Symbol sílící velmoci: Čína dokončuje vlastní letadlovou loď

Liao-ning je jediná letadlová loď v čínském námořnictvu; ilustrační foto, větší foto / Simon YANG; CC BY-SA 2.0

Podle deníku Asia Today Čína připravuje spuštění letadlové lodě třídy Type 001A. Jedná se o první loď kompletně navrženou a postavenou v Číně.  Loď má vyplout na otevřené moře na konci letošního roku.

V současné době se ve výzbroji čínského námořnictva nachází pouze letadlová loď Liao-ning třídy Type 001. Jde o ex-sovětskou letadlovou loď Varjag třídy Kuzněcov. Čína rozestavěný Varjag odkoupila v 90. letech, v modernizované podobě dokončila, a v roce 2012 zařadila do výzbroje.

Avšak letadlová loď většinu svého života stráví v loděnicích kvůli údržbě a opravám. Pro trvalou přítomnost na mořích je tak nutné disponovat větším množstvím letadlových lodí. Například v současné době má americké námořnictvo nasazeno šest letadlových lodí z 10 ve výzbroji (oficiálně aktivních lodí).

Čína proto v roce 2013 započala se stavbou vlastní letadlové lodě nové třídy Type 001A. Jak napovídá označení, třída Type 001A konstrukčně přímo vychází se sovětských letadlových lodí třídy Kuzněcov. Typické je tedy použití skokanského můstku a konvenčního pohonu.

"V porovnání s první čínskou letadlovou lodí (ex Varjag - pozn. red.)... bude mít druhá letadlová loď vyspělejší technologie a lepší schopnosti, s lepší spolupráci mezi systémy," uvedla na začátku minulého roku čínská státní tisková agentura Xinhua.

Získat informace o čínské vojenské technice je velmi obtížné. Na rozdíl od Spojených států nebo Evropy, kdy je zavádění nových zbraní široce komentováno a sledováno v médiích, není o nové třídě Type 001A a postupu prací příliš informací.

„Všichni dobře vědí, že první letadlovou lodí, kterou má k dispozici čínské vojenské námořnictvo, je (letadlová loď) Liao-ning. Příslušné úřady posoudily tuto otázku ze všech stran a poté byly zahájeny zkušební a konstruktérské práce na stavbě druhé letadlové lodi. V současné době probíhá projektování a stavba (letadlové lodi)," uvedl pouze na konci minulého roku mluvčí čínského ministerstva obrany.

Podle uniklých fotek a satelitních snímků se zdá, že první loď třídy Type 001A je téměř kompletní. V současné době je dokončena paluba a instalován skokanský můstek. Kromě toho Čína tajně pokračuje se stavbou druhé letadlové lodě třídy Type 001A v loděnicích nedaleko Šanghaje.

Celkově Čína plánuje postavit do roku 2025 šest letadlových lodí, z toho dvě na jaderný pohon. V takovém případě by Čína dokázala nasadit trvale tři až čtyři svazy letadlových lodí.

Type 001A technologicky nemůže soupeřit s nejnovější americkou lodí Gerald R. Ford. Americká loď zejména disponuje unikátním elektromagnetickám katapultem umožňující start prakticky jakéhokoliv letadla - od lehkých dronů, přes stíhačky až po velká a pomalá turbovrtulová letadla.

Naproti tomu skokanský můstek je sice levnější řešení, ale umožňuje posílat do vzduchu pouze výkonná proudová letadla, která se dokáží urychlit na dostatečnou rychlost bez použití katapultu.

Nicméně hlavní mocenské zájmy Číny leží většinou jen stovky kilometrů od čínského pobřeží. Čínská letadla AWACS (případně pátrací, průzkumné nebo protiponorkové letouny) tak mohou poskytovat krytí čínským letadlovým lodím z pozemních základen.

První letadlová loď čínské konstrukce může vyplout již koncem roku, ale další minimálně rok, dva potrvá instalace vnitřního vybavení a další rok námořní testy. Zavedení do výzbroje se očekává v roce 2019 nebo 2020. Počátečních operačních schopností, tedy schopnost zapojit se do bojových operací, by loď mohla dosáhnout opět o rok později.

Podle odhadů, zejména díky konstrukční blízkostí s třídou letadlových lodí Kuzněcov, se výtlak Type 001A odhaduje na 60 000 až 70 000 t. Loď pojme 30 až 40 stíhacích letadel J-15 (čínská kopie ruského Su-33) a vrtulníků.

Zdroj: The Huffington post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína na výstavě IDET 2015

Čína je v České republice v posledních měsících a letech velmi aktivní. Důkazem je zde narůstající ...

Čína se v Moskvě zajímá o česká letadla

V rámci prestižní mezinárodní letecké výstavy MAKS v Moskvě, která proběhla od 25. do 30. 8. 2015, ...

Čína a Ukrajina plánují společnou zbrojní výrobu

Po rozpadu Sovětského svazu zůstaly na území nově osamostatněné Ukrajiny významné zbrojní závody. ...

Dopravní letadlo Y-20: Čína buduje strategické letectvo

Čínské letectvo před několika dny oficiálně převzalo do výzbroje první strategické nákladní letadlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  16:09 26.07.2016

  Tak se mi zdá, že to časem bude připomínat jednu scénu z BigBang Theory, když Bernadet získala doktorát. Volně modifikováno: "Usa mají letadlové lodě, Čína má letadlové lodě, UK ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se mi zdá, že to časem bude připomínat jednu scénu z BigBang Theory, když Bernadet získala doktorát.
  Volně modifikováno:
  "Usa mají letadlové lodě, Čína má letadlové lodě, UK má letadlovou loď, Francie má letadlovou loď, Indide má letadlovou loď a Rusko... Rusko zná spoustu zemí které mají letadlovou loď" :)

  Ale upřímně, s jejich množstvím JZ letadlovky zas tak nepotřebují (nikdo si na ně netroufne) a na tatarské výpady vůči sousedům jim bohatě stačí (a vzhledem k následnému zatloukání mnohem vhodnější než letadlovka jak kráva na obzoru) zelení mužíčci a dovolenkáři...

  A v Sýrii (za kteréžto angažmá jsem jim vděčný) to bez těch kariérů jde taky.

  Otázka je, jak to bude v budoucnu..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2