První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025

Podoba ruského bombardéru PAK DA není známa. Prozatím se musíme spoléhat jen na fantazii grafiků. / Print Screen YouTube

V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA postupně nahradí všechny tři typy ruských strategických bombardérů Tu-22M3, Tu-95MS a Tu-160.

Rusko oznámilo zahájení prací nad novým strategickým bombardérem v roce 2009. Podle tehdejších plánů měl být vývoj dokončen v roce 2017 a se vstupem do služby se počítalo v roce 2020.

Harmonogram programu se ale neustále (alespoň mediálně) měnil, navíc různí zástupci vlády i letectva dávali rozdílné informace o postupu vývoje PAK DA. Program PAK DA nakonec odsunul projekt obnovení výroby modernizovaných nadzvukových bombardérů Tu-160M2. Sériová výroba Tu-160M2 začne v roce 2020 při rychlosti výroby dva až tři stroje ročně. Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany, se počítá s výrobou 50 nových Tu-160M2.

Podle posledních informací ruské tiskové agentury TASS se s prvním startem prototypu PAK DA počítá v roce 2025. Došlo údajně i k podpisu smlouvy ke stavbě prototypů, což značí, že program PAK DA dostal zelenou.

Zahájení sériové výroby a zařazování nového bombardéru PAK DA do výzbroje proto může začít nejdřív kolem roku 2030. Pro porovnání -  první let amerického strategického bombardéru B-2 Spirit se uskutečnil v roce 1989, první sériový stroj vznikl v roce 1993 a k zařazení do služby došlo v roce 1997.

O designu PAK-DA se skoro nic neví. Podle zdrojů z ruského vojenského průmyslu půjde o podzvukový letoun typu samokřídlo se schopností nést střely dlouhého dosahu uvnitř zbraňových šachet. Je otázkou o jak velký letoun půjde, zda o obří letoun jako B-2 nebo o menší stroj podobný americkému B-21 Raider (spíše).

Určující pro velikost PAK DA je schopnost nést raketovou výzbroj vzduch-země ve vnitřním nákladovém prostoru. Například ruská střela Ch-101 měří na délku 7,45 m a má hmotnost 2400 kg. Dolet, který je oficiálně utajován, je udáván podle různých zdrojů v širokém rozmezí 2000 ž 5000 km. Pro srovnání - dolet americké střely vzduch-země AGM-129 ACM (Advanced Cruise Missile) je 3700 km.

PAK DA má ctít zásady stealth, což je zajímavé zejména vzhledem ke kritice současné stíhačky F-35 Lightning II. Podle některých zdrojů je stealth díky nové generaci radarů již překonaná technologie - resp. nevyplatí se obětovat jiné vlastnosti letounu (aerodynamická čistota, konstrukční uspořádní, rozměry) ve prospěch stealth.

Podle Jevgenije Fedosova, ředitele Státního výzkumného ústavu civilního letectví, bude nový PAK DA levnější než se dříve předpokládalo, ale bude vyráběn ve větších počtech. Fedosov také dodal, že letectvo zatím neurčilo hlavní poslání letounu - zvažuje se strategický bombardér, takticko-operační nosič raket dlouhého doletu, záchytný letoun (?) nebo dokonce platforma pro vypouštění malých raket na nízkou oběžnou dráhu Země.

Přesné parametry letounu (rozměry, nosnost, dolet) jsou proto pouze spekulace. Údajně ale již byl vyroben experimentální zmenšený model 1:10 z kompozitních materiálů a také dřevěný model v živé velikosti. Oficiální ruská místa ale zatím pouze potvrdila, že půjde o podzvukový letoun typu křídlo.

Původní úvahy mluvily o nadzvukovém, či dokonce hypersonickém bombardéru. Nakonec byla zvolena levnější varianta podzvukového stroje. Podzvuková rychlost není problém, protože Rusové v poslední době zavedli a otestovali nejnovější střely vzduch-země Ch-101 a Ch-555.

PAK DA s takto výkonnou výzbroji nemusí vůbec opustit ruský vzdušný prostor a vystavit se riziku sestřelení nepřátelskou protivzdušnou obranou (PVO). K odpálení střel dojde na ruském území pod ochranou vlastní PVO a vlastních stíhaček. Při doletu raket 3000 km PAK DA spolehlivě zasáhne prakticky jakékoliv místo v Evropě nebo Číně.

Zdroj: TV Zvezda,TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...

Rusko pokračuje v přezbrojování na tanky T-72B3

Ruská armáda pokračuje v přijímání modernizovaných tanků T-72B3. Ruské jednotky v oblasti Rostov u ...

Vývoj ruského protivzdušného systému S-500 Prometej finišuje

Podle velitele ruských vzdušných a kosmických sil (VKS) Viktora Bondareva ruská armáda v nejbližší ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Centaur
  11:43 19.04.2017

  Takovéto smělé plány nutně narazí na realitu. její součástí je i skutečnost, že od roku 1994, kdy byl zrušen COCOM, si rusko navyklo na používání západní elektronické součástkové ...Zobrazit celý příspěvek

  Takovéto smělé plány nutně narazí na realitu. její součástí je i skutečnost, že od roku 1994, kdy byl zrušen COCOM, si rusko navyklo na používání západní elektronické součástkové základny a v podstatě volný dovoz jakékoliv měřící a výpočetní techniky. Podle některých zdrojů prý rusko dováží i obráběcí CNC stroje, protože je nevyrábí............
  Všechno potřebné ze západu se dá získat i v podmínkách obnoveného COCOM, jenže přes nejrůznější překupníky a šejdíře, což významně komplikuje a prodražuje jak vývoj tak sériovou výrobu pokročilých zbraní.
  Netřeba pochybovat o dovednosti ruských konstrukčních kanceláří vyvíjet špičkové zbraně, lze však mít oprávněné pochybnosti o schopnosti ruského průmyslu je opakovaně vyrábět za cenu, která nebude devastační pro státní kasu a hlavně udržet je bojeschopné, včetně zajištění výcviku obsluh. Což významně souvisí i s prolezlostí ruské společnosti drogami, chlastem, HIV atd..Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:35 19.04.2017

  ještěže ten Horten vymysleli, jinak by nebylo co psát pod každou diskuzi o samokřídlu (facepalm) PAK-DA bude! A proč musí být? Protože by jinak museli prakticky celé dálkové ...Zobrazit celý příspěvek

  ještěže ten Horten vymysleli, jinak by nebylo co psát pod každou diskuzi o samokřídlu (facepalm)

  PAK-DA bude! A proč musí být? Protože by jinak museli prakticky celé dálkové letectvo zahodit. Otázkou je jestli to bude nějaké samokřídlo nebo předělávka z jiného letounu (Il476, Il-96 apod.).Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  11:33 19.04.2017

  Horten ho 229 :)

  Horten ho 229 :)

 • Pepin Nešpor
  11:19 19.04.2017

  Nemuzu nez souhlasit. Dalsi jejich iluze. Kdyby premysleli o roce 2040 mozna bych veril.

  Nemuzu nez souhlasit. Dalsi jejich iluze. Kdyby premysleli o roce 2040 mozna bych veril.

 • liberal shark
  10:49 19.04.2017

  Nema zadny smysl se vzrusovat. V Rusku plati s jistotou jedine: vsechno je jinak.

  Nema zadny smysl se vzrusovat. V Rusku plati s jistotou jedine: vsechno je jinak.

 • raziel87
  10:35 19.04.2017

  2 vlasto máš v tom pěknej guláš. Předběžné návrhy na nový bombardér byly Ruské VVS odprezentovány již v roce 1999, práce se oficiálně rozjely v roce 2007 - ne 2009. Víme, že za ...Zobrazit celý příspěvek

  2 vlasto

  máš v tom pěknej guláš. Předběžné návrhy na nový bombardér byly Ruské VVS odprezentovány již v roce 1999, práce se oficiálně rozjely v roce 2007 - ne 2009.
  Víme, že za vítezný návrh byl nakonec vybrán Izidělije 80. z konstrukční kanceláře Tupoleva. Víme že bude podzvukový a víme, že bude mít malou, zdvojenou SOP
  (obrázek pro ilustraci je cca z roku 2011) Primární zbraní budou výše zmíněné hypersonické střely. Zároveň bylo napevno určeno, že produkce bude svěřena KAPO v Kazani. Podle nepotvrzených informací by měl být tento stroj schopen překonat 15 000km bez doplnění paliva za letu. Od roku 2013 se na projektu intenzivně pracuje.

  To že Vám strejda Putin nic neprezentuje, je vcelku pochopitelné. Rusko nemá prachy, ale nevidím důvod, proč by to nemohlo sloužit v řádech jednotek max desítek kusů paralelně s modernizovanými Tu-16M2.

  2 Jakub 2

  kdy z tebe taky vypadne něco jinýho než jedovatý sliny? čtu tvoje příspěvky už půl roku a kromě hejtování všeho ruského jsem se o tebe nedozvěděl jediný zajímavý údaj, stejný jak Kruan. Vždycky tady něco vyblijete bez hlavy a paty a hlavně USA GO GO GO že jo :-) Koupím ti k narozeninám tohle tričko ;)

  https://www.t-shock.eu/cs/tric... Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  10:18 19.04.2017

  Můj dojem z ruských plánů a projektů je ten, že umí stavět pěkné modely a sepsat nekonečně dlouhý seznam super vlastností té či oné techniky. U úspěšnějších projektů dokáží ...Zobrazit celý příspěvek

  Můj dojem z ruských plánů a projektů je ten, že umí stavět pěkné modely a sepsat nekonečně dlouhý seznam super vlastností té či oné techniky. U úspěšnějších projektů dokáží postavit jeden nebo více prototypů které pak náležitě od prezentují.
  Ale to je tak asi vše.

  Nápady a invence super ...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  10:04 19.04.2017

  TASS opět kecá jak za starých časů... K těm termínům... připomínají mi ty staré sovětské vtipy na téma "komunismus vybudujeme do 20 let" - v roce 2020 ohlásí termín vzletu na 2028, ...Zobrazit celý příspěvek

  TASS opět kecá jak za starých časů... K těm termínům... připomínají mi ty staré sovětské vtipy na téma "komunismus vybudujeme do 20 let" - v roce 2020 ohlásí termín vzletu na 2028, v roce 2025 potom na rok 2033...

  Dnešní Rusko ekonomicky neroste (jednoprocentní růst zaostalé ekonomiky není růstem, ale spíše známkou toho, že se situace zhoršuje - slabé ekonomiky rostou rychleji z menšího základu než silné ekonomiky s vysokého srovnávacího základu; ruská ekonomika potřebuje v příštích 20 letech stabilní růst 5-7% jinak bude stále ve stejném srabu). Stagnující ekonomika negeneruje příjmy, nejsou vyšší výběry daní, nejsou fondy na výzkum a vývoj ani na výrobu zbraní (ti, kdo je mají obsluhovat potom tráví čas výcvikem a neprodukují ekonomické statky).

  PAK-DA nebude, nebudou totiž dostatečné finance na jeho výrobu.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  10:01 19.04.2017

  Ziadny PAK-DA neexistuje. V tomto storoci ani ziadny rusmi do uzivania nasadeny nebude. Vraj projekt zacal v roku 2009 a oni po osmich rokoch, v roku 2017 este nemaju ani pokakanu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ziadny PAK-DA neexistuje. V tomto storoci ani ziadny rusmi do uzivania nasadeny nebude. Vraj projekt zacal v roku 2009 a oni po osmich rokoch, v roku 2017 este nemaju ani pokakanu skicu? Chce niekto tvrdit, ze keby ju mali, uz by ju Vladimir neukazaval po vsetkych cárskych mediach kazdy den dva krat?Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:52 19.04.2017

  1) Neví účel letadla - takže se postaví kočkopes, nebo počkají, co z toho vyjde? :-) 2) PAK DA nahradí Tu-160 - podle článku se výroba Tu-160M rozjede v roce 2020 a tempem 2-3 ...Zobrazit celý příspěvek

  1) Neví účel letadla - takže se postaví kočkopes, nebo počkají, co z toho vyjde? :-)
  2) PAK DA nahradí Tu-160 - podle článku se výroba Tu-160M rozjede v roce 2020 a tempem 2-3 stroje ročně jich vyrobí 50 - tedy konec výroby okolo 2045. Ale PAk DA má být sériově vyráběn od roku 2030.
  3) Stealth je kokotina, ale PAK DA bude stealth :-)

  Dává tohle smysl? :-DSkrýt celý příspěvek

 • Filda
  09:30 19.04.2017

  Rad bych veril, ze nepujde o dalsi z chimer-samoljotu, ale o sikovny stroj, v podstate reakci na F-35, jen v "udernejsim" pojeti. Nahradit ta letita draha kridla samozrejme smysl ...Zobrazit celý příspěvek

  Rad bych veril, ze nepujde o dalsi z chimer-samoljotu, ale o sikovny stroj, v podstate reakci na F-35, jen v "udernejsim" pojeti. Nahradit ta letita draha kridla samozrejme smysl ma, ale je to pri stavu tamnejsi ekonomiky vubec mozne? Nebo vznikne opet omezeny pocet poletuch nasaditelnych maximalne v omezene mire a vyhradne nad uzemim vlastniho statu?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5