První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Foto: Tank T-14 Armata se zamaskovanou dělovou věží; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
Tank T-14 Armata se zamaskovanou dělovou věží; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších obrněných vozidel. Většina nové techniky však byla částečně maskovaná plachtou. Přesto fotky dávají věrnou představu o nové generaci ruských obrněných vozidel

Tank i další vozidla byla vyfocená při nácviku vystoupení konané na Rudém náměstí 9. května při příležitosti ruského Dne vítězství. Mezi více než stovkou vozidel uvidíme na Rudém náměstí také deset tanků T-14 Armata. Viděné tanky T-14 a bojová vozidla T-15 však nejsou sériové stroje, ale „pouze" testovacími vozidly určenými pro vojenské vývojové testy.

Co o tanku zatím T-14 víme? Výzkumné a analytické centrum Foreign Military Studies Office (FMSO) americké armády ve studii Operational Environment Watch, využívající otevřené zdroje, zveřejnilo základní charakteristiky tanku T-14.

Defilé tanků T-14 Armata

Vozidlo pohání dieselový motor se špičkovým výkonem 1100 kW (1500 koní). Ovládání věže a dělá je plně elektrické. Posádku tanku tvoří dvojčlenná nebo trojčlenná posádka sedící vedle sebe v oddělených pancéřových kapsách. Tank dokáže v případě nouze ovládat pouze dvojčlenná posádka.

Detekční vzdálenost T-14 je odhadována na méně než 5000 metrů, schopnost ničit cíle na vzdálenost až 8000 metrů (pomocí řízených střel). Zásoba munice je 45 kusů, rychlost střelby až 12 ran za minutu. Nová hlaveň lépe odolává tepelnému namáhaní, je tedy při dlouhodobé střelbě přesnější.

Těžké pásové obrněné vozidlo T-15 využívá podvozek Armata, ale motor je umístěn v přední části. Všimněte si mohutných odnímatelných bloků reaktivního pancéřování na čele a bocích korby.

Maximální rychlost je mezi 80 až 90 km/h, dojezd kolem 500 km. Hmotnost tanku se odhaduje kolem 50 tun. Podvozek je schopen však snést zatížení až 65 tun a poskytuje tak dobrý základ pro budoucí modernizace.

Úroveň pancéřové ochrany není známa. Tank T-14 však získá aktivní systém ochrany Afganit využívající dopplerovský radar. Afganit podle všeho dokáže tank chránit (není jasné s jakou úspěšností) před protitankovými řízenými střelami a dokonce před tankovou podkaliberní municí.

armataTank T-14; větší foto / Dimi, russiadefence.net

Noviny Rossijskaja gazeta, které jsou stoprocentně vlastněné ruskou vládou, před časem dokonce uvedly, že Afganit T-14 teoreticky ochrání tank před útokem vrtulníku Apache střílejícího protitankovou střelu AGM-114 Hellfire. „Apache s raketami zřejmě nebude mít 100% šanci na zničení tanku T-14," dočteme se také ve studii Operational Environment Watch.

Podle stejné studie s největší pravděpodobností čelní pancíř korby T-14 odolá jakékoliv současné kumulativní a podkaliberní munici.

Otázkou je, kdy tank Armata a odvozená vozidla vstoupí do služby. Podle Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy Uralvagonzavod, v březnu a květnu firma poslala do armády k vývojovým testům 20 vozidel T-14 a T-15. Na základě připomínek vojáků dojde k následné úpravě konstrukce tanků do požadované podoby. Podle FMSO je reálné zahájení sériové výroby vozidel T-14 a T-15 v roce 2017 nebo 2018.

armataTěžké bojové vozidlo pěchoty T-15; větší foto / Dimi, russiadefence.net

Na pásové platformě Armata vzniklo také těžké bojové vozidlo pěchoty T-15. Výkony s T-14 jsou podobné, ale jsou zde zásadní konstrukční rozdíly. Motor je umístěn v přední části, aby vzadu vznikl prostor pro převážený výsadek nebo náklad v případě specializovaných verzí (velitelské, odtahové, zdravotnické, atd.).

Dálkově ovládanou věž se 125mm kanónem 2A85 z tanku T-14 nahradila dálkově ovládaná věž s 30mm kanónem (věž je podvozkově univerzální). Dodatečnou a pravděpodobnou výzbroj T-15 tvoří protitankové střely.

Bojové vozidlo pěchoty Kurgaňec-25; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace

Vozidla založené na pásové platformě Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě bojová vozidla pěchoty BMP-1/2/3.  Kurganěc-25 je odlehčenou sesterskou platformou nového tanku Armata. Podle výrobce obě vozidla využívají velký počet shodných dílů, což zjednodušuje výrobu a logistiku. 

Kurganěc-25 ve verzi "bojové vozidlo pěchoty" dostane zmíňovanou univerzální bezosádkovou věž. Dle potřeby lze věž usadit na tankovou platformu Armata a kolový Bumerang. Věž je vybavená automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm, spřaženým 7,62mm kulometem a čtyřmi protitankovými střelami Kornet-EM.

Kolové obrněné vozidlo Bumerang; větší foto není k dispozici / Ministerstvo obrany Ruské federace

Kolová obrněná vozidla Bumerang nahradí v ruské armádě vozidla BTR-60/70/80. Samozřejmostí je řada účelových verzí od obrněného transportéru až po bojové vozidlo pěchoty. Kurganěc-25 a Bumerang sdílejí stejnou bojovou věž.

Podle FMSO nová vozidla založená na podvozku Armata, Kurganěc-25 a Bumerang nedostanou ruská výsadková vojska. Ruští výsadkáři disponují vlastními specializovanými vozidly BTR-MDM & BMP-4.

Samohybná houfnice Koalicja-SM. Všimněte si šesti pojezdových kol, ukazující na příšlušnost podvozku k tankům T-90; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace

K vidění byla i nová samohybná houfnice Koalicja-SV. Nová dělostřelecká věž je umístěná na podvozku se šesti pojezdovými koly. Do budoucna se pravděpodobně nepočítá s využitím nového podvozku Armata, ale z důvodů finančních úspor spíše využití podvozků vyřazovaných tanků T-90. Také Khalitov se nezmiňuje o využití platformy Armata pro nové samohybné houfnice.

Houfnice 2A86 ráže 152 mm je uložená v bezosádkové věži. Nabíjení je automatické. Houfnice dokáže ničit cíle, díky dělostřelecké munice s pomocným pohonem, až na vzdálenost 70 km.

Zdroj: OEW, Russia Today, Russia Beyond the Headliness

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské systémy elektronického boje

Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...

Nová ruská letadlová loď

Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...

Rusko otestovalo nové střely systému S-400

Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News ...

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • pet.rok
  14:00 05.05.2015

  na prvy pohlad to vyzera lepsie ako som cakal.
  stealth charakteristika veze ma dostala najviac :) a rozmiestnenie jednotlivych prvkov dava tiez zmysel.
  ostava len niekolko otazok:
  1. ako je to s poctom clenov posadky. z horneho pohladu to vyzera ze strelec bude sediet za vodicom a pravdepodobne budu zdielat ten isty vstup.
  2. ako sa bude zameriavat hlavna zbran.
  nad hlavnou je mala krabica ale to skor vyzera na laserovy dialkomer. po stranach veze su podobne vyzerajuce prvky.
  3. aka bude zasoba streliva vo vezi a ako sa bude dobijat automaticky podavac.
  4. ci je este nejako inak rieseny vyhlad dozadu okrem pouzitia velitelskeho pristroja.
  5. aka bude spriahnuta zbran, na fotkach to vyzera byt zakrytovane. je otazka ci to bude za odklopnym krytom alebo to je z "estetickych" ci inych dovodov takto upravene na prehliadku

 • Sorge-227
  10:29 05.05.2015

  Co hovorite na odhalenie celeho tanku? Ta veza vypada taka mala.

 • Ferdinand
  21:17 27.04.2015

  Pár slov k tomu, že by osádku t-14 tvorili len dvaja tankisti:
  -myslím že pri dnešnej úrovni techniky by ani pre Rusko nebol problém, aby sa o výber cieľov a streľbu staral len jeden človek. Problém by to nemusel byť ani pri komunikácii s ostatnými zložkami armády. Väčšinu informácií dostane priamo na monitor pred sebou, a počas hromadného útoku bude len v pozícii strelca. Veliteľ bude sedieť v t-15 a tá bude pôsobiť ako awacs-bude mať všetky informácie a bude môcť rozhodovať efektívnejšie o celkovom postupe ako veliteľ tanku, ktorý sa musí zaoberať aj priamym bojom.
  -ak by rozloženi tanku bolo také, že vpredu je dvojčlenná posádka s palivom a vzadu motor s prevodovkou, tak v strede vozidla vznikne dosť veľký priesor. Myslím, že v tomto prípade by tam mohla byť munícia, tak ako aj v doterajších tankoch. Bola by dobre chránená, tak ako doteraz, ale v prípade, že dôjde k jej zapáleniu, posádka ostane nažive. Odnesie si to len veža.

 • Sorge-227
  20:16 27.04.2015
 • semtam
  02:56 27.04.2015

  Todomatch

  JJ mnoho kolových transportérů si jsou podobné. Třeba nový AMV a Piranha IV. V Rusku byly testovány transportéry AMW, Centauro i VBCI. Protože Rusko v té době se silně zajímalo o zahraniční techniku. Proto také plánovaný masový nákup IVECO (nakonec stornován odebráno jen několik set kusů). Je možné, že si z některých konstrukcí něco vypůjčili, ale to ještě nevíme. Design je podobný VBCI, ale soudím, že bude o několik tun lehčí. Spíš vidím podobnost ve velikosti s AMV. Zavěšení kol (nápravy) pasují spíš do evoluce BTR.

 • simpanz
  00:04 27.04.2015

  todomach
  ten třetí odkaz je nejlepší. To byla přejímací zkouška Vladivostoku.

 • Todomatch
  22:44 26.04.2015

  Kde já jen už ten nový ruský Bumerang viděl:

  že by tady:
  http://goo.gl/AtKH1H...

  možná tady:
  http://goo.gl/uv9T7s...

  nebo tady:
  http://goo.gl/OEKcKq...

 • strikehawk
  14:43 26.04.2015

  KOLT

  nepocházím z IT ale v drtivé většině technických oborů plati komerční sféra výrazně lépe než státní organizace typu AV nebo NASA. Neumím si představit jediný důvod proč by to v IT mělo byt jinak. Pravděpodobně i tam prostě řada lidi preferuje méně náročnou a kreativní práci za více peněz.

  Vážně by mě zajímalo jakou asociaci ve vás vybudilo spojení Velká válka v souvislosti s mým tzv odkopáním se. Termín mel evokovat jistou geopolitickou podobnost z doby před 1 světovou válkou a dnešní situaci. I tehdy se slábnoucí velmoc VB (dnes USA) pokoušela izolovat jinou velmoc (Nemecko /Rusko/) narokujici si podíl na moci za přihlížení nastupujícího giganta v pozadí ( tehdy USA dnes Cina). Jistě historie se takto přímočaře neopakuje ale paralela je napadne shodná.

 • perunBB
  13:35 26.04.2015

  Sice to sem nepatrí ale kopec zaujímavých fotiek T-64, T-72 a T-80.
  http://www.stoplusjednicka.cz/...

 • simpanz
  01:19 26.04.2015

  todomach
  plechařina nebo laminat, ale proč je tam těch 5 prolisů, aby se to tolik neklepalo, nebo sou pod tim bloky ochrany? A co je ta škatule nad tim? Kamera řidiče? To bude furt zasviněný.
  kamerový blok z odkazu semtama na bumerang
  http://files.militarybox.cz/20...

 • semtam
  01:00 26.04.2015

  petres

  Měl to i PT-76. U něho se zkoušela klasická vrtule a ony vodomety. Vodomety mají tu výhodu, že jsou málo náchylné na vodní řasy, které mohou vrtuli rychle vyřadit z provozu. Další výhoda je ta, že jsou kryty v korbě, ale to zas může zabírat místo pro další systémy.

 • petres
  00:41 26.04.2015

  Na té fotce kurgance zezadu jsou vidět klapky vodometů pro pohon ve vodě. Což znamená, že po dlouhé době BVP1,2, které měly ve vodě pohon jenom pásy se vrátili k tomuto pohonu, který měly BTR-50/ náš OT-62 (to mělo rychlost ve vodě cca 10km/h).

 • semtam
  00:38 26.04.2015

  Sgt Murphy

  S Vaším názorem se zbouchanými plechy si myslím, že jste na omylu. I když určitě ne všechny komponenty věže či celého tanku jsou dotaženy do konce (to tvrdí i Rusové). V Rusku dávno před konceptem Armata byl vyvíjen tank s pracovním názvem Objekt 195. Který onu dálkovou věž také měl. Tak z toho soudím, že Rusko již má s tímto technickým řešením už nějaké zkušenosti. T-14 je uzpůsoben tak, aby jeho seriova vyroba byla co možno nejekonomičtější. Obj. 195 (chcete li T-95) byl pro Rusko dost nákladný a náročný pro výrobu.

  To zaplachtování spíš slouží pro napínání veřejnosti. Kdyby chtěli něco tajit, tak to nebudou ani pod plachtou ukazovat na veřejnosti. A kdyby chtěli ukázat jakoby již hotovou novou věž. Tak skvěle poslouží jakási důvěrná maketa zbraňového systémy. Jen vnitřek bude "slepý". Např. na Miltaryboxu.cz je již vidět i Bumerang bez plachty. A nevypadá vůbec zle.
  Zaplachtované věže má i Koalicija (důvod minimální), Tiger, atd. Víc uvidíme až 9.5. 2015. Poté již budem chytřejší. Osobně typuju, že věže budou odhalené a jen některé systémy překryté. U T-14 nečekám nějaké velké odhalení, ale plachta by se mohla změnit aby víc vynikla její silueta.

 • simpanz
  00:14 26.04.2015

  a ještě kurganec zezadu
  https://missiles2go.files.word...

 • Todomatch
  00:09 26.04.2015

  to petr99: Třeba na té fotce, kde je detail čela - pohled zepředu - tak právě to čelo vypadá jako provizorní plechařina. Taková kapota na šroubkách. Rozhodně to není ani vzdáleně plnohodnotný pancíř.

 • simpanz
  00:09 26.04.2015

  že by praprototyp během testování? T95 základ T14?
  http://i1131.photobucket.com/a...

 • KOLT
  22:21 25.04.2015

  Ohledně zarušení signálu to dobře popsal logic. Ještě bych dodal, že je drobet rozdíl zarušit dron v několika kilometrech komunikující se satelitem nad ním, oproti tanku na frontové linii. Blátošlapi mají v tomhle podstatně složitější situaci, páč docela slušnou rušičku nacpete i do Iveca...

 • KOLT
  22:18 25.04.2015

  strikehawk: "...Kdyby zítra vypukla Velká válka a byly staženy všechny nejlepší mozky z IT, kteří dneska patlají aplikace na Javě pro mobily do vojenskoprůmyslového komplexu máme tady do roka plně robotické mechanizované svazky s autonomním provozem...."

  Dobře jsem se pobavil, vážně. Nejlepší mozky v IT nepatlají programy v Javě, to děláme my, cvičené opice. A při vývoji AI bychom byli platní jak mrtvému zimník. Kdybych měl podobnou představu přenést do jiného oboru, tak je to něco, jako kdybyste ze zedníka chtěl udělat technika montujícího lunární stanice nebo po zámečníkovi chtěl vyrábět nanosoučástky :-) Je programování a Programování. Naprostá většina z nás dělá to první, pár je schopná dělat to druhé – a z nich nejlepší to povětšinou i dělají. Takže popohnat by se vývoj autonomních zařízení skutečně dal, ale ne nikterak závratně, rozhodně ne exponenciálně. Jednoduše proto, že velká část schopných lidí (programátorů, techniků, technologů ad.) už na podobných projektech stejně dělá. Pro NASA, DARPA, Google, a jistě i v Rusku by se mnozí našli.

  PS: Tím termínem "Velká válka" jste se docela "odkopal" ;-)

 • pet.rok
  21:34 25.04.2015

  isla tu debata o periskopoch vodica, na tych fotkach od sgt. Murphyho su pomerne jasne badatelne rovnako ako aj periskopy velitela.

 • petr99
  21:21 25.04.2015

  Sgt Murphy: Nějaký konkrétní příklad, co máme hledat? Jinak nevim...

 • Sgt Murphy
  20:33 25.04.2015

  áno myslím, pozornejšie si pozri čelo korby tanku aj boky na nejakých kvalitných fotkách.

  http://defenceforumindia.com/f... ... napríklad tu.

 • KazdiceOpice
  18:40 25.04.2015

  Sgt Murphy: to myslis vazne s temi fotkami? :D

 • logik
  16:09 25.04.2015

  Luky: ad Wifi - nic jiného než "Wifi" neexistuje. Tedy pominu-li optická pojítka. Prostě jinak než radiovými vlnami ten signál k tanku nedostaneš a radiové vlny prostě rušit jdou. Samozřejmě tam bude daleko bezpečnější a redundantnější kódování, ale zrovna na přenášení obrazu nutného k řízení palby je potřeba taková propustnost, že si zas extra vyskakovat nemůžeš. Obzvlášť když chceš centrálně řídit více tanků.

  Kozlus: Rozdíl oproti dronům je ten, že u dronů je snaha o co největší autonomii a nevadí tam, když chvíli vypadne signál. Tank se sekundární výzbrojí ovládanou dálkově je v případě zarušení signálu proti vycvičenému protivníkovi v háji. A také je rozdíl, když Ti kvůli výpadku signálu zařve dron, a když kvůli tomu zařvou lidé.

  strikehawk: Zas takový unikát to není. Elektronický přenos obrazu do tanku už mají dávno i jiné tanky, akorát to používali např. pouze u infravize. Přidat k infrakameře jednu normální opravdu zas takový problém není. Když to přeženu, tak parkovací kamerku seženeš za pár dolarů na alibabě a namontovat si ji do auta bych snad zvládnul i sám.
  Armata je samozřejmě krok kupředu, ale není to nic, co by v případě potřeby neuměl udělat kterejkoli z dalších výrobců obrněné techniky.

 • Sgt Murphy
  15:56 25.04.2015

  Celé mi to smrdí, samotný tank T-14 aj ťažké bojové vozidlo pechoty pri bližšom preskúmaní foto vyzerá že dokončený majú len podvozok a ostatok je len zbúchaný na kolene zo pár plechov, ako makety. Od finálnych verzií to má ešte veľmi ďaleko.

 • Sorge-227
  15:11 25.04.2015

  Neviete čo to má Kurgaňec-25 v predu zakryté (válcovity tvar po 4 kusov)? Vypadá to ako mikrofóny.

 • Sorge-227
  15:07 25.04.2015

  Je zaujímavé že poklop tanku t 14 u vodiča nemá źiadne okénka. By ma zaujímalo ako má vyriešený výhlad, keď je schovaný.

 • strikehawk
  12:37 25.04.2015

  Osobně si myslím ze Armata je tříčlenná možná dvoučlenná jako option pro další vývoj. Třetí člen podle mě nesedí ve stejně linii jako řidič a velitel a nemá samostatný poklop ale je mírně o půl metru tedy o vzdálenost kolen presazen dozadu. Rozmístění osádky je tedy ve tvaru obraceneho písmene V. Střelec leze poklopem řidiče možná má nouzové dvířka pro vstup do prostoru veze v pripade nutnosti manuálního ovládání, poruchy apod.
  Můj odhad. Nic vic.

 • strikehawk
  12:24 25.04.2015

  Logik
  Říká ti něco pojem systemova integrace a problematika s tím spojena nebo si myslíš, ze spulkou s hdmi kabelem vyřešís všechny problémy?

  Kdybych měl vic času uvedl bych tady desítky projektu, které na tom skončily počínaje Sergeant York a třeba takovou prezidentskou konverzi EH101 pro Air Force One konce.

  Všechny pracovali s deseti, dvaceti, padesáti letymi pověřeným technologiemi. Naroubovat je na určitou konkrétní aplikaci se ovšem nepodařilo.

  Armata je v dané oblasti naprostý unikat přestože "pouze" kombinuje techniku a technologii která je v zásadě bezne dostupná a známa

 • fenri
  23:11 24.04.2015

  To Petres: jak velký podle Vás musí být senzor kamery? Vždyť z těch fotek, co jsou vidět není zřejmé, zda tam nečučíme na 30 snímačů s optikou, nebo na žádný. Navíc jde pořád o předprototypy (či jak to nazvat).

 • Kozlus
  21:40 24.04.2015

  Luky: U dronu to nevadi, protoze se po nich muze celej zapad zblaznit - tak jsou proste super. Ruska aplikace uz je ale fujky, fuj.

 • Todomatch
  18:27 24.04.2015
 • Luky
  17:40 24.04.2015

  Určitě existuje odolnější, praktičtější a bezpečnější spojení, než pomocí wifi... děláte jakoby nebyly v kurzu drony...

  Každopádně zajímavá výzbroj vedle hlavního kanonu, spřaženého s kulometem by byl 7,62mm, 12,7 (23mm) PL a 30mm AGS. Ale zdá se mi, že pod tou plachtou není žádná velká "erekce"...takže buď jsou laufy sundaný, nebo kompaktně přimknutý :)...spíš tam toho ale tolik nebude

  BTW ta svatojiřská stuha mi hrozně připomíná čínský znaky

 • Shania
  15:31 24.04.2015

  logik: rušení neřeš, to přeci funguje jen na západní techniku.

 • Luky
  15:30 24.04.2015

  No proto jsem plácnul o dvou na rotu - bylo by to relativně blízko a přeci jen trochu rozdělený...

  S tím, že by ti dva uvnitř tanku zamozřejmě kdykoli mohli převzít ovládání všech zbraní a řidič by měl i autopilota "KITTonova"....dnes už jsou pro jízdu v koloně a další věci odzkoušený...

  P.S. samo, že pak můžou projet za pár dní odplachtovaný a třeba tam bude vzadějc další poklop pro třetího a psa....ale to čekání je nejzábavnější

 • logik
  15:23 24.04.2015

  Luky - tak je to tak náchilný na rušení, nebo zničení těch speciálních vozidel, že by si to určitě nikdo nelajs nasadit.

  Další věc je, že dálkové řízení přes "wifi" už přidává měřitelný "inputlag".

 • Luky
  15:17 24.04.2015

  Tak tady bude třeba jen řidič + střelec/velitel a na věži bude např. 2 x protipěchotní 7,62 kulomet a jeden protiletadlový 23mm kanon, které budou ovládány nadálku pomocí nesteamové verze Army 2...

  Ale vážněji, co kdyby třeba na úrovni roty byly dva konťáky/speciální vozidla, kde by pařani prováděli "remote control" pro tyhle zbraně....

 • logik
  15:13 24.04.2015

  strikehawk:
  řízení tanku jde přesunout kamkoli opravdu už pěkných pár desítek let. Zobrazovací technika dostatečné kvality je mladšího data, proto to tanky starší konstrukce nemají, ale dát na věž o kamerku víc a natáhnout HDMI kabel, to opravdu není ani náhodou vrchol techniky.

  Paradoxně zkonstruovat takový tank je dnes daleko jednodušší, než zkonstruovat tank, kde musí řidič vidět ven pomocí "neelektronických technologií" - protože tam jsi daleko více omezován nutností zástavby optických přístrojů a přitom zachování dostatečné pancéřové ochrany.

  Takže koncepce armaty není v tomto nic revolučního ani nic, co by "západ" nezvládl, je to prostě výsledek toho, že v době konstrukce armaty byla elektronika na takové úrovni, že nejen si mohli dovolit, ale že bylo dokonce i konstrukčně levnější a výhodnější, nahradit optické členy elektronikou. Na západě je naprosto stejná technologie už přes deset let provozovaná např. v dronech, akorát zatím neměli potřebu ji zabudovávat do tanku.

  --

  Ohledně počtu členů osádky - redukce na dva by IMHO měla smysl v okamžiku, kdy by kanón měl automatický režim palby, tj. velitel tanku by jen označil cíl a během střelby by mohl vyhledávat další cíle - tj. že by veškeré úlohy střelce převzal počítač. Ale nevěřím, že mají tu technologii natolik zvládlou, aby např. automatika byla schopna posoudit míru poškození cíle a tedy zdali je třeba pokračovat v palbě či je možno jít na další cíl, nebo např. odhadovat nepřímou palbu za teréní překážku a podobně.

 • Vrata
  14:56 24.04.2015

  Jeste k dvouclenne osadce tanku - tu mely i Francouzske tanky a byl to jeden z duvodu jejich neuspechu za WWII. Do nasi LT vz. 35 za WWII Nemci pridali jeste 4. clena osadky - nabijece a to na ukor mnozstvi streliva, jenom proto, aby tank ucinili akceschopnejsi. Dobre to rozebral Shania nize - ve dvou lidech osadka tanku nestihne rychle a soucasne
  1. ridit,
  2. vyhodnocovat situaci a urcovat dalsi ukoly
  3. strilet.

 • Vrata
  14:47 24.04.2015

  pet.rok: vase slova tesat do kamene!!

 • Shania
  14:40 24.04.2015

  stetula: dvoučlenná posádka není nic revolučního, klidně můžou udělat tank, který bude ovládat jen voják. Každý kdo někdy hrál nějaký tankový simulátor, ale rychle pochopí, jaké to má nevýhody.


  Důvod proč je lepší mít aspoň tři členy posádky je jejich pracovní zátěž.

  Možné konfigurace:

  řidič/střelec/velitel - i přes velkou automatizaci bude zátěž enormní.

  ridič + střelec/velitel - stále velká zátěž pro střelce/velitele, nastane podobný problém jako u T-34, každopádně s kvalitními senzory a automatizací to možné je už dnes.

  řidič + střelec + velitel - asi nejlepší konfigurace u tanku s automatickým nabíjením
  řidič + střelec + velitel + nabíječ

  Takže miň jak tři členy posádky pouze tehdy, pokud by byl problém s místem a bude to vyžadovat mít speciální velitelské tanky.

 • petres
  14:29 24.04.2015

  Ne, do posádky ukryté pod plachtou patří topič, palubní tesař a nástěnkář :-)

 • Luky
  14:05 24.04.2015

  Vy myslíte, že jsou pod ní schovaní další členové posádky - ládovač, vymetač, nabíječ a chladič?

 • pet.rok
  13:54 24.04.2015

  najvasnivejsie debaty sa vzdy vedu o tom co je pod plachtou :)

 • stetula
  13:23 24.04.2015

  dnes jsem se dočetl na Ruských forech , že tank má pouze 2 členou posádku a vše je vysoce automatizované !!!
  pokud je to pravda tak je to opravdu revoluční stroj

 • stetula
  13:22 24.04.2015

  Petres,
  třeba to parkovací asistent :)

 • juhelak
  12:28 24.04.2015

  nikdo neví co ma pod plachtou (treba nasady od koštat jak Nemci) nikdo neví co ma vevnitr. Muze to být dobry tank svoji konstrukci, Uvidíme jak si povede. To nikdo neví. Kazdopadne si myslim ze bez zapadni elektroniky a senzoru bude slabší nez s ni. Srovnávat s 20 let starými tanky je trochu nefer.
  Tezko rict jak by si vedl třeba proti Korejským nebo japonskám novinkám.
  Jestli chápu tak je to prvosledový utocný tank, takze jeho rozmery sou možná trochu nevýhoda.
  západní tanky coby obrané to palit nemusi, vcetne merkavy, a myslim ze v souboji senzoru a pozice utocnik a obrance by byli porad ve výhodě.

  Ale ostani se mi líbí vic. T-15 jako obrnenej transporter vypadá fakt dobre. to by se mi u nás líbilo.

 • Superme
  12:20 24.04.2015

  Todomatch - Každopádně. O tom tanku se vlastně furt nic neví, proto ani nic jiného než to co vidím nemohu chválit, či nějak hodnotit. Vy naopak působíte tak, že jste součástí vývoje, protože tak trochu zřejmě víte, co vše tam bude. Já to prostě nevím, proto zatím hodnotím pouze to co vidím.

 • petres
  12:19 24.04.2015

  To ano má tam běžné periskopy, ale mně se jedná o to, že si zejména Kurgaňec-25 přes vysoko a daleko vpředu umístěnou přední hranu nevidí na terén před sebou, je tam dost velký mrtvý úhel. Při takovém najíždění na mostovku, vagónování, projíždění okopu je řidič výrazně odkázaný na navigování velitele, protože řidičův horizont začíná velmi vysoko.

 • Superme
  12:11 24.04.2015

  Todomatch - Víte, mě fascinuje, jak neustále mluvíte o tom, že vše ruské, co má nějakou kvalitu, je vlastně okopírované ze Západu, který je (dle Vás) minimálně tak o 20 let vepředu než Rusko.

Stránka 1 z 3