První raketomety HIMARS v Polsku

První raketomety HIMARS v Polsku
Polské raketomety HIMARS / Maciej Nędzyński/CO MON (Zvětšit)

Na vojenskou část varšavského mezinárodního letiště Frédérica Chopina včera dosedlo obří ukrajinské dopravní letadlo An-124 s pěti raketomety M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Jde o dlouho očekávané první raketomety HIMARS objednané Varšavou na začátku roku 2019.

V roce 2019 Polsko nakoupilo jeden oddíl (Dywizjon Artylerii Rakietowej) raketometů HIMARS (3×6 raketometů), plus dva výcvikové raketomety za 414 milionů dolarů. Tyto tři baterie budou dodány v konfiguraci pro americkou armádu – na platformě FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) a se systémem řízení palby (SŘP) AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System). Nákup byl a je označován za polský tribut Američanům. Každopádně raketomety HIMARS přicházejí po čtyřech letech od podepsání smlouvy právě včas.

První komponenty oddílu HIMARS začaly ale přicházet do Polska již v minulém roce. Jde například o velitelská a podpůrná vozidla. Celá dodávka má proběhnout ještě v letošním roce.

Součástí schválené dodávky bylo až 46 šesti-násobných odpalovacích-transportních kontejnerů pro 216 střel M31A1 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s tříštivo-trhavou (Unitary) bojovou hlavicí, devět kontejnerů pro 54 střel M30A1 GMLRS se submunicí AW (Alternative Warhead), 30 kontejnerů pro 30 takticko-operačních střel M57 ATACMS doletem až 300 km a cvičná munice M28A2 LCRRPR (Low Cost Reduced Range Practice Rocket).

Přesný počet nakoupených střel ale nebyl zveřejněn – což ale nehraje příliš roli, protože Polsko chce postupně získat tisíce střel do raketometů HIMARS.

Polsko hodlá nakoupit dalších až 486 raketometů HIMARS a až 9000 střel za deset miliard dolarů. Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) s nákupem souhlasí. Má jít ale již o polonizované HIMARSy umístěné na polské platformě Jelcz a se SŘP Topaz. Současně se domlouvá přenesení výroby střel (zřejmě hlavně GMLRS) do Polska.


První raketomety HIMARS v Polsku

„V současné době probíhají jednání o dalším nákupu systémů HIMARS. Kongres USA schválil prodej téměř 500 odpalovacích zařízení Polsku. (...) Chceme zajistit, aby v rámci tohoto nového kontraktu, nyní domlouvaného, probíhala koprodukce HIMARSů, odpalovacích zařízení i střel, také v Polsku,“ uvedl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Sledujeme, co se děje na Ukrajině. Dělostřelectvo hraje ve válce klíčovou roli při odrážení ruské invaze. Takže schopnost zasáhnout na velkou vzdálenost je pro sílu polské armády nepochybně důležitá. Proto naše úsilí souvisí právě se zvyšováním těchto schopností v rámci polské armády.“

Krzysztof Platek, tiskový mluvčí polské Agentury pro vyzbrojování uvedl, že i tento úvodní oddíl bude později přesazen na platformu Jelcz a vybaven SŘP Topaz.

Raketomety HIMARS na podvozku 6×6 získá 1. mazurská dělostřelecká brigáda, která je součástí „střední“ 16. mechanizované divize chránící Polsko ve směru na Královec. Obecně tato divize dostává středně těžkou bojovou technikou, např. jihokorejské tanky K2 a domácí bojová vozidla pěchoty (BVP) Borsuk.

1. brigáda měla dosud ve výzbroji pouze domácí raketomety WR-40 Langusta (polonizovaný GRAD) ráže 122 mm s běžným dostřelem 20 kilometrů – při použití polských střel Feniks ráže 122 mm až 40 kilometrů.

Kromě toho Varšava již objednala 218 těžkých raketometů Chunmoo na podvozku Jelcz 8×8. S výrobou dalších 70 raketometů Chunmoo se počítá přímo v Polsku. Celkově tedy polská armáda dostane 288 raketometů Chunmoo.

Raketomety Chunmoo nejdříve zamíří k těžké 18. mechanizované divizi chránící Varšavu z východu. Tato těžká divize získá tanky Abrams a nové polské těžké BVP založené na podvozku jihokorejské houfnice K9.

Chunmoo oproti HIMARSu pojme dvojnásobné množství munice. Pokud se tedy realizují všechny výše popsané nákupy, polská armáda získá ekvivalent 1000 raketometů HIMARS!

Šéf ministerstva obrany Mariusz Blaszczak rovněž oznámil vytvoření Akademie HIMARS v Toruni – zde budou umístěny i dva cvičné raketomety HIMARS. Výcvikové centrum mohou využít jak vojáci polské armády, tak vojáci Estonska, Litvy a Lotyšska. Zájem mohou mít i západní uživatelé, kteří obecně oceňují rozlehlost polských vojenských polygonů.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Raketové šílenství: Polsko kupuje 500 raketometů HIMARS

Polsko nakoupí 486 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) pro 27 raketových ...

PREMIUM Ukrajinu neomezuje málo HIMARSů, ale nedostatek munice

Z Ukrajiny neustále zaznívá volání po větším počtu amerických kolových raketometů HIMARS. Stovka ...

PREMIUM Američané nabízejí Polsku 500 raketometů HIMARS a tisíce střel GMLRS

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila masivní potenciální prodej ...

Mír pomocí raket: Američané vyvíjí střelu pro HIMARS s doletem 1000 kilometrů

Americká armáda (US Army) v rámci programu LRMF (Long Range Maneuverable Fires) hodlá získat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...