Průlom: Čína nabízí vojáky pro misi v Mali

Čína Mali
Foto: Čínští vojáci budou pod hlavíčkou OSN operovat v Mali / Archív AN

Čínská vláda plánuje vyslat až 600 svých vojáků do neklidného Mali. Podle komentátorů, jde o největší čínský příspěvek do mírových operací OSN a vůbec první bojová akce čínských vojáků pod hlavičkou OSN. Nasazení čínských vojáků v Mali může ukazovat na oteplení vztahů mezi „západem“ a Čínou poškozených syrským konfliktem. Čína také dává jasně najevo, že má zájem na stabilní Africe, odkud nakupuje ropu a nerostné suroviny pro svou sílicí ekonomiku.

V současné době pracuje OSN na převzetí vojenských operací od Francie, která v Mali už od ledna bojuje proti islamistům. V současné době je v Mali již přítomno 6500 afrických vojáků, OSN ale plánuje posílit kontingent ještě o dalších 3000 vojáků.

Oficiálně zatím počet čínských vojáků nebyl potvrzen. „Čína nabídla mezi 500 až 600 vojáky,“ řekl News24 jeden nejmenovaný diplomat. „Zatím ale nevíme, jaký druh vojska nám nabídnou.“ Další diplomat mluvil o zapojení Číny do mírových operací OSN jako o „velkém posunu.“ Oba diplomaté mluvili pod podmínkou utajení, protože rozhovory mezi OSN a Čínou nebyly ještě ukončeny.

Čína po svém přistoupení do OSN v roce 1971 označila mírové operace (UN Peecekeeping) za zbytečné. Teprve od roku 1992 se v mírových operacích OSN více angažuje. Zatím však Čína nikdy do zahraničí nevyslal bojové jednotky. Pokud půjde vše podle plánu, Mali bude první bojovou zahraniční akcí Číny.

Po francouzské intervenci Čína oficiálně zastávala neutrální postup, když vyzývala obě strany k mírovému dialogu. Čínský velvyslance v OSN Li Baodong však naznačil ochotu Číňanů zasáhnout proti extrémistům v Africe.

Čínský postoj je pochopitelný, protože nejlidnatější země světa Afriku využívá jako zdroj ropy a nerostných surovin pro svou ekonomiku. Současné šíření islamismu v Africe samozřejmě čínské zájmy v Africe ohrožuje.

Čínské ekonomické zóny v Africe Foto: Čínské ekonomické zóny v Africe, kde podníkají za zvláštních podmínek čínské firmy / Wikipedia

„Boj proti terorismu v Africe nesmí být v žádném případě pouze bojem afrických zemí,“ řekl Li na shromáždění Rady bezpečnosti OSN. „Bezpečnostní nepokoje v některých částech Afriky fungují jako ohniska terorismu.“„Nasazení čínských sil může být dobré gesto Franci a dalším západním mocnostem a může uklidnit napětí vzniklé kvůli Sýrii,“ říká Richard Gowan z Centra pro mezinárodní spolupráci v New Yorku. Připomeňme, že Čína a Rusko vetovaly tři rezoluci Rady bezpečnosti OSN, snažící se zvýšit tlak na režim Bašára Assada.

Čína má samozřejmě také zájem na zachován dobrých obchodních vztahů s africkými zeměmi. Podle Gowana je nasazení čínských vojáků v Africe je dobrým signálem pro Nigerii, která je hlavním dodavatelem ropy do Číny.

Zdroj: Wikipedia, France24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Vypukne v roce 2030 americko-čínská válka o zdroje?

Omlouváme se za poněkud bulvární nadpis. To jsme se jen pokusili pohrát si s výsledky studie ...

Válka s islamisty se šíří africkým kontinentem

Boje proti islamistům zachvacují další stát. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan schválil další ...

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Charlie
  12:18 24.05.2013

  Čína pochopila, že takzvané operace OSN jsou vlastně jen způsobem jak se v oblastech zaháčkovat - a proč toho nevyužít?!? Ty bláboly o oteplení vztahů se západem a dakěí kecy si ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína pochopila, že takzvané operace OSN jsou vlastně jen způsobem jak se v oblastech zaháčkovat - a proč toho nevyužít?!?

  Ty bláboly o oteplení vztahů se západem a dakěí kecy si mohli klidně nechat od cesty.Skrýt celý příspěvek

 • Muerte
  11:58 24.05.2013

  Číňani plánujou zůstat.

  Číňani plánujou zůstat.

 • Bojovník
  11:53 24.05.2013

  Jsem dojat

  Jsem dojat

Načítám diskuzi...