Průzkum a pozorování příhraniční oblasti

71. mpr
Výcvik průzkumných týmů při ostraze hranice. / 71. mpr

Předběžné bojové nařízení velitele průzkumné skupiny pro velitele týmů naznačilo dostatek počátečních informací. Ta hlavní zněla-průzkumná skupina bude na bázi dvou průzkumných týmů za pět dnů připravena k plnění úkolu v podobě propátrávání a pozorování příhraniční oblasti na území „Modré republiky" v části „Libavsko". Tak začala příprava průzkumné skupiny velitelské roty na cvičení ve VVP Libavá, které se uskutečnilo od 16. do 20. února 2015.

Samotnému plnění úkolu předcházelo několik nezbytných kroků. Od přípravy materiálu a vydání bojových rozkazů velitele skupiny pro jednotlivé týmy, přes plánovací proces velitelů týmů, tvorbu plastických stolů a vydání bojových rozkazů velitelů týmů až po závěrečné nácviky, které byli zakončeny ostrými střelbami na pěší střelnici Daskabát.

Po splnění těchto úkolů byly ve středu ve večerních hodinách oba týmy zasazeny,každý zhruba dva kilometry od svého přiděleného zájmového prostoru. Po krátkém přesunu po stanovené ose začaly týmy plnit první úkol-pozorování komunikací za pohybu.


Hlídka zjišťovala pohyb personálu a techniky protivníka. / 71. mpr

Zjišťovali možný pohyb nepřátelské techniky, možnost využití daných komunikací protivníkem i vlastními jednotkami, jejich sjízdnost a průjezdnost kolovou nebo pásovou technikou. Průzkumné týmy musely během nočního přesunu propátrat zhruba 20 km komunikací a před rozedněním zaujmout základnu v prostoru plnění dalšího úkolu.

Po zaujetí a vybudování základny velitelé provedli velitelský průzkum pozorovacího stanoviště. Po jeho zaujetí zde vojáci pozorováním z místa získávali informace z přiděleného pozorovacího sektoru a ty předávali na Skupinu řízení průzkumu. „Při teplotě -6 °C to nebyl jednoduchý úkol.


Výcvik probíhal přes noc. / 71. mpr

Musel jsem u týmu zabezpečit pozorování, střežení a po vyčerpávající noci i odpočinek a přípravu stravy. Proto jsem zvolil vybudování základny a pozorovacího stanoviště v těsné blízkosti," popisuje situaci četař Tomáš Protivánek. Nelehká situace se ještě víc zkomplikovala, když se v důsledku mrazivého počasí u jednoho člena týmu začalo projevovat podchlazení.

„Při plnění úkolu se může stát řada nečekaných událostí,které mohou zkomplikovat plnění úkolu. V našem případě jsme zareagovali okamžitě a preventivně jsme přijali opatření proti podchlazení. Do konce pozorování zbývaly pouhé dvě hodiny, které mohly být osudové," dodává četař Protivánek.


Hlídká předává informace. / 71. mpr

Oba týmy se po závěrečném přesunu do místa vyzvednutí a potom zpět na základnu účastnily závěrečného vytěžení od zpravodajské skupiny. Po nezbytné údržbě zbraní a materiálu se každý konečně uložil ke spánku.

„Opět, jako při lednovém cvičení, si mohli kluci vyzkoušet činnost při průzkumu v extrémních podmínkách. Není lehké po vyčerpávajícím přesunu a při těchto teplotách udržet pozornost a ostražitost. Týmy svůj úkol zvládly precizně," hodnotil výcvik velitel skupiny nadporučík Tomáš Křížek.

Zdroj: 71. mpr
Redakčně upraveno

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...

Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Nové balistické vesty pro Armádu ČR

Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů ...

ScanEagle vstupuje do výzbroje Armády ČR

Čeští vojáci již v dubnu získají výkonné bezpilotní letouny ScanEagle. Drony nejprve projdou ročním ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  17:54 13.03.2015

  Máte asi pravdu. Zmátla mě barva, na fotkách to vypadá docela zelené.

  Máte asi pravdu. Zmátla mě barva, na fotkách to vypadá docela zelené.

 • James
  10:27 13.03.2015

  Přijde mi to jako brtiský pouštní Smock.
  http://www.militaria.it/banner...

  Přijde mi to jako brtiský pouštní Smock.
  http://www.militaria.it/banner...

 • KOLT
  22:24 12.03.2015

  Co za maskáče na sobě vojáci na fotkách mají? Tedy krom vz. 95.

  Co za maskáče na sobě vojáci na fotkách mají? Tedy krom vz. 95.

Načítám diskuzi...