První sériové tanky T-14 Armata míří do ruské armády

První sériové tanky T-14 Armata míří do ruské armády
T-14 Armata na moskevské přehlídce (2016) / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Do konce letošního roku ruská armáda převezme prvních 12 sériových tanků T-14 Armata a čtyři vyprošťovací vozidla T-16 na platformě Armata. Podle ruského deníku Izvestija se sériové tanky T-14 konstrukčně liší od experimentálních tanků, které ruská armáda testovala v minulých letech.

Ruská armáda testuje tanky T-14 od roku 2015 a ve stejném roce tanky předvedla na tradiční moskevské vojenské přehlídce na Den vítězství (9. květen). Původně se počítalo s výrobou 2300 tanků T-14 Armata do roku 2020 a s nahrazením všech tanků řady T-72, T-80 a T-90 v aktivní službě.

Finanční problémy ruské vlády, problémy s vývojem tanku, kritika konstrukce i vysoká cena však způsobily odklad spuštění sériové výroby. První sériové tanky Armata proto ruská armáda získá až v letošním roce. Podle ruského deníku Izvestija bylo u sériových Armat „nahrazeno několik komponent, sestav a objevily se i nové systémy“. 

Z vnějšího pohledu údajně nedojde k velkým změnám, ale úpravou prošla pohonná jednotka, převodovka a senzory. Pro Armaty se počítá také s vývojem nové tankové munice, včetně průbojné podkaliberní a programovatelné.

Sériové Armaty se poprvé ukáží na vojenské přehlídce 9. května letošního roku a následně budou převeleny k vojenským jednotkám po celém Rusku (v různých klimatických oblastech), kde projdou vojenskými testy. Podle ruského ministerstva obrany musí tanky pracovat v teplotním rozsahu od -50 do +50 °C.

Deník Izvestija připomíná, že podle názorů „vojenských odborníků“ je tank T-14 Armata o „20 až 30 % efektivnější a odolnější než tanky potenciálních nepřátel.“ Samozřejmě není nikde uvedeno, podle jaké metodologie byla hodnota „20 až 30 %“ zjištěna.

Hlavním rysem tanků Armata je bezosádková věž a přední pancéřový prostor v korbě, kde sedí vedle sebe trojčlenná posádka. Takové uspořádaní je ale terčem kritiky, protože velitel tanku T-14 nemá možnost se v boji vysunout na okraj věže tanku pro získání přehledu o bojišti. Na druhou stranu takové uspořádání zvyšuje šanci přežití posádky při zásahu tanku.

Armata navíc postrádá u svých senzorů přímý optický kanál, jaký má například německé bojové vozidlo pěchoty (BVP) Puma. Posádka Armaty se tak v boji musí spoléhat výhradně na elektronické prostředky pro přenos videosignálu ze senzorů, které však nedosáhly úrovně rozlišení optického kanálu.

Hlavní výzbroj T-14 tvoří kanon 2A82, resp. modernizovaná verze 2A82-1M, který má překonat 1,2-1,25× zahraniční konstrukce. Úsťová energie u 2A82 je 15,3 MJ, což je výrazně vyšší než u nejbližšího západního rivala Rheinmetall Rh-120 / L55. Ruské 2A82 jsou navíc o tunu lehčí a mají o 600 mm kratší hlaveň.


Testování tanků Armata v roce 2018

T-14 je dále vybaven aktivním systémem ochrany Afganit, který je určen především proti RPG a protitankovým řízeným střelám. Afganit ale dokáže údajně působit i proti tankové munici. 

Platforma Armata poslouží k vývoji nové rodiny ruských obrněných vozidel, včetně těžkého BVP T-15, velitelských a ženijních vozidel nebo zmíněných vyprošťovacích T-16, které poslouží k evakuaci poškozených nebo porouchaných tanků Armata.

V každém případě se ruská armáda minimálně v příštím desetiletí bude opírat především o modernizované tanky T-72B3, T-80BVM a T-90M. Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, Kreml plánuje ročně nakupovat/modernizovat minimálně 200 tanků.

V současné době bylo vyrobeno 30 předsériových T-14. „Pokud jde o perspektivní platformu Armata, chci zdůraznit, že již dnes máme pevnou smlouvu na dodávku 132 kusů vozidel T-14 a T-15. Prvních devět vozů bude dodáno vojákům již v roce 2018 a podle současné smlouvy ministerstvo obrany obdrží všechna objednaná vozidla do roku 2022,“ uvedl na výstavě Armija 2018 Aleksej Krivoručko, náměstek ministra obrany Ruské federace.

Podle blogu BMPD součástí zmíněné objednávky budou tanky T-14, BVP T-15 i vyprošťovací T-16. V únoru 2018 přitom Borisov uvedl, že ruská armáda získá dva prapory tanků Armata (2×41 tanků včetně velitelských) a jeden prapor BVP T-15. Podle Borisova se o velikosti další objednávky rozhodne v roce 2020, po konci vojenských testů sériových T-14 Armata.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Ruská armáda tanky Armata nechce. Zde jsou důvody:

Na ruských serverech stále rezonuje silné rozčarování nad rozhodnutím vicepremiéra pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • strikehawk
  11:59 15.02.2019

  Vzhledem k tomu, že se tu diskuse opět zvrhla do nesmyslných ideologických hádek mísící se s naprostou neznalostí reality, bylo by záhodno se vrátit k prostým faktům : 1 ) Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že se tu diskuse opět zvrhla do nesmyslných ideologických hádek mísící se s naprostou neznalostí reality, bylo by záhodno se vrátit k prostým faktům :

  1 ) Na západě existuje v podstatě jediný, za běžných podmínek a v mírném klimatu provozně osvědčený powerpack používající dieselový motor výkonové úrovně (v kW ) 1000 + a tím je MTU 873 Ka501 s převodovkou Renk.
  Záměrně píši v mirném klimatu a běžných (mírových ) podmínek, protože dostupné zprávy z nasazení Kanaďany v Afghanistánu a při zkouškách v Indii hovoří a poruchovosti a značných nárocích na údržbu.

  2 ) USA žádnou vlastní konstrukci dieselového powerpacku vhodnou pro použití v tanku nemají a proto licence od MTU - GD883.
  Tuto motorizaci samozřejmě používá i Merkava Mk4 , protože Izraelci s nulovou zkušeností by vývoj tak komplexního strojírenského celku nezvládli.
  Výkon jejich neuvěřitelně rozchlastané ( 1480 l / 100 km ) turbíny AGT1500C v Abramsech nelze již příliš zvyšovat, protože by tank musel v podstatě nést obrovskou nádrž na palivo. Již tak je zásoba v Abramsech cca 2000 l a stačí v terénu na sotva 150 km

  3 ) Podobný krám je v LECLERCU s tím rozdílem, že se jedná o tzv hyperbarový motor tzn jinými slovy 8-mi válcový diesel kombinovaný s plynovou turbínou. Spotřeba 1380 l/ 100 km a navíc značná provozní nespolehlivost byla příčinou, že i jediný zákazník SAE si vyžádal raději integraci německého powerpacku.
  Žádný div, že na novém Leo3 jsou Francouzi zodpovědní za věž nikoliv za podvozek a powerpack, protože by hrozilo že stvoří nějakou podobnou hrůzu

  4 ) Ostatní západní tvůrci, kteří stojí za řeč ( C1 Ariete, Challenger ) končí se svými motorářskými výtvory vhodnými pro pohon tanku kolem 900-950 kW stejně jako japonský T-10 s osmiválcovým dieselem 880 kW.

  5 ) Pokud je tedy T-14 Armata vybavena dieselovým motorem o výkonu 1100 kW pro běžný mírový provoz a bojový režim 1300+ kW jedná se vzhledem k její hmotnostní třídě (50 t) opravdu o značný nárůst dynamických vlastností ( Abrams a Leo 2 mají o 15 tun navíc při 20% nižším výkonu ). Vzhledem ke zkušenostmi s ruskými motory značně provozně odolnými je oprávněné nárokovat zařazení do nové generace i z hlediska pohyblivosti

  6 ) Pokud tady někdo básní o korejském K2 upozorňuji, že tento používá rovněž německý licenční powerpack, protože ani tak vyspělá strojírenská země s velkým automotive průmyslem nezvládla vývoj vlastního powerpacku. Vlastní korejský powerpack byl při zkouškách armádou opakovaně odmítnut pro nedosažení deklarovaného výkonu a nespolehlivost
  Turecký Altay to samé ( německý powerpack ) plus spousta bla bla bla jak si vyvinou vlastní powerpackSkrýt celý příspěvek

  • danny
   13:09 15.02.2019

   Máš nějaké bližší info k problémům MTU 873 v nemírných podmínkách? Slyším prvně. Dík.

   Máš nějaké bližší info k problémům MTU 873 v nemírných podmínkách? Slyším prvně. Dík.

   • strikehawk
    14:20 15.02.2019

    Cca před 5 lety byl v ATM rozsáhlý článek o zkušenostech s nasazením Leo 2 v Afghánistánu. Prasnost, vysoká teplota, v kombinaci s nadmořskou výškou, náročnost na kvalitu paliva a ...Zobrazit celý příspěvek

    Cca před 5 lety byl v ATM rozsáhlý článek o zkušenostech s nasazením Leo 2 v Afghánistánu. Prasnost, vysoká teplota, v kombinaci s nadmořskou výškou, náročnost na kvalitu paliva a potřeba precizní údržby byla zmiňovaná jako hlavní důvody z ochlazení nadšení z Leo2.
    Jinak MTU powerpack má i Arjun a ten prohrál v provozuschopnosti za extrémních podmínek (+50 C) s T-90 ale v indických tendrech, zkouškách a nákupech je to všelijakéSkrýt celý příspěvek

    • danny
     16:17 18.02.2019

     Díky, zkusím dohledat.

     Díky, zkusím dohledat.

 • dusan
  22:42 13.02.2019

  Vzhľadom na to, že Rusi chcú "modernizovať" (skôr novopostaviť s využitím korby a nejakých komponentov úloženiek) Rusi T-90M je isté, že ani oni sami neveria, že bude Armata v ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhľadom na to, že Rusi chcú "modernizovať" (skôr novopostaviť s využitím korby a nejakých komponentov úloženiek) Rusi T-90M je isté, že ani oni sami neveria, že bude Armata v dohľadnom čase štandardným tankom ruskej armády. Skôr ju ešte čakajú roky vývoja s pomocou menšieho počtu "sériových" vozidiel u vybraných jednotiek.

  https://defence-blog.com/army/...

  Trochu je to zrejmé i z testu. Skrátka ruská armáda stále nepovažuje Armatu za svoju budúcnosť .... len možnú budúcnosť ....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:52 14.02.2019

   Oni potřebují napřed dokončit T-14, potom otestovat a teprve pak se možná začne sériově vyrábět. Při tolika otaznících a délce dosavadního vývoje není žádným překvapením, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni potřebují napřed dokončit T-14, potom otestovat a teprve pak se možná začne sériově vyrábět.
   Při tolika otaznících a délce dosavadního vývoje není žádným překvapením, že provedou modernizaci toho co mají.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  20:34 13.02.2019

  Myslím že automatizaci u t72m4cz podcenujete. Nevím co po tanků víc chcete? Střelec si zvolí typ střely, automat to sám nabije, při namíření na terč a změření vzdálenosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že automatizaci u t72m4cz podcenujete. Nevím co po tanků víc chcete? Střelec si zvolí typ střely, automat to sám nabije, při namíření na terč a změření vzdálenosti balistický počítač vše spočítá, dle vzdálenosti předsadi, na základě teploty,tlaku,ohybu hlavně dopočítá korekce a vystřelí. Co víc chcete automatizovat? Hunter Killer je beru jako lehkou výhodu ale v našich vegetačních podmínkách více méně nepoužitelný. Řidič má automat, systém řízení a kontroly motoru takže jen "tahá" za rajčaky, velitel čumí ven a velí, u něj jsou největší možnosti modernizace což je v dnešní době maličkost ( zástavba RDS, mapový podklady,C4star a podobně), problém je sladit systémy řízení a velení se zbytkem AČR popřípadě s SŘP tanků. V čem třeba spočívá automatizace u Leclerku? Ptám se protože to nevim :)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   21:16 13.02.2019

   ach, ale ja ju nepodcenujem. Len som tym chcel Jirosovi naznacit, ze ta "branecka" T72-T90 je rovnako automatizovana ako "profesionalna T72M4CZ. Teda, ze ma vsetko co moderny tank ...Zobrazit celý příspěvek

   ach, ale ja ju nepodcenujem. Len som tym chcel Jirosovi naznacit, ze ta "branecka" T72-T90 je rovnako automatizovana ako "profesionalna T72M4CZ. Teda, ze ma vsetko co moderny tank potrebuje na bojisku. S tym ze nehodnotim kvalitu, ale pritomnost jednotlivych systemov to upozornujem.

   Jo a k tomu Leclercu. T72B3M a modernizovana T90AM maju mat podobnu moznost ako ma teraz pokial viem len Leclerc. Strelec v palebnom postaveni oznaci v klude 3-4 ciele, da povel k palbe a zvysok vsetko zariadi SRP s tym, ze postupne v rychlom slede vystreli na vsetky ciele. Vyuzitelnost nehodnotim, ale vychytavka peknaSkrýt celý příspěvek

   • technik
    21:41 13.02.2019

    to mi zní jako hodně velký scifi. Dokážu si představit uložení (označení cílů) vysoce kontrastních a do vzdálenosti cca 1 km. Nedokážu si dost dobře představit SW který by po ...Zobrazit celý příspěvek

    to mi zní jako hodně velký scifi. Dokážu si představit uložení (označení cílů) vysoce kontrastních a do vzdálenosti cca 1 km. Nedokážu si dost dobře představit SW který by po ztrátě cíle dokázal cík opět vyhledat a zarámovat. Ve spojení s pozemním lokátorem fajn, ale pasivní systém na základě digitálního videosignálu hodně nepravděpodobný. Chtělo by to více info.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     21:54 13.02.2019

     neviem ake su obmedzenia a ako presne to funguje. Ci je to len na staticke ciele, alebo dokaze simultane sledovat pohyblive atd kedze je to pochopitelne utajene, ale malo by to tam ...Zobrazit celý příspěvek

     neviem ake su obmedzenia a ako presne to funguje. Ci je to len na staticke ciele, alebo dokaze simultane sledovat pohyblive atd kedze je to pochopitelne utajene, ale malo by to tam byt.

     https://www.army-technology.co...

     "The digital fire control system allows the gunner or commander to select six different targets to be engaged in just over 30 seconds. The system’s digital computer allows realtime treatment of data from the tank’s sensors and sights."

     skusim pohladat kde som to cital pri T72 kachSkrýt celý příspěvek

     • danny
      23:06 13.02.2019

      Slavoslav: díky za informace. Články o T72B3M většinou rychle přiletím, protože ji mám zapsanou v kategorii "škoda 120 na hlínách se soundsystémem, navigací a cool spojlerem ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: díky za informace. Články o T72B3M většinou rychle přiletím, protože ji mám zapsanou v kategorii "škoda 120 na hlínách se soundsystémem, navigací a cool spojlerem ledkovym svícením. Takže pokud najdeš nějaké linky, rád si počtu.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:52 14.02.2019

      tak som nasiel ten clanok. Ale ked ho po case citam tak je to "len" autotracker a i s tym Leclercom si nie som uplne isty ci dokaze sledovat tie ciele simultane. Asi ani, ale tie ...Zobrazit celý příspěvek

      tak som nasiel ten clanok. Ale ked ho po case citam tak je to "len" autotracker a i s tym Leclercom si nie som uplne isty ci dokaze sledovat tie ciele simultane. Asi ani, ale tie texty sa daju vylozit aj tak aj tak

      https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    22:47 13.02.2019

    T-72M4CZ, asi nebude západním protějškem T-14....

    T-72M4CZ, asi nebude západním protějškem T-14....

    • Slavoslav
     07:06 14.02.2019

     iste, ved k tej som to ani neprirovnaval. Pytal si sa na uroven T72B3x Ci T90x a tam je vybavenie na urovni zapadu co sa tyka obsluhy. Zase, hodnotime pritomnost systemov nie ich ...Zobrazit celý příspěvek

     iste, ved k tej som to ani neprirovnaval. Pytal si sa na uroven T72B3x Ci T90x

     a tam je vybavenie na urovni zapadu co sa tyka obsluhy. Zase, hodnotime pritomnost systemov nie ich kvalitu, aby bolo jasneSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:52 13.02.2019

   "velitel čumí ven a velí," Spíše bych čekal, že vyhledává cíle v několika spektrech zobrazeních, kontroluje svoje umístění ve formaci, případně velí podřízeným vozidlům, případně ...Zobrazit celý příspěvek

   "velitel čumí ven a velí,"

   Spíše bych čekal, že vyhledává cíle v několika spektrech zobrazeních, kontroluje svoje umístění ve formaci, případně velí podřízeným vozidlům, případně informuje nadřízená celek. Vyhodnocuje taktickou situaci dle aktuální pozice nepřítele, a souběžných akcí vlastních vojsk. Ve volném čase pomáhá řidiči z orientací v terénu.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:49 13.02.2019

  Tak nějaký hyper-super tank ta T-14 patrně nebude, ale je to hodně pěkný koncept, podvozek se mi moc líbí a věž snad ještě překopou, to samé elektronika. Nové tanky jsou už z ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějaký hyper-super tank ta T-14 patrně nebude, ale je to hodně pěkný koncept, podvozek se mi moc líbí a věž snad ještě překopou, to samé elektronika. Nové tanky jsou už z principu posun o velký kus vpřed a bylo by smysluplnější než nakupovat nové T-90 a podobně. Modernizace beru jen jako takové provizorium, určitě by to chtělo začít s unifikací provozovaných tanků.

  Osobně vidím jako problém hlavně vysoký podíl automatizace a velkou závislost na elektronice, což je potenciální problém u kazdé top moderní techniky. Izraelci, v USA a asi i pár dalších států, by si s tím poradili, ale v případě Rusů si nejsem jistý, na jaké úrovni jsou jejich výrobní schopnosti (elektroniku dost nakupovali ze zahraničí). Už dřív tady byla zmíněna potřeba propojení věže s korbou pomocí drahého optického vedení (jako to má Puma), jelikož není možné plně spoléhat jen na digitální přenos, takhle se dá pokračovat dál a dál.

  Jsem dost zvědavý na porovnání bojových schopností T-14 s top modernizacemi T-90. Myslím že nejsem sám a zajímá to i představitele ruské armády. Ona ta osádka v korbě nemusí být až takový přínos, jak se může zdát (jo vypadá to fakt dobře). Pokud jde o porovnání se Západními tanky, tak primárně půjde zase o úroveň elektroniky a částečně APS. Ony totiž ty nejnovější modernizace Abramsu jsou totiž hodně zajímavé a byť nemají osádku jen v korbě, tak určitě bych se nebál srovnání. Konkrétně myslím M1A2C a hlavně M1A3.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   10:59 13.02.2019

   pokial viem s novovyrobou T90 sa uz nerata. Mala by byt len modernizovana spolu s T72 v podobe T72B3M na dnesny stav techniky. ja som zvedavy najma na tu uroven automatizacie. Ak ...Zobrazit celý příspěvek

   pokial viem s novovyrobou T90 sa uz nerata. Mala by byt len modernizovana spolu s T72 v podobe T72B3M na dnesny stav techniky.

   ja som zvedavy najma na tu uroven automatizacie. Ak by tam dokazali dostat pouzitelnu AI na rozpoznavanie cielov a hrozieb (taka ta obodba F35) tak by ani ten priamy opticky kanal nevadil. AI by si tak ci tak brala udaje z inych senzorov.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:21 13.02.2019

    Slavoslav: Automatizace je super, ale i z tou se člověk musí naučit pracovat. To je jeden z hlavních důvodů profesionální armády. Pokud by měl T-14 dosahovat automatizace schodné ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: Automatizace je super, ale i z tou se člověk musí naučit pracovat. To je jeden z hlavních důvodů profesionální armády.
    Pokud by měl T-14 dosahovat automatizace schodné se západními protějšky a i v Rusku ji volí pro profesionály. Na jaké úrovni jsou potom ty T-90/T-72 i po modernizaci?Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     17:17 13.02.2019

     urcite dalej ako T72M4CZ. Minimalne SRP by mali mat funkciami na urovni aku ma teraz myslim len Leclerc

     urcite dalej ako T72M4CZ. Minimalne SRP by mali mat funkciami na urovni aku ma teraz myslim len Leclerc

   • dusan
    19:33 13.02.2019

    Prvé stroje T-90 vznikli ešte z využitím rozpracovaných T-72B, neskôr vznikla nová zvarovaná veža, ale ešte i tak vznikli "nové" stroje T-90 na základe skladových T-72B, samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

    Prvé stroje T-90 vznikli ešte z využitím rozpracovaných T-72B, neskôr vznikla nová zvarovaná veža, ale ešte i tak vznikli "nové" stroje T-90 na základe skladových T-72B, samozrejme pre nižšie náklady.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     20:03 13.02.2019

     T-90 je upgrade T-72B takze je to logicke (povodne oznacenie T72BU). Ale pokial viem tak v pripade T-90 ide o novovyrobu a nie prepracovanie armadnych ulozeniek (nepliest si ...Zobrazit celý příspěvek

     T-90 je upgrade T-72B takze je to logicke (povodne oznacenie T72BU).

     Ale pokial viem tak v pripade T-90 ide o novovyrobu a nie prepracovanie armadnych ulozeniek (nepliest si ulozenku s rozpracovanymi dielmi ktore nikdy neopustili fabriku). Ostatne aj to je dovodom zvarovanej veze. Rusi medzitym prisli o schopnost odlievat veze a obnova tejto schopnosti by bola velmi draha a tak armada aj napriek povodnym poziadavkam akceptovala zvaranu vez potom ako sa minuli skladove odliatky.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      22:33 13.02.2019

      To je síce pravda. Ale po nejakom čase Rusi časť "nových" tankov T-90 vyrobili z využitím uložených T-72B, ale už som si istý, či využili staré odlievané veže, alebo ich osadili ...Zobrazit celý příspěvek

      To je síce pravda. Ale po nejakom čase Rusi časť "nových" tankov T-90 vyrobili z využitím uložených T-72B, ale už som si istý, či využili staré odlievané veže, alebo ich osadili novými zvarovanými ...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:15 13.02.2019

   Když tak přemýšlím, tak Rusům stejně nezbyde, než provozovat tak čtyři typy tanků, i kdyby šli do max. unifikace (dotáhli vývoj a měli peníze na akvizice atd...) Kromě Armaty ...Zobrazit celý příspěvek

   Když tak přemýšlím, tak Rusům stejně nezbyde, než provozovat tak čtyři typy tanků, i kdyby šli do max. unifikace (dotáhli vývoj a měli peníze na akvizice atd...) Kromě Armaty budou pořád řešit polární oblasti, takže T-80 s turbínou. Určitě si nechají pro zálohy a druhosledové jednotky T-72. No a pak pro občasné výlety do za konflikty nižší intenzity ta T-90, která zároveň může být dlouhodobě zajímavý exportní artikl taky není úplně od věci.
   To porovnání bude moc zajímavé, ale to si ještě pár let počkáme. Hlavně jsem zvědav na provozní spolehlivost, jak se jim podaří vyladit servisní model atd...Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    14:11 13.02.2019

    modernizovane T72 a T90 budu mat rovnaky motor, kanon senzorove vybavenie, podvozok ...

    tie mozes z hladiska servisu a udrzby brat kludne ako jeden model

    modernizovane T72 a T90 budu mat rovnaky motor, kanon senzorove vybavenie, podvozok ...

    tie mozes z hladiska servisu a udrzby brat kludne ako jeden model

  • Kichot
   11:57 13.02.2019

   To, že se na západ ani východ do nové generace tanků moc nehrne, možná ukazuje , že technologie tanků moc nepokročila a zároveň technologie jak tanky zničit pokročila až moc. A tak ...Zobrazit celý příspěvek

   To, že se na západ ani východ do nové generace tanků moc nehrne, možná ukazuje , že technologie tanků moc nepokročila a zároveň technologie jak tanky zničit pokročila až moc. A tak se zatim vyplatí jen modernizace. A spíš se soustředí na výcvik a správnou taktiku v modernim boji.. Což stejně bylo vždy rozhodující než nějaké super hyper zbraně.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    18:12 13.02.2019

    nebo to ukazuje, že rozjet výrobu jakéhokoli vysoce komplexního systému s vysokými nároky na těžké strojírenství je překvapivě velký problém. Máme geniálně vychytanou automobilovou ...Zobrazit celý příspěvek

    nebo to ukazuje, že rozjet výrobu jakéhokoli vysoce komplexního systému s vysokými nároky na těžké strojírenství je překvapivě velký problém. Máme geniálně vychytanou automobilovou výrobu, tisknout prapodivné tvary na 3D, lepit miniaturní čipy a vyrábět kvanta úžasných hračiček s omezenou životností, o zázracích, které se dají dělat se soudobými NC ani nemluvím. Ale přijde na výrobu něčeho docela robustního, co má v sobě skloubit odolnost, blbubzdornost, schopnost plnit funkci s významným postižením, přesnost, vyspělou elektroniku, uživatelský komfort... A on je to najednou málem větší problém, než před 40ti lety.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:13 13.02.2019

     S tím významným poškozením bych to zase tolik nepřeceňoval. Drtivá většina tanků byla zničena po prvním penetrujícím zásahu, zbytek odepsalo znehybnění. I tu jednoduchost, ...Zobrazit celý příspěvek

     S tím významným poškozením bych to zase tolik nepřeceňoval. Drtivá většina tanků byla zničena po prvním penetrujícím zásahu, zbytek odepsalo znehybnění.

     I tu jednoduchost, většina tanků postrádala. Buď byla dána nedostatečnou úrovní techniky, nebo fatální chybou v konstrukci na úkor uživatelského komfortu.Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   12:33 13.02.2019

   Anebo , že přes veškeré to bubu reálně žádný velká válka nehrozí. A na zástupné konflikty stačí to co je dostupné. Nakonec hrozba použití JZ naštěstí stejně velký přímý konflikt ...Zobrazit celý příspěvek

   Anebo , že přes veškeré to bubu reálně žádný velká válka nehrozí. A na zástupné konflikty stačí to co je dostupné. Nakonec hrozba použití JZ naštěstí stejně velký přímý konflikt téměř vylučuje. Tak aspoň mužem v klidu dostavět dálniční síť :-)Skrýt celý příspěvek

 • technik
  08:32 13.02.2019

  To jara Zřejmě na 99% se bude jednat o pomocné vzduchové startování motoru, každý starý rusky tankový motor tento systém měl. Jen nepoužili centrální rozdělovač ale namontovali ...Zobrazit celý příspěvek

  To jara
  Zřejmě na 99% se bude jednat o pomocné vzduchové startování motoru, každý starý rusky tankový motor tento systém měl. Jen nepoužili centrální rozdělovač ale namontovali rozdělovače na každou radu válců zvlášť a je poháněn vačkovou hřídelí. Obrovská výhoda zimního startování, vesměs se používá jako kombinované se startérem ale lze použít i samostatně.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   11:23 13.02.2019

   Diky! Jo to by sedělo i s tím rozdělovačem na vačce, dál trochu spekuluji nad tím krátkodobým zvýšením výkonu, nějak nevidím možnost jak to provést motor bude mýt klasické čerpadlo ...Zobrazit celý příspěvek

   Diky! Jo to by sedělo i s tím rozdělovačem na vačce, dál trochu spekuluji nad tím krátkodobým zvýšením výkonu, nějak nevidím možnost jak to provést motor bude mýt klasické čerpadlo to je jasné z obrázků ano muže mít elektroservem stavitelnou tvarovou vačku(jedná li se o radiální čerpadlo není vidět) ale nevidím na motoru jediný senzor konektor tak si spíše myslím že to bude plná mechanika s klasickým řadovým axiálem, obdobně to je s turbem saní i výfuk jsou poměrně dobře vidět a žádná regulace v podobě westgate atd. Vypadá to na tvrdou charakteristiku což není u vykoných velkoobjemových dieselů nic neobvyklého jen mi tam prostě chybí možnost výkon jakkoliv jednoduše měnit, nebo jste postřehl něco co mi unikloSkrýt celý příspěvek

   • Jara
    11:28 13.02.2019

    Jidině mě napadá zpozdit vstřik směrem k HÚ tím zvýšit teplotu výfuk plynů a roztočit turba, ale u radiálního nebo axiálním čerpadla trochu problematické nehledě na to že ...Zobrazit celý příspěvek

    Jidině mě napadá zpozdit vstřik směrem k HÚ tím zvýšit teplotu výfuk plynů a roztočit turba, ale u radiálního nebo axiálním čerpadla trochu problematické nehledě na to že mechanicky skoro neproveditelné a jak říkám nepostřehl jsem na tom motoru jediné čidlo nebo konektorSkrýt celý příspěvek

    • technik
     13:24 13.02.2019

     Je tam klasika pístový řadový čerpadlo uložený skoro v 90 stupňovým úhlu mezi válci, je to krásně vidět na 6 fotografií. Tvarove opět shodný se staršími typy. Krátkodobé zvýšení ...Zobrazit celý příspěvek

     Je tam klasika pístový řadový čerpadlo uložený skoro v 90 stupňovým úhlu mezi válci, je to krásně vidět na 6 fotografií. Tvarove opět shodný se staršími typy. Krátkodobé zvýšení výkonu bude řešeno "nakrmením" motoru naftou, turba budou zřejmě strednetlaka proto absence obtoku. Snímače jsou jako klasický řešeny umístěným na periferie, v případě jejich poruchy je pak snadná výměna. Na čerpadle dále bude jako již tradične ruční přepínač úhlu predvstriku kvůli použití směsi benzín nafta, čistá nafta a nafta a letecký petrolej. Nejsem motorar ale bez elektronickeho řízení, navýšení tlaku vstřikovačů, zvýšení plnění není není asi dost dobře možný dlouhodobě dosahovat výkonu 1500 koní. Proto také tankové motory chodily po 8 tisících do go.Skrýt celý příspěvek

 • Packal
  07:54 13.02.2019

  NATO nám nic nedovoluje ani nezakazuje kupovat. To, že technika naší armády je jaká je, způsobuje 1) "nedostatek" financí a za 2) neochota / neschopnost nakoupit. To, že jde ...Zobrazit celý příspěvek

  NATO nám nic nedovoluje ani nezakazuje kupovat. To, že technika naší armády je jaká je, způsobuje 1) "nedostatek" financí a za 2) neochota / neschopnost nakoupit.

  To, že jde úroveň diskuze postupně dolů není nic neobvyklého a lze to očekávat - v Petrohradu na to mají celý barák, kde jsou zaměstnanci placeni podle počtu příspěvků na fórech a soc. sítích (s min. denní kvótou) a jejich úkolem je mj. utopit jakoukoli diskuzi ve sračkách. Zářným příkladem zde je poznámka o Peroutkovi (ikdyž to nutně nemusí pocházet od profesionálního "trolla"). Jaká se pod tím rozjela hned debata naprosto nesouvisející s ruskými tanky...
  Bohužel si na to musíme zvyknout, počítat s tím a nereagovat na ně.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   09:28 13.02.2019

   2) neochota / neschopnost nakoupit - musim povedať, že to tak vyzera. Ak by sme zratali dohromady NEminute financie z rozpoctu MOČR, tak by bolo na nieco z tohoto: A) dalšiu letku ...Zobrazit celý příspěvek

   2) neochota / neschopnost nakoupit - musim povedať, že to tak vyzera. Ak by sme zratali dohromady NEminute financie z rozpoctu MOČR, tak by bolo na nieco z tohoto:
   A) dalšiu letku JAS39
   B) nove delostrelectvo a raketove vojsko
   C) kompletnu modernizaciu L-159 s integraciou novej modernej vyzbroje
   D) nove bojove vrtulnikySkrýt celý příspěvek

 • nvkl
  21:55 12.02.2019

  Úroveň diskuze jde poslední dobou do kopru. Viz tenhle článek a dialog na téma radujeme se protože sousedovi chcipla koza. Mnohem víc by mě zajímalo jak sou na tom naše kozy.. Sem ...Zobrazit celý příspěvek

  Úroveň diskuze jde poslední dobou do kopru. Viz tenhle článek a dialog na téma radujeme se protože sousedovi chcipla koza. Mnohem víc by mě zajímalo jak sou na tom naše kozy.. Sem totální laik ale stav naší armády mi přijde tristní dle článku zde. Suverenita=0. Jediný co nám nato dovolí kupovat jsou bvp abychom jim dělali kanonfuter. Z bláta do louže.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   23:20 12.02.2019

   U nás bych raději techniku už žádnou nekupoval . To by bylo zase korupčních skandálů :D

   U nás bych raději techniku už žádnou nekupoval . To by bylo zase korupčních skandálů :D

   • givicz
    23:34 12.02.2019

    Neboj jestli bude letos ministerstvo financí korigovat a korigovat (rozumě škrtat v rozpočtu podle vývoje ekonomiky) tak se velmi lehce může stát, že dojde i na obranu... ikdyž na ...Zobrazit celý příspěvek

    Neboj jestli bude letos ministerstvo financí korigovat a korigovat (rozumě škrtat v rozpočtu podle vývoje ekonomiky) tak se velmi lehce může stát, že dojde i na obranu... ikdyž na druhou stanu ministr obrany Lubomír Metnar již veřejně avizoval pokud se opravdu stáhnou Amíci z Afganistanu tak Češi také ... takže by se zase mohlo ušetřit.. :)

    jinak který stát na světě můře říct, že nejpozději v roce 2022 bude mít cca 100 kusů tanků nové generace ... ???Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:41 13.02.2019

     Upřímně nejspíš nikdo. Nebo z čeho vycházíte, že zrovna T-14 je tank nové generace? Dle jakých parametrů?
     Podle toho, že má bez osádkovou věž?

     Upřímně nejspíš nikdo. Nebo z čeho vycházíte, že zrovna T-14 je tank nové generace? Dle jakých parametrů?
     Podle toho, že má bez osádkovou věž?

     • Packal
      07:59 13.02.2019

      Protože se o tom stále tak mluví a dobře to vypadá (už jsme zase o krok před nimi!)? Příhodnější je označení nové konstrukce. Tak on ten Jihokorejský K2 Black Panter nebo Japonský ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože se o tom stále tak mluví a dobře to vypadá (už jsme zase o krok před nimi!)? Příhodnější je označení nové konstrukce. Tak on ten Jihokorejský K2 Black Panter nebo Japonský Type 10 také nevypadají špatně a už mají i něco naježděno. To, že US/GER/FR/GB v roce 2022 nebudou mít nové tanky mnoho neznamená - mají priority jinde a na žádném novém stroji nepracovali. Neviděl bych to tak tragicky - zatím jim stačí modernizované stávající (pokud je jsou schopni udržet v provozu). Každopádně jsem na Leo 3 taky zvědav. Minimálně ta 130 vypadá hodně zajímavě a lze předpokládat, že se na nějakém prototypu objeví ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:33 13.02.2019

      Packal: Já to vidím obdobně. Je to tank nové konstrukce, ale to je tak vše. Reálně nedisponuje T-14, podle všech informací, ničím čím by nedisponovali jiné tanky. Jediný rozdíl je ...Zobrazit celý příspěvek

      Packal: Já to vidím obdobně. Je to tank nové konstrukce, ale to je tak vše. Reálně nedisponuje T-14, podle všech informací, ničím čím by nedisponovali jiné tanky. Jediný rozdíl je pouze v bezosádkové věži. Ovšem tady se vedou debaty zdalipak je to správné konstrukční řešení nebo ne. Ovšem tohle ukáže až čas a hlavně první bojové nasazení.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:08 13.02.2019

      Víš, Klimešov, to se tak v češtině, a dokonce i v angličtině a překvapivě i v němčině říká. Když má nějaký produkt podstatně přepracovanou konstrukci, tak se místo upravená, ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš, Klimešov, to se tak v češtině, a dokonce i v angličtině a překvapivě i v němčině říká. Když má nějaký produkt podstatně přepracovanou konstrukci, tak se místo upravená, vylepšená, facelift atd... používá výrazu nová generace. Když si toto sousloví vložíš do vyhledávacího řádku google a zmáčkneš enter, můžeš se divit a divit, co vše si někdo dovolí označovat tímto termínem.Skrýt celý příspěvek

     • Pilot
      14:03 13.02.2019

      Danny

      Nejspíš Klimešov myslí analogii stará generace tanků vs nová podobně jako u stíhaček 4. vs 5. generace. A rozdíly mezi 4. a 5. generací stíhaček jsou zásadní.

      Danny

      Nejspíš Klimešov myslí analogii stará generace tanků vs nová podobně jako u stíhaček 4. vs 5. generace. A rozdíly mezi 4. a 5. generací stíhaček jsou zásadní.

     • danny
      16:33 13.02.2019

      Pilot: vzhledem k tomu, že u letadel se s nějakou generací 4, 4+++, 5 atd... dlouhá léta hraje, a někdo se tomu aspoň snaží definovat jakýsi obsah, tak tam dohadování ještě chápu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pilot: vzhledem k tomu, že u letadel se s nějakou generací 4, 4+++, 5 atd... dlouhá léta hraje, a někdo se tomu aspoň snaží definovat jakýsi obsah, tak tam dohadování ještě chápu. Ale u tanků jsou ty definice tak volné (ještě lepší pancíř, ještě silnější dělo a výkonnější senzory), že nějak nechápu, proč někoho školit za to, že pro novou tankovou konstrukci použil pojem "nová generace". Tady máš příklad pokusu o klasifikaci: http://mainbattletanks.czweb.o...

      A tady je pro změnu M1A3 rovnou označen za novou generaci amerických tanků: https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      17:43 13.02.2019

      Dany, takze ty tvrdis ze je to jen o tom co AUTOR textu ( apritom to nemusi byt ani zadny odbornik, natoz treba historik) poklada za podstatne , a podle toho si lita generacemi jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Dany, takze ty tvrdis ze je to jen o tom co AUTOR textu ( apritom to nemusi byt ani zadny odbornik, natoz treba historik) poklada za podstatne , a podle toho si lita generacemi jak chce :).
      Co na tom, ze odbornici na tanky se shoduji ze generace tanku se deli na prvovalecne, mezivalecne, valecne (t-34), povalecne (mbt). A to je tak vse. Zadnou novou new/post mbt generaci nemas. Byt nejmodernejsi t-90 je svymy vykony (a konstukci) naprosto odlisny od prataty t54 (prvni mbt).
      Mozna te to sklame, ale tygrik a panter se proste jen povazuji za velmi pokrocilou mezivalecnou generaci, zadnou generaci kterou byla t-34, ktera ukazala ze krome vyhod skoleneho pancire, je dulezite pro celkovou efektivitu boje najit idealni vyvazenost pohyblivosti, ochjrany a palebne sily. Ze jakakoliv upozadeni cehokoliv se ti vymsti, byt v nekterych situacich muze mit vyhodu, ale kdyz se na tu vyhodu nemuzes spolehnout - je po tobe.
      Viz matyldy kdy dominovaly v africe..do doby nez nemci "objevily" 88, pak jejich pomalost byla smrti a maly kanon neumoznil se aby mohly vubec zacit po svych vrazich strilet.
      nebo pantery/tigry kterym chybela pohyblivost (neplest s maximalkou) a pak v realnem boji padaly za obet papirove horsim, ale pohyblivejsim shermanum/t-34.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      19:37 13.02.2019

      czertik zbytocne to komplikujes. Proste pri tankoch nejake striktne delenie neexistuje a kedze Armata je po dlhej dobe skutocne novy tank ktory sa aspon pokusa v masovej mierke ...Zobrazit celý příspěvek

      czertik

      zbytocne to komplikujes. Proste pri tankoch nejake striktne delenie neexistuje a kedze Armata je po dlhej dobe skutocne novy tank ktory sa aspon pokusa v masovej mierke doniest nieco nove a ma mat vysoku mieru automatizacie kludne mu niekto oznacenie dalsia generacia prisudzovat moze. Ostatne toto delenie do tried je casto marketingova zalezitost a najma kazda strana si to deli podla seba. Zober si take jadrove ponorky. Tiez sa delia do generacii a nemas tam jasny predel.

      btw panter je ciste vojnova konstrukcia ktora vznikla ako reakcia na T34 a od zvysku nemeckych tankov tej doby sa odlisujeSkrýt celý příspěvek

     • Czertik
      21:06 14.02.2019

      Mozna to zbytecne komplikuju, mozna ne, ale jde o to, ze jiste obecne "krabice" do jakych jde nacpat tanky jde. Viz i onen autor, generacne delil jen mbt (a ne drivejsi tanky) , ...Zobrazit celý příspěvek

      Mozna to zbytecne komplikuju, mozna ne, ale jde o to, ze jiste obecne "krabice" do jakych jde nacpat tanky jde.
      Viz i onen autor, generacne delil jen mbt (a ne drivejsi tanky) , zcela v souladu jak se ti dnes pocitaji genrace u povalecnych proudovych letal a ty drivejsi se tak nejak ignoruji.
      Takze jde vest polemiku o tom, kam ti ho dana vlastnost da -jestli jen do generace+, nebo uz nove/vyssi.
      Viz ona armata - ma skutecne tolik novych konstukcnich reseni, aby si zaslouzila oznaceni nova generace, nebo jen + ?
      A skutecne se nezblob, ale jedine co armata ma navic oproti treba merkave4 (a tu nikdo za revolucni/novogenaracni tank nepropaguje) ma bezposadkovou vez.
      A to me prijde ponekud hodne malo.
      Zvlast pokud bys tehne pozadavek bezposadkove veze zacal prodavat i u bvp...a podival se na slovaky s jejich bezvezovou modernizaci jejich bvp..razem by byly nejmodernejsi nova generace, ale nikdo by v nich realne nechtel jezdit, zvlast proti papirove generacne horsim pumam ci jinym konstiukcne mladsim bvp.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      12:56 15.02.2019

      Czertik lenze ono zalezi ktorého odbornik a ktory zdroj si zoberies ako vychodzi. A tam sa docitas od troch do styroch povojnových generacii MBT. A najlepsie je, ze kludne podla ...Zobrazit celý příspěvek

      Czertik

      lenze ono zalezi ktorého odbornik a ktory zdroj si zoberies ako vychodzi. A tam sa docitas od troch do styroch povojnových generacii MBT.

      A najlepsie je, ze kludne podla popisovanych "deliacich" charakteristik dokazes z jednotky ci dvojky spravit trojku modernizáciou.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      14:05 16.02.2019

      slavoslav Ano, jiste , bertu to ze deli mbt tanky do ruznych generacich, ale jde o to, ze tyhle generace sou podkategorie mbt. Za zatim cic noveho co by slo oznacit za nastupce mbt ...Zobrazit celý příspěvek

      slavoslav
      Ano, jiste , bertu to ze deli mbt tanky do ruznych generacich, ale jde o to, ze tyhle generace sou podkategorie mbt.
      Za zatim cic noveho co by slo oznacit za nastupce mbt se proste neobjevilo.
      A samozrejme ze je podstatne , se podivat jak to autor s temi generacemi mysli.
      Viz jidne tu likvana modernizace abramse s tim, ze uz je to jeho treti generace - jenze z clanku jasne vyplivalo ze je to mylsena 3 generace samotneho tanku, ne ze poalseni modernizace abramsu patri do "obecne skatulky" 3. generace mbt.
      A logicky 1 verze abramsu mezi 1 generaci mbt.

      A to, ze skutecne hloubkovou moderrnizaci muzes tank presunout skatulkove o 1 ci dokonce 1,5 generace vys - s tim zadny problem nemam.
      Jde me o to, ze armata , tak jak je predstavena, skutecne nepredvedla nic, cim by si zaslouzila to, aby byla oznacena za novou generaci (ci jen pulkovou) v ramci obecnych skatulek generaci mbt.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      17:24 16.02.2019

      samozrejme ze su to generacie v ramci MBT https://en.wikipedia.org/wiki/... a nejake obecne delenie na kategorie mozes najst a armatu by som ...Zobrazit celý příspěvek

      samozrejme ze su to generacie v ramci MBT

      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      a nejake obecne delenie na kategorie mozes najst a armatu by som kludne k novej zaradil uz len kvoli pouzitu AI (velmi pravdepodobne a zdroj problemov co maju) a celkovo zavedeniu ovladania cez senzory a nie priamy vyhlad posadky co bude znak novej generacie

      co chcem povedat tak toto skatulkovanie je tak ci tak len hra so slovickami a co si vezmes ako hodnotiace kriterium. Obecne sa delia zbrane na malokalibrove a velkokalibrove kde deliaca hranica je 12,7, ale mam doma lietarturu od prof. Fischera tkroy ako deliacu hranicu uvadza 10 mm. Je to len o to ako si to ktory stat nastaviSkrýt celý příspěvek

 • Martin23
  19:09 12.02.2019

  Tak jsem konečně našel ten článek, který jsem nemohl najít. Píše se rok 2012 , kdy Armádn noviny píší: Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem konečně našel ten článek, který jsem nemohl najít.

  Píše se rok 2012 , kdy Armádn noviny píší:

  Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo modernizovaných tanků. Kromě stávajících konstrukcí a modernizačních balíčků plánuje ruská armáda zavést do výzbroje také zcela nový tank, založený na vyvíjené pásové univerzální platformě Armata (někdy také uváděno Armada), kterou připravují v ruském tankovém závodě UralVagonZavod. Podle polského vojenského magazínu Altair se nového ruského "super" tanku, založeného na platformě Armata, dočkáme snad již v roce 2013.

  https://www.armadninoviny.cz/n... Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  18:59 12.02.2019

  Je jasné, že tyhle bláboly o 2300 Armat jsou oficiálně popírány a zde takto prezentovány již minimálně od roku 2017. Přesto i dnes to zase ...Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že tyhle bláboly o 2300 Armat jsou oficiálně popírány a zde takto prezentovány již minimálně od roku 2017. Přesto i dnes to zase zkoušíte.

  https://www.armadninoviny.cz/a...

  https://www.armadninoviny.cz/r...

  Přitom prvotní informace má původ v ruských tiskových agenturách (tedy z neoficiálního zdroje), které si patrně dělají ze svých západních kolegů legraci.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   19:29 12.02.2019

   https://www.rt.com/news/340142... Sienko confirmed that an order for a total of 2,300 tanks had been already placed by the Defense Ministry and approved by ...Zobrazit celý příspěvek

   https://www.rt.com/news/340142...

   Sienko confirmed that an order for a total of 2,300 tanks had been already placed by the Defense Ministry and approved by President Vladimir Putin.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    19:31 12.02.2019

    ale ze to boli blaboly to mas pravdu. Akurat blaboly sirene ruskymi vladou kontrolvoanymi mediami a odvolavajucim sa ako mas moznost vidiet na samotneho Vladimira ...Zobrazit celý příspěvek

    ale ze to boli blaboly to mas pravdu. Akurat blaboly sirene ruskymi vladou kontrolvoanymi mediami a odvolavajucim sa ako mas moznost vidiet na samotneho Vladimira Vladimirovica.

    Nebud z toho smutny. Kvalita tvojich prispevkov zostava stale konstantna :)Skrýt celý příspěvek

   • petris
    21:08 12.02.2019

    V tom článku ale nie je uvedený časový horizont pre tých 2300 tankov, ani to aké konkrétne tanky to majú byť, i keď implicitne je jasné že je reč o armatách. Celý ten odstavec je ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom článku ale nie je uvedený časový horizont pre tých 2300 tankov, ani to aké konkrétne tanky to majú byť, i keď implicitne je jasné že je reč o armatách. Celý ten odstavec je len o tom že ruská vláda dala UVZ na známosť že má záujem o cca 2300 tankov projektu armata. Čas dodania, ani žiadne ďalšie špecifikácie tam nie sú definované, takže ak toto má byť ten dôkaz mlženia ruských tlačových agentúr, tak to je skôr dôkaz vlčej tmy v hlavách niektorých ľudí...Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     21:29 12.02.2019

     http://tass.com/defense/961838... "Oleg Sienko reported that the Russian Defense Ministry would receive 2,300 Armata tanks before 2020." btw. ziadny dokaz mlzenia ruskych tlacovych ...Zobrazit celý příspěvek

     http://tass.com/defense/961838...

     "Oleg Sienko reported that the Russian Defense Ministry would receive 2,300 Armata tanks before 2020."

     btw. ziadny dokaz mlzenia ruskych tlacovych agentur to nie je. Len tuto Martinkovi linkujem ruske zdroje vzhladom na jeho prispevok z 18:03

     priznam sa, ze skodoradostne

     a na pobavenie o Ruskych statnych mediach a ako moze vo volbach byt sucet vysledkov 146% :) Je mi jasne, ze to je len proradna propaganda stvaveho media, ale za precitanie to stoji

     https://www.rferl.org/a/your-t... Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:29 12.02.2019

   Zaujímavé, že pri každom vyvrátenom nezmysle ruskej propagandy (napr. široko medializovanom "dokazovaní" v rátane "svedkov" ruskými štátnymi či štátom kontrolovanými médiami o ...Zobrazit celý příspěvek

   Zaujímavé, že pri každom vyvrátenom nezmysle ruskej propagandy (napr. široko medializovanom "dokazovaní" v rátane "svedkov" ruskými štátnymi či štátom kontrolovanými médiami o účasti ukrajinského Su-25 pri zostrele MH-17) je to absurdný protiargument, že to "nebolo oficiálne" .... často to tvrdia tí čo to dovtedy zúrivo obhajovali ....Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    21:30 12.02.2019

    a co maju chudaci robit? Separatisti svojho casu aj po roku novych ocitych svedkov zohnali co to Sucko vedeli a o mesiac nato Su cko zmizlo z radarov :)

    a co maju chudaci robit? Separatisti svojho casu aj po roku novych ocitych svedkov zohnali co to Sucko vedeli a o mesiac nato Su cko zmizlo z radarov :)

 • Martin23
  18:03 12.02.2019

  1. Cituji: "Původně se počítalo s výrobou 2300 tanků T-14 Armata do roku 2020 a s nahrazením všech tanků řady T-72, T-80 a T-90 v aktivní službě" ++++ To je stupidní lež, ...Zobrazit celý příspěvek

  1. Cituji: "Původně se počítalo s výrobou 2300 tanků T-14 Armata do roku 2020 a s nahrazením všech tanků řady T-72, T-80 a T-90 v aktivní službě"

  ++++

  To je stupidní lež, protože tuším i na tomto serveru bylo jasně řečeno, že Rusko plánuje do roku 2020 mít 2300 nových nebo modernizovaných tanků. A myslím, že ani to nebude splněno.

  2. Je záhodno se domnívat, že těch pár Armat bude odvezeno do Sýrie a vyzkoušeny v reálném boji a dále pilovány nedostatky.
  Rusko nemá důvod vyrábět dnes Armatu ve velkých sériích, když má plné sklady tanků, které za třetinovou cenu zmodernizuje na rovnocenné s tanky ostatních zemí.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
   18:17 12.02.2019

   Jednoznacne klamstvo, rovnako ako pan prezident a pan ovciacik NIKDY nepovedali ze Peroutek napisal akykolvek clanok.

   Jednoznacne klamstvo, rovnako ako pan prezident a pan ovciacik NIKDY nepovedali ze Peroutek napisal akykolvek clanok.

   • Martin23
    18:38 12.02.2019

    To je dobrý postřeh, tak k tomu ti mohu říct tohle: 1. Prezident se k výroku o Peroutkovi nechal zbytečně vyprovokovat novináři. Jeho chyba, že skočil na provokace. 2. Článek si ...Zobrazit celý příspěvek

    To je dobrý postřeh, tak k tomu ti mohu říct tohle:
    1. Prezident se k výroku o Peroutkovi nechal zbytečně vyprovokovat novináři. Jeho chyba, že skočil na provokace.
    2. Článek si evidentně popletl.
    3. Ovšem jeho hodnotící soudy vzal soud za naprosto odpovídající tomu, o čem Peroutka psal. Potvrdil i jeho fascinaci Hitlerem. Tudíž rozsudek v kauze Peroutka vyzněl jednoznačně pro prezidenta.
    4. A Peroutkova vnučka Kaslová měla ještě jednoho dědečka - protektorátního předsedu vlády a ministra vnitra Richarda Bienerta.

    Hanba by mne fackovala, kdybych byl v její kůži. Jenže média to samozřejmě přikryla a kdo si to sám nezjistí, ten neví.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:04 12.02.2019

     Takže článek Peroutka sice nenapsal, ale klidně napsat mohl, takže mu to patří ;). Taková logika už ani není vtipná. Podle ní by Daladier s Chamberleinem byli vlastně nacisté, ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže článek Peroutka sice nenapsal, ale klidně napsat mohl, takže mu to patří ;). Taková logika už ani není vtipná. Podle ní by Daladier s Chamberleinem byli vlastně nacisté, nepochybně je Hitler jeden čas také fascinoval.
     Jinak Bienert není nějaký vzor kolaboranta, jednak stál u zrodu republiky v roce 1918 a jednak se za druhé světové války nijak zvlášť neprovinil. Jestliže gen. Syrový neměl funkci žádnou a v podstatě za podání ruky Hitlerovi dostal po válce 20let, tak na Bienerta při vší snaze nenašli nejspíš vůbec nic, protože dostal i přes velký tlak pouze 3roky, což se dávalo už pro formu obviněnému s podobnou funkcí.Skrýt celý příspěvek

     • Martin23
      19:14 12.02.2019

      Nejlepší bude, když si najdeš a přečteš rozsudek, když tě to zajímá. Peroutka samozřejmě napsal více článků, kde se vyjadřoval k Hitlerovi. Z těch soud vycházel, při konstatování, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejlepší bude, když si najdeš a přečteš rozsudek, když tě to zajímá.

      Peroutka samozřejmě napsal více článků, kde se vyjadřoval k Hitlerovi.
      Z těch soud vycházel, při konstatování, že soudy prezidenta odpovídají realitě.

      Na druhou stranu se nepodařilo najít článek s konkrétním názvem, jak uváděl prezident. Jednoduše takový titulek neexistuje a prezident si to popletl.

      Nic složitého.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:41 12.02.2019

      "Na druhou stranu se nepodařilo najít článek s konkrétním názvem, jak uváděl prezident. Jednoduše takový titulek neexistuje a prezident si to popletl." A kdy to tedy veřejně uzná? Zobrazit celý příspěvek

      "Na druhou stranu se nepodařilo najít článek s konkrétním názvem, jak uváděl prezident. Jednoduše takový titulek neexistuje a prezident si to popletl."

      A kdy to tedy veřejně uzná?Skrýt celý příspěvek

     • JardaBrum
      00:27 13.02.2019

      Nikdy Jirosi. Nikdy. Ale co to má společného s Armatou? Žeby bylo obojí jen nesmyslnou pózou kdy mají zdandlivě všechny strany pravdu ale postata je ukryta pod nánosem toho co už ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikdy Jirosi. Nikdy. Ale co to má společného s Armatou? Žeby bylo obojí jen nesmyslnou pózou kdy mají zdandlivě všechny strany pravdu ale postata je ukryta pod nánosem toho co už bylo řečeno, uděláno (investováno). A v přípravě války minulé ztrácí šanci na vítězství v té budoucí. Dobře jim tak.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:46 13.02.2019

      Martin23: jelikož Bienert dostal trest pod zákonnou sazbu, ačkoliv komunisti v zákulisí požadovali vynesení tří rozsudků smrti (které vyneseny při té vší snaze nebyly), musela být ...Zobrazit celý příspěvek

      Martin23: jelikož Bienert dostal trest pod zákonnou sazbu, ačkoliv komunisti v zákulisí požadovali vynesení tří rozsudků smrti (které vyneseny při té vší snaze nebyly), musela být vina Bienerta prakticky nicotná. Lidé co měli vysoké protektorátní funkce a přitom neškodili, si svým způsobem zaslouží uznání. Nebýt jich, jistě by se našel ochotný říšský nebo sudetský Němec tuto práci "odpovědně" dělat.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     22:08 12.02.2019

     Tak argument, že Peroutkova vnučka nemá právo se svého mrtvého dědy zastávat, protože jiný její děda byl v protektorátní vládě o tobě vypovídá hodně. Škoda, že jsi se nenarodil o ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak argument, že Peroutkova vnučka nemá právo se svého mrtvého dědy zastávat, protože jiný její děda byl v protektorátní vládě o tobě vypovídá hodně. Škoda, že jsi se nenarodil o pár roků dřív, byl by z tebe bezva kádrovák.

     Média nic nepřikryla, ve slušné společnosti se lidé nehodnotí podle toho, co dělali jejich prarodiče.Skrýt celý příspěvek

     • Martin23
      06:51 13.02.2019

      Ponechme stranou, že v tomto se soud přiklonil k prezidentu Zemanovi. Já nevím jak ty, ale já bych se styděl se soudit s prezidentem, že jeden můj děda nenapsal obdivné řádky o ...Zobrazit celý příspěvek

      Ponechme stranou, že v tomto se soud přiklonil k prezidentu Zemanovi.

      Já nevím jak ty, ale já bych se styděl se soudit s prezidentem, že jeden můj děda nenapsal obdivné řádky o Hitlerovi (přestože soud to vidí jinak), když druhý děda byl v tu dobu v protektorátní kolaborantské vládě a po válce byl jako kolaborant souzen.

      Ale to je věcí charakteru, soudnosti a sebeúcty.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      13:46 13.02.2019

      ...slova charakter a soudnost vůbec nedávej do jakékoliv pozice vedle našeho prezidenta. Je jim tam ouzko...

      ...slova charakter a soudnost vůbec nedávej do jakékoliv pozice vedle našeho prezidenta. Je jim tam ouzko...

    • danny
     12:04 13.02.2019

     Nejsmutnější na té celé kauze je to, jak si parta fanatických Zemanových nepřátel vytrhla faktickou nepřesnost (byť věcně správnou) z projevu k pamětníkům Terezína a aniž by se ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejsmutnější na té celé kauze je to, jak si parta fanatických Zemanových nepřátel vytrhla faktickou nepřesnost (byť věcně správnou) z projevu k pamětníkům Terezína a aniž by se věnovali obsahu sdělení, začali tohle hovínko rozmazávat do kolosálních rozměrů.
     Díky téhle obsesi Zemanem se jim nakonec povedlo znečistit do té doby lehce nakašírovaný obraz národního hrdiny a odhalit veřejnosti i jeho ne zcela pozitivní stránky. Holt, umělci.Skrýt celý příspěvek

     • major
      13:23 13.02.2019

      Vskutku veľmi kreatívna interpretácia. Zemanova obsesia sebou samým a jeho fanatickí obdivovatelia nepripúšťajúci jeho omylnosť rozmazali túto "faktickou nepřesnost" do exkrementu ...Zobrazit celý příspěvek

      Vskutku veľmi kreatívna interpretácia.

      Zemanova obsesia sebou samým a jeho fanatickí obdivovatelia nepripúšťajúci jeho omylnosť rozmazali túto "faktickou nepřesnost" do exkrementu "kolosálních rozměrů".

      Stačilo aby Zeman priznal, že sa zmýlil a mohli sme sa aspoň pokúsiť baviť o tom jeho skvelom "sdělení". To by ale chcelo kus hrdosti a úcty a tými Zeman nedisponuje. Takto si ako hovnival len nabalil ďalší kúsok na svoju guličku.

      Bol to Zeman kto znečistil Preoutkov obraz vymysleným článkom, nie "umělci" (akých máš vlastne na mysli? Hůlka, Troška, či Michal David?). A sú to Zemanovi obdivovatelia, ktorí odvtedy hádžu Peroutku medzi nacistov a dokladajú to okrem iného otcom jeho zaťa (WTF?!). Čo na tom, že skutoční odborníci toto popierajú? Holt - diletanti kričia viac, tak asi majú pravdu. Ovčáček pre nich predsa "objavil" vytrhnuté pasáže z dávno verejne dostupných vydaní (komplet!) Přítomnosti - hotový Kolumbus!

      Inak je zaujímavé, že o Zemanovi sa netvrdí ako o "fascinovanom komunizmom" - pritom bol v KSČ a nedávno vyprodukoval zas jedno zo svojich hodnotných "sdělení" na zjazde KSČM. Na rozdiel od Peroutkovho článku, ktorý neexistuje, ale Zemanova členská karta preukázateľne existovala...Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    20:10 12.02.2019

    Nechci vám kazit radost, ale prezident si pouze spletl název článku. Peroutku popsal přesně. Najděte si dva Peroutkovy články. K 50.narozeninám Hitlera s názvem "Dynamický život " ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechci vám kazit radost, ale prezident si pouze spletl název článku. Peroutku popsal přesně.
    Najděte si dva Peroutkovy články. K 50.narozeninám Hitlera s názvem "Dynamický život " a k židovské otázce s názvem " Němci, Češi a židé " . Přečtěte si je a včíl mudrujte :-))
    Pro zajímavost uvádím, že druhý děda Kaslové Bienert byl protektorátním ministrem vnitra a v posledních dnech války i předsedou protektorátní vlády, který z pověření K.H.Frank se pokoušel vyjednat separátní mír s Američany. Po válce byl odsouzen jako kolaborant s nacisty. Zajímavá rodina.Skrýt celý příspěvek

    • major
     00:14 13.02.2019

     Nechcem ti kaziť radosť, ale práve za "Dynamický život" poslalo Gestapo Peroutku do koncentráku. Možno by pomohlo zistiť si o problematike niečo viac, než pán Ovčáček, ktorý tento ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechcem ti kaziť radosť, ale práve za "Dynamický život" poslalo Gestapo Peroutku do koncentráku. Možno by pomohlo zistiť si o problematike niečo viac, než pán Ovčáček, ktorý tento článok pred skoro štyrmi rokmi vytiahol.

     Na začiatok si napr. všimnúť dátum kedy článok vyšiel. Potom pasáž o tom, že Hilter nepatrí do Slavína a že český národ má iné biblie než Mein Kampf a že miesto Mein Kampfu sa "členové národa malého budou vždy se musit vracet pro poučení ke svým vlastním klasikům, kteří už před desítiletími promýšleli způsob politické taktiky národa malého".

     Slovami súčasného pána prezidenta "jenom naprostý neználek" môže z toho vyvodzovať Preoutkovu fascináciu Hitlerom.

     Tou kádrovacou žumpou si to kažopádne zaklincoval. Gratulujem. Mimochodom, v čase keď bol Bienert premiérom bol Peroutka šiestym rokom v koncentráku.Skrýt celý příspěvek

     • cernakus
      02:19 13.02.2019

      Tohle jsou neuvěřitelné sračky. Peroutka byl nácek jak vyšitý. Miloval moc, respektoval jen sílu a obdivoval pořádek a nemilosrdnost. Ten článek byl oslavnou ódou na Hitlera a ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle jsou neuvěřitelné sračky.

      Peroutka byl nácek jak vyšitý. Miloval moc, respektoval jen sílu a obdivoval pořádek a nemilosrdnost. Ten článek byl oslavnou ódou na Hitlera a zároveň jako tvrdý český nacionalista v něm žádal o ekvivalentní českou figurku, která pod Německým patronátem vytvoří český specifický ekvivalent.

      Proto za to ten tajtrlík taky dostal dvakrát za uši. A ještě se tomu divil.
      Pokud bych v jednom článku napsal, že Izrael by měl být smazán z mapy a souběžně s tím bych do toho samého článku napsal, že Izrael se nemá srát s palestinci s rozdrtit je silou, tak bych oprávněně dostal kartáč od obou stran. Tohle není matematika, kdy 1 plus -1 rovná se nula.

      Peroutka si prostě jen myslel, že je chytřejší než všichni ostatní dohromady a každého s přehledem přečůrá. Bohužel pro něj, jako striktního českého nácka, ho neměli rádi ani proněmečtí, ani prosovětští tajtrlíci. Takže proto ho drtili. Naštěstí pro něj byl natolik inteligentní, aby po únoru 48 poznal, že je zle a na rozdíl od jiných nácků vzal fofrem kramle a tím se zachránil od kravaty.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   18:39 12.02.2019

   https://cz.sputniknews.com/naz... "V rámci rozsáhlého programu přezbrojení má ruská armáda dostat do r. 2020 2300 tanků ...Zobrazit celý příspěvek

   https://cz.sputniknews.com/naz...

   "V rámci rozsáhlého programu přezbrojení má ruská armáda dostat do r. 2020 2300 tanků T-14"

   https://www.armadninoviny.cz/r...

   "Ruská armáda plánuje získat 2300 tanků T-14."

   https://thediplomat.com/2015/0...

   Russia plans to produce 2,300 T-14 Armata models to replace the older T-72 and T-90 main battle tanks.

   https://www.rt.com/news/358445...

   The Russian military estimates that it will need 2,300 of the state of the art tanks.Skrýt celý příspěvek

   • Dunnk
    18:45 12.02.2019

    Já bych rád trochu zkorigoval. Vladimir Putin 16.4.2015: Kirill Bakin: Comrade Supreme Commander-in-Chief, I'm a cadet at the Voronezh Air Force Academy, Kirill Bakin. When I ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych rád trochu zkorigoval.
    Vladimir Putin 16.4.2015:

    Kirill Bakin: Comrade Supreme Commander-in-Chief, I'm a cadet at the Voronezh Air Force Academy, Kirill Bakin. When I enrolled at the academy, there were five contenders per spot for my specialty. This means that many young men see themselves as defenders of our Fatherland. I'm a second-year cadet, and this is my first parade.

    I saw a lot of new military equipment here that I’ve never seen before. Three years from now, I will graduate from the academy and continue to serve in the armed forces. Please tell me if there will be enough equipment for all of us, young officers? When will the re-equipment of our army be completed?

    Vladimir Putin: I’m sure you’re aware of the fact that there is a plan to re-equip our army by 2020. We may move this date a little not only because of our economy, but also because of some of our companies are not ready to manufacture certain types of weapons by some deadlines. However, the programme will be implemented in full without a doubt.

    Will there be enough modern equipment for all? I am sure there will be. Our aim is to ensure that by 2020 the new weapons and military equipment fielded to our army make up at least 70 percent.

    http://en.kremlin.ru/events/pr... Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    19:08 12.02.2019

    Tak jsem konečně našel ten článek, který jsem nemohl najít. Píše se rok 2012 , kdy Armádn noviny píší: Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsem konečně našel ten článek, který jsem nemohl najít.

    Píše se rok 2012 , kdy Armádn noviny píší:

    Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo modernizovaných tanků. Kromě stávajících konstrukcí a modernizačních balíčků plánuje ruská armáda zavést do výzbroje také zcela nový tank, založený na vyvíjené pásové univerzální platformě Armata (někdy také uváděno Armada), kterou připravují v ruském tankovém závodě UralVagonZavod. Podle polského vojenského magazínu Altair se nového ruského "super" tanku, založeného na platformě Armata, dočkáme snad již v roce 2013.

    https://www.armadninoviny.cz/n... Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     13:55 13.02.2019

     martine, to je uzasne ze tady slovickarich a delas kotrmelelc,e jen abys vyvetlil ze ony puvodni clanky skutecne umoznuji relnou interpretaci soucasnosti. Co na tom, ze jine clanky ...Zobrazit celý příspěvek

     martine, to je uzasne ze tady slovickarich a delas kotrmelelc,e jen abys vyvetlil ze ony puvodni clanky skutecne umoznuji relnou interpretaci soucasnosti. Co na tom, ze jine clanky z one doby, tu tvoji konstukci zcela bori.
     Vit dunkuv odkaz na to, ze do 2020 bude armana (a jeji derivaty) tvorit 70% stavu ruske techniky..ne tech par fungujicich testovacich modelu jakymy se porad ohanis a sou dnesni realitou.

     Holt odmitas uznat ze onech 2300 novych a moderzovanych tanku jde vykladat skutecne v tvoji linii 2200 modernizovanych a 100 novych ALE I TAK jako 2200 novych a 100 modernizovanych.
     A ted babo rad, nebo matrine slovickari :).

     A jak dunk a ostatni ti dokazuji, tak skutecne putin sliboval ze VETSINA - tj vic nez 50% pocetniho stavu, skutene budou nove konstrukce a ne pouhe modernizace.

     byt ja chapu, ty si ve svem ideologickem zapalu skutecne schopen obhajovat i to, co bylo naspano (pro pobaveni) u onoho noveho ruskeho projektu.
     clanek ze 60 tych let - Ze dnes nikdo nevi, kdy se clovek dostane ne mesic, ale ze vi jiste ze to bude rus.
     A ty by muzes slovickarit, ze ten clanek ma stale pravdu, protoze nikdynevylucoval ze se rusove dostanou a mesic v roce 2030+, 70 let po amicich.
     Byt puvodneni duch a vyzneni clanku z onech 60 tych let byl uplne jiny.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:43 13.02.2019

   Martin23: Rusko nemá důvod vyrábět dnes Armatu ve velkých sériích, když má plné sklady tanků, které za třetinovou cenu zmodernizuje na rovnocenné s tanky ostatních zemí. Můžete ...Zobrazit celý příspěvek

   Martin23: Rusko nemá důvod vyrábět dnes Armatu ve velkých sériích, když má plné sklady tanků, které za třetinovou cenu zmodernizuje na rovnocenné s tanky ostatních zemí.

   Můžete být prosím trochu konkrétnější o jakých ostatních zemích mluvíte?
   Pokud máte na mysli tanky západních zemí. Tak tady jste naprosto mimo.
   Jediná opravdu ucházející modernizace Ruského tanku, která by se dala počítat jako rovnocenná, je modernizace tanku T-90.
   Zbytek je více méně z nouze cnost. Modernizace T-72 sice zvyšuje, jejich bojovou hodnotu, ale západním modernizacím se nemohou rovnat. Z prostého důvodu, vždy dochází k modernizaci pouze části tanku, a nikdy nedošlo ke kompletní modernizaci jako celku. U T-72 se přízračně hodí "za málo peněz, málo muziky".
   Obdobně je na tom T-80. Taky dochází k modernizaci jen některých prvků, i když zde je ta modernizace rozsáhlejší a dalo by se říct propracovanější.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    09:49 13.02.2019

    T90 je tiez len modernizacia T72 ky ( ono aj povodne oznacenie bolo T72 nieco a z komercnych dovodov to dali na T90 akoze novy tank ) Prve kusy mali este aj odlievanu vez a tie ...Zobrazit celý příspěvek

    T90 je tiez len modernizacia T72 ky ( ono aj povodne oznacenie bolo T72 nieco a z komercnych dovodov to dali na T90 akoze novy tank )

    Prve kusy mali este aj odlievanu vez a tie pozdejsie chcela ruska armada akceptovala so zvaranou vezou (tu zas chcela India) len preto, ze obnova vyroby odlievanych vezi ktoru medzitym ukoncili by to cele predrazila.

    Takze T72B3 ci B3M sa s T 90 celkom mozu rovnat. velke rozdiely tam nebudu v bojovej hodnoteSkrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:19 13.02.2019

     Já spíš mluvím o jednotlivých modernizacích. Zatím co při modernizaci T-90 dochází prakticky k modernizaci kompletního stroje (pancíř, SŘP, pozorovací přístroje střelce ; velitele ...Zobrazit celý příspěvek

     Já spíš mluvím o jednotlivých modernizacích. Zatím co při modernizaci T-90 dochází prakticky k modernizaci kompletního stroje (pancíř, SŘP, pozorovací přístroje střelce ; velitele ; řidiče, motor, kanón, spojovací přístroje atd. atd)
     U modernizací T-72 se postupovalo ovšem všelijak, proto taky těch modernizací je X.
     T-72BM, T-72B2, T-72B3, T-72B3M. V každém případě se vždy modernizovalo pouze něco.
     Proto píšu, že modernizace T-72 se nedají s modernizacemi západních tanků porovnávat, protože v západních armádách se modernizuje tank jako celek a dochází k výměně a modernizaci většiny prvků za novější a pokročilejší (převážně elektronika). Naopak u T-90 dochází k daleko preciznější modernizaci, podobné jaká probíhá u západních armád.

     ps.: Pokud srovnáváte T-72B3 s původní T-90A, tak schopnosti T-72B3 se posunuli do nějakých 90-tých let minulého století. :-) Pokud jí porovnáváte s T-90AM tak to je špatné porovnávání, protože T-90AM by měla překonávat T-72B3 či T-72B3M mnohonásobně.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      10:32 13.02.2019

      t90 za prve nie je modernizacia, ale novovyroba. Preto to ma aj oznacenie T90. co sa tyka tych modernizcii T72 tak ich az tak vela za tu dobu nie je (kolkoze modernizacii ...Zobrazit celý příspěvek

      t90 za prve nie je modernizacia, ale novovyroba. Preto to ma aj oznacenie T90.

      co sa tyka tych modernizcii T72 tak ich az tak vela za tu dobu nie je (kolkoze modernizacii absolvoval Abrams) a boli menej ci viac hlbkove podla stavu ruskej ekonomiky. Ale o T72B3 hovorit ako o ciastocnej moderzniacii? To len dokazuje, ze o tom vela nevies.

      T-90A totiz bola vyvinuta zaciatkom 90tych rokoch, ale do vyroby sa dostala v 2005 s vybavenim zodpovedajucim tej dobe (inspiracia T90S pre Indiu) nie rokom 90tym. A T72B3 bola porovnatelna, alebo lepsia ako T90A. Celkovo su tie tanky +- to iste a vzdy ma mierny naskok ten ktory presiel modernizaciou neskor.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      11:06 13.02.2019

      Slavoslav. Prosím vás. Ještě jednou a naposledy. Podívejte se prosím na co jsem prvně reagoval. Protože já píši o voze a vy o koze. Martin 23 napsal toto: Rusko nemá důvod ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav.
      Prosím vás. Ještě jednou a naposledy. Podívejte se prosím na co jsem prvně reagoval. Protože já píši o voze a vy o koze.

      Martin 23 napsal toto: Rusko nemá důvod vyrábět dnes Armatu ve velkých sériích, když má plné sklady tanků, které za třetinovou cenu zmodernizuje na rovnocenné s tanky ostatních zemí.

      Já tvrdím, že to je nesmysl. Modernizace tanků T-72 se ani zdaleka neblíží modernizačním plánům západních tanků.
      Modernizace tanku T-72 jsou vždy částečné. Ano jsou, byť Rusové měli vynikající návrhy na modernizaci tanku T-72 tak je nikdy nerealizovali. Ano modernizace T-72B3 je částečná. Střelec sice dostává nový SŘP a pasivní noční pozorovací přístroj, ale velitel je na tom plus mínus pořád stejně. Stále je odkázán na aktivní noční pozorovací přístroj. K zlepšení balistické ochrany dochází převážně na cca 50% tanku, a tank stále používá původní motor.
      Kdyby byla modernizace T-72B3 kompletní, nemuselo by se po zkušenostech získaných na Ukrajině přestoupit na modernizační program T-72B3M.
      Takže modernizace T-72 zajisté zvyšují její bojovou hodnotu, ale nedají se porovnávat se západními modernizacemi :-)

      Naproti tomu modernizace T-90A na verzi T-90AM (častěji známé jako T-90MS) je něco jiného. Tady mluvíme o kompletní modernizaci původního tanku, plus mínus stejném jaké probíhají na západě. Dochází k výměně komplet všeho. Takže v tomto případě se dá hovořit o plnohodnotné modernizaci.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      11:22 13.02.2019

      ja velmi dobre viem na co reagujem o to strach nemaj. A to tebou deklarovany rozdiel T90x vs T72B3x tak mi teda povedz v com bude ta T90M lepsia od T72B3M pripadne v com je T90A ...Zobrazit celý příspěvek

      ja velmi dobre viem na co reagujem o to strach nemaj. A to tebou deklarovany rozdiel T90x vs T72B3x

      tak mi teda povedz v com bude ta T90M lepsia od T72B3M
      pripadne v com je T90A lepsia od T72B3

      a poprosim bud konkretny nech vieme v com tak zasadnom zaostavaju tie mdoernizacie a v com bude novy T90 mnohonasobne prekonavat tieto modernizacie?Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      11:28 13.02.2019

      ta ciastocna modernizacia T72B3 je ekvivalentna tomu co najdes v T90A, motor, system riadenia strelby, senzorove vybavenie T72B3M je dalej a T90AM ju bude dohanat a preberie ...Zobrazit celý příspěvek

      ta ciastocna modernizacia T72B3 je ekvivalentna tomu co najdes v T90A, motor, system riadenia strelby, senzorove vybavenie

      T72B3M je dalej a T90AM ju bude dohanat a preberie motor, senzorove vybavenie ci SRP prave z nej vratane novej generacie ERA

      Jediny rozdiel bude v ochrane kde zvarana vez ma vyhodu v umiestnovani ERA blokov no to som uz spominal. Ale odolnost nikdy nebola problemom sovietskych tankov

      ale kludne sa necham poucit co zasadne bude na T90AM co mnohonasobne prekona T72B3MSkrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:07 12.02.2019

  chápu to dobře, že 1500kW verze motoru tedy nakonec nebude a relativně těžká armata si bude muset vystačit s tou 1000kW srágorkou? To je poněkud smutné. Tak to čekání na tank co ...Zobrazit celý příspěvek

  chápu to dobře, že 1500kW verze motoru tedy nakonec nebude a relativně těžká armata si bude muset vystačit s tou 1000kW srágorkou?

  To je poněkud smutné. Tak to čekání na tank co prorazí magických 30kW na tunu bude ještě asi trvat :-(Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   18:09 12.02.2019

   no jestli se nepletu tak ten kompaktní motor dokáže v nouzovém režimu vyvinout krátkodobě výkon až 2000 koní samozřejmě se tím sníží servisní interval... takže si to představuji ...Zobrazit celý příspěvek

   no jestli se nepletu tak ten kompaktní motor dokáže v nouzovém režimu vyvinout krátkodobě výkon až 2000 koní samozřejmě se tím sníží servisní interval... takže si to představuji tak, že máš v boji 1500 koní, kdy nastane situace, že potřebuješ vyšší výkon tak ho krátkodobě nabostuješ až na 2000 koní...

   navíc v bojovém nasazení tanku záleží i na krouťáku a na tom zda je motor schopen spalovat i různá paliva nebo jak je háklivý na špatné palivo atp...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:48 12.02.2019

    "navíc v bojovém nasazení tanku záleží i na krouťáku a na tom zda je motor schopen spalovat i různá paliva nebo jak je háklivý na špatné palivo atp..." Jiná paliva většinou ...Zobrazit celý příspěvek

    "navíc v bojovém nasazení tanku záleží i na krouťáku a na tom zda je motor schopen spalovat i různá paliva nebo jak je háklivý na špatné palivo atp..."

    Jiná paliva většinou znamenají ještě horší výkony.
    Ale vývoj tankového motoru je kompromis.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:04 12.02.2019

   Tie kilowatty či koníky, to je skôr taká marketingová informácia. Dôležité sú aj iné parametre. Napríklad nevieme nič o prevodovke. Aká je efektivita prevodovky či prevodový ...Zobrazit celý příspěvek

   Tie kilowatty či koníky, to je skôr taká marketingová informácia. Dôležité sú aj iné parametre. Napríklad nevieme nič o prevodovke. Aká je efektivita prevodovky či prevodový pomer. Traktor Zetor Major má 60 koní a napriek tomu dokáže ťahať príves oveľa ťažší ako to dokáže osobák s dvojnásobným výkonom motora.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    19:12 12.02.2019

    To je s odpuštěním blbina. Kilowaty neokecáš - převodovým poměrem sice zvětšíš krouťák na kole, ale na úkor rychlosti, ve které ho dosáhneš.

    To je s odpuštěním blbina. Kilowaty neokecáš - převodovým poměrem sice zvětšíš krouťák na kole, ale na úkor rychlosti, ve které ho dosáhneš.

    • Miroslav
     19:21 12.02.2019

     Veď to je jasné, že niekde sa to prejaviť musí. Silu môžeš získať len na úkor dráhy. Fyziku neoklameš. To nie je perpetum mobile a výsledná energia je konštantná. Jediným riešením ...Zobrazit celý příspěvek

     Veď to je jasné, že niekde sa to prejaviť musí. Silu môžeš získať len na úkor dráhy. Fyziku neoklameš. To nie je perpetum mobile a výsledná energia je konštantná. Jediným riešením ako znížiť straty je zvýšenie efektivity prevodovky. Ale to zase nepredpokladám, že by rusi v tomto smere vymysleli a vyrobili niečo prevratné tak, že by sa efektivita prevodovky priblížila k povedzme 95%Skrýt celý příspěvek

   • cernakus
    19:38 12.02.2019

    Viz logik. Koně neokecáš a převodovkou nezachráníš. Celkovou dynamiku pošleš do kolen. Co se převodovky týče, pokud máš právě dost kobyl, tak můžeš udělat převodovku s méně ...Zobrazit celý příspěvek

    Viz logik. Koně neokecáš a převodovkou nezachráníš. Celkovou dynamiku pošleš do kolen.

    Co se převodovky týče, pokud máš právě dost kobyl, tak můžeš udělat převodovku s méně převodovými stupni (menší převodovou dráhou) a tím klidně i dosáhnout oněch kýžených 95% účinnosti na převodovce. Prostě 400kW rozdílu, tedy téměř 40% navíc by šlo znát na dynamice nejen v nízkých rychlostech do 30km/h, ale až do nějakých 60km/h. Do té rychlosti by dynamika toho tanku odpovídala běžnému osobnímu automobilu což by bylo revoluční a zároveň i využitelné v boji (do takto mrštného cíle se hůře střílí, zejména projektily).
    O faktu, že Armata měla být schopna valit po silnici stovkou jako cestovní rychlostí ani nemluvě. To se taky dost hodí při blitzkriegu, což je jediný režim, kde by ruská armáda měla šanci proti armádám NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     01:22 13.02.2019

     Nie som si istý či je možné dnes urobiť niečo na spôsob ,,Blitzkriegu". Obežná dráha je plná satelitov a mobilný telefón s fotoaparátom má dnes každý. Neviem si predstaviť, že by ...Zobrazit celý příspěvek

     Nie som si istý či je možné dnes urobiť niečo na spôsob ,,Blitzkriegu". Obežná dráha je plná satelitov a mobilný telefón s fotoaparátom má dnes každý. Neviem si predstaviť, že by si utajil to, že za hranicou máš zhromaždené tisíce tankov a státisíce vojakov čakajúcich na bleskový útokSkrýt celý příspěvek

     • cernakus
      02:00 13.02.2019

      No to by právě šlo. Armata je celá platforma na které budou MBT, BVP a PPVO. Když by tyhle mašiny byly schopné valit kilem po cestách a polňačkách, tak ti je fakt, že je vidíš na ...Zobrazit celý příspěvek

      No to by právě šlo. Armata je celá platforma na které budou MBT, BVP a PPVO. Když by tyhle mašiny byly schopné valit kilem po cestách a polňačkách, tak ti je fakt, že je vidíš na satelitu k ničemu. To si takhle agresivní rusák udělá cvičení v Bělorusku nazvané Zapad 2020 a když by tam měl těch údajných 2300 armat, tak ve čtvrtek večer se ta masa hne a v pátek, ráno, kdy je uvidíš na satelitech, jsou už v Berlíně. A tím je dobojováno, NATO musí požádat o separátní mír nebo začít srát atomovky. Se starými dobrými Vladimiry by jsi na to potřeboval dvojnásobek času a s tím už NATO může rozumě pracovat.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      13:43 13.02.2019

      ...to jakože pojedou z toho Běloruska do toho Berlína průměrnou rychlostí 100 kmh... přes Polsko... tak jo... jako zdejší Izer opět na jedničku!

      ...to jakože pojedou z toho Běloruska do toho Berlína průměrnou rychlostí 100 kmh... přes Polsko... tak jo... jako zdejší Izer opět na jedničku!

     • Czertik
      14:08 13.02.2019

      Ne cernakus, skutecne by to neslo utajit. Jen si vezmi jejich organizaci na cviceni vostok??? 2018 - ci ze kdy to bylo na onom vychodne. A jak dlouho ho organizovali a jak moc slo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne cernakus, skutecne by to neslo utajit.
      Jen si vezmi jejich organizaci na cviceni vostok??? 2018 - ci ze kdy to bylo na onom vychodne.
      A jak dlouho ho organizovali a jak moc slo videt/nevidet. A to neslo o pocty ktere by ti zarucily vitezny blitzkrieg v ramci dnu ci tydnu.

      Jiste, muzes namitnout ze misto aby jeli po pomale zeleznici, tak by mohli ficet 100 po silnici..jenze tady narazis na fakt ze ta 30-40 km kolona na silnici by FAKT nesla utajit, byt by se pohybovala rychle.

      Nemluve o tom, ze by onu "offenzivu" dokazala pri nedodrzovani bezpecneho rozestupu zastavit jedna lada.
      Nadherne ukazala jedna taborska skodovka ktera dokazala vyradit z boje 1/5 ceskych panduru.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:11 12.02.2019

   V roce 2012 měli střízlivý odhad pro motor 1200kw.
   Později jim propaganda ujela na 1500kw.
   A realita roku 2019 je 1000kw...

   V roce 2012 měli střízlivý odhad pro motor 1200kw.
   Později jim propaganda ujela na 1500kw.
   A realita roku 2019 je 1000kw...

  • KoJaKCZE
   23:17 12.02.2019

   Armata je těžká? Hmmm, tak asi ses díval na parametry jiného tanku. A mluvit něco o "srágoře" s motorem 1.000kW soudím, že moc přehled tady o výkonech tanků nebude ... Stačí se ...Zobrazit celý příspěvek

   Armata je těžká? Hmmm, tak asi ses díval na parametry jiného tanku. A mluvit něco o "srágoře" s motorem 1.000kW soudím, že moc přehled tady o výkonech tanků nebude ...
   Stačí se podívat na západní analogy a možná se budeš muset posadit, aby jsi zjistil, že západní tanky se stejným výkonem tahají o 10tun více ...Skrýt celý příspěvek

   • cernakus
    01:54 13.02.2019

    Což ale v praxi znamená, že Armata je agilní asi jako T-72B3. Což je sice v tankové konkurenci jedna z nejlepších, ale o nějakém kvalitativním odskoku od konkurence se říci nedá. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Což ale v praxi znamená, že Armata je agilní asi jako T-72B3. Což je sice v tankové konkurenci jedna z nejlepších, ale o nějakém kvalitativním odskoku od konkurence se říci nedá. A pakliže sami Rusové propagují armatu jako revoluční, tak bych očekával i revoluční posun v dynamických parametrech. Ty ne?Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  16:08 12.02.2019

  Trochu to začíná připomínat německé zázračné zbraně na konci 2.s.v. Dost jsem tomu konceptu fandil, ale asi to bude chtít ještě hodně práce. A co teprve skutečně masová výroba... ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu to začíná připomínat německé zázračné zbraně na konci 2.s.v. Dost jsem tomu konceptu fandil, ale asi to bude chtít ještě hodně práce. A co teprve skutečně masová výroba... Nu aspoň je čas na lea3Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   18:08 12.02.2019

   Tak to jsi na tom relativně dobře, když pamatuješ Hitlera.

   Tak to jsi na tom relativně dobře, když pamatuješ Hitlera.

 • givicz
  15:40 12.02.2019

  článek v potvrzuje co jsem psal již dříve.... letos Ruská armáda převezme 12 sériových tanků T-14 Armata a čtyři vyprošťovací vozidla T-16 na platformě Armata, kdy do roku 2022 je ...Zobrazit celý příspěvek

  článek v potvrzuje co jsem psal již dříve.... letos Ruská armáda převezme 12 sériových tanků T-14 Armata a čtyři vyprošťovací vozidla T-16 na platformě Armata, kdy do roku 2022 je tvrdá smlouva na 132 kusů vozidel T-14 a T-15.. :)

  jinak kdyby to někoho zajímalo zde by mělo být celkem detailní foto vylepšeného motor V12 А-85-3 мощностью 1500 л.с se zvýšeným výkonem pro tank T14 Armata...
  https://vestnik-rm.ru/news/obo... Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   23:36 12.02.2019

   Neví někdo co mají znamenat na obrázcích ty další trubky co vypadají skoro stejně jako ty ke vstřikovačům?

   Neví někdo co mají znamenat na obrázcích ty další trubky co vypadají skoro stejně jako ty ke vstřikovačům?

  • Czertik
   17:07 13.02.2019

   Nemuzu si pomoct ale ten motor me pohledove hodne pripomina trochu prerostle b6 twin turbo z porsche 911 :) . Vcetne "ocasku" turba na bocich. Mozna hlavne diky tomu.

   Nemuzu si pomoct ale ten motor me pohledove hodne pripomina trochu prerostle b6 twin turbo z porsche 911 :) . Vcetne "ocasku" turba na bocich. Mozna hlavne diky tomu.

   • Czertik
    17:09 13.02.2019

    No, tak z teh dalsich fotek uz moc ne, ale z tech prvnich 3 jo :).

    No, tak z teh dalsich fotek uz moc ne, ale z tech prvnich 3 jo :).

 • skelet
  15:29 12.02.2019

  vskutku Ruské noviny :)

  vskutku Ruské noviny :)

  • Pauli
   15:44 12.02.2019

   Můžeme dostat seznam lidí, kteří Vás nutí navštěvovat tento web?

   Můžeme dostat seznam lidí, kteří Vás nutí navštěvovat tento web?

   • skelet
    15:45 12.02.2019

    Nemůžete :)

    Nemůžete :)

  • cernakus
   17:02 12.02.2019

   První stránka AN = 4/12 Druhá stránka AN = 2/12 Třetí stránka AN = 2/12 Fakt jednoznačně Ruské noviny Pokud samozřejmě do článku o Rusku nehodláš počítat články typu Izrael ...Zobrazit celý příspěvek

   První stránka AN = 4/12
   Druhá stránka AN = 2/12
   Třetí stránka AN = 2/12

   Fakt jednoznačně Ruské noviny

   Pokud samozřejmě do článku o Rusku nehodláš počítat články typu Izrael zahlušil Syrskou PVO Rusku navzdory.

   Možná by jsi v rámci vyváženosti měl říci svému mopsíkovi Jarlovi, ať v rámci reciprocity vyštve z palby nějaké zbylé "rusáky", typu skeptik, no ni ty chachare?

   Obviňovat silně RAŽovské AN z Rusismu je fakt síla. Samozřejmě je jasné že Grohmann kvůli čtenosti trochu používá psychologickou dráždivou hru a nacpe slovo rus i kam nemusí doufajíce, že podráždí RAŽe bosou nohou a vytvoří solidní click-bait, ale to z toho stále nedělá Ruské noviny.Skrýt celý příspěvek

   • vojta
    17:36 12.02.2019

    Jak ražovské? To jako že podporují žito na Slovensku? Nebo oslavují frontmana kapely Elán?

    Nebo jenom nějaký slovník proroků NWO?

    Jak ražovské? To jako že podporují žito na Slovensku? Nebo oslavují frontmana kapely Elán?

    Nebo jenom nějaký slovník proroků NWO?

   • skelet
    17:39 12.02.2019

    klídek nebo ti jebne cévka :)

    klídek nebo ti jebne cévka :)

    • cernakus
     17:47 12.02.2019

     To je nepravděpodobné. Já umřu na něco podstatně hnusnějšího ;-)
     To spíše Honzu Grohmanna nasereš když z něho budeš dělat rusofila.
     Navíc nemáš zapotřebí fabulovat nebo máš?

     To je nepravděpodobné. Já umřu na něco podstatně hnusnějšího ;-)
     To spíše Honzu Grohmanna nasereš když z něho budeš dělat rusofila.
     Navíc nemáš zapotřebí fabulovat nebo máš?

     • skelet
      17:50 12.02.2019

      Tak dělat z něj rusofila mě nenapadlo, hodit ho do stejné sorty lidí jako jsi ty je snad žalovatelné :D

      Tak dělat z něj rusofila mě nenapadlo, hodit ho do stejné sorty lidí jako jsi ty je snad žalovatelné :D

   • raziel87
    22:45 12.02.2019

    Skeptik ovšem není rusomil, dle mého. Jeho pohledy na vojensko-politické aspekty mi přijdou zdravě skeptické a střízlivé, což subjektivně nemohu prohlásit o výrocích plácnu Dzina, ...Zobrazit celý příspěvek

    Skeptik ovšem není rusomil, dle mého. Jeho pohledy na vojensko-politické aspekty mi přijdou zdravě skeptické a střízlivé, což subjektivně nemohu prohlásit o výrocích plácnu Dzina, Polarfoxe.....to je pořád do zblbnutí to samé do kola, snad od roku 2005. Jak kdyby dávali 14 let do příspěvků ctrl+c a ctrl+v.........

    2 Vojta

    Rusofobní, amerikanofilní židomil, tak zní Cernakusova zkratka pro RAŽ. Mě osobně toto označení zprvu vykouzlilo úsměv na rtech, je to kreativní, neotřelé a pro pár diskutujících zde na AN i výstižné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...