Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Su-35 patří mezi nejmodernější stíhací letouny současnosti; větší foto /  Dmitrij Pičugin, GFDL 1.2 

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ruským médiím poskytl Vjačeslav Šport, guvernér Chabarovského kraje, při návštěvě výrobního Komsomolskoamurského leteckého výrobního sdružení (KnAAPO), kde vznikají Su-35 pro čínské letectvo.

Kopírovací velmoc

Čína oficiálně projevila zájem nakoupit stíhačky Su-35 v roce 2012. Tehdy se mluvilo o nákupu 48 Su-35 ve dvou kolech a o začátku prvních dodávek v roce 2015. V prvním kole měla Čína získat právě 24 stíhaček Su-35.

V ruských médiích se tehdy objevily obavy z okopírování Su-35 Čínou, ostatně jak se to stalo se stroji Su-27 a Su-30.

Ve výzbroji čínského letectva se v současné době papírově nalézá 75 stíhaček Su-27 a 73 stíhaček Su-30MKK (speciální čínská verze Su-30).

Rusko se s Čínou v 90. letech dohodlo na licenční výrobě 200 stíhaček Su-27 v Číně. Po dokončení poloviny strojů však Čína od dohody odstoupila.

Posléze se objevila čínská stíhačka J-11B, která téměř dokonale vzhledově kopíruje Su-27. Sériová výroba J‑11B vzbudila před deseti lety nevoli Ruska. Ještě větší pobouření Moskvy vyvolalo oficiální čínské vysvětlení - Peking totiž uvedl, že stíhačka J‑11B je od původního Su‑27 natolik odlišná, že už se na ní původní smlouva o licenční výrobě Su-27 nevztahuje.

Rusko tehdy oficiálně hrozilo i mezinárodními žalobami, ke kterým ale nakonec nedošlo.

Minulá nedorozumění jsou ale zřejmě zažehnána. Pro Moskvu je Čína příliš důležitý vojenský, politický a ekonomický partner, než aby s Pekingem vyhrotila spor a přestala do Číny dodávat své zbraňové systémy.

Ostatně stále se vedou jednání o dodávkách pokročilých ruských systémů protivzdušné obrany S-400 do Číny. Podle otevřených zdrojů se cena dodávky S-400 odhaduje na 3 miliardy dolarů. 

Nejnovějším klíčovým rusko-čínským obchodem je dodávka 24 stíhaček Su-35 za 2 miliardy dolarů. Všechny stíhačky Su-35 Čína získá mezi roky 2016 až 2018. Čína se tak stane prvním zahraničním uživatelem ruských Su-35.

Obchod nezahrnuje jen letadla, ale také vybudování pozemního zabezpečení (údržba, pozemní obslužná technika, školení, logistika, atd.) a dodávky náhradních dílů, především náhradních proudových motorů  Saturn 117S.


Su-35

Čína kupuje Su-35 kvůli motorům?

Proč Číňané nakupují relativně drahé Su-35, když čínské letectvo již za pár let získá nejmodernější domácí stealth stíhačky J-20? Důvodem mohu být právě moderní ruské motory Saturn 117S.

Čína před lety plánovala z Ruska samostatně nakoupit motory Saturn 117S, to však Moskva odmítla - právě z důvodů obav o "laciné" okopírování ruských motorů.

Čína řadu let pracuje na vlastních pokročilých proudových motorech, ale zdá se, zatím bez úspěchu. Čína například vyvíjí moderní proudový motor WS-15 s maximálním tahem (s přídavným spalováním) 180 kN. O stavu vývoje však nejsou k dispozici žádné věrohodné informace - dříve se spekulovalo o dokončení vývoje v roce 2020.

Avšak čínský průmysl zatím nedokončil vývoj ani méně ambiciozního motoru WS-10 pro jednomotorovou stíhačku J-10. Číňané přitom motor WS-10 testovali již v roce 2010 právě na stíhačce J-11. Vždyť i nejnovější čínské stealth stíhačky J-20 mají z počátku pohánět ruské motory.

Oproti ruským motorům mají čínské motory údajně nejen nižší tah (resp. horší poměr hmotnost×rozměry×tah), ale zejména omezenou životnost a vysokou poruchovost.

Je také otázkou, zda se Rusko podělí o všechny pokročilé elektronické, avionické a senzorické systémy Su-35 nebo Čína dostane “okleštěnou” verzi, kterou si případně dovybaví vlastními systémy.

Unikátní manévrovscí schopnosti Su-35.

Nejmodernější ruský stíhač Su-35

Su-35 je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý na základě předchozích typů Su-27/30. V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Rusko provozuje 40 strojů a v lednu letošního roku objednalo dalších 50 kusů

Su-35 má pokročilou avioniku, moderní zbraňové systémy, skvělé manévrovací schopnosti a využívá prvky stealth. Proto je často označován jako stroj 4++ generace.

Organickou výzbroj tvoří automatický kanón GŠ-301 ráže 30 mm se zásobou 150 nábojů. Výzbroj až do hmotnosti 8 tun lze zavěsit na 14 pylonů pod křídly a trupem. Systémy Su-35 podporují celou řadu starších i nejmodernějších ruských zbraní vzduchu-vzduch i vzduch-země.

Maximální rychlost Mach 2,25 dosahuje Su-35 ve výšce 11 000 m. Stoupavost na úrovni moře je 16 800 m za minutu a dolet s interními nádržemi (na úrovni moře) je 1529 km.

Díky své víceúčelovosti lze Su-35 využít nejen k obraně vzdušného prostoru, ale také k bombardovacím a útočným operacím na pozemní a námořní cíle.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stealth - chiméra nebo strategická výhoda?

Před několika dny ruský generálplukovník Igor Maltsev, bývalý náčelník štábu ruské protivzdušné ...

Největší nákladní letadlo světa An-225 v čínských rukou

Ukrajinská společnost Antonov a čínská obchodní společnost AICC (Aerospace Industry Corporation of ...

Čína vyvíjí nový strategický bombardér

I přes prudkou modernizaci je velká část výzbroje čínského letectva velmi zastaralá, platí to ...

Boeing T-X: Cvičné letadlo pro americké letectvo

Firma Boeing a švédský SAAB včera představili dvojici nových cvičných proudových letadel pro program ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • dusan
    06:50 24.09.2016

    pificek

    Zrejme to bude tým, že na videu je Su-30SM a nie Su-35S ....

    pificek

    Zrejme to bude tým, že na videu je Su-30SM a nie Su-35S ....

  • Luky
    20:48 23.09.2016

    sériové Su-35 jsou bez kanard...obratné jsou dost a mají menší RCS i odpor

    sériové Su-35 jsou bez kanard...obratné jsou dost a mají menší RCS i odpor

  • flanker.jirka
    20:17 23.09.2016

    Ceny letadel z východu jsou i systémově nižší, protože i výzbroj obsažená v kontraktech je taky v jiných relacích než západní. I granát do kanonu je za úplně jinou cenu. Když ...Zobrazit celý příspěvek

    Ceny letadel z východu jsou i systémově nižší, protože i výzbroj obsažená v kontraktech je taky v jiných relacích než západní. I granát do kanonu je za úplně jinou cenu.
    Když chcete srovnat Rafale se SU 35 tak se podívejte třeba na celkovou nosnost na závěsnících, u Rafale uvádí až 9500 kg, SU 35 8000 kg. A přitom Rafale má prázdný 9500 kg a Su 35 skoro jednou tolik. Rozdíl v materiálech tam nějaký musí být, což se projeví na ceně. To samé je pak spojené s elektronikou, Rafale má pokročilý systém ochrany Spektra, radar AESA a motory mají také větší životnost než motory SU 35.Skrýt celý příspěvek

  • pificek
    16:27 23.09.2016

    Dotaz. Na prvním videu "v akci" má Su35 kachní plochy. Na videu z Paříže nikoliv. Jiné stroje ?

    Dotaz. Na prvním videu "v akci" má Su35 kachní plochy. Na videu z Paříže nikoliv. Jiné stroje ?

  • danny
    15:06 23.09.2016

    Nikdy by mě nenapadlo, že se jednou budu chtít plně podepsat pod Logikův komentář:-) Ale myslím, že to vystihl úplně přesně. Hodnotit přiměřenost ceny u podobného kontraktu je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdy by mě nenapadlo, že se jednou budu chtít plně podepsat pod Logikův komentář:-) Ale myslím, že to vystihl úplně přesně. Hodnotit přiměřenost ceny u podobného kontraktu je téměř nemožné, zvláště, pokud obě strany obchodu informují o detailech tak otevřeně, jako zde. Čert ví, jestli součástí není přístup k radarovým datům ze základen v Jihočínském moři (např. za účelem vývoje detekčních modelů), opce na vývoj námořní verze nebo dohoda o budoucí spolupráci při vývoji motorů, elektroniky atd...
    Každopádně Číňani jsou sice velmi zruční v kopírování čehokoli, ale silně zaostávají v materiálové fyzice. A to se prostě okoukat z hotového výrobku nedá.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:21 23.09.2016

    Rase Je veľký rozdiel akceptovať sklz u domáceho dodávateľa pri vyvoji nového stroja do ktorého si nalial prostriedky a de facto nemáš na vyber oproti tendru na stihacku ktorú ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase

    Je veľký rozdiel akceptovať sklz u domáceho dodávateľa pri vyvoji nového stroja do ktorého si nalial prostriedky a de facto nemáš na vyber oproti tendru na stihacku ktorú chceš použiť aj pri vyvoji toho tvojho stroja s výhľadom že bude dodana o xy rokov neskôr ako konkurenti. Narazal som len na Crusaderovu mierne uštipačnú poznamku k f-35 kde hľadá niečo co tam veľmi pravdepodobne nieje.

    A ohľadom su-35 je myslím aj v diskusii každému jasne o co cinanom ide.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:04 23.09.2016

    Slavoslav: Mno vzhledem k tomu, jak dlouho se indové nimrají s projektem Tejas (od 80.let) tak v jejich případě je poznámka na datum dodání čehokoliv nemístná :D Jisté je, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav:
    Mno vzhledem k tomu, jak dlouho se indové nimrají s projektem Tejas (od 80.let) tak v jejich případě je poznámka na datum dodání čehokoliv nemístná :D
    Jisté je, že mněli zájem o Rafale především kvůli technologiím, použitelným pro Tejas, ale i tak budou Rafaly využívat asi pro nějaké elitné piloty.
    Čína oproti tomu může chtít Su-35 k čemu ? Ostraze nějaké provincie, nebo nejdou třeba použít na letadlové lodě ?Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    13:28 23.09.2016

    Když to přepočítáme na euro, tak ta cena je opravdu nízká a myslím, že rusům teče do bot více než to vypadá (zaokrouhleně nahoru) 1 ks su35 - 75 mil euro včetně zázemí. 1 ks ...Zobrazit celý příspěvek

    Když to přepočítáme na euro, tak ta cena je opravdu nízká a myslím, že rusům teče do bot více než to vypadá (zaokrouhleně nahoru)
    1 ks su35 - 75 mil euro včetně zázemí.
    1 ks rafale - 217 mil euro asi i včetně paliva a střeliva na pár let.:)
    To je neuvěřitelnej rozdíl a pokud by měl rus trumfy v rukou tak určitě číňana podojí daleko více.
    Chlácholit se nižší cenou práce je sice fajn, ale pokud mám něco co je opravdu srovnatelné např s rafale tak není absolutně žádný důvod to prodávat za třetinu ceny i když to umím vyrobit levněji, můžu to prodat např. o 10-20% levněji, abych měl jistotu, že si vybere mě a větší zisk dále investovat. Takhle by se zachoval každý.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:20 23.09.2016

    Kanada už oficiálne odstúpila?

    Kanada už oficiálne odstúpila?

  • crusader
    13:12 23.09.2016

    Slavoslav

    Oni by je Američané rádi dodali (třeba místo těch do Kanady), pokud vím, před jistou dobou Indii v programu dokonce nabízeli účast.

    Slavoslav

    Oni by je Američané rádi dodali (třeba místo těch do Kanady), pokud vím, před jistou dobou Indii v programu dokonce nabízeli účast.

  • Slavoslav
    13:04 23.09.2016

    Crusader

    A možno sa Indovia len pozreli do kalendára a zistili kedy by prvé f35 mohli očakávať keďže na projekte neparticipujú. Occamova britva

    Crusader

    A možno sa Indovia len pozreli do kalendára a zistili kedy by prvé f35 mohli očakávať keďže na projekte neparticipujú. Occamova britva

  • crusader
    12:55 23.09.2016

    Sakra to ty sankce na dovoz sýrů z Francie ale zafungovaly, když ty Rafaly prodávají o třetinu levněji než původně chtěli :-))))) Chlapci nenechte se vysmát, nikdo z Vás neví ...Zobrazit celý příspěvek

    Sakra to ty sankce na dovoz sýrů z Francie ale zafungovaly, když ty Rafaly prodávají o třetinu levněji než původně chtěli :-)))))

    Chlapci nenechte se vysmát, nikdo z Vás neví jak vypadá smlouva mezi Ruskem a Čínou ani co podepsali Indové s Francouzi. Kdo ví jak je co pro koho výhodné a co dalšího je v pozadí.

    Jen se divím, že si Indové neobjednali zázračné F-35, i kdyby dali zhruba 150 mil dolarů za kus (navíc v diskuzích se stále píše jak půjde stále dolů) mohli by těch mašin koupit víc.Skrýt celý příspěvek

  • David
    12:43 23.09.2016

    Pro Rase - proč Rusové nepoužili T-90....Všimni si, že Čína také použila méně výkonné ZTZ-96 a ne výkonnější ZTZ-99, resp. jeho modifikace. Chlubit se tím nejlepším, dát ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Rase - proč Rusové nepoužili T-90....Všimni si, že Čína také použila méně výkonné ZTZ-96 a ne výkonnější ZTZ-99, resp. jeho modifikace. Chlubit se tím nejlepším, dát hypotetickému protivníkovi vědět všechno není zrovna nejlepší tah.Skrýt celý příspěvek

  • cyril
    12:41 23.09.2016

    stirling: a ty víš o nějaké ruské mašině, která by stála více než západní ekvivalent?

    logik: přesně tak, nevíme co je v pozadí jednání, takže těžko soudit.

    stirling: a ty víš o nějaké ruské mašině, která by stála více než západní ekvivalent?

    logik: přesně tak, nevíme co je v pozadí jednání, takže těžko soudit.

  • Marthy
    12:40 23.09.2016

    Rase-možná by ty T-90 měli nad ostatními účastníky příliš navrch.Proto používají modernizované T-72,jako většina účastníků.Aby měli všichni šanci vyhrát.Tankový biatlon musí být v ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase-možná by ty T-90 měli nad ostatními účastníky příliš navrch.Proto používají modernizované T-72,jako většina účastníků.Aby měli všichni šanci vyhrát.Tankový biatlon musí být v prvé řadě zajímavý,aby měl úspěch.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:38 23.09.2016

    83 milionů za letadlo, které má být soupeřem EF a F35 opravdu není tolik. Na druhou stranu, F35 má výhledově stát těch 80 milionů - takže optimista by řekl, že Rusové už prostě ...Zobrazit celý příspěvek

    83 milionů za letadlo, které má být soupeřem EF a F35 opravdu není tolik. Na druhou stranu, F35 má výhledově stát těch 80 milionů - takže optimista by řekl, že Rusové už prostě vyladili výrobu a jsou schopni to letadlo vyrábět levně.

    Háček je spíše skrytý v tom, kolik toho dostanou kromě letadel - jestli ke každému letadlu jeden dva motory (kdy cena motorů bude kolem 5 milionů) a další zázemí, tak už se dostáváme za cenu Su35 k ceně "holého" grippenu, a to už je horší - na druhou stranu, i v západních kontraktech se často schovává dost věcí okolo, takže se to srovnává dosti těžko...

    Su35 je dobrý letadlo, takže v tom háček nebude - spíš to vypadá, že Rusko potřebuje hotovost, a tak v dojednávání kontraktu tahalo za kratší konec provazu.
    Dost to vynikne ve srovnáví s Indickým kontraktem na Rafale - tam šlo 36 letadel za necelých 8 miliard Euro (pravda s velkými offsety), tady 24 letadel za 2 miliardy.

    Otázka je samozřejmě to, co dalšího čína za tu levnou dodávku Rusku dá (podporu v Sýrii či Ukrajině? nějakej jinej obchod?).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:27 23.09.2016

    Absolutně nechápu, proč rusové nevytáhnou na biatlon nějakou modernizovanou T-90, nebo T-80, přeci jen by měly být lepší než T-72B4 nebo podobné stroje. Čekal bych větší ...Zobrazit celý příspěvek

    Absolutně nechápu, proč rusové nevytáhnou na biatlon nějakou modernizovanou T-90, nebo T-80, přeci jen by měly být lepší než T-72B4 nebo podobné stroje.
    Čekal bych větší různorodost, přeci jen bez čínské účasti by to všechno byly jen deriváty T-72...Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:25 23.09.2016

    cyril: indové nejsou určitě tak zdatní kopírovači, ale určitě se tu nabízí srovnání ceny a to spíše ukazuje, že buď su35 není žádnej zázrak nebo ho prodali hodně pod cenou. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

    cyril: indové nejsou určitě tak zdatní kopírovači, ale určitě se tu nabízí srovnání ceny a to spíše ukazuje, že buď su35 není žádnej zázrak nebo ho prodali hodně pod cenou. Takže jim opravdu tolik teče do bot?Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    12:23 23.09.2016

    cyril: No, dyť kdo by ty jejich plesnivý sýry taky žral, že jo...

    cyril: No, dyť kdo by ty jejich plesnivý sýry taky žral, že jo...

  • cyril
    12:02 23.09.2016

    tak indové nakonec koupí pouze 36 strojů rafale... což vypovídá o tom, jak na tom francouzi jsou špatně, pokud by jim totiž neteklo do bot, tak jich prodají minimálně 100+ a nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    tak indové nakonec koupí pouze 36 strojů rafale... což vypovídá o tom, jak na tom francouzi jsou špatně, pokud by jim totiž neteklo do bot, tak jich prodají minimálně 100+ a nebo nebudou prodávat žádné :) Evidentně se totiž nejedná o přezbrojení indického letectva, ale pouze transfer tenchnologií :) Je vidět, že sankce na francouzské sýry již fungují ! :)

    http://www.militarybox.cz/news...

    sry, musel jsem si trochu rýpnout :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3