Prověrka střelecké a taktické přípravy

Výcvik 1. mechanizované roty ve VVP Libavá
Foto: Prověrka střelecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr

První letošní vyvedení do Vojenského výcvikového prostoru Libavá absolvovali v uplynulém týdnu příslušníci 1. a 2. mechanizované roty. Hlavní náplní tohoto výcviku byly ostré střelby a taktická příprava. 

  

„V průběhu celého týdne, ve dne i v noci, jsme intenzivně nacvičovali střelbu z lafetovaných zbraní bojových vozidel pěchoty i ručních zbraní jednotlivce,“ říká zástupce velitele 2. mechanizované roty nadporučík Bělaška. Mimo intenzivního střeleckého výcviku vojáky čekala taktická příprava na úrovni čety.

Přidělené výcvikové prostory řídící cvičení využil pro nácvik činnosti čety při zajištění přesunu a při útoku. „Díky nevyzpytatelnému počasí jsme v průběhu týdne měli možnost procvičit činnost v diametrálně rozdílných podmínkách – v jarním blátě, slunečném i deštivém počasí, sněhové vánici i v hlubokém sněhu,“ přibližuje drsné libavské klima velitel 1. mechanizované roty kapitán Pírek. 

  

Na tento výcvik budou navazovat rotní taktická cvičení, tentokrát ovšem na počítačových simulátorech ve Vyškově. Právě proto se velitel praporu podplukovník Jan Zezula při hodnocení výsledků tohoto výcviku zaměřil na problémy při praktických činnostech. „Je vidět, že střelba z kanónu i kulometu BVP nám problém nedělají a vojáci také zvládají manipulaci s novou útočnou puškou BREN,“ vyhodnotil činnost velitelům rot.

Foto: ProvÄ›rka stÅ™elecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr Foto: Prověrka střelecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr

„Pozornost v praktickém výcviku nyní musíme zaměřit na střelbu z této zbraně na větší vzdálenosti, která by i v reálném boji byla pravděpodobnější. Zvýšit musíme i aktivitu a vzájemnou spolupráci osádek BVP při střelbách, především ve vyhledávání cílů všemi příslušníky družstva,“ úkoloval podřízené velitel praporu.

Výcvik 1. mechanizované roty ve VVP Libavá

Únorové cvičení využil velitel 1. mechanizované roty kapitán Michal Pírek, vedle nácviku taktických činností na stupni rota, také ke zvýšení odborné připravenosti podřízených v oblasti vydávání bojových rozkazů.

Rota se na vyvedení připravovala odbornou přípravou již v posádce, na téma četa při zajištění přesunu. Vojáci si připomenuli strukturu bojového rozkazu, zásady palebných náčrtů a vyhotovili plastické stoly.

Foto: Prověrka střelecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr

Foto: Prověrka střelecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr 

Samotné cvičení probíhalo pod taktickým námětem k zaujetí, vybudování a obraně zadaných prostorů a následně v součinnosti s dalšími jednotkami 71. mechanizovaného praporu odražení útoku nepřítele. Jednotky roty zpracovávaly a vydávaly bojové rozkazy podřízeným, u plastického stolu probíhalo upřesnění jednotlivých fází boje, prováděly se nácviky následujících činností. 

První den výcviku rota plnila úkoly stanovené v bojovém rozkazu, kde se jednotka procvičila v přesunu na bojové technice a v zaujetí prostoru obrany roty. Velitelé se procvičili v určování topografické a taktické orientace a vyhotovení palebných náčrtů. Jednotlivci se zdokonalili v budování palebných stanovišť.

Foto: ProvÄ›rka stÅ™elecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr Foto: Prověrka střelecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr

Nově zavedený prvek ISR (zpravodajství, sledování a průzkum) plnil funkci palebné podpory roty. Po kontaktu se silným nepřítelem jednotka provedla taktický ústup do dalšího prostoru obrany roty, ze kterého zahájila protizteč.

   

V následujících dnech výcviku se zúčastnily osádky ostrých střeleb z BVP-2 na SBV Přáslavice. Velitelé se zdokonalili ve vydávání povelů osádce při střelbě a pohybu bojového vozidla, hlášení udávání cílů a opravy palby. Střelci-operátoři zvýšili úroveň dovednosti při ovládání zbraňového systému BVP-2 a přesnou palbou ničily cíle.

Foto: ProvÄ›rka stÅ™elecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr Foto: Prověrka střelecké a taktické přípravy 71. mpr. / 71. mpr

  

Mimo nácviků střeleb příslušníci rojů pod vedením vedoucího praporčíka roty nadrotmistra Pandolarovského prováděli také pěší bojové drily, které byly zaměřeny na rozhodovací proces nevelitelských funkcí, kde se procvičili v činnostech patrolování, prohledávání osob, navádění vzdušných prostředků, C-IED (boj proti nástražným výbušným systémům), přepadu a jiných taktických činností.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého ...

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů

Nedílnou součástí výcviku velitelů všech stupňů i osádek bojových vozidel se staly počítačové ...

KZP: První kroky vojáka v Armádě ČR

Prošli jste podrobnými zdravotními testy v ÚVN (Ústřední vojenská nemocnice)? Prošli jste skrze ...

Strakoničtí vojáci se připravují do hotovostních sil NATO

Sladit činnost družstev v odborné a vševojskové přípravě – takový byl cíl strakonických vojáků, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...