Ruský Predator: První bojové drony Orion pro ruskou armádu

Ruský Predator: První bojové drony Orion pro ruskou armádu
Komplex Orion / Kronštadt (Zvětšit)

Na konci minulého měsíce ruské ministerstvo obrany oficiálně převzalo první bojové bezpilotní letouny Orion od společnosti Kronštadt (součást koncernu AFK Sistema). Jde o první bojový dron ruské armády s výhledovou schopností používat přesné zbraně vzduch-země.

Ruské ministerstvo obrany ke zkušebnímu provozu převzalo první komplex Orion již v dubnu letošního roku. Komplex Orion se skládá ze dvou řídících vozidel a tří bezpilotních letadel.

„Bylo podepsáno osvědčení o technickém převzetí a předání komplexu. Stále existují finanční nuance, které je třeba doladit, aby byla smlouva de iure uzavřena. Z technického hlediska je však o všem rozhodnuto a zkontrolováno: letadla jsou zalétána a zařízení je ověřeno,“ uvedl v dubnu Nikolaj Dolženkov, hlavní konstruktér společnosti Kronštadt. „Jde mimochodem o ruskou premiéru tak velkého komplexu.“

Ruská armáda po dubnové předávce začala s testovacím provozem a vznesla ještě další požadavky. „Zákazník má další přání, která tam původně nebyla, takže se na to znovu podíváme a dokončíme komplex podle dalších požadavků,“ uvedl Dolženkov.

Orion je první ruský bojový dron kategorie MALE (Medium Altitude Long Endurance), tedy dron pro střední výšky a s dlouhou výdrží. Maximální vzletová hmotnost je 1000 kg a maximální nosnost 200 kg. Výškový dostup je 7500 metrů, doba letu s užitečným zatížením až 24 hodin a nejvyšší rychlost letu 200 km/h. Dron je řízen rádiově na vzdálenost až 300 kilometrů. Tříbodový podvozek s předním kolem je sklopný za letu. Orion je tedy o něco výkonnější než izraelský taktický dron Tactical Heron. Izraelský dron ale nemá sklopný podvozek.

Prototypy Orionu jsou vybaveny pístovým motorem Rotax 914 (s turbodmychadlem) o výkonu 86 kW (115 k) od rakouské společnosti BRP-Rotax (součást kanadského koncernu Bombardier). Motory Rotax jsou zlatým standardem v rodině leteckých pístových motorů. Motory Rotax pohání také americké drony MQ-1 Predator nebo izraelské drony firem Elbit a IAI. 


Komplex Orion

Sériové drony Orion získají vyvíjené ruské motory APD-110/120 (89 kW) od společnosti Agat. Klíčové u dronu je, aby motor byl vybaven systémem plného elektronického řízení typu FADEC (Full Authority Digital Engine Control). Dvoulistou vrtuli AV-115 o průměru 1,9 metru dodává ruská společnost Aerosila.

Zajímavé je, že v Rusku po konci Sovětského svazu neexistovala výroba malých leteckých pístových motorů. V současné době (údaj z roku 2017) 90 % malých ruských civilních letadel používá motory cizí výroby. Polovinu tvoří produkty rakouské společnosti Rotax, zbytek tvoří motory Lycoming (USA), Austro Engine (Rakousko), Thielert (Německo), Continental Motors (USA), Jabiru (Austrálie) a LOM Praha (Česká republika). Na lehkých dronech se nejčastěji používají motory německé společnosti Limbach, české MVVS, japonské Saito, britské UAV Engines / UEL a některých dalších. V nedaleké budoucnosti ale ruský průmysl nabídne vlastní rodinu pístových motorů. 

Následný odstavec je spekulace: Motory Rotax 914 a APD-110/12 se zdají koncepčně velmi blízké, rovněž technická řešení a výkony jsou na první pohled podobná. Současně zástavbový motorový prostor (úchytné body, velikost, robustnost) prototypů a sériových Orionů je s největší pravděpodobností stejný, takže i motory se musí tvarově a velikostně podobat. Ostatně čtenáři mohou technická řešení obou motorů prozkoumat sami z přiložených obrázků a udělat si vlastní názor.  


Rotax 914 a 
APD-110/12 (fotka z roku 2015); větší foto, větší foto / Rotax; Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

V ruských médiích je Orion často srovnáván s americkým dronem MQ-1 Predator. Skutečně výkonnostní parametry jsou podobné a oba drony ostatně pohání stejný rakouský motor. Drony MQ-1 Predator prošly bojovým křestem v roce 1995 na Balkáně. 

Kronštadt současně pracuje na řadě dalších perspektivních dronů. Na vojenské výstavě Armija 2020 představila společnost například dron Sirius, což je v podstatě zvětšený Orion s dvojnásobnou maximální vzletovou hmotností. Letuschopný technologický demonstrátor Sirius vzlétne snad v příštím roce. Dalším představeným dronem byla vize pětitunového dronu Helios a stealth dronu Hrom (Thunder). Dron Hrom je ruská odpověď na stále populárnější rodinu robotických loyal wingmanů

Prozatím se ruská armáda a ruský průmysl soustředí na zavádění dronů Orion. Alexej Nikolsky v článku Výsledek vývoje ruských útočných dronů se konečně projevil upozornil, že Orion je v Rusku vyvíjen od roku 2011. Letové zkoušky probíhaly od roku 2016 a během testování byly ztraceny minimálně dva prototypy.

Vývojáři Orionu museli překonat značné technické a organizační potíže, protože v Rusku nikdy práce na tak velkých dronech neprobíhaly. Pouze Koncern Kalašnikov vyrábí malé drony Zala a Centrum speciálních technologií malý dron Orlan. Před lety byla také zakoupená licence od izraelské firmy Elbit na výrobu 50 kusů dronu Forpost (Searcher), ale projekt již nepokračuje. 


Jeden ze ztracených prototypů dronu Orion (16. listopad 2019); větší foto / rzn.info

Podle článku je nyní klíčové pokračovat v pracích na výkonějších dronech představených na fóru Armija 2020.

Konstantin Makienko, expert z Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST) upozornil, že příznačně úspěchu dosáhla soukromá společnost Kronštadt, nikoliv velké ruské letecké státní společnosti. Také zkušenosti ze světa údajně ukazují, že výrobu dronů této kategorie lépe a pružněji zvládají menší soukromé firmy. Makienko zároveň zdůraznil důležitost bojových taktických dronů, neboť „letošní velké nasazení tureckých úderných dronů [Bayraktar TB2] v Sýrii a Libyi se stalo jednou z nejdůležitějších vojenských zpráv roku.“

Ruské ministerstvo obrany s firmou Kronštadt podepsalo dohodu o sériových dodávkách komplexu Orion v srpnu letošního roku. Podmínky smlouvy nejsou známy. Podle Dolženkova sériové stroje dostanou označení Orion O1. V první fázi budou Oriony, jak uvádějí ruská média, využívany „jen“ pro vzdušný průzkum, hlídkování, určování souřadnic pozemních a námořních objektů a topografický průzkum území. O zavedení zbraní vzduch-země se zatím nemluví, ale nepochybně jde jen o otázku času. Kronštadt ostatně již na výstavě Armija-2018 představil vlastní rodinu naváděné munice vzduch-země o hmotnosti 20 až 50 kg. 

Podle polského portálu Defence24 společnost Kronštadt plánuje vyrábět až sedm dronů ročně, tedy dva, možná tři komplexy. V případě poptávky lze zvýšit výrobu až na 30 dronů ročně. Pochopitelně se počítá také s výrobou exportní verze Orion-E.

Za zmínku stojí i další dva zajímavé projekty ruských dronů. Prvním je výkonný proudový dron Ochotnik a dvoumotorový turbovrtulový Altius-U. V obou případech jde s největší pravděpodobností o technologické demonstrátory, které slouží k ověřování zvolených koncepcí a technických řešení. Zda se drony promění v prototypy zatím není zcela jasné.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Orion: První ruské bezpilotní letadlo kategorie MALE

Petrohradská společnost Kronštadt (dříve Tranzas) začala po sociálních sítích šířit obrázek prvního ...

Orion: Ruský „Predator“ poprvé spatřen se zbraněmi

Ruský deník Moskovskij komsomolec jako první ukázal fotografii ruského bezpilotního letadla Orion s ...

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Robaiz
    12:22 11.11.2020

    Upřímně se divím, že armáda RF, jedna z největších a nejpokročilejších na planetě, dávno nemá flotilu dronů všech možných kategorií a typů... Je to v současnosti jedna z ...Zobrazit celý příspěvek

    Upřímně se divím, že armáda RF, jedna z největších a nejpokročilejších na planetě, dávno nemá flotilu dronů všech možných kategorií a typů...
    Je to v současnosti jedna z nejperspektivnějších oblastí vojenského vývoje, neřekl bych ani, že bude nějak drasticky nákladná (oproti ostatním) a je dost zvláštní, že RF v tomto předbíhají i státy jako Turecko či Irán...Skrýt celý příspěvek

    • logik
      13:22 11.11.2020

      Největších možná. Ale nejpokročilejších? Ufff :-) Obzvlášť co se týče polovodičových technologií, tak Rusko nijak vpředu není, proč by měla být vpředu jeho armáda? Dalším důvodem ...Zobrazit celý příspěvek

      Největších možná. Ale nejpokročilejších? Ufff :-) Obzvlášť co se týče polovodičových technologií, tak Rusko nijak vpředu není, proč by měla být vpředu jeho armáda?

      Dalším důvodem je fakt, že zatímco primární cíl Íránu je udělat co nejlepší armádu za co nejméně peněz, tak v případě Ruska to tak jednoduché není. Nemalá část peněz vynaložených na armádu je vynakládáno proto, aby se udržely při životě Ruské zbrojovky. Proto jde nemalá část peněz do modernizací tanků a do nákupu různých derivátů Su-27 (vyráběných různými podniky). Schopnosti Ruské armády jsou ve státních nákupech dosti často až druhé v pořadí.

      Dalším důvode asi je ruské "velikášství", kdy si jeho podniky berou velká sousta, která pak nejsou schopny dotáhnout do funkčně a ekonomicky schopného stavu. Tak se dávají peníze do Armat, Su-57 nebo třeba Ochotniků, místo toho, co by se zaměřili na jednodušší projekty, které by mohli být zvlánutelné a tedy i ekonomicky úspěšné.Skrýt celý příspěvek

      • Robaiz
        14:29 11.11.2020

        Zkusím to jinak - RF patří mezi státy s nejrozsáhlejším vývojem a výzkumem co se týče armádních a celkově vojenských technologií. Nemusí hrát ve všem prim, ale myslím komplexně. ...Zobrazit celý příspěvek

        Zkusím to jinak - RF patří mezi státy s nejrozsáhlejším vývojem a výzkumem co se týče armádních a celkově vojenských technologií. Nemusí hrát ve všem prim, ale myslím komplexně.

        Jasně, USA je někde diametrálně jinde, Čína asi v některých oblastech taky, v některých zase ne. Pak tu máme Izrael, Franci, VB, Japonsko a Koreu ... Různé problémy v různých oblastech mají všichni, nejen RF (nechci řešit špatnou ruskou strukturu klíčových podníků apod.)

        Zaráží mne právě tohle ruské usnutí na vavřínech, kde bez nějakých extrémních nákladů mohli dávno tyto stroje mít, ověřovat si jejich funkčnost v aktuálních konfliktech a prostě je už dávno využívat, prodávat... jsou minimálně 10 let pozadu v tomto perspektivním odvětví vojenské techniky.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          15:16 11.11.2020

          Právě, že nikoli. Rusko leje velké peníze do tradičních zbrojovek. Když se ale koukneš, kolik Ruský stát platí např. za letadla jako Su-35 (porovnej např. s cenou F-35, nebo jen ...Zobrazit celý příspěvek

          Právě, že nikoli. Rusko leje velké peníze do tradičních zbrojovek. Když se ale koukneš, kolik Ruský stát platí např. za letadla jako Su-35 (porovnej např. s cenou F-35, nebo jen F-16), tak na vývoj těm zbrojovkám zůstává zoufale málo peněz - a na výsledcích je to znát. Právě, že zrovna vývoj je v Rusku dlouhodobě a systémově podfinancovanej, a to i v odvětvích, které mají pro Rusko prioritu, natož v dronech. Ty zbrojovky navíc státem řízené, každou chvíli je tam nějakej korupční skandál, takže efektivita výroby tam nebude vyšší, než jinde, což dále snižuje objem prostředků pro vývoj.

          Za ty velký prachy litý do zbrojovek si Rusko primárně kupovalo "ekonomický a sociální smír" v oblastech, které jsou na tom zbrojním průmyslu závislé. Proto ruské armádní nákupy vypadají tak jak vypadají (např. nesmyslné udržování Mig-29 při životě) a proto také se peníze lijí jen do určitých odvětví zbrojního průmyslu. Protože cílem není udělat všestrannou armádu (na to stačí propaganda :-)), ale cílem je udržet místní zbrojní průmysl při životě. A popř. zachovávat zdání "nejlepší armády" (snaha udržet Kuzněcov při životě, ač ho vlastně nepotřebují a skutečnou bojovou hodnotu vzhledem k stáří a spolehlivosti má nízkou).

          V konfliktech, jaké Rusko vede by v současné době stejně to vlastně nepotřebují. Sýrie? Když se nestaráš o lidské ztráty, tak Ti stačí "hloupé pumy" a "zázračný" SVP-24. Ukrajina? Stejně tam nesmí moc hightech věcí ukazovat, aby mohli dál hrát pokr.
          A že si podřezávají větev pro "strategickou budoucnost"? Ono o ní snad někdy (současnému) ruskému vedení šlo? To by miliardy za ropu, co inkasovali první desetiletí, utráceli jinak.

          Takže za mne na chování Ruska ke své armádě nevidím nic divného. Drony byly doteď mimo zájem veřejnosti, takže propagandistický efekt by byl nulový. Zaměstnanost ve zbrojovkách by neudržely (to je podstatně jiná kvalifiace, než komu potřebují dát práci), jejich akutní potřebu nemají. Takže vzhledem k jejich pioritám je jejich rozhodování racionální.

          Jo, ty priority mají pitomé.... ale podle nich se chovají už dlouho....Skrýt celý příspěvek

  • Kostrín
    11:15 11.11.2020

    Vplyv a prestíž Ruska po udalostiach okolo Náhorného Karabachu /NK/ určite nepoklesne, skôr naopak. Je treba si uvedomiť,že NK neuznalo ani samotné Arménsko a počas bojov NK ...Zobrazit celý příspěvek

    Vplyv a prestíž Ruska po udalostiach okolo Náhorného Karabachu /NK/ určite nepoklesne, skôr naopak.
    Je treba si uvedomiť,že NK neuznalo ani samotné Arménsko a počas bojov NK podporovalo veľmi laxne.
    Arménsko po farebnej revolúcii nastúpilo proti-ruský kurz a jeho
    patrónom sa stali USA. Viď 2000 zamesnancov US ambasády v Jerevane a zahraničné NGO-čky v Arménsku.
    Nakoniec zo strany USA a EU žiadna pomoc Arménsku neprišla a ukázalo sa, že kto má reálny vplyv na udalosti a ich možné riešenie je Rusko. S tým že Turecko to vôlky- nevôlky rešpektuje.
    Po tomto presťíž a rešpekt voči Rusku v Bielorusku, Ukrajine, Gruzínsku skôr porastieSkrýt celý příspěvek

    • logik
      11:29 11.11.2020

      Hezky se to došlé noty snaží shodit na USA, spousta krásných slov, ale podstatu nezapřeš. Proč má mít Arméni na svém území Ruské jednotky, když ji v problémech stejně ...Zobrazit celý příspěvek

      Hezky se to došlé noty snaží shodit na USA, spousta krásných slov, ale podstatu nezapřeš.

      Proč má mít Arméni na svém území Ruské jednotky, když ji v problémech stejně nepomohou?
      USA narozdíl od Ruska nemají s Arménií vojenskou koalici ani náhodou, jak se tu snažíš překrucovat realitu.Skrýt celý příspěvek

      • Robaiz
        12:17 11.11.2020

        Logik si vždy najde důvod, aby si mohl kopnout do Ruska... :D Když má RF smlouvu s Arménií a má tam základnu, tak je špatně, že Arménii nepomůže v obraně na oficiálně Arménií ...Zobrazit celý příspěvek

        Logik si vždy najde důvod, aby si mohl kopnout do Ruska... :D

        Když má RF smlouvu s Arménií a má tam základnu, tak je špatně, že Arménii nepomůže v obraně na oficiálně Arménií okupovaném území (i když se tam de facto brání).
        Kdyby RF pomohla, budeš taky kopat kolem sebe, jak RF opětovně porušuje všechna mezinárodní práva a napomáhá okupaci cizího území... :D Jak tě znám, došlo by na obvinění, že chce RF beztak anektovat celej Kavkaz... :D Si nevybereš...Skrýt celý příspěvek

        • logik
          13:13 11.11.2020

          Já do nikoho nekopám. Téma jsem nezačal. Jen prostě když někdo napíše s odpuštěním kr....nu, tak ji prostě uvedu na pravou míru. "tak je špatně, že Arménii nepomůže v obraně na ...Zobrazit celý příspěvek

          Já do nikoho nekopám. Téma jsem nezačal. Jen prostě když někdo napíše s odpuštěním kr....nu, tak ji prostě uvedu na pravou míru.

          "tak je špatně, že Arménii nepomůže v obraně na pravou míru"
          Já nepíšu, že je něco špatně. Já jen píšu, že Arménie Rusku dala poměrně velkou službu (přítomnost vojáků na svém území). A že se teď bude oprávněně ptát, jestli má smysl je tam mít, když v okamžiku, kdy potřebovali pomoct

          "jak RF opětovně porušuje všechna mezinárodní práva"
          To, že RF hrubě porušuje mezinárodní právo (např. na Ukrajině) víme. To by nebyla žádná novinka. Doteď ale Rusko pro své spojence (např. Asada v Sýrii) udělala vždy hodně - a tedy země, které hostily Ruské vojáky, mohli mít pocit, že za to dostávají podstatnou protislužbu.
          To se teď prostě změnilo. A bohužel pro Rusko to se tím ani nezařadilo mezi země, které dodržují aspoň nějak rozumně mezinárodní právo, protože ho zas jinde (Ukrajina) podstatně porušuje.

          Tedy vůbec jsem nemluvil o tom, jaká je Rusko země z pohledu práva, ani jsem nijak Rusko nehodnotil z morálního pohledu. Jen jsem vyvracel Kostrínovu tezi, že dění na Kavkaze neuškodí "image" Ruska. Uškodí, protože ukazuje, že ochota Ruska se postavit za své spojence může bát podstatně limitovaná. Což je změna v chování Ruska, doteď se Rusko za své spojence stavělo podstatně ochotněji.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    19:08 10.11.2020

    Čo sa toho motoru týka... Ako konštruktér môžem povedať, že sme často vo vývoji skúmali cudzie zavedené vzory. Kúpili sme to, rozobrali a premerali aby sme analyzovali a ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa toho motoru týka...

    Ako konštruktér môžem povedať, že sme často vo vývoji skúmali cudzie zavedené vzory. Kúpili sme to, rozobrali a premerali aby sme analyzovali a identifikovali slabé a silné miesta systému. Ale žeby sme niečo skopírovali tak, že ešte aj vonkajší dizajn zodpovedá originálu, to môže urobiť len skutočný idiot.Skrýt celý příspěvek

    • Eagle
      19:56 10.11.2020

      No právě kdybyste kolikrát nevymýšleli vymyšlené tak by jsme byli ušetření například škodovackych motoru s třikrát uloženou klikovou hřídelí, motorem uloženým v zadní části vozidla ...Zobrazit celý příspěvek

      No právě kdybyste kolikrát nevymýšleli vymyšlené tak by jsme byli ušetření například škodovackych motoru s třikrát uloženou klikovou hřídelí, motorem uloženým v zadní části vozidla a dalšími chuťovkami jako vlečná zadní náprava a podobně.
      Rus dělá techniku na válku, nemá potřebu vymyslet co již existuje a funguje, inženýři ( a nemají jich zase tolik) se můžou věnovat jiným konstrukcím. Za mě to idiocie rozhodně není, chápu váš zapšklý pohled na Rusko, ale vzhledem k vašemu vzdělání bych spíše očekával technické poznámky k vývoji motoru pro drony a podobně. To že rusové jsou idioti se dočteme pod každým příspěvkem věnujícímu se ruské technice, tak je to zbytečné to neustále opakovat, nebo razite heslo, opakování matka moudrosti? :))Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        21:37 10.11.2020

        V prvom rade existujú rôzne stupne ochrany technických systémov ktoré nie sú len tak pre radosť autora (priemyselný vzor, ochranná známka, patent...). Tu proste neobstojí argument, ...Zobrazit celý příspěvek

        V prvom rade existujú rôzne stupne ochrany technických systémov ktoré nie sú len tak pre radosť autora (priemyselný vzor, ochranná známka, patent...). Tu proste neobstojí argument, že nechceme vymýšľať koleso. V tomto prípade je evidentné, že ten motor je kópiou existujúcej konštrukcie. Netvrdím, že sa konštruktéri neinšpirujú u konkurencie ale minimálne ten vizuál by mal byť iný.

        Keď projektuješ napríklad zváracieho robota tak nemôže vyzerať ako rýchlovarná kanvica samozrejme. Musí to vyzerať ako zvárací robot. Ale zase to nemôže vyzerať ako zavedená existujúca mašina od konkrétneho výrobcu. Vtedy je to už kópia

        Poviem ti takú srandu čo sa mi stala asi mesiac dozadu. Surfujem si tak po nejakých technických weboch, že zase niečo nového dozviem a zrazu článok a tam jedno technologické zariadenie. Prezentoval ho jeden konštruktér. Samozrejme som ten dizajn spoznal a hneď som vedel kto je pôvodným autorom. Pôvodným autorom Je jeden pán z južných Čiech. Keďže mám s tým pánom dobré obchodné vzťahy, zavolal som mu a článok behom 20 minút z webu zmizol. Paradoxne som asi jediný človek v Československu ktorý okrem autora ten dizajn pozná tak detailne, že som to odhalili z jedinej fotografie. Neskôr mi dokonca ten konštruktér písal email kde si sypal popol na hlavu ale vraj by ho nenapadlo, že ho niekto odhalí. Šanca 1:15 milióna. Ale stalo sa.

        Myslíš si, že som udavač? No možno. Ale ja viem koľko desiatok rokov roboty to toho pôvodného autora stálo. A niekto potom príde a okopíruje to lebo nebude vymýšľať vymyslené?Skrýt celý příspěvek

      • satai
        09:30 11.11.2020

        Rusove nevyrabeji techniku na valku, ale aby ji ukazovali doma v televizi a v zahranici na sputniku.

        Rusove nevyrabeji techniku na valku, ale aby ji ukazovali doma v televizi a v zahranici na sputniku.

        • Eagle
          10:39 11.11.2020

          :))) tak určitě.

          :))) tak určitě.

        • mudry.udrzbar
          11:29 11.11.2020

          presne tak, stavaju akurat potemkinovske dediny, najlepsim prikladom je stokrat omielana Armata a Su-57, pre plebs prezentuju technologicky "pokrok" a potom akurat modernizuju a do ...Zobrazit celý příspěvek

          presne tak, stavaju akurat potemkinovske dediny, najlepsim prikladom je stokrat omielana Armata a Su-57, pre plebs prezentuju technologicky "pokrok" a potom akurat modernizuju a do bojov nasadzuju 30-tu variantu sovietskych konstrukcii T-72 a Su-27.

          Inak na priklade tychto dronov pekne vidime ako sankcie skutocne bolia, top vyrobci dronov (USA, Izrael, a mozno Turecko) si spokojne kupia rakuske motory a nemusia vymyslat a kopirovat koleso ako Rusi.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      19:58 10.11.2020

      Idiot anebo číňan :-) I když vlastně Rusové v tom mají také silnou praxi, viz např. Tu-4. Ale vážně: pokud nemáš silnou vývojovou základu, tak kopie 1:1 je vcelku rozumný postup, ...Zobrazit celý příspěvek

      Idiot anebo číňan :-)
      I když vlastně Rusové v tom mají také silnou praxi, viz např. Tu-4.

      Ale vážně: pokud nemáš silnou vývojovou základu, tak kopie 1:1 je vcelku rozumný postup, pokud nemáš problém s autorskými právy.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        21:39 10.11.2020

        Keď nemáš kapacitu na vývoj, sotva budeš mať kapacitu na technologickú evolúciu a tým pádom tvoja kópia aj tak zahynie hladom (skôr alebo neskôr)

        Keď nemáš kapacitu na vývoj, sotva budeš mať kapacitu na technologickú evolúciu a tým pádom tvoja kópia aj tak zahynie hladom (skôr alebo neskôr)

      • achi67
        10:36 11.11.2020

        Tak zrovna Tu-4 je krásný příklad toho, jak dopadá kopírování... Kvůli němu Rusové museli vytvořit speciální normalizační řadu GOST a vyrábět materiály (plechy, profily, .... v ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak zrovna Tu-4 je krásný příklad toho, jak dopadá kopírování... Kvůli němu Rusové museli vytvořit speciální normalizační řadu GOST a vyrábět materiály (plechy, profily, .... v imperiálních mírách, protože v metrickém systému byla B-29 nevyrobytelná. Protože kopírování není vůbec jednoduché, co stejně vypadá, nemívá vůbec stejné vlastnosti... Což bude případ i zmíněného motoru.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          11:32 11.11.2020

          To sice ano, ale furt to byl pro ně jediný možný způsob, jak tak velké letadlo vyrobit. Btw. "následky" toho kopírování si vlastně nesou dodnes - trup Bearu (Tu-95) je furt jen ...Zobrazit celý příspěvek

          To sice ano, ale furt to byl pro ně jediný možný způsob, jak tak velké letadlo vyrobit.

          Btw. "následky" toho kopírování si vlastně nesou dodnes - trup Bearu (Tu-95) je furt jen prodloužená B-29, což je na dané letadlo zbytečně málo. Proto se mu říká tužka, a proto má zbytečně malou pumovnici i malý komfort posádky.Skrýt celý příspěvek

    • JirkaM
      23:13 10.11.2020

      Podle Českých médií je na Slovensku obvyklé opisovat diplomky slovo do slova. Proč je aspoň nepřepíšete vlastními slovy?

      Podle Českých médií je na Slovensku obvyklé opisovat diplomky slovo do slova. Proč je aspoň nepřepíšete vlastními slovy?

      • Miroslav
        23:57 10.11.2020

        Čo si tým chcel povedať? Ja mám vo vedeckej knižnici minimálne do roku 2080 2 knihy a jednu diplomovku ktoré som napísal sám bez akéhokoľvek kopírovania. Vieš, ja som totiž ...Zobrazit celý příspěvek

        Čo si tým chcel povedať? Ja mám vo vedeckej knižnici minimálne do roku 2080 2 knihy a jednu diplomovku ktoré som napísal sám bez akéhokoľvek kopírovania. Vieš, ja som totiž egoistické hovädo a v prvom rade musím byť hrdý sám na seba. A ja na seba hrdý som. Mimochodom, moje vedecké práce sa dajú voľne stiahnuť ako PDF. Teda minimálne 1. Ja sa nemám za čo hanbiťSkrýt celý příspěvek

    • kosa2668
      10:38 11.11.2020

      letecke motory vyzeraju vsetky rovnako tam nieje moc miesta na manevrovanie detto aj automobilove motory ked mas odstrojeny 1.9 tdi a hociaky 2.0 crdi tak navonok vyzeraju ...Zobrazit celý příspěvek

      letecke motory vyzeraju vsetky rovnako tam nieje moc miesta na manevrovanie detto aj automobilove motory ked mas odstrojeny 1.9 tdi a hociaky 2.0 crdi tak navonok vyzeraju identicky a pritom je tam velky rozdiel
      vnútorná konstrukcia je už nieco iné ale aj tak si velmi rozmyslíš ci sa to vyplatí zvášť uz pre zavedenu techniku vid ten orion alebo to len okopčíš a neskor vylepšiš podla seba
      bolo by zaujimave porovnat logy ruskeho motora a rotaxu ci su hodnoty identickeSkrýt celý příspěvek

      • logik
        11:33 11.11.2020

        Jasně. A teď tu o Karkůlce.

        Jasně. A teď tu o Karkůlce.

  • Larry
    18:05 10.11.2020

    Poslední konflikt v Karabachu ukázal, že budoucnost je v nasazení dronů zejména v lokálních konfliktech. Masově byly nasazeny Turecké a Izraelské drony. Rusové dodali na ...Zobrazit celý příspěvek

    Poslední konflikt v Karabachu ukázal, že budoucnost je v nasazení dronů zejména v lokálních konfliktech.
    Masově byly nasazeny Turecké a Izraelské drony.
    Rusové dodali na otestování systém Repellent - 1 (zatím se o něm zde na AN vůbec nediskutovalo, jako by nebyl :-))) ) Nějaké zkušenosti získali pro další vývoj.
    Rusové moc dobře jsou si vědomi, že do vývoje dronů musí investovat.
    Motory Rotax si houfně pořizovali piloti z LAA si už v půli 90tých let pro svá motorizovaná rogala nebo paraglidy. Zejména u rogal s tím nahrazovali hojně používané motory z trabantů s reduktory a kamarád měl dokonce motor ze Subaru.
    V článku jsou zmíněny motory MVVS což byla maloseriovka modelářského výzkumného ústavu.
    https://www.mvvs.cz/cs/uav-mot...
    Jako kluk jsem v 80tých letech měl právě motor od MVVS pro modely a také ruskou Radugu. Oba byly OK.
    Raduga se už asi nedováží a MVVS jak sleduji nějak podražil. Když jsem postavil model, který létal, dostal jsem zapůjčený motor. Když jsem postavil další létající kousek, mohl jsem si ho ponechat.
    Dnes musí dát rodiče synkovi 11k + aby měl to samé. Pokud ho začne bavit víc než jen čučení do monitoru nebo smártfouna.
    Zlatý Svazarm. :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      19:03 10.11.2020

      No, zrovna arménské systémy Repellent se neukázaly jako příliš efektivní. Takže vlastně není moc o čem diskutovat.

      No, zrovna arménské systémy Repellent se neukázaly jako příliš efektivní. Takže vlastně není moc o čem diskutovat.

      • Larry
        19:27 10.11.2020

        Neefektivní je každý systém, pokud se použije správná taktika. Viz schované F16 za průzkumný Il-20 a jeho sestřelení vyplašenými arabáši s mizerným výcvikem. A to jim ten šrot PVO ...Zobrazit celý příspěvek

        Neefektivní je každý systém, pokud se použije správná taktika. Viz schované F16 za průzkumný Il-20 a jeho sestřelení vyplašenými arabáši s mizerným výcvikem. A to jim ten šrot PVO ruské firmy opravily a uvedly do bojeschopného stavu.
        V poslední době jsou vůbec věci,které odporují mezinárodním pravidlům a právu. Viz použití klamných hexa adres odpovídačů, které jsou přiděleny RF. Použito US u venezuelských břehů.Skrýt celý příspěvek

        • Larry
          19:32 10.11.2020

          To samé co o Repellentu si můžeme říkat o českém systému Andromeda. Ten na rozdíl od Repellentu v žádném konfliktu nebyl a o schopnostech nelze diskutovat. Co o Repellentu víme? ...Zobrazit celý příspěvek

          To samé co o Repellentu si můžeme říkat o českém systému Andromeda. Ten na rozdíl od Repellentu v žádném konfliktu nebyl a o schopnostech nelze diskutovat.
          Co o Repellentu víme? nic! kromě pár videí na youtube.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            20:02 10.11.2020

            Celkem jistě víme že nedokázal zabránit operacím dronů nad Karabachem.

            Celkem jistě víme že nedokázal zabránit operacím dronů nad Karabachem.

    • Larry
      10:41 11.11.2020

      To Scotty: Mám kontakt v místě takže jsem poskytl tuhle věc. https://www.youtube.com/watch?... Po jistých úpravách v labu docela slušné měření. K tomu ještě novější ...Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty:
      Mám kontakt v místě takže jsem poskytl tuhle věc.
      https://www.youtube.com/watch?...

      Po jistých úpravách v labu docela slušné měření. K tomu ještě novější SW.
      Podle snímků byl v éteru docela mazec.
      K tomu jsem ještě přibalil tinySA. To aby se dostali do pásma 30-88MHz a mohli sledovat taktické stanice.Bylo tam těsno.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    11:49 10.11.2020

    ... no keby rusi nespali celé 90. roky ,tak by ich mohli zaviesť pár rokov dozadu ... Rusi nespali, Rusi v deväťdesiatych rokoch riešili čo jesť a nie nejaký dron. Vôbec ich ...Zobrazit celý příspěvek

    ... no keby rusi nespali celé 90. roky ,tak by ich mohli zaviesť pár rokov dozadu ...

    Rusi nespali, Rusi v deväťdesiatych rokoch riešili čo jesť a nie nejaký dron. Vôbec ich nechcem obhajovať, aké zbrane by dnes mali Amici, keby sa v podobnom XXL prúsúúúsere ocitli oni.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      11:53 10.11.2020

      A do toho pruseru se dostali vlastnimi silami... To nebyla zadna nepredvidatelna zivelna katastrofa.

      A do toho pruseru se dostali vlastnimi silami... To nebyla zadna nepredvidatelna zivelna katastrofa.

      • Miroslav
        19:20 10.11.2020

        Rusov pokladám za šikovný národ. Majú ohromný ľudský potenciál. Obrovské množstvo vedcov a inžinierov ktorí aj v ťažkých a skromných podmienkach dokázali veľké veci. Majú však ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusov pokladám za šikovný národ. Majú ohromný ľudský potenciál. Obrovské množstvo vedcov a inžinierov ktorí aj v ťažkých a skromných podmienkach dokázali veľké veci.

        Majú však jeden zásadný problém. Ten potenciál nevedia využiť alebo ho využívajú nesprávnym spôsobom. Nezmyselné a ekonomicky neefektívne projekty ako Buran alebo TU-144 odčerpávali obrovské zdroje ktoré potom chýbali na obyčajné bežné veci ako napríklad kazetový prehrávač. Čo s takým národom čo vie postaviť špičkovú stíhačku a pritom nevie vyrobiť obyčajné auto pre obyčajného človekaSkrýt celý příspěvek

        • Tesil
          20:50 10.11.2020

          Tak zrovna automobily nejsou klasický případ neschopnosti. Moskvič,Lada,Lada Niva tu dodnes u nás používají lesáci, nebyly na poměry v SSSR zas nejhorší. V současnosti rozjezd ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak zrovna automobily nejsou klasický případ neschopnosti.
          Moskvič,Lada,Lada Niva tu dodnes u nás používají lesáci, nebyly na poměry v SSSR zas nejhorší.
          V současnosti rozjezd výroby elektromobilů.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            21:07 10.11.2020

            Moskvič sa robil na ukoristenej linke ktorú červená armáda odviezla z automobilky Opel po vojne. Lada je talianska licencia.

            Mimochodom, kde je dnes Moskvič a kde Opel?

            Moskvič sa robil na ukoristenej linke ktorú červená armáda odviezla z automobilky Opel po vojne. Lada je talianska licencia.

            Mimochodom, kde je dnes Moskvič a kde Opel?

          • Tesil
            21:43 10.11.2020

            Ano,kde je dnes Opel?

            Ano,kde je dnes Opel?

          • Miroslav
            22:03 10.11.2020

            Opel je dnes špičkové vozidlo so špičkovými technológiami a so špičkovým dizajnom. Moskvič narozdiel od Oplu zanikol.

            Opel je dnes špičkové vozidlo so špičkovými technológiami a so špičkovým dizajnom. Moskvič narozdiel od Oplu zanikol.

          • Scotty
            22:17 10.11.2020

            Smutná pravda je že bez Renaultu by se dnes patrně v Rusku už žádná osobní auta nevyráběla.

            Smutná pravda je že bez Renaultu by se dnes patrně v Rusku už žádná osobní auta nevyráběla.

          • Tesil
            22:34 10.11.2020

            Stejně tak, kde by byl Opel bez PSA Group?

            Stejně tak, kde by byl Opel bez PSA Group?

          • Scotty
            23:01 10.11.2020

            Patrně by ho kupila jiná společnost. Ovšem Opel nepotřeboval PSA na to aby je naučili jak vyrobit auto.

            Patrně by ho kupila jiná společnost. Ovšem Opel nepotřeboval PSA na to aby je naučili jak vyrobit auto.

          • Tesil
            23:23 10.11.2020

            Je málo platné,že umí auto vyrobit, když byli dlouhodobě ve ztrátě.

            Je málo platné,že umí auto vyrobit, když byli dlouhodobě ve ztrátě.

          • Miroslav
            09:12 11.11.2020

            Tesil: Takže podľa teba si mali všetci zamestnanci Opel radšej sadnúť na lúke do trávy a čakať. Tým by sice žiadné auto nevyrobili ale podľa teba je to prínosnejšie lebo nerobia ...Zobrazit celý příspěvek

            Tesil: Takže podľa teba si mali všetci zamestnanci Opel radšej sadnúť na lúke do trávy a čakať. Tým by sice žiadné auto nevyrobili ale podľa teba je to prínosnejšie lebo nerobia áno dlh. Skutočne zaujímavá úvaha v štýle kto nič nerobí, nič nemôže pokaziťSkrýt celý příspěvek

          • History
            09:41 11.11.2020

            Tesil Já bych nebyl tak hrr s tím odsouzením Opelu, nebylo to náhodou tak, ze problémy měla mateřská firma GM a zbavení se produktivní části jí mělo pomoci do budoucna. PSA se o ...Zobrazit celý příspěvek

            Tesil
            Já bych nebyl tak hrr s tím odsouzením Opelu, nebylo to náhodou tak, ze problémy měla mateřská firma GM a zbavení se produktivní části jí mělo pomoci do budoucna. PSA se o ně dlouhodobě zajímali a nevypadá to zrovna na uzavření nerentabilního provozu.Skrýt celý příspěvek

    • milan00
      12:11 10.11.2020

      alexa123: Poznas nejake obdobie v historii Ruska/Sovietskeho zvazu, kedy Rusi nehladovali a nenachadzali sa ekonomicky v XXL prusere? . Inac pozeram, ze aj ty trpis tou klasickou ...Zobrazit celý příspěvek

      alexa123:
      Poznas nejake obdobie v historii Ruska/Sovietskeho zvazu, kedy Rusi nehladovali a nenachadzali sa ekonomicky v XXL prusere?
      .
      Inac pozeram, ze aj ty trpis tou klasickou ruskou mentalnou poruchou, ked na akukolvek kritiku Ruska odpovedas protikritikou najbohatsej, najvyspelejsej a vojensky suverenne najsilnejsej krajiny tohto sveta - USA, ktora nema s chudobnym skorumpovanym Ruskom absolutne nic spolocne.Skrýt celý příspěvek

      • alexa123
        12:49 10.11.2020

        Asi budeš jeden z tých, ktorí majú klapky na očiach. Pretože ja som vo svojom príspevku nerozoberal históriu Ruska resp. ZSSR. Ja som iba mal konkrétny názor na to, """".... aké ...Zobrazit celý příspěvek

        Asi budeš jeden z tých, ktorí majú klapky na očiach. Pretože ja som vo svojom príspevku nerozoberal históriu Ruska resp. ZSSR. Ja som iba mal konkrétny názor na to, """".... aké zbrane by dnes mali Amici, keby sa v podobnom XXL prúsúúúsere ocitli oni....."
        Takže čakam na tvoju superfundovanú odpoveď, aké zbrane by dnes mali Amíci, ak by sa USA rozpadli na viac-menej znepriatelených povedzme 10 štátov so všetkým čo s takým rozpadom súvisí. Istotne s tým nebudeš mať problém. Ale svoje historické prípadne politologické úvahy si radšej nechaj pre seba.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          13:09 10.11.2020

          Nestalo by se vůbec nic :-) Ono totiž v USA jsou firmy více méně akciovky či v soukromých rukou. Problém SSSR nebyl totiž samotný rozpad, ale neefektivita státního aparátu, který ...Zobrazit celý příspěvek

          Nestalo by se vůbec nic :-)
          Ono totiž v USA jsou firmy více méně akciovky či v soukromých rukou.
          Problém SSSR nebyl totiž samotný rozpad, ale neefektivita státního aparátu, který byl přebujelý, neschopný a trpící obrovskou mírou korupce. :-)Skrýt celý příspěvek

          • satai
            13:20 10.11.2020

            Presne tak, rozpad byl az symptom, ne pricina choroby.

            Presne tak, rozpad byl az symptom, ne pricina choroby.

          • alexa123
            13:41 10.11.2020

            To myslíš vážne že by sa nestalo nič? Slovenská skupina Modus (moja srdcovka) mala koncom sedemdesiatych rokov hit "Ak tomu veríš, s tou nádejou choď spať". To chceš povedať že ak ...Zobrazit celý příspěvek

            To myslíš vážne že by sa nestalo nič? Slovenská skupina Modus (moja srdcovka) mala koncom sedemdesiatych rokov hit "Ak tomu veríš, s tou nádejou choď spať". To chceš povedať že ak by prišlo ku rozpadu USA tak by sa nestalo nič pretože USA firmy sú akciovky v súkromných rukách? Rozpad štátu je aj o emociach a emociam je jedno, kto je majiteľom tej-ktorej firmy. Ty nesleduješ, čo sa deje v US uliciach, ak US policajt zabije černocha (zničené obchody v súkromných rukách)? Ty nesleduješ čo sa deje v US uliciach, keď Trump povie že jeho hlasy boli ukradnuté? Ty nesleduješ čo sa deje v US uliciach keď ,,,,, ? A to to sú smiešne veci v porovnaní s rozpadom štátu. Čo by sa tam stalo, keby nastal skutočný rozpad štátu a hľadal by sa vinnik "kdo za to múže". Ja sa modlím, aby sa USA nerozpadli pretože by to bol masaker. Takže pusť si moju obľúbenú pesničku a snívaj o tom, že ak by sa USA rozpadli, tak by sa podľa teba nestalo nič.

            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            17:32 11.11.2020

            Akurat ze tie sukromne akciovky su v podstate statne firmy, lebo vyrabaju v absolutnej vacsine pre stat, za statne peniaze, podla poziadaviek statu, s vyuzitim zdrojov statu a s ...Zobrazit celý příspěvek

            Akurat ze tie sukromne akciovky su v podstate statne firmy, lebo vyrabaju v absolutnej vacsine pre stat, za statne peniaze, podla poziadaviek statu, s vyuzitim zdrojov statu a s dohladom statneho aparatu.
            Raytheon, Lockheed Martin, ULA, SpaceX, Boeing by po dvojnasobnom statnom defaulte, hyperinflacii, totalnom rozkradnuti vsetkeho a korupcii mali od statu pocet zakazok 0. Ak by nulove zakazky a uplny rozklad trvali 10+ rokov, tie americke "akciovky" by fakticky prestali existovat, alebo by vyrabali rybarske stoliky ako Knaapo Suchoj v 90. rokoch, aby nemuseli zamknut branu...
            Firma existuje a expanduje, ak expanduje aj dopyt po jej produkcii. Ak dopyt takmer vylucneho zakaznika zanikne na dlhu dobu, co sa asi stane s firmou..? Inzinieri by usli pracovat do sveta, kde budu dostavat normalny plat, firmy by sa rozkradli a nikto by to uz dohromady o vyse 10 rokov nedal.

            To ako rusi s velkou namahou skusaju znova firmy rozbehnut je este celkom zvlastny uspech, lebo po strate ludi, infrastruktury, know how, technologii a bez kontinuity odbornych kadrov musia davat velky pozor aby sa vsetko kde naleju peniaze nestratilo okamzite v korupcii a rozkradani, a aby sa aj nieco realne vytvorilo. Toje nasledok ked dojde k rozpadu statu, strate takmer polovice populacie, obrovskeho mnozstva zdrojov, 1/3 uzemia... Ak by sa toto stalo v USA, americke, na stat tesne napojene firmy by dopadli podobne neslavne a ktovie ci by po dekade uplnej mizerie vobec este existovali.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            08:40 12.11.2020

            Cpt. Morgan To že někdo dělá pro stát, neznamená, že patří státu. Takže vše co jste napsal je kravina. Víte on hlavní problém, který jak vám tak ani alexa123 nedošel, je ten že ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan
            To že někdo dělá pro stát, neznamená, že patří státu.
            Takže vše co jste napsal je kravina.
            Víte on hlavní problém, který jak vám tak ani alexa123 nedošel, je ten že vojenské podniky v bývalém SSSR rozkradl stát. Byl to samotný stát který je dotáhl ke krachu tím, že SSSR byl byrokraticky přebujelý, zkorumpovaný státní útvar, kterému tam vládli despotické nemehla s totalitními tendencemi.
            Tohle v USA není takový systém, takže vaše scénáře jsou nesmyslné.
            Krásným příkladem jak by to asi fungovalo může být Plzeňská Škodovka.
            Během R-U monarchie prosperující firma, která nezanikla ani když se R-U rozpadlo. Vedení se přizpůsobilo nové situace, odprodalo své akcie francouzské zbrojařské firmě a Plzeňská Škodovka dále vyvíjela zbraně :-)Skrýt celý příspěvek

      • alexa123
        14:18 10.11.2020

        milan00 Stále si mi neodpovedal na môj jednoznačne konkrétny príspevok """".... aké zbrane by dnes mali Amici, keby sa v podobnom XXL prúsúúúsere ocitli oni t.j. Amici.....". Ja ...Zobrazit celý příspěvek

        milan00
        Stále si mi neodpovedal na môj jednoznačne konkrétny príspevok """".... aké zbrane by dnes mali Amici, keby sa v podobnom XXL prúsúúúsere ocitli oni t.j. Amici.....". Ja som vôbec neriešil históriu resp. politológiu Ruska/ZSSR. Riešil som svojim jednoznačný matematický fakt typu 2+2=4 t.j. "aké zbrane by dnes mali Amici, keby sa v podobnom XXL prúsúúúsere ocitli oni t.j. Amici".Skrýt celý příspěvek

        • fotr
          16:13 10.11.2020

          Já bych ti na takhle pitomou otázku také neodpověděl. Pokud si to myslel vážně a opravdu čekal odpověď, tak máš skutečně velký problém.............

          Já bych ti na takhle pitomou otázku také neodpověděl. Pokud si to myslel vážně a opravdu čekal odpověď, tak máš skutečně velký problém.............

          • satai
            17:53 10.11.2020

            Tak. Je to otázka "A jak by Američan běhal s prostřelenou nohou, he?", která poněkud opomíjí, že Rus si do nohy vyprázdnil zásobník vlastnoručně.

            Tak. Je to otázka "A jak by Američan běhal s prostřelenou nohou, he?", která poněkud opomíjí, že Rus si do nohy vyprázdnil zásobník vlastnoručně.

          • Cpt. Morgan
            18:07 11.11.2020

            Satai - USA sa chvastaju, ze vyhrali strategicky boj o prvenstvo tak, ze sa vsemozne ZSSR skusali negovat ich kapacity a vztahy a postupnym zvysovanim tlaku dotlacili ZSSR k padu. ...Zobrazit celý příspěvek

            Satai - USA sa chvastaju, ze vyhrali strategicky boj o prvenstvo tak, ze sa vsemozne ZSSR skusali negovat ich kapacity a vztahy a postupnym zvysovanim tlaku dotlacili ZSSR k padu. Teda maju na tom zjavne zasluhu - sami hovoria, ze je to ich vitazstvo a nie nahoda. Ci ak by sa ZSSR geostrategicky podriadil zapadu, nemuseli by znasat natlak zapadu a mohli sa mat dobre? Jasne, ale museli by sa politicky prisposobit podmienkam, ktore cez svoj medzinarodny vplyv zapad vytvara pre svoj vlastny osoh, cim by defacto prisli o politicku a bezpecnostnu suverenitu a stali by sa vplyvovym uzemim zapadu - nez suverenity. To moze v podstate kazdy - podriadte sa nam a my sa vas nebudeme snazit znicit (mozno, v urcitom zmysle). Velmi slachetne, kto by to nebral (pokial nie je trpaslik bez suverenity...) Lenze nie kazdy ma chut hrat sasa vo Fukuyamovej hre o Konci dejin a robit zo seba hospodarske zviera, aby dostal kazdy den nasypane do korytka.

            Svet je herna plocha s obmedzenym poctom zdrojov a ked sa niekto podvoli inej moci, bude tej moci musiet sluzit, bez naroku na vlastne ciele.
            Zapad sa viackrat pokusal v Rusku vojensky aj nevojensky o ziskanie kontroly, ale zatial sa to nepodarilo.

            S rastucou Cinou a jej kapacitami zapad hra o cas, lebo pokial Cinu co najskor neizoluju a nezrusia jej kooperantov, o desat rokov bude mozno neskoro dufat v obrat. Preto Biden este pred volbami povedal, ze Rusko a nie Cina je najvacsi nepriatel USA.
            Pravdepodobne sa este zvysi eskalacia a udeje sa dalsi pokus o ziskanie kontroly nad Ruskom, aby Cina mohla zostat sama a bez vychodisk a pomaly rastol tlak na vnutorny rozpad jej politickych struktur (Samozrejme nie kvoli ziskaniu uplnej nadvlady nad globalnym systemom, ale kvoli rozvoju ludskych prav, pravych hodnot a aby oslobodili rusov a cinanov od vlastnych diktatorov. "American dream - You have to be asleep to believe it!")

            Rusko je brana do Ciny a vedia to na zapade uz od cias Mackindera, vedia to aj v Rusku, aj v Cine. Ked chce niekto ovladat vsetko, hocijaky relevantny trvaly odpor bude jeho smrtelna hrozba, lebo kazda ideologia moze fungovat iba pokial nema podstatneho oponenta.Skrýt celý příspěvek

          • milan00
            10:01 12.11.2020

            Cpt. Morgan: Za najvacsi uspech Ruska sa da povazovat fakt, ze dokazalo o svojej dolezitosti a vynimocnom postaveni vo svete presvedcit nielen same seba, ale aj cast zvysku ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan:
            Za najvacsi uspech Ruska sa da povazovat fakt, ze dokazalo o svojej dolezitosti a vynimocnom postaveni vo svete presvedcit nielen same seba, ale aj cast zvysku sveta.
            .
            V realite Rusko na Zapade nezaujima nikoho.
            Samozrejme, pokial nenapadne nejakeho dalsieho svojho suseda, nezavrazdi dalsieho svojho obcana, nevykona nejake hackerske utoky, alebo sa nevyhraza Zapadu jadrovou vojnou a jeho znicenim.
            Medzinarodny vyznam Ruska je vsak striktne obmedzeny tymito skutocnostami, plus pripadne podporou nejakeho diktatora, alebo teroristickeho hnutia.
            Tam vsak postavenie Ruska na geopolitickej scene konci.
            .
            Pre Cinu samotnu je Rusko iba dalsou bezvyznamnou surovinovou zakladnou na urovni Cinskych africkych kolonii, ked Rusko nepatri ani do prvej desiatky najvacsich cinskych obchodnych partnerov.
            .
            Co sa tyka ,,podriadenosti” Ruska Zapadu - keby Rusko dodrziavalo medzinarodne dohody, pravo a pravidla, v tom pripade by po Rusku ani nezastekal pes, ziadne sankcie voci nemu by neexistovali a Zapad by s Ruskom normalne obchodoval.
            .
            Ibaze, vyzera to tak, ze Rusi a ich obdivovatelia povazuju praveze dodrziavanie medzinarodneho prava za obmedzovanie zvrchovanosti a svojpravnosti Ruska.
            Rovnako, ako zlodeji, vrahovia, alebo mafia povazuju dodrziavanie zakonov za obmedzovanie ich osobnej slobody.Skrýt celý příspěvek

          • milan00
            10:05 12.11.2020

            Cpt. Morgan: Za najvacsi uspech Ruska sa da povazovat fakt, ze dokazalo o svojej dolezitosti a vynimocnom postaveni vo svete presvedcit nielen same seba, ale aj cast zvysku ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan:
            Za najvacsi uspech Ruska sa da povazovat fakt, ze dokazalo o svojej dolezitosti a vynimocnom postaveni vo svete presvedcit nielen same seba, ale aj cast zvysku sveta.
            .
            V realite Rusko na Zapade nezaujima nikoho.
            Samozrejme, pokial nenapadne nejakeho dalsieho svojho suseda, nezavrazdi dalsieho svojho obcana, nevykona nejake hackerske utoky, alebo sa nevyhraza Zapadu jadrovou vojnou a jeho znicenim.
            Medzinarodny vyznam Ruska je vsak striktne obmedzeny tymito skutocnostami, plus pripadne podporou nejakeho diktatora, alebo teroristickeho hnutia.
            Tam vsak postavenie Ruska na geopolitickej scene konci.
            .
            Pre Cinu samotnu je Rusko iba dalsou bezvyznamnou surovinovou zakladnou na urovni Cinskych africkych kolonii, ked Rusko nepatri ani do prvej desiatky najvacsich cinskych obchodnych partnerov.
            .
            Co sa tyka ,,podriadenosti” Ruska Zapadu - keby Rusko dodrziavalo medzinarodne dohody, pravo a pravidla, v tom pripade by po Rusku ani nezastekal pes, ziadne sankcie voci nemu by neexistovali a Zapad by s Ruskom normalne obchodoval.
            .
            Ibaze, vyzera to tak, ze Rusi a ich obdivovatelia povazuju praveze dodrziavanie medzinarodneho prava za obmedzovanie zvrchovanosti a svojpravnosti Ruska.
            Rovnako, ako zlodeji, vrahovia, alebo mafia povazuju dodrziavanie zakonov za obmedzovanie ich osobnej slobody.Skrýt celý příspěvek

        • fotr
          18:33 10.11.2020

          alexa123
          Poněkud opožděně mě napadla správná odpověď na tvoji otázku.

          Měli by samopaly s kadencí tatatata, nebo ještě rychlejší, DD

          alexa123
          Poněkud opožděně mě napadla správná odpověď na tvoji otázku.

          Měli by samopaly s kadencí tatatata, nebo ještě rychlejší, DD

        • milan00
          22:02 10.11.2020

          alexa123: Odpovedal som ti predsa. Jasne som ti napisal, ze reagovat na kritiku Rusov protikritikou USA, krajiny, ktora nema s chudobnym zaostalym skorumpovanym Ruskom absolutne ...Zobrazit celý příspěvek

          alexa123:
          Odpovedal som ti predsa.
          Jasne som ti napisal, ze reagovat na kritiku Rusov protikritikou USA, krajiny, ktora nema s chudobnym zaostalym skorumpovanym Ruskom absolutne nic spolocne, povazujem za vaznu mentalnu poruchu.
          Skus teda tuto otazku polozit tvojmu psychiatrovi.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    11:36 10.11.2020

    No keby rusi nespali celé 90. roky ,tak by ich mohli zaviesť pár rokov dozadu, dodať Arménsku a tí by nemuseli tak potupne prehrať z Azerbajdžanom. Výsledok je že rusi tam stratili ...Zobrazit celý příspěvek

    No keby rusi nespali celé 90. roky ,tak by ich mohli zaviesť pár rokov dozadu, dodať Arménsku a tí by nemuseli tak potupne prehrať z Azerbajdžanom. Výsledok je že rusi tam stratili vplyv. Toto je priamy dôsledok taktiky:" máme jadro tak nič iné vyvýjať nemusíme "Skrýt celý příspěvek

    • KóĎA
      12:20 10.11.2020

      "že rusi tam stratili vplyv". Ty dva tisíce ruských vojáků co tam budou jako mírové sbory je co - když ne vliv?

      "že rusi tam stratili vplyv". Ty dva tisíce ruských vojáků co tam budou jako mírové sbory je co - když ne vliv?

      • Scotty
        12:45 10.11.2020

        Připadá mi to jako fakáč namířený směrem k Jerevanu Navíc to že ty "mírové sbory" budou složené i s tureckých vojáků už Putin zapomněl zmínit.

        Připadá mi to jako fakáč namířený směrem k Jerevanu Navíc to že ty "mírové sbory" budou složené i s tureckých vojáků už Putin zapomněl zmínit.

        • otecko
          16:38 10.11.2020

          Nebudou!

          Nebudou!

          • Scotty
            18:05 10.11.2020
          • otecko
            19:06 10.11.2020

            Scotty- text dohody, viz níže. A je mi u zadku, co si píšou muslimácké noviny. Vy si věřte, čemu chcete.

            Scotty- text dohody, viz níže. A je mi u zadku, co si píšou muslimácké noviny. Vy si věřte, čemu chcete.

          • Klimesov
            07:28 11.11.2020

            otecko: Ano vypadá to, že Turci nebudou součástí mírových sil, ale turecké jednotky jsou v dané oblasti přítomny a ruské jednotky s nimi budou muset počítat a spolupracovat s nimi. ...Zobrazit celý příspěvek

            otecko:
            Ano vypadá to, že Turci nebudou součástí mírových sil, ale turecké jednotky jsou v dané oblasti přítomny a ruské jednotky s nimi budou muset počítat a spolupracovat s nimi. Takhle se situace reálně má.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        14:15 10.11.2020

        Oni tam ale budou i Turci. Navíc je to na pět let. Kdoví, co bude potom....

        Oni tam ale budou i Turci. Navíc je to na pět let. Kdoví, co bude potom....

        • otecko
          16:37 10.11.2020

          O Turecku v dohodě není ani zmínka, takže pokud budou, tak pouze na straně Azerů nikoliv v mírových sborech: My, prezident Ázerbájdžánské republiky IG Alijev, předseda vlády ...Zobrazit celý příspěvek

          O Turecku v dohodě není ani zmínka, takže pokud budou, tak pouze na straně Azerů nikoliv v mírových sborech:
          My, prezident Ázerbájdžánské republiky IG Alijev, předseda vlády Arménské republiky NV Pashinyan a prezident Ruské federace Vladimir Putin, jsme uvedli toto:

          1. Úplné příměří a veškeré nepřátelské akce v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu jsou oznámeny od 10.00 moskevského času 10. listopadu 2020. Ázerbájdžánská republika a Arménská republika (dále jen „strany“) zůstávají ve svých pozicích.

          2. Okres Agdam se vrátí Ázerbájdžánské republice do 20. listopadu 2020.

          3. Podél styčné linie v Náhorním Karabachu a podél koridoru Lachin je nasazen mírový kontingent Ruské federace v počtu 1960 vojáků s ručními palnými zbraněmi, 90 obrněných transportérů, 380 jednotek vozidel a speciálního vybavení.

          4. Mírový kontingent Ruské federace je nasazen souběžně s ústupem arménských ozbrojených sil. Doba pobytu mírového kontingentu Ruské federace je 5 let s automatickým prodloužením o dalších 5 let, pokud ani jedna ze „stran“ neprohlásí úmysl toto ustanovení ukončit 6 měsíců před vypršením tohoto období.

          5. Za účelem zvýšení účinnosti kontroly nad prováděním dohod „stranami“ konfliktu bude zřízeno mírové středisko pro kontrolu příměří.

          6. Arménská republika vrátí okres Kelbajar Ázerbajdžánské republice do 15. listopadu 2020 a okres Lachin do 1. prosince 2020. Koridor Lačin (široký 5 km), který bude zajišťovat komunikaci mezi Náhorním Karabachem a Arménií a nebude mít vliv na město Šuši, zůstává pod kontrolou mírového kontingentu Ruské federace.

          Se souhlasem „stran“ v příštích třech letech stanoví plán na vybudování nové trasy podél Lachinského koridoru, který poskytuje spojení mezi Náhorním Karabachem a Arménií, s následným přesunem ruského mírového kontingentu na ochranu této trasy.

          Ázerbájdžánská republika zaručuje bezpečnost provozu na Lachinském koridoru pro občany, vozidla a zboží v obou směrech.

          7. Vnitřně vysídlené osoby a uprchlíci se vrátí na území Náhorního Karabachu a přilehlých oblastí pod kontrolou Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

          8. Váleční zajatci, rukojmí a další zadržené osoby a těla mrtvých budou vyměněny.

          9. Všechna hospodářská a dopravní spojení v regionu jsou odblokována. Arménská republika zaručuje bezpečnost dopravních spojení mezi západními regiony Ázerbájdžánské republiky a Nakhichevanskou autonomní republikou, aby zajistila nerušený pohyb občanů, vozidel a zboží v obou směrech. Kontrolu nad dopravním spojením provádějí orgány pohraniční služby FSB Ruska.

          Se souhlasem stran bude zajištěno budovánSkrýt celý příspěvek

      • Larry
        17:45 10.11.2020

        Jak to bude probíhat v Karabachu, celý text smlouvy je oficiálně na webu Kremlu. http://kremlin.ru/acts/news/64... Pokud nerozumíte rusky, použijte g.t. Předejde se tak zbytečným, ...Zobrazit celý příspěvek

        Jak to bude probíhat v Karabachu, celý text smlouvy je oficiálně na webu Kremlu.
        http://kremlin.ru/acts/news/64...
        Pokud nerozumíte rusky, použijte g.t.
        Předejde se tak zbytečným, lžím , mystifikacím, fabulacím a nesmyslům zdejších diskutérů.
        Jak ta smluva vznikala se můžeme dohadovat. Co je jisté, že probíhala vládní konzultace na ose Moskva-Ankara a ve hře je ještě zřízení Rusko-Tureckého operačního centra.Skrýt celý příspěvek

    • infi
      15:33 10.11.2020

      Oni ho neztratili, ale naopak obnovili. Jsou za dobre s Azery i s Armeny. Win-Win situace pro Putina. Ostatne takhle to melo dopadnou drive a usetrilo by to spoustu mladych zivotu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Oni ho neztratili, ale naopak obnovili. Jsou za dobre s Azery i s Armeny. Win-Win situace pro Putina. Ostatne takhle to melo dopadnou drive a usetrilo by to spoustu mladych zivotu.

      Proti-rusky premier Pasinjan bude rad, kdyz ho armeni neumlati do bezvedomi, tak jako to vcera udelali "Armensti nacionalisti" predsedovi parlamentu...Pasinjan zmizi nekam na zapad a casem se v Armenii nova objevi pro-ruska vlada. Scenar transparentni mesic dozadu.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        20:00 10.11.2020

        Houby. Rusové byly v Arménii jako "pojistka Karabachu". Teď se ukázalo, že je to pojistka velmi nespolehlivá. To bude mít dopad nejen na lokální Kavazské republiky, ale Ruské ...Zobrazit celý příspěvek

        Houby. Rusové byly v Arménii jako "pojistka Karabachu".
        Teď se ukázalo, že je to pojistka velmi nespolehlivá. To bude mít dopad nejen na lokální Kavazské republiky, ale Ruské reputaci to uškodilo globálně.Skrýt celý příspěvek

        • infi
          21:15 10.11.2020

          Nevim jestli to trollis, nebo to moc nesledujes, ale "valka" byla na uzemi AZ. Proc by je Rusove meli branit? Dohoda zabranila tomu, aby Armenie ztratila kompletne cely Karabach.

          Nevim jestli to trollis, nebo to moc nesledujes, ale "valka" byla na uzemi AZ. Proc by je Rusove meli branit? Dohoda zabranila tomu, aby Armenie ztratila kompletne cely Karabach.

        • Klimesov
          07:31 11.11.2020

          logik: No spíš si myslím, že tak tu pojistku vnímala spíše jen Arménie po zkušenostech z války o Karabach z roku 1994. Jak vidno tak se přepočítali. Co se týče Ruska, jeho role na ...Zobrazit celý příspěvek

          logik:
          No spíš si myslím, že tak tu pojistku vnímala spíše jen Arménie po zkušenostech z války o Karabach z roku 1994. Jak vidno tak se přepočítali.
          Co se týče Ruska, jeho role na Kavkaze je pořád stejná. Problém spíš vidím ve vzrůstajícím vlivu Turecka na danou oblast.Skrýt celý příspěvek

        • mudry.udrzbar
          11:37 11.11.2020

          Azeri by bez Putinova suhlasu nikdy nezautocili, Putin dokonale vyuzil situaciu: v Armensku padne Pašinjan, ktory tam je po "revolucii" z r 2018 a zase sa vlady chopi Putinova ...Zobrazit celý příspěvek

          Azeri by bez Putinova suhlasu nikdy nezautocili, Putin dokonale vyuzil situaciu: v Armensku padne Pašinjan, ktory tam je po "revolucii" z r 2018 a zase sa vlady chopi Putinova skorumpovana klika. Rusi budu vojensky ovladat dalsiu strategicky vyznamnu lokalitu, upevnia svoj vplyv v Azerbajdzane a Armensko sa definitivne stane ich vojenskym protektoratom.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      17:54 10.11.2020

      Unionpacific Rusové tam posílí, nyní mají základnu v Arménii, teď to doplní o mírové jednotky i v náhorním karabachu. K tomu můžeme počítat s tím, že se arméni k rusům více ...Zobrazit celý příspěvek

      Unionpacific
      Rusové tam posílí, nyní mají základnu v Arménii, teď to doplní o mírové jednotky i v náhorním karabachu. K tomu můžeme počítat s tím, že se arméni k rusům více přiblíží, protože dosavadní politická reprezentace je dovedla k této prohře.
      Posílí i vazby s Azerbajdžánem a Tureckem, stálo je to vrtulník a dva členy osádky vrtulníku omylem sestřelného.
      Uivídíme co bude za pět let, klidně může postupem času přijít krymský scénář.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        20:01 10.11.2020

        Ruské jednotky tam budou pět let. Nikdo Azerbajdžán nedonutí, aby tu misi prodloužil, pokud budou mít jen trochu rozumu a nezačnou tam nějaké etnické čistky.

        Ruské jednotky tam budou pět let. Nikdo Azerbajdžán nedonutí, aby tu misi prodloužil, pokud budou mít jen trochu rozumu a nezačnou tam nějaké etnické čistky.

        • pks_
          21:55 10.11.2020

          Arménie také nebude spát a bude zbrojit a zbrojit a zbrojit, protože pokud jedna ze stran za 5 let usoudí, že má na obrat ve válce, tak do toho půjde. Na druhou stranu vývoj v ...Zobrazit celý příspěvek

          Arménie také nebude spát a bude zbrojit a zbrojit a zbrojit, protože pokud jedna ze stran za 5 let usoudí, že má na obrat ve válce, tak do toho půjde.

          Na druhou stranu vývoj v Arménii bude ještě divoký. Nějak nemohou pochopit, že po "naše vojska vítězí na všech frontách" museli přistoupit na záchranu aspoň něčeho, dříve než nezbude vůbec nic.

          Doufejme, že mír bude nakažlivý a přinese tolik výhod, že se jej obě strany nebudou chtít vzdát. 5 let je ale málo - když ani 70 nestačilo.

          Zajímalo by mě, jak se to vůbec Rusku povedlo, protože Azerbajdžán byl tak týden od úplného bezpodmínečného vítězství. Ušetřil jen životy pár set vojáků a získává koridor přes Arménii do Nachičevanu. Stěpanakert zůstává Arménský.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            08:17 11.11.2020

            Povídá se, že "munici" Rusku dodali samí Azeři, když 70 km ve vnitrozemí Arménie sundali tu Mi24, takže legálně napadli na území cizího státu další stát, který má s tímto státem ...Zobrazit celý příspěvek

            Povídá se, že "munici" Rusku dodali samí Azeři, když 70 km ve vnitrozemí Arménie sundali tu Mi24, takže legálně napadli na území cizího státu další stát, který má s tímto státem smlouvu o obraně... Chtěl bych vědět, kdo vlastně ten manpad odpálil. Na legální armádu Azerbajdžánu bych nesázel, spíše někdo z těch muslimáckých hrdlořezů, co je tam Erdogan nacpal. Proto také zřejmě nakonec Turci vypadli z dohody o příměří.Skrýt celý příspěvek

          • mudry.udrzbar
            11:45 11.11.2020

            Armeni ekonomicky nemaju proti Azerom sancu a teraz stratili aj svoju vojensku vyhodu, Azeri budu ovladat oblasti okolo priesmiku spojujuceho Armensko a Karabach. Zo samotného ...Zobrazit celý příspěvek

            Armeni ekonomicky nemaju proti Azerom sancu a teraz stratili aj svoju vojensku vyhodu, Azeri budu ovladat oblasti okolo priesmiku spojujuceho Armensko a Karabach. Zo samotného Karabachu sa musia Armeni stiahnut. Ak dojde ku konfliktu, tak Azeri behom par hodin odstrihnu priesmik a je koniec.

            Karabach je pre Armensko definitivne strateny, to by sa musela stat nejeka globalne vyznamna kriza, napr. vojna Ruska a Turecka, co je nepravdepodobne, lebop Putin s Erdoganom sa potrebuju.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:38 11.11.2020

            To se ovšem povídá co vím špatně, vrtulník byl sestřelenej v 18:30 a v 1:00 byla podepsaná dohoda. To by se nemohlo stihnout. Evidentně v době sestřelu vrtulníku bylo už v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

            To se ovšem povídá co vím špatně, vrtulník byl sestřelenej v 18:30 a v 1:00 byla podepsaná dohoda. To by se nemohlo stihnout. Evidentně v době sestřelu vrtulníku bylo už v podstatě dojednáno. Jinak by i Ruská reakce byla mediálně jiná - s cílem ještě více zatlačit na Azery.

            Jinak ze strany Azerů to nemusí být tak nedomyšlené, jak se to zdá. Vojensky možná mohli získat celý Karabach, ale za cenu rozbití i hlavního města a velkých lidksých ztrát. Jestli chtějí získat skutečnou kontrolu nad Karabachem, tak musjí ukázat i lidskou tvář - že jim jde i o místní obyvatele. Což se jim může takto povést lépe: ekonomicky bude (domýšlím si) arménská část teď tak ořezaná NK a zkriplená, že stejně nebude mít moc jiné volby, než navázat ekonomické vztahy s okolním Azerským územím.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      07:24 11.11.2020

      UnionPacific. Omyl Rusko reálně o žádný vliv na Kavkaze nepřišlo. Ono tohle je docela nemožné. Ruská pozice je stále stejná. Jediní kdo tam reálně ztratil jsou Arménie a Náhorní ...Zobrazit celý příspěvek

      UnionPacific.
      Omyl Rusko reálně o žádný vliv na Kavkaze nepřišlo. Ono tohle je docela nemožné.
      Ruská pozice je stále stejná.
      Jediní kdo tam reálně ztratil jsou Arménie a Náhorní Karabach.
      A jediní co tam něco získali je Ázerbájdžán a Turecko.Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        08:47 11.11.2020

        Prišli o globálny vplyv. Ukázali svetu že na nich nie je spoľahnutie. Môže sa stať že dôsledkom bude to že Bielorusko,Kazachstan aj Mongolsko budú chcieť spolupracovať zo západom. ...Zobrazit celý příspěvek

        Prišli o globálny vplyv. Ukázali svetu že na nich nie je spoľahnutie. Môže sa stať že dôsledkom bude to že Bielorusko,Kazachstan aj Mongolsko budú chcieť spolupracovať zo západom. Sú považovaní za papierového spojenca.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          09:12 11.11.2020

          Ale tady mluvíte o reputaci nikoli o vlivu. Vliv tam kde Rusko potřebuje si stále udržuje. To že klesla jejich reputace. Reálně to vypadá tak, že nynější vládu to prostě nezajímá a ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale tady mluvíte o reputaci nikoli o vlivu. Vliv tam kde Rusko potřebuje si stále udržuje. To že klesla jejich reputace. Reálně to vypadá tak, že nynější vládu to prostě nezajímá a jede stylem po nás potopa. Ale ztráta reputace neznamená ztrátu vlivu. Ano v pozdějších dobách se to tak projevit může, ale to je věštění z křišťálové koule.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...