Východní Asie posiluje: První bojové letouny F-35A pro Jižní Koreu

Východní Asie posiluje: První bojové letouny F-35A pro Jižní Koreu
Přistávající jihokorejský F-35A / ROKAF (Zvětšit)

Jihokorejské letectvo (ROKAF) 29. března převzalo na jihokorejské letecké základně Čchongdžu první dva víceúčelové bojové letouny F-35A Lightning II. Jižní Korea objednala 40 letounů F-35A a uvažuje rovněž o pořízení verze s krátkým vzletem a kolmým přistáním F-35B.

Jihokorejské letectvo ROKAF (Republic of Korea Air Force) se opírá o 59 víceúčelových bojových letadel F-15K Slam Eagle (jihokorejská verze F-15A Strike Eagle) a o 168 letounů F-16 Fighting Falcon (51 v dvoumístné variantě „D“).

ROKAF provozuje dále 60 lehkých víceúčelových bojových letounů FA-50 domácí výroby a stále i 71 víceúčelových letounů F-4E Phantom II a 158 lehkých stíhaček F-5E.

Významné posílení ROKAF, především ve smyslu provádění přesných úderů na pozemní a námořní cíle, ničení prostředků protivzdušné obrany (PVO) nebo stanovišť balistických raket, přinese 40 víceúčelových bojových letounů F-35A Lightning II. Soul objednal F-35A v září 2014 za sedm miliard dolarů (smlouva ale obsahuje zřejmě i dodávky dalších vojenských systémů). Soul upřednostnil F-35A před F-15 Silent Eagle a Eurofighter Typhoon.

Do dnešního dne jihokorejské letectvo převzalo šest strojů ‒ dva jsou již v Jižní Koreji a čtyři zůstávají na americké základně Luke Air Force Base v Arizoně. V Arizoně se na F-35A cvičí jihokorejští piloti od roku 2017, první sólový let na F-35A provedl jihokorejský pilot v červenci 2018. V letošním roce do Jižní Koreje přeletí dalších osm letounů, zbývajících 30 ROKAF získá do konce roku 2021.

„Očekáváme, že rozmístění stealth stíhaček posílí operační schopnosti letectva, a to díky posílení vojenské připravenosti proti hrozbám na všech frontách,“ uvedl Wang Jung-čong, šéf vojenské akviziční kanceláře DAPA (Defense Acquisition Administration Program).

Jihokorejský průmysl se také bude podílet na výrobě F-35A a získá přístup ke know-how. Američané poskytnou přístup k „25 technologiím“, ale o které přesně jde, není známo. Američané ale Jižní Koreji nepoksytnou technologie radiolokátoru (AN/APG-81), technologie infračervených a elektro-optických senzorů (EOTS) ani technologie elektronického boje.


Slavnostní přílet dvojice F-35A na základnu Čchongdžu

Každopádně za pomocí získaných technologií F-35 chce Jižní Korea společně s Indonésií vyvinout vlastní stíhací letoun KF-X. Let prvního prototypu KF-X se očekává v roce 2022 a dodávky začnou snad v roce 2026. Pravděpodobné (resp. jisté) je ale několikaleté zpoždění celého programu.

Jižní Korea v případě KF-X využije technologie nejen z F-35A. Motory KF-X získá z námořních letounů F/A-18 Super Hornet a v případě výzbroje se počítá s evropskými střelami vzduch-vzduch IRIS-T a Meteor. Celkové vývojové náklady programu KF-X se odhadují na osm miliard dolarů.

Kromě toho Jižní Korea vážně uvažuje o koupi F-35B. Letouny mají působit na vrtulníkových nosičích třídy Dokdo. Druhá loď Marado třídy Dokdo vstoupí do služby v roce 2020. Výtlak obou plavidel je 14 300 tun.

Loď třídy Dokdo přepraví deset vrtulníků (maximálně 18), jako jsou UH-1H, UH-60P nebo Super Lynx. Mimo to loď pojme 720 mariňáků, deset tanků, deset nákladních vozidel, tři dělostřelecké systémy, sedm obojživelných výsadkových vozidel (AAV) a dvě vznášedla (LCAC) o hmotnosti 182 tun.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap uvedla, že k nasazení F-35 na lodích třídy Dokdo může dojít do roku 2020.


Z jihokorejské vrtulníkové lodě Dokdo mohou údajně již v roce 2020 operovat letouny F-35B.

Kvůli provozu F-35B je však třeba posílit palubu lodí, aby odolala horkým spalinám startujícího a přistávajícího F-35B. Stejně tak horké spaliny mohou poškodit jakoukoliv nechráněnou část lodi. Kritickými částmi jsou například můstek, záchranné čluny, antény, senzory nebo navigační systémy. Případné úpravy budou zahrnovat i nový sklad zbraní a zvětšení zásobníků paliva pro letouny.

F-35B mohou operovat i z velmi krátkých (na ostrovech) nebo poškozených letišť (v případě nečekaného úderu) na pevnině. Například stíhačky F-15 potřebují ke svému startu (podle množství nesené výzbroje) až 3000 m dlouhou rozjezdovou dráhu.

O něco dále v zavádění F-35A je Japonsko, které před několika dny představilo svou první operační letku s 12 F-35A Lightning II. První čtyři F-35A pro japonské letectvo vznikly ve Spojených státech, další jsou již sestavovány přímo v Japonsku ve firmě Mitsubishi Heavy Industries. Původně Japonsko objednalo 42 F-35A, avšak v prosinci 2018 Tokio objednávku rozšířilo na 105 F-35A a 42 F-35B. Japonsko tak získá nejpočetnější flotilu F-35A po Spojených státech.

Podobně jako Jižní Korea i Japonsko nasadí F-35B na svých vrtulníkových nosičích.

Zdroj: The Diplomat

 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jihokorejské letectvo obdrželo poslední F-15K z druhé fáze

Jižní Korea a Severní Korea jsou de facto proti sobě stále ve válce. Ačkoliv Jihokorejci nemají ...

Jižní Korea kupuje stíhačky F-35 Lightning II

Armáda jižní části Korejského poloostrova plánuje od firmy Lockheed Martin nakoupit 40 stíhaček F-35 ...

KFX: Jihokorejská stíhačka nové generace

Jihokorejský letecký průmysl se rozhodl akcelerovat vývoj vlastní stíhačky označované kódovým jménem ...

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Petr Petrus
  18:50 05.04.2019

  nevím proč nejde reagovat na každý komentář, je to divné, tak přidávám sem:

  "
  givicz
  12:58 05.04.2019
  Slavoslav k tomu vymírajícímu Rusku ... porodnost není ideální ale namátkou :
  Jižní Korea ............... 1,17 porodů na jednu ženu
  Polsko ................ 1,32 porodů na jednu ženu
  Japonsko .................. 1,44 porodů na jednu ženu
  Německo ................. 1,50 porodů na jednu ženu
  Česko ................. 1,57 porodů na jednu ženu
  Rusko ................. 1,75 porodů na jednu ženu
  USA ................. 1,80 porodů na jednu ženu
  Sýrie .................. 2,92 porodů na jednu ženu
  "
  Odpověď:

  Stav populace Ruska, stejně jako jakéhokoliv jiného státu neovlivňuje jen porodnost, nemluvě o tom, že na momentální ekonomickou úroveň země mají vliv spíše dvě desítky let staré údaje než ty vaše, aktuální. Ale hlavně v Rusku je velice nízký věk dožití u mužů, potažmo vysoká nemocnost, a zároveň obrovský odliv mužů (mnozí z nich odchází na Západ hned po ukončení škol), a to vše příliv pracantů z východních zemí vyrovnat nestíhá...… To jsou údaje, které si můžete dohledat i v ruštině, ruský stát se s nimi nijak netají.

  • givicz
   19:23 05.04.2019

   Takto ale nic nemění na tom, že ta porodnost v Jižní Koreii je přímo tragická... Po připojení Krymu přibylo v Ruské federaci 2 miliony obyvatel + dalších 5-6 milionů lidí tam pracuje jenmo z Ukrajiny, pokud vím tak tam migruje i dost lidí z dalších postsovětských republik (zrovna třeba v Moskvě je tedy nemají moc rádi) jak říkám ta porodnost v Rusku není zrovna ideální ale ukazovat si prstem na Rusko jako, že vymírá a nevidět situaci doma nebo v okolních zemích je trochu komické při vědomosti jaká kvalita v poslední době migruje na západ od našich hranic z blízkého východu, Afriky atp....

   • Petr Petrus
    14:26 06.04.2019

    kdybyste neuváděl z celého souhrnu demografických procesů jen jeden (porodnost), tak by ve vašem textu nedošlo ke zkreslení výsledné úvahy,,, informace byla nastavena dobře, cituji Slavoslava: "Omnoho dolezitejsie pre Japonsko su exportne trhy a toto im vymierajuce Rusko nedokaze poskytnut a uz vonkoncom nenahradi konzumnu Ameriku."

    takže za prvé řeč byla o Japonsku, ne o Koreji,,,, a za druhé, Rusko prostě není příliš perspektivní partner, mimo jiné proto, že má nedostatek mozků, ty se odchází realizovat do vyspělých a bohatých zemí, a to nejen z Ruska ale co hůř, i ze sousedních zemí, a to už téměř tři dekády...…

    • givicz
     20:49 07.04.2019

     Petr Petrus nevím jestli nesledujete nebo nevíte ale v Rusku Japonsko staví jednu továrnu za druhou .. namátkou nedávno to byla Mazda a teď má u Moskvy vyrůst další japonská továrna na nákladní vozidla.. navíc premiér Japonska Šinzó Abe je tam v poslední době pečený vařený.... Japonci prostě chtějí Ruské suroviny a Rusové Japonské technologie... jenom rychle namátkou z poslední doby:

     Путин на заводе Mazda Владивосток (Putin v továrně Mazda ve Vladivostoku)
     https://www.youtube.com/watch?...

     Toto je ze dneška při příležitosti otevření nové továrny Daimler hovoří o tom, že v tamní průmyslové zóně bude stavět i novou továrnu na nákladní vozidla Japonská firma HINO.... https://www.hino-global.com...

     https://www.youtube.com/watch?...

     • Slavoslav
      13:06 08.04.2019

      namatkovo za rok 2017

      Vyvoz do USA - 135 mld
      Vyvoz do Ruska - 6 mld

      To, ze v Rusku Japonsko investuje je jedna vec. Ved preco by nemalo, len to nie je partner ktory dokaze nahradit pre Japonske firmy odberatelov z USA. Ale chapem vykreslovat svetlejsie zajtrajsky treba i ked realita je ina

     • Petr Petrus
      19:31 09.04.2019

      tušil sem že vytáhnete informace o japonských investicích v Rusku :-)
      jenže!:
      jednak vám zde Slavoslav ukazuje rozdíl mezi velkým a malým (135 mld vs. 6)
      a druhak se to má s investováním tak, že bez expanze není růstu, bez růstu není budoucnosti (filiálku prostě postavit musíte, protože tam kde ji nepostavíte, tam ji postaví váš konkurent) a ruská konzumní společnost není v číslech, které by měly předznamenávat nějaké změny k lepšímu, o tom snad mluvil i Putin v RTV

     • givicz
      19:43 09.04.2019

      Slavoslav, Petr Petrus je třeba si uvědomit, že Rusové otáčejí kormidlo co se týče obchodu na východ hodně razantněji v podstatě v posledních 5 letech (ano je to reakce na sankce západu) vzájemných obchod mezi Ruskem a Asií má vzestupnou tendenci .. Rusové na dálném východě staví obří terminály LNG, Staví se nový plynovod Síla Sibiře atp...

     • satai
      21:06 09.04.2019

      Kdyz tam stavej jednu tovarnu za druhou... budou pak nekdy stavet i tu treti?

     • Slavoslav
      07:50 10.04.2019

      givicz

      skusim pisat fakt pomaly, lebo rychle citanie ti nejde

      to, ze Rusi hladaju aletrenativne odbytistia pre svoje nerastne suroviny v azii je vseobecne znamy fakt. Ostatne nic ine im nezostava, ale su tam v pozicii, ze napr. Cina si diktuje ceny a menu v kotrej sa obchoduje. A nie Rubel ani ina tvrda mena ktoru Rusko potrebuje to nieje.

      LENZE TEMA BOLA INA a to, ze Rusko nikdy nenahradi USA pre Japonsko a existuje pre to 129 miliard dovodov. Japonsko si tie suroviny za trhove ceny kupi kdekolvek a Rusko postradajuce tvrdu menu mu ich ochotne doda. No to iste Japonsko velmi tazko nahradi vypadok odberatelov svojich tovarov a sluzieb za 129 mld co je pren nasobne dolezitejsie.

      kapisto? vytiahni tu svoju hlavu z ruskej prdele a uvazuj nad tym o com sa pise lebo tato tvoja snaha malovat tu potemkinovske dediny vzdy ked sa zmieni Rusko je smiesna.

 • UnionPacific
  12:31 04.04.2019

  Napokon,Rusi majú zdroje všetkého druhu,Japonci technológie. Podobne je na tom Nemecko a ako vidíme,spájanie Nemecka aRuska už prebieha. Usa síce nemcov sankcionujú a okopávajú kde sa dá,ale asi to nezastavia. NOD Stream je už hotový na 30 % a stále si poniektorí myslia ( polsko a ukrajina ) že ho stopnú.

  • RiMr71
   15:52 04.04.2019

   ...přesně tak, tyto dva darebácké státy si vždy rozumněly... že si nemůžou pomoci a zas a znova si mezi sebou parcelují Evropu tak nějak chápu, jsou to prostě Germáni a Tataři, nemůžiu jinak, jsou to dobyvatelé. Ale že se ještě někteří polykaní rádi namažou maslíčkem aby jim dobře klouzínkovali do chřtánu, to mi hlava nebere. To ani není kolaborace, to je prostě slovy klasika "momentálně zaostalý"...

 • UnionPacific
  12:27 04.04.2019

  Kurily- Nekurily,nakoniec aj tak Japonsku nič neostane,než sa spojiť z Ruskom. Sú najzadĺženejším štátom sveta,majú prestarnuté obyvaťeľstvo, prezamestnanosť,zavedený socializmus,nemajú možnosť expandovať- geografia nepustí, so všetkými štátmi naokolo majú zlé vzťahy kvôli vyčínaniu v 2SV a technologicky ich už dobieha Kórea. Nevidím tam mnoho priestoru pre manévrovanie.
  https://www.idnes.cz/technet/v...

  • Clanek
   13:10 04.04.2019

   Japonsko je nejzadluzenejsi stat s prestarnutym obyvatelstvem, prezamestnanosti atd. uz vic nez 2 dekady. A co cert nechtel a vsem ekonomickym pouckam naproti furt ne a ne padnout na hubu (at si pod tim kazdy predstavi co chce). Navic, pojit se s partnerem ktery proexportni ekonomice japonska nema co nabidnout (Rusko, to je chudy trh a stale se zmensujici trh (kdyz zrovna neobsadi silou nejaky kus sousedniho statu)) nedava logiku. Jen zbozne prani.

   • UnionPacific
    09:08 05.04.2019

    Nemyslel som to tak,že Japonsko padne na hubu alebo že by som im to prial. Len som chcel naznačiť že súčasná japonská ekonomika je kvôli uvedeným problémom v stave akejsi hybernácie a rozhýbať by ju mohli práve Ruské nerastné zdroje. Keby Abe a Putin mali rozum a odložili na čas staré spory,dávno už mohol stáť most Honšú- Sachalin a Sachalin- Rusko...to je projekt na ktorom sa dá len získať.

    • Slavoslav
     11:30 05.04.2019

     lenze problémom Japonskej ekonomiky nie je neodstatok nerastných zdrojov. Tie si vie na svetovom trhu zaobstarat bez problemov i teraz. Omnoho dolezitejsie pre Japonsko su exportne trhy a toto im vymierajuce Rusko nedokaze poskytnut a uz vonkoncom nenahradi konzumnu Ameriku

     • givicz
      12:58 05.04.2019

      Slavoslav k tomu vymírajícímu Rusku ... porodnost není ideální ale namátkou :

      Jižní Korea ............... 1,17 porodů na jednu ženu
      Polsko ................ 1,32 porodů na jednu ženu
      Japonsko .................. 1,44 porodů na jednu ženu
      Německo ................. 1,50 porodů na jednu ženu
      Česko ................. 1,57 porodů na jednu ženu
      Rusko ................. 1,75 porodů na jednu ženu
      USA ................. 1,80 porodů na jednu ženu
      Sýrie .................. 2,92 porodů na jednu ženu

  • givicz
   13:25 04.04.2019

   UnionPacific ono to vypadá, že Jižní Korea bude následovat Japonsko ...

   Soul čelí demografické katastrofě. Korejky nechtějí ani děti, ani manžela
   https://www.idnes.cz/zpravy/za...
   Porodnost v Jižní Koreji tento rok podle odborníků zřejmě klesne pod rekordní minimum. To může mít dramatické následky pro ekonomiku, penzijní systém i obranyschopnost země.

   Populace v Jižní Koreji stárne, polovina důchodců žije v chudobě
   https://www.tyden.cz/rubriky/z...

   Jako dítě, ale levnější. Jihokorejci si raději pořizují mazlíčky a vymírají
   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/za...

   Vědci: Jižní Korea se může stát prvním národem, který vyhyne
   Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/...

   • Trener
    20:26 04.04.2019

    Jj, Japonsko je v kulturním grafu z asijských zemí (confucian) nejvíce vzdáleno tradičně původním hodnotám. V Evropě to je Švédsko, které navíc vede v míře nezávislosti každého jedince. Ať už ekonomické, nebo sociální. Proto tam staří lidé umírají sami, nebo ženy se sami oplodňují pomocí setu ze spermobanky, teda aspoň podle filmu Švédská teorie lásky.
    Ti mladí Japonci jsou už někdy pěkně švihlý... Asi celkově v zemích s velkou mírou osobní svobody jde porodnost dolů.

  • DanCZer
   13:29 04.04.2019

   Není zadlužený, jako zadlužený. Ano, japonský dluh je nejvyšší na světě (v procentuálním vyjádření k HDP), jenže jak už tu padlo - je to tak už dlouho a hlavně jde o to, co je za tím. Pokud ekonomika jako Řecko, kde je spousta práce jen virtuální, kde je společnost náchylná ke stávkám a revoltám apod. tam je těžko předpokládat, že až dojde na placení, že si utáhnou opasky, vyhrnou rukávy a začnou makat. U "severnějších asiatů" = Japonsko, Čína, Korea, to jsou společensky a národnostně dosti homogenní země s kulturou, která posiluje spíše společenské stránky než ty individuální. U Japonska se neočekává, přes onu předluženost a nezaměstnanost, že v době krize se jim zhroutí průmysl a že nebude schopné poskytnout nějakou hodnotu jako vratku části dluhu. Už to sice není tak jednotná země jako třeba po druhé světové válce, ale pořád je to oproti Evropě a jiným, rozvinutým státům západní polokoule , jiná liga (nesrovnávám s Afrikou, to je kapitola sama pro sebe).

   • DanCZer
    13:30 04.04.2019

    oprava: "přezaměstnanost"

   • Jirosi
    16:20 08.04.2019

    Největším věřitelem Japonska se stala Japonská centrální banka. Dochází to tak daleko, že kupuje i akcie Japonských firem.

 • strikehawk
  10:31 04.04.2019

  Jižní Korei and Japonsku nic jiného nezbývá i kdyby F-35 byl dvouplošník s jedním synchronizovaným kulometem na malorážkové náboje. Aby čelily US tlaku na snížení jejich obchodních přebytků musí kupovat US zbraně jako diví. V opačném případě Trump pohrozil omezením přístupu na US trh což by byla pro oba státy velmi vážná situace.

  PavolR
  souhlas s tezí, že ideální strategický partner pro Japonsko je Rusko. Takový japanizovaný Su-57 s japonskou elektronikou a některými materiálovými technologiemi by byl naprosto nepřekonatelný ….Byl by o mnoho lepší i než vysněný F-22 o který Japonci dlouho škemrali.
  Bohužel na takový obrat je pro Japonsko příliš brzy......nejdřív musí přijít "kurdská" zrada ze strany USA, které tváří v tvář Čínské dominanci budou hledat shodu v rozdělení sfér vlivu než aby riskovali otevřený konflikt za své spojence.

  • StandaBlabol
   11:35 04.04.2019

   "Jižní Korei and Japonsku nic jiného nezbývá i kdyby F-35 byl dvouplošník s jedním synchronizovaným kulometem na malorážkové náboje. Aby čelily US tlaku na snížení jejich obchodních přebytků musí kupovat US zbraně jako diví."

   To je samozřejmě nesmysl. I kdyby "museli" kupovat letadla z USA, tak pořád mají na výběr taky F-16, F-15 a F/A-18. Nikdo je nenutí do F-35. A obchodní přebytek nemusí snižovat letadly. Mohou koupit Patrioty, Abramsy nebo civilní Boeingy a bojová letadla vyvinout vlastní. Což nakonec dělají - T-50.

   • strikehawk
    15:44 04.04.2019

    No tak je přece jasné že si koupí to nejlepší co je možno koupit z US techniky a tím je F-35
    Přitom ale pro Japonsko by byla ideální kategorie F-22 nebo Su-57

    • StandaBlabol
     17:56 04.04.2019

     Ano, ale F-22 prostě nebyla a není na prodej. Su-57 je zase tak skvělá, že ji nechce ani ruské letectvo. To už radši nakupuje Su-35. Což byl původně exportní projekt, který pro změnu nechce vůbec nikdo a proto jej zachraˇˇňuje Rusko nákupem pro vlastní letectvo. Teda abych byl přesný, pár kousků Su-35 si koupila Čína. Aby se přesvědčila, jestli od Rusů může ještě něco okopírovat. Odmítla nabízených 48 ks a ruská vláda nakonec donutila Suchoj prodat jen 24 ks (takhle malé množství Suchoj prodat nechtěl). Bavíme se o zákazníkovi, který má 2.500 letadel...

     Jinak jen o něco málo lehčí než Su-57 je Eurofighter. A svými parametry (např jen částečný stealth s RCS 0,x) má k Su-57 mnohem blíž než F-22. Takže pokud by Japonci letoun této kategorie chtěli, můžou nakupovat v Evropě. Ale pořád preferují F-35.

     • strikehawk
      20:31 04.04.2019

      To není otázka jejich priorit a svobodne volby. Je to politická nutnost. Mají obrovský obchodní přebytek s USA a jediná cesta je alespoň částečně jej kompenzovat nákupem zbraní........co je na tom k nepochopení

      Eurofighter by vyhovoval a byl by dobrou volbou ale Su-57 je o půl generace dal a jiná kategorie a i z hlediska Stealth hraje jinou ligu

     • strikehawk
      20:40 04.04.2019

      Nevím kde si přišel na to ze Rusko nechce Su-57.......k tvému zarmutku jsou sériové kusy objednány avyvoj pokračuje dal

     • StandaBlabol
      22:42 04.04.2019

      to Strikehawk,

      "Mají obrovský obchodní přebytek s USA a jediná cesta je alespoň částečně jej kompenzovat nákupem zbraní........co je na tom k nepochopení"

      A proč by jako měly být zbraně jedinou možností, co v USA nakoupit? Zbraně tvoří jen malou část USA vývozu. Můžou nakupovat spoustu jiného zboží. Od surovin (ropa a zemní plyn z Aljašky), přes hi-tech strojírenské výrobky (dopravní letadla) až po IT technologie a výrobky farmaceutického průmyslu. Nebo služby, třeba vynášení satelitů do vesmíru od SpaceX.

      "Su-57 je o půl generace dál a jiná kategorie a i z hlediska Stealth hraje jinou ligu"

      Ani náhodou. Podle běžně zveřejňovaných údajů má Su-57 RCS řádově na stejné úrovni jako Eurofighter. Vzhledem k datu vzniku obou strojů je to sice smutné, ale líp se to prostě Rusům nepovedlo.

      "Nevím kde si přišel na to ze Rusko nechce Su-57.......k tvému zarmutku jsou sériové kusy objednány avyvoj pokračuje dal"

      Objednali dva (2!) sériové kusy. Co jiného to znamená, než to, že ho nechtějí. Tohle přece musí být očividné i pro ruského trolla.

  • RiMr71
   15:48 04.04.2019

   ...problém u podobných scénářů je, že je plný spojení "by byl" "byl by...než", tak jak je u všech těch Raptorných, Armat, Angar a Nauk obvyklé...
   ...s bybylem prd trefíš...

 • Míša
  10:01 04.04.2019

  Je fascinují, že demokratické(tím nemyslím jen názvem) země zavádějí 5G ve velkém, zatímco oponenti stále rozlítávají prototypy. Ostatně spíš věřím, že prvním totalitním režimem s větší sérií bude Čína a teprve poté Rus. Ovšem abych nekritizoval jen budoucí nechtěné skoro sousedy.

  Doufám, že Z-S Evropa bude umírající trh pro svá 4G letadla dohánět urychleným vývojem 6G. Zde se skutečně dlouho stálo a je to docela ostuda "starého kontinentu".

  • RiMr71
   15:45 04.04.2019

   ...no, vlastně je to ještě víc fascinující, protože vedoucí stát demokratického bloku už první éra 5. generace F-22 ani nevyrábí... a pořád jde o vládce nebe, kteří si s rusáky nad Sýrií hráli jak kočka s myší...

 • Trener
  22:05 03.04.2019

  Ukázková unifikace letecké techniky spojenců USA v regionu.

  • madrabbit
   09:44 04.04.2019

   Ono není moc z čeho vybírat.

   • Jirosi
    16:30 08.04.2019

    A před tím bylo? Létalo se na kombinaci F-15/F-16.
    Případně místní deriváty těchto strojů...

 • astor
  21:19 03.04.2019

  Je na čase, aby Rusko a Čína zapomněly na drobné neshody a daly ruce dohromady. Ruská důmyslnost a čínské organizační schopnosti mohou Su-57 vykopnout na vysokou oběžnou dráhu a pomoci vybalancovat křehkou silovou rovnováhu v oblasti.

  • PavolR
   07:35 04.04.2019

   Pre Rusov by bolo skutočne ideálnym partnerom Japonsko. Samy o sebe ani jedna z týchto krajín nie je schopná vyvážiť Čínu, či USA v oblasti, ale spolu áno, pričom by sa dopĺňať. S Čínou by Rusko v žiadnom prípade nemohlo byť úplne rovnocenným spojencom, tak ako Japonsko nemôže byť americkým a to by bolo pre Rusov ponižujúce.

   Na druhej strane by bolo cenou za spojenectvo s Japonskom odovzdanie štyroch južných Kurilských ostrovov, čo by ešte hádam v časoch, keď ruská ekonomika fakt rástla a Putinova popularita bola okolo osemdesiat percent, hádam nejako mohlo prejsť, no teraz by už z toho mohlo byť dosť hrozivé vnútropolitické zemetrasenie.

   • astor
    11:24 04.04.2019

    To si nemyslím. Japonsko jako stát prohravší 2WW je stvořen jako polosvéprávný satelit USA, a nedokážu si představit, že by ho jeho protektor jen tak pustil ze řetězu(podobně Německo!). Spolek Čína a Rusko je mnohem pravděpodobnější, i když se demokratický Přiznám se, že když před lety vznikla Šanghajská smlouva(? tuším), tak jsem čekal větší Západ bude snažit do jejich případného soukolí spolupráce sypat co nejvíc písku. míru spolupráce R+Č a větší razanci v prosazování svých zahraničně-politických cílů. Ale zdá se, že není všem dnům konec a pod pokličku nevidět.

    • astor
     11:30 04.04.2019

     oprava od: Spolek Čína a Rusko je mnohem pravděpodobnější, i když se demokratický Západ bude snažit sypat co nejvíce písku do soukolí jejich případné spolupráce. Přiznám se, že když před lety vznikla Šanghajská smlouva, tak jsem čekal větší míru spolupráce R+Č a větší razanci v prosazování svých zahraničně-politických cílů. Ale zdá se, že není všem dnům konec a pod pokličku nevidět.

    • Slavoslav
     11:32 04.04.2019

     spolok R-C bude vzdy len na jednoucelove akcie a dlhodoba spolupraca skor nebude ako bude.

     Na to vo viacerých oblastiach ich zaujmy koliduju a dvoje prve husle v jednej kapele tiez dobrotu nerobia. Ekonomicky, vojensky a politickym vplyvom by tam hrala prve husle Cina (ak aj hned nie vo vsetkych oblastiach tak coskoro) a Rusko jej podrztasku robit nebude.

  • achi67
   08:28 04.04.2019

   Je načase aby všechny státy světa zapomněly na drobné rozpory, daly ruce dohromady a zavládl Mupy Mup... Kdypak já jsem tohle už slyšel...

  • DanCZer
   11:11 04.04.2019

   Jak už tu padlo: Dokud Rusko Japonsku nevrátí Kurily, tak se může Putin usmívat sebevíc, ale Japonci se s ním o spojenectví bavit nebudou...

   • petris
    14:55 04.04.2019

    Vzhľadom na to že Rusko pomerne dosť investuje do Kuríl, je značne nepravdepodobné že by sa ich vzdalo. Okrem toho, japonská populácia na Iturupe a Kunašire už prakticky neexistuje. Japonci tam viacmenej chodia len na "dušičky" na hroby predkov. Okrem toho Rusi o spojenectvo s Japoncami nestoja, o čo stoja je ekonomická spolupráca, ale nejaké bratanie sa, podobne ako s Čínou, konať nebude.
    Teoreticky by sa Japonci mohli dohodnúť s Rusmi na nejakej forme využívania teritoriálnych vôd okolo Kuríl, ale ich odovzdanie Japonsku je sci fi.

  • Kichot
   11:31 04.04.2019

   Sohlas!! Už ať se Rusko a Čína vykopnou na oběžnou dráhu....

  • RiMr71
   15:43 04.04.2019

   ...to je jak báseň od Jiřiny Švorcové... a stejně reálná... jednoho krásného dne si tu ruskou důmyslnost číňani koupí jak Bohuš Vizovice...

 • Shania
  19:27 03.04.2019

  F-35A Lightning II Demo 2019 Melbourne Air Show
  Pilot Capt. Andrew Dojo Olson, prvni demo USAF

  https://youtu.be/3gIuOKK7Src...

  Max dosazena rychlost Mach 0.94 / 720mph (626kts)

  Ted jeste, aby nektery uzivatel F-35 mimo US sestavil poradnou choreografii.

  ---
  RedFlag 19-2

  https://theaviationist.com/201...

  Zucastnilo se 5 F-35A
  62nd FS zvladla dostat do vzduchu 100_ planovanych sortie - 4 stroje 2x denne

  Stroj prekrocil ocekavani, behem 16 OCA (Offensive Counter Air) misi znicili vice jak 100 SAMs s nulovymi ztratami
  Prumerne 7 SAMs a 5 red air na misi.

  • strikehawk
   10:37 04.04.2019

   Proboha koho tyhle zinscenovaný hovadiny zajímají?

   • RiMr71
    15:29 04.04.2019

    ...rusáky přece... a hlasitost jejich jekotu o tom jak je F-35 k ničemu (a podobných blábolů jako tento váš) je přímo úměrná objemu jejich bobků...

  • RiMr71
   15:39 04.04.2019

   Moc hezký! Podobný těsně podzvukový let byl oblíbeným a parádním závěrečným kouskem vystoupení francouzských Ramex Delta na Mirážích 2000, pěkně ucho na uchu...
   A jednu krásnou těsnotku jsem viděl i v Duxfordu kde (nádherně zbarvený) Hawker Hunter při závěrečném průletu taky dosáhnul podobné rychlosti, mám to i natočené, je to na konci tohoto videa (čas 3:22), zvuk nutný :) v reálu byl ten zvuk prostě kulervoucí :)
   https://youtu.be/C98ezQ3BANk...

 • damik
  17:31 03.04.2019

  F-35 se jim bude hodit kdyz si budou chtit zalitat nad Severni Koreju ...

  • Riiiederner
   20:08 04.04.2019

   Toť otázka jestli lepší korea zvládla zachytit i to co na jihu maji teď.