První F-35A Lightning II pro Izrael

Slavnostní roll-out prvního F-35; větší foto / Lockheed Martin

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v Texasu první stíhačku F-35A Lightning II. Izraelci ve stíhače F-35 “Adir” vidí nástroj, který židovskému státu pomůže udržet vojenskou nadvládu v regionu.

"Izrael je hrdý být první zemí v oblasti, která F-35 přijala a operuje s ní," uvedl na slavnostním ceremoniálu Avigdor Liberman, izraelský ministr obrany. "F-35 je nejlepší letadlo na světě a volba našeho nejvyššího vojenského vedení. Je jasné a zřejmé, že pro nás a celý region nová stíhačka F-35 "Adir" vytvoří skutečný odstrašující efekt a zvýší naše schopnosti na velmi dlouhou dobu."

"Jako pilot, který létal více než 30 let na obrovském množství letadel, mám tu čest létat na simulátoru F-35 ve Fort Worth a bylo to, jako bych držel budoucnost v mých rukou. Unikátní kombinace nejpokročilejší technologie, ničivosti a úžasného rozhraní člověk-stroj uvede svět k páté generaci (letadel pozn. red.)," komentoval převzetí brigádní generál Tal Kelman, šéf izraelského letectva.

"Je nám potěšením spolupracovat s Izraelem a pomáhat prohlubovat a utvrzovat spojenectví mezi našimi národy," uvedl Marillyn Hewson, předseda představenstva Lockheed Martin. "F-35 pomůže Izraeli zůstat majákem stability a síly v regionu a podpoří bezpečnost a ochranu vlasti pro další generace."

Stíhačku F-35 si prozatím objednalo 12 zemí po celém světě, které plánují do roku 2035 odebrat více než 3100 letadel. Ozbrojené síly Spojených států získají 2400 letadel.

Na vývoji a výrobě F-35 se podílí 11 zemí - devět původních partnerských států Austrálie, Kanada, Dánsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Turecko, Velká Británie a Spojené státy a dvě přidružené země Izrael a Singapur. Izrael se podílí především na vývoji a výrobě pokročilé helmy s průhledovým displejem HMD (Helmet-Mounted Displays) a výrobě vnějších částí křídel.

Celkově izraelský průmysl získá zakázky za 5,4 miliardy dolarů. Nyní jsou nasmlouvány zakázky za 775 milionů dolarů.

Všech 11 zemí dodává součástky pro všechna vyráběná letadla. Finální montáž a výstupní kontrola probíhá ve třech závodech - ve Fort Worth v Texasu, ve městě Cameri v Itálii a Nagoya v Japonsku.

Izrael se v současné době zavázal odebrat 33 stíhaček F-33A v průměrné ceně 110 milionů dolarů za letadlo. Izrael nákup z velké části financuje díky dlouhodobé finanční pomoci Washingtonu. V delším časovém horizontu židovský stát poptává až 75 letadel F-35A.

"Chceme získat 75 letadel," uvedl brigádní generál Kelman. "Izraelská stíhačka F-35 je první letoun 5. generace na Středním východě a umožní nám významně rozšířit naše schopnosti vůči všem elementům v oblasti.

Izrael objednal prozatím pouze verzi F-35A s klasickým startem a přistáním. Podle Kelmana však Izrael také zkoumá možnost nakoupit verzi F-35B s krátkým startem a kolmým přistáním. "Chceme, aby prvních 50 letadel byly A modely, ale následně zkoumáme možnosti. F-35B má proti modelu A určité omezení, především pokud jde o nosnost munice, ale má naopak další výhody, které nám mohou pomoci při řešení různých scénářů," uvedl Kelman.

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman v kokpitu F-35; větší foto / Lockheed Martin

První dvě F-35A dosednou v Izraeli v prosinci letošního roku. Až do roku 2021 pak Izrael každý rok získá šest letadel. První letka F-35 bude mít svůj domov na základně Nevatim Airbase v poušti Negev.

V současné době se vedou jednání o nákupu dalších 17 letadel F-35 mezi roky 2022 až 2024. Nákup je ale podmíněn navýšením finanční pomoci Washingtonu na období 2019 až 2029. V současné době Washington Izraeli každoročně poskytuje 3 miliardy dolarů na nákup vojenského vybavení, od roku 2019 chce ale Izrael každý rok 4 miliardy dolarů. 

Izraelské F-35 se liší především použitím originálních izraelských elektronických systémů, které umožní F-35 začlenit do systémů velení a řízení izraelského letectva.

Avšak prvních 19 izraelských F-35A bude prozatím (s výhledem budoucích úprav) odpovídat standardnímu provedení amerického letectva. Od druhé výrobní šarže budou všechna letadla vybavena izraelskými systémy.

Z počátku izraelské stíhačky F-35 mohou používat přesné pumy vzduch-země JDAM a Paveway a vzduch-vzduch dlouhého dosahu AMRAAM - nesené ve vnitřních zbraňových šachtách. Pozdější F-35 s izraelskými systémy ponesou i izraelské zbraně, jako například pumu vzduch-země Spice 1000.

Zdroj: Lockheed Martin

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový JAS-39E Gripen představen

Švédská firma SAAB před několika dny veřejnosti odhalila nejnovější generaci stíhačky JAS-39 Gripen. ...

Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně

Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj ...

Tohle se bude Rusku líbit. Jak zničit stíhačku F-35?

Americký magazín National Interest ve svém článku Revealed: How to Kill a F-35 Joint Strike Fighter ...

Bude MiG-35 připraven na bitvu s F-22 a F-35?

Ruské letectvo již několik let netrpělivě vyhlíží nové frontové stíhací letadlo MiG-35, nástupce ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • zimbio
  13:34 27.06.2016

  Ale zrejmě NI!Neprodali,lebo: Málokedy súhlasim s pindos generálom,no tenkráte ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale zrejmě NI!Neprodali,lebo:
  Málokedy súhlasim s pindos generálom,no tenkráte JA!
  http://cz.sputniknews.com/svet...
  Oni té fosforeskujúce gebuľe,ked sú nasr.né,tak aj pravdu řeknú,ale to len málokedy!Škoda,že ten kotel fekálií nebude příštím prezidentem,bol by srandy kopec!Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  13:24 27.06.2016

  Keby si pár lajtungov2 objednali i rusi,co myslíte,predali by im je?

  Keby si pár lajtungov2 objednali i rusi,co myslíte,predali by im je?

 • Beld
  12:11 27.06.2016

  Tak je myslim jasne , ze kdyby meli sanci misto f-35 nakoupit f-22 tak by se rozhodli jinak . Vedi co delaji a f-35 bude jiste vyznamnym vylepsenim minimalne utocnych operaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak je myslim jasne , ze kdyby meli sanci misto f-35 nakoupit f-22 tak by se rozhodli jinak . Vedi co delaji a f-35 bude jiste vyznamnym vylepsenim minimalne utocnych operaci izraele v oblasti ( A ty jsou potreba ) ... Iran z toho bude na prasky...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:30 27.06.2016

  Charlie, není mi moc jasné, proč v případě IDF je rozumné nahradit Šestnáctky Třicetpětkami, zatímco u USAF ne? Nebo jste to myslel jinak?

  Charlie, není mi moc jasné, proč v případě IDF je rozumné nahradit Šestnáctky Třicetpětkami, zatímco u USAF ne? Nebo jste to myslel jinak?

 • Klimesov
  11:26 27.06.2016

  Charlie: Dozajista máte v mnoha věcech pravdu, ale upřímně co by na tom šlo zlepšit? Co by na tom šlo udělat konkrétně jinak a líp? Problém v tom, že by šlo udělat něco líp, je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: Dozajista máte v mnoha věcech pravdu, ale upřímně co by na tom šlo zlepšit? Co by na tom šlo udělat konkrétně jinak a líp? Problém v tom, že by šlo udělat něco líp, je v tom, že tenhle stroj není defakto s čím srovnat. Srovnávat F-35 s letouny 4++ generace je trochu zavádějící, jelikož by se srovnával vrchol letounů 4 generace, které mají za sebou dlouhou dobu vývoje a modernizací, s letounem, který je teprve na začátku své cesty a má před sebou ještě pěknou řadu let modernizace a vylepšování.
  Navíc podle toho co jsem se o F-35 dočetl, tak ta nemá přinést jen nové technologie, ale i nový způsob nasazení, novou strategii, taktiku atd. A pokud přicházíte s něčím novým nedokážete 100% říct že by to šlo udělat jinak a líp.
  V tom já vidím největší problém v kritice F-35, že stále spousta lidí neústupně stojí za starým systémem vedení boje a stále si myslí, že veškerá letadla musí být konstruována tak jak byla konstruována doteď.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  11:25 27.06.2016

  Nojo zase pochybnosti, moudrosti a ono hovno to ví! Někde si něco přečíst to není výhra! Oni co kupují ty f-35 jsou hlupáci že?! Vše ukáže čas!!!! A potom třebas změníte či ...Zobrazit celý příspěvek

  Nojo zase pochybnosti, moudrosti a ono hovno to ví! Někde si něco přečíst to není výhra! Oni co kupují ty f-35 jsou hlupáci že?! Vše ukáže čas!!!! A potom třebas změníte či změníme názor!Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  11:21 27.06.2016

  Charlie: Tak ono bude záležet jestli ta cena bude postupně klesat jak se říká a dosáhne nějakých těch 60-80 milionů tak by to nemuselo být tak hrozné. Izraelci je prostě nakoupí za ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: Tak ono bude záležet jestli ta cena bude postupně klesat jak se říká a dosáhne nějakých těch 60-80 milionů tak by to nemuselo být tak hrozné. Izraelci je prostě nakoupí za tuto cenu už teď v IOC zatímco zbytek bude muset platit plnou cenu alespoň do spuštění plné produkce. A ono je pro ekonomiku výhodnější když někomu zaplatíte 20 procent ceny, když on si musí zaplatit 80 procent, protože je to lepší než kdyby si nekoupil nic, na tomto principu fungují i slevy v supermarketech,

  S tím zda by šlo za ty prachy postavit něco lepšího z části souhlasím, ale jak píšete kvůli problémům a kompromisům narostla značně cena, původně to mělo stát 40-50 milionů myslím. Měli si dát požadavky svoje a rozdělit výrobu do daných států jak to je dnes a potom to prodávat v různých modifikacích viz Izrael teď než to patlat do jedné.

  A chtěl bych se zeptat jak to myslíte s tím, že není vhodná pro USAF?Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  10:56 27.06.2016

  Klimesov: myslím, že takhle ten příspěvek od strikehawka nebyl myšlen. Nejde o to, že by F-35 byla šrot, co se neodlepí od runwaye a neumí odhodit ani železnou bombu, to tady ...Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov: myslím, že takhle ten příspěvek od strikehawka nebyl myšlen.

  Nejde o to, že by F-35 byla šrot, co se neodlepí od runwaye a neumí odhodit ani železnou bombu, to tady nejspíš nikdo neříká, dost lidi si spíš myslí, že za ty prachy šlo postavit něco mnohem lepšího, kdyby se nedělala spousta debilních kompromisů na jedné a netlačilo se na pilu na druhé straně.

  Pokud jde o nákup v případě izraele - no je rozdíl zaplatit 100 mega za super stíhačku ze svýho nebo zaplatit 100 mega za (třeba ne tak uplně) super stroj, ale vědět, že vám třetinu ceny proplatí prodávající.

  Mimochodem zrovna u Izraelců mi nákup F-35 dává mnohem větší smysl než třebas u USAF, jestli jí budou používat k tomu samýmu na co teď maj šestnáctky.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  09:55 27.06.2016

  Co má společného finanční podpora z USA Izraeli, která probíhá už několik desetiletí a ze které si Izrael zafinancoval mnoho slibných projektů, s kvalitou F-35? Pochybuju že zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

  Co má společného finanční podpora z USA Izraeli, která probíhá už několik desetiletí a ze které si Izrael zafinancoval mnoho slibných projektů, s kvalitou F-35? Pochybuju že zrovna Izraelské velení je tak hloupé, že bude nakupovat šmejdy s omluvou, však to defakto není za naše peníze, a tím ohrožovali bojeschopnost svého letectva v konfliktech zmítané oblasti, kde je chce kdejaký sousední stát zničit.
  Nezlobte se na mně, ale obhajovat myšlenku že F-35 je šrot jen proto, že ho Izrael nakupuje z finanční podpory USA je jednoduše zcestné a ukazuje to jen na to, že odpůrci F-35 už hledají záminky kde můžou jen aby si obhájili svoje.Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  09:38 27.06.2016

  Stačí si pořádně přečíst text článku. Cituji : "Izrael nákup z velké části financuje díky dlouhodobé finanční pomoci Washingtonu" To se nakupuje když to platí někdo jiný. O ...Zobrazit celý příspěvek

  Stačí si pořádně přečíst text článku. Cituji : "Izrael nákup z velké části financuje díky dlouhodobé finanční pomoci Washingtonu"
  To se nakupuje když to platí někdo jiný. O proklamovaných schopnostech F-35 a nadřazenosti pochybuji velmi ale za finančních podmínek, které má Izrael bych jejich nákup velmi lehce strávil.....Skrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  09:34 27.06.2016

  Marillyn Hewson je žena :)

  Marillyn Hewson je žena :)

 • madrabbit
  09:24 27.06.2016

  Když si člověk čte o Izraeli a jeho letectvu, tak nemám pocit, že by pochybovali o kvalitách F-35, když ho chtějí koupit a provozovat. Možná by potřebovali pomoc od některých zde ...Zobrazit celý příspěvek

  Když si člověk čte o Izraeli a jeho letectvu, tak nemám pocit, že by pochybovali o kvalitách F-35, když ho chtějí koupit a provozovat. Možná by potřebovali pomoc od některých zde přítomných :-)

  OT: Ať žije flamewar, pojďme diskutovat o koloních, obsazení Krymu, výrobě sirek a dalších souvisejících tématech :-DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3