První nové útočné pušky Kalašnikov AK-12 pro ruskou armádu

První nové útočné pušky Kalašnikov AK-12 pro ruskou armádu
AK-12 / Koncern Kalašnikov (Zvětšit)

Koncern Kalašnikov začal sériově vyrábět nové ruské útočné pušky AK-12. Útočné pušky AK-12 se stanou novou standardní zbraní ruské armády, kde nahradí útočné pušky AK-74, resp. nejnovější verze AK-74M.

„Dne 20. prosince Koncern Kalašnikov předal první AK-12 v počtu 2500 kusů ruskému ministerstvu obrany. Je to první zákazník, kterému Koncern Kalašnikov dodal nejnovější zbraně,“ stojí v tiskové zprávě Koncernu.

Ruská armáda na začátku tohoto roku souhlasila se zavedením hned čtveřice nových útočných pušek do výzbroje. Pušky AK-12 (5,45×39 mm) a AK-15 (7,62×39 mm) se stanou standardní výzbroji ruského vojáka. AK-15 v ruské armádě nahradí zbraně AKM. Útočné pušky A-545 (5,45×39 mm) a A-762 (7,62×39 mm) od firmy Děkťarev jsou určeny pro ruské speciální jednotky.

Zmínka o ruské armádě jako o „prvním zákazníkovi“ není náhodná, protože 18. prosince jsme mohli vidět AK-12 v rukou katarských speciálních jednotek na vojenské přehlídce.

AK-12 je vyvíjená od roku 2011 v rámci širšího projektu ruského vojáka „21. století“ Ratnik. Nákup 2500 pušek AK-12 je největší jednorázový nákup nových útočných pušek ruskou armádou za posledních 30 let. Ostatně ve skladech ruské armády se nachází zhruba 17 milionů pušek AKM, AK-74 i AK-74M, které jsou určeny jak pro aktivní službu, tak pro případ mobilizace.

Vývoj AK-12 však nešel snadno, ani přesvědčování ruské armády, aby nové zbraně nakoupila. Koncern Kalašnikov začal vyvíjet AK-12 za vlastní náklady, protože ruská armáda novou pušku tehdy nechtěla, už jen kvůli velkému počtu AK-74 ve skladech.

V roce 2012 pušku AK-12 testoval Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství (CNIITOČMAŠ), který pro ruskou armádu provádí mimo jiné testování ručních zbraní. Podle informací ruského deníku Izvestija z roku 2013 ale zkoušky AK-12 odhalily „mnoho nedostatků“. O jaké nedostatky šlo, nebylo uvedeno, ale Koncern Kalašnikov (tehdy ještě Izmaš) slíbil všechny nedostatky odstranit a vytvořit „perfektní zbraň“. Puška AK-12 byla nakonec přijata pro státní testy až v roce 2017.


Finální podoba AK-12 s tlumičem; větší foto / Koncern Kalašnikov

Ostatně ohledně zbraní Kalašnikov se v Rusku vede debata řadu let. Jedna strana má zbraně řady AK za nejlepší na světě, a to kvůli extrémní spolehlivosti, nízké ceně, rychle výrobě a snadné obsluze. Jednoduše jde o dokonalou zbraň pro velkou válku, kde většinu vojáků budou tvořit málo vycvičení branci.

Navíc pro řadu lidí „Kalašnikov“ představuje jeden ze symbolů Ruska a je nemyslitelné, aby ruská armáda používala jinou zbraň nebo aby výrobce zbraní „Kalašnikov“ zanikl.

Druhá strana oponuje, že zbraně AK jsou uzpůsobeny podmínkám druhé světové války a nesplňují požadavky moderního boje.

Dalším problémem, což ostatně dokazuje rozběhnutí sériové výroby až v roce 2018, byla nepřipravenost ruské výrobní základny, resp. Koncernu Kalašnikov, na výrobu nových pušek. Jednoduše na strojích a výrobních linkách, kde vzniklo mnoho milionů kopií pušek AK-74, nebylo možné AK-12 vyrábět.


Ruští vojáci s AK-12; větší foto / Koncern Kalašnikov

V každém případě Koncern Kalašnikov, nesoucí jméno slavného konstruktéra a nositele řádu Hrdina Ruské federace Michaila Kalašnikova, byl vývoj a prodej AK-12 do armády zřejmě jedinou šancí, jak se dlouhodobě finančně dostat na nohy. Koncern, tehdy ještě Izmaš, v roce 2011 stal před bankrotem a ve stejném roce byl zatčen i Vladimír Grodetsky, jeden z vrcholných manažerů koncernu kvůli podezření z podvodu ve výši pěti miliard rublů. V té době navíc byl průměrný plat v koncernu 17 000 rublů, tedy 5000 Kč.

V důsledku toho státní koncern Rostec převzal v roce 2011 kontrolu nad slavným výrobcem zbraní. Zdá se, že se převzetí podařilo, protože podle posledních údajů zisk koncernu v roce 2016 činil 2,3 miliardy rublů (758 milionů Kč podle současného kurzu), což je zhruba stejně jako v případě České zbrojovky. Dodejme, že státní koncern Rostec nechal založit v roce 2007 Vladimir Putin.

Jaká je tedy AK-12 zbraň? AK-12 je útočná puška klasické konstrukce pracující na odběru prachových plynů po výstřelu z hlavně. Zbraň nemá záchyt závěru, podobně jako AK-74. Puška AK-12 může využít zásobníky (na 30, 60 a 96 nábojů) ze zbraní AK-74.

AK-12 bez zásobníku má hmotnost 3,5 kg, délka hlavně je 415 mm, délka zbraně se složenou pažbou 688 mm, s pažbou pak 862 až 922 mm. Zbraň dosahuje kadenci 600 až 650 ran za minutu.


Krátké představení a ukázka chování AK-12 při střelbě.

Hlavní výhodou AK-12 oproti AK-74 má být větší stabilita při střelbě a menší zpětný ráz. Zbraň si přitom zachovává robustnost a spolehlivost svého předchůdce. Z ergonomického hlediska je největším přínosem použití Picatinny lišt, které umožňují instalaci zaměřovačů a taktického vybavení od světových výrobců.

Nově (oproti AK-74) je řešeno horní pouzdro závěru, které se pomocí dvou zámků pevně fixuje na zbraň. Horní pouzdro s Picatinny lištou tak tvoří stabilní platformu pro montáž nejrůznější optiky. Picatinny lišty umožňují instalovat taktické příslušenství od světových výrobců nebo 40mm granátomet.

Zbraň má tři režimy střelby, a to jednotlivé rány, dvouranná dávka a automat. Podle magazínu The Firearm Blog možnost dvouranné dávky si vyžádala ruská armáda.

Skládací a délkově nastavitelná pažba je typu „AR-15“. Pažba má čtyři polohy, zajímavé ale je, že nosná trubka pažby má jiný průměr, než mají zbraně rodiny AR-15. Na AK-12 tak nebude možné nasadit komerčně dostupné pažby pro AR-15. Tenhle „nedostatek“ ale půjde samozřejmě poměrně snadno vyřešit.

Zdroj: FAB, RIA, RT, Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Legenda pokračuje – Kalašnikov AK-12

Puška AK-12 je nejnovějším nositelem slavné značky „Kalašnikov“. V těchto dnech AK-12 podstupuje ...

Kalašnikov AK-12 pro ruskou armádu?

Ruská zbrojařská firma Izhmash v červnu letošního roku zahájí státní akceptační zkoušky své ...

Ruská armáda nakupuje nové pušky Kalašnikov AK-12

Ruská armáda v rámci programu vojáka budoucnosti Ratnik plánuje od příštího roku začít nakupovat ...

Útočné pušky AK-12 a A-545 pro ruskou armádu

Podle Olega Bočkareva, místopředsedy ruské Vojensko-průmyslové komise, ruské ministerstvo obrany ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zbrojir
  09:48 31.12.2018

  A ještě návod pro ty, co si to budou chtít vyzkoušet na střelnici. Pak možná názor na zbraně systému AK poněkud přehodnotí….

  https://www.youtube.com/watch?...

  A ještě návod pro ty, co si to budou chtít vyzkoušet na střelnici. Pak možná názor na zbraně systému AK poněkud přehodnotí….

  https://www.youtube.com/watch?...

  • Czertik
   19:29 31.12.2018

   Ano, jdou menit zasobniky rychle. Ale to nemeni nic na tom, ze u sachtoveho by to slo rychleji.

   Muzes najit na netu video, kdy ti chlapek vymeni zasobnik u pistole behem 0,18s.

   Ano, jdou menit zasobniky rychle. Ale to nemeni nic na tom, ze u sachtoveho by to slo rychleji.

   Muzes najit na netu video, kdy ti chlapek vymeni zasobnik u pistole behem 0,18s.

   • Zbrojir
    19:52 31.12.2018

    Tak systém na AR 15 je samozřejmě rychlejší, ovšem za předpokladu dvou stejně dobře vycvičených střelců, ale při praktickém užití útočné pušky v boji, to zase není vážnější ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak systém na AR 15 je samozřejmě rychlejší, ovšem za předpokladu dvou stejně dobře vycvičených střelců, ale při praktickém užití útočné pušky v boji, to zase není vážnější handicap AK, navíc z technického hlediska, jak jsem níže psal, je mnohem více argumentů pro jednoduchý a odolný systém kotvení zásobníků u AK.

    Já očekávám, že těchto nových AK 12 se vyrobí jen určité množství, hodně zbraní typu 74 se zmodernizuje, a vybrané speciální jednotky dostanou
    cenově náročnější a sofistikovanější produkty….

    Co mně spíš vadí, tedy jen z pohledu na přiložené video, že opora pro hlavu je zde hodně nízko (při aplikaci kolimátoru), a to mě štvalo i na Berylu…musel jsem si u něj dodělat lícnici…

    Kdo střílí, tak ví, že při rychlé střelbě nemůže hlava chodit jinam, než puška…
    Jasně, voják je obvykle vystrojen i balistikou, ale stejně se mi zde zdá opora hlavy dost nízko…Skrýt celý příspěvek

 • dejf
  13:03 30.12.2018

  chápu tlak na výrobní cenu, ale nevidim nějak zásadní inovaci, která by znemožnila modernizaci původních minimálně aks 74 na ak12. rám zbraně mi podle fotek přijde shodnej, ...Zobrazit celý příspěvek

  chápu tlak na výrobní cenu, ale nevidim nějak zásadní inovaci, která by znemožnila modernizaci původních minimálně aks 74 na ak12.

  rám zbraně mi podle fotek přijde shodnej, včetně úpravy pro montáž pažby, která na ak74 s pevnou pažbou není. asi bylo nutné zachovat většinu forem na lisování rámů, předpokládám, že těch forem maj plný sklady pro strýčka příhodu. teda ne plnej sklad, ale v každym podniku, kde maj lis je maj ve skladu.

  otázkou za miliardu rublů je přesnost sesazení (i opakovaného) horního krytu. pokud bude dostatečná (asi jo, když to tak vyrábějí), tak asi v pohodě. prodloužení záměrné při použití mech. mířidel není na škodu a možnost montáže optiky bez bočního railu je taky pokrok. jako opravdovou inovaci vidím (vlastně nevim, jestli je to ironie nebo to myslim vážně) úpravu páky pojistky/přeřadovače střelby, kterej má v polovině lem pro ovládání ukazovákem pravé ruky. asi to bude oblíbená úprava starších kousků rodiny ak. rail na horním krytu rámu bude asi nýtovanej, ale podle fotky to nepoznám, spíš to vidim jako jedinou logickou volbu.

  já bych asi konstruoval jinak, ze všech uloženek bych vyrval sestavu hlavně, závěru, pístu a spouště a nacpal to do jinejch rámů, který sou stavěný opačně, tedy s ukotvením hlavně v upper reciveru. zásadní chybou by bylo, že by to hrozně připomínalo pušky řady ar, což je předpokládám trochu problém. i když teda při troše fantazie by to šlo i zakamuflovat. ale nejdražší díly by se zachovaly a ten zbytek odepsat by zas tak nebolelo. a lidská práce v rusku nestojí jako ve švajcu, to si nalhávat nebudeme.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   17:25 30.12.2018

   Kalasnikov myslim v roku 2015 predstavil modernizacny balicek pre povodne AK-cka ktory uzitnymi vlastnostami je na tom istom co AK 12 (okrem dvojrannej davky)

   Kalasnikov myslim v roku 2015 predstavil modernizacny balicek pre povodne AK-cka ktory uzitnymi vlastnostami je na tom istom co AK 12 (okrem dvojrannej davky)

 • vojáček v záloze
  18:57 29.12.2018

  K představám některých diskutérů o tom, jak je koncern Kalšnikov existenčně závislý na prodeji několika nových pušek ruské armádě: - výrobce produkuje krom vojenských zbraní i ...Zobrazit celý příspěvek

  K představám některých diskutérů o tom, jak je koncern Kalšnikov existenčně závislý na prodeji několika nových pušek ruské armádě:

  - výrobce produkuje krom vojenských zbraní i zbraně pro policejní a civilní zákazníky.
  - snaží se expandovat na trh s dopravními prostředky.

  Nejsem znalec trhu a mnohé články jsou starší, ale po chvilce gůglování vyjedou fakt zajímavé výsledky.

  https://www.peak.cz/kalasnikov...

  https://www.denik.cz/ekonomika...

  https://auto.idnes.cz/kalasnik...

  https://www.freeglobe.cz/Artic...

  https://zpravy.idnes.cz/americ...


  http://droneweb.cz/aktuality/i... Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   19:21 29.12.2018

   a nezabudni na trpajzlika. Toho ma tiez Kalasnikov najvacsieho :) alebo si pogoogli ako vsetky tie bombasticke projekty dopadli a preco ho musel pravziat stat. Toto je len forma ...Zobrazit celý příspěvek

   a nezabudni na trpajzlika. Toho ma tiez Kalasnikov najvacsieho :)

   alebo si pogoogli ako vsetky tie bombasticke projekty dopadli a preco ho musel pravziat stat. Toto je len forma dotacie a podpora exportuSkrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  17:17 28.12.2018

  Vážení priatelia,môžeme sa tu donekonečna dohadovať o tom,či záchyt je alebo nie je potrebný. Dôležitá vec,ktorá spomenutá nebola je fakt,že ruské ozbrojené sily sily sú ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážení priatelia,môžeme sa tu donekonečna dohadovať o tom,či záchyt je alebo nie je potrebný. Dôležitá vec,ktorá spomenutá nebola je fakt,že ruské ozbrojené sily sily sú ekonomicky stratové. Na rozdiel od napr. Amerických,Ruské si na seba nedokážu zarobiť,sú v podstate čiernou dierou,kde sa musí každoročne utopiť skoro 5% ruského HDP. A preto je pre nich nevyhnutné vyvinuté zbrane predávať v zahraničí.Ale tam sa im môžu vykaˇšlať na ruský skill vypilovaný k dokonalosti 50 ročným cvičením . Zvlášť dnes,v dobe,keď si môžete zadovážiť taký luxus ako je HK416 alebo SCAR.
  Základnou chybou bolo rozhodnutie nevyvinúť verziu zo záchytom aspoň pre zahraničný trh. Tiež by sa dalo uvažovať o tom,či má zmysel zavádzať nové pušky v čase,keď ich hlavný protivník(NATO) prechádza na novú ráž.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   17:27 28.12.2018

   Unione, vy máte našlápnuto. Nejdříve neznalé kecy o ruské neschopnosti vyvinout záchyt závěru (měli ho už v roce 1916, má ho třeba Makarov), potom hlouposti o výdělečnosti armád ...Zobrazit celý příspěvek

   Unione, vy máte našlápnuto. Nejdříve neznalé kecy o ruské neschopnosti vyvinout záchyt závěru (měli ho už v roce 1916, má ho třeba Makarov), potom hlouposti o výdělečnosti armád (svěřte se nám, kolik peněz přinesla do federálního rozpočtu armáda USA, a kolik třeba naše). A konečně blábolení o tom, jak AK bez záchytu je neprodejné.
   Schválně znalče: jak se jmenuje nejvyráběnější vojenská puška této planety?Skrýt celý příspěvek

   • UnionPacific
    20:58 28.12.2018

    To že vďaka jednoduchosti je AK najvyrábanejšia,veľa nezmanená....Afganci si dokážu ukuť AK aj v jaskyni...aj Vietnamci si ich taktiež svojpomocne vyrábali a opravovali....ale k ...Zobrazit celý příspěvek

    To že vďaka jednoduchosti je AK najvyrábanejšia,veľa nezmanená....Afganci si dokážu ukuť AK aj v jaskyni...aj Vietnamci si ich taktiež svojpomocne vyrábali a opravovali....ale k čomu im to bolo nakoniec dobré,keď ani jedni proti Američanom nevyhrali ani jedinú priamu bitku ?

    AČR ani OSSR si na seba nezarobia.
    Neviem,koľko priniesla US Army do federálneho rozpočtu,ale minimálne US Navy si na seba dokáže zarobiť už len tým,že chráni námorné cesty. V tomto zmysle si Kuznecov nikdy na seba nezarobil ani rubeľ. No a tiež sú tu armádne technológie ,ktorých pôvod je v armáde, ako počítač,mikrovlnka,GPS,...je toho určite viac. A teraz Rusko: Ktoré technológie,ktoré vymysleli pre armádu,im priniesli niečo do rozpočtu ? Veď aj ten ospevovaný Ak sa vyrába bez licencie na vš. kontinetoch a Rusi utreli hubu.Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     22:38 28.12.2018

     Jasně. USA v Afghánistánu a Vietnamu vyhrály. Díky záchytu závěru. A pak jste se vvzbudil s rukou v nočníku. Armáda RF brání jednu z nejrozsáhlejších a nejbohatších oblastí souše. ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně. USA v Afghánistánu a Vietnamu vyhrály. Díky záchytu závěru. A pak jste se vvzbudil s rukou v nočníku. Armáda RF brání jednu z nejrozsáhlejších a nejbohatších oblastí souše. Voila, vydělá si na sebe.
     Tak znovu: kolik vydělá armáda USA?Skrýt celý příspěvek

     • UnionPacific
      12:52 29.12.2018

      Fenri: Vy prekrucujete moje slová,a vkladáte mi do úst slová,ktoré som nepovedal a to väčšinou znamená koniec normálnej diskusie. Ale aj tak Vám odpoviem . 1. Nepísal som nič o ...Zobrazit celý příspěvek

      Fenri: Vy prekrucujete moje slová,a vkladáte mi do úst slová,ktoré som nepovedal a to väčšinou znamená koniec normálnej diskusie. Ale aj tak Vám odpoviem .
      1. Nepísal som nič o tom,že USA v Afganistane a Vietname vyhrali...len píšem,že Vietnamci ani Afganci nevyhrali ani jedinú bitku. Zjavne im absencia záchytu nepomohla. Možno ste čítal knihu Marcusa Lutrella Operace Red Wings...bola aj sfilmovaná pod názvom REd Wings...u nás Na život a na smrť. Lutrell opisuje ich situáciu takto: viac ako 100 Talibancov vs 4 SEAL....výsledok...36 mrtvych Tálibancov a 3 SEAL...to je dosť mizerný výkon Afgancov s ich AKčkami bez záchytu záveru.
      2. Armáda RF nebráni jednu z najbohatších oblasti súše ,pretože drviv´á väčšina ruských zásob je stále v zemi.(Takže sa s nimi neobchoduje) Naproti tomu US Navy bráni konkrétne lode s konkrétnym tovarom.
      Koľko zarobí US Army ? NO berme ich ozbrojené sily ako celok,v takom prípade si na seba zarobia,nezabúdajte na fakt že USA nemajú problém niektoré technológie postúpiť komerčnému sektoru(GPS),dalej tvoria ich ozbrojené sily zároveň silu politickú...ich armády rozmiestnené na strednom východe vytvárajú tlak na prijateľné cen ropy,základna v paname zase tlak na prijateľné ceny za prechod prieplavom,základňa na Kube zase možnosť mučiť väznov bez toho aby im museli platiť niekedy odškodné,základne v Kórei a v Japonsku tvoria ekonomické páky na Čínu atď atď . NO a teraz Rusko : K čomu sú dobré základne v Kirgizstane, Sýrii,Arménsku ? Akú ekonomicko-politickú silu tvoria ? Už rozumiete ? To je to,čo som myslel,keď som napísal,že Ruské ozbrojené sily si na seba nezarobia.
      Dám Vám ešte iný príklad: Keby sa v Rusku našiel snílek-vizionár ako Musk,ktorý by chcel letieť do vesmíru,myslíte si že by mu Rusi dali prístup k technológiam Roskozmosu,aj keby si svoj program financoval sám ? Nedali. o tom to je. Ale Američania uvažujú inak. Spolupráca z Muskom im dáva možnosť zarobiť na budúcich úspechoch spojený napr. s ťažbou na astreoidoch,vesmírnej turistike a pod.
      K tomu AK : Keby neboli Rusi stále v zajatí mysle komunistickou ideólogiou,tak by vyrobili viac verzii AK12,pričom jednu verziu bez by vyrobili pre Armádu a tú verziu zo záchytom by urobili pre zahraničný trh. Tak by uvažovali Američania,keby vlastnili IŽmaš.
      4. K HK Mp5 : V tomto prípade porovnávate neporovnateľné,kvôli inej konštrukcii záveru. Valčekový vs Rotačný závorník. Mimochodom,už sú na trhu k dispozícií samopaly zo záchytom záveru ako je SIG MPX a mnohí odborníci tvrdia,že nahradí MP5 v úlohe najpouživanejšieho samopalu .Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      16:30 29.12.2018

      Union nie ze by som chcel rusit tvoje kruhy, ale kratka poznamka k bodu 4 zachyt zaveru ako taky nema nic spolocne s konstrukcnym riesenim samotneho zaveru ohladom uzamknutia pri ...Zobrazit celý příspěvek

      Union

      nie ze by som chcel rusit tvoje kruhy, ale kratka poznamka k bodu 4

      zachyt zaveru ako taky nema nic spolocne s konstrukcnym riesenim samotneho zaveru ohladom uzamknutia pri vystrele a je lauter jedno ci to je kyvna zavora, dynamicky zaver ci rotacne uzamykanie

      jednemu sa vnucuje otazka ci si vobec o nejakom zachyte zaveru pred teotuo diskusiou vobec tusil a ci aspon teraz vies o com sa tu piseSkrýt celý příspěvek

     • Czertik
      19:38 31.12.2018

      K operaci red wings - tak tam to konto mrtvych amiku je o dost vetsi, musis k tomu pripocitat o ony sestrelene vrtulniky s vysadkem/posadkou ktere jim leteli na pomoc. Ale zpatky k ...Zobrazit celý příspěvek

      K operaci red wings - tak tam to konto mrtvych amiku je o dost vetsi, musis k tomu pripocitat o ony sestrelene vrtulniky s vysadkem/posadkou ktere jim leteli na pomoc.
      Ale zpatky k tematu - souhlas s union pacific - fenri tu vyslovene prekrucuje to co napsal UP ci nekdo jiny.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    00:42 29.12.2018

    Tento Unionuv koment si musím vytisknout a uložit do zlatého fondu příspěvků v internetových diskusích:-) Ale abych mu nekřivdil. Jsou armády, které si na sebe musí vydělat. Třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Tento Unionuv koment si musím vytisknout a uložit do zlatého fondu příspěvků v internetových diskusích:-) Ale abych mu nekřivdil. Jsou armády, které si na sebe musí vydělat. Třeba Čínská, to je solidní korporace. Barmska, jestli se nic nezměnilo, tak taky. Pak si na sebe musejí vydělat všechny ty soukromé armády, jako Blackwater, Academy, Greystone, Wagner atd... Na některé operace, které neschválí kongres, si taky běžně přivydělává CIA, viz.nedavno připomínána kauza Írán contras. Ale tak asi původní příspěvek myšlen nebyl, že:-)Skrýt celý příspěvek

    • Eiffelos
     13:55 31.12.2018

     Blackwater už není, místo. Ji je academi

     Blackwater už není, místo. Ji je academi

  • fenri
   17:33 28.12.2018

   Ještě jen pro úplnost Unione, rozepište se o chybě a neschopnosti Heklera. Neměli přemoudrého Uniona, aby jim vysvětlil, jakou chybu dělají, když designují klumpr jménem MP5 ...Zobrazit celý příspěvek

   Ještě jen pro úplnost Unione, rozepište se o chybě a neschopnosti Heklera. Neměli přemoudrého Uniona, aby jim vysvětlil, jakou chybu dělají, když designují klumpr jménem MP5 bez záchytu závěru.

   Svým způsobem je legrační, že světově nejúspěšnější útočnou pušku, samopal a samonabíjecí malorážku spojuje jedna jediná věc: absence záchytu závěru:-DDSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:58 28.12.2018

  Nechápu některé diskutující. Pušky této kategorie se tu řešili již mnohokrát a přesto většinou ti stejní jedinci nechápou smysl a účel konstrukce zbraně a ještě navíc s tupostí ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu některé diskutující. Pušky této kategorie se tu řešili již mnohokrát a přesto většinou ti stejní jedinci nechápou smysl a účel konstrukce zbraně a ještě navíc s tupostí mezků si dovolují hodnotit různé konstrukční prvky, aniž by tušili natož věděli alespoň základ. Obdivuji fenriho, že má stále sílu to dokola těmto jelimánkům vysvětlovat.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   17:34 28.12.2018

   Já mám pušky a pistole rád. Tak moc, že se o nich bavím s každým. Prostě hračky...

   Já mám pušky a pistole rád. Tak moc, že se o nich bavím s každým. Prostě hračky...

 • UnionPacific
  10:50 27.12.2018

  Zvláštni národ,títo Zauralci....predvčerom otestovali Avangarda...úspešne....hypersonické rakety sú pre nich trivialita...ale vyrobiť záchyt záveru ? Tak to veru nie,to už je nad ...Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštni národ,títo Zauralci....predvčerom otestovali Avangarda...úspešne....hypersonické rakety sú pre nich trivialita...ale vyrobiť záchyt záveru ? Tak to veru nie,to už je nad ich možnosti,nehovoriac o tom,že Ivan Ivanovič Ivanov ,ktorý mal na starosti vývoj záchytu záveru ,kvôli platu emigroval a dnes maká pre Colt.Skrýt celý příspěvek

  • balm
   13:32 27.12.2018

   Svéráz ruské konstrukční školy lze spatřit i při pohledu na jejich kolová a pásová vozidla. Rus vymyslí cokoliv, jen aby nemusel stavět a opravovat silnice. Ale vážně, ruské ...Zobrazit celý příspěvek

   Svéráz ruské konstrukční školy lze spatřit i při pohledu na jejich kolová a pásová vozidla. Rus vymyslí cokoliv, jen aby nemusel stavět a opravovat silnice.

   Ale vážně, ruské konstrukce lpí na jednoduchost a účel. Úplně každý výrobek, ať už jde o AK74 nebo UAZ, se vyznačuje absencí všeho nepotřebného. Genialita jednoduché konstrukce s absencí všecho zbytečného se projeví až v polních podmínkách. AK-47M/AK-74 se používá snad ke všemu. Ruské speciální síly používají AK pro kliky, jako pouta na živý lidský štít, prohloubení zákopů, páka pod kola zapadlého auta, pádlo ... Vydrží nejhrubší zacházení a bude fungovat v poušti, pralese i na Sibiři. U vozidel je symbolem průchodnosti, odolnosti a jednoduchosti UAZ. Překvapivě se UAZ-452 používá i v USA. Žádný cestovní komfort, ale naprostá spolehlivost a průchodnost prakticky libovolném terénu. Jen tomu dávají velké "balony". Ten konkrétní kousek, kterým nás vezli byl prý 7 utopen a zničit ho lze snad jen pádem z útesu. Sníh, nezamrzlá bažina, šotolina, ... a stejně se drápal kupředu. Tam kde bys jinak urazil poloosu UAZ maximálně poposkočí a jede dál. Všchno je masivní, bytelné a maximálně primitivní. Ruský svéraz do jejich podmínek. Ani se tomu nedivím, člověk občas neví, jestli je to náklaďák, ponorka, tank, bagr, loď, nebo všechno dohromady. Můžeme se smát, ale jestli něco umí, tak kašlat na silnice :-)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   14:36 27.12.2018

   Unione, kdybyste nebyl troll a něco málo si o problematice zjistil, tak byste se dozvěděl, že armáda zachytí nechce. Země co dělá špičkové jaderné ponorky a léta do Vesmíru a ...Zobrazit celý příspěvek

   Unione, kdybyste nebyl troll a něco málo si o problematice zjistil, tak byste se dozvěděl, že armáda zachytí nechce. Země co dělá špičkové jaderné ponorky a léta do Vesmíru a opravdu zvládne vyrobit výstupek na zásobníku a přidat do pušky pružinku a zoubek. Ale jouda, co asi pušku v ruce v životě nedržel, si myslí, 6e záchyt je nějaká tajemná high-tech součástka, jejíž znalost je vyhrazena toliko vybraným zemím.Skrýt celý příspěvek

   • 17:01 27.12.2018

    jop, spominal si, ze si niekde cital aj dovody preco je to tak. Vedel by si na to najst link ci to je uz pase? Dost by ma to zaujimalo a na AK mi to chybalo kedze som bol na to ...Zobrazit celý příspěvek

    jop, spominal si, ze si niekde cital aj dovody preco je to tak. Vedel by si na to najst link ci to je uz pase? Dost by ma to zaujimalo a na AK mi to chybalo kedze som bol na to zvyknuty z 58 mySkrýt celý příspěvek

  • fenri
   17:57 27.12.2018

   Ach jo, ta vlákna tady, to je peklo - každopádně pro příspěvek v 17:01: Proč první AK nedostaly záchyt nevím exaktně. Jistě to nebylo tím, že tuto kosmickou technologii Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

   Ach jo, ta vlákna tady, to je peklo - každopádně pro příspěvek v 17:01:
   Proč první AK nedostaly záchyt nevím exaktně. Jistě to nebylo tím, že tuto kosmickou technologii Rusové neznali. Třeba starší SKS záchyt má. Ostatně už ruská "útočná puška" Fedorova 1916 má záchyt závěru.
   Tipuji, že je to proto, že tato funkce v reálném boji významná není. Hezky popsáno proč je to třeba tady: "There is a very well known trainer that is very pro-AK47. He has quite a following. He claims that the last round bolt hold open is an overrated feature on a fighting rifle. He says that in real combat with AR style weapons, many people don't even notice that the bolt has locked back. The shooter keeps trying to pull the trigger with no result. His logic is that this makes it an unnecessary feature." Prostě v reálném boji, kraválu, výbuších, stresu, tmě, oslnění... stejně nevidíš, že máš závěr vzadu. Mačkáš - střílíš, nestřílí to - přebíjíš. Korektně stejně máš mrknout, zda máš náboj v komoře (proto máš u AR bolt forward assist - je spíš pro korektní pozici závěru po kontrole, než pro zběsilé rvaní seklého náboje do komory, což je většinou silně kontraproduktivní). A jakmile se AK dělal bez záchytu, vypracovaly se příslušné drily a desítky milionů branců za SSSR procházely 50 let výcvikem, jak na AK bez záchytu. Následně už armáda RF záchyt výslovně nechtěla. S příslušným výcvikem je ovládání a přebíjení AK skutečně dost rychlé (jak poznamenal Zbrojíř).
   Tady to (navzdory jednomu zbytečnému kroku navíc) dává chlapík dost svižně:
   https://www.youtube.com/watch?...
   i mládeneček tady
   https://www.youtube.com/watch?...
   je zatraceně rychlý. Jak radno zříti, záchyt mu vůbec nechybí.

   Tohle video je docela zajímavé. Jednak ukazuje velké individuální rozdíly (čili je to o rukách, ne o pušce) i u stejné zbraně, za druhé ukazuje jaký vlvi má úroveň "nahmatání" zbraně jendotlivcem (kluci střílí z drtivé většiny AR a je to vidět) a za třetí se ukazuje, že ani záchyt (třeba u mé velmi oblíbené M1A, resp. M-14) zas takovou roli nehraje, protože zrovna s ní jsou hoši relativně pomalí.
   https://www.youtube.com/watch?...

   Prostě ruce, potom ruce a zase ruce a za hodně dlouho nic možná puška.

   Mimochodem záchyt nepoužívá ani slavný a masově používaný HK MP5. Asi jen idiota by napadlo psát o tom, že kontruktér, který by byl schopen Heklerům vyvinout záchyt teď utekl k Číňanům...
   Osobně jsem přešel ze zbraně se záchytem (Sa-58) na zbraň bez záchytu (různé klony AK) a dnes alternuji se zbraní se záchytem (AR a samonabíjecí .22 Marlin) a přijde mi to nepodstatné.

   :Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    18:38 27.12.2018

    to bola moja otazka z nejakeho dovodu to dalo anonymne tak ono, drilom sa da nacvicit a kompenzovat vselico a vobec nepochybujem o tom, ze by to rusi zvladli dat to tam keby ...Zobrazit celý příspěvek

    to bola moja otazka z nejakeho dovodu to dalo anonymne

    tak ono, drilom sa da nacvicit a kompenzovat vselico a vobec nepochybujem o tom, ze by to rusi zvladli dat to tam keby chceli. Len si spominal, ze si cital zdovodnenie preco to neche armada RF tak ma zaujimalo to ich konkretne zdovodnenie kedze naklady nan by boli pri vyrobe minimalne.

    A i ked suhlasim, ze pri strelbe si zaver vzadu casto krat nevsimnes ani na strelnici, nie to este v boji tak nejaky zmysel pren predsa len vidim, ale ono to moze byt kludne mojim zvykom.Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     20:09 27.12.2018

     Slavo, jo teď to nechtěli kvůli postupům a drilům a sekundárně proto, že to není nutné. Proč to nepoužil Kalašnikov u prvního AK fakt nevím. Ale asi kvůli zbytnosti. Mimochodem ...Zobrazit celý příspěvek

     Slavo, jo teď to nechtěli kvůli postupům a drilům a sekundárně proto, že to není nutné. Proč to nepoužil Kalašnikov u prvního AK fakt nevím. Ale asi kvůli zbytnosti. Mimochodem porovnejte ta videa, jen pro zajímavost. Ten mlaďoch přebije AK za 3 vteřiny!! Osobně bych nechtěl pistoli bez záchytu. Tam prostě vždy i cítím, podle změny těžiště, že zbraň je "jiná". U pušky je mi to jedno. Resp. v seznamu toho, co mě na pušce zajímá, je to poměrně dole.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      20:17 27.12.2018

      terajsiu situaciu chapem, moj dotaz smeroval skor k tvojmu predchadzajucemu prispevku kde citujem: "má záchyt závěru, což je věc, kterou Rusové niky nechtěli (četl jsme o důvodech ...Zobrazit celý příspěvek

      terajsiu situaciu chapem, moj dotaz smeroval skor k tvojmu predchadzajucemu prispevku kde citujem:

      "má záchyt závěru, což je věc, kterou Rusové niky nechtěli (četl jsme o důvodech a smysl mi nedávaly). "

      tam som to pochopil tak, ze si cital tie dovody preco to nemaju u AK od prvych verzii a ze to nedava zmysel ani tebe. A link na ten text ak mas som chcel.Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      21:20 27.12.2018

      Slavo - už chápu. Blbě jsem to formuloval. Nechtěli to od začátku vývoje toho, co je dnes AK-12. V těch 40. letech si myslím, že za tím žádná hlubší úvaha nebyla. Některé ruské ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavo - už chápu. Blbě jsem to formuloval. Nechtěli to od začátku vývoje toho, co je dnes AK-12. V těch 40. letech si myslím, že za tím žádná hlubší úvaha nebyla. Některé ruské zbraně v té době záchyt měly, jiné ne. Kalašnikov to považoval asi dílem za zbytečné (bojové zkušenosti měl, byť primárně jako tankista), a dílem svůj "avtomat" chtěl co nejjednodušší, nejméně součástek a nejsnáze vyrobitelný.

      Mimochodem kromě HK MP5 nemá záchyt závěru, z velmi známých a populárních zbraní, i třeba Ruger 10/22.Skrýt celý příspěvek

   • Zbrojir
    20:00 27.12.2018

    Je to především o drilu…. https://www.youtube.com/watch?... Střelec by se měl navíc vždy snažit o „taktické přebití“, tzn. přebít dříve, než mu náboje ve zbrani tváří ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to především o drilu….

    https://www.youtube.com/watch?...

    Střelec by se měl navíc vždy snažit o „taktické přebití“, tzn. přebít dříve, než mu náboje ve zbrani tváří tvář protivníkovi dojdou (pak ho zpravidla nezachrání a ni ten nejrychlejší systém ovládání), resp. využívat vhodných okamžiků k přebití vždy před řešením dalších rizikových situací…

    souhlasím s Fenri….Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     20:23 27.12.2018

     ehm toto je pekne, ale verim, ze pocitat rany v boji tak aby si prebijal s poslednym nabojom v komore ako to byva na pretekoch a pod je vysada ak tak specialov a aj tym staci ...Zobrazit celý příspěvek

     ehm toto je pekne, ale verim, ze pocitat rany v boji tak aby si prebijal s poslednym nabojom v komore ako to byva na pretekoch a pod je vysada ak tak specialov a aj tym staci kratka davka a uz su mimo a proste prebiju ked je cas, alebo predtym ako vpadnu do miestnosti

     nic pre beznych pesiakov

     aby sme sa chapali. Ja ten zachyt zaveru nevnimam nieco ako takticky nutne. Sam z praxe viem,z e si vystrielany zasobnik casto nevsimnes ani na kose ked ti zver zostane vzadu ak nezlozis zbran z lica. Neratm stotiny sekundy ktore ziskas pri prebijani ked neobtahujes celu dlzku chodu zaveru. Len to je pre mna serepeticka ktora takmer nic nestoji a sprijemnuje zivot aj tomu obycajnemu pesiakovy.Skrýt celý příspěvek

     • Zbrojir
      22:55 27.12.2018

      Ono je to myšleno jinak. Pokud vedu bojovou činnost a nejsem přitlačen ke zdi, tak v situaci, kdy jsem střílel již více ran, a vbrzku hrozí náhlé střetnutí s protivníkem, vyměním ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono je to myšleno jinak. Pokud vedu bojovou činnost a nejsem přitlačen ke zdi, tak v situaci, kdy jsem střílel již více ran, a vbrzku hrozí náhlé střetnutí s protivníkem, vyměním ve zbrani automaticky zásobník za plný, např. před překonáváním rizikového prostoru, vstupem do objektu apod… Tím eliminuji kritickou situaci, která je s přebíjením v přímém kontaktu s protivníkem vždy spojena…Mj. dnes se poměrně hodně cvičí nepřebíjet, ale pokud jsem vyzbrojen, použít při „krizovce“ v přímém kontaktu rovnou záložní zbraň, bezprostřední riziko eliminovat a pak teprve přebít….

      Pro krizovky je třeba dobře zvládat taktiku a dril, tam již nic jiného nepomůže…, navíc voják zpravidla nebojuje sám, ale v týmu (kryje se a pod „ochranou“ bojové činnosti ostatních přebíjí).

      Záchyt závěru je samozřejmě výhoda, ale ne taková, jak by se na první pohled mohlo zdát. Otevřený závěr na záchytu má i své nevýhody, např. při boji v extrémně prašném, nebo blátivém prostředí, např. na poušti, kdy se mohou dovnitř snadno dostat nečistoty, které pušku zcela ochromí (všechny testy za ztížených podmínek na zkušebnách vychází ze stavu závěr v pření poloze). Z těchto důvodů je např. u HaK G 36 aplikována možnost záchyt snadno vyřadit uživatelem, posunem jednoho raménka ve spušťadle, např. nábojem, kdy se záchyt zablokuje v poloze dole….

      Pokud je aplikován jen "vnitřní" záchyt a klasický (AK) způsob uložení zásobníku (např. i první verze CZ 805), tak je přebití z hlediska času v podstatě srovnatelné se systémem AK…., závěr vzadu pouze lépe informuje o vyprázdnění zásobníku, v boji a stresu to však nemusí být pro uživatele až tak jednoznačná výhoda… Mj. i u slavné FN FAL, ve své době prý 90 zemí světa, ozbrojené složky automatický záchyt často vyřazovaly z provozu (vyjme se příčný kolík), záchyt pak funguje jen po manuálním stlačení, pravidla pro kontrolu stavu zbraně…

      Mj. uložení zásobníků, aplikované u AK (vpředu zaháknut, vzadu zachycen ozubem spodního pákového záchytu) je velmi odolné, stabilní, spolehlivé a jednoduché….

      Zde jde také hodně o dlouhodobě zažitý dril, když jsem např. poprvé střílel z HaK MP5, konstatoval jsem, výborná, jen chybí záchyt závěru, a dnes bych ho tam už nechtěl, protože bych musel měnit léty zažitý dril….Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      18:14 28.12.2018

      Zbrojir ja to velmi dobre viem. Len som mal pocit, ze to tu sklzava k tomu, ze si niektory funkciu zachytu zaveru predstavuju ako nieco co zvyhodnuje pri prebijani v bojovej ...Zobrazit celý příspěvek

      Zbrojir

      ja to velmi dobre viem. Len som mal pocit, ze to tu sklzava k tomu, ze si niektory funkciu zachytu zaveru predstavuju ako nieco co zvyhodnuje pri prebijani v bojovej situacii pricom tam ako pises sa prebija vtedy ked je cas a preventivne predtym ako idem napriklad vpadnut do budovy. Neceaka sa na vyprazdnenie zasobnika.

      Preto som to pre istotu napisal.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:27 26.12.2018

  Je to primárně zbraň pro velkou armádu RF, resp. vychází z jejich technických, technologických, ekonomických možností, a samozřejmě i z uživatelských potřeb. Žádná revoluce, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to primárně zbraň pro velkou armádu RF, resp. vychází z jejich technických, technologických, ekonomických možností, a samozřejmě i z uživatelských potřeb. Žádná revoluce, ale zjevná evoluce.

  Ruské zbraně bych nepodceňoval, ale ani nepřeceňoval…ruku na srdce, kdo si pořádně vyzkoušel AK 74 a jeho varianty, mnozí by byli velmi překvapeni, jak kultivovaná a schopná zbraň to je, a v rukou vycvičeného střelce je i velmi rychle ovladatelná…(rychlé manipulační postupy pro AK jsou dostupné i na youtube….)

  Když to porovnáme s dosavadní většinovou zbraní ve výzbroji A ČR (CZ 805), máme lepší útočnou pušku do skutečné války, já se tedy nedomnívám….Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   22:52 26.12.2018

   Zbrojíř: souhlasím. AK-74 už dlouho nemám, ale nestřílel jsem s ním dost a strávil s ním dost času. A pokud to není vylitaná bréca pochybného původu, je to překvapivě kultivovaná ...Zobrazit celý příspěvek

   Zbrojíř: souhlasím. AK-74 už dlouho nemám, ale nestřílel jsem s ním dost a strávil s ním dost času. A pokud to není vylitaná bréca pochybného původu, je to překvapivě kultivovaná a přesná zbraň za pár šupů. Zbraň, která by mě v případě jakékoliv nehezké situace neurážela a věřil bych jí. Nebýt omezené (byť v podstatě dost zajimave) nabídky střeliva, měl bych jí dál.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  13:39 26.12.2018

  Vni. Ať vz. 58 či jednoduché AK jako skvělou mobilizacni zbraň je blbost. Záručním vám, že odvedené bude daleko lépe střílet s Brenu než z 58, ty moderní zbraně nejsou o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Vni. Ať vz. 58 či jednoduché AK jako skvělou mobilizacni zbraň je blbost. Záručním vám, že odvedené bude daleko lépe střílet s Brenu než z 58, ty moderní zbraně nejsou o tom, že jsou složité, ba naopak, se zbraní vybavenou kolimatorem se naučí střílet každé tele a vcelku nidne přesně, což si moderní bojiště žádá. Doby drilu s AK - 58 u pasu a střílení dávkami po všem co se hejbne patří do minulosti. Jediný problém je cena těchto nových pušek....Skrýt celý příspěvek

  • Murugan
   15:17 26.12.2018

   Ač s Váma delší dobu souhlasím, musím se optat. Dělal jste/cvičil drily se zbrani?

   Ač s Váma delší dobu souhlasím, musím se optat. Dělal jste/cvičil drily se zbrani?

   • 17:51 26.12.2018

    AK-12 je veľmi efektivná zbraň a je veľmi obľúbená v Afganistáne u talibanovcov a ich spojencov v Európe a to najma tým,že povrch zbrane je pokrytý špeciálnou vrstvou karbonovou ...Zobrazit celý příspěvek

    AK-12 je veľmi efektivná zbraň a je veľmi obľúbená v Afganistáne u talibanovcov a ich spojencov v Európe a to najma tým,že povrch zbrane je pokrytý špeciálnou vrstvou karbonovou vulganizáciou,ktorá neumožňuje odobrať zo zbrane AK-12 odtlačky prstov čiže daktyloskopické stopy a hlavne pachové stopy po mudžahedinoch a ich pozdejšie porovnanie so stopami sňatými na MTČ v Európe a hlavne vo Francuzsku a z tohoto dˇovodu najvatšimi odberateľmi AK-121 je Saudská Arabia,ktorá těmito AK-12 vyzbrojuje taliban v boji proti Syrii a Iranu.Skrýt celý příspěvek

    • 21:24 26.12.2018

     Nevím sice, kolik AK 12 mají Talibanci nebo jiní mudžahedinové ani jaký povrch na této zbrani je a zda je z něj možné sejmout daktylky. Co se pachových stop týká, ty určitě žádná ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevím sice, kolik AK 12 mají Talibanci nebo jiní mudžahedinové ani jaký povrch na této zbrani je a zda je z něj možné sejmout daktylky. Co se pachových stop týká, ty určitě žádná úprava povrchu zbraně nepotlačí. Naruší je sice povýstřelové zplodiny, respektive doplní, ale pes i tak dokáže ve většině případů specifický pach uživatele odlišit.Skrýt celý příspěvek

   • Eiffelos
    03:24 31.12.2018

    Ano, 4brn

    Ano, 4brn

  • dusan
   15:50 26.12.2018

   Presne tak "inteligente" nás to učili ešte v roku 2001, kedy som bol na vojne. Síce nebol som žiadny veľký taktik, ale bolo mi už vtedy zrejmé, že po pár minútach takéhoto ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak "inteligente" nás to učili ešte v roku 2001, kedy som bol na vojne. Síce nebol som žiadny veľký taktik, ale bolo mi už vtedy zrejmé, že po pár minútach takéhoto "inteligentného" boja sa môžem plaziť späť, lebo tých pár zásobníkov mi dlhšie nevydrží a nejaký zásah by bola len čistá náhoda ...

   Už vtedy stačil pozerať len us. filmy (napr. Black Hawk down) aby bolo už záklaďákom jasné, že tak sa mohol chrániť len tupý socík : )

   A čo sa týka ceny. Je smiešna !!!! poslať dobre a draho vycvičeného vojaka so "samopalom" vz.58 je plytvanie peňazí ... dobre vycvičený vojak potrebuje modernú zbraň, nie "lacnú" ...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   20:04 26.12.2018

   Keby prišlo k totálnej mobilizácii (v ČR a SR je to spolu 3M+) tak aj tá cena za kus by bola zrazu iná.

   Keby prišlo k totálnej mobilizácii (v ČR a SR je to spolu 3M+) tak aj tá cena za kus by bola zrazu iná.

 • Murugan
  13:01 26.12.2018

  Mohl se optat na ten chybějící záchyt závěru? A to vypouštení zasobníku je retro-sci.fi

  Mohl se optat na ten chybějící záchyt závěru? A to vypouštení zasobníku je retro-sci.fi

  • fenri
   14:03 26.12.2018

   Tu absenci záchytu závěru mají schválně a je to požadavek armády RF. Asi jako u MP5. Prostě mají tak nastavené drily a ví, že když to dostřílelo, je prázdný zásobník. Některé ...Zobrazit celý příspěvek

   Tu absenci záchytu závěru mají schválně a je to požadavek armády RF. Asi jako u MP5. Prostě mají tak nastavené drily a ví, že když to dostřílelo, je prázdný zásobník.
   Některé armády chtěly záchyt, tak si ho hodily na páku přeřaďovače (Zastava), ale ten je pochopitelně ovládaný manuálně - jen pro manipulaci na střelnici - "zbraň je bezpečná". Nebo se nýtovala prázná hilzna na podavač zásobníku.
   Vypouštění zásobníku bych čekal ve stylu Berylu - tj. stejně jako AK, jen to jde dobře ovládat prostředníčkem silné ruky a/nebo shazovat druhým zásobníkem při přebíjení.
   Tj. ne retro sci-fi, ale desítky let najeté drily u milionů branců. Ale někteří klidně mohou věřit, že ruský průmysl nedovede vyrobit záchyt závěru. Přecijenom je to pružinka a zoubek a to je nad jejich možnosti.:-)Skrýt celý příspěvek

   • Murugan
    14:33 26.12.2018

    Díky za odpověd. Osobně záchyt závěru neužívám/nechápu..

    Díky za odpověd. Osobně záchyt závěru neužívám/nechápu..

 • HEKTOR
  12:11 26.12.2018

  no,nedá mi nezareagovať,keď vidím tú foto - Ruští vojáci s AK-12 - na jednú vec...pri rozhovoroch s "rusofilmi" a tuším aj na FB je niekoľko komunít,ktoré blahorečia všetky ruske ...Zobrazit celý příspěvek

  no,nedá mi nezareagovať,keď vidím tú foto - Ruští vojáci s AK-12 - na jednú vec...pri rozhovoroch s "rusofilmi" a tuším aj na FB je niekoľko komunít,ktoré blahorečia všetky ruske zbrane a aj techniku-proste je to top na svete a vśetko západné,je len šmejd a nezoberú žiadny iný argument... :)
  a potom keď vidím takúto foto a tam rusky vojak v maskáčoch v potlači us a-tacs fg,na hlave us fast prilbu,na zbrani kolimátor us eotech+peltor+an pvs-ko,na rukách rukavice us oakley...

  fakt ale je,že ruské a aj us komponenty majú +/- ...takže osobne neobhajujem len všetko us,alebo západné...

  súhlasím ale,ako už tu bolo spomenuté,že obchod je len dohodnutá záchrana pre štátnu zbrojovku...a ruská armáda potrebuje nové útočné pušky asi tak súrne,ako bol potrebný nákup tavorov pre ukrajincov...
  veď ruské sf používajú aj západnú výzbroj,ale to je normálne...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
   12:31 26.12.2018

   No Hektore, asi to bude tím, že nejde o ruské vojáky, ale marketingové fotky koncernu Kalašnikov, resp. Rostec určené pro zajhraniční zájemce o tyto pušky (Záliv, J. Amerika, ...Zobrazit celý příspěvek

   No Hektore, asi to bude tím, že nejde o ruské vojáky, ale marketingové fotky koncernu Kalašnikov, resp. Rostec určené pro zajhraniční zájemce o tyto pušky (Záliv, J. Amerika, Asie).
   Na ATM najdete docela zajímavý článek třeba o balistických přilbách. Budete smutný, ale ty ruské nehrají druhé housle.

   Odvozovat z marketingových fotek kvalitu vybavení podle použitého camo vzoru (zřejmě na čínských ASG hadrech) je hodně slabé. Ale z pohledu jasánkovského dobrá práce :-)Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    13:16 26.12.2018

    ale tam sa nejedná len o túto konkrétnu foto a o jasánkovského pohled na vec...ale o používanie západnej výstroje ruskými sf... a nejedná sa o čínske ASG hadry-písal som o ...Zobrazit celý příspěvek

    ale tam sa nejedná len o túto konkrétnu foto a o jasánkovského pohled na vec...ale o používanie západnej výstroje ruskými sf...

    a nejedná sa o čínske ASG hadry-písal som o maskovacom vzore,to je trošku aj keď nepatrne rozdiel,ktorí vám ale asi unikol...

    a nikde som nekritizoval ruské balistické prilby-takže smutný asi nebudem :)

    a to že asi máte medzery vo výstroji ruských sf,tak za to ja skutočne nemôžem...

    treba čítať s porozumením - stále sa to tu spomína,tak asi na tom niečo bude pravdy drahý fenri...Skrýt celý příspěvek

    • 13:43 26.12.2018

     Ale prd Hektore."ale tam sa nejedná len o túto konkrétnu foto a o jasánkovského pohled na vec." - kde "tam" se jedná o něco jiného? Ruští vojáci mají svoje hadry a svoje vzory. ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale prd Hektore."ale tam sa nejedná len o túto konkrétnu foto a o jasánkovského pohled na vec." - kde "tam" se jedná o něco jiného? Ruští vojáci mají svoje hadry a svoje vzory. Ano, speciálové někdy používají a cvičí i ve vzorech jiných armád. To je celkem běžné. Nemají vzory na všechny tyoy reliéfu, někdy pracují jako false flag, musí znát a umět používat cizí výstroj a znát její slabiny...
     Jinými slovy z té fotky ani náhodou nevýplývá, to co tvrdíte. Mimochodem ruské zbraně mají, ruské přilby používají i jejich SF apod. Ano, někdy se některé jednotky koupí něco jiného. Jako to dělají všichni.
     Jestli té force věříte, že to není kašírovaný reklamní fotka kalašnikova, tak jste fakt mimoň. Už ty obrovské zářící patche s vlajkou na hlavě (jo, z těch se pozná, že jde u roské vojáky :-)) a krásně navoněná uniforma beze smítka...Jo, to bude autentická fotka ruských SF v akci a můžeme z ní vyvozovat, jak si musí ruští speciálové kupovat západní výstroj, protože jinak by chodili skoro nazí a nemají ani vlastní maskovací vzory.
     Ostatně Rusové byli v maskování odjakživa slabí, že?
     Přijde mi, že v reklamní fotce hledáte co tam není a vyvozujete z toho rozsáhlé závěry.
     Ještě až se ukáže, že ti vojáci jsou agenturní modelové z Turecka a Francie, tak z toho vyvodíte, že ruští muži neexistují.
     Proboha, je to PR, vzpamatujte se.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   14:13 26.12.2018

   fenri -asi,nejak miznú nicky z príspevkov ...no nič,táto debata s vami fakt nemá význam...je to podobné ako debata o používanÍ izraelských hobby zásobníkov tu na AN... ako som ...Zobrazit celý příspěvek

   fenri -asi,nejak miznú nicky z príspevkov ...no nič,táto debata s vami fakt nemá význam...je to podobné ako debata o používanÍ izraelských hobby zásobníkov tu na AN...
   ako som písal - čítať treba s porozumením...lebo si vyberáte len čo sa vám hodí na reakciu...ale možno je chyba na mojej strane a píšem asi nezrozumitelne...Skrýt celý příspěvek

 • NeoXII
  20:40 25.12.2018

  Ako som si tak prečítal príspevky podo mnou, prišiel som na to, že odborníci podniku Izmaš urobili fatálnu chybu, že si nenechali poradiť od diskutujúcich tu na armádních novinách. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako som si tak prečítal príspevky podo mnou, prišiel som na to, že odborníci podniku Izmaš urobili fatálnu chybu, že si nenechali poradiť od diskutujúcich tu na armádních novinách. Síce väčšina z nich nedržala ani poondiatu vzduchovku, ale "AKáčka umí". Výrobca by sa dozvedel o zbytočnej výrobe nových zbraní s nevhodnou rážou, zbytočne veľkou pákou režimu streľby, nemá to zásobníkovú šachtu, no proste krám. No a k tomu Putin. A ešte otázka: Kto z vás to držal niekedy v ruke??? :-)))Skrýt celý příspěvek

  • balm
   22:12 25.12.2018

   VÚ 4407 Aš (Cheb) 4. rota rádiového průzkumu 20. průzkumného praporu. Po přeřazení do nově vzniklého VÚ 1763 jsme primárně tahali "jen kadibudku" a sháněli dřevo na ohřátí se, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   VÚ 4407 Aš (Cheb) 4. rota rádiového průzkumu 20. průzkumného praporu. Po přeřazení do nově vzniklého VÚ 1763 jsme primárně tahali "jen kadibudku" a sháněli dřevo na ohřátí se, ale samozřejmě nás naučili nejen stát na "buzeráku", vysílat/přijímat, pohybovat se s kadibudkou takticky, též jsme se zabývali povinnou střelbou. Dalo by se říci, že jsem docela prakticky obeznámen se samopalem vz.58 již od doby nástupu na základní vojenskou službu. Pravda je taková, že bych ho ještě uměl rozebrat, vyčistit a možná i něco trefil na střelnici. Nicméně, zácházet se zbraní vz.58 se jen tak nezapomíná. Dost možná by bylo větší problém správně vyčistit "kanady", než vz.58.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    07:11 26.12.2018

    vz 58 a AK su dve uplne rozdielne konstrukcie podobne si akurat vonkajsim vzhladom. Prisom to AK je chovanim pri strelbe niekde uplne inde a kosa sa nan iba z dialky pozera. btw. ...Zobrazit celý příspěvek

    vz 58 a AK su dve uplne rozdielne konstrukcie podobne si akurat vonkajsim vzhladom. Prisom to AK je chovanim pri strelbe niekde uplne inde a kosa sa nan iba z dialky pozera.

    btw. svojho casu mali ceskoslovensky konstruktery ako ulohu vyvinut specialny naboj redukujuci rozptyl pre nasich sutaznych armadnych strelcov. Jedna disciplina bola strelba kratkou davkou na terc kde museli vyjst minimalne dve rany. Nasi v tejto disciplione voci konkurencii s AK sancu a chceli to riesit takto.Skrýt celý příspěvek

   • 09:57 26.12.2018

    Plne súhlasím, naša58 je skvelý mobilizačné riešenie,roky som z nej strieľal ako vojak a kto vie trochu premýšľať tak chápe že konflikt, ktorý nevyhnutne príde možno začne ...Zobrazit celý příspěvek

    Plne súhlasím, naša58 je skvelý mobilizačné riešenie,roky som z nej strieľal ako vojak a kto vie trochu premýšľať tak chápe že konflikt, ktorý nevyhnutne príde možno začne laserovou muníciou,ale bude končiť pri samopalu a bojoch ako to bolo v 2sv..a tam jednoduchosť ovladania,logistika a plne sklady starých nábojov budú mať väčšiu relevanciu ako tieto reči počítačových vojakov, čo ani nezažili obyčajný prijímač a ranné rozcvičky...Skrýt celý příspěvek

    • 21:10 26.12.2018

     No, já mám pochybnosti, že ty sklady jsou ještě plné nábojů.

     No, já mám pochybnosti, že ty sklady jsou ještě plné nábojů.

   • NeoXII
    13:44 26.12.2018

    VÚ 3755 Drhovice u Tábora, strážna rota muničáku 1988-89. Vz 58 obden v službe. To ale nemení nič na tom, že o AK-12 nemám ani páru.

    VÚ 3755 Drhovice u Tábora, strážna rota muničáku 1988-89. Vz 58 obden v službe. To ale nemení nič na tom, že o AK-12 nemám ani páru.

  • Slavoslav
   07:14 26.12.2018

   odbornici Izmashu fatalnu chybu neurobili. Tu nespravili ani ludia co schvalili nakup pre armadu RF, ale tento nakup je len o podrzani Izmashu nad vodou. Nic ine

   odbornici Izmashu fatalnu chybu neurobili. Tu nespravili ani ludia co schvalili nakup pre armadu RF, ale tento nakup je len o podrzani Izmashu nad vodou. Nic ine

  • fenri
   10:34 26.12.2018

   To Slavoslav (proč je volba "reagovat" jen u některých příspěvků, bez ohledu n jejich pořadí ve vlákně): Sa58 není co do střeleckých vlastností zásadně jinde, než AKM. AKM se chová ...Zobrazit celý příspěvek

   To Slavoslav (proč je volba "reagovat" jen u některých příspěvků, bez ohledu n jejich pořadí ve vlákně):
   Sa58 není co do střeleckých vlastností zásadně jinde, než AKM. AKM se chová lépe při dávce a má lepší spoušť, Sa-58 je trochu lehčí a má záchyt závěru, což je věc, kterou Rusové niky nechtěli (četl jsme o důvodech a smysl mi nedávaly).
   Hlavní nevýhoda Sa-58 je v tom, že podstatně náročnější na výrobní pracnost, přesnost i materiál, aniž by nabízel pro vojáka nějakou objektivní výhodu. V případěš velké války se dají vyrávět mraky funčních AK skoro kdekoliv, na druhou stranu Sa58 je výrobně a materiálově dost náročná zbraň.
   Střelecky jinde oproti Sa-58 je až AK-74, díky ráži a obřímu, leč funkčnímu kompíku.
   To je (podle kvality klonu a střeliva) dost přesná zbraň s velmi sympatickým chováním při střelbě.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    17:23 26.12.2018

    tu je otazka ci mame zhodne pojmy ked sa bavime o chovani pri strelbe co som pisal balm-ovi. Ja tam radim vnimanie spatneho razu a "odhodenie" mieridiel po vystrele od zamernej kde ...Zobrazit celý příspěvek

    tu je otazka ci mame zhodne pojmy ked sa bavime o chovani pri strelbe co som pisal balm-ovi. Ja tam radim vnimanie spatneho razu a "odhodenie" mieridiel po vystrele od zamernej kde Kosa aj oproti AKM tazko straca (sposob uzamknutia generuje dost razy oproti AK) a naplno sa to prejavuje najma pri tej strelbe davkou. Aj pri jednotlivych ranach ovela skor zrovnas AK ako Kosu.

    Ak sa bavime o presnosti pri strelbe jednotlivou ranou tak ano Kosa sa moze s AK smelo rovnat o tom potom.

    Narocnost vyroby atd. som ani nespominal, tam mas samozrejme pravdu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:12 27.12.2018

   Slavoslav: střelba dávkou Sa-58 není moc ke srovnávání s AK, protože Sa-58 má zhruba o čtvrtinu vyšší kadenci.

   Slavoslav: střelba dávkou Sa-58 není moc ke srovnávání s AK, protože Sa-58 má zhruba o čtvrtinu vyšší kadenci.

   • Slavoslav
    20:07 27.12.2018

    AK sa chova oproti Kose kludnejsie a skor zrovnas mieridla aj pri jednotlivych ranach. Celkovo je ten priebeh vystrelu kultivovanejsi, to za prve. Za druhe zrovnavat to ide a ...Zobrazit celý příspěvek

    AK sa chova oproti Kose kludnejsie a skor zrovnas mieridla aj pri jednotlivych ranach. Celkovo je ten priebeh vystrelu kultivovanejsi, to za prve.

    Za druhe zrovnavat to ide a vyhovarat sa na kadenciu je blbost. Naco mi je vacsia kadencia ked druha strela ide panubohu do okien? Palebna uloha bola jasna. Zasiahnut terc kratkou davkou a tam Kosa nestihala co ako mam tu zbran rad.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:49 28.12.2018

     Na vyšší kadenci se nevymlouvám, ani ji nevychvaluju, pouze ji konstatuju jako fakt, protože to je zásadní činitel chování při dávce, nižší kadenci snáz budeš kontrolovat. Rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

     Na vyšší kadenci se nevymlouvám, ani ji nevychvaluju, pouze ji konstatuju jako fakt, protože to je zásadní činitel chování při dávce, nižší kadenci snáz budeš kontrolovat. Rozdíl kadence 600 a 800 je velký.
     AKM a zejména AK je proti Sa58 těží, to je další důvod klidnějšího chování a v neposlední řadě je u Sa58 nepovedená jedna taková snadno nahraditelná součástka a sice úsťový kompenzátor.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      18:20 28.12.2018

      len tebou konstatovany fakt je na urovni "kazde rano vychadza slnko" je to sice pravda ale ... uloha vojaka vyzbrojeneho utocnou puskou je zasahovat ciel a to jednotlivou ranou ci ...Zobrazit celý příspěvek

      len tebou konstatovany fakt je na urovni "kazde rano vychadza slnko" je to sice pravda ale ...

      uloha vojaka vyzbrojeneho utocnou puskou je zasahovat ciel a to jednotlivou ranou ci davkou. Ci ma UP s kadenciou 600 ci 800 s alebo bez kompenzatoru je lauter jedno hodnoti sa vysledok jeho strelby.

      A mimochodom ten rozdiel nie je len o tom kompenzatore. Ten sposob uzamknutia pri 58 me na to nie je nasjtastnejsi a ta zbran produkuje pri strelbe razy. Kosa je mimochodom aj preto znama ako celkom slusny zabijak optik. A ano rozdiel vo vahe a jej rozlozeni tiez robi svoje. no v konecnom dosledku plati to co som povedal. AK je omnoho kultivovanejsie ako 58ma pri strelbe a to je to co hodnotime. Dovody preco je to tak uz nezmenime tak ako chrakteristiku tych zbrani.Skrýt celý příspěvek

 • balm
  19:21 25.12.2018

  Už jsem slyšel i názory, které mluví o výrazném posunu v přesnosti při střelbě dvourannou dávkou, při které oba projektily dopadají s minimálním rozptylem. Z logiky věci vyplývá ...Zobrazit celý příspěvek


  Už jsem slyšel i názory, které mluví o výrazném posunu v přesnosti při střelbě dvourannou dávkou, při které oba projektily dopadají s minimálním rozptylem. Z logiky věci vyplývá zvýšená šance penetrovat moderní balistické pěchotní ochrany. Tím se dostávám k myšlence, že není nutná nákladná modernizace pěchotních zbraní při přechodu na novou ráži, ale stačila účinnější munice 5.45 x 39.

  S přihlédnutím na ekonomickou situaci Ruska v blízké budoucnosti, by takové řešení dávalo smysl.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:33 25.12.2018

   Lenže so zvyšujúcou sa vzdialenosťou bude rozptyl rásť a efekt zanikne. On aj samotný Kalašnikov kaliber 5,45×39 kritizoval ako niečo, do vývoja čoho bol iba dotlačený nástupom ...Zobrazit celý příspěvek

   Lenže so zvyšujúcou sa vzdialenosťou bude rozptyl rásť a efekt zanikne. On aj samotný Kalašnikov kaliber 5,45×39 kritizoval ako niečo, do vývoja čoho bol iba dotlačený nástupom kalibru 5.56×45 v NATO.
   Vie niekto, či sa v Rusku nediskutuje o prechode na iný kaliber (čo by skôr ospravedlnilo nákupy nových kalachov) a aká munícia by v takom prípade prichádzala do úvahy?Skrýt celý příspěvek

   • balm
    19:58 25.12.2018

    Problém je, že otagování "" bylo bez uvozovek a díky implementaci jazyka HTML to zaniklo (prostě nebylo správně zapsáno a ošetřeno). Nezpochybňuji fyzikální zákony, protože na ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém je, že otagování "" bylo bez uvozovek a díky implementaci jazyka HTML to zaniklo (prostě nebylo správně zapsáno a ošetřeno).

    Nezpochybňuji fyzikální zákony, protože na výsledku se podepisuje nejen vzdálenost, ale také rychlost pohybujícícho se cíle, vítr ... a další proměnné.
    Jenže je v tom háček, protože většina střelby malou ráží, do kterých se počítají i 5.45 a 5.56 se nevede na vzdálenost větší, než 200m. Při vzdálenosti 300m se současné úrovni maskování sotva uvidí. Statisticky se přesně cílená palba vede průměrně na 100m, v městkém prostředí na ještě kratší vzdálenosti. V takových podmínkách už lze mluvit o efektivitě sníženého rozptylu, jakožto o relativně účinném a levném řešení.

    Ano, MTK byl pro modernizaci 7.62 a ano, 5.45 x 39 je reakcí na zkušenosti z Vietnamu, který SSSR bedlivě sledoval. Následně se smrtící učinnost munice 5.45 x 39 ukázala při intervenci v Afghanistánu. Jenže ručníkáři a vlastně ani regulerní armády, nepoužívali spičkové moderní balistické ochrany. Přece jen uplynulo dost času a současný voják je mnohem lépe chráněný, než tomu bylo ve Vietnamu atd.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   22:45 25.12.2018

   Tohle platilo pro Abakan nebolí An-94, dle mého jednu ze dvou nejprogresivnejsich konstrukci na poli útočných pušek za posledních 30 let (tou druhou je HK11). Abakan se vyznačoval ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle platilo pro Abakan nebolí An-94, dle mého jednu ze dvou nejprogresivnejsich konstrukci na poli útočných pušek za posledních 30 let (tou druhou je HK11).

   Abakan se vyznačoval dvourychlostní koncepci tzn při běžné střelbě dávkou byla rychlost cca 800 r/min zatímco při střelbě dvourannou dávkou se zvyšovala na 2000 r/min což zajišťovalo min výkyv hlavně při prvním výstřelu a skutečně velmi podobnou trajektorii letu obou projektilu.

   AK-12 na to jde snížením zpětného rázu ale docílít stejného výsledku jako Abakan je technicky vyloucenoSkrýt celý příspěvek

   • 10:44 26.12.2018

    Ano, abakan tim ze prakticky mel 2 strely v hlavni pri "rychlostrelbe" byl unikatni, ale kyzeny vysledek se nedostavil - zadne velke prezborojovni na nej se nekonalo a nejspis uz ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, abakan tim ze prakticky mel 2 strely v hlavni pri "rychlostrelbe" byl unikatni, ale kyzeny vysledek se nedostavil - zadne velke prezborojovni na nej se nekonalo a nejspis uz ani konat nebude.
    zajimavy napad, ale proste narazil na zed zvana realita (a vojenske rozpocty).
    Vyhody teda mel, ale ne natolik velke aby se to vyplatilo.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:49 25.12.2018

  (В Минобороны РФ оценили объем первой поставки автоматов АК 12 в войска) Ruské ministerstvo obrany odhadlo objem první dodávky útočných pušek AK 12 ...Zobrazit celý příspěvek

  (В Минобороны РФ оценили объем первой поставки автоматов АК 12 в войска) Ruské ministerstvo obrany odhadlo objem první dodávky útočných pušek AK 12 vojákům
  https://www.youtube.com/watch?...

  ve videu se v kostce říká, že náměstek ministra obrny Ruské federace navštívil koncern Kalašnikov .. výroba je připravena na plnou sériovou výrobu .. nový automat je potřeba protože 40 let se nový automat nepřijímal do výzbroje ... 30 let nebyly nákupy automatických zbraní .. automatická puška AK 12 byla testována v Sýrii ... zvýšila se přesnost střelby... atd. aid.. na závěr videa jsou zajímavé bezpilotní prostředky KUPOL...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:51 25.12.2018

  tak teda ziadna slava ak sa bavime o pridanej hodnote voci standardnym AK-ckam a to iste mohli docielit prekapotovanim stavajucich skladoviek aby tam ziskali viac railov zas a ...Zobrazit celý příspěvek

  tak teda ziadna slava ak sa bavime o pridanej hodnote voci standardnym AK-ckam a to iste mohli docielit prekapotovanim stavajucich skladoviek aby tam ziskali viac railov

  zas a znovu dotacia pre firmu aby tato prezila a ktora vdaka politickemu krytiu nema realny zaujem priniest nieco noveSkrýt celý příspěvek

  • fenri
   11:36 26.12.2018

   A co byste od útočné pušky chtěl? To nemá mít v sobě odpalovač jaderných střel, topinkovač a Wi-Fi. Je to útočná puška. Musí to být spolehlivé, levné. Potom spolehlivé a levné. Pak ...Zobrazit celý příspěvek

   A co byste od útočné pušky chtěl? To nemá mít v sobě odpalovač jaderných střel, topinkovač a Wi-Fi. Je to útočná puška. Musí to být spolehlivé, levné. Potom spolehlivé a levné. Pak trochu přesné (stejně 90% vojáků nevyužije přesnost té pušky). Pak to musí být spolehlivé a levné. Pak to musí jít ověsit potřebnými serepetičkami. A musí to nějak rozumně pasovat vojákovi s balistikou i bez. A musí to být spolehlivé a levné.
   Co byste tam chtěl vymýšlet vy?Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    13:52 26.12.2018

    Spoľahlivá a lacná je aj zaostrená bambusová tyč. História nás učí, že armády vyzbrojené spoľahlivými a lacnými zbraňami bývajú nakoniec jednostranne zmasakrované protivníkom ...Zobrazit celý příspěvek

    Spoľahlivá a lacná je aj zaostrená bambusová tyč. História nás učí, že armády vyzbrojené spoľahlivými a lacnými zbraňami bývajú nakoniec jednostranne zmasakrované protivníkom vyzbrojeným drahšími, možno aj menej spoľahlivými, ale zato účinnejšími zbraňami. Očakávať totiž, že vojaci budú na vyspelého protivníka s patričnou balistickou ochranou strieľať ako Old Shatterhand je totiž dosť o hubu taktika.

    Určite je to zbraň, ktorá drží doterajší štandard, ba dokonca je veľmi pravdepodobné, že ho posúva aj o niečo ďalej, no nákup AK-12 bude mať skôr dočasnú psychologickú hodnotu, avšak akonáhle začne začne avizovaný prechod US army na 6,8mm (povedzme v horizonte takých 10 rokov), naplno sa prejaví príslovie "Kto lacno kupuje, dvakrát kupuje."

    Osobne si však myslím, že aktuálne nákupy AK-12 budú skôr symbolickou reklamno-propagačnou záležitosťou a ani zďaleka nie pokusom o kompletné prezbrojenie ruskej armády - možno ich počet nakoniec ani nepresiahne počet Brenov v AČR ...Skrýt celý příspěvek

    • 19:49 26.12.2018

     Opravdu? Kdy? 2.sv. válka, Korea, Vietnam, kdy nás to historie naučila?

     Opravdu? Kdy? 2.sv. válka, Korea, Vietnam, kdy nás to historie naučila?

   • Slavoslav
    17:29 26.12.2018

    citaj v kontexte, aku zasadnu pridanu hodnotu ma AK 12 voci AK 74M ak by si ju vybavil railamo co by bolo iste lacnejsie a malo dopad na viac vojakov ako nova AK 12? Toto je z ...Zobrazit celý příspěvek

    citaj v kontexte, aku zasadnu pridanu hodnotu ma AK 12 voci AK 74M ak by si ju vybavil railamo co by bolo iste lacnejsie a malo dopad na viac vojakov ako nova AK 12?

    Toto je z mojho pohladu evolucia AK 74M ktoru by malo zmysel nakupovat za vyradovane povodne AK cka tak aby ti zostalo dost na sklade pre pripad vojny. Nie prezbrojovat na nu ak mas na sklade 17 mil nepouzivanych povodnych verzii.

    Ale beriem to ako statnu dotaciu pre firmu takze OK.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:59 25.12.2018

  Docela jsem fandil Děkťarevu v celé zakázce na přezbrojení armády, očividně je to i lepší zbraň, jelikož ji vybrali pro speciální jednotky. Politické zájmy jsou očividně jasné a ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela jsem fandil Děkťarevu v celé zakázce na přezbrojení armády, očividně je to i lepší zbraň, jelikož ji vybrali pro speciální jednotky. Politické zájmy jsou očividně jasné a Kalašnikov by zakázku dostal tak jak tak - i kdyby nabídl cokoliv. Logičtější by bylo vzít všechny ty uložené AK-74 a nechat je zmodernizovat, právě u Kalašnikova (upravit drobnosti, předpaží s raily a třeba i nová opěrka. Není mi moc jasné, v čem ten AK-12 natolik překonává modernizovanou AK-74, že je potřeba zavádět další tyto zbraně.Skrýt celý příspěvek

  • balm
   19:00 25.12.2018

   Upřímně si neumím představit, co byste chtěl na AK-74/74M modernizovat a s jakými náklady. Pokud si dobře pamatuji (ostatní kdyžtak opraví), AK-74/74M byl reakcí na nový druh ...Zobrazit celý příspěvek

   Upřímně si neumím představit, co byste chtěl na AK-74/74M modernizovat a s jakými náklady. Pokud si dobře pamatuji (ostatní kdyžtak opraví), AK-74/74M byl reakcí na nový druh munice 5.45 x 39mm s důrazem na minimální údržbu při minimální ceně a technologií potřebných pro výrobu, kterou v případě nutnosti lze vyrábět takřka v neomezením množštví. Stejně jako předchůdce AK-47/47M musí se zbraní umět zacházet každý pasáček koz. Jinými slovy, hodí se jako záloha, pro případ opakování situace z 2. světové války.

   AK-12 na první pohled působí propracovaně, umožňuje montáž celé příslušenství a určitě bude mnohem dražší a náročnější na výrobu. Pro profesionální armádu jistě vhodný, ale jako rezervy "co kdyby" ... až příliš nákladný luxus.

   Speciální jednoky kladou na zbraně a vybavení zcela odlišné nároky a navíc se nejedná o masovou záležitost (maximálně tisíce kusů, rozhodně ne miliony). Cena zbraní pro speciální jednotky typu Specnaz nebude tak důležitá, jako splnění požadavků.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    22:41 25.12.2018

    I kdyby modernizace AK-74 vyšla na 1/2 nebo reálněji 3/5 toho co fungl nová AK-12, tak to pořád má smysl. Přeci jen jde o masovou záležitost, primárně na sklad. Ona ta AK-74 ...Zobrazit celý příspěvek

    I kdyby modernizace AK-74 vyšla na 1/2 nebo reálněji 3/5 toho co fungl nová AK-12, tak to pořád má smysl. Přeci jen jde o masovou záležitost, primárně na sklad. Ona ta AK-74 zabalená v naolejovaném papíře možná není výkřik moderní techniky, ale je jich kvantum a bez modernizace nemá smysl je udržovat. Mít kvantum těchto pušek a k nim ještě dokoupit nemoderní AK-12 celou věc neřeší. Být po mém, tak se začne pomalu přezbrojovat na A-545, ne jen speciálové, ale i polní jednotky (kolik to je vojáků, pár set tisíc?). Kalašnikov by se mohl v klidu zabavit "zbytečnou" modernizací AK-74, když už musí mít nějakou práci.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     03:26 26.12.2018

     A-545 je moc draha. Vyzbrojit nou milionovu armadu by nebola lacna zalezitost. Starsia verzia Ak-12 bola taktiez modernejsia, avsak kvoli cene ju museli prerobit. Popri zavadzani ...Zobrazit celý příspěvek

     A-545 je moc draha. Vyzbrojit nou milionovu armadu by nebola lacna zalezitost. Starsia verzia Ak-12 bola taktiez modernejsia, avsak kvoli cene ju museli prerobit.

     Popri zavadzani novych Ak-12 a A-545 Rusi modernizuju aj stare Ak-74. Planuju zmodernizovat vsetky Ak-74 ktore su v aktivnej sluzbe, mozno aj tie co su v skladoch.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      09:47 26.12.2018

      tak přeci jen modernizace AK-74, díky za zprávu. Já si říkal, že by byla škoda je nechat jen v originálním stavu.

      tak přeci jen modernizace AK-74, díky za zprávu. Já si říkal, že by byla škoda je nechat jen v originálním stavu.

   • Slavoslav
    07:04 26.12.2018

    lenze ono to vypada tak, ze cely ten AK 12 je prekapotovany AK 74 s doplnenou moznostou dvojrannych davok a nic viac. Ano mohli poodlachcovat nejake vnutorne diely a podobne pre ...Zobrazit celý příspěvek

    lenze ono to vypada tak, ze cely ten AK 12 je prekapotovany AK 74 s doplnenou moznostou dvojrannych davok a nic viac.
    Ano mohli poodlachcovat nejake vnutorne diely a podobne pre lepsi kontrolu pri strelbe, lenze toto naozaj nebol problem ani pri povodnej konstrukcii. A ten vrchny rail s kolimatorom sa pri kazdej rozborke dava dole, to nebude robit dobrotu ohladom presnosti ani nahodou.

    Okapotovany AK 74 by mal velmi podobnu uzitnu hodnotu za mensie peniaze a tato evolucia rodiny AK by mala zmysel len ako priebezna nahrada za vyradovane povodne AK. Nie ako novy model urceny na plosne prezbrojenie. Ostatne k tomu ani nedojde a budu tieto zbrane objednavat len na zachranu ekonomickej rentability fabriky.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    07:06 26.12.2018

    pritom tam pridat strelecku pohotovost, lepsie vyriesit montaz optiky a je to razom na inej urovni. Su to nepatrne zmeny, ale uzitnu hodnotu by to zvysilo vyraznejsie

    pritom tam pridat strelecku pohotovost, lepsie vyriesit montaz optiky a je to razom na inej urovni. Su to nepatrne zmeny, ale uzitnu hodnotu by to zvysilo vyraznejsie

  • hurvo
   20:13 25.12.2018

   A-545 je urcite lepsia zbran. Ale izmash musel vyhrat za kazdu cenu. Podobne ako na slovensku sa museli nakupit P-09 ale tam kde bolo treba poriadnu pistol sa nakupili G17.

   A-545 je urcite lepsia zbran. Ale izmash musel vyhrat za kazdu cenu. Podobne ako na slovensku sa museli nakupit P-09 ale tam kde bolo treba poriadnu pistol sa nakupili G17.

  • fenri
   11:41 26.12.2018

   Na AK-74 stačí přištoubpvat rail na baterku (bavíme se o mobilizační pušce pro miliony záložáků) a možná upravit pažbu. Víc nepotřebuje. Je spolehlivý, je přesný, nekope. A jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Na AK-74 stačí přištoubpvat rail na baterku (bavíme se o mobilizační pušce pro miliony záložáků) a možná upravit pažbu. Víc nepotřebuje. Je spolehlivý, je přesný, nekope. A jsou jich plné sklady.
   Požadavky na zbraně pro speciální jednotky jsou úplně jiné a rozhodně se nedá říct, že jde o lepší zbraně jen a konto toho, že e dostanou specnaz. Zbraň pro speciální jednotky nemusí být super odolná a necitlivá ke znečištění. Očekává se kvalifikovaná péče a spíše kratší akce a nebo prostě adekvátní údržba. Půlroční pobyt v rasputici po nich asi nikdo nechce.Skrýt celý příspěvek

   • 19:28 26.12.2018

    A hlavne pokus tyka ucinosti a dalsich veci ktere se pozaduji od zbrane tohoto typu je strelivo 7,62x39 je klasicke Ruske strelivo ktere za neco stoji , nejaky nahrazky a zmena ...Zobrazit celý příspěvek

    A hlavne pokus tyka ucinosti a dalsich veci ktere se pozaduji od zbrane tohoto typu je strelivo 7,62x39 je klasicke Ruske strelivo ktere za neco stoji , nejaky nahrazky a zmena raze na 5,45 je na nic , staci list v ceste uz je to nepresny . Jak pisu strelivao klasika zbran slusna a hlavne ucinna , co se tace domobrany pokud alespon trosku vico se s tim dela nema problem.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:02 25.12.2018

  >> Dodejme, že státní koncern Rostec založil v roce 2007 Vladimir Putin.

  Haha, a prej ze na Ukrajine je vetsi korupce ...

  >> Dodejme, že státní koncern Rostec založil v roce 2007 Vladimir Putin.

  Haha, a prej ze na Ukrajine je vetsi korupce ...

 • KOLT
  13:20 25.12.2018

  Nejsem aktivní střelec, tak jen amatérský náhled: chybí vypouštění závěru; páka režimu střelby je stále stejná, k tomu přibyl jeden (v reálu zbytečný) režim, takže přeřazování bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem aktivní střelec, tak jen amatérský náhled: chybí vypouštění závěru; páka režimu střelby je stále stejná, k tomu přibyl jeden (v reálu zbytečný) režim, takže přeřazování bude ještě větší peklo; zásobník stále bez šachty.
  Jak píše Eiffelos, také si nejsem jistý, jestli je to tak výrazný posun kupředu, aby měl smysl :-/Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   14:25 25.12.2018

   No, mozna jde o maly posun, ale holt rusove na vetsi posun technologicky nemaji.

   No, mozna jde o maly posun, ale holt rusove na vetsi posun technologicky nemaji.

   • 14:35 25.12.2018

    S největší pravděpodobností jim jde o přežití té továrny.

    S největší pravděpodobností jim jde o přežití té továrny.

  • cernakus
   19:07 25.12.2018

   Czertik:

   Vážně? Jakou technologii by jsi si představoval? Předpokládám, že dle tvé idee měli okopčit AR-15, či?

   Czertik:

   Vážně? Jakou technologii by jsi si představoval? Předpokládám, že dle tvé idee měli okopčit AR-15, či?

   • 20:08 25.12.2018

    Vsak aj okopcili. Teraz neviem ci ORSIS alebo ktora firma, ale rusaci klon AR-15 vyrabaju.

    Vsak aj okopcili. Teraz neviem ci ORSIS alebo ktora firma, ale rusaci klon AR-15 vyrabaju.

  • strikehawk
   22:32 25.12.2018

   Czertik Jaké technologické limity mas konkrétně na mysli? Prosím prosím rozepis se trochu ať poznáme jaký jsi veliký odborník...... Hádám Czertiku ze se znalostne ani mentálně ...Zobrazit celý příspěvek

   Czertik

   Jaké technologické limity mas konkrétně na mysli? Prosím prosím rozepis se trochu ať poznáme jaký jsi veliký odborník......
   Hádám Czertiku ze se znalostne ani mentálně nezmuzes na vyjmenovani být jediného .......Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  13:14 25.12.2018

  Ta Paka přepínače režimu střelby je pořád ta obrovská? Na jiných fotkách je už jen malá? Jsem zvědavě jak budou fungovat ty zámky pro kryt závěru, jestli opravdu bude možno kryt s ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta Paka přepínače režimu střelby je pořád ta obrovská? Na jiných fotkách je už jen malá? Jsem zvědavě jak budou fungovat ty zámky pro kryt závěru, jestli opravdu bude možno kryt s optikou sejmou a z5 nasadit bez toho,aby bylo nutné nové nastreleni... Jinak si říkám,jestli je to opravdu dostatečně velký posun vpřed, aby se ruské armádě vyplatilo investovat... A 3, 5 kg bez zásobníku a asi i optiky je docela hodně. S plným zásobníkem, optikou a třeba granatometem to už bude atakovat 5 kgSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:06 25.12.2018

  Na první pohled se mi vybavil polský Beryl :-D

  Na první pohled se mi vybavil polský Beryl :-D

  • Capri
   11:26 25.12.2018

   Beryl nebo Galil, prostě deriváty AK-74, což je svým způsobem i AK-12.

   Beryl nebo Galil, prostě deriváty AK-74, což je svým způsobem i AK-12.

   • 21:23 25.12.2018

    je to jak když se nasadí kastle z mercedesu na motor s podvozek lady. Auto sice pojede i klimu si pustíte ale předjede vás i stará stodváca :)

    je to jak když se nasadí kastle z mercedesu na motor s podvozek lady. Auto sice pojede i klimu si pustíte ale předjede vás i stará stodváca :)

    • 09:46 26.12.2018

     Stačí trochu sledovat a zjistíte,že Rusové stále patří ke špici.Jednoduchost a účinnost s možností dalšího propracování.I když AK-12 mi připadá zbytečná,protože je spousta nových ...Zobrazit celý příspěvek

     Stačí trochu sledovat a zjistíte,že Rusové stále patří ke špici.Jednoduchost a účinnost s možností dalšího propracování.I když AK-12 mi připadá zbytečná,protože je spousta nových ruských firem vyrábějících lepší zbraně,než je tato a taky mnohdy lepších než od věhlasných světových značek,které si své renomé vydobily v akčních filmech a jiných US pohádkáchSkrýt celý příspěvek

  • Rase
   23:35 25.12.2018

   to jo, ale z té AK-12 a podobně, nikdy Mercedes nebude .))

   to jo, ale z té AK-12 a podobně, nikdy Mercedes nebude .))

Načítám diskuzi...