První stíhačka Rafale F3R pro Řecko

První stíhačka Rafale F3R pro Řecko
První řecká Rafale F3R / Foto: Dassualt Aviation (Zvětšit)

Ve středu 21. července zástupci řeckého letectva PA (Polemikí Aeroporía) na francouzské letecké základně Istres-Le Tubé (Base Aérienne 125) slavnostně převzali první víceúčelovou stíhačku Rafale F3R.

Na slavnostním ceremoniálu vystoupil mimo jiné řecký náčelník generálního štábu Konstantinos Floros. Ten připomněl nákup francouzských stíhaček Mirage F1 (1974), Mirage 2000 (1985) a Mirage 2000-5 (2000).

„Akvizice letounů Rafale je hmatatelným potvrzením vynikající spolupráce a dlouhodobého přátelství Řecka a Francie, které vyznávají stejné hodnoty a v praxi prokazují úctu k mezinárodnímu právu i svůj společný závazek k regionální a globální stabilitě. Naše vazby byly v poslední době výrazně posíleny, mimo jiné díky naší vojenské spolupráci. Rozšiřuje se počet vysoce profilových cvičení, jako VOLFA, INIOCHOS a SKYROS, která našim pilotům dávají příležitost spolupracovat,“ uvedl Floros.

Dodávka první Rafale F3R proběhla pouhých šest měsíců po podpisu smlouvy. Řecko v lednu objednalo šest nových a 12 použitých víceúčelových stíhaček Rafale F3R za 2,3 miliardy euro. Hned v dubnu tohoto roku Řecko začalo mluvit o možnosti dokoupit dalších šest letounů, ale to zatím nebylo potvrzeno.


Francouzská Rafale a řecká F-16 na cvičení VOLFA 2020 (říjen 2020); větší foto / Foto: Hellenic Air Force

První dodaný dvousedadlový Rafale B, stejně jako dalších pět pro letošek připravených letounů, pochází z výzbroje francouzských vzdušných a kosmických sil AAE (Armée de l'Air et de l'Espace). První šestice letounů poslouží k výcviku řeckých pilotů a techniků na základně Istres-Le Tubé. Následně se stíhačky přesunou na řeckou leteckou základnu Tanagra.

První skupina řeckých pilotů již několik měsíců trénuje ve Francii. V nejbližší době do Francie odcestuje 50 řeckých techniků.

Všech zmíněných šest letounů dostane Řecko ještě v letošním roce, šest zcela nově vyrobených (původně určených pro AAE) na jaře roku 2022. Poslední šestici PA převezme na jaře 2023.

„Rafale poskytne PA víceúčelovou stíhačku nejnovější generace, která umožní Řecké republice pojistit si svůj geostrategický postoj v rámci plné suverenity. Dodání prvního Rafale je jasnou ukázkou odhodlání Francie splnit očekávání vlády Řecké republiky a aktivně se podílet na svrchovanosti země,“ stojí v tiskové zprávě Dassault Aviation.


Řecká Rafale F3R; větší foto / Foto: Hellenic Air Force

Ze stíhačky Rafale se v posledních letech stal prodejní bestseller. Může za to kompletní změna přístupu Francie, kterou jsme popsali v článku Rafale pro Indonésii. Co stojí za úspěchem stíhačky Rafale?

Hlavní výhodou Rafale je plynulý a neustálý vývoj vylepšených verzí, možnost použití široké palety munice, výhodné financování nákupu pomocí francouzských bank a možnost rychle získat stíhačky z výzbroje AAE. Klíčovou výzbroj Rafale tvoří špičkové střely vzduch-vzduch Meteor, střely s plochou dráhou letu SCALP / Storm Shadow a protilodní střely AM39 Block2 Mod2 Exocet.

V PA bude Rafale sloužit společně s 18 až 24 americkými stíhačkami F-35A Lightning II a s 84 modernizovanými stíhačkami F-16V Viper. První modernizovanou F-16V získá PA zřejmě ještě letos, poslední do konce roku 2027. Podle některých zpráv Athény usilují také o dodání použitých F-35A ještě v letošním roce – ale o případných dodávkách F-35A do Řecka nejsou poslední měsíce žádné nové informace.

Francouzsko-řecká spolupráce je namířena proti čím dál víc asertivnější politice Turecka. Předseda řecké vlády Kyriakos Mitsotakis při lednovém podpisu uvedl, že ve Středozemí se protínají zájmy všech evropských zemí. Ostatně i francouzský prezident Emmanuel Macron označuje Středozemní jako „Mare nostrum“, což latinsky znamená „Naše moře“.


Řecká Rafale F3R; větší foto / Foto: Hellenic Air Force

Wikipedia nám říká, že název More nostrum začali používat Římané po punských válkách, po kterých postupně ovládli celé Středomoří. Po sjednocení Itálie v roce 1861 začali tento název používat italští nacionalisté, kteří Itálii viděli jako nástupce Římské říše.

Macron v polovině minulého roku uvedl, že Středozemí musí bezpodmínečně ovládnout Evropa. „Středomořská oblast bude výzvou nadcházejících let, protože faktorů krize, které se zde kombinují, je mnoho: rozepře v pobřežních vodách, střety mezi sousedními zeměmi, destabilizace Libye, migrace, obchodování s lidmi, přístup ke zdrojům,“ uvedl Macron minulý rok před francouzským státním svátkem Dobytí Bastily. Ve Středozemí aktuálně o nerostné zdroje soupeří Francie, Řecko, Egypt, Izrael a nejasertivněji Turecko. Ve středomořském regionu jsou aktivní také Rusové a začínají zde „tlačit“ Číňané.

S odkazem na hru nových mocností Macron prohlásil, že „Evropa musí předefinovat svou roli a své místo [ve Středozemí], bez naivity a bez sebeuspokojení“. „Středomoří bez nás nemůže vybudovat trvalý mír, nemůžeme akceptovat, že naši budoucnost budují jiné mocnosti,“ prohlásil francouzský prezident a vyzval k vytvoření skutečné evropské politiky pro Středomoří.

Řecko je klíčovou zemí Středozemí a tradičním protivníkem Turecka. Athény kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu, přes značné ekonomické problémy, vydají letos na obranu 5,5 miliardy euro (141 miliard Kč), dvojnásobek oproti roku 2019. Toto navýšení je ale z větší části spojeno s nákupem letounů Rafale.

Zdroj: IDekathimeriniHAF, DA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francie proti Turecku: Víceúčelové stíhačky Rafale pro Řecko?

Do řecko-tureckého sporu rázně vstoupila Francie. Podle řeckého listu Parapolitika Paříž Athénám ...

Rafale, tankery, vrtulníky: Miliardový prodej francouzských zbraní do Indie

Podle francouzského magazínu Air&Cosmos Francie a Indie jednají o potenciálním prodeji dalších ...

Egypt objednal dalších 30 stíhaček Rafale

Francouzská společnost Dassault Aviation a celý francouzský průmysl slaví další mimořádný úspěch – ...

Chorvatský tisk: Záhřeb kupuje francouzské stíhačky Rafale

Chorvatský deník Jutarnji list včera přinesl zprávu o zájmu Záhřebu nakoupit 12 starších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • demografie
    22:25 29.07.2021

    Gratuluji Řecku k dobrému nákupu. Rafale je dobrá volba. Pro představu co dokáže je hezké porovnání z ...Zobrazit celý příspěvek

    Gratuluji Řecku k dobrému nákupu. Rafale je dobrá volba. Pro představu co dokáže je hezké porovnání z Egypta.
    https://idrw.org/rafales-spect... Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    12:30 24.07.2021

    Srdce jásá nad každým dalším uživatelem těhlech skvostů :)
    O to víc, když se jedná o zemi, jako je Řecko, které sousedí se zemí, jakou je Turecko.

    Srdce jásá nad každým dalším uživatelem těhlech skvostů :)
    O to víc, když se jedná o zemi, jako je Řecko, které sousedí se zemí, jakou je Turecko.

  • liberal shark
    08:25 23.07.2021

    Byl bych zvědavý, co budou Řekové říkat za takových 10 - 15 let o úrovni francouzské technické a servisní podpory.

    Byl bych zvědavý, co budou Řekové říkat za takových 10 - 15 let o úrovni francouzské technické a servisní podpory.

    • lorgarius
      08:40 23.07.2021

      hm, greci uz peknych par rokov prevadzkuju niekolko desiatok stihaciek mirage. zatial som nikde nezachytil info, ze by boli nespokojny s podporou ktoru dostavaju od dassaultu. ...Zobrazit celý příspěvek

      hm, greci uz peknych par rokov prevadzkuju niekolko desiatok stihaciek mirage. zatial som nikde nezachytil info, ze by boli nespokojny s podporou ktoru dostavaju od dassaultu. tak si myslim, ze podobne to bude aj pri rafale.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:13 23.07.2021

      Řekové používají francouzské stíhačky takřka padesát let.

      Řekové používají francouzské stíhačky takřka padesát let.

    • demografie
      07:47 25.07.2021

      Francouzi mají dobrou podporu. Stačí se podívat kolik litá jejich stíhaček po světě. Nemluvě o různých modernizacích a integraci nových systémů. Navíc nemají problém s integrací ...Zobrazit celý příspěvek

      Francouzi mají dobrou podporu. Stačí se podívat kolik litá jejich stíhaček po světě. Nemluvě o různých modernizacích a integraci nových systémů. Navíc nemají problém s integrací zbraňových systému jiných zemích.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:25 22.07.2021

    Slovy klasika "to se nám to hoduje, když nám lidi pučujou!" :) Ale jestli má EU financovat řeckou hranici proti Turkovi, jsem pro všemi deseti! Tam a na tohle by Leyenová měla ...Zobrazit celý příspěvek

    Slovy klasika "to se nám to hoduje, když nám lidi pučujou!" :)
    Ale jestli má EU financovat řeckou hranici proti Turkovi, jsem pro všemi deseti!
    Tam a na tohle by Leyenová měla vozit prachy, ne na prosazování ekofašismu - nabíječka pro elektromobily "zdarma" do každé zatáčky... musím se zeptat nějakého malého majitele benzinky, jestli mu ji zaplatila EU...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      22:02 22.07.2021

      Jsou první na ráně proti turkům, lepší, když jim budeme půjčovat my, než Čína.

      Jsou první na ráně proti turkům, lepší, když jim budeme půjčovat my, než Čína.

    • Aja1984
      09:24 23.07.2021

      Jenže zatím se pro obranu hranice nejvíce osvědčil traktor s hovnocucem...

      Jenže zatím se pro obranu hranice nejvíce osvědčil traktor s hovnocucem...

    • demografie
      22:22 29.07.2021

      Řecko splácí dluhy. Nevím o čem mluvíte.

      Řecko splácí dluhy. Nevím o čem mluvíte.

  • Fiagy
    13:37 22.07.2021

    Teda, když si člověk přečte, kolik stíhaček by měli provozovat tak to musí být ročně slušná raketa. Plus námořnictvo.
    Co do počtu obyvatel stejná země.
    Průmysl v podstatě nula.

    Teda, když si člověk přečte, kolik stíhaček by měli provozovat tak to musí být ročně slušná raketa. Plus námořnictvo.
    Co do počtu obyvatel stejná země.
    Průmysl v podstatě nula.

    • HEKTOR
      13:58 22.07.2021

      Fiagy - pre krajinu ktorej umelo drží ekonomiku EU malina...prečo by ich to malo vzrušovať...

      Fiagy - pre krajinu ktorej umelo drží ekonomiku EU malina...prečo by ich to malo vzrušovať...

      • demografie
        07:51 25.07.2021

        Grécko drželo slušnou armádu i bez EU. Grécko má vyrovnané rozpočty a hodně z toho splatili. Áno, máji málo průmyslu ale stačí se podívat k nám. EU není zárukou průmyslové výroby. ...Zobrazit celý příspěvek

        Grécko drželo slušnou armádu i bez EU. Grécko má vyrovnané rozpočty a hodně z toho splatili. Áno, máji málo průmyslu ale stačí se podívat k nám. EU není zárukou průmyslové výroby. Není to tak černo bílé. Pozitivní je že Řecko kupuje evropské zbraně.Skrýt celý příspěvek

        • HEKTOR
          18:54 25.07.2021

          demografie - aj sovietsky zväz držal slušnú armádu,len škoda že na úkor vlastného obyvateľstva...a koľko toho grécko z dlhu splatilo-veľa,málo,všetko sa asi nedozvieme...myslím že ...Zobrazit celý příspěvek

          demografie - aj sovietsky zväz držal slušnú armádu,len škoda že na úkor vlastného obyvateľstva...a koľko toho grécko z dlhu splatilo-veľa,málo,všetko sa asi nedozvieme...myslím že eu pre pokoj v rodine radšej pravdu nepovie...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            19:36 25.07.2021

            Ale dozvieme.. Jeho dlh je cca 420 miliárd dolárov.. https://www.statista.com/stati... Pri cca 200 mld ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale dozvieme..

            Jeho dlh je cca 420 miliárd dolárov..

            https://www.statista.com/stati...

            Pri cca 200 mld GDP
            https://www.statista.com/stati...

            Teda okolo 205% HDP..

            Cca toľko má inak aj Japonsko..

            Keď sa človek zamyslí, hypot3ku ti dajú na 8-10 násobok tvojho ročného príjmu.. Grécko má 2 násobok..

            Ja viem, Grécky štátny dlh nie je celá ekonomika a však na druhú stranu ani ja z ročného príjmu neminiem všetko na hypo..Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            18:44 28.07.2021

            darkstyle - dozvieme sa max to,čo tam za čísla nahádžu a či to je pravda,tak to už nie...lebo nakoniec to vyzerá že grécko je ekonomický líder a vlastne ani tie pôžičky (časť z ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle - dozvieme sa max to,čo tam za čísla nahádžu a či to je pravda,tak to už nie...lebo nakoniec to vyzerá že grécko je ekonomický líder a vlastne ani tie pôžičky (časť z nich žiadalo odpustiť) ani nepotrebovalo...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    13:19 22.07.2021

    Rafale je super řešení na hranice s Tureckem. S tím na co si Francie dělá nárok bych byl opatrnější, už jim nepatří ani Marseille. Pokud chtějí ovládnout moře musí ovládat oba ...Zobrazit celý příspěvek

    Rafale je super řešení na hranice s Tureckem.
    S tím na co si Francie dělá nárok bych byl opatrnější, už jim nepatří ani Marseille. Pokud chtějí ovládnout moře musí ovládat oba břehy. Na ten druhý se cpou turci a Čína. https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    12:17 22.07.2021

    Možno priblbla otázka. V akom jazyku komunikujú Frantici a Gréci? Nedajbože v Angličtine. Ale za tie prachy to Frantici s ťažkým srdcom asi prežijú

    Možno priblbla otázka. V akom jazyku komunikujú Frantici a Gréci? Nedajbože v Angličtine. Ale za tie prachy to Frantici s ťažkým srdcom asi prežijú

    • Torong
      07:40 23.07.2021

      Vzhledem k tomu, že NATO, tak v angličtině.

      Vzhledem k tomu, že NATO, tak v angličtině.

      • Migi
        08:13 23.07.2021

        Francoustina je vedle anglictiny take oficialni jazyk NATO (ostatne proto treba dost casto vedle NATO je i francouzské OTAN), takze s Francouzema neanglofonni narody komunikuji ...Zobrazit celý příspěvek

        Francoustina je vedle anglictiny take oficialni jazyk NATO (ostatne proto treba dost casto vedle NATO je i francouzské OTAN), takze s Francouzema neanglofonni narody komunikuji povetsinou francouzsky.
        Nicmene ta puvodni otazka je asi dost naivni - pri takovych to prilezitostech se normalne vezme prekladatel :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...