  Len doplním, že samozrejme sa nejedná len o elektroniku ale sa "automaticky" budú ostraňovať všetky nedostatky z pôvodnej výroby .... čo je myslím, tiež samozrejmé ... ale keby to náhodou niekomu nedošlo .....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:03 21.06.2017

  Jo a ten tvuj nazor stoji za houby, jako vsechny tvy ostatni nazory. Kdyz uz zacit znova vyrabet F-22, tak jedine verzi s kopletne prekopanou elektronikou. A to uz nema daleko do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a ten tvuj nazor stoji za houby, jako vsechny tvy ostatni nazory. Kdyz uz zacit znova vyrabet F-22, tak jedine verzi s kopletne prekopanou elektronikou. A to uz nema daleko do noveho stroje, kde se uplatni vsechny nove poznatky, ktere ted mame.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:50 21.06.2017

  http://defence-blog.com/news/u...

  Nuž ... zaujímavé ... môj názor bol v nedávnej diskusii, že by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://defence-blog.com/news/u...

  Nuž ... zaujímavé ... môj názor bol v nedávnej diskusii, že by to Amíkom stálo za to ...
  Skrýt celý příspěvek