První pohled do ruské továrny na íránské kamikaze drony Šáhid

První pohled do ruské továrny na íránské kamikaze drony Šáhid
Výroba dronů Šáhid-136 v Rusku / X (Zvětšit)

Na internetu se poprvé objevilo video ruské továrny, kde dochází k licenční výrobě íránského dronu Šáhid. Záznam z minulého týdne ukazuje montážní linku a desítky až stovky bezpilotních letounů v různém stádiu dokončení. Ukrajina je od předloňského října pod trvalým útokem Šáhidů a jakékoli ruské pokroky v jejich produkci budou špatnou zprávou pro Kyjev.

V ukrajinsko-ruské válce bylo dosud zdokumentováno více než 4400 útoků Šáhidů (rusky označovaných jako Geran), což průměrně znamená několik set útoků měsíčně. „Sebevražedné drony se staly nejrozšířenější ruskou zbraní dlouhého dosahu,“ uvádí americký časopis Forbes. Jejich nízká cena a relativní snadnost výroby ve srovnání s řízenými a balistickými raketami z nich činí hlavní pilíř kremelské vojenské strategie proti Kyjevu.

Počet Šáhidů sestřelených ukrajinskými silami se zvýšil z 230 kusů v říjnu loňského roku na 303 o měsíc později. V prosinci množství zneškodněných dronů stouplo na maximum 508, poté opět kleslo na 294 letos v lednu a 284 letos v únoru (údaje se lehce odlišují, viz infografika níže). Ukrajinská rozvědka odhaduje ruskou výrobní kapacitu na přibližně 300 až 350 Šáhidů měsíčně. Dosud tvrdila, že jedinou částí letounu kompletně vyráběnou v Rusku je jeho drak.

První zdroje ze zpravodajské komunity informovaly o ruské továrně na Šáhidy v srpnu loňského roku. Výrobní areál se má nacházet ve speciální ekonomické zóně Jelabuga v Tatarstánu. Nedávno zveřejněné video o délce 17 sekund zobrazuje ruské verze íránského letounu Šáhid-136, jež na křídlech nesou cyrilicí napsaný název Geran. Od podobného letounu Šáhid-131 se odlišují jednak větší velikostí, jednak vyčnívajícími stabilizátory nad a pod konci křídel. Oba typy Rusko ve své válce na Ukrajině použilo. Zdá se ale, že se Moskva ve výrobě soustředí na větší Šáhidy-136 s doletem více než 1000 kilometrů.

Internetové stánky The Drive na základě analýzy videa a souvisejících fotografií považují všechny zobrazené drony za nedokončené. Zřejmě jim chybí motory, avionika i bojové hlavice. Celkový počet nicméně označily za „impozantní“ a pro Ukrajinu za „znepokojivý“. Šáhidy-136 lze vidět ve dvou odstínech, ve světle šedé a v grafitově černé. Posledně uvedený je typický pro drony vyráběné v Íránu a hodí se pro noční operace. Podle dřívějších zpráv ruské „noční Šáhidy“ využívají materiál nebo nátěr, který snižuje jejich zachytitelnost radary. Další ruské vylepšení představuje odlišná kompozitová konstrukce, jež má usnadnit rozjezd masové výroby a ztížit odhalení letounu protivníkem.

Moskva začala montovat Šáhidy-136 loni výhradně z íránských komponentů. „[Ruský závod] kompletoval drony dodané Íránem, ale ... sám vyráběl pouze draky bezpilotních letounů, a to pravděpodobně pro nejvýše 300 dronů,“ uvedl The Drive s odkazem na washingtonský think tank Institute for Science and International Security. Úplný přechod na komponenty ruské výroby odhaduje na příští rok.


V únoru Rusko na Ukrajinu vyslalo 379 dronů Šáhid-136, zničeno jich bylo 292. Míra sestřelení se v podstatě drží na stejné úrovni (~77 %, o 4 % méně než v lednu); větší foto / Telegram, 2

Otevřené zdroje o přebírání výroby a vylepšování Šáhidů ze strany Rusů pravidelně informují. Loni v září se například začaly objevovat důkazy o ruském využívání dronů s hlavicemi naplněnými wolframovou submunicí namísto původní klasické tříštivo-trhavé hlavice. Ukrajinští představitelé tuto změnu pokládají za „ruský doplněk“, což naznačuje jejich zavedení do bezpilotních letounů sestavených na jiném místě z převážně íránských komponentů.

V listopadu 2023 The Drive navíc informoval o několika sestřelených Šáhidech-136 s 4G modemem a SIM kartou ukrajinských operátorů. K možným výhodám takové inovace patří „využití mobilního připojení po celou dobu letu“ a díky tomu „posílání aktualizací zpět do své startovací jednotky s podrobnými údaji o poloze a stavu“. Takové zpravodajské informace téměř v reálném čase ukazují míru bezpečnosti pro další vlny útoků a zda jsou vůbec nutné. Na druhé straně přidání mobilní komunikace k dronu typu Šáhid zvyšuje riziko prozrazení přítomnosti a polohy protivníkovi.

Ukrajinská analýza loni dospěla k závěru, že modifikace v podobě modemu / SIM karty byly „experimenty Ruské federace a nikoli sériový řešením“. V budoucnu se tyto „experimenty“ ovšem možná stanou podkladem pro na ruském území a z ruských součástek vyráběné Šáhidy.

Začátkem letošního roku se navíc objevily náznaky o začátku ruského použití íránských bezpilotních letounů Šáhid-238 poháněných proudovými motory na ukrajinském území. Šáhid-238 je odvozen od letoun Šáhid-136, ale díky mnohem vyšší rychlosti představuje daleko větší výzvu pro ukrajinskou protivzdušnou obranu. Lokalizaci výroby Šáhidů-238 Rusko podle The Drive „přinejmenším zvažuje“.

Z dalších technologických inovací se Moskva pravděpodobně pokusí „zlepšit zastaralé íránské výrobních techniky“ a rovněž se objevují zprávy o zavádění schopnosti dronů působit v roji či o určité úrovni inteligentní autonomie. Není jasné, jak blízko jsou tyto snahy k dosažení jakýchkoli smysluplných schopností. „V tuto chvíli Rusko potřebuje především kvantitu,“ domnívá se The Drive.

Palčivou skutečnosti pro ruský obranný průmysl, včetně výroby dronů, zůstává závislost na elektronických součástkách zahraniční výroby. Vývoj a výroba domácích alternativ zpožďuje produkci bezpilotních letounů, Šáhidy-136 nevyjímaje. Přesto Moskva vytrvale postupuje ke svému cíli nezávislé výroby vlastní varianty Šáhidů.


První záběry z ruské továrny Šáhid-136

V srpnu loňského roku americký deník Washington Post informoval o ruských plánech na produkci bezpilotních letounů Šáhid, včetně cíle „do léta 2025 vyrobit doma 6000 bezpilotních letounů“. Zpráva tvrdí, že „nová továrna na výrobu dronů Rusku pomůže zachovat si tenčící se zásoby přesné munice, zmařit snahu Ukrajiny o znovudobytí okupovaného území a výrazně posílit pozici Moskvy v závodech ve zbrojení drony, které přetvářejí moderní válku“. Forbes ve svém článku z minulého týdne uvedl ruský plán „vyrábět více než 1600 dronů Šáhid měsíčně“.

The Drive odhadují jednotkové náklady na ruský Šáhid na asi 50 000 amerických dolarů, přičemž cena se může časem výrazně snížit. Tato výchozí částka ostře kontrastuje s mnohem vyššími náklady spojenými s pořízením řízených střel (Kalibr = 6,5 milionu dolarů / kus) nebo balistických raket (Iskander = 3 miliony dolarů / kus), které by Rusové jinak mohly použít k úderu na ukrajinské cíle. K cílům bezpilotních letounů na Ukrajině patří zejména energetická infrastruktura a přístavy.

O hrozbu ze strany Šáhidů se na ukrajinské straně starají „týmy lovců dronů“ vybavené světlomety a protiletadlovými zbraněmi. Tyto jednotky absolvují speciální výcvik k útokům na malé a nízko letící cíle, které se mohou objevit ve velkém počtu. Využívají například americké systémy proti bezpilotním letounům VAMPIRE, jež proti dronům používají 70mm rakety. Tyto zbraně jsou sice přesné, ale pokrývají pouze malé území. Podle The Drive ukrajinské ozbrojené síly dosud obdržely jen 14 systémů VAMPIRE.

Ukrajinci jistě také zvažují přímou akci vůči ruské továrně na Šáhidy. Jelabuga se nachází asi 1000 km východně od Moskvy. Kyjev neustále zvyšuje dosah, s jakým může zasáhnout cíle na ruském území, ať už prostřednictvím sabotážních týmů, dronů nebo raket dlouhého doletu.

Nová ruská montážní linka na výrobu bezpilotních letounů Šáhid-136 vzniká ve speciální ekonomické zóně Jelabuga v Tatarstánu. Krátké nedávno zveřejněné video z této ruské továrny zobrazuje znepokojivě vysoký počet dronů v různém stádiu dokončení. Rusové se téměř jistě pustí do zlepšování letounu a vývoje vlastní varianty pro potřeby války na Ukrajině a pravděpodobně zvažují výrobu Šáhidu-238 s proudovým motorem. Reakcí Kyjeva na ruské pokroky v oblasti produkce dronů se může stát diverzní akce na ruském území, jejímž cílem bude nová montážní linka v Tatarstánu.

Zdroje: The Drive, Forbes, Wall Street Journal

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obnova rusko-íránských vztahů v oblasti vojenství nese své „ovoce“ 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podepsal koncem ledna 2015 v Teheránu se svým íránským ...

Petr Pelikán: Vztahy Íránu a Ruska nejsou vynikající, jedná se o pragmatičnost bez vzájemných sympatií

„Na Blízkém východě nepřevládají jednoznačně protiruské názory. Jsou zde rozšířené antipatie vůči ...

PREMIUM Sankcemi sužovaný Írán úspěšně vyváží svou vojenskou techniku

Írán patří do klubu zemí, které jsou nejvíce postiženy hospodářskými sankcemi ze strany západních ...

PREMIUM Před rokem na Ukrajině poprvé zaútočil Šáhid-136

Íránský útočný dron Šáhid-136 (Shahed-136) se stal klíčovou součástí ruské invaze na Ukrajinu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pajo
  11:03 12.03.2024

  Zaujímalo by ma, či by sme boli schopný vo velkom vyrábať podobný stroj ako návnadu pre ruskú PVO. Bez výbušniny, len motor a krídla a dolet aspoň 200km, proste čo najlacnejšie, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma, či by sme boli schopný vo velkom vyrábať podobný stroj ako návnadu pre ruskú PVO. Bez výbušniny, len motor a krídla a dolet aspoň 200km, proste čo najlacnejšie, len prebližne rovný let. Idea by bola, že buď by rusi museli tieto hračky zostrelovať alebo ich ignorovať. V momente, keď by ich začali ignorovať, tak vypustiť drahšie bojové drony. Istotne nie som prvý, koho to napadlo.

  Našiel som napríklad tento článok: https://www.france24.com/en/eu...

  Alebo USA ma https://en.wikipedia.org/wiki/... , ale jedna stoji 120 000USD, čo vôbec nie je lacné.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:11 12.03.2024

   Proč jen návnadu, nálož a GPS je na tom to nejlevnější, klidně to může být použitelné jako ostrá zbraň.

   Proč jen návnadu, nálož a GPS je na tom to nejlevnější, klidně to může být použitelné jako ostrá zbraň.

 • memo
  23:51 11.03.2024

  Jaké jsou souřadnice tohoto cíle?

  Jaké jsou souřadnice tohoto cíle?

 • Grull
  18:53 11.03.2024

  V případě, že by opravdu dokázali vyrábět 500+ těch proudovejch měsíčně, bude Evropa schopná vyrábět dost protiletadlových raket na sestřelení alespoň poloviny toho množství? ...Zobrazit celý příspěvek

  V případě, že by opravdu dokázali vyrábět 500+ těch proudovejch měsíčně, bude Evropa schopná vyrábět dost protiletadlových raket na sestřelení alespoň poloviny toho množství? Druhou půlku nechám na hlavňové obraně a pády během letu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:12 11.03.2024

   Už jen odhadovaných 300-350 může být problém, pokud je pošlou úmyslně ve větší výšce, kde na ně kulomety stěží dosáhnou, budou muset používat drahé střely.

   Už jen odhadovaných 300-350 může být problém, pokud je pošlou úmyslně ve větší výšce, kde na ně kulomety stěží dosáhnou, budou muset používat drahé střely.

 • juko
  12:40 11.03.2024

  2 roky vojny a stale cakame na to, kedy Ukrajina urobi priemyselnu a ekonomicku mobilizaciu a konecne prejde na vojnovu ekonomiku. Musime si bohuzial povedat, ze napr oproti ...Zobrazit celý příspěvek

  2 roky vojny a stale cakame na to, kedy Ukrajina urobi priemyselnu a ekonomicku mobilizaciu a konecne prejde na vojnovu ekonomiku. Musime si bohuzial povedat, ze napr oproti Britanii vo WW2 nerobi Ukrajina dokopy nic. Kde je ukrajinska vyroba delostreleckych granatov? Kde je land attack Neptun a Hrim 2? Uz davno mal kazdy kto ma 2 ruky a kazdy sustruh a CNC stroj na UA pracovat pre vojensku vyrobu. Z nepochopitelnych dovodov sa ukrajinci vobec nespravaju adekvatne totalnej vojne.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:23 11.03.2024

   Připadá Vám to málo? Ta zem je z části okupovaná, z části mázničenou a poškozenou infrastrukturu. To co dělají je jejich aktuálním limitem. Ono se to blbě vyrábí, když musíte ...Zobrazit celý příspěvek

   Připadá Vám to málo? Ta zem je z části okupovaná, z části mázničenou a poškozenou infrastrukturu. To co dělají je jejich aktuálním limitem. Ono se to blbě vyrábí, když musíte suroviny a polotovary na výrobu munice dovážet ze zahraničí, kde se také snaží vyrábět co to dá. I přesto rozjíždí výrobu houfnic Bohdana. Některé projekty možná musí jít stranou a nemají prioritu nebo se hledá jiné řešení. Když dokáží dostat k Petrohradu a Moskvě relativně levné drony, tak možná upravený Neptun nebo Hrim tolik nepotřebují.Skrýt celý příspěvek

   • juko
    18:33 11.03.2024

    Je to strasne malo v porovnani s tym ako mobilizovali staty spolocnost a ekonomiku pocas ww2 (napr aj ciastocne okupovany Sovietsky zvaz) alebo ako mobilizoval kritickych rokoch ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to strasne malo v porovnani s tym ako mobilizovali staty spolocnost a ekonomiku pocas ww2 (napr aj ciastocne okupovany Sovietsky zvaz) alebo ako mobilizoval kritickych rokoch Izrael.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:01 11.03.2024

     V době ww2 byla společnost jinak nastavená, existovala spousta pamětníků první velké války. Dnes zde máte generaci jútuberů a jiných tiktokových válečníků. SSSR byl specifický ...Zobrazit celý příspěvek

     V době ww2 byla společnost jinak nastavená, existovala spousta pamětníků první velké války. Dnes zde máte generaci jútuberů a jiných tiktokových válečníků. SSSR byl specifický případ díky politickému zřízení.
     Izrael má od počátku své novodobé existence nastavený systém obrany postavený na zálohách a ve válce je prakticky pořád.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      21:03 11.03.2024

      Odporucam vsetkym tento thread od Matyasa Zrna

      https://x.com/matyaszrno/statu...

      Odporucam vsetkym tento thread od Matyasa Zrna

      https://x.com/matyaszrno/statu...

     • flanker.jirka
      22:48 11.03.2024

      juko Pořád nechápete měřítka a možnosti provedení mobilizace, těžko někdo zmobilizuje všechny ročníky podléhající branné povinnosti, stejně tak tomu bylo i za ww2. Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

      juko
      Pořád nechápete měřítka a možnosti provedení mobilizace, těžko někdo zmobilizuje všechny ročníky podléhající branné povinnosti, stejně tak tomu bylo i za ww2. Ukrajina mobilizovala primárně osoby starší 27 let.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      00:15 12.03.2024

      Moj vyrok s kazdym kto ma 2 ruky bol trochu nadneseny samozrejme, ale to, ze mobilizacia by mohla byt neporovnatelna oproti dnesku je fakt. Aj vyroba, bottleneck rozhodne neni v ...Zobrazit celý příspěvek

      Moj vyrok s kazdym kto ma 2 ruky bol trochu nadneseny samozrejme, ale to, ze mobilizacia by mohla byt neporovnatelna oproti dnesku je fakt. Aj vyroba, bottleneck rozhodne neni v stupnych surovinach ale v tom, ze na vyrobu delostreleckej municie sa na UA proste kasle. Neni to ziadna vesmirna technologia pritom.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:28 12.03.2024

      juko Jestli si myslíte, že se na výrobu munice na ukrajině "kašle" tak jste mimo. Jedou co stíhají, ale jsou závislí i na dovozu materiálu pro tuto munici, to vše je omezující ...Zobrazit celý příspěvek

      juko
      Jestli si myslíte, že se na výrobu munice na ukrajině "kašle" tak jste mimo. Jedou co stíhají, ale jsou závislí i na dovozu materiálu pro tuto munici, to vše je omezující faktor, který ze dne na den nevyřešíte.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:08 12.03.2024

      Stačí do vyhledávače zadat
      "korupce na Ukrajině"a každý pochopí.
      No, každý asi ne.

      Stačí do vyhledávače zadat
      "korupce na Ukrajině"a každý pochopí.
      No, každý asi ne.

     • juko
      21:27 12.03.2024

      Prepacte ale mate toto nejak podlozene? Mate nejaky zdroj na tvrdenie, ze by bol na svetovom trhu nedostatok vstupnych zakladnych surovin? Lebo ja o tom nic neviem. O mobilizacii ...Zobrazit celý příspěvek

      Prepacte ale mate toto nejak podlozene? Mate nejaky zdroj na tvrdenie, ze by bol na svetovom trhu nedostatok vstupnych zakladnych surovin? Lebo ja o tom nic neviem. O mobilizacii inac hovoril hlavne Zaluzhny, neni to genialny napad diskutera Juka.Skrýt celý příspěvek

  • hruskomanie
   11:21 12.03.2024

   Vy máte nějaké údaje že se na výrobu kašle? I zde bylo spoustu informací na jaké násobky byla zvednuta výroba obrněných transportéru 6x, minometné munice na 42x, výroba ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy máte nějaké údaje že se na výrobu kašle? I zde bylo spoustu informací na jaké násobky byla zvednuta výroba obrněných transportéru 6x, minometné munice na 42x, výroba dělostřelecké munice teprve začala. Na obranu Ukrajina 22% hdp, podívejte se kolik dávali ony státy během WW2. Je chybné porovnávat možnosti Ukrajiny s mocnostmi. Prostě jejich domácí ekonomika nedokáže mít stejný výkon jako Británie, USA nebo sssr. Prostě co nevyrobí oni, musíme zastat my.Skrýt celý příspěvek

   • juko
    21:18 12.03.2024

    Zbrane dlheho doletu su kde? Ak zacala vyroba delostreleckej municie na UA tak gratulujem.

    Zbrane dlheho doletu su kde? Ak zacala vyroba delostreleckej municie na UA tak gratulujem.

    • flanker.jirka
     22:12 12.03.2024

     Četl jste dnes ráno zprávy? Podívejte se, kde všude útočily úspěšně Ukrajinské drony. To jsou ty zbraně dlouhého dosahu!

     Četl jste dnes ráno zprávy? Podívejte se, kde všude útočily úspěšně Ukrajinské drony. To jsou ty zbraně dlouhého dosahu!

     • juko
      09:45 13.03.2024

      Narast produkcie dronov je chvalihodny, avsak tie sa nedaju porovnat s tazkymi cruise missiles alebo TBM. Uplne ina kategoria zbrani pre uplne ine ciele. Keby Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

      Narast produkcie dronov je chvalihodny, avsak tie sa nedaju porovnat s tazkymi cruise missiles alebo TBM. Uplne ina kategoria zbrani pre uplne ine ciele. Keby Ukrajina nepotrebovala tazke zbrane dlheho doletu, neziadala by tak zufalo ATACMS, SH ci TAURUS.Skrýt celý příspěvek

  • rtep
   19:07 12.03.2024

   juko zkus se vratit do 6 - 7 třídy na zakladce a nebo se podívat na wiki jen malý příklad výroba tanku T 34 cena tehdejších 50 tis rublů tj dnes cca 12 mil korun počet vyrobených ...Zobrazit celý příspěvek

   juko zkus se vratit do 6 - 7 třídy na zakladce a nebo se podívat na wiki
   jen malý příklad
   výroba tanku T 34 cena tehdejších 50 tis rublů tj dnes cca 12 mil korun počet vyrobených ks během války cca 47 000 ks, počet zničených při bojové činosti necelých 16 000 ks
   počet ztracených ( závady ) cca 22 000 ks

   kdo vyrobí dnes něco podobného s tak malou mechanickou životností ?Skrýt celý příspěvek

   • juko
    21:13 12.03.2024

    Co s tymto ma T-34 preboha?

    Co s tymto ma T-34 preboha?

    • rtep
     13:03 13.03.2024

     tak si přečti cos tu vyblekotal výše Je to strasne malo v porovnani s tym ako mobilizovali staty spolocnost a ekonomiku pocas ww2 (napr aj ciastocne okupovany Sovietsky zvaz) ...Zobrazit celý příspěvek

     tak si přečti cos tu vyblekotal výše

     Je to strasne malo v porovnani s tym ako mobilizovali staty spolocnost a ekonomiku pocas ww2 (napr aj ciastocne okupovany Sovietsky zvaz) alebo ako mobilizoval kritickych rokoch Izrael.

     a s tvým výplodem má T 34 hodně společného je jiná cena a technická potřeba na výrobu T 34 z II světové a jiná potřeba na výrobu i blbého OT dnesSkrýt celý příspěvek

     • juko
      12:01 15.03.2024

      Ok tak inak. Nikto neocakava, ze Ukrajina vyprodukuje 1000 novych MBT mesacne alebo co. Ale delostrelecku municiu, hlavne pre delostrelectvo a strely dlheho doletu na ktore maju ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok tak inak. Nikto neocakava, ze Ukrajina vyprodukuje 1000 novych MBT mesacne alebo co. Ale delostrelecku municiu, hlavne pre delostrelectvo a strely dlheho doletu na ktore maju know how, to by snad mohli nie? Aj mobilizovat novych vojakov a vystriedat tych vycerpanych na fronte by tiez mohli, nie?Skrýt celý příspěvek

  • Jergi
   19:31 14.03.2024

   Správne, súhlasím. Všetko divné aj ako pomali sa prijímali vojnové zákony. Veď tie korupčné škandály mali byť okamžite trestané výnimočnými trestami. Aj z reportáží je cítiť určité ...Zobrazit celý příspěvek

   Správne, súhlasím. Všetko divné aj ako pomali sa prijímali vojnové zákony. Veď tie korupčné škandály mali byť okamžite trestané výnimočnými trestami. Aj z reportáží je cítiť určité sklamanie zahraničných dobrovoľníkov z postoja časti Ukrajincov. To už nehovorím o platoch ako na tak chudobnú krajinu dať 10násobok priemernej mzdy vojakom na fronte je ako keby tu by platili 10.000 euro trochu mimo. A to mi vadí, že z peňazí EU sa platí motivácia bojovať za vlastnú krajinu. Áno sú tam vojaci čo bojujú za vlasť, ale je tam časť, ktorá je motivovaná peniazmi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...