Alláh akbar! První tanky Yeni Altay pro tureckou armádu

Alláh akbar! První tanky Yeni Altay pro tureckou armádu
První dva „sériové“ tanky Yeni Altay / Presidency of the Republic of Türkiye (Zvětšit)

Ve výrobním závodu tureckého průmyslového gigantu BMC Defence ve městě Arifiye došlo k předání dvou „sériových“ (ve skutečnosti dalších prototypů) tanků Yeni Altay (Nový Altaj; New Altay). Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil turecký prezident Recep Erdogan.

Samotný tank Yeni Altay, první prototypy nesly jméno Altay, není ani tak zajímavý kvůli svým (papírově proklamovaným) takticko-technickým vlastnostem. Jde o 65 tun vážící tank klasické konstrukce, se čtyřčlennou posádkou (má ruční nabíjení), kanonem ráže 120 mm (délky 55 ráží) s hladkým vývrtem, dieselový motorem typu power-pack nebo samostatným stabilizovaným senzorem velitele s 360° výhledem s funkcí „hunter-killer“ a „killer-killer“.

Z čistě takticko-technického hlediska jde o moderní tank. Nemá však na první pohled nic, čím by dominoval nad jinými současnými konstrukcemi – zejména tria tanků Leopard 2A7+, M1A2 SEPv3 nebo K2 Black Panther.

Tank Yeni Altay je však ztělesněním rychle se rozvíjejícího tureckého obraného průmyslu, jeho rostoucí nezávislosti na dodávkách ze zahraničí a rostoucí konkurenceschopnosti na světových trzích.

Export sofistikovaných zbraňových systémů je klíčovým vlivovým nástrojem diplomacie a zahraniční politiky každého státu. Export vyspělých zbraní doprovází navazování úzkých politických, diplomatických, bezpečnostních a zpravodajských vztahů. Tyto vztahy lze překovat do další, zejména ekonomické, spolupráce.

Často je dodávka (a následná provozní podpora) špičkových zbraní podmíněná sladěním zahraniční politiky kupujícího s prodávajícím. Současně vlastní silný obranný průmysl a schopnost vyvíjet a vyrábět špičkové zbraňové systémy, tedy zajistit si vlastními silami obranyschopnost, výrazně snižuje politickou závislost na jiných zemích.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Hlavní bojový tank Altay - pýcha tureckého zbrojního průmyslu

Turecké národní sebevědomí je na vzestupu. Muslimská země se skoro 80 milióny obyvatel je již nyní ...

Turecko je připraveno zahájit masovou výrobu tanků Altay

Podle deníku Hurriyet Daily News turecká společnost Otokar je připravena zahájit sériovou výrobu ...

Turecko spouští sériovou výrobu tanků Altay

Turecko-katarská společnost BMC vyhrála multimilardový kontrakt na sériovou výrobu nových tureckých ...

Turecký průmysl ukázal sériový tank Altay T.1

Během vojenské výstavy IDEF 2019 (International Defence Industry Fair 2019) v Istanbulu turecká ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.