První bitevní vrtulníky AH-64E Guardian pro Velkou Británii
- 30. 11. 2020
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Britský dopravní letoun C-17 Globemaster III dopravil na leteckou základnu Wattisham dvojici nových britských útočných vrtulníků AH-64E Guardian. Britské Guardiany budou nasazeny také na letadlových lodích třídy Queen Elizabeth.
Vrtulníky AH-64E Guardian nejnovější výrobní řady Version 6 v britské armádě nahradí 67 útočných vrtulníků WAH-64D Apache (Apache AH1; britská verze AH-64D Longbow Apache). První lety britských Guardianů proběhnou v polovině příštího roku a dosažení plných operačních schopností se očekává v roce 2023. Vrtulníky WAH-64D odejdou natrvalo ze služby o rok později.
Guardiany zamíří k nově zformované 1. letecké brigádě (1st Aviation Brigade). Jedná se o první leteckou brigádu britských pozemních sil s novou strukturou, doktrínou a způsobem vedení boje. Brigáda zejména pod jedno velení slučuje operace průzkumných vrtulníků AW159 Wildcat (Wildcat AH1) a útočných vrtulníků Guardian.
Londýn objednal 50 vrtulníků Guardian v červenci 2016 za 2,3 miliardy dolarů. Prodej se uskutečnil bez výběrového řízení formou vláda-vláda a prostřednictvím mezivládního zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreign Military Sales).
Vykládka AH-64E z C-17 Královského letectva; větší foto / army.mod.uk
Plán z roku 2016 počítal s přestavbou vrtulníků Apache AH1 na verzi Guardian v britské továrně firmy Leonardo (dříve AgustaWestland), a to za pomocí sad dodávaných společností Boeing. Nakonec však došlo v květnu 2017 k podepsaní nové smlouvy na výrobu 38 vrtulníků Guardian v americkém výrobním zařízení společnosti Boeing v Mese, Arizoně. Finálních 12 vrtulníků Londýn objednal na jaře letošního roku.
Nově vyrobené Guardiany ale budou využívat řadu systémů vyjmutých z britských Apache AH1. Prvních 16 britských vrtulníků bylo do továrny v Arizoně odesláno v polovině roku 2019.
Nová forma nákupu Guardianů vyšla Londýn výrazně levněji. Nákup 38 vrtulníků přišel na 488 milionů dolarů a letošní nákup 12 finálních strojů na 192 milionů dolarů. Vyšší cena u první objednávky z roku 2016 byla zřejmě daná nutností investic do továrny Leonardo a jinými komplikacemi spojenými s výrobou Guardianů ve Velké Británii.
Klíčová vylepšení AH-64E Guardian Version 6; větší foto, větší foto / US Army
„Příchod prvního útočného vrtulníku Apache model E, který bude dodán britské armádě v příštích dvou letech, znamená začátek významného pozvednutí schopností pozemních sil v celém spektru vojenských operací,“ uvedl generálmajor Jez Bennett, šéf pro rozvoj schopností britských pozemních sil.
Britská armáda má s vrtulníky Apache AH1 rozsáhlé bojové zkušenosti z Afghánistánu i Libye. Známa se stala afghánská mise v lednu 2007, kdy se čtyři příslušníci Royal Marines se svým padlým druhem připoutali na vnější stranu Apache. Vrtulník evakuoval mariňáky po neúspěšném útoku na pevnost Talibánu.
Zatím není jasné, zda britské AH-64E dostanou britské vojenské označení Apache AH2. V každém případě nejnovější verze Version 6 má oproti původním modelům E některá zásadní vylepšení. Nejnovější model je mimo jiné uzpůsoben pro námořní operace a působení z bojových plavidel.
Scalable nature of @HMSQnlz air wing will ensure operations ranging from 'classic' carrier strike to littoral manoeuvre. Maximum 36 x F-35B. pic.twitter.com/uyUod28SHz
— Thomas Newdick (@CombatAir) June 20, 2017
Lodě třídy Queen Elizabeth se mohou proměnit z klasické úderné letadlové lodě (Carrier Strike) na výsadkovou loď pro podporu operací na pobřeží (Littoral Manoeuvre).
Ostatně Britové hodlají své Guardiany nasadit na letadlových lodích třídy Queen Elizabeth. Britské letadlové lodě budou totiž mimo jiné plnit podobnou roli, jako americké útočné výsadkové lodě třídy Wasp a America. Poslouží tedy k dopravě a bojové podpoře královských mariňáků v obojživelných operacích.
Hlavní vylepšení Version 6 se týká zejména střeleckého radiolokátoru, který má dosah přes 16 kilometrů, dvakrát více než u předchozích modelů. Radar má i speciální námořní režim a je schopen zaměřovat drony. Poslední model má nejnovější komunikační systémy, vylepšený dotazovač vlastní-cizí a schopnost spolupracovat s vlastními drony.
Posílená byla výzbroj. Guardian Version 6 může nést řízené střely Hellfire-R s duální radiolokačním a laserovým naváděním. Vnější pylony pod křídly pojmou také leteckou verzi střely Stinger pro ničení vzdušných cílů.
Zdroj: army.mod.uk
Související články
Vrtulníky AH-64E a letadla P-8A pro Velkou Británii
Velká Británie na mezinárodní letecké show ve Farnboroughu oznámila záměr nakoupit nejmodernější ...
- 14.07.2016
- 48 komentářů
- Jan Grohmann
Nové motory pro vrtulníky AH-64E Guardian a UH-60M Black Hawk
Americká společnosti Boeing začne s integraci zcela nových turbohřídelových motorů General Electric ...
- 05.09.2019
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
Americké útočné vrtulníky AH-64E Guardian pro Maroko
Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...
- 04.12.2019
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Útočné vrtulníky AH-64 Apache pro Ukrajinu
Se zajímavou novinkou přišel ukrajinský vojenský blog Ukrainian Military Pages. Ukrajinské ...
- 20.12.2019
- 211 komentářů
- Jan Grohmann
Takto vypadá modernizace vrtulníkového letectva. A ne to co kupuje AČR.
Takto vypadá modernizace vrtulníkového letectva. A ne to co kupuje AČR.
Je to šperk mezi vrtulníky tato nová verze. Absolutní špička jak jeho vnitřní vybavení co se týče senzorů a vůbec zprominutim vnitřního pajšlu jeto opravdu super.
Je to šperk mezi vrtulníky tato nová verze. Absolutní špička jak jeho vnitřní vybavení co se týče senzorů a vůbec zprominutim vnitřního pajšlu jeto opravdu super.
Načítám diskuzi...