Strategický bombardér B-21 Raider: Ochránce východní Evropy a východní Asie

Strategický bombardér B-21 Raider: Ochránce východní Evropy a východní Asie
B-21 Raider / Northrop Grumman (Zvětšit)

V pátek poprvé vzlétl americký strategický stealth bombardér šesté generace B-21 Raider. Stroj přeletěl na leteckou základnu Edwards (Edwards Air Force Base) v Kalifornii. Raider je jedním z nejdůležitějších zbraňových programů USA. Pokud někdo napadne americké spojence, první zareagují bombardéry Raider.

Premiérový bombardér s přezdívkou Cerberus (Hádův pes, který hlídá brány podsvětí, aby zabránil mrtvým v útěku) při svém úvodním letu odstartoval z výrobního střediska Plant 42 v Palmdale a přelétl na 40 kilometrů vzdálenou základnu Edwards.

„Letoun B-21 Raider je ve fázi letových zkoušek,“ potvrdil mluvčí amerického letectva (USAF). „Letové zkoušky jsou kritickým krokem v testovací kampani řízené Zkušebním střediskem letectva [Air Force Test Center] a kombinovanou zkušební jednotkou [Combined Test Force] B-21 412. testovacího křídla [412th Test Wing]. Cílem kampaně je poskytnout schopnost přežitelného penetrujícího úderu na dlouhou vzdálenost k odvrácení agrese a strategických útoků proti Spojeným státům, spojencům a partnerům.“

V současné době je ve výrobě šest B-21. Zkušební letouny se vyrábějí na stejné výrobní lince s použitím stejných výrobních zařízení, jako sériové bombardéry.

Autor se nebude pouštět do technických spekulací – ostatně nic oficiálního není známo. Ani z analýzy fotografií nelze příliš zjistit. Například zda má B-21 dva (pravděpodobně ano) nebo čtyři motory. Za zmínku stojí snad neobvyklé řešení pumovnice. Kromě jedné centrální pumovnice jsou po stranách ještě menší. Proč? Zatím nevíme.

To skutečně podstatné je, jaké schopnosti se od B-21 očekávají. Požadované schopnosti uceleně a v kontextu popisuje dokument Understanding the B-21 Raider: America’s Deterrence Bomber od plukovníka letectva v záloze Marka Gunzingera. Dokument vznikl pro washingtonský think-tank Mitchell Institute.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Game-changer pro české letectvo: Společné operace stíhaček F-35 a bombardérů B-21 Raider

Země NATO procvičují koncept společného nasazení stealth bombardérů B-2 Spirit a víceúčelových ...

PREMIUM Bombardér B-21 Raider pro válku na dvou frontách

Nové americké strategické stealth bombardéry B-21 Raider umožní americkým ozbrojeným silám vést ...

Šestý operační imperativ: Strategický bombardér B-21 Raider

První let nového amerického strategického bombardéru B-21 Raider proběhne v letošním roce. Je o tom ...

Nové taktické jaderné pumy B61-13 pro bombardéry B-21 Raider

Američané spouštějí vývoj nové taktické jaderné gravitační pumy B61-13. Ta ve výzbroji doplní slabší ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.