Proudové motory: Rusko je 20 let pozadu

Stíhačky F-22A již podnikly 200 000 letů a jeho motory pracovaly 500 000 hodin; ilustrační foto / US Air Force

Proudové motory páté generace F119 stíhaček F-22A již překročily bariéru 500 000 letových hodin. Naopak Rusko motory páté generace Izdělije 30 pro stíhačky T-50 zavede do operačního použití až po roce 2020.

Rusko v oblasti vojenského vývoje čelí několika zásadním problémům: Rusko nemá, ostatně jak prorocky pronesl ruský císař Alexandr III, mezi ostatními státy žádné přátele. Ve vývoji vojenské techniky se proto Rusko musí (resp. chce) spoléhat pouze na sebe.

Rusku patří, co do počtu obyvatel, až devátá příčka mezi všemi zeměmi. Rusko sice stále využívá mohutnou vojenskou vědecko-průmyslovou základnu vybudovanou v časech Sovětského svazu, ale jednoduše nemůže obelhat skutečnost, že v porovnání se Spojenými státy nebo Čínou má 2,5× (resp. 10×) menší lidské zdroje. 

To v ruku v ruce se skutečnosti, že výkon HDP Ruska odpovídá Španělsku, neposkytuje Rusku takové podmínky ve vývoji nejnovějších vojenských technologií, jaké mají především v Číně nebo Spojených státech.

Ukázkovým příkladem ruských problémů ve vývoji moderních vojenských technologií jsou proudové motory pro stíhačky - Rusko zatím nezavedlo do operačního použití proudový motor schopný nadzvukového letu bez přídavného spalování (tzv. supercruise). Např F-22 bez přídavného spalování dosáhne rychlosti Mach 1,7, evropský Eurofighter Typhoon Mach 1,5, švédský JAS-39E Gripen (Gripen NG) Mach 1,2 a francouzská stíhačka Rafale Mach 1,3.

Otázkou také je úroveň digitálního řízení ruských motorů. V západní terminologii se digitální řízení motorů označuje jako FADEC (Full Authority Digital Engine). Použití systému FADEC radikálně zjednodušuje pilotáž a ovládaní letadla, snižuje spotřebu paliva, chrání motor proti lidské chybě, poskytuje diagnostiku motoru, snižuje hmotnost motoru, atd. atd.

FADEC během letu získává ze senzorů kvanta informací, jako jsou například hustota a teplota vzduchu, tlaky a teplota v motoru, poloha plynové páky a další parametry. Informace jsou předávány řídicí jednotce, kde jsou analyzovány mnohokrát za sekundu. Z takto zpracovaných dat lze zjistit všechny nutné parametry motoru - v případě potřeby jsou řídicí jednotkou vhodným způsobem upraveny. FADEC rovněž řídí i startování motoru.

Dodejme, že Rusko zavedlo první plně “digitální motor” (AL-41F1S) v roce 2010 do stíhaček Su-35S.

Podle ruského webu Gazeta.ru v současné době zaměstnanci moskevské konstrukční kanceláří Saturn pracují na tři směny, aby co nejdříve dokončili vývoj motoru Izdělije 30 pro stíhačku T-50. Motor má vynikat vlastnostmi supercruise a plným digitálním řízením.

Motor Izdělije 30 se svými výkony a schopnostmi má vyrovnat americkému motoru Pratt & Whitney F119. Ten kromě plně digitálního řízení, schopností supercruise, vyniká vektorováním tahu ve dvou rovinách a vlastnostmi stealth. Dodejme, že na základě motoru F119 vznikl motor F135 stíhaček F-35 Lightning II.

Na konci roku 2016, Aleksandr Artijukov, generální ředitel Spojené korporace výrobců motorů, řekl, že letouny T-50 s motory Izdělije 30 začnou s leteckými testy na konci letošního roku a vývoj motoru skončí v roce 2020. Státní zkoušky stíhaček T-50 s motory Izdělije 30 začnou po roce 2020.

Podle Gazeta.ru, která se odvolává na nejmenované odborníky, však nelze konec roku stihnout, protože nejsou vyřešeny problémy s digitálním řízeními motoru.

Podle Konstantina Makijenka, zástupce ředitele moskevského think-tanku Centrum pro analýzu strategií a technologii (CAST), je také v ruském případě problém nízká sériovost motorů, resp. letadel. Velké zahraniční společnosti mohou utratit za vývoj motorů miliardy dolarů, protože poté motor prodají v obrovských počtech - jako např. v případě stíhaček F-35.

Pokud jsou ale výrobní šarže malé, náklady na výzkum a vývoj jsou obrovské. Podle Makijenka proto budou motorářské firmy s malou sériovostí vždy outsaidery za firmami, který vyrábějí tisíce motorů.

Pro Rusko je také problém, že nemá přístup na světový trh s vojenskými proudovými motory, takže nemůže nakupovat motory nebou součástky v zahraničí. 

“V oblasti páté generace proudových motorů jsme dnes v bodě, kde byli Američané před dvaceti lety,” uvedl pro Gazeta.ru nejmenovaný zdroj z průmyslu. “Už mají vyvinuté a ze všech dětských nemocí vyléčené sériové motory F119. Navíc stíhačky F-35 dostanou motory další generace F135.”

Gazeta.ru však zdůrazňuje, že situace není tak zlá. Rusko je druhou zemí na světě, která se chystá zavést motory páté generace. Podle Gazeta.ru v Evropě vývoj motorů páté generace ještě nezačal a Čína prozatím ani nezvládla vývoj motorů čtvrté generace.

Zdroj: Gazeta.ru

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Americké motory s proměnným cyklem pro budoucí stíhačky

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci programu AETP (Adaptive Engine Transfer Program) poskytlo ...

Nové motory pro ruskou stíhačku T-50 (Su-50) po roce 2020

Oproti dřívějším informacím ruských médií, i tiskovým zprávám z ruského průmyslu, vývoj ruské ...

Budoucí motory pro stíhačky F-35: Výkonnější, úspornější a levnější

Americká firma Pratt & Whitney pracuje na pokročilejší verzi proudových motorů F135 pro letadla ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • DJW_
  20:27 28.06.2017

  Ale ja vás rád opravím, nemáte zač.

  Arassuil: Keď to tvrdí jeden z popredných amerických vedcov (ktorý je zároveň univerzitným pedagógom), asi o tom niečo vie. Úprimne ma mrzí, že Vás to rozrušilo.

 • Arassuil
  01:46 28.06.2017

  DJW_: Vysokoškolsky vzdělatelných lidí je v populaci sotva 20%. Jestli má 54% Rusů vysokoškolské vzdělání, tak pak jsou buď národem géniů nebo to vypovídá o kvalitě jejich vysokého školství. Spíš bych řekl, že to druhé.

  Ale abychom zůstali u čísel, protože čísla nám řeknou to, co v nich chceme vidět. V žebříčku nejlepších univerzit světa v roce 2017 (celkem 981 univerzit) se Rusko umístilo 24x. Nejlepší výsledek měla Lomonosova univerzita (188. místo), v první 500 bylo celkem 8 univerzit, zbylých 16 se většinou pohybovalo někde na chvostu (horší jak 800. příčka).

  V tom samém žebříčku se USA umístilo 148x. Nejlepší výsledek měl CalTech (2. místo), v první 500 bylo celkem 120 univerzit z USA.

  Žebříček: https://www.timeshighereducati...

  Jestli něco nesnáším, pak jsou to kecy o degradaci vzdělání na Západě.
  Jo a abych nezapomněl, v USA bijou černochy.

 • DJW_
  01:03 28.06.2017

  Vážená redakcia. Keď už sa tvárite ako profesionálne periodikum, tak láskavo nepíšte úplné bludy a demagógiu najnižšej kategórie. "Rusku patří, co do počtu obyvatel, až devátá příčka mezi všemi zeměmi. Rusko sice stále využívá mohutnou vojenskou vědecko-průmyslovou základnu vybudovanou v časech Sovětského svazu, ale jednoduše nemůže obelhat skutečnost, že v porovnání se Spojenými státy nebo Čínou má 2,5× (resp. 10×) menší lidské zdroje. " Takže podla oficiálnych dát OECD z roku 2014 má Rusko vzdelanosť vo výške aspoň 5 ročného univerzitného štúdia 54% percent obyvateľstva, čo je viac ako v Izraeli alebo USA a o VEĽA viac ako v Číne (10%). Reálne tak aj pri relatívne malom počte obyvateľov má dostatok vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Nehovoriac o tom, že kvalita vzdelania napr. v USA je na katastrofálnej úrovni - to netvrdím ja, ale poprední americký (teda vlastne skôr japonský) vedec https://youtu.be/NK0Y9j_CGgM?t... Ako môže niekto, kto si chce hovoriť novinár, robiť takého školácke chyby?? Alebo že by úmysel? PS: nikoho som neurazil a argumentoval faktami. Som zvedavý, či tu môj príspevok zostane a aké budú redakcie.
   
   
  Ano, byl to úmysl. Tak, a teď aspoň víte, že nás nemáte číst. Admin

 • Jan Grohmann
  23:53 27.06.2017

  Olivav: a aby jste klikali na reklamu. :)

 • divous
  15:40 24.06.2017

  Ta úvodní úvaha na téma lidské zdroje je úplně zbytečná. To jak jsou kvalitní a jak je pracováno s talentem je rozhodující, vůbec ne počet obyvatel. To je v podstatě úplně stupidní úvaha. Například Německo určitě nemá v porovnání s mnoha zeměmi zrovna hodně obyvatel, přesto dominuje v mnoha technologických oborech.

 • Olivav
  10:53 24.06.2017

  gangut,

  já s tebou v tomhle souhlasím a máš pravdu, že to je spíše PR. Kažbý motor másvé plus i minus atd... Tak jako někde zaznělo, že i dělení letadel do generací je mnohdy zavádějící, protože neexistuje ostrá dělící čára a 5th gen si vymyslel LM kvůli F22 a F35.

  No nic některé články jsou tu aby rozpoutaly vášnivou diskusi. ;-)

 • gangut
  09:48 24.06.2017

  Olivav
  Motory poznám jednoprúdové, dvojprúdové,s predným alebo zadným obtokom jedno, dvoj, trojhriadelove, s roznymi typmy kompresorov , turbín , spalovacích komor, s roznymi systémemi ovládania roznymi vychytávkami, ale nikdy som sa nestretol s rozdelením motorov do generácií. Každý typ motora je vhodný na niečo iné. Niekde je vhodnejší dvojprúdový motor s vysokým obtokom. Inde jednoprúdový. Motory sa modernizujú, na jednom jadre može byt postavených niekolko motorov, menia sa riadiace systémy. Napríklad CFM-56/3 má ovládanie lanami cez hydromechanickú jednotku CFM-56/5 už má ovládanie digitálne a CFM-56/7 plne digitálne. Pritom je to v podstate stále jeden motor a výkonove sa nastavuje podľa konkrétneho použitia.
  Proste mi článok príde tak trochu bulvárny na kvázi odborný web. Akože oni sú pozadu lebo generácia. A pritom je to nezmysel.

 • Olivav
  22:47 23.06.2017

  gangut,

  koukni např. zde: http://www.leteckemotory.cz/mo...

  dnes jsou u těch motorů lepší zmíněné parametry v článku plus moderní řídící elektronika

  Jinak vesměs jsou to ty tzv. turbofan typy a motor s proměnným cyklem navíc mění obtokový poměr a má pár dalších vychytávek byl to např motor YF120 od GE

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  No máš pravdu v tom, že generace jsou takové PR YF120 mohl být v F22 a tak by byl tzv. 5. generací a dnes to oprašují a mluví o něm jako o 6. generaci. Tak si vyber.

 • gangut
  21:00 23.06.2017

  To Olivav
  Ďakujem za odpoveď. Ale stále som sa nedozvedel čo autor myslí motorom 5. generácie. Všade som sa dočítal len o motore pre stíhačku 5. potažmo 6. generácie. Podľa mňa si autor výraz motor x-tej generácie vycucal z prsta.
  A tomu zodpovedá aj celková kvalita článku...

 • Olivav
  17:59 23.06.2017

  gaunt,

  v článku je zmínka o možnostech řízení motoru, na leteckemotory.cz je zmínka o nových materiálech a též výkonových charakteristikách. Ve výsledku je to motor v 5. generaci letadel, kde umožňuje supercruise atd....

  Jinak, US považuje motor s proměnným cyklem za 6. generaci, RF píše o kombinovaném motoru a Britové makají na Sabre a pak jsou další koncepty.

  více méně 4. i 5. generacce jsou turbojet či turbofan motory lišící se v kompresoru spalovací komoře atd.... více zde https://www.quora.com/What-is-... kdybych to komolil tak mě opravte, nejsem neomylný

  tady je ten možný a asi očekávaný budoucí vývoj:
  https://www.rt.com/news/350905...
  http://aviationweek.com/defens...
  https://www.reactionengines.co...
  https://www.netl.doe.gov/File%...

 • gangut
  15:53 23.06.2017

  Dobrý deň.
  Mohol by mi prosím niekto vysvetliť, čo je to prúdový motor 5. generácie? A aký je rozdiel proti predchádzajúcim generáciám?

 • Slavoslav
  11:25 23.06.2017

  Givicz

  No čo ti budem. Buď sú Rusi neskutočný gurmáni, alebo sú na tom veľmi, ale že veľmi zle.

  https://www.etrend.sk/ekonomik...

  Pozri si aj tú časť o platoch. A ešte jedna vec. V obehu majú veľa dolárových hypoték a tam to bežným rusom poriadne predraží splátky.

 • PavolR
  11:10 23.06.2017

  givitz:
  Keď v roku 1. júna 2000 stanovili v RF životné minimum na 1138 rubľov mesačne, žilo pod touto hranicou asi 30% populácie, čo znamená, že priemerná mzda v Rusku ako takom nemohla byť 700 rubľov (!). Mohla to byť nanajvýš tak priemerná mzda v niektorom zapadnutom regióne. Naproti tomu to, čo tu prezentujete ako priemernú ruskú mzdu pre rok 2012, je v skutočnosti priemernou mzdou iba v Moskve! Rozdiely v priemerných mzdách v jednotlivých regiónoch Ruska sú niekedy aj 5-násobné.

  Spôsob, akým sa to tu pokúšate prezentovať je účelovo zavádzajúci (asi ako tabuľky našich politikov, keď majú ukázať nejaké výsledky), ale neviním Vás za to, pokiaľ pokladáte všetko to, čo odznie vo filme o Putinovi za slovo Božie.

 • givicz
  10:05 23.06.2017

  PavolIR tady sále někdo dokola motá nominální růst platů s reálným růstem... v tom dokumentu bylo uvedeno, že se plat v Rusku zvedl ze 700 rublů v roce 2000 za pouhých 12 let na 29000 což je správně... vůbec nikdo nepopírá, že vlivem inflace reální kupní síla v době krize klesá.. s čímž už tak mírně nesouhlasím, že k tomu dochází bez ohledu jaký je prezident...

  co se týče vývoje financování dalšího výzkumu motoru nové generace pro T50 a dalších programů v závislosti na ceně ropy budu citovat z článku hospodářských novin ... Ruský rozpočet na rok 2017 počítá s cenou 40 dolarů za barel, kdy při ceně 50 dolarů za barel získá státní rozpočet bilion rublů navíc (cca 500 miliard korun) pokud by cena stoupla ještě jenom o 5 dolarů bylo by to již 1,4 bilionu rublů navíc s čímž rozpočet ruské federace nepočítal

  https://archiv.ihned.cz/c1-655...

  a ted se podívej na vývoj ceny ropy od začátku roku 2017
  http://img.kurzy.cz/grafy/komo...

  od začátku roku 2017 se to drželo několik měsíců okolo 55 dolarů za barel... v současné době je cena 45,20 dolarů za barel....

 • PavolR
  09:41 23.06.2017

  givitz:
  Medzi rokmi 2000 a 2012 oslabil rubeľ ešte výraznejšie ako medzi 2011 a dneškom. To sa potom ľahko "zvyšujú platy". Každopádne v tom období došlo k nárastu ruského hospodárstva (po prepade vždy nasleduje rast + zvyšovanie cien ropy), takže zákonite išli platy logicky hore aj reálne. K tomu dochádza bez ohľadu na to, kto je prezident.

  So zlatom, ako potenciálnym "záchranným vankúšom" vidím ten problém, že si uchováva svoju hodnotu iba kým sa drží v trezoroch. Akonáhle by z neho museli skutočne sanovať svoje hospodárstvo a začali ho predávať, náhly nárast ponuky oproti dopytu nárazovo zníži jeho hodnotu a dôsledkom by boli mnohomiliardové straty.
  Čo sa získavania valút týka, tam centrálna banka síce môže mať mnohomiliardové zisky z oslabovania vlastnej meny, ale ide to na úkor prostého obyvateľstva.

  Záverom sa to celé pokúsim stočiť ako tak naspäť na ruské prúdové motory, a budúce možnosti ich vývoja, nech to nie je už teda fakt celé offtopic. :-D :
  Hlavným problémom pre financovanie ďalších výskumov a zavádzaní ich výsledkov do sériovej výroby naďalej ostanú nízke ceny ropy, ktoré sa teraz po menovaní nového saudského princa ešte viac znížili a doterajšie dohody OPECu ohľadom obmedzenia ťažby sa zdajú byť ohrozené. Položka, ktorá tým vypadáva z ruského rozpočtu je predsa len dosť veľká, ak sa pozrieme na percentuálny podiel predaja energetických nosičov na ruskom rozpočte.

 • givicz
  09:34 23.06.2017

  to Olivav podle mě správné rozhodnutí.... F22 s F35 zatím stačí i do počtu Rusko má zatím nejmodernější stíhač Suchoj SU 35S což je 4++, kdy podle ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu první T-50 ruské letectvo získá v roce 2019 a to zřejmě ještě s motorem AL-41F1. (předpokládám, že do motorové konzole půjde později zabudovat i vyvíjený nový motor)

  Američané již nějaký rok vyvíjejí stíhačku 6 generace, což dělají i rusové ale předpokládám, že nejsou ještě tak daleko...

 • HonzaH
  09:30 23.06.2017

  givicz: "Podle mě je také důležité, že Rusko neintervenuje na pozvednutí rublu (podle mě vyhazování peněz) ale stále dokola nakupuje zlato a cizí měny...".
  "Putin sází na zlato a cizí bankovky v sejfech. Mají zmírnit propad rublu..."

  Tak děkujeme, že jste nám to vysvětlil.

 • Vrata
  09:26 23.06.2017

  Panove (givicz, sorge apod).

  Pokud nekdo (treba Putin) uvadi nominalni rust platu ale nerekne, jak za stejnou dobu vzrostly ceny, tak jedna se o bezcennou nic nerikajici informaci. Realna mzda totiz mohla (v principu, netvrdim, ze to tak skutecne bylo) klesnout. Realna mzda v Rusku asi stoupla, ale urcite ne 10x anebo i vicekrat.

  Priklad 1:
  Byvala kdysi v Nemecku po WW1 hyperinflace, to se zvedaly platy tydne mozna o stovky procent ale s zivotni urovni to presto slo z kopce.

  Priklad 2: v roce 1990 u nas byvala prumerna nominalni mzda cca 3000Kc, dnes je cca 27000Kc, tedy 9x vyssi. Realna mzda ovsem 9x nestoupla, pocitam ze stoupla maximalne tak 2x.

 • Olivav
  09:14 23.06.2017

  Shania,

  měl jsi pravdu tu F-22 asi fakt nebudou znovu vyrábět.

  http://nationalinterest.org/bl...

  škoda bylo to hezké letadlo

 • Clanek
  09:13 23.06.2017

  Pardon, ne zaveden pred 20 lety, ale prvni let pred 20 lety.

 • Clanek
  09:12 23.06.2017

  @Sorge-227

  To je takove kouzelne, ja jsem dostal ve skole trojku, ale Honzik a Karlik, ti maj dokonce ctyrku a hlavne ze Pepik tamhle s jednickou si ode mne kdysi pujcil svacinu.
  Argumentace jako v materske skolce.

  Rusko je 20 let pozadu, tecka. Mozna nebylo, ale ted je. USA ma v provozu motor pate generace uz 12 let, zaveden pred 20 lety. 7 stran, 9 desitek komentu snazici se okecat to nebo ono, ale jednoduse Rusko v devadesatkach zaspalo a protoze Rusko neni SSSR, uz to ani nikdy nedozene. Naproti tomu Cina a EU ten potencial dohnani (Cina v dlouhem horizontu i predehnani) ma, lidska zakladna, sila ekonomiky... to bude hrat do karet novym stikam jako je Cina a Indie. Rusko uz bude jen mensi a min znamenajici (postupne to ceka i USA).

 • StandaBlabol
  09:11 23.06.2017

  Givicz,

  to, že tu dokola uvádíš údaje s minimální relevancí - jako třeba vývoj nominálních mezd mezi uvedení inflace za stejné období nebo dividendy vyplacené do zahraničí bez uvedení celkové výše zahraničních investic a jejich vlivu na HDP - ukazuje, že ekonomice nerozumíš. Prosím, nech toho.

  Jediné co Putin dokázal (v ekonomice) je, že začal vládnout v době silného růstu cen energetických surovin. A logicky šla nahoru i celá ruská ekonomika. Za deset let více než dvojnásobně vzrostlo HPD. Ten trend začal už na konci Jelcinovi vlády. A když teď šla ropa dolů a následně stagnuje, tak ruská ekonomika ten vývoj kopíruje.

 • givicz
  09:01 23.06.2017

  PavolIR ty čísla sedí ten nárůst od roku 2000 do 2012. V roce 2014 byla průměrná měsíční mzda v Rusku 32 500 rublů, v roce 2015 pak vyrostla na téměř 34 000 rublů v roce 2017 předpokládám, že to bude již více jak 35000 (a ještě když to porovnáš s okolními státy jako je např. Ukrajina tak je to jedním slovem impozantní).... samozřejmě, že v době krize a oslabení rublu se reálná kupní síla snížila přes i nárůst platů je to cca o 14% oproti roku 2013..

  Nicméně vypadá to, že krize letos končí růst ruského hospodářství v květnu 2017 zrychlil na 3,1 %. v meziročním vyjádření. Vyplývá to z informace Ministerstva pro hospodářství
  http://www.eurasia24.cz/aktual... rozvoj RF.


  Podle mě je také důležité, že Rusko neintervenuje na pozvednutí rublu (podle mě vyhazování peněz) ale stále dokola nakupuje zlato a cizí měny proto také stále rostou devizové a zlaté rezervy Ruska, teď je to 405 miliard dolarů...

  Putin sází na zlato a cizí bankovky v sejfech. Mají zmírnit propad rublu
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/rusk...

 • PavolR
  07:51 23.06.2017

  givitz:
  V roku 2011 stálo 100 rubľov 60 Kč, zatiaľ čo dnes je to takých 39-40 Kč. Čiže to, čo tu pre dané obdobie, popisujete nie je zvyšovanie platov, ale dorovnávanie devalvácie meny. Na dôvažok neúmerné, lebo podľa Vašich údajov zarábajú Rusi reálne menej, ako zarábali v roku 2012. Suma zodpovedajúca 29k rubľom z roku 2012 by dnes mala byť odhadom tak 42-43k rubľov.
  To, že OS tresne nejakú hovadinu a Putin mu to veľkoryso potvrdí tu vážne predkladáte ako dôkaz? :-D

 • Sorge-227
  01:23 23.06.2017

  Ked je rusko 20 rokov pozadu, kde je potom cina, evropske staty,.... Hlavne ze USA nakupovali prudove motory v Rusku. Rusko ma iny pohlad na zbrane ako zapad. Zapad chce mat za kazdu cenu spickovy stroj s cudlikama a vyhrievanymi sedadlami, a tak pod. Je vidiet ze novinari tomu nerozumia. Napriklad taky mig 31 je stavany presne tak aby splnoval ukol aj za cenu znicenia motorov pri maximalke. Hlavna je bojova hodnota a nie ze to vyzera ako ferari a spotrebu to ma ako smart.

 • givicz
  00:49 23.06.2017

  Kruan špatně jsem si to zapamatoval je to daleko více .... díval jsem se v pondělí na svět podle Putina díl 1, kde Oliver Stone v čase cca 18:52 říká snížil jste míru chudoby o dvě třetiny, penze zvýšil mnohonásobně, v roce 2000 byl průměrný příjem 700 rublů v roce 2012 29 tisíc rublů - Putin odpovídá přesně tak.... můžeš si to pustit je to na prima play... jestli se nepletu tak v současné době to bude již více jak 35000 rublů měsíčně ....

 • Kruan
  00:06 23.06.2017

  givicz: "To Kruan je ti jasné, že za vlády Putina se zvýšil průměrný plat v Rusku 10x "

  Není mi to jasné...proč by se zrovna za vlády putina zvýšil průměrný plat 10x. O tom jsem od nikoho nikdy neslyšel.

  Jen aby to nebyla jen taková skazka, to o čem tu píšeš...hmm...10x vyšší plat.

  No uvidíme, co nám o tom povíš.

 • givicz
  23:39 22.06.2017

  to Slavoslav shodou okolností bývalý prezident Ukrajiny Leonid Kučma pro ukrajinský kanál 112 Ukrajina řekl toto:
  https://112.ua/ekonomika/kuchm...

  Ukrajinská ekonomika se rozpadá, stáváme se surovinovým přívěškem.
  „Na ekonomiku jsme úplně zapomněli, klesáme k úplné nule! Stáváme se surovinovým přívěskem. Zůstala nám metalurgie, chemie a zemědělství. Výroby s vysokými technologiemi prakticky nejsou. Kam jdeme? Jsme rádi za svobodný obchod s Evropou. S čím obchodujeme s Evropou? Podívejte se na statistiky. Pšenice — v zemědělství prakticky není nic jiného. Ještě med. Za první kvartál jsme vybrali prakticky všechny kvóty,"
  „A teď se podívejte, jak nás Evropané staví na kolena: „Vykácejte lesy a odvezte je k nám." Kde je nějaká konkrétní pomoc Ukrajině, abychom se mohli postavit na nohy?! Pokud budeme chudí jako dnes, tak nás nikdo nepotřebuje! Na 90 % závisí vše od nás samotných. Není potřeba chodit po celém světě s nataženou rukou. Rozpočet Ukrajiny je dnes ze 70 % tvořen půjčkami," řekl Kučma

  To Kruan je ti jasné, že za vlády Putina se zvýšil průměrný plat v Rusku 10x

  a co říkáš na tyto čísla :
  https://lenta.ru/news/2017/06/...
  Zlaté rezervy Ruských devizových rezerv se zvýšily o 1,3 procenta v květnu tohoto roku o 21,8 tun = o 1,3% a do 1. června činil 54,9 milionu uncí (1,707.6 metrických tun) Hodnota zlata v rezervách v květnu vzrostla o 0,9 procenta - na 69,3 miliardy dolarů. Od začátku letošního roku, regulátor již nakoupil 93,4 tun zlata.
  V květnu, ruské zlato a měnové rezervy vzrostly o 4,72 miliardy dolarů, a do 1. června dosáhly objemu 405.72 miliard dolarů.

 • Kruan
  23:23 22.06.2017

  Malá reportáž z dnešního Ruska:

  Dnes dopoledne jsem se vrátil z Ruska. Navštívil jsem města Moskva, Kaluga, Brjansk, Smolensk, a Vladimir.

  Upřímně řečeno...co mě překvapilo byl vysoký počet žebráků, zejména mimo Moskvu. Ale i letiště Šeremetěvo byl zážitek. Chvílemi jsem si připadal jako v Indii.

  Ceny potravin - levné domácí sýry a uzeniny se nedají pozřít bez žaludkového kolotoče. Mě to naštěstí nechutnalo od začátku, tak jsem se těm trablům úspěšně vyhnul.

  Potraviny:
  Rozumný sýr nebo salám začíná někde okolo 650 rublů, import je podstatně dražší.Chléb je dostupný za pár rublů, ale ten, co se dá jíst je za zhruba za 120-200. Cca. bych konstatoval, že ceny potravin jsou vyšší o cca. 30 procent než u nás. Ale ceny pohanky a sušeného hrachu jsem neporovnával. Jahody na trhu - srovnatelná cena jako u nás. A borůvky byly lepší.

  Platy:

  - V Moskvě jsem vyfotil plakát, který láká nové řidiče metra za 35.000,-- rublů a po odpracovaném roce podnik slibuje 45.000

  - Ruskojazyčné IT Call-centrum ve městě Smolensk platí zaměstnancům 15-20.000 rublů. Celkem nadávali na to, že jsou blízko Běloruska.

  - za angličtinu prý podnik přispívá dalších 1.500 rublů..-ale nikoho takového jsem nepotkal, kdo prý uměl nějaký jazyk, tak odešel do Evropy.

  - výrobní strojírenský podnik: plat soustružníka 15-28.000 rublů

  - průměrný plat v strojírenském závodě, který nekrachuje, ale nutně potřebuje finance: 16.981 rublů


  Tak si to přeberte podle sebe, zatím...

 • KOLT
  21:37 22.06.2017

  Olivav, já také netvrdím, že jsme v této věci ve při :-) Ale asi jsem to napsal jako vepř, když to tak vyznělo.

  Mně se YF-23 taky hodně líbí. Mám podezření, že z dnešního pohledu by asi dávala i větší smysl než YF-22 (větší, větší dolet, ještě lepší stealth). Nicméně je to tak, že v době programu ATF dávala mnohem větší smysl YF-22, protože situace byla prostě jiná.

 • stronger.p
  19:18 22.06.2017

  KóĎA: příspěvek na předposlední straně jsem přehlédl :)

 • KóĎA
  19:09 22.06.2017

  stronger.p: již jsem v této diskusi použil podobná slova vůči smyslu výše uvedeného článku ;-)

 • stronger.p
  18:59 22.06.2017

  KóĎA : stát musí být schopný využít svého nerostného bohatství k rozvoji jiných odvětví. Což se Rusku moc nedaří. Stačí se podívat, jak se toho před desítkami let chopila Kanada nebo později Norsko.

  Bezezbytku souhlasím, ale roky od rozpadu SSSR do 2001, kdy se dostal "k moci" námi tak nenáviděný CAR, byly strašlivé a za mizerných 16 let to dal do použitelného stavu. Vždy si říkám, jak bych to na jeho místě dělal já a nebo (nedej bože) náš současný premiér :D.

  Ale dost offf topic :D

 • Olivav
  18:03 22.06.2017

  В Средиземном море рядом с Тартусом сейчас учения проходят с пуском ракет, с 18 по 30 июня, скорее всего учебные мишени сбивали.

  Ну и как вариант, мог туда и беспилотник залететь, посмотреть)

  http://www.interfax.ru/russia/...

 • Jirosi
  18:03 22.06.2017

  givicz: Nic vám nebraní ty firmy od těch zahraničních investoru koupit a můžete nám ukázat jak se to dělá.

  Když ekonomika roste i 0,1% a tak zákonitě vytvoří více peněz než dříve. Tím pádem je všeho více než kdykoliv předtím.

  "To znamená, že na investice i na mzdy dávají zahraniční firmy menší část toho, co tady vydělají."

  I čeští zaměstnavatelé dávají českým zaměstnancům stejně nízké mzdy, tedy často i nižší.

  A dosti často z neziskových českých firem udělaly ti zahraniční vlastníci firmy ziskové. Proč taky by jsi je jinak kupovaly že.. , jistě jsou i případy kdy to nevyšlo ale české firmy nekrachují ?

 • Olivav
  18:00 22.06.2017

  A je to tady,

  offtopic se rozjel. Ekonomicko-sociální fórum o RF se rozjelo.

  Givicz,
  ten Globalhawk bude asi kachna tady z toho mají prču http://www.yaplakal.com/forum1...

 • givicz
  17:47 22.06.2017

  Z Česka utíká nejvíce peněz v historii
  http://echo24.cz/a/ipdtv/z-ces...
  "Ta částka se stále zvyšuje nejen v absolutním objemu, ale i jako podíl na HDP. To znamená, že na investice i na mzdy dávají zahraniční firmy menší část toho, co tady vydělají.
  Češi jsou poměrem cena/výkon jedni z nejvýhodnějších zaměstnanců v celé Evropě. Naše platy zaostávají za těmi německými a dalšími západoevropskými mnohem více než produktivita"

 • KóĎA
  17:36 22.06.2017

  StandaBlabol: není to jen automotive... Vidím kolik se toho exportuje (a jaké komodity) do jižních zemí SRN. A jak málo se toho vozí zpět. Jsou ty země snad chudé? Právě naopak. Ale stačí se projít po nemocnici, podívat se na přístroje a vidět kolik jich je Made in Germany se směrovkami začínajícími na 8 a 7.

  Stran exportu nerostných surovin - stát musí být schopný využít svého nerostného bohatství k rozvoji jiných odvětví. Což se Rusku moc nedaří. Stačí se podívat, jak se toho před desítkami let chopila Kanada nebo později Norsko. Takže tady potenciál k rozvoji do budoucnosti je pořád lepší než montovna, která se za půl roku dá odstěhovat jinam. Navíc přínos montoven opravdu není pro ekonomiku velký - spousta zahraničních manuálních pracovníků - za odpovídající odvody bych ruku do ohně nedal, různé daňové prázdniny, atd...

 • StandaBlabol
  17:22 22.06.2017

  to Kóďa,

  všechno je relativní. Průmyslové polotovary jsou pro ekonomiku a zaměstnanost pořád mnohem lepší než export nerostných surovin. A jak říkáš, je tu dost firem, co umějí ještě mnohem víc. Určitě bych ten náš export nezatracoval, závislost na automobilovém průmyslu je samozřejmě problém a riziko.

 • StandaBlabol
  17:19 22.06.2017

  Givi,

  k těm 300 mld. co od nás odtečou do zahraničí. Můžeš to prosím dát do poměru k tomu, kolik tady zahraniční investoři ročně utratí na investicích, mzdách, sociálním a zdravotním pojištění za zaměstnance, dani z příjmu fyzických a právnických osob, službách, atd.?

  Já jen, abychom měli úplný obrázek o tom, jak zahraniční investice ruinují a vysávají naši ekonomiku.

  Promiň, ale jenom blbec může čekat, že někdo investuje peníze do české ekonomiky a nečeká od toho žádný zisk, který může reinvestovat u nás nebo jinde. Ostatně, i české firmy můžou zisky vyvádět ven - investice polostátního ČEZu na balkáně byly financovány ze jeho zisků v ČR.

 • Host
  17:17 22.06.2017

  StandaBlabol... iny nez Putinov rezim tam uz bol. A nepovedal by som ze bol uspesnejsi. Ostatne prave vtedy rusko nabera na vojenske technologie najvatsie straty. A som presvedceny ze nebyt Putina tak je dnes RF o tretinu mensia a zapad tak horovat za povojnove hranice ako v pripade UA nebude. Nepersonifikujme si zlo ani dobro pls.
  Pisem z mob.

 • KóĎA
  17:16 22.06.2017

  StandaBlabol: z pohledu občana ČR bych byl raději z ticha co se od nás exportuje s vysokou přidanou hodnotou... Je tady samozřejmě dost firem, co to umí, ale... ty desítky průmyslových zón co nedělají nic jiného než produkují polotovary do zemí EU - to je realita. Řekněme, že mám více než teoretické znalosti z této roviny.

 • StandaBlabol
  17:02 22.06.2017

  Milý givicz,

  ta práce za pár švestek pro zahraniční investory zajišťuje Čechům více než dvojnásobnou průměrnou mzdu ve srovnání s Ruskem.
  https://archiv.ihned.cz/c1-653...

  A pokud se podívám na skladbu exportu, tak nějak nevidím, že by Rusko exportovalo spousty hi-tech výrobků. My vyvážíme výrobky s vysokou přidanou hodnotou, oni suroviny.

  Migrace z Ruska od Evropy se děje ve velkém a jde hlavně o vzdělané lidi v produktivním věku.

  Takže abych to shrnul, díky Putinovi se průměrná mzda v Rusku propadla pod úroveň Číny, jsou závislí na exportu surovin a ročně více něž 100.000 mladých a vzdělaných Rusů emigruje do Evropy (a USA).

  To jsou hlavní Putinovi úspěchy? A tohle by se mohlo změnit, kdyby tam byl jiný režim?

 • Slavoslav
  16:54 22.06.2017

  Givicz

  A ja ti garantujem, že bežným Ukrajincom to bude absolútne jedno ak si budú mať kde zarobiť na slušný život. A kľudne to môže byť zahraničná korporácia pretože produkcia pre Rusko ich zjavne z biedy nevytrhla.

 • givicz
  16:49 22.06.2017

  nová informace může to někdo potvrdit ???? ... údajně byl Ruským systémem S 300 ze základny z Ruské základny v Tartusu sestřelem americký RQ-4 Global Hawk

  http://halturnershow.com/index...
  Reports are now coming in that a United States Air Force EQ-4 "Global Hawk" drone was shot down over the Mediterranean Sea off the coast of Syria, by a Russian S-300 surface-to-air missile fired from the Russian Base at Tartus, Syria.

  to Pavol IR.. Ukranici mohly dodávat rusku velké Antonovy, letecké motory, vrtulníkové motory, lodní motory , rakety atp.

  V současné době Rusové již vyrábějí své lodní motory, své motory do vrtulníků a své letecké motory a tak bych mohl pokračovat... já ti garantuji, že Ukrajina o tyto schopnosti přijde protože západ tyto produkty nebude kupovat...

 • PavolR
  16:39 22.06.2017

  Milý givicz,
  garantujem Vám, že ste obeťou symbolického teroru šíreného za účelom legitimácie systému, ktorý 1) nemôže prežiť, lebo historická skúsenosť hovorí, že také vždy padnú a 2) keď sa bude rúcať, globálne otepľovanie bude naša najmenšia starosť.

 • givicz
  16:15 22.06.2017

  to Stanislav já ti garantuju, kdyby v Rusku nebyl systém jaký je tam v současné době, tak se ten stát 1 rozpadne (je to mnohonárodní stát) a za 2 veškerý národní majetek bude v zahraničních rukách a 3 bude migrace do Evropy... Ne náhodou České republice Čechům nepatří už ani ta voda... ne nadarmo čeští otroci makaj za pár švestek aby každý rok odešlo přes 300mld Kč do zahraničí majitelům zdejších firem...

  Přesně toto čeká Ukrajinu ztráta schopností výroby hi-tech a výprodej majetku a makání za pár hřiven pro majitele nadnárodních firem...

 • Stanislav
  15:41 22.06.2017

  Ja by som tu dal link na prednášku prof. Grahama o využití nových technológií v rusku. Rusko má šikovných ľudí, len systém je zlý.
  https://www.freemag.one/2016/0...

 • jj284b
  15:23 22.06.2017

  https://www.youtube.com/watch?...

  vystupenie F35A na leteckej show v Parizi.. stale ide o stroj obmedzeny na 7G max btw...

 • Shania
  14:10 22.06.2017

  flanker.jirka: ano u operačních strojů se odemkne celá letová obálka včetně 9g až v bloku 3F za pár měsíců.

Stránka 1 z 3