Průzkumně-úderný komplex Gladius u 18. mechanizované divize

Průzkumně-úderný komplex Gladius u 18. mechanizované divize
Gladius / Agencja Uzbrojenia (Zvětšit)

Polská armáda převzala další prvky průzkumně-úderného komplexu Gladius. Komplex kombinuje výkonné průzkumné a kamikadze drony, to vše usazené na robustní obrněné platformě Waran 4×4 (na podvozku Tatra). Vzhledem k omezeným západním schopnostem vyrábět dělostřeleckou munici získávají podobné prostředky čím dal větší význam.

Komplex Gladius od polské WB Group je určen k zahorizontálnímu vyhledávání cílů na bojišti pro dělostřelecké a raketové jednotky WRiA (Wojska rakietowe i artyleria) na vzdálenost 200 kilometrů; a současně ničení cílů na vzdálenost 100 kilometrů.

Základními prvky Gladius jsou dva typy dronů – dvoumotorový průzkumný FT-5 a průzkumně-úderný BSP-U (Bezzałogowy System Poszukiwawczo-Uderzeniowy) Gladius. Variantou BSP-U Gladius je znovupoužitelný cvičný BSP-UT s inertní bojovou hlavicí.

Gladius je kompletně polský zbraňový systém. Podvozek Waran 4×4 je licenčně vyráběné české bojové vozidlo Patriot 4×4 na tatrováckém podvozku. Všechny komponenty jsou propojeny prostřednictvím systému řízení boje (SŘP) Topaz – ten dovoluje přímé spojení s jednotkami WRiA.

Velitelská a komunikační řešení (digitální interkom Fonet, počítačové terminály, aktivní prvky LAN a WAN, taktické radiostanice), stejně jako integraci do jednoho uceleného systému, realizuje WB Group.

Součástí baterie Gladius je celá řada vozidel. Patří mezi ně velitelská vozidla (Waran 4×4) na úrovni baterií a čet, která koordinují a sledují průzkumné a úderné aktivity pomocí vlastních komunikačních systémů. Další vozidla, jako jsou muniční vozidla (Jelcz 442.32 4×4) a vozidla technického zabezpečení, zajišťují přepravu dronů k vypouštěcímu vozidlu a umožňují provádět servis a opravy přímo v terénu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Gladius: Polské kamikadze drony proti střelám Iskander

Polské ministerstvo obrany s polskou firmou WB Group uzavřelo velkou smlouvu na dodávku ...

PREMIUM Polský Gladius na podvozku Tatra: Průzkumně-úderný komplex s dosahem 100 kilometrů

V rámci oslav Dne polské armády ve Varšavě veřejnost poprvé shlédla průzkumně-úderný komplex Gladius ...

Česká armáda převzala všechna vozidla TITUS ve verzi pro dělostřelce

Ve čtvrtek 3. srpna proběhla v armádním Centru zabezpečení materiálem technických služeb ...

FPV drony: Revoluce ve válčení

Válka na Ukrajině bezpochyby a absolutně ukázala význam malých bezpilotních systémů SUAS (Small ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.