První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

XM25
Foto: Granátomet XM25 / US Army

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející programovatelné granáty ráže 25x40 milimetrů. Díky laserovému dálkoměru a střeleckému počítači dokáží granáty explodovat v přesně určené vzdálenosti. Ať se nepřítel schovává v bunkru, v zákopu nebo v budově, nemá šanci před granáty uniknout. A jak to s XM25 vypadá nyní? Před necelým rokem byly první kusy odeslány na zkušenou do Afghánistánu. V těchto dnech do medií unikly první informace, jak se granátomet XM25 osvědčuje v boji.

V Afghánistánu je celkově pět prototypů, které se účastní ostrých akcí s vojáky. Nebudeme vás napínat. Reakce vojáků jsou nadšené.

Plukovník Scott Armstrong, programový manažer pro zavádění nových ručních zbraní do americké armády, k tomu říká:

„Neustále dostáváme nadšené reakce od vojáků, kteří s touto zbraní operují v poli. Vojáci jsou opravdu nadšení. Požadují, aby prototypy u nich dokonce zůstaly déle, než jsme původně zamýšleli.“

Podle slov majora Bernarda C. McPherson jsou přestřelky, kde vystupuje XM25, velmi krátké. Nemusíme snad připomínat, proč tomu tak je a kdo z přestřelky odchází jako vítěz.

Plukovník Armstrong při jednání s médii oznámil, že bylo uvolněno 24,7 miliónů dolarů pro výrobu dalších 36 kusů XM25 včetně logistického zázemí. Díky připomínkám vojáků bude mít nová řada pozměněnou pažbu a odlišnou přední rukojeť. Všech 36 kusů bude vyrobeno do konce roku 2012 a odesláno pro ostré testování do Afghánistánu.

Připomeňme, že nejen Američané se snaží vyvinout ruční zbraně s programovatelnými granáty. Izraelci, konkrétně firma Military Industries (IMI), vyvíjí 40mm programovatelný granát, který může být odpalován z klasického podvěsného granátometu.

XM25 a MPRS

Foto: Porovnání XM25 a MPRS / Defense Update

Izraelský granátomet MPRS (Multi Purpose Rifle System) je vybaven integrovanou optikou, laserovým dálkoměrem a střeleckým počítačem. Vše je integrováno do jediného celku. Díky kompaktnosti a víceúčelnosti lze MRPS použít s jakoukoliv útočnou puškou - např. s naší CZ 805 BREN.

MRPS je na rozdíl od XM25 mnohem levnější a „lehčí“ záležitostí. K tomuto zajímavému izraelskému granátometu se na našich stránkách určitě v dohledné době vrátíme podrobnějším článkem.

 

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo ...

Maul - rychlopalná brokovnice střílející elektronické projektily

Firmy Metal Storm a TASER. První z nich před deseti lety postavila zbraň s kadencí 1 milión (!) ran ...

Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem

Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se ...

Infračevená munice udělá z noci den

V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...