Symbol sílící velmoci: Čína dokončuje vlastní letadlovou loď

Liao-ning je jediná letadlová loď v čínském námořnictvu; ilustrační foto, větší foto / Simon YANG; CC BY-SA 2.0

Podle deníku Asia Today Čína připravuje spuštění letadlové lodě třídy Type 001A. Jedná se o první loď kompletně navrženou a postavenou v Číně.  Loď má vyplout na otevřené moře na konci letošního roku.

V současné době se ve výzbroji čínského námořnictva nachází pouze letadlová loď Liao-ning třídy Type 001. Jde o ex-sovětskou letadlovou loď Varjag třídy Kuzněcov. Čína rozestavěný Varjag odkoupila v 90. letech, v modernizované podobě dokončila, a v roce 2012 zařadila do výzbroje.

Avšak letadlová loď většinu svého života stráví v loděnicích kvůli údržbě a opravám. Pro trvalou přítomnost na mořích je tak nutné disponovat větším množstvím letadlových lodí. Například v současné době má americké námořnictvo nasazeno šest letadlových lodí z 10 ve výzbroji (oficiálně aktivních lodí).

Čína proto v roce 2013 započala se stavbou vlastní letadlové lodě nové třídy Type 001A. Jak napovídá označení, třída Type 001A konstrukčně přímo vychází se sovětských letadlových lodí třídy Kuzněcov. Typické je tedy použití skokanského můstku a konvenčního pohonu.

"V porovnání s první čínskou letadlovou lodí (ex Varjag - pozn. red.)... bude mít druhá letadlová loď vyspělejší technologie a lepší schopnosti, s lepší spolupráci mezi systémy," uvedla na začátku minulého roku čínská státní tisková agentura Xinhua.

Získat informace o čínské vojenské technice je velmi obtížné. Na rozdíl od Spojených států nebo Evropy, kdy je zavádění nových zbraní široce komentováno a sledováno v médiích, není o nové třídě Type 001A a postupu prací příliš informací.

„Všichni dobře vědí, že první letadlovou lodí, kterou má k dispozici čínské vojenské námořnictvo, je (letadlová loď) Liao-ning. Příslušné úřady posoudily tuto otázku ze všech stran a poté byly zahájeny zkušební a konstruktérské práce na stavbě druhé letadlové lodi. V současné době probíhá projektování a stavba (letadlové lodi)," uvedl pouze na konci minulého roku mluvčí čínského ministerstva obrany.

Podle uniklých fotek a satelitních snímků se zdá, že první loď třídy Type 001A je téměř kompletní. V současné době je dokončena paluba a instalován skokanský můstek. Kromě toho Čína tajně pokračuje se stavbou druhé letadlové lodě třídy Type 001A v loděnicích nedaleko Šanghaje.

Celkově Čína plánuje postavit do roku 2025 šest letadlových lodí, z toho dvě na jaderný pohon. V takovém případě by Čína dokázala nasadit trvale tři až čtyři svazy letadlových lodí.

Type 001A technologicky nemůže soupeřit s nejnovější americkou lodí Gerald R. Ford. Americká loď zejména disponuje unikátním elektromagnetickám katapultem umožňující start prakticky jakéhokoliv letadla - od lehkých dronů, přes stíhačky až po velká a pomalá turbovrtulová letadla.

Naproti tomu skokanský můstek je sice levnější řešení, ale umožňuje posílat do vzduchu pouze výkonná proudová letadla, která se dokáží urychlit na dostatečnou rychlost bez použití katapultu.

Nicméně hlavní mocenské zájmy Číny leží většinou jen stovky kilometrů od čínského pobřeží. Čínská letadla AWACS (případně pátrací, průzkumné nebo protiponorkové letouny) tak mohou poskytovat krytí čínským letadlovým lodím z pozemních základen.

První letadlová loď čínské konstrukce může vyplout již koncem roku, ale další minimálně rok, dva potrvá instalace vnitřního vybavení a další rok námořní testy. Zavedení do výzbroje se očekává v roce 2019 nebo 2020. Počátečních operačních schopností, tedy schopnost zapojit se do bojových operací, by loď mohla dosáhnout opět o rok později.

Podle odhadů, zejména díky konstrukční blízkostí s třídou letadlových lodí Kuzněcov, se výtlak Type 001A odhaduje na 60 000 až 70 000 t. Loď pojme 30 až 40 stíhacích letadel J-15 (čínská kopie ruského Su-33) a vrtulníků.

Zdroj: The Huffington post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína na výstavě IDET 2015

Čína je v České republice v posledních měsících a letech velmi aktivní. Důkazem je zde narůstající ...

Čína se v Moskvě zajímá o česká letadla

V rámci prestižní mezinárodní letecké výstavy MAKS v Moskvě, která proběhla od 25. do 30. 8. 2015, ...

Čína a Ukrajina plánují společnou zbrojní výrobu

Po rozpadu Sovětského svazu zůstaly na území nově osamostatněné Ukrajiny významné zbrojní závody. ...

Dopravní letadlo Y-20: Čína buduje strategické letectvo

Čínské letectvo před několika dny oficiálně převzalo do výzbroje první strategické nákladní letadlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • simpanz
    14:50 07.08.2016

    postup v Dailanu https://www.sinodefenceforum.c... kompletní letová paluba, první díl ostrova k montáži Wuhan testovací centrum, pravděpodobnej ...Zobrazit celý příspěvek

    postup v Dailanu
    https://www.sinodefenceforum.c...
    kompletní letová paluba, první díl ostrova k montáži
    Wuhan testovací centrum, pravděpodobnej vzhled
    https://www.sinodefenceforum.c...
    probíhající úpravy pro novou třídu
    https://www.sinodefenceforum.c...
    zbouranej můstek, úpravy ostrovu, za vrtulníkem je vidět tvar radarové nástavby budoucích fregat 54B?Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    18:49 27.07.2016

    Kvůli dolarovým přebytkům, které ČLR investuje v čím dál vzdálenějších oblastech se tam přesouvá i sféra jejich zájmu...nic jiného než budování námořních sil jim ani nezbývá, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Kvůli dolarovým přebytkům, které ČLR investuje v čím dál vzdálenějších oblastech se tam přesouvá i sféra jejich zájmu...nic jiného než budování námořních sil jim ani nezbývá, pokud se nechtějí tratit na změnách režimů v nestabilních oblastech a přicházet o investice, ale naopak ty změny sami iniciovat. Kdo by si před třiceti lety představoval Čínu se svazem kolem letadlovky...kdo si dnes umí představit revoluci v nějaké Africké zemi, na kterou ČLR odpoví vysláním letadlové lodi, výlučně humanitárním zásahem a dosazením jí loajální vlády. Mít mnoho investic v zahraničí bez možnosti odstrašit zmrazovače vkladů je prostě tak trochu risk...Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    12:56 27.07.2016

    Agronaut- jeden z dovodov moze byt, okrem izsej ceny a tech.jednoduchosti aj to, ze podla zmluv (teraz z hlavy neviem ci podla Montreaux alebo inej) maju lietadlovky do cierneho ...Zobrazit celý příspěvek

    Agronaut- jeden z dovodov moze byt, okrem izsej ceny a tech.jednoduchosti aj to, ze podla zmluv (teraz z hlavy neviem ci podla Montreaux alebo inej) maju lietadlovky do cierneho mora vstup zakazany a teda turci lietadlovku nemusia pustit cez prielivy.
    Kuznetcov je teda aktsi hybrid cim sovieti klauzulu ovisli, oficialne je to avianesujci krejser, teda kriznik ktory zhodiu okolnosti ma aj nejake lietadla. Slovu kriznik zodooveda aj velkost aj pomerne mohutna vladtna utocna raketova aj obrannna vyzbroj, na rozdiel od LL inych krajin.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:43 27.07.2016

    jak říkal už Lenin - útok cizí rasy z vesmíru může sjednotit planetu ...a pak jsme zase u toho, že potřebujeme ještě větší laufy, více TNT střely, ještě silnější lasery, ještě ...Zobrazit celý příspěvek

    jak říkal už Lenin - útok cizí rasy z vesmíru může sjednotit planetu

    ...a pak jsme zase u toho, že potřebujeme ještě větší laufy, více TNT střely, ještě silnější lasery, ještě větší lodě pro mariňáky...život ve hmotě je životem střetů a nic v čem jsme kdy pokročili není zbytečné. Jen je škoda, když si agresivitu vybíjíme na vlastním druhu jinak než sportem.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    05:52 27.07.2016

    jarpe, gaunt2: Ne, k tomu nedojde. To už je větší šance, že státy a jejich představitele přesvědčíte k tomu ať zruší armády úplně, chytnou se za ruce a tančí kolem ohně.

    jarpe, gaunt2: Ne, k tomu nedojde. To už je větší šance, že státy a jejich představitele přesvědčíte k tomu ať zruší armády úplně, chytnou se za ruce a tančí kolem ohně.

  • simpanz
    00:44 27.07.2016

    trochu poopravím a doplním článek. Plavidlo 001 je Liaoning, 002 je loď ve stavbě na sat. fotce,obě konvenční pohon. 001A je plánované nukleární plavidlo odpovídající tř. Ford. Má ...Zobrazit celý příspěvek

    trochu poopravím a doplním článek.
    Plavidlo 001 je Liaoning, 002 je loď ve stavbě na sat. fotce,obě konvenční pohon. 001A je plánované nukleární plavidlo odpovídající tř. Ford. Má ho stavět Jiangnan shipyard Šanghaj. Loděnice prošla rekonstrukcí a má největší jeřáb v Číně o nosnosti 1600t, rozpětí 150m. Čína z Ukrajiny koupila kompletni dokumentaci k letadlovým lodím. Podle ní 001 dostavěla a stavěná 002 rozměry taky odpovídá vzoru, jestli budou změny pohonu se nic neví (001 parní turbína, 002 parní, plynová tur., IEP?).
    001A sou více spekulace a propaganda než informace. Čína testuje emals a určitě ho bude chtít použít. Atomový pohon zajistí dostatek energie. Určitě nastudovali plány tř. Uljanovsk, přidali špionáž a muj typ je že za 3 roky od založení by mohla sedět na vodě.
    testovací polygon emals
    https://c1.staticflickr.com/9/...
    založení 002
    http://www.jeffhead.com/redsea...
    rozmístění kotlů a turbín?
    http://www.teppichbahn.de/Bild... Skrýt celý příspěvek

  • gaunt2
    22:14 26.07.2016

    baraka1974: Deriváty su-27 se pro letadlové lodě hodí. Mají poměrně nízkou přistávací rychlost. su-33 je lehčí než f-14.

    jarpe: K tomu jednou zákonitě dojde.

    baraka1974: Deriváty su-27 se pro letadlové lodě hodí. Mají poměrně nízkou přistávací rychlost. su-33 je lehčí než f-14.

    jarpe: K tomu jednou zákonitě dojde.

  • baraka1974
    21:23 26.07.2016

    popkial je ten snimok zo stavby spravny tak ju koncom roka maximalne spustia na vodu a nie ,,vyplava". dokoncovanie a skusky sa potom mozu poriadne pretiahnut - doteraz som ...Zobrazit celý příspěvek

    popkial je ten snimok zo stavby spravny tak ju koncom roka maximalne spustia na vodu a nie ,,vyplava". dokoncovanie a skusky sa potom mozu poriadne pretiahnut - doteraz som nezachytil nic o pohone a podobne. lianonig ze je doteraz skusobny prave pre turbiny.
    najvacsi problem budu mat aj tak s lietadlami - derivaty SU27 sa na lietadlove lode nehodia - su moc ,,velke". ze im ukrajinci na just rusku predali prototyp palubnej verzie im moc nepomohlo.
    rusi a india idu do migov - nova ,,korabelna" verzia ma vykonnost superhorneta a pokial rusi konecne sprevadzkuju kuznecova a palubnu skupinu z migov pred anglicanmi - dostanu sa s kapacitami utocnej skupiny litadlovej lode na druhe miesto na svete - velmi tesne oproti francuzom ale ti zas nepostavia tu skupinu, rubys a amethyste nie su primarne pre ASW a su pomale a nemaju PVO kapacitu - tie dve fregaty to neutiahnu.
    cinania maju co robit ale aj tak je ten progres oproti roku 2000 ohromny.Skrýt celý příspěvek

  • baraka1974
    21:23 26.07.2016

    popkial je ten snimok zo stavby spravny tak ju koncom roka maximalne spustia na vodu a nie ,,vyplava". dokoncovanie a skusky sa potom mozu poriadne pretiahnut - doteraz som ...Zobrazit celý příspěvek

    popkial je ten snimok zo stavby spravny tak ju koncom roka maximalne spustia na vodu a nie ,,vyplava". dokoncovanie a skusky sa potom mozu poriadne pretiahnut - doteraz som nezachytil nic o pohone a podobne. lianonig ze je doteraz skusobny prave pre turbiny.
    najvacsi problem budu mat aj tak s lietadlami - derivaty SU27 sa na lietadlove lode nehodia - su moc ,,velke". ze im ukrajinci na just rusku predali prototyp palubnej verzie im moc nepomohlo.
    rusi a india idu do migov - nova ,,korabelna" verzia ma vykonnost superhorneta a pokial rusi konecne sprevadzkuju kuznecova a palubnu skupinu z migov pred anglicanmi - dostanu sa s kapacitami utocnej skupiny litadlovej lode na druhe miesto na svete - velmi tesne oproti francuzom ale ti zas nepostavia tu skupinu, rubys a amethyste nie su primarne pre ASW a su pomale a nemaju PVO kapacitu - tie dve fregaty to neutiahnu.
    cinania maju co robit ale aj tak je ten progres oproti roku 2000 ohromny.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    20:49 26.07.2016

    Mám pocit, že parní katapult se jim nedařil. Měl ho mít až Uljanovsk i se skokanským můstkem. A obecně mají jejich letadla lepší poměr tahu a hmotnosti, takže to zvládají a loď je ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám pocit, že parní katapult se jim nedařil. Měl ho mít až Uljanovsk i se skokanským můstkem. A obecně mají jejich letadla lepší poměr tahu a hmotnosti, takže to zvládají a loď je levnější a bez složitého mechanismu.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    20:16 26.07.2016

    Neví někdo, proč nepoužívají Rusové např. parní katapult? ten se používal i za druhé války. Nebo je to kvůli konstrukci letadla, protože pak nese hlavní zátěž přední noha letadla a ...Zobrazit celý příspěvek

    Neví někdo, proč nepoužívají Rusové např. parní katapult? ten se používal i za druhé války. Nebo je to kvůli konstrukci letadla, protože pak nese hlavní zátěž přední noha letadla a vždy navalizovali standardní letadlo? Přijde mi, že skokanský můstek ubírá prostoru na palubě, kam by mohly v případě nouze sedat např. vrtulníky.

    U číny je pochopitelné, že alespoň ze začátku bude pokračovat v ex-sovětské konstrukční škole, než se to naučí. Také to znamená, že asi ještě neobšlehli US konstrukce:)Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    17:24 26.07.2016

    Lukyi: já to pochopil z článku tak, že chtějí postavit dalších 6 (2 z toho se staví, jedna se blíží dokončení viz článek), to jsou pořád 4 letadlovky za pár let a i když tyto ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukyi: já to pochopil z článku tak, že chtějí postavit dalších 6 (2 z toho se staví, jedna se blíží dokončení viz článek), to jsou pořád 4 letadlovky za pár let a i když tyto nejsou tak moderní jako US navy Nimizt a Gerald Ford tak ono je to i tak hodně oceli, kterou musíte svařit a drátů, které je třeba spojit a to chvíli zabere. Pochopil jsem to tak, že chtějí tu ruskou nahradit

    jarpe: vaše názory jsou nerealizovatelné, na toto by vám žádný stát nepřistoupil a navíc armáda slouží k obraně státu a jeho vlivu
    něco takového v menším měřítku jsou mírové síly OSN, ale nic lepšího něčekejte, protože ono by s takovou armádou bylo tolik problémů, že by do toho nikdo nešelSkrýt celý příspěvek

  • ujo Marek
    16:58 26.07.2016

    pán Grohmann, opätovne sa pýtam, nejde niektorým zjavne retardovaným jedincom zablokovať prístup?

    pán Grohmann, opätovne sa pýtam, nejde niektorým zjavne retardovaným jedincom zablokovať prístup?

  • psouk do pitle
    16:57 26.07.2016

    chalani,a KDO potrebuje lietadlové lode???A načo??HA? I můj kocour ví,že také monštrá sú určené na útočné a agresívne operácie!Alebo nie?Ak nie a sú to čisto obranné zbraně,tak ...Zobrazit celý příspěvek

    chalani,a KDO potrebuje lietadlové lode???A načo??HA?
    I můj kocour ví,že také monštrá sú určené na útočné a agresívne operácie!Alebo nie?Ak nie a sú to čisto obranné zbraně,tak prissámbohu,prestanem pit rum a dám se na vodku-stalinove slzy!
    Pýtal sjem sa svého kocúra kedy rusi naposledy koho napadli-a on mi ukázal zadek se vztýčeným ocasom!Je to snád jasné,né,chalani?Skrýt celý příspěvek

  • Lukyi
    16:57 26.07.2016

    Strategist: jednu mají a dvě staví....to už je půlka :) Rimr71: Opravdu svaz jako svaz používají jen Amíci...Francouzi kolem De Gaulle moc lodí taky nemotají... Třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist: jednu mají a dvě staví....to už je půlka :)
    Rimr71: Opravdu svaz jako svaz používají jen Amíci...Francouzi kolem De Gaulle moc lodí taky nemotají... Třeba ostatní....Brazilci,Indové.... Jejich letadlovky většinou operují v jejjich vodách a nepáchají cesty napříč světemSkrýt celý příspěvek

  • jarpe
    16:55 26.07.2016

    Podle mě by se měla založit jedna jediná světová armáda a všechny ostatní zrušit. Státy by neměly mít armádu k prosazování ekonomických zájmů.

    Podle mě by se měla založit jedna jediná světová armáda a všechny ostatní zrušit. Státy by neměly mít armádu k prosazování ekonomických zájmů.

  • Strategist
    16:36 26.07.2016

    Když loď bude zavedena do služby v roce 2020, tak jak ti číňani hodlají do roku 2025 získat dalších 5 lodí? Ctrl C a V tady nefunguje

    Když loď bude zavedena do služby v roce 2020, tak jak ti číňani hodlají do roku 2025 získat dalších 5 lodí? Ctrl C a V tady nefunguje

  • RiMr71
    16:34 26.07.2016

    Jaká politika? Jen konstatuji, že Rusko zaostává za ostatními velmocemi v budování svazů LL a že to asi až tak nevadí, aspoň zatím.
    Co je na tom politického?

    Jaká politika? Jen konstatuji, že Rusko zaostává za ostatními velmocemi v budování svazů LL a že to asi až tak nevadí, aspoň zatím.
    Co je na tom politického?

  • dusan
    16:31 26.07.2016

    Čína mocensky posiluje a je evidentné, že okrem hospodárskeho a politického vplyvu by rada "zapôsobila" i vojenskou silou. Na africkom kontinente, kde je Čína aktívna nie je veľa ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína mocensky posiluje a je evidentné, že okrem hospodárskeho a politického vplyvu by rada "zapôsobila" i vojenskou silou. Na africkom kontinente, kde je Čína aktívna nie je veľa letectiev, ktoré by sa vyrovnali jednej čínskej lietadlovej lodi.
    K sile USA to je síce ďaleko, ale je jasné, že Čína nastupuje na číslo dva námornej veľmoci.Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    16:27 26.07.2016

    RiMr71: Zas a znovu, donekonečna... ať je článek o čemkoli , vždy si najdeme důvod kopnout si do Ruska , nebo sem tahat politiku...

    Že Vás to pořád baví...

    RiMr71: Zas a znovu, donekonečna... ať je článek o čemkoli , vždy si najdeme důvod kopnout si do Ruska , nebo sem tahat politiku...

    Že Vás to pořád baví...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2