Průlom v polsko-českém projektu bojového vozidla pěchoty?

AJAX Scout SV
Na trhu je řada vhodných konstrukcí. Nejnovější britské vozidlo Ajax vychází z rakousko-španělského vozidla ASCOD; větší foto; ilustrační foto / General Dynamics

Podle polského vojenského magazínu Defence24 polské ministerstvo obrany vážně zvažuje nákup zahraniční platformy pásového bojového vozidla pěchoty (BVP, polsky BWP). Původně přitom Polsko plánovalo vývoj vlastního BVP Borsuk. Odpadá tak jeden z hlavních problémů, který bránil společnému polsko-českému nákupu pasových BVP. Dlužno dodat - jde prozatím o neoficiální informaci.

Polsko a Česká republika již několik let diskutují o možnosti společného nákupu nových BVP, které v obou zemích nahradí letité stroje sovětské konstrukce BVP-1 a BVP-2. Obě země také před časem opustily myšlenku modernizace sovětských strojů.

Hlavním problémem však byl rozdílný přístup k programu. Podle Daniela Koštovala, státního tajemníka Ministerstva obrany ČR, si Polsko "pohrává" s myšlenkou vývoje vlastního BVP, ale Česká republika preferuje nákup pásové platformy v zahraničí.

"Část debaty mezi Českem a Polskem je o tom, zda budovat společnou platformu od začátku, nebo využít, nazvěme to "dostatečně moderní současný produkt" a upravit ho podle našich požadavků. Upřednostňujeme druhou možnost.... Jsme přesvědčeni, že vydávání peněz na výzkum a vývoj není opodstatněn, když na trhu jsou dostupné dostatečně moderní konstrukce. Jsme pro společné řešení založené na osvědčené platformě," uvedl v listopadu Daniel Koštoval pro Defence24.

Snahy modernizovat BVP-1 (BWP-1) lze vysledovat v Polsku až do počátku 90. let minulého století. Dodejme, že všechna vozidla BVP-2 (BWP-2) polská armáda prodala v roce 1995. Dlouhodobé snahy o modernizaci, a posléze o výměnu více než 1000 vozidel BVP-1 v polské armádě, však byly dlouho marné.

Problém byl polský požadavek na schopnost plavby budoucích BVP. Polská armáda pokládá tanky a BVP za ofenzivní zbraň a proto věnuje velkou pozornost taktické mobilitě (udržení tempa útoku). Armáda přitom musí mít na paměti velké množství řek, kanálů a jezer v Polsku.

V roce 2012 začal v Polsku technický dialog s několika zahraničními a domácími subjekty o novém BVP. Důvěru nakonec v roce 2014 dostala polská firma HSW (Huta Stalowa Wola). HSW slíbila do roku 2019 představit prototyp 25t těžkého BVP Borsuk schopného plavby.

Problém je však čas. Nejen, že je zde obrovské riziko zdržení programu, ale po představení prototypu potrvá dalších 3 až 5 let do spuštění sériové výroby a minimálně další rok zavádění prvních vozidel do výzbroje. Nemluvě o tom, že minimálně další rok potrvá sžití vojáků s novou technikou. BVP Borsuk by tak mohl tvořit reálnou sílu v polské, případně české, armádě až na konci příštího desetiletí.

Česká republika plánuje podepsat smlouvu na nákup nových BVP v letech 2019 až 2020, a získat první vozidla do roku 2025. V případě spoléhání se na čistě polské vozidlo Borsuk jsou tak rychlé dodávky krajně nepravděpodobné.

Jak připomíná Defence24, na Západě trvá (od začátku vývoje) osm až deset let dokončení finálního prototypu. První prototyp je obvykle v průběhu let upravován (často se najdou chyby v konstrukci) a vylepšován, nejen na základě testů, ale i kvůli připomínek zákazníka.

Z časových důvodů se proto polské ministerstvo obrany, leč neoficiálně, přiklání k nákupu zahraniční pásové platformy. "Očesaná" zahraniční platforma může být upravená podle polských nebo českých požadavků (výzbroj, vnitřní vybavení, elektronika, senzory) za pomocí polského a českého průmyslu. Navíc při tak velké objednávce je jistá licenční výroba v regionu a transfer technologií.

Ostatně podobně Polsko nakoupilo kompletní licenci na výrobu kolových obrněných transportéru AMV od finské Patrie. Polský průmysl vozidla konstrukčně upravil a uvedl na trh pod jménem Rosomak.

Ale ani nákup zahraniční platformy a její domestikace - tedy přizpůsobeni podle národních požadavků, využití služeb a technologií domácího průmyslu a příprava sériové výroby, není rychlou záležitostí. Například Velké Británii trvalo pět let (od výběru vozidla ASCOD), než připravila výrobní závod schopný vyrábět sériová vozidla Ajax.

První vozidlo Ajax sjede z výrobní linky v roce 2018, první britská jednotka získá vozidla v roce 2019 a bude s nimi schopna operačního nasazení (po nutném výcviku) na přelomu let 2020 a 2021.

Stejné problémy čekají i případný polsko-český projekt BVP, a to především za předpokladu maximálního zapojení domácího průmyslu. V regionu existují například výrobci věžových kompletů, kteří se budou chtít jistě do projektu zapojit.

Pro urychlení však lze však jít cestou polského programu modernizace Leopard 2A4, kdy první vozidla vzniknou v zahraničí a výroba se bude teprve postupně přesouvat do regionu.

Pokud skutečně polské ministerstvo obrany zvolí zahraniční platformu, urychlí to celý projekt a odstraní hlavní překážku případné spolupráce s Prahou. Kromě zmiňovaného vozidla Ajax lze uvažovat o původních vozidel ASCOD, CV90 nebo německých strojích Puma.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Tank T-90 vs. protitanková střela TOW

Před několika dny oběhlo svět video ze “souboje” ruského tanku T-90 s americkou protitankovou ...

Cesta k dokonalému džípu: Od Willys MB po JLTV

Terénní obrněné auto JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) se v následujících desetiletích stane ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  11:40 18.03.2016

  V případě přímého výběru se dá zbavit průtahů se žalobami od neúspěšných kandidátů výběrového řízení. Což zdržuje zahájení výroby. Navíc jsou pravděpodobné problémy s korupcí. Ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V případě přímého výběru se dá zbavit průtahů se žalobami od neúspěšných kandidátů výběrového řízení. Což zdržuje zahájení výroby. Navíc jsou pravděpodobné problémy s korupcí. Ty má jak BAE tak i General Dynamics. Rheinmetall má vysoký stabilní příjem za zákázky pro Bundeswehr, ti se asi s nabídkami nepřetrhnou :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:47 18.03.2016

  Nie ma za co
  To nie są informacje 100% zweryfikowane.

  Temat BWP zmienia się dynamicznie.
  Nowy minister chce zmian - ale nie wiadomo co z tego wyjdzie...

  Bowiem możliwości ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie ma za co
  To nie są informacje 100% zweryfikowane.

  Temat BWP zmienia się dynamicznie.
  Nowy minister chce zmian - ale nie wiadomo co z tego wyjdzie...

  Bowiem możliwości jest kilka
  - otwarty przetarg
  - negocjacje miedzy MON a PGZ (polska grupa zbrojeniowa) gdzie PGZ wybierze "partnera strategicznego"
  - wybór z wolnej ręki
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:55 18.03.2016

  Děkuju,
  Doufám, že se dočkáme porovnávacích zkoušek CV90, ASCOD (35/42), Pumy a třeba K-21 a jiných strojů. Ideálně v nějakých upravených variantách (tak jako v tendru pro Dánskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuju,
  Doufám, že se dočkáme porovnávacích zkoušek CV90, ASCOD (35/42), Pumy a třeba K-21 a jiných strojů. Ideálně v nějakých upravených variantách (tak jako v tendru pro Dánskou kdy se vybírala náhrada za M113).
  Výběr vozidla bez zkoušek se hodí tak akorát výrobci, my na tom akorát proděláme. Konkurenční boj se vždycky hodí
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  08:38 18.03.2016

  V pripade ostreho boje ma ACR byt v operacni skupine s Anglany a ti nakupujou 40mm, takze z hlediska te unifikace...

  Skoda, ze uz maji nakoupeno, prihodit k nim dalsich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V pripade ostreho boje ma ACR byt v operacni skupine s Anglany a ti nakupujou 40mm, takze z hlediska te unifikace...

  Skoda, ze uz maji nakoupeno, prihodit k nim dalsich 200-250 zbrani a kotel munice pro ACR, tak se to cenove vyplati oboum statum.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:08 18.03.2016

  Słyszałem, że BAE proponuje PL prace nad nowym CV90 (o większej nośność)
  Gdyby się MON zdecydował, to ponoć jest gotowy przenieść CAŁĄ produkcje do Polski (szwedzki Haegglunds ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Słyszałem, że BAE proponuje PL prace nad nowym CV90 (o większej nośność)
  Gdyby się MON zdecydował, to ponoć jest gotowy przenieść CAŁĄ produkcje do Polski (szwedzki Haegglunds ma zająć się produkcją cywilną oraz BV206)

  Ale czy to prawda?
  Jak będzie przetarg to się dowiemy...
  Póki co każdy chce aby PL wybrała bez procedury przetargowej...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:15 17.03.2016

  Lukas:
  Byl bych pro ten RUAG CTA, je to pěkně štíhlá věž, byť mám obavu, že švýcarské výrobky budou drahé, ale nevím (všechno vojenské je drahé). Na Andersovi vypadala moc dobře. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Byl bych pro ten RUAG CTA, je to pěkně štíhlá věž, byť mám obavu, že švýcarské výrobky budou drahé, ale nevím (všechno vojenské je drahé). Na Andersovi vypadala moc dobře.
  Jak je na tom s lobby v Polsku BAE (CV90) oproti General Dynamics (ASCOD) a Rheinmetallu (Puma) ? V ČR má kupříkladu lepší kampaň GD (BAE se nesnaží), ale stejně se o budoucím BVP rozhodně v Polsku, tak by mě zajimalo, jaká je situace u vás. Všiml jsem si, že dost spolupracujete s Rheinmetallem (a BAE se snaží uchytit - viz Anders)
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  17:44 17.03.2016

  Našel jsem prezentaci s porovnáním palebné síly 30x173 a 35x228:

  http://www.dtic.mil/ndia/2005g...

  Našel jsem prezentaci s porovnáním palebné síly 30x173 a 35x228:

  http://www.dtic.mil/ndia/2005g...

 • Lukas
  14:42 17.03.2016

  120mm? Nie ma problemu montażem na pojeździe gąsienicowym o masie 25 ton (i więcej)
  Wybór jest spory - RUAG CTA, Rh LLR, OTO Melara też ma
  Technicznie problemu nie ma...

  120mm? Nie ma problemu montażem na pojeździe gąsienicowym o masie 25 ton (i więcej)
  Wybór jest spory - RUAG CTA, Rh LLR, OTO Melara też ma
  Technicznie problemu nie ma...

 • KOLT
  12:51 17.03.2016

  Mattauch, Pepa – děkuji za info.

  pro Race: Nevím, jestli by mělo smysl mít dva malorážové kanóny. Možná z hlediska ceny, ale unifikace v rámci brigády by tím spíš dostala na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch, Pepa – děkuji za info.

  pro Race: Nevím, jestli by mělo smysl mít dva malorážové kanóny. Možná z hlediska ceny, ale unifikace v rámci brigády by tím spíš dostala na zadek. Jasně, pro armádu jako celek lepší, ale s ohledem na to, že 4. a 7. brigáda jsou dost samostatné celky, tak to, myslím, nemá smysl. Se samohybným minometem rozhodně souhlasím, snad se i plánují. Jestli LT, to nedokážu posoudit. Ve versi se 105mm kanónem se prý moc neosvědčil, tankový 120mm zas nejde nasadit na každou platformu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  12:02 17.03.2016

  Mattauch:

  Samozřejmě, že APFSDS-T munice 30x173 má dostatečnou průraznost (cca
  100mm RHA)

  Jenže APDS-T už jen 70mm RHA a FAPDS ...???

  Jde o to, jestli si i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch:

  Samozřejmě, že APFSDS-T munice 30x173 má dostatečnou průraznost (cca
  100mm RHA)

  Jenže APDS-T už jen 70mm RHA a FAPDS ...???

  Jde o to, jestli si i univerzálnější munice v této ráži udrží dostatečnou průbojnost???

  35x228 APDS má průbojnost cca 100mm RHA tedy cca jako APFSDS 30x173.

  Programovatelné munice 30x173 existují nejméně dva systémy ABM od Rheinmetal a pak Mk310. Každá vyžaduje jiné příslušenství ke kanónu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:57 17.03.2016

  Bylo by zajímavé, kdyby u těch nových BVP pro AČR, měla většina strojů kanón ráže 30 mm (kvůli unifikaci výzbroje) + vznikly i těžké podpůrné BVP s novým CTA kanónem (40 mm), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by zajímavé, kdyby u těch nových BVP pro AČR, měla většina strojů kanón ráže 30 mm (kvůli unifikaci výzbroje) + vznikly i těžké podpůrné BVP s novým CTA kanónem (40 mm), samohybný minomet (120 mm), třeba i lehký tank (120 mm) v počtu pár strojů (cca 15-20).
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  10:34 17.03.2016

  Kolt:
  Ano existuje, počítá se s ní pro německou Pumu. Pro bushmaster jsem tuším viděl nějké konzerzní kity pro ABM munici, ale nevím zda řešili i podávání. Kanon pumy to má pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:
  Ano existuje, počítá se s ní pro německou Pumu. Pro bushmaster jsem tuším viděl nějké konzerzní kity pro ABM munici, ale nevím zda řešili i podávání. Kanon pumy to má pokud si dobře pamatuji řešen jako dva podávací pásy (tříštivo trhavé a průbojné) a bubnový zásobník snad na 6x ABM, ale už je to nějakou dobu co jsem si to hledal - mohlo se to i změnit. Vývoj Pumy tehdy ještě nebyl dokončen.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:04 17.03.2016

  A existuje programovatelná munice 30x173? Případně umí nějaký Bushmaster (ať už 30 nebo 40) s programovatelnou municí zacházet?

  A existuje programovatelná munice 30x173? Případně umí nějaký Bushmaster (ať už 30 nebo 40) s programovatelnou municí zacházet?

 • Mattauch
  09:09 17.03.2016

  Sokolik:
  1) ty zbraňové systémy již existují a dokonce jsou již i v řadové službě
  2) Projekt Šakal byla od začátku chyba - neefektivní investice do zastaralé platformy. Neměl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokolik:
  1) ty zbraňové systémy již existují a dokonce jsou již i v řadové službě
  2) Projekt Šakal byla od začátku chyba - neefektivní investice do zastaralé platformy. Neměl bych nic proti modernizaci BVP, ale pak bych šel cstou podstatně méně radikální a tedy podstaně levnější.
  3) Ano bushmaster II 30mm je dražší než 2A42 a jakákoliv z těchto zbraní by byla krokem zpět. Kanon ráže 30mm bez možnosti použití programovatelné munice (a tedy bez schopnosti podávat tři druhy munice) je dnes totiž vždy krokem zpět.
  4) Cena munice je obdobná, pokud se uvažuje nově vyráběná munice a ne něco starého 25 let rozprodávaného z mobilizačních skladů kvůli končící plánované životnosti. Popřípadě vyráběného v Pačuánstánu... :)

  Rase:
  Perfektní informace, díky. :)

  Pepa:
  Osobně bych řekl, že snad nejde ani tak o tu průbojnost, ta je i u ráže 30mm dostatečná (při použití moderní munice), ale o efektu na měkké cíle, popřípadě skryté cíle. Ve střepinovém účinku je totiž ten nárust ráže znát opravdu hodně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  22:02 16.03.2016

  No ono se k tomu dá postavit různými způsoby. Pro 30x165 mluví plné sklady, ale chybí moderní munice (APFSDS, ABM) Výroba by se musela objednat a řádně zaplatit:)

  To už bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ono se k tomu dá postavit různými způsoby. Pro 30x165 mluví plné sklady, ale chybí moderní munice (APFSDS, ABM) Výroba by se musela objednat a řádně zaplatit:)

  To už bych spíš sáhnul po 35x228, té se bude také po skladech válet spousta a navíc se vyrábí i munice nová.

  Problém vidím v tom, že APFSDS munice je sice výkonná, ale příliš jednoúčelová. Kanony zpravidla mají podávání pro dva druhy munice a i u té protipancéřové by to chtělo větší univerzálnost (např. FAPDS). Nevím, jestli rmá ráže 30mm dostatečný potenciál zachovat si u této munice dostatečnou průraznost...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:51 16.03.2016

  Britové zaplatili za 515 kusů CTA kanónů (ráže 40 mm), od BAE, 256 milionů dolarů. Konstrukce nové věže, s usazením kanónu (vypracoval Rheinmetall atd.) za 142,5 milionu dolarů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Britové zaplatili za 515 kusů CTA kanónů (ráže 40 mm), od BAE, 256 milionů dolarů. Konstrukce nové věže, s usazením kanónu (vypracoval Rheinmetall atd.) za 142,5 milionu dolarů. Jako zajimavost, tak ocel na Ajaxy nebude vyráběná v Británii, ale bude se vozit ze Švédska. Výrobu bude probíhat v Merthyr Tydfil, hrabství Mid Glamorgan ve Walesu, zde vznikne 300 pracovních míst a v celé Británii 2800 lidí. Celý projekt má vyjít na 4,5 miliard Liber. Při 589 kusech by to vycházelo na 7 640 000 Liber / kus = 11 mil.$ na jedno vozidlo (tedy víc než Puma). V ceně jsou započítány náklady na platy (několik let), nová továrna, infrastruktura atd. ale je u toho pěkně vidět, jaký je rozdíl při výrobě doma a jen nákupu již hotového vozidla
  Skrýt celý příspěvek

 • sokolik
  18:47 16.03.2016

  Cestu zvyšovania ráže ja osobne vidím nereálne nakoľko vývoj celého zbraňového systému je veľmi nákladná. Cestu vidím v novej munícii ale v ráži 30 mm. Tu sa nejde vyvíjať ľahký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cestu zvyšovania ráže ja osobne vidím nereálne nakoľko vývoj celého zbraňového systému je veľmi nákladná. Cestu vidím v novej munícii ale v ráži 30 mm. Tu sa nejde vyvíjať ľahký tank ale vozidlo pre podporu a prevoz pechoty. Projekt Šakal bol demonštrátor a na tomto základe sa malo pokračovať.
  Pre podporovateľov kánonu Buschmaster by som len povedal toľko, že je to len otázka dobrého PR firmy. Pri porovnaní s 2A42 sú minimálne rozdiely parametrov. Je tu aj pojem ekonomický tj. cena kánonu 2A42 je úplne niekde inde ako u Buschmastru a to nehovorím o cene munície.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  13:02 16.03.2016

  Osobně ve standardizaci munice mezi KBVP Pandur II a budoucím BVP shledávám jen velice malý význam. Dvě ráže munice pro BVP v rámci celé mírové armády logistiku moc nazetíží. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně ve standardizaci munice mezi KBVP Pandur II a budoucím BVP shledávám jen velice malý význam. Dvě ráže munice pro BVP v rámci celé mírové armády logistiku moc nazetíží. Podstatná je standardizace uvnitř brigády (tady máme větší problém spíše s malorážovou municí)

  Ohledně vhodné ráže pro budoucí BVP, pokud bych měl svůj nízor shrnout... 30mm je málo a 57mm je moc. Problémy ráže 30mm zde již byli celkem slušně probrány. U ráže 57 jsem již zmínil možný problém s až přílišným výkonem (ač souhlasím se semtamem, že přebytek výkonu je problém spíš v operacích nízké intenzity pro které nejsou BVP primárně určeny). Dalším problémem je množství vezené munice (dá se předpokládat vezení 3 typů munice - průbojná, HE a programovatelná). Navíc pokud budeme chtít zachovat solidní schopnost boje s tanky stejně otřebujeme PTŘS. Z hlediska ničení tvrdých cílů tedy nedokáži zničit omoc víc než s ráží 40 mm. Z hlediska ničení měkých cílů vezu pravděpodobně podstatně méně munice než u ráže 40mm, byť podstatně účinější (což je však opravdu dvojsečné i třeba z hlediska ohroženého prostoru a tedy minimálního odstopu vlastní pěchoty od postřelovaného prostoru. Navíc bude mít kanon ráře 57mm pravděpodobně delší hlaveň, než ráže 40mm což stěžuje půspení v zástavbě a lese... samotná zbraň je těžší, což nemá pozitivní vliv ani na jízdní výkony, ani na životnost, ani na stabilitu vozidla.

  Rozhodně nechci říct, že je ráže 57mm špatná, ale obávám se že její vyšší výkon nevyrovná potíže které přináší. Ráže 40mm by se mi v tomto jevila jako dobrý kompromis schopností - za předpokladu kombinace s PTŘS.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:54 16.03.2016

  Tak dobrá logistika je samozřejmě základ. Ale logistika není jen doplňování munice. Zmatky v logistice mohou nastat s jednotnou ráží i s jednotným podvozkem...

  Zaznělo tu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak dobrá logistika je samozřejmě základ. Ale logistika není jen doplňování munice. Zmatky v logistice mohou nastat s jednotnou ráží i s jednotným podvozkem...

  Zaznělo tu, že ráže 57mm je až moc účinná proti budovám. Hlavní předpoklad BVP nejsou policejní akce, kde je citelný zásah žádoucí. Když se podíváme na různé boje ve městech za posledních několik desetiletí i dále, tak pokud došlo k intenzivnímu konfliktu, tak citlivost šla stranou a to velmi razantně.
  Pokud bychom chtěli být obzvláště citliví a chtěli mít jistotu, že neprostřelíme víc než to co chceme, tak je lepší kanony vůbec nepoužívat.

  Pokud už nastane u armády takováto potřeba, tak si musíme uvědomit, že 30mm neprostřelí všechny zdi budov. Už čečenská zkušenost zjistila, že kanon 2A42 není pro městský boj vhodný z důvody nízkých výkonů. Zato v Afghánistánu se díky hliněným stavbám osvědčil na jedničku.
  Kanon NATO ráže 30x173 mm má sice lepší výkon, ale předpokládám, že také nebude mít efektivitu proti velmi pevným stěnám budov.

  Z toho plyne jednoduchá úvaha, že pro městský boj je vhodná větší ráže než 30 mm a dovolím si tvrdit, že i pro mimoměstský.

  BVP, znovu opakuji je určeno do války. AČR má pro potřeby misí vhodné prostředky jako je PANDUR s RCWS-30.

  Jednotnost munice BVP s KBVP je velmi lákavá, ale existuje tu riziko, že nebude v budoucnu u klasického BVP stačit a modernizace jsou peníze opět navíc. Rovnou bych sáhl po něčem podobném jako je CV9040 či CV9035.

  Samozřejmě každá ráže má své pro a proti. Jaká by skutečně byla nejvhodnější pro ČR je na hlubokou studii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:01 14.03.2016

  liberal shark

  Přesně tak, rozhodně bylo prohráno více bitev kvůli zmatkům v logistice než kvůli "menší" ráži kanónů.

  K uvažovaným počtům nových BVP/OT - dle vyjádření NGŠ AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark

  Přesně tak, rozhodně bylo prohráno více bitev kvůli zmatkům v logistice než kvůli "menší" ráži kanónů.

  K uvažovaným počtům nových BVP/OT - dle vyjádření NGŠ AČR jich má být celkem 209 a k tomu ještě 50 samohybných děl ráže 155 mm.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:20 14.03.2016

  Myslím, že naší prioritou by mělo být rychle (do 5 let) postavit funkční a udržitelnou mechanizovanou brigádu (7. mbr), vybavenou NATO - kompatibilní výzbrojí. Takže bych se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že naší prioritou by mělo být rychle (do 5 let) postavit funkční a udržitelnou mechanizovanou brigádu (7. mbr), vybavenou NATO - kompatibilní výzbrojí. Takže bych se přimlouval za CV-90 nebo ASCOD se standardní výzbrojí (Bushmaster), unifikovanou s ostatními jednotkami AČR, zejména 4. brn. To znamená pořídit nová BVP, tanky, průzkumná vozidla, samohybné minomety, samohybné PL systémy, velitelská vozidla, ženijní a technická vozidla. Na nějaké experimenty není čas ani peníze. Pokud tyto platformy budou umožňovat pozdější upgrade třeba na CTA 40, bude to bonus, ale jako podmínku bych to nestavěl. Nejlepší je ta jednotka, které nedošla munice :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:10 14.03.2016

  Pokud bych si měl tipnout, použijeme Bushmaster 30x173 kvůli unifikaci. Že to nebude optimální z hlediska bojových schopnosti, o tom žádná. CTA 40 by byla zajímavá volba. S ohledem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bych si měl tipnout, použijeme Bushmaster 30x173 kvůli unifikaci. Že to nebude optimální z hlediska bojových schopnosti, o tom žádná. CTA 40 by byla zajímavá volba. S ohledem na dobu koupě už snad bude i známo, jak je ten systém dospělý, protože teď má tak pubertu. Problém bych viděl v ceně munice. Už takhle nemáme dost nábojů do Bushmasterů v Pandurech. A CTA bude, obávám se, ještě o poznání dražší :-(

  Mattauch, díky za fundované komentáře!
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  08:21 14.03.2016

  Koncepci BVP s větší balistickou ochranou a kanonem větší ráže už Poláci řešili a opustili...

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Ten kanon se snad nakonec nikde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koncepci BVP s větší balistickou ochranou a kanonem větší ráže už Poláci řešili a opustili...

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Ten kanon se snad nakonec nikde neprosadil...tedy Izraelci pro které byl vyvíjen ho nakonec nechtěli.

  Pro porovnání potenciálu jednotlivých ráží přikládám porovnání úsťových energií:

  http://www.dtic.mil/ndia/2012a...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:13 14.03.2016

  Zaujal mne jen, že s poukazem na německé dělo ze sedmdesátých let píšete, že rusové nic nového nevynalezli (ačkoliv to nikdo nepsal). To mě přišlo mimo ze dvou důvodů
  -mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujal mne jen, že s poukazem na německé dělo ze sedmdesátých let píšete, že rusové nic nového nevynalezli (ačkoliv to nikdo nepsal). To mě přišlo mimo ze dvou důvodů
  -mít nějakou ráži (tj. průměr laufu) přeci není o vynalézání a ta děla spolu nemají nic společného
  -je to komická argumentaci v situaci, kdy rusové dělo ve stejné ráži celkem masově zavedli už na počátku čtyřicátých let
  Tj. argumentovat objevem Rheinmetallu ze 70.. let v době, kdy to Rusové měli třicet let ve výzbroji je prostě srandovní. Jinými slovy - zrovna tuhle ráži prostě "vynalezli" (prosím všimněte si uvozovek) Rusové, ne Němci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:07 14.03.2016

  Kde píšu že to vynalezli Němci ? píšu, že i v Československu zkoušeli dát kanón ráže 57 na pásový podvozek - dřív než u Rheinmetallu. Chtěl jsem jen poukázat na to, že celou dobu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kde píšu že to vynalezli Němci ? píšu, že i v Československu zkoušeli dát kanón ráže 57 na pásový podvozek - dřív než u Rheinmetallu. Chtěl jsem jen poukázat na to, že celou dobu jsou plány na zavedení této ráže, ale vždycky se chytila jen krátce a hned zase zmyzela.
  CTA 40 mm mi zatím přijdou jako zajímavá ráže i pro naše budoucí BVP, ale na to asi nemáme finance a budeme se držet ráže 30 mm
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:54 14.03.2016

  Ještě Rase - pokud tou novotou, kterou "vynalezli" Němci bylo umístění 57mm kanonu na pásový podvozek, tak si najděte něco o ASU-57 :-)

  Ještě Rase - pokud tou novotou, kterou "vynalezli" Němci bylo umístění 57mm kanonu na pásový podvozek, tak si najděte něco o ASU-57 :-)

 • fenri
  07:52 14.03.2016

  Já se nebavím o tom, zda Rusové vymysleli či nevymysleli nějakou novotu (IMHO ráže se snad vymýšlet nemusí a 57mm kanon nemusí mít jiným 57mm kanonem společného nic). Ostatně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se nebavím o tom, zda Rusové vymysleli či nevymysleli nějakou novotu (IMHO ráže se snad vymýšlet nemusí a 57mm kanon nemusí mít jiným 57mm kanonem společného nic). Ostatně Rusové měli 57mm kanon už v roce 1941 (ZIS-2), takže se mi chce říct, že Němci nějakou novotu nevymysleli :-)
  Bavím se o tom, že 30mm v delším horizontu bude prostě slabý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:40 14.03.2016

  fenri:
  už v 70.letech vytvořili u Rheinmetallu podpůrné vozidlo na podvozku z Mardera, osazeného rychlopalným kanónem Bofors ráže 57 mm. Pod názvem Begleitpanzer 57 AIFSV. Vznikl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  už v 70.letech vytvořili u Rheinmetallu podpůrné vozidlo na podvozku z Mardera, osazeného rychlopalným kanónem Bofors ráže 57 mm. Pod názvem Begleitpanzer 57 AIFSV. Vznikl prototyp ale u armády o něj nebyl zájem. V 50.letch bylo něco podobného, taky v ráži 57 mm plánováno i u Nás (LP-157). Rusové nějakou novotu nevymysleli
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:28 13.03.2016

  Přijde mi, že z hlediska dlouhodobé perspektivy není 30mm výhra. Na Západě se šíří chytrý CTA 40mm, starý dobrý Bofors nemá odzvoníno (naopak) a na východě se rodí silný 57mm. 30mm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi, že z hlediska dlouhodobé perspektivy není 30mm výhra. Na Západě se šíří chytrý CTA 40mm, starý dobrý Bofors nemá odzvoníno (naopak) a na východě se rodí silný 57mm. 30mm je jenom levný a rychlý.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  21:14 13.03.2016

  jestli temi měkkými cíli myslíte lidi, tak je asi jedno jestli to bude 30,35,40 nebo 50. Kdybych si mel vybrat kterou ráži to dostat...tak se asi radsi zabiju sam :) vypadalo by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jestli temi měkkými cíli myslíte lidi, tak je asi jedno jestli to bude 30,35,40 nebo 50. Kdybych si mel vybrat kterou ráži to dostat...tak se asi radsi zabiju sam :) vypadalo by to asi jako zaverecna scena v Rambo 4
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:09 13.03.2016

  Rase

  Jistě, že CTA je již něco jiného a poměrně nejspíš drahého. Ale je silný signál, že se ráže u BVP zvyšují. BVP nebudeme pořizovat pro konflikty minulé či současné, ale pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Jistě, že CTA je již něco jiného a poměrně nejspíš drahého. Ale je silný signál, že se ráže u BVP zvyšují. BVP nebudeme pořizovat pro konflikty minulé či současné, ale pro konflikty budoucí.

  Takeda

  RWCS není pro klasické BVP tou nejlepší volbou. I s přídavným pancéřováním se prakticky jedná o papír. To už spíše MK II RWS , ale i tak věž je spíše určena pro modernizaci starých BVP či pro osazení klasických OT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:49 13.03.2016

  semtam:
  Ten britský kanón CTA International (od BAE a Nexter) používá teleskopickou, programovatelnou munici a i systém nabíjení je hodně unikátní. Budou jej zavádět i Francouzi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Ten britský kanón CTA International (od BAE a Nexter) používá teleskopickou, programovatelnou munici a i systém nabíjení je hodně unikátní. Budou jej zavádět i Francouzi pro nová vozidla. V tomhle budoucnost vidím.
  Švédi používají klasický, starý Bofors ráže 40 mm.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  20:43 13.03.2016

  semtam: 57 mm kanon od Rusů nikdo nezavede. Spolupráce s Ruskem nebude. A je úplně jedno jestli ta munice bude úplně perfektní. Od nepřátel se zbraně moc nekupují. Navíc to v době, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: 57 mm kanon od Rusů nikdo nezavede. Spolupráce s Ruskem nebude. A je úplně jedno jestli ta munice bude úplně perfektní. Od nepřátel se zbraně moc nekupují. Navíc to v době, kdy bychom to teoreticky potřebovali ještě nebude hotové.

  Já vsázím na 30mm kanon v opanceřované verzi věže RCWS kvůli logistice a je jedno jestli na ASCODu a nebo na CV 90. Na tuhle platformu jde namontovat i 40 mm kanon, takže tady je možná změna...

  Bavit se o ruské věži je mimo mísu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:29 13.03.2016

  Mattauch

  Jak se přebíjí 57mm kanon opravdu netuším. Mohl bych si sice pracně dohledat nějakou námořní či PL verzi, ale to asi pro náš případ není to pravé. Prakticky ve světě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch

  Jak se přebíjí 57mm kanon opravdu netuším. Mohl bych si sice pracně dohledat nějakou námořní či PL verzi, ale to asi pro náš případ není to pravé. Prakticky ve světě existuje pro vozidla jen věž Bajkal (AU-220M) a ta je zatím ve vývoji. Vznikla vlastně jako náhrada věže z BMP-3. Má právě odstranit nedostatek relativně malé zásoby 100mm munice ve vozidle, plus i ulehčit logistice.

  Dostřel a efektivita střely samozřejmě padá se vzdáleností, ale i kdyby byla kolem 7000-8000m, je to zkrátka výhoda.

  Můj příklad s MBT vycházel z předpokladu, že protivník nebude žádný břídil. Proto jsem nebral v úvahu výjimečné situace.

  Příklad Izraele jsem uvedl hlavně jako zajímavost. Izraelská armáda se nesoustředí jen na boj ve městech. Izraelská armáda musí být připravena čelit protivníku na Sinaji, Golanech či Libanonu. Její působení proto nelze omezit jen na města. Sice je pravdou, že Izrael je co se obrany týče velmi specifickou zemí ale nevyužití BVP má svůj smysl, který se zakořenil v koncepci Izraelské armády. Hlavní palebná síla je v rukou MBT. Klasické pěší jednotky používají transportéry. A jak správně říkáte působí nyní hlavně ve městech...

  U ráže 57mm vidím perspektivu v širší škále a účinnosti projektilů od měkkých cílů, po cíle pancéřované. Ale jak jsem již zmínil, ve světě existuje jen Bajkal. Proto pro ČR by byl asi nejvýhodnější 40mm kanon či další možnost 35mm kanon Bushmaster jako na vozidlech CV90 nizozemské, dánské či estonské armády. Je to takový kompromis mezi 30 mm a 40 mm. 40mm má v plánu Británie, tak nesouhlasím s Lukasem, že 30 mm je všude bráno jako nejvýhodnější ráže.

  30 mm je ráže dobrá pro dnešní dobu, ale přítomnost napovídá, že v budoucnu nebude možná stačit. Vzhledem k tomu, že máme ve výzbroji Pandury s 30x173mm, tak se sice rádoby nabízí pro jednotnost zavedení 30 mm také pro BVP, ale proč se nepojistit u klasického BVP vyšší palebnou silou? A rozhodně v tom nebudeme sami. 35mm má již zmíněné Nizozemsko, Dánsko a Estonsko. 40mm nově bude zavádět Británie a je zaveden ve Švédsku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:42 13.03.2016

  Amunicja 40mm jest droga.
  Dodatkowo model z 2 kalibrami amunicji nie jest ekonomicznie uzasadniony... (Szczególnie przy malej armii)

  W Polsce na 99% będzie 30x173mm

  Amunicja 40mm jest droga.
  Dodatkowo model z 2 kalibrami amunicji nie jest ekonomicznie uzasadniony... (Szczególnie przy malej armii)

  W Polsce na 99% będzie 30x173mm

 • Mattauch
  17:37 13.03.2016

  Lukas:
  Nicméně, ráže 40mm má výrazně lepší střepinový účinek, což je velice významné pro boj s měkkými cíly. Stejně tak airburst munice ráže 40mm je opravdu výrazně účinnější, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Nicméně, ráže 40mm má výrazně lepší střepinový účinek, což je velice významné pro boj s měkkými cíly. Stejně tak airburst munice ráže 40mm je opravdu výrazně účinnější, než u ráže 30mm...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  16:54 13.03.2016

  Przyszłość rosyjskiej piechoty zmechanizowanej to Kurganiec i Bumerang
  Oba wozy ważą ok. 25 ton i oba na pewno nie są odporne na 30x173mm

  T-15 o ile zostanie kupiony będzie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Przyszłość rosyjskiej piechoty zmechanizowanej to Kurganiec i Bumerang
  Oba wozy ważą ok. 25 ton i oba na pewno nie są odporne na 30x173mm

  T-15 o ile zostanie kupiony będzie bardzo rzadki.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  15:33 13.03.2016

  Pokud jde o výzbroj, tak podle mě připadají v úvahu Bushmaster II (30x173) a Bushmaster III (35x228). Je sice škoda, že by 30t BVP neslo stejnou výzbroj jako 20t Pandur, ale pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jde o výzbroj, tak podle mě připadají v úvahu Bushmaster II (30x173) a Bushmaster III (35x228). Je sice škoda, že by 30t BVP neslo stejnou výzbroj jako 20t Pandur, ale pro 30x137 jsou k dispozici věže s náměrem až 60-70° což je dost podstatné při působení proti vzdušným cílům. Navíc je možné přejít na 40 Supershot, kdy se výkonem přiblíží 40mm CTA či 40mm/L70 Bofors.

  Munice 35x228 je také velmi rozšířená, nevím ale o věži s dostatečným náměrem. Nicméně při přerážování na 50 Supershot by to byla v této kategorii naprosto ultimátní záležitost, která si poradí i s čelním pancířem nových ruských BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:41 13.03.2016

  Armata 40mm, 57mm - a może od razu 60mm?
  http://www.obrum.gliwice.pl/te...
  http://www.quarryhs.co.uk/img1...

  25 lat temu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armata 40mm, 57mm - a może od razu 60mm?
  http://www.obrum.gliwice.pl/te...
  http://www.quarryhs.co.uk/img1...

  25 lat temu Niemcy chcieli w Marder-2 działka 35-50mm
  Jednak Spz Puma ma 30mm
  Podobnie Amerykanie - na Strykery i zmodernizowane Bradleye zamontują 30mm
  Dlaczego?
  Bo działko 30mm jest najbardziej optymalne.
  Ile rosyjskich BMP i BTR jest odporne na 30x173mm? - ZERO

  Jakie wozy w przyszłości będą odporne na ten kaliber - T-15 - tylko T-15 mają "szanse" (Pytanie ile Rosja ich kupi - raczej niewiele)

  Na świecie tyko Spz Puma i Namer jest odporny na 30x173mm
  Reszta (np. ASCOD, CV 90) na słabszą, rosyjską 30x165mm.

  http://i60.tinypic.com/307rx5e...
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  07:41 13.03.2016

  semtam:
  57 mm zbaraň bude mít jednoznačně podstatně větší výkon než 40 mm zbaraň, ale to nemusí být vždy výhodou.
  Už jste uvedl problém s množstvím munice, ale mám tu ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  57 mm zbaraň bude mít jednoznačně podstatně větší výkon než 40 mm zbaraň, ale to nemusí být vždy výhodou.
  Už jste uvedl problém s množstvím munice, ale mám tu ještě problém s vedlejšími škodami (když pošlu do baráku 40mm jsem si celkem jist, že vyčistí tu místnost, u 57 mm si nejsem jist, jestli JEN tu místnost), možný problém s rychlostí změny typu munice (tuší tu vlastně někdo jak mají ty zbraně řešen podávací systém? Jak dlouho trvá vybytí tříštivotrhavé a nabití průbojné? jde vůbec vybít kanon, nebo je třeba nabytý projektil vystřelit a až pak bude nabit nově zvolený druh munice?) a na závěr, když jsme u schopnosti ničit obrněná vozdla, ano 57 mm má jistě větší průbojnost, ale taky má větší střelu a již dnes existují systémy schopné ničit 105 mm APFSDS, o kolik těžší bude zničit 57mm? A o kolik těžší bude zničit tříranou dávku 40mm?

  Výhoda maximálního dostřelu je spíše teoretická. Rozhodně v našich pdmínkách... Navíc na maximální dostřel bude průbojnost velice malá, reálě tak bude dostřel 2500 proti tvrdým cílům a 5000, nebo 6000 metrů proti měkkým. Papírově má i BREN max dostřel nějak 4 km, ale střílel by jste sním na tu vzdálenost? ;)

  Ohledně PTŘS máte pravdu že její použití má i podstané nevýhody, ale je to zase o tom, že má podstatně větší dosah (reálný, ne teoretický), než hlavňové zbraně. Je vhodná spíše do obrany, nebo léčky než do útoku (pokud do útoku tak ji využije spíš podpůrný prvek než útočný). Ale v obraně ůže být odpálena na velice dlouhou vzdálenost, obzvláště typy které je možno zaměřit až po odpalu (tuším napřklad Spike NLOS)

  Kdo skončí jako potrava čeho vždy záleží na situaci, schopnostech a počtu... IFV s airburst municí umí krátkou dávkou očesat moderní tank takovým způsobem, že z něj udělá jen větší T - 55... zmizí vše krom záložních zaměřovačů pod pancířem a periskopů.

  Příklad Izraele bych sem moc netahal, až bude celé bojiště městem, tak snad... ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  01:31 13.03.2016

  Izrel má méně řek a víc pouště a raketových přepadů v úzkých uličkách měst než Polsko, proto BVP nikdy neřešil.

  Zajímalo by mě, jestli dají BVPčku prvky hard kill aktivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrel má méně řek a víc pouště a raketových přepadů v úzkých uličkách měst než Polsko, proto BVP nikdy neřešil.

  Zajímalo by mě, jestli dají BVPčku prvky hard kill aktivní obrany. Taky by bylo zajímavé vidět pancéřové vozidlo upravené jako mobilní přistávací, logistická a řídicí platforma pro VTOL drony. V souboji pancéřákú, tanků, nebo možná i proti vrtulníkům by si takovéhle vosí hnízdo mohlo dovolit přijít o několik robo "sršáňů" na jeden složený/zničený cíl...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:49 12.03.2016

  Ohledně ráže bych se také spíše přiklonil k 40 mm a více. Z důvodů perspektivnosti. Vozidla mají trend zvyšovat pancéřování a tak 40+mm má větší šanci spolu s novou municí k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně ráže bych se také spíše přiklonil k 40 mm a více. Z důvodů perspektivnosti. Vozidla mají trend zvyšovat pancéřování a tak 40+mm má větší šanci spolu s novou municí k probití pancíře i budoucích vozidel.

  Osobně bych také radši viděl 57mm. Věž od Valhally vypadá povedeně. Ale jakmile jsem ji viděl na Pumě či T-72 zarazila mě její obludná velikost a zásoba "jen" 100 ks munice pro 57mm kanon je nic moc. Padl mi do oka Bajkal. Ten má poměrně malou velikost, zásobu munice 200 ks, kadenci 120 a více ran za minutu. Jinak je trh s 57mm zatím bez relevantních zbraní.

  57 mm má výhodu jak v efektivitě palby, tak i dostřelu. U Bajkalu se uvádí do 12 000 m. Tudíž více než dvojnásobek běžně užívaných PTŘS.
  Ač jako zastánce osazení BVP PTŘS si u větší ráže kanonu myslím, že PTŘS není nezbytně nutná ve výzbroji BVP. Tanků bude po bojišti pravděpodobně lítat méně, než jsme byli doposud zvyklí. Tudíž na ostatní vozidla by mohl bohatě stačit 57 mm kanon. Pokud bude věž s 57mm kanonem osazena i PTŘS, tak to určitě není na škodu.

  Poměrně zásadní problém PTŘS je ve "snadné" odhalitelnosti odpálení a pro pomalost letu i zjištění střely jako takové. Tudíž odpal PTŘS vede k odhalení vozidla co ji odpálilo.
  Pro boj s tanky se BVP určitě nehodí a jak by dopadl střet MBT vs. BVP lze snadno odhadnout. Pro boj s tanky v rámci pozemních sil se hodí opět tanky či týmy s PTŘS. BVP s PTŘS by dokázali tankům také zatopit, ale výsledek by byl, že by skončili jako potrava pro kanony tanků.
  Izrael nikdy nezavedl nic na bázi BVP či KBVP, asi ví co dělá...

  BVP pro ČR bych viděl nejraději CV90 s věží Bajkal či něco podobného, ale hovado od Valhally ne.
  V realitě ČR je možný asi jen 40 mm kanon plus PTŘS. Ovšem pokud dojde k nákupu BVP, tak bych si vsadil, že 30 mm neopustíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:05 12.03.2016

  Rase:
  Je pravda, že Turci toho nyní nabízejí opravdu hodně... ale na papíře vypadá skvěle i CZ 805 BREN. :) Prostě je otýzka zda je realita tak pěkná, jak je prezentováno. Měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Je pravda, že Turci toho nyní nabízejí opravdu hodně... ale na papíře vypadá skvěle i CZ 805 BREN. :) Prostě je otýzka zda je realita tak pěkná, jak je prezentováno. Měl jsem v ruce tureckou napodobeninu MICH 2000, z dvou metrů vypadala dobře, ale po podrobnější prohlídce bych té přilbě svůj život nesvěřil... Prohédnout si tak podrobně IFV není tak jednoduché. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:50 12.03.2016

  Koukám, že je tady i článek o FNSS Kaplan-20 IFV. Futuristický vzhled, váží 20 t, plave, výsadek 6-8 (bez věže/ s věží), má dobrou nosnost (lze osadit 105 mm kanonem). Jasná volba. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že je tady i článek o FNSS Kaplan-20 IFV. Futuristický vzhled, váží 20 t, plave, výsadek 6-8 (bez věže/ s věží), má dobrou nosnost (lze osadit 105 mm kanonem). Jasná volba. Bylo použity západní komponenty (pohon, pancíř, elektronika, pásy, kola atd.).
  Jen asi není úplně dokončený (2015)

  http://www.armadninoviny.cz/tu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:18 12.03.2016

  Za zvážení stojí turecká vozidla. Tulpar IFV (od Otokaru) - váha 32-42 t, osádka 3+9, cena 1.2 mil.$ / kus. Do ceny Panduru by se vlezla i spousta moderního vybavení, systémů a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za zvážení stojí turecká vozidla. Tulpar IFV (od Otokaru) - váha 32-42 t, osádka 3+9, cena 1.2 mil.$ / kus. Do ceny Panduru by se vlezla i spousta moderního vybavení, systémů a zbraní + něco na úplatky a licenci. Existuje i Tulpar-S, je to jiná konstrukce, je mnohem menší, má krabicový tvar, ale dokáže plavat (!) Pro milovníky moderních tvarů je Kaplan IFV. Sice tyhle vozidla byly postavená jen v pár kusech a v postatě spolu soutěží o nové turecké BVP (Tulpar IFV a Kaplan IFV), ale výhodou je, že jeden z těhto strojů neuspěje. Je běžná praxe, že neúspěšný stroj je nabízen na zahraniční trhy (dělá to tak BAE atd.). První stroje by tak mohly být postavené v Turecku.

  Mattauch: diky
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  19:23 12.03.2016

  K tomu podvozku T-72, já si myslím že to nemá budoucnost a už vůbec ne v naši situaci. Ono se řekne nakreslit, ale když by přišlo na věc tak to nakonec sežere stejně neuvěřitelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu podvozku T-72, já si myslím že to nemá budoucnost a už vůbec ne v naši situaci. Ono se řekne nakreslit, ale když by přišlo na věc tak to nakonec sežere stejně neuvěřitelné peníze. (jediné ospravedlní toho je, že se utratí v ČR, ale ani to není jisté - mimochodem kdo by to jako vůbec měl kreslit a následně vyrábět Excalibur?).

  A ještě se zeptám. To má ta T-72 tak "zázračnou" korbu, že se ji ani Ajax/Ascod, CV90 nebo Puma v plné pancéřovací palbě nevyrovná?
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  19:13 12.03.2016

  Rase: Tady bych si dovolil nesouhlasit. radši víc vozidel se slabší výzbrojí než APC a semtam nějaká high end věž...

  Ohledně hlavňové výzbroje, zde je nejprve třeba říct k čemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Tady bych si dovolil nesouhlasit. radši víc vozidel se slabší výzbrojí než APC a semtam nějaká high end věž...

  Ohledně hlavňové výzbroje, zde je nejprve třeba říct k čemu má především sloužit. Dále určit zda je s ohledem na výkon zbraně a předpokládané užití zbraně opodstatněné mít také PTŘS...

  U Vámi uvedené věže je zajímavá kombinace 57mm kanonu a 25mm kanonu. Předpokládám, že 57 má sloužit k ničení odolných cílů a 25 především proti měkkým (co jsem našel je to vlastně pokus o komprmois schopností mezi těžkým kulometem a granátometem). Ideální proti těžkým mechanizovaným jednotkám, ale proti tankům to není o moc lepší než ráže 30, nebo 40 mm... takže bych osobně upřednostnil kombinaci 40mm kanonu s trojím podáváním munice (tříštivotrhavá, průbojně zápalná a programovatelná) a 2+ PTŘS...

  Podstatné je aby měl velitel pozorovací systém nezávislý na odměru i náměru věže s rozsahem náměru obdobným jako náměr hlavní zbraně. Odměr by měl být celokruhový...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:17 12.03.2016

  Bylo by dobré, kdyby většina vozidel byla v konfiguraci APC (tedy jen transportér pěchoty) a měnší počet IFV (BVP). Ušetřily by se tak peníze za výzbroj, které by se mohly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by dobré, kdyby většina vozidel byla v konfiguraci APC (tedy jen transportér pěchoty) a měnší počet IFV (BVP). Ušetřily by se tak peníze za výzbroj, které by se mohly investovat do nákupu kanónu CT40 - střílí teleskopickou, programovatelnou munici ráže 40 mm (výrobce BAE a Nexter). CT40 má britská armáda na Ajaxech, Warriorech a budou je mít i Francouzi na nových obrněncích.

  Na podvozky T-72 by šlo osadit i něco jako tahle věž s rychlopalným kanónem Bofors 57 mm L70: http://www.valhalla-turrets.co... Použitelný jak proti letounům i obrněncům. Všechno je jen o penězích a odvaze vyzkoušet něco nového - AČR je bohužel moc konzervativní
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  16:34 12.03.2016

  Ohledně přestavby T - 72... co by z toho stroje vlastně zbylo? torzní tyče? :)

  Ohledně možných strojů a jejich kvality. Ono jde taky hodně o ty údaje které se málo kde dovíte a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně přestavby T - 72... co by z toho stroje vlastně zbylo? torzní tyče? :)

  Ohledně možných strojů a jejich kvality. Ono jde taky hodně o ty údaje které se málo kde dovíte a o které se málokdo zajímá.

  Třeba jestli fungují rdst, pozorovací prostředky a palebný systém i bez spuštěného motoru, případně jak dlouho z baterií....

  zásuvka pro nabíjení zdrojů přenosných rdst...

  autonomie provozu - nezaměňovat s dojezdem...

  Síla pancíře a ráže kanonu jsou pěkné údaje, ale sami dobré bojové vozidlo neudělají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:09 12.03.2016

  Jojo, jeste nekde sehnat 100-150 T-72 a zajet si pro rozumy do Izraele by bylo fajn :)
  T-72 je po svete celkem dost a kdyz se udela spolecnej projekt na prestavbu na tezky BVP, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jojo, jeste nekde sehnat 100-150 T-72 a zajet si pro rozumy do Izraele by bylo fajn :)
  T-72 je po svete celkem dost a kdyz se udela spolecnej projekt na prestavbu na tezky BVP, tak by to mohlo i exportne uspet.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:08 12.03.2016

  2020. az vyjdou s pozadavky tak se muze prihlasit kde kdo. Korejci, Rusové (pokud to bude otevrena soutež tak je nemuzou preci vyradit kuli narodnosti), Izrael.

  Pro zálohy by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2020. az vyjdou s pozadavky tak se muze prihlasit kde kdo. Korejci, Rusové (pokud to bude otevrena soutež tak je nemuzou preci vyradit kuli narodnosti), Izrael.

  Pro zálohy by stacilo klidne jine nebojove..v tomhle bych byl skromny a vystacil bych si s T15 nebo Namerem :D

  Kdo vi treba se plánou pres kapsu..uvidime jaka bude vláda a jestli do 2020 nedojde zas nejaka krize..a pokud ano tak doufejme ze bezpecnostní :)

  Mimo to ta stovka ulozenych T72 by se nedala pouzit, sebrat podvozky a neco si vyrobit sami? Za 4 roky by to snad nekdo dokazal nakrestlit a postavit..
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  13:11 12.03.2016

  primárně bych bral něco, co se bude vyrábět tady. Smysl by dávalo hlavně CZ + SK řešení. Společnému řešení s Poláky moc nevěřím, byť SKOT se vyráběl v Polsku. Ona tam vzájemná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  primárně bych bral něco, co se bude vyrábět tady. Smysl by dávalo hlavně CZ + SK řešení. Společnému řešení s Poláky moc nevěřím, byť SKOT se vyráběl v Polsku. Ona tam vzájemná řevnivost stále bude a jsou z Ruska vyděšení mnohem více, než my, takže jejich uvažování i s ohledem na velikost, je jiné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  13:07 12.03.2016

  Rošťák: ad 40mm v podstatě nemám nic proti gustu :) Pásák to s přehledem uveze. Teď akorát nevím, využívá vůbec tuhle ráži někdo v okolí?

  Rošťák: ad 40mm v podstatě nemám nic proti gustu :) Pásák to s přehledem uveze. Teď akorát nevím, využívá vůbec tuhle ráži někdo v okolí?

 • fenri
  12:56 12.03.2016

  Stejně je škoda, že se nepodařilo majít konsensus v rámci V4 a sjednotit co nejvíce výzbroje. Hromadné akvizice, sdílení servisních a výrobních kapacit. Za ušetřené peníze mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně je škoda, že se nepodařilo majít konsensus v rámci V4 a sjednotit co nejvíce výzbroje. Hromadné akvizice, sdílení servisních a výrobních kapacit. Za ušetřené peníze mohlo být víc techniky.
  Polsko má výhodu, že obranu berou (relativně) vážně a nakupují dost techniky, ale my, s našimi mikronákupy...
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  12:44 12.03.2016

  Co se dá udělat z toho starého BVP 1:01-min., https://www.youtube.com/watch?... A jsou tam i jiné.

  Je jasné, že u nás a okolních zemích V4 musí nastat odklon od Ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se dá udělat z toho starého BVP 1:01-min., https://www.youtube.com/watch?... A jsou tam i jiné.

  Je jasné, že u nás a okolních zemích V4 musí nastat odklon od Ruské výzbroje. Je to prostě neslučitelné s další cestou naší armády. Musí se přetrhat vazby. Mělo se to udělat už dávno. Je 27 let po revoluci. Doba, kdy naše mini armáda spolykla stamiliardy. Jenom se mi zdá, že tím neustálím lavírováním při hledání cesty lezeme z bláta do kaluže. Silně pochybuji, že Polsko si jen tak nechá vzít dominanci v nabízeném a bude se chtít podílet na nějakých ofsetech, což bude od nás podmínka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  12:41 12.03.2016

  Matesaax: Někde jsem zaslechl (četl) fámu že na pásy by měl přejít i 74. lmpr, pak by jen čistě bojových vozidel bylo přes 100 a k tomu nějaká vozidla jako náhrady ´, speciální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Matesaax: Někde jsem zaslechl (četl) fámu že na pásy by měl přejít i 74. lmpr, pak by jen čistě bojových vozidel bylo přes 100 a k tomu nějaká vozidla jako náhrady ´, speciální verze, mašiny pro roty záloh mechanizovaných praporů... Ono´to naskáče, vždit původně bylo požadováno cca 200 ks Pandurů .
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  11:54 12.03.2016

  To číslo 250 kusů je opravdu nějaké předimenzované,vždyt mají nahradit BVP-2 u dvou praporů 7.MEB,nějaké stroje má i tankový prapor plus nějaké speciální nástavby to vychází zhruba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To číslo 250 kusů je opravdu nějaké předimenzované,vždyt mají nahradit BVP-2 u dvou praporů 7.MEB,nějaké stroje má i tankový prapor plus nějaké speciální nástavby to vychází zhruba jako počty Pandurů,okolo 100 kusů.Současných BVP-1/2 je ve výzbroje sice velké množství,ale hodně jich je uložených.
  Společné plány s Polskem jsou sice pěkné,ale jen do té doby,než Poláci opět zcela přehodnotí své plány,nebo se nadchnou pro něco úplně jiného.Oni mají velké oči co se týká armády,už by mě ani nepřekvapilo,kdyby měli v plánu letadlovou lod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  11:36 12.03.2016

  Pavka: Co se kompatibility týká, u SPIKE souhlas, ale radši bych vyděl pásová vozidla se 40 mm kanonem s programovatelnou municí , jako třeba CV9040 :) Dogmaticky bych netrval na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavka: Co se kompatibility týká, u SPIKE souhlas, ale radši bych vyděl pásová vozidla se 40 mm kanonem s programovatelnou municí , jako třeba CV9040 :) Dogmaticky bych netrval na ráži 30 mm
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  11:18 12.03.2016

  hurvo: To je právě o tom, pokud dnes je ve výběru Ascod, CV90 a třeba v polsku montovaná puma? Tak co se týče kvality/parametrů v podstatě snad není možné sáhnout úplně vedle - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: To je právě o tom, pokud dnes je ve výběru Ascod, CV90 a třeba v polsku montovaná puma? Tak co se týče kvality/parametrů v podstatě snad není možné sáhnout úplně vedle - jedině že by to nemělo mít kompatibilní výzbroj s Pandury (munice do kanónu a spike). Tudíž to hlavní co je teď ve hře jsou opravdu pouze podmínky té akvizice - kde, kdo a za kolik.

  Ono se to v plné nahotě ukázalo už při volbě Pandur II. vs. AMV (eventuálně Piranha). Svému účelu by také vyhověly všechny.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  10:58 12.03.2016

  nie, chcem povedat ze v debate sa kazdy zaujima o vsetko ine, len nie o to najpodstatnejsie> aby acr mala kvalitne vozidla je prvorade, vsetky dalsie aspekty ako to kde sa to bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nie, chcem povedat ze v debate sa kazdy zaujima o vsetko ine, len nie o to najpodstatnejsie> aby acr mala kvalitne vozidla je prvorade, vsetky dalsie aspekty ako to kde sa to bude vyrabat atd.. su podruzne. Vojak dokaze prehltnut trpku cenovku pandura ak dostane vo vysledku dobre vozidlo.

  Osobne by som vsak velmi daval ostro sledoval vsetky ceske a slovenske iniciativy v obrane aby to nedopadlo fiaskom ako aligator, t-72m2 moderna, bren, BVP m2SKCZ sakal, proces a cena nakupu pandurov, uplatnenie alcy, atd...
  Ani CZ ani SK nema dobry track record co sa tyka vojenskych nakupov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  10:13 12.03.2016

  Hurvo: Chcete říct, že pokud se budou nová vozidla vyrábět v ČR že nebudou kvalitní ? Z čeho vycházíte?

  Hurvo: Chcete říct, že pokud se budou nová vozidla vyrábět v ČR že nebudou kvalitní ? Z čeho vycházíte?

 • Lukas
  20:56 11.03.2016

  Ja bym był ostrożny
  DEFENCE 24 często manipuluje informacjami - bo pisze artykuły sponsorowane przez producentów.

  Póki co nie słyszałem z ust żadnego urzędnika MON o szukaniu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja bym był ostrożny
  DEFENCE 24 często manipuluje informacjami - bo pisze artykuły sponsorowane przez producentów.

  Póki co nie słyszałem z ust żadnego urzędnika MON o szukaniu zagranicznej konstrukcji.
  Choć jak już w innym temacie pisałem - to jest prawdopodobne bowiem każdy "realista" wie że program badawczo-rozwojowy to program dużego ryzyka...

  Zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia...


  "Low-cost Puma" - dobry pomysł - kupić kadłub a wstawić swoją wieże (Polska - ZSSW 30, Czechy - RCWS-30?) - ale PSM (Projekt System & Management GmbH ) to joint venture Rheinmetall i KMW...

  KMW wcale nie musi być chętne do współpracy (Tak jak AW i Airbus nie chciały wystawić wspólnego kandydata - NH90)
  No i cena... Puma jest zbyt droga i Polska może by kupiła z 250 BWPów
  A co z pojazdami specjalistycznymi - wozy rozpoznawcze, inżynieryjne, saperskie itp.?

  Dlatego też raczej CV, ASCOD... Może Turcy? (Tulpar, Kaplan-20)

  Ale póki co to spekulacja...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:48 11.03.2016

  Pri debate co z toho Cesko bude mat ak sa vozidlo bude vyrabat v polsku, zabudate na to najpodstatnejsie. Cesko z toho bude mat nove a dufajme ze aj kvalitne a pouzitelne bojove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri debate co z toho Cesko bude mat ak sa vozidlo bude vyrabat v polsku, zabudate na to najpodstatnejsie. Cesko z toho bude mat nove a dufajme ze aj kvalitne a pouzitelne bojove vozidla pechoty.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:42 11.03.2016

  U Pumy mi vadí malá kapacita. Přecijen mi přijde vhodné, aby jedno BVP=jedno družstvo a šesti členné družstvo mi přijde malé.

  U Pumy mi vadí malá kapacita. Přecijen mi přijde vhodné, aby jedno BVP=jedno družstvo a šesti členné družstvo mi přijde malé.

 • meec
  20:37 11.03.2016

  Jak už naznačil Rošťák, Poláci nejsou zvyklí ustupovat a byla by chyba, kdybychom ustoupili my. Já si osobně myslím, že pokud by se podařilo uskutečnit variantu, kdy bude drtivá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak už naznačil Rošťák, Poláci nejsou zvyklí ustupovat a byla by chyba, kdybychom ustoupili my. Já si osobně myslím, že pokud by se podařilo uskutečnit variantu, kdy bude drtivá většina výroby vozidel pro nás situována u nás - tedy licence a specifikace nebude muset být nijak zásadně ovlivněna jiným zákazníkem, tak je pak samozřejmě spolupráce s Polskem, nebo například Slovenskem jen plus ve standardizaci. Ale byla by asi škoda se dostat do situace, kdy budeme pouze odebírat stroj, který si pro sebe upravili Poláci, vyrábí se převážně v Polsku a my na tom dodělám jen nějaké druhořadé součásti, když se do teď vždy mluvilo o mnohem větším podílu domácího průmyslu.

  Ještě jsem se chtěl zeptat...nevíte někdo, jestli už někdo z GŠ nebo ministerstva někdy někde alespoň přibližně popsal, v jakých verzích nebo obecné výbavě by ty stroje měly být? Nebo je pouze jen to číslo 200?
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  20:30 11.03.2016

  Nevěřím tomu, že AČR nakoupí víc než 150 kusů. Rád bych se mýlil , ale 250 je spíš zbožný přání, stejně jako německá PUMA. Já jsem pro CV90. Když vidím, jak si je teď po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevěřím tomu, že AČR nakoupí víc než 150 kusů. Rád bych se mýlil , ale 250 je spíš zbožný přání, stejně jako německá PUMA. Já jsem pro CV90. Když vidím, jak si je teď po modernizaci vymazlili Norové, tak je to můj velkej favorit. Jinak, ani já moc nevěřím na společnej nákup s Polákama. Za skoro 25 let nejsme schopný uskutečnit jedinou větší spolupráci na armádních zakázkách v rámci V4. Když se nedokážeme domluvit se Slovákama, ke kterým máme logicky nejblíž, i co se týká stavu armády, tak jaká je šance, že to výjde s Polákama, kteří jsou úplně někde jinde. Budu si to přát, ale ta šance, že to skonči jen reklamama v ATM je dost pravděpodobná.
  Skrýt celý příspěvek

 • sokolik
  20:04 11.03.2016

  Sorry chlapci,

  ale stretli sa dvaja čo niečo chcú ale nebudú sa vedieť dohodnúť.

  Sorry chlapci,

  ale stretli sa dvaja čo niečo chcú ale nebudú sa vedieť dohodnúť.

 • GAVL
  19:01 11.03.2016

  CV90 by byl fajn, jenže s Polskem se nic nedomluví. Poláci sou gumy gumovatý.

  CV90 by byl fajn, jenže s Polskem se nic nedomluví. Poláci sou gumy gumovatý.

 • TomScharf
  18:54 11.03.2016

  HAHAHA "Jsme přesvědčeni, že vydávání peněz na výzkum a vývoj není opodstatněn, když na trhu jsou dostupné dostatečně moderní konstrukce. Jsme pro společné řešení založené na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HAHAHA "Jsme přesvědčeni, že vydávání peněz na výzkum a vývoj není opodstatněn, když na trhu jsou dostupné dostatečně moderní konstrukce. Jsme pro společné řešení založené na osvědčené platformě," že tenhle postup neuplatinili při nákupu pěchotních zbraních, to je ale velmi zajímavé. Jo aha tam se mohla namastit ""česká"" firma.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:19 11.03.2016

  Pokud by byly počty 1000 pro Polsko a 250 pro ČR, tak bysme měli adekvátní účast na projektu (tedy ne 1:1). Korupčním kauzám se asi nevyhneme, jelikož jak General Dynamics, tak i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by byly počty 1000 pro Polsko a 250 pro ČR, tak bysme měli adekvátní účast na projektu (tedy ne 1:1). Korupčním kauzám se asi nevyhneme, jelikož jak General Dynamics, tak i BAE mají problémy s úplatkářstvím (někdy jim to prošlo, jindy ne), jak je na tom Rheinmetall nevím. Netradičním kandidátem může být i Jižní Korea a jejich K-21, s V4 začínaj spolupracovat, ale úplatkářstvím jsou korejci taky známí. U takto velké, drahé, zakázky bych se úplatků nebál - na konečné ceně za kus se to prakticky neprojeví.
  Czechoslovak Group o svoje peníze (za licenci na ASCOD) nepřijdou, ať už vyhraje jakýkoliv stroj (jsou jediní v ČR, kdo má potřebné kapacity pro dokončovací práce).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:18 11.03.2016

  Jediné co se kdy povedlo byl OT 64 Skot, od té doby nějaké projekty, jako Zubr, nákup nových kolových OT, modernizace vrtulníků nebo pořízení nových radarů vždy hned padlo ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jediné co se kdy povedlo byl OT 64 Skot, od té doby nějaké projekty, jako Zubr, nákup nových kolových OT, modernizace vrtulníků nebo pořízení nových radarů vždy hned padlo ze stolu.
  Jakmile se do toho dostanou všelijací poradci bývalých premierů nebo jiní lobbisti, tak to půjde do kytek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  11:23 11.03.2016

  Já bych řekl, že zrovna u BVP ani jedna z těchto voleb není špatná a tou nejkritičtější částí této akvizice vidím kvalitu vyjednaných podmínek a výslednou cenu za kompletní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych řekl, že zrovna u BVP ani jedna z těchto voleb není špatná a tou nejkritičtější částí této akvizice vidím kvalitu vyjednaných podmínek a výslednou cenu za kompletní zakázku. A osobně už teď podléhám skepsi jak neuvěřitelně špatně to zase dopadne.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:08 11.03.2016

  ja spolocny nakup prilis realne nevidim, planov bolo uz niekolko a nakoniec si kazda krajina nakupovala vo vlastnej rezii. Boli rozlicne poziadavky, rozlicny lobisti a rozlicne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja spolocny nakup prilis realne nevidim, planov bolo uz niekolko a nakoniec si kazda krajina nakupovala vo vlastnej rezii. Boli rozlicne poziadavky, rozlicny lobisti a rozlicne prepojenia vlad na lokalnych hracov.
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  10:35 11.03.2016

  Ani nedokážu slovy vyjádřit, jak moc bych si přál aby naše armáda měla už nová BVP...ty současná jsou v naprosto posledním tažení...

  Ani nedokážu slovy vyjádřit, jak moc bych si přál aby naše armáda měla už nová BVP...ty současná jsou v naprosto posledním tažení...

 • Rošťák
  10:30 11.03.2016

  No, co se tohodle týká, tak společných projektů mělo být hodně, ale pokud vím, poláci nikdy nechtěli ani o kousek cuknout ze svých požadavků, a nevidím důvod proč bychom měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, co se tohodle týká, tak společných projektů mělo být hodně, ale pokud vím, poláci nikdy nechtěli ani o kousek cuknout ze svých požadavků, a nevidím důvod proč bychom měli ustupovat my (Za předpokladu rozdílných požadavků).

  Pokud to bude ASCOD či CV90, budu štastnej (Pumě nevěřím => super nákladná) ... I když já jsem fanda CV90 :) Už jen proto že Excalibur už vyrábí Pandury II a bylo by dobré , aby pásová BVP vyráběl někdo jiný (ne kuli konkurenci, spíš jako pojistka pro případ nouze )
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:13 11.03.2016

  stirling:
  Drahá mašina se dá udělat i z Ascodu, viz Ajax. Opačně se dá i z Pumy udělat průměrně drahé vozidlo - na úkor pancéřování a vybavení (Pumu prodražily hlavně změny v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Drahá mašina se dá udělat i z Ascodu, viz Ajax. Opačně se dá i z Pumy udělat průměrně drahé vozidlo - na úkor pancéřování a vybavení (Pumu prodražily hlavně změny v koncepci při vývoji). Ať bude vybrán jakýkoliv stroj, tak z něj zůstane jen korba, podvozek a pohon, možná ani to ne (cena tedy bude u všech možností srovnatelná) - základ se vyrobí v Polsku. Věž, systémy a elektroniku si budeme dělat v ČR (pravděpodobě Czechoslovak Group). Ve výsledku budou všichn spokojení
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:48 11.03.2016

  Pokud to tak dopadne tak to bude dobré řešení a je celkem jedno který z jmenovaných to bude i když o pumě díky ceně dost pochybuji. Vzhledem k odebraným kusům bude jasné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to tak dopadne tak to bude dobré řešení a je celkem jedno který z jmenovaných to bude i když o pumě díky ceně dost pochybuji. Vzhledem k odebraným kusům bude jasné, že většina výroby bude probíhat v polsku.
  Když se podívám na výzbroj panduru/rosomaku tak si myslím, že by mohla vzniknout i jednotná verze která bude vyhovovat oběma.

  Voodoo: reagovat na obsah nebudu, protože mě samotného nebaví číst diskuze o rozdílném tématu pod článkem o bvp.. škoda, že zde má neustále někdo potřebu se pokoušet vyvolat flame.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:26 11.03.2016

  Ajax není bojové vozidlo pěchoty, ale průzkumné útočné vozidlo. Nemá prostor pro výsadek (osádka 3) - na platformě Ajax mělo vzniknout APC (transportér bez věže), ale kvůli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ajax není bojové vozidlo pěchoty, ale průzkumné útočné vozidlo. Nemá prostor pro výsadek (osádka 3) - na platformě Ajax mělo vzniknout APC (transportér bez věže), ale kvůli finančním důvodům byla dána přednost modernizace Warriorů (s jinou věží a výzbrojí jako má Ajax).
  Vzhledem ke zkušenostem Poláků s Rheinmetallem, budu tajně fandit low-endové Pumě )
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  09:19 11.03.2016

  "Jsme přesvědčeni, že vydávání peněz na výzkum a vývoj není opodstatněn, když na trhu jsou dostupné dostatečně moderní konstrukce."

  Škoda, že to takhle nikdo neviděl před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jsme přesvědčeni, že vydávání peněz na výzkum a vývoj není opodstatněn, když na trhu jsou dostupné dostatečně moderní konstrukce."

  Škoda, že to takhle nikdo neviděl před vývojem CZ 805. Důvody jsou ale zřejmý. V případě útočné pušky bylo koho namazat, mám tím na mysli Zbrojovku. V případě BVP není. Sorry za OT, ale musel jsem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  09:14 11.03.2016

  Zajímavý nápad, ale aby to nedopadlo jako mnohokráte.
  Vše se bude vyrábět v Polsku a ČR bude jen zákazník.

  Navíc belgická společnost Czechoslovak Group s výrobními závody v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý nápad, ale aby to nedopadlo jako mnohokráte.
  Vše se bude vyrábět v Polsku a ČR bude jen zákazník.

  Navíc belgická společnost Czechoslovak Group s výrobními závody v Čr koupila dokumentaci a licenci k vozidlům ASCOD, takže zcela logicky bude lobovat za ASCODY. Protože už v tom má své finance.

  A nejsem si jist zda AČR požaduje plovoucí stroj.
  Skrýt celý příspěvek