První tanky Leopard 2A4 v maďarské maskovací kamufláži

První tanky Leopard 2A4 v maďarské maskovací kamufláži
Leopard 2A4 pro maďarskou armádu. V pozadí Leopard 2A7 pro Katar / honvedelem.hu (Zvětšit)

Továrna Krauss-Maffei Wegmann (KMW) v Mnichově dokončila montáž prvních dvou tanků Leopard 2A4 pro maďarskou armádu. Tanky jsou již vybaveny standardní maďarskou maskovací kamufláží. Maďarské Leopardy 2A4 poslouží zejména pro výcvik maďarských posádek a techniků tanků Leopard 2A7+.

Maďarsko na konci roku 2018 objednalo u německé KMW 44 nových tanků Leopard 2A7+ a 24 nových samohybných houfnic PzH 2000. Součástí objednávek je také 12 repasovaných tanků Leopard 2A4, odtahové a mostní tanky, 13 automobilů MAN HX 10×10 a TGS 8×8, střelivo, náhradní díly a vybavení.

Začátkem března se objevily první fotografie z výroby maďarských tanků Leopard 2A4 a začalo se také diskutovat o podobě maskovací kamufláže maďarských tanků.

K dalšímu zlomu v projektu došlo včera, kdy oficiální stránky maďarské armády zveřejnily sérii fotek prvních dvou maďarských Leopardů 2A4, označovaných také jako Leopard 2A4HU. Fotky vznikly ve výrobním závodě KMW v Mnichově při příležitosti návštěvy delegace z 25. Střelecké brigády (MH 25. Klapka György Lövészdandár) v čele s velitelem brigády, brigádním generálem Lőrincz Gáborem.


Brigádní generál Lőrincz Gábor; větší foto / honvedelem.hu

Generál Lőrincz při této příležitosti na tanky umístil klínovou insignii maďarských ozbrojených sil, znak 25. brigády a znak podřízeného 11. tankového praporu.

Maďarská delegace si prohlédla výrobu tanků v KMW a také dynamickou ukázku Leopardů 2A4HU a katarského Leopard 2A7. První tanky Leopard 2A4 se u 25. brigády objeví během léta. S dodávkou 44 nových tanků Leopard 2A7+ (nebo Leopard 2A7HU) se počítá mezi třetím čtvrtletím 2023 a třetím čtvrtletím 2025. Po dodání maďarská armáda získá jednoznačně nejmodernější tanky v Evropě.

Maďarská strana si rovněž u bavorské firmy zaplatila 27 měsíců dlouhou logistickou a výcvikovou podporu. V rámci balíčku dorazí také jeden speciálně upravený výcvikový tank (na místě věže je panoramatická prosklená kabina pro instruktora), pět odtahových tanků WiSENT 2 a tři mostní tanky Legun schopné překlenout příkop široký až 24 metrů.


Reportáž maďarské televize ze sídla KMW

Oficiální částka nákupu tanků nebyla zveřejněna, ale podle maďarského portálu Napi.hu částka dosahuje 100 miliard forintů, tedy 7,5 miliardy Kč. V této částce je, zdá se, zřejmě zahrnut pouze nákup 44 tanků Leopard 2A7HU (možná i repasovaných Leopard 2A4HU). Pokud maďarská strana nedostala opravdu výraznou slevu, částka nezahrnuje nutné provozní zázemí, náhradní díly atd. Reálné náklady za nákup 44 tanků Leopard 2, včetně celého provozně-servisního ekosystému (včetně investic do infrastruktury), náhradních dílů, počáteční technické podpory, počáteční dávky munice, můžeme směle odhadovat na dvojnásobek, tedy 15 miliard Kč.

Maďarská návštěva si v sídle KMW rovněž prohlédla pásovou samohybnou houfnici PzH 2000. Budapešť u KMW objednala 24 houfnic PzH 2000, přičemž první houfnice jsou již ve výrobě. Stejně tak maďarská armáda silně zvažuje nákup bojových vozidel pěchoty Puma a Boxer od stejné firmy.

Nákup tanků Leopard 2 je součástí ambiciózního plánu maďarských ozbrojených sil Zrínyi 2026. Mezi další významné zakázky Zrínyi 2026 patří dodávka lehkých víceúčelových vrtulníků H145M nebo systémů protivzdušné obrany NASAMS. Do konce roku maďarská armáda rovněž převezme první velké objednávky tureckých obrněných vozidel Ejder Yalcın a Yörük 4×4. V rámci programu Digitální voják maďarští vojáci zase dostanou také moderní výstroj a vybavení.


Leopard 2A4HU a katarský Leopard 2A7; větší foto / honvedelem.hu

Kromě toho maďarská armáda nakupuje i české zbraně. Jednoznačně nejvýznamnější je nákup osobních zbraní jednotlivce od České zbrojovky. Maďarská armáda, počínaje pistolemi, přes samopaly, útočné pušky a až po pušky pro přesnou střelbu (v ráži 7,62 mm), přejde kompletně na české zbraně. Současně maďarské ministerstvo obrany objednalo čtyři česká výcviková letadla Zlin 242 a je velmi velká šance nákupu lehkých proudových letadel L-39NG.

Kromě toho Maďarsko hodlá v nejbližších letech utratit za nákup nového vybavení tři biliony forintů (226 miliardy Kč). V této ceně jsou zahrnuty projekty se splatností pět, deset nebo i 15 let. Tato částka mimo jiné dovoluje i nákup stealth letadel F-35A Lightning II, o kterých se v Maďarsku diskutuje.


Leopard 2A4HU; větší foto / honvedelem.hu

Zajímavé je, a pro našice zřejmě ne zcela pochopitelné, že všechny tyto budoucí zakázky jsou vyjmuty ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Maďarská vláda tedy hodlá utratit tři biliony forintů za nákup zbraní, bez zadávání výběrového řízení.

Takový přístup dovoluje jednak násobně rychleji a snadněji nakupovat (bez nutností projít byrokratickým peklem a čelit žalobám neúspěšných firem) špičkovou vojenskou techniku, jednak dělit zakázky podle geopolitických zájmů Maďarska. Toto jistě ocení bavorská KMW, která může inkasovat miliardy eur za velmi pravděpodobné dodávky bojových vozidel Puma a Boxer. Ostatně další dodávky bavorských zbraní do Maďarska byly jistě i agendou Huberta Aiwange, bavorského místopředsedy vlády a ministra hospodářství, během jeho dubnového setkání s představiteli maďarské vlády.

Na druhou stranu je tato praxe terčem kritiky maďarské opozice, protože maďarská vláda ani ministerstvo obrany nemusí nijak konzultovat svá rozhodnutí (ani je vystavit veřejné diskuzi), za co peníze utratí.

Zdroj: Napi.hu, Magyar Nemzet, honvedelem.hu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma

Podle maďarského deníku Nepszava maďarská armáda nakoupí 200 nových bojových vozidel pěchoty (BVP). ...

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Knight
  13:08 09.07.2020

  Maďarský parlament schválil rozpočet na rok 2021 Armáda bude hospodáriť 2021 s 2.2 miliardy Eur čo je o 126 miliard forintov navýšenie z čoho je 25-30% na modernizáciu 550-660mil ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarský parlament schválil rozpočet na rok 2021
  Armáda bude hospodáriť 2021 s 2.2 miliardy Eur čo je o 126 miliard forintov navýšenie z čoho je 25-30% na modernizáciu 550-660mil Eur
  Dosiahnu 1.66 GDP
  https://hungarytoday.hu/nato-h... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:55 08.07.2020

  Pre tých, ktorí sa dúfajú v obstaranie IFV Puma pre maďarskú vlastibranu mám jednu nádeje vzbudzujúcu a jednu negatívnu správu: 1.- Dr. Ferenc Kaiser, docent na NKE HHK Katonai ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre tých, ktorí sa dúfajú v obstaranie IFV Puma pre maďarskú vlastibranu mám jednu nádeje vzbudzujúcu a jednu negatívnu správu:
  1.- Dr. Ferenc Kaiser, docent na NKE HHK Katonai Nemzetbiztonsági Tanszék, vraj dnes v rádiu Kossuth hovoril o obstrávaní Pum ako o hotovej veci (osobne som to nepočúval).
  2.- plukovník István Ocskay, riaditeľ pre výskumu a vývoj Modernizačného ústavu Maďarskej vlastibrany, publikoval začiatkom roka článok, na základe ktorého Puma nevyhovuje, alebo iba v obmedzenej miere vyhovuje požiadavkám maďarskej armády : http://real.mtak.hu/109941/1/H...
  Argumentuje hlavne nedostatkom priestoru, neschopnosťou plavby a absenciou špecializovaných vozidiel.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   19:41 08.07.2020

   Hlavně ta neschopnost plavby je hodně zvláštní argument. Západní BVP dneska už plavat nedovedou (už ani ten Bradley), tak si říkám, zda nejde o příležitost pro Turky. Akorát že i z ...Zobrazit celý příspěvek

   Hlavně ta neschopnost plavby je hodně zvláštní argument. Západní BVP dneska už plavat nedovedou (už ani ten Bradley), tak si říkám, zda nejde o příležitost pro Turky. Akorát že i z jejich vozidel dokáže plavat jen Kaplan a to jen v nejlehčí konfiguraci. Dál mě napadá korejský K21, ale jde o docela starý typ a politické zájmy zde rovněž nebudou.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:09 08.07.2020

    V kontexte tej štúdie to vidím skôr iba ako "ďalší argument proti Pume", keďže na konci autor obracia pozornosť k Lynxu, ktorý tiež nevie plávať. Každopádne to potvrdzuje náznaky ...Zobrazit celý příspěvek

    V kontexte tej štúdie to vidím skôr iba ako "ďalší argument proti Pume", keďže na konci autor obracia pozornosť k Lynxu, ktorý tiež nevie plávať. Každopádne to potvrdzuje náznaky zo septembrového článku portfolia.hu, že armáde by vyhovoval radšej Lynx než Puma.

    Čo sa Turkov týka, s výrobkami od Otokaru by som nepočítal ani v prípade, že by sa maďarská vláda predsa len naklonila týmto smerom. V posledných rokoch ako keby bola firma v politickej nemilosti a aj turecká armáda už nakupuje od Nurol holdingu.

    Apropo Otokar - všimol som si na Palbe.cz počudovanie nad neúčasťou Tulparu v českom tendri, hoci mal mať papierovo najlepšie parametre spomedzi uchádzačov a s tým súvisiaci článok. Mal by som nápad, ktorý z mojej strany iste nebude prekvapivý: čo ak sa rozhodli radšej staviť na Wolfdog? ;-)Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    20:17 08.07.2020

    A nebo polský Jezevec, až ho někdy dotáhnou do konce. V rámci Orbánova profilování se jako vůdce V 4 by to dávalo smysl, od nás ruční zbraně a cvičná letadla, od Poláků BVP.....

    A nebo polský Jezevec, až ho někdy dotáhnou do konce. V rámci Orbánova profilování se jako vůdce V 4 by to dávalo smysl, od nás ruční zbraně a cvičná letadla, od Poláků BVP.....

    • PavolR
     20:35 08.07.2020

     Politicky by to síce zmysel dávalo, no prakticky asi budú mať Poliaci čo robiť, aby toho nasekali čo najskôr dostatok pre seba, nieto ešte pre Maďarov do roku 2026, kedy už podľa ...Zobrazit celý příspěvek

     Politicky by to síce zmysel dávalo, no prakticky asi budú mať Poliaci čo robiť, aby toho nasekali čo najskôr dostatok pre seba, nieto ešte pre Maďarov do roku 2026, kedy už podľa plánu má byť kompletná ťažká brigáda. A práve Tulpar 30 je koncepčne prakticky identické vozidlo, ako Borsuk a za oboma možno nájsť BAE Systems. Takže keby ako potenciálne prvý zákazníci Tulparu 30 vyjednali výrobnú linku v Maďarsku, neprekvapilo by ma, ak by sa dokázali napojiť aj na niektoré časti poľského dodávateľského reťazca pre Borsuk (podobne ako sú turecké a poľské dodávateľské reťazce previazané u u S70i) .Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:49 08.07.2020

      To samé, druhou linku by si možná vyjednali i s Poláky. Jinak to propojení u S 70i není ani tak polsko turecké, jako turecko americké. Jak samotný S 70i, tak i některé díly do něj ...Zobrazit celý příspěvek

      To samé, druhou linku by si možná vyjednali i s Poláky. Jinak to propojení u S 70i není ani tak polsko turecké, jako turecko americké. Jak samotný S 70i, tak i některé díly do něj nevyrábí polské firmy, ale pobočky amerických firem v Polsku (většina dílů se i tak vozí přes oceán). Do toho Varšava nemá co mluvit. Kdežto v Turecku to probíhá na základě licence v gesci místních firem.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:13 08.07.2020

      Lenže s Turkami už má Orbán dohodu, vďaka ktorej občania nebudú mať šancu vidieť do pohybu finančných prostriedkov, ani ich rozsahu: ...Zobrazit celý příspěvek

      Lenže s Turkami už má Orbán dohodu, vďaka ktorej občania nebudú mať šancu vidieť do pohybu finančných prostriedkov, ani ich rozsahu: https://www.nordicmonitor.com/... a na dôvažok už vybudovaný systém, vďaka ktorému bude časť peňazí končiť v "správnych vreckách": https://hvg.hu/360/20191022_Or... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:05 08.07.2020

      PavolR Může být, Orbánovi do hlavy nevidím. Jen pokud jde o případné utajení kšeftů, tak hoši z Varšavy (speciálně ti z PiS, ale nejen oni) dovedou být velmi flexibilní. A když k ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      Může být, Orbánovi do hlavy nevidím.
      Jen pokud jde o případné utajení kšeftů, tak hoši z Varšavy (speciálně ti z PiS, ale nejen oni) dovedou být velmi flexibilní. A když k tomu připočteš okouzlení současného polského režimu Orbánem a jeho "konzervativním" státem, tak bych se nedivil ničemu.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:38 09.07.2020

      Nesher: Flexibilite Kaczynského režimu by som hádam aj veril, len čo ak raz nebudú pri moci a nastúpi niekto, kto bude chcieť byť just transparentný? ;-) Aj v kontexte aktuálnych ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Flexibilite Kaczynského režimu by som hádam aj veril, len čo ak raz nebudú pri moci a nastúpi niekto, kto bude chcieť byť just transparentný? ;-) Aj v kontexte aktuálnych prezidentských volieb môže byť tá "hrozba" markantnejšia, ako v prípade Turecka.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:14 09.07.2020

      Pavol
      Když o kšeft, speciálně se zbraněmi, dokáže být flexibilní úplně každý.

      Pavol
      Když o kšeft, speciálně se zbraněmi, dokáže být flexibilní úplně každý.

   • Lukas
    08:32 09.07.2020

    To jest argument by kupić TAŃSZY pojazd...

    To jest argument by kupić TAŃSZY pojazd...

 • Knight
  12:09 07.07.2020

  Čo sa týka obyvateľov Maďarska pohybuje cca 9.7mil to je info pre PavolIR Miroslav sa k to mu približuje skorej no 10mil ich nieje to info je z roku 2005 Keď porovnávate už ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka obyvateľov Maďarska pohybuje cca 9.7mil to je info pre PavolIR Miroslav sa k to mu približuje skorej no 10mil ich nieje to info je z roku 2005
  Keď porovnávate už Slovensko a Maďarsko ekonomicky
  https://countryeconomy.com/cou...
  tu je možnosť Slovensko je na tom lepšie no info čo udáva Miroslav 30% rozdiel v GDP je úplne nepravdivá informácia rozdiel je cca 55-60%
  Dlh Maďarska
  https://tradingeconomics.com/h...
  tu si porovnať jak sučastná vláda hospodárila od 2010 čo sa týka zadĺženie krajiny pohybujú sa na 66% čo sa v súčastnosti bude zvyšovať ale to asi vo viacerých krajín a treba spomenúť aj to v akom stave prevzala krajinu na kraji bankrotu a k tomu -20mil od IMF tak ekonomicky sú na tom celkom dobre musíte porovnávať kde ste boli 2010 a kde ste 2019

  Čo slúžil v armáde tak vie aj to že nemusí byť top 1 technika pre danú krajinu nemusí byť najvýhodnejšia napr:dodávka nahradních dielov z danej krajiny v čase konfliktu (Kórea),vzťahy z krajinou kde sa technika vyrába môžu zmeniť alebo krajina bude mať vynikajúce vzťahy z krajinou s ktorým máte konflikt a nemusí vám dodať náhradné diely
  Som názoru že V4 by mala spolupracovať oveľa viac a taktiež vojenská spoluprácaSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:27 07.07.2020

   Pri sčítaní v roku 2011 ich bolo niečo pod 10M. Odvtedy vykazujú pravidelne ročný prirodzený úbytok cca 35-40k a do zahraničia sa medzitým odsťahovalo cez pol milióna obyvateľov ...Zobrazit celý příspěvek

   Pri sčítaní v roku 2011 ich bolo niečo pod 10M. Odvtedy vykazujú pravidelne ročný prirodzený úbytok cca 35-40k a do zahraničia sa medzitým odsťahovalo cez pol milióna obyvateľov (presný počet vyskočí v budúcoročnom sčítaní). A aj samotní maďarskí epidemiológovia, keď sa vyjadrovali v posledných mesiacoch v médiách o situácii okolo covid-19, vždy dôsledne hovorili o 9-milionovej populácii.Skrýt celý příspěvek

   • Knight
    13:58 07.07.2020

    Neviem odkiaľ máš info o 9mil populacií 0.7mil sa predsa nestratí v danej krajine https://www.worldometers.info/... keď ta to zaujíma no portál o ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem odkiaľ máš info o 9mil populacií 0.7mil sa predsa nestratí v danej krajine
    https://www.worldometers.info/...
    keď ta to zaujíma no portál o 9mil krajine som nenašiel asi máš lepšie kontakty na tých maďarských epidemiológov vyjadrovať sa môžu no neviem čo s tým majú spoločné zodpovedá za to https://www.ksh.hu/?lang=en... keď to bude tak si to určite opravia
    Medzitým sa odsťahovalo cca 300tisíc je to od roku 2010 ale to majú dlhodobí problém celkovo je to už cca 600tisíc až 1 mil no sú to len dohady nemajú spoločnú databázuSkrýt celý příspěvek

    • PavolR
     14:46 07.07.2020

     O 13-14 mesiacov, po sčítaní obyvateľstva, budeme všetci múdrejší! Obzvlášť tie odhady o vysťahovalectve lietajú od jedného čísla k druhému, no že to spolu s prirodzeným úbytkom ...Zobrazit celý příspěvek

     O 13-14 mesiacov, po sčítaní obyvateľstva, budeme všetci múdrejší! Obzvlášť tie odhady o vysťahovalectve lietajú od jedného čísla k druhému, no že to spolu s prirodzeným úbytkom bude v 2011 dosť pod 9,5M je podľa mňa isté aj v prípade, že budú platiť tie optimistickejšie odhady.
     Inak, ohľadom prirodzeného úbytku a vekového zloženia, ako i prognóz sú presnejšie údaje tu: https://www.ksh.hu/interaktiv/... (samozrejme nezohľadňujúce vysťahovalectvo) .Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     16:10 07.07.2020

     Ešte jedna zaujímavosť - keď sa nejaká štatistika začína veľmi kaziť, tak ju maďarský štatistický úrad (KSH) proste prestane zverejňovať. :-) Tak napríklad už zjavne 1,5 roka ...Zobrazit celý příspěvek

     Ešte jedna zaujímavosť - keď sa nejaká štatistika začína veľmi kaziť, tak ju maďarský štatistický úrad (KSH) proste prestane zverejňovať. :-) Tak napríklad už zjavne 1,5 roka neaktualizovali na svojich stránkach počet obyvateľstva - ktorého počet mal za tých 18 mesiacov podľa worldometers ku 7. júlu 2020 prirodzeným spôsobom klesnúť o takmer 113 000 (do OSN si zjavne nemôžu dovoliť úplne prestať posielať údaje). A to ešte tak, že si aj v zahraničí narodené deti rodičov s maďarským občianstvom dlhodobo zarátávajú do prirodzeného prírastku vlastnej krajiny ( https://hu.euronews.com/2019/0... ).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:59 08.07.2020

      Zajímavá posedlost údajným snižováním počtu Maďarů ;-). Oni mají především další 2mil. etnických Maďarů v okolních státech a mnozí z nich mají maďarský pas i občanství.

      Zajímavá posedlost údajným snižováním počtu Maďarů ;-). Oni mají především další 2mil. etnických Maďarů v okolních státech a mnozí z nich mají maďarský pas i občanství.

     • PavolR
      11:12 08.07.2020

      Zaujímavý je hlavne celkovo ten jav, ktorý sa mimochodom týka aj Bulharov. Od vstupu do EU už Maďarsko nie je schopné ďalej kanibalizovať susedné maďarské populácie, lebo každý, ...Zobrazit celý příspěvek

      Zaujímavý je hlavne celkovo ten jav, ktorý sa mimochodom týka aj Bulharov.
      Od vstupu do EU už Maďarsko nie je schopné ďalej kanibalizovať susedné maďarské populácie, lebo každý, kto sa rozhodne vysťahovať, si to už namieri rovno na Západ a nie do Maďarska, ako po 89. V Zakarpatsku i Vojvodine je obrovský dopyt po maďarských pasoch práve za týmto účelom.Skrýt celý příspěvek

     • Zeeta
      23:55 12.07.2020

      Asi moc infomácií nemáte o fungovaní štatistických úradov. Ja používam pravidelne databázy štatistických úradov V4, tak aj informácie od maďarskej KSH. Ešte som sa nikdy nestretol ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi moc infomácií nemáte o fungovaní štatistických úradov. Ja používam pravidelne databázy štatistických úradov V4, tak aj informácie od maďarskej KSH. Ešte som sa nikdy nestretol s tým, že by tam zmyzli informácie. Číslo obyvateľov je vždy na prvej stránke KSH (http://www.ksh.hu/).... A tu máte detaily na maďarskú populáciu do roku 2020: http://www.ksh.hu/docs/hun/xst...
      Informácie sú aktuálne, a obsahujú každý rok od 2001. V Maďarsku pri sčítaní ľudí každých 10 rokov (cenzus) existuje aj tkz. mikrocenzus v medziobdobí (https://www.ksh.hu/mikrocenzus... kde máte opät mnoho informácií o obyvatelstve. Aktuálny počet obyvateľov v Maďarsku je podľa toho 9 769 526 v roku 2020. V zahraničí narodené deti sa započítávajú len vtedy do populácie, ak majú trvalé bydlisko v Maďarsku – ako aj u iných štátoch. Poznamenám, že od vstupu do EU každý štátny štatistický úrad používa rovnakú metodológiu, ináč by nemohol fungovať EUROSTAT… pre publikáciu informácií má každý štatistický úrad veľmy prísnu reguláciu, nemôže sa len tak rozhodnúť že niečo nezverejní.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  07:52 06.07.2020

  Čím více středoevropské země dělají svou vlastní politiku, tím více zdejší představitele Brusel nesnáší.

  Orbán není diktátor, jen hájí zájmy Maďarska.

  Čím více středoevropské země dělají svou vlastní politiku, tím více zdejší představitele Brusel nesnáší.

  Orbán není diktátor, jen hájí zájmy Maďarska.

  • PavolR
   08:54 06.07.2020

   Kto a na základe čoho určuje, čo je skutočným záujmom Maďarska? Všetky najväčšie tragédie maďarských dejín doteraz vzišli z protichodnosti "národnou stranou" deklarovaných záujmov ...Zobrazit celý příspěvek

   Kto a na základe čoho určuje, čo je skutočným záujmom Maďarska? Všetky najväčšie tragédie maďarských dejín doteraz vzišli z protichodnosti "národnou stranou" deklarovaných záujmov národa a reálnych záujmov štátu. V tom tkvie tajomstvo maďarských neúspechov. Orbán nerobí nič iné, ako v tom pokračuje a vo svojej snahe znemožniť komukoľvek zabrániť mu v pokračovaní vnútornej deštrukcie spoločnosti (a v konečnom dôsledku možno i štátu), neváha prekročiť prakticky akúkoľvek hranicu, čo z neho robí prakticky diktátora.

   Inak, v otázke definovania univerzálny záujmov akéhokoľvek štátu v našom priestore považujem za podnetné "Mravné ponaučenia kráľovičovi Imrichovi" od štátotvorcu Štefana I.. Darmo poriadajú Maďari každý rok procesie s "jeho" pravačkou, keď potom robia úplne protichodnú politiku - a tak to s nimi aj vždy dopadne...Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   11:40 06.07.2020

   Aj Hitler hajil zaujmy nemecka... pozri si historiu europy, europa bude bud spolocne obchodovat a fungovat v kompromise a mieri, alebo prevladnu sebecke nacionalisticke chutky a ...Zobrazit celý příspěvek

   Aj Hitler hajil zaujmy nemecka... pozri si historiu europy, europa bude bud spolocne obchodovat a fungovat v kompromise a mieri, alebo prevladnu sebecke nacionalisticke chutky a bude sa bojovat ako tisickrat v historii. Len vdaka eu a nato tu za poslednych par desatroci nemame konflitky. Staty ktore su mimo to povedat nemozu. Je otazkou casu kedy orban zacne hajit "madarske" zaujmy na slovensku, ukrajine, v rumunsku ci chorvatsku... on sa tym v podstate netaji.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    21:52 06.07.2020

    Jakie UE? Pokój w Europie to zasługa USA - bo to oni podzielili Europe z ZSRR, to oni potem skonsolidowali Europe Zachodnią przeciw ZSRR, a na koniec to oni zbudowali współczesny ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakie UE?
    Pokój w Europie to zasługa USA - bo to oni podzielili Europe z ZSRR, to oni potem skonsolidowali Europe Zachodnią przeciw ZSRR, a na koniec to oni zbudowali współczesny międzynarodowy handel (w oparciu o Dolara)

    Możemy nie lubić USA ale to USA "zrobiło porządek"...Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
     04:40 07.07.2020

     Pozitvni role USA na vyvoji Evropy v poslednich 75 letech je nezpochybnitelna. Ale primarne to byla domluva hlavnich zapadoevropskych mocnosti, ktera pocala na ekonomicke a ...Zobrazit celý příspěvek

     Pozitvni role USA na vyvoji Evropy v poslednich 75 letech je nezpochybnitelna. Ale primarne to byla domluva hlavnich zapadoevropskych mocnosti, ktera pocala na ekonomicke a transformacni platforme, ktera to umoznila. Prestoze podobna porovnani budou vzdy kulhat, tak srovnanejme vyvoj po prvni svetove: Zejmena Clemenceau trval z politickych duvodu (znovuzvoleni - tj. uprednostneni vlastnich zajmu nad dlouhodobymi zajmy zeme, potazmo kontinentu) na velmi tvrde politice vuci Nemecku a rozpory mezi nazory Spojencu byly takove, ze k zadne diskuzi s Nemci, potazmo Rakusany ci Madary nedoslo, proste jim to jen dali k podpisu v dobe, kdy to Wilson se svoji vizi pro trvale, byt misty snad naivni, mirove usporadani Evropy vzdal. Tohle byla velka lekce a (ano, vedle rady jinych faktoru) vedla k uplne jinemu vyvoji po druhe svetove a k jednani mezi jednotlivymi evropskymi staty o budoucim usporadani bez americkeho zprostredkovani, mozna spise naopak.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:12 07.07.2020

      Je dost rozdíl mezi tím jak skončila WW1, a WW2. Z toho taky vychází to kdo rozhodoval jak to bude po.

      Je dost rozdíl mezi tím jak skončila WW1, a WW2. Z toho taky vychází to kdo rozhodoval jak to bude po.

 • fotr
  17:59 05.07.2020

  Maďarský a Katarský tank na snímku na pohled úplně jiný tvar věže , minimalně ze předu. Ví tady o tom někdo něco konkrétního ? Napište, děkuji.

  Maďarský a Katarský tank na snímku na pohled úplně jiný tvar věže , minimalně ze předu. Ví tady o tom někdo něco konkrétního ? Napište, děkuji.

  • Jura99
   18:17 05.07.2020

   jsou to ruzne verze (generace) 2A4 a 2A7. Madari take koupili 2A7 (jeste nevyrobene) ale 2A4 jsou po repasi darek navic na vycvik.

   jsou to ruzne verze (generace) 2A4 a 2A7. Madari take koupili 2A7 (jeste nevyrobene) ale 2A4 jsou po repasi darek navic na vycvik.

   • Lukas
    22:09 05.07.2020

    Węgierski leo 2A4 to wóz dla kompani szkolnej - do szkolenia (które trwać będzie 3 lata do certyfikacji) Na 90% jest to wóz który wcześniej służył w Bundesheer (Austria) Jest to ...Zobrazit celý příspěvek

    Węgierski leo 2A4 to wóz dla kompani szkolnej - do szkolenia (które trwać będzie 3 lata do certyfikacji)
    Na 90% jest to wóz który wcześniej służył w Bundesheer (Austria)
    Jest to też egzemplaż sprzed 1985 rokuSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   18:17 05.07.2020

   Katarský tank je nový, maďarský je repas z pôvodných zásob BW ktorý poslúži na výcvik. BW po rozpade východného bloku dostavil 90% tankov. Z viac ako 2000 ich ostalo tak 250

   Katarský tank je nový, maďarský je repas z pôvodných zásob BW ktorý poslúži na výcvik. BW po rozpade východného bloku dostavil 90% tankov. Z viac ako 2000 ich ostalo tak 250

  • PavolR
   18:44 05.07.2020

   Maďarský L2A4 iba nemá prídavné pancierovanie - v závislosti od jeho výrobnej série by ho možno ani neuniesol.

   Maďarský L2A4 iba nemá prídavné pancierovanie - v závislosti od jeho výrobnej série by ho možno ani neuniesol.

   • fotr
    21:38 05.07.2020

    Aha, tvar věže tedy pozměnilo jen přídavné pancéřováni, děkuji všem za objasnění.

    Aha, tvar věže tedy pozměnilo jen přídavné pancéřováni, děkuji všem za objasnění.

 • Jura99
  15:58 05.07.2020

  Tak Maďaři si koupí prapor tanků, oddíl houfnic a někteří jedinci už panikaří ze strachu z obsazení SR, druzí zase závidí to velké "zbrojení". Pravda je taková, že Maďaři pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Maďaři si koupí prapor tanků, oddíl houfnic a někteří jedinci už panikaří ze strachu z obsazení SR, druzí zase závidí to velké "zbrojení". Pravda je taková, že Maďaři pouze dělají správné kroky k naplnění závazku vybudovat těžkou brigádu a nakoupené počty budou stačit horko těžko na obranu v koalici, určitě ne k útoku na sousedy. A pokud jde o tu závist, ve srovnání s AČR žádný velký důvod k závisti není. Obě armády zbrojí velmi podobně, každá je v něčem lepší v něčem horší. Tanky vypadají atraktivně, věřím že stejně atraktivní budou naše BVP nebo Caesary a v nedaleké budoucnosti také koupíme nové tanky. Co je potřeba Maďarům pochválit, že nevymýšlejí vymyšlené a kupují bez dlouhých debat ověřené a špičkové výrobky. Takto se naposledy rozhodlo v AČR o Caeasaru, dlouho bylo úplné ticho o houfnicích a pak ze dne na den bác, že to bude Caesar. To se mi líbí.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   16:21 05.07.2020

   S úvodom sa dá súhlasiť až na to ČR - HU (SR) prirovnanie ohľadne húfnic pretože inými slovami nižšia stredná trieda vs Maybach (Mercedes).

   S úvodom sa dá súhlasiť až na to ČR - HU (SR) prirovnanie ohľadne húfnic pretože inými slovami nižšia stredná trieda vs Maybach (Mercedes).

   • Jura99
    16:57 05.07.2020

    Chápu, že houfnice jsou pro vás ze SR citlivé téma, nedivím se, že nemůžete být objektivní.

    Chápu, že houfnice jsou pro vás ze SR citlivé téma, nedivím se, že nemůžete být objektivní.

    • Miroslav
     17:12 05.07.2020

     Citlivá téma je to tak možno pre teba. My si tie húfnice aspoň vieme vyrobiť koľko nám bude treba

     Citlivá téma je to tak možno pre teba. My si tie húfnice aspoň vieme vyrobiť koľko nám bude treba

    • semtam
     17:46 05.07.2020

     Jura99

     Chápu, že nejsi moc náročný a stačí ti jen to, když je něco nový.
     Bojim se, že kdyby MOČR ti ukázalo bobek a řeklo, že je ještě teplý, tak budeš spokojen...

     Jura99

     Chápu, že nejsi moc náročný a stačí ti jen to, když je něco nový.
     Bojim se, že kdyby MOČR ti ukázalo bobek a řeklo, že je ještě teplý, tak budeš spokojen...

     • Jirosi
      19:47 05.07.2020

      V CR se naštěstí pro "bobek" v podobě udržování v provozu DANA, BVP-2, Mi-24 nerozhodlo.

      V CR se naštěstí pro "bobek" v podobě udržování v provozu DANA, BVP-2, Mi-24 nerozhodlo.

  • Clanek
   17:39 05.07.2020

   Tak si to zhruba shrnme: Madari jsou pred ACR napred: - tanky - dela - PVO (fakticky vybrana, zasekla na politice) - 4x4 - nove rucne zbrane nasmlouvane a postupne ve vyrobe pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak si to zhruba shrnme: Madari jsou pred ACR napred:
   - tanky
   - dela
   - PVO (fakticky vybrana, zasekla na politice)
   - 4x4
   - nove rucne zbrane nasmlouvane a postupne ve vyrobe pro vsechny oddily, vcetne zalozaku
   - carl gustav pro vsechny oddily

   Acr napred:
   - bojova letadla, ted a jen diky Alce, ale spis HU bude dal v hledani toho co pak nahradi Gripen
   - transportni letadla
   - Radary?
   - pandur

   Vsulnul:
   Vrtulníky? ACR kupuje kvalitu v srandapoctech, HU kvantitu v prekopanych civilech.

   Pes je ale zakopany v dynamice. Proc to srovnani vypada vicemene vyrovnane je jen diky 20 letym alcam a 10 letym KOT. Jinak bida. Naproti tomu Madari se dostali na rovinu s CR behem par let. Pokud udrzi tempo, a nevypada to ze by zvolnovali, kde budou za dalsich 5-10 let? Asi se nemusime ptat zda budou pred ACR, ale o kolik.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:22 05.07.2020

    del ACR bere dvojnasobny pocet. Dale Titus, MADR, bezici tendr na BVP, na rucni zbrane je nova ramcova smlouva, chemici specialni Iveca LMV, stavi se vys. pluk, atp. Nevidim velky ...Zobrazit celý příspěvek

    del ACR bere dvojnasobny pocet. Dale Titus, MADR, bezici tendr na BVP, na rucni zbrane je nova ramcova smlouva, chemici specialni Iveca LMV, stavi se vys. pluk, atp. Nevidim velky duvod k zavisti vuci HU.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     12:05 06.07.2020

     Bežici tender na BVP má i Maďarsko.. rucne zbrane tak mohutne Česko nejde prezbrojovať, jedno je zmluva a druhé objednávka.. Výsadkový pluk použije aké lietadlá na výsadok? Titus ...Zobrazit celý příspěvek

     Bežici tender na BVP má i Maďarsko..

     rucne zbrane tak mohutne Česko nejde prezbrojovať, jedno je zmluva a druhé objednávka..

     Výsadkový pluk použije aké lietadlá na výsadok?
     Titus jaksi nie je bojové vozidlo, do prvej línie ho asi nepošleš..


     Maďari majú aspoň na svojom území taktickú základňu NATO s 3x C-17..

     V pozemných sílach Maďari budú mať nové tanky, možno BVP, húfnice (PZh-2000 nesie 2x viac munície ako Caesar a dostrelí do 60km - o 50% ďalej ako Ceasar), ručné strelné zbraňe, Carl Gustav..
     Česko má polopaškvil menom T-72M4, 2X viac ceasarov, možno BVP, staré Pandury, kt. povedzme si okrem systému palby, C4I už zaostávajú za modernými strojmi v poskytnutí ochrany posádky..


     Celkovo mi sila diel príde vyrovnaná - menší počet diel za cenu nesenia väčšieho kusu munície a dostrelu a oveľa väčšej ochrany posádky..

     Tanky tam je Česko spolu aj s nami beznádejne zaostalé

     BVP sľubujú všetci

     Pandury v prospech Česka - ale radšej asi 44 moderných tankov ako 100 Pandurov

     Strelné zbrane a carl gustav antitank pre "každého".. to nie je maličkosť..

     Myslím, že je čo Maďarsku závidieť.. Lebo BVP-čka je to posledné čo im prakticky ostalo a pozerajú sa taktiež po Nemcoch..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:24 06.07.2020

      s dostrelem se pletes, Pzh2000 ma obvyklych 41km. Novych utocnych pusek ma ACR asi 20tis, dalsich 16tis je predmetem nove smlouvy, to je ti malo ? Jediny na pohled patrny rozdil ...Zobrazit celý příspěvek

      s dostrelem se pletes, Pzh2000 ma obvyklych 41km. Novych utocnych pusek ma ACR asi 20tis, dalsich 16tis je predmetem nove smlouvy, to je ti malo ? Jediny na pohled patrny rozdil jsou ty tanky a nasi strane zase BVP a Pandury Titusy.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     21:21 06.07.2020

     Jura 99 čo je to obvykli dostrel? Existujú 3 základné druhy munície A Caesar má maximálnu 40+- km PZh-2000 má maximálnu 60km.. Samotný výrobca udáva ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura 99

     čo je to obvykli dostrel?

     Existujú 3 základné druhy munície
     A Caesar má maximálnu 40+- km
     PZh-2000 má maximálnu 60km..
     Samotný výrobca udáva 54km
     https://www.kmweg.com/systems-...
     Treba si to preslajdovať..
     asi maximálnu s tým dali 60, efektívna paľba bude 54km..

     Obe s bežnou muníciou dávajú cca 30km ako všetky 155mm hovitzere..

     A to, že PZh-2000 odvezie dvojnásobok municie to neriešiš?
     V prostredí kde môže operovať nepriateľ a kde Caesar pri streľbe nijak nechráni posádku?

     Titus je hlavne zásobovacie vozidlo, čo má spoločné zásobovanie so silou armády?, keď napríklad PZh-2000 tou špeciálnou muníciu na 60km preruší mostné spojenie, alebo v priesmyku spraví zrútenie skál a titusi nedorazia..
     Kto bude mať viac nábojov?
     A kto sa vďaka pásom dostane na nedostupnejsie miesto?
     A kto získal synergiu, že 155mm aj 120mm delo (tanku) sa vyrába v tej istej "fabrike"?
     A aj ten titus, keď po ňom vystrelím Carl Gustavom z 200m, čo z neho ostane a ako sa bude brániť po zameraní?

     Nemá náhodou ČR vo výzbroji problematické Breni 1 a Maďarsko nekupuje len Breni 2?
     A nekupuje Maďarsko až do 200 000 ks zbraní.. Teda rámcová zmluva je na 10x viac zbraní ako v ČR?

     Na prvý pohľad na Česko len Pandúry, ale Maďari majú aj vozidla 4x4..

     Ale zober si reálni situáciu l2a7 v spojení s btr-80 objavia prvý keďže A7 majú pokročilejšie senzory skupinu T72m4 a pandurov..

     Na ktorej strane by si chcel byť?
     Lebo staré BTR-80 majú konón penetrovať Pandury, isto ich majú aj viac ako Česko Pandurov, ale A7 čo zásah to zneskodnený nepriateľ..
     A t-72 Lucky looserom Max môže očesať senzory.. ak sa stihne veža natočiť :)..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:44 06.07.2020

      Z Caesaru take vystrelis ruzne typy munice vcetne long range s dostrelem cca 55km.. Ty Titusy nejsou zadne zasobovani. naopak jde o vozidla velitelsko stabni, spojovaci a ...Zobrazit celý příspěvek

      Z Caesaru take vystrelis ruzne typy munice vcetne long range s dostrelem cca 55km.. Ty Titusy nejsou zadne zasobovani. naopak jde o vozidla velitelsko stabni, spojovaci a koordinace palebne podpory, takze docela dulezity mozek bitvy. Ta smlouva s czub je na Bren2 a pistole P10. Rovnez Madari v tech 200tis zbrani maji smes pusek, samopalu a pistoli. K boji s Madary se nevyjadruju, nepovazuju je za nepritele ani teoreticky, nemame zadny spor.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:47 06.07.2020

      darkstyle Fascinuje mě když se Slováci naváží do AČR a přitom OSSR začínají rok do roku víc připomínat muzeum pod širým nebem. Casesar s M982 má dostřel cca. 55 km. Což je stejné ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Fascinuje mě když se Slováci naváží do AČR a přitom OSSR začínají rok do roku víc připomínat muzeum pod širým nebem.

      Casesar s M982 má dostřel cca. 55 km. Což je stejné jako u PZh-2000 nebo jakékoli moderní houfnice. (Zuzana2 takovou munici nemá zatím integrovanou)

      AČR už dlouhá léta provozují 4x4 LOV Iveco.

      Breny1 je budou od profesionálních jednotek vyřazovat. Smlouva na kompletní přezbrojení na rodinu Bren2 a P-10 je podepsaná.

      Nakupovaný Titus je spojovací a velitelský a jak známo bez spojení není velení.

      BTR-80 je zastaralý šrot který se s Pandurem nemůže měřit.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:37 06.07.2020

      Jediné děla z kratším dostřelem jsou z rodiny M109, nebo jeho derivát K9.
      https://www.hanwha-defense.co....

      Jediné děla z kratším dostřelem jsou z rodiny M109, nebo jeho derivát K9.
      https://www.hanwha-defense.co....

     • darkstyle
      08:39 07.07.2020

      Na range pzh-2000 mám jednoduchú odpoveď vulcano https://www.army-technology.co... 70 km.. Prečo má BTR-80 bojovú hodnotu proti Pandúrom? Lebo má 30 ...Zobrazit celý příspěvek

      Na range pzh-2000 mám jednoduchú odpoveď vulcano
      https://www.army-technology.co...

      70 km..

      Prečo má BTR-80 bojovú hodnotu proti Pandúrom?
      Lebo má 30 mmk anón schopný penetrovať a zničiť Pandúra..

      Oproti tomu T-72 toho schopný nie je (voči A7) a preto je jeho hodnota nulová..

      A načo ti budú Titusy, štábne vozidlá a nemocničné a podobné keď ti ostané naozaj mizerný počet tých bojových?
      Kto bude bojovať? 40-50 vozidiel?
      Keď je dnes tendencia odstraňovať celé zložky velenia a zavádzať také systémy velenia, ktoré práve tie štábne vozidláSkrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:41 07.07.2020

      darkstyle: Nestaval by som to tak, či T-72 je alebo nie je schopná penetrovať L2A7, ale skôr z akej vzdialenosti ktorú jeho časť. V prípade Pandur vs BTR-80A je to podobné len ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle:
      Nestaval by som to tak, či T-72 je alebo nie je schopná penetrovať L2A7, ale skôr z akej vzdialenosti ktorú jeho časť. V prípade Pandur vs BTR-80A je to podobné len rozdiel samozrejme nie je taký markantný - je určité rozmedzie vzdialenosti, z ktorej už munícia z 2A72 Pandura čelne penetrovať nedokáže, no jeho Bushmaster ešte BTR áno.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:31 07.07.2020

      Rozdíl mezi BTR a Pandurem není až tak v kanónu, ale v pozorovacích přístrojích věže. Také je rozdíl ve způsobu výsadku vojáků, tam je Pandur mnohem lépe řešen. Titus nemá s ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozdíl mezi BTR a Pandurem není až tak v kanónu, ale v pozorovacích přístrojích věže. Také je rozdíl ve způsobu výsadku vojáků, tam je Pandur mnohem lépe řešen.
      Titus nemá s nákupem bojových vozidel nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:23 07.07.2020

      Scotty Pandur ma lepšie pozorovanie z veže - s tým súhlasím.. Ale boje nikdy neprebiehajú ako vo filme 1 tank proti 1 tanku, alebo max 2-3 proti 2-3.. BVP bývajú nasadené spolu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Pandur ma lepšie pozorovanie z veže - s tým súhlasím..

      Ale boje nikdy neprebiehajú ako vo filme 1 tank proti 1 tanku, alebo max 2-3 proti 2-3..
      BVP bývajú nasadené spolu s tankami..
      A ak by som mal tak obstarožne vybavenie, bola by strategická chyba ich nepoužiť s A7..

      Proste A7 má výkonejší motor, je väčší tak je tam možné uložiť ešte výkonejšie zariadenia na pozorovanie a odhalovanie ako do Pandura..
      Odhalí prvý..
      Takže ho nasadím do takého terénu, kde sa mi nemôže za zadkom objaviť Pandur a ak mám prečesávať oblasť, tak tam smelo pošlem pozemné jednotky vybavené Carl Gustavom..


      Proste Česko má čo Maďarsku závidieť, lebo čo so týka palebnej sily, z nej vyplývajúcej C4I má v pozemných jednotkách prevahu.

      PavolR
      to máš samozrejme pravdu, okrem mestkého boja a náhod, že sa tank objavý za zákrutov - pri normálnom manévrujucom boji sa veža T-72 nestíha dostatočne rýchlo otáčať, aby stíhala veži A7..
      nehovorme o tom, že celá A7 má vnútorné chladenie - zvyšuje pohodlie posádky byť menej unavená ako T-72..

      V reálnom boji pri vycvičených posádkach máš obrovský handicap..


      Pozrite chalani, viem, že ste hrdý na to, že Česko si samo stavia Pandury..
      Ale treba sa pozrieť reálne s tými pár spike a ochranou do 14,5mm a trochu lepším kanónom je skvelá vec, ale celkovo moc pozemnú armádu nezlepšilo..Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      13:25 07.07.2020

      Ježíšmarjá co to tu řešíte? Pandur VS Leopard? Však ty wergly mají každej uplně jiný určení. Pandur VS BTR - BTR tahá za kratší konec provazu. T-72M4 vs Leouš A7 - jasně že je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ježíšmarjá co to tu řešíte? Pandur VS Leopard? Však ty wergly mají každej uplně jiný určení. Pandur VS BTR - BTR tahá za kratší konec provazu. T-72M4 vs Leouš A7 - jasně že je leouš lepší.

      Ale to přece téměř nic neznamená, pokud vám v jednom sedí zelenáči, co jsou rádi že nastartujou a otočí věží a ve druhým zkušená ostřílená posádka, která umí využít svojí techniku, zná její slabiny a dokáže spolupracovat s dalšími druhy zbraní.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:57 07.07.2020

      darkstyle: obě houfnice mají kanon s prakticky stejnými mechanickými parametry, dostřel speciální municí je daný právě a zejména tou speciální municí. Ta samozřejmě může být a také ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle: obě houfnice mají kanon s prakticky stejnými mechanickými parametry, dostřel speciální municí je daný právě a zejména tou speciální municí. Ta samozřejmě může být a také nemusí integrována v závislosti na schopnostech výrobce kanonu nebo třeba na konkurenčních důvodech. O srovnání T72M4CZ a L2A7 nemůže být řeč, pochopitelně, že nákupem Leopardů jsou Maďaři technicky výrazně vpředu. Řeč ale nemůže být o nějaké závisti, protože ty tanky jsou jediný rozdíl, v mnohém dalším je vpředu pro změnu AČR, příčemž i ty tanky jsou v diskusi, věřím že snad už padla myšlenka je vyřešit další (nákladnou) modernizací T72. Mimochodem houfnic Caesar je 52ks, tedy více než dvojnásobek maďarských a např. munice BONUS likviduje tanky na 35km.Skrýt celý příspěvek

     • Knight
      15:39 07.07.2020

      Jura 99 Ceasar voči ťažkej brigáde je dosť veľká šanca že by si sa ocitol pred vojenským tribunálom stačí ak cez líniu prejde jedna prieskumná čata,BVP či BTR-80A a neviem jak by ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura 99 Ceasar voči ťažkej brigáde je dosť veľká šanca že by si sa ocitol pred vojenským tribunálom stačí ak cez líniu prejde jedna prieskumná čata,BVP či BTR-80A a neviem jak by si to vysvetľoval štábu
      Ceasar je pre strednú brigádu
      AČR bude musieť ešte riešiť delostreleckú podporu pre ťažkú brigádu možností je viac som zvedavý ako to dopadne no keď rátajú s Ceasarom tak tam vo vedení treba spraviť zmeny
      Maďari si to vyriešili pravdepodobne najlepším spôsobom jedna firma možno bude zastrešovať všetko a k tomu s Bavormi majú celkom dobré vzťahySkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:47 07.07.2020

      Knight
      Nic se řešit nebude. Děla Caesar nebudou součástí žádné brigády, ale nahradí Dany u dělostřeleckého pluku.

      Knight
      Nic se řešit nebude. Děla Caesar nebudou součástí žádné brigády, ale nahradí Dany u dělostřeleckého pluku.

     • darkstyle
      20:18 07.07.2020

      Charlie Tam je ten problém ja porovnávam T-72M4 + Pandury voči A7+BTR-80 Nie každú zbraň zvlášť.. A to o vycvičených posádkach som tam dal tiež.. Scotty + Jura 99 + ...Zobrazit celý příspěvek

      Charlie

      Tam je ten problém ja porovnávam
      T-72M4 + Pandury voči A7+BTR-80
      Nie každú zbraň zvlášť..

      A to o vycvičených posádkach som tam dal tiež..

      Scotty + Jura 99 + Knight
      Umiestnenie Caesarov do delostreleckého pluku mimo ťažkú brigádu len celé komplikuje použitie húfnic, pričom Maďari ich majú pokope - už len tomuto je možné závidieť lebo keď to doplnia pumpu alebo lynxom k41 ako plánujú tak dostanú ucelenú ťažkú brigádu pod jedným velením, ktorá môže cvičiť a všetko bude mať Made in Germany..

      Jura99
      Je úplne jedno či si môžeš nejaký náboj vyvinúť alebo nie, ide o to či už ho vyvinutý máš a to pzh-2000 má.. to keď sa dnes Caesar vyvinúť tak bude o dekádu..
      A nabíjanie a dvojnásobnú zásobu nábojov neriesiš?
      Lebo to úplne neguje 2x väčšie počty..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:48 07.07.2020

      darkstyle Nevím jak to mají Maďaři, ale Pandury u nás nejsou běžně podporovány tanky. Ve 4. brigádě není žádný tankový prapor. Na druhou stranu každé KBVP má 2x Spike... Tankový ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Nevím jak to mají Maďaři, ale Pandury u nás nejsou běžně podporovány tanky. Ve 4. brigádě není žádný tankový prapor. Na druhou stranu každé KBVP má 2x Spike...
      Tankový prapor je součástí 7. mechanizované brigády a s ní bude nasazován. To že při vhodné taktice není T-72M4CZ proti Leopardu úplně bez šance se ukázalo na cvičení v Hohenfelsu.
      V AČR se podpůrné složky přiřazují až při formování úkolového uskupení. Na cvičeních se obě brigády potkávají s dělostřelci takže je otázka jestli pevné zařazení do brigády přináší nějaké výhody. Myslím že v armádách velikosti té naší nebo maďarské spíš ne.

      Ostatně my se s Maďary válčit nechystáme. Možná snaha o revizi Trianonu je spíš váš problém.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:45 08.07.2020

      darskstyle: jestliže chceš, podle toho co píšeš, houfnicí střílet na 70km, tak nějaká ucelená brigáda ti stejně asi nevznikne, protože tanky a bvp budou daleko vpředu na dotyku s ...Zobrazit celý příspěvek

      darskstyle: jestliže chceš, podle toho co píšeš, houfnicí střílet na 70km, tak nějaká ucelená brigáda ti stejně asi nevznikne, protože tanky a bvp budou daleko vpředu na dotyku s nepřítelem. S tou dostupností integrované munice to platí na obě strany, např. Bonus střílí až na 35km, obdobný anti-tank Smart pro Pzh2000 "jen" na 27km. Menší množství munice v zásobníku je fajn, ale po vystřílení se musí zásobník zdlouhavě naplnit, zatímco Caesar může střílet s municí podávanou ručně (z palety, korby auta atp.) a se stejnou kadencí jako ze zásobníku. Nabíjení mají obě houfnice podobné, střelu si bere automat ze zásobníku a hnací náplň u obou houfnic vkládá obsluha ručně.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:54 08.07.2020

      Scotty + Jura99 Prosím Vás, ja tu stále píšem o závisti z lepšieho vybavenie pozemnej armády a lepšom riešení spojených s vyzbrojovaním maďarskej armády voci Českej.. Slovensko do ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty + Jura99

      Prosím Vás, ja tu stále píšem o závisti z lepšieho vybavenie pozemnej armády a lepšom riešení spojených s vyzbrojovaním maďarskej armády voci Českej..
      Slovensko do toho nezatahujte..
      Ani politiku..

      Pri vedení mánevroveho boja v reálnom čase sa už X krat dokazalo, ze čím mensia postupnosť velenia tým je účinnejšie..
      To, že na cvičeniach to funguje je jedna vec, ale v reálu to fungovať nebude, keďže parametre cvičeniu sú dane vopred, pri boji však nikdy.. (minimálne je určení priestor cvičenia a hlavne neexistuje moment prekvapenia, predá nikdo nie je prekvapený, že sa ide cvičiť)
      V ČR je to umiestnenie mimo brigád kvôli tomu, aby bolo čo dať do konkrétnej základne..
      Takže. zaplniť dieru.
      Ale spolupatričnosť medzi delostrelectvom a tankistami nevznikne keď sa pár krát do roka stretnú na lúke..
      Maďari budú mať tanky, húfnice a bvp-čka na jednom mieste..
      Fakt to nie je výhoda podľa Vás?

      Teraz k tomu dostrelu..
      70km dostrel nevyužijú húfnice na to, aby stali 60km od línie, ale na to, že keď budú stáť 20-30km - rovnako ako ich protejšky, tak budú môcť muníciu ničiť pevné nepohyblivé časti infraštruktúry, ktoré sťažia zásobovanie protivníka..
      Teda k tým 2x väčšiemu počtu caesarov sa dostane oveľa menej a pomaľsie zásobovacích vozidiel..
      Vaša predstavivosť využitia 70km dostrelu je úsmevná, sú to veľmi drahé náboje.. a preto budú využívané na zasahovanie pevných stanovíšť velenia, mosty, infraštruktúru.. všetko veľké a ľahko zasiahnuteľné ciele..

      Proste ma nepresvedčíte, že má Česko lepšiu štruktúru velenia a výbavu ako Maďarsko v pozemených silách..
      A je otázka roka kedy im tam pribudnú BVP..
      Česko práve podpísalo húfnice tento rok už má ako sa vraví vystarano..
      Potom sú na rade radary..
      Maďarky vlastne tento rok nepodpísali skoro nič..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:59 08.07.2020

      darkstyle: já už se musím smát z toho přesvědčování někoho, kdo nezávidí, že závidět přece musí :-). Povedzte Kefalín, ta spolupatričnosť, která nevzniká na lúke, co to je ? Jako ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle: já už se musím smát z toho přesvědčování někoho, kdo nezávidí, že závidět přece musí :-). Povedzte Kefalín, ta spolupatričnosť, která nevzniká na lúke, co to je ? Jako že si tankisti a dělostřelci vypijou, potykají si a pak spolu povedou lépe bitvu ? To mohlo fungovat za druhé světové, na digitálním bojišti potřebuješ tebou zcela bagatelizovanou část výbavy, - Titusy vystrojené elektronikou ke koordinaci jednotek a řízení palby dělostřelectva a mj. také velitelské Pandury, zrovna nově zaváděné do výzbroje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:09 08.07.2020

      "(minimálne je určení priestor cvičenia a hlavne neexistuje moment prekvapenia, predá nikdo nie je prekvapený, že sa ide cvičiť" Podle vás vojáci neočekávají, že se bude bojovat, ...Zobrazit celý příspěvek

      "(minimálne je určení priestor cvičenia a hlavne neexistuje moment prekvapenia, predá nikdo nie je prekvapený, že sa ide cvičiť"

      Podle vás vojáci neočekávají, že se bude bojovat, nebo nedostanou rozkaz kde?Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   22:50 05.07.2020

   Pěkně napsáno,s tím souhlasím.U nás pořád kritika,že se nic neděje a když se rozhodlo o houfnicích,tak tady spousta lidí s toho úplně rozhozený.I když Caesar není ve všech ohledech ...Zobrazit celý příspěvek

   Pěkně napsáno,s tím souhlasím.U nás pořád kritika,že se nic neděje a když se rozhodlo o houfnicích,tak tady spousta lidí s toho úplně rozhozený.I když Caesar není ve všech ohledech ideální,tak myslím,že vybrat houfnici od Nexteru je dobrá volba.To slovenské vozidlo je ohyzdné od pohledu a těžko vysvětlovat danovým poplatníkům,že po 40 letech jsme koupili vzhledově to samý co mám ted.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  23:06 04.07.2020

  Maďarsko je ekonomicky na tom dosť zle. Napriek tomu, že majú 10 miliónov obyvateľov, je maďarské HDP len o 30% vyššie ako slovenské. Verejný dlh 80% HDP. To je tiež dôkaz toho, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko je ekonomicky na tom dosť zle. Napriek tomu, že majú 10 miliónov obyvateľov, je maďarské HDP len o 30% vyššie ako slovenské. Verejný dlh 80% HDP. To je tiež dôkaz toho, že Maďarsko je polodiktátorská krajina kde sa proste robí to, čo sa povie.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:14 05.07.2020

   Reálne majú asi 9M obyvateľov, číže ten rozdiel až taký obrovský nie je. Ekonomicky na tom síce iste nie je tak dobre, ako by sa chcelo prezentovať, každopádne pohltenie značnej ...Zobrazit celý příspěvek

   Reálne majú asi 9M obyvateľov, číže ten rozdiel až taký obrovský nie je. Ekonomicky na tom síce iste nie je tak dobre, ako by sa chcelo prezentovať, každopádne pohltenie značnej časti súkromného sektoru fideszáckými oligarchami (tzv. "rytiermi NERu") umožnilo vznik akéhosi centrálne riadeného (fakticky vojnového) hospodárstva, ktorého aktéri disciplinovane plnia očakávania vlády, umožniac jej tak v krátkodobom horizonte koncentrovať viac zdrojov na určené ciele. Tak napr. Aero si nakoniec nechali kúpiť "súkromnou" osobou, ktorá nikdy v danom segmente nepodnikala.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:08 05.07.2020

   HDP mají o 50% vyšší (2018) a dluh 70% (2018), ale i tak to je horší výsledek na hlavu než má SR. Nevím jestli jejich čísla jsou důkazem toho, že jsou polodiktátorská země nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   HDP mají o 50% vyšší (2018) a dluh 70% (2018), ale i tak to je horší výsledek na hlavu než má SR. Nevím jestli jejich čísla jsou důkazem toho, že jsou polodiktátorská země nebo jestli naopak čísla SR vs. realita v nákupech výzbroje jsou důkazem toho, že je SR zkorumpovaná země, kde peníze mizí kamsi do trativodu.Skrýt celý příspěvek

   • Danieeel
    01:24 06.07.2020

    Tiez si myslim, ze Orban je "polodiktator". A to nemam voci Madarom nijake predsudky, ani im nezavidim, ani nemam strach z napadnutia - ci co Vas to prepada vo vasich komentoch... ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiez si myslim, ze Orban je "polodiktator". A to nemam voci Madarom nijake predsudky, ani im nezavidim, ani nemam strach z napadnutia - ci co Vas to prepada vo vasich komentoch...

    Len si myslim to, co si mysli o nom vacsina EU - ma autokraticke sklony. Tych veci v rieseni ohladne demokracie v Madarsku je naozaj viacej. A Orban na to reaguje a chce zabit dve muchy jednou ranou: ulavit armade a "kupit" si odpustky/spojenca v Nemecku.

    Pre armadu a politicky mozno dobre - ale ze by sa jednalo o Orbanov prerod na demokrata to prave nevyzera...

    PS: aby sme sa rozumeli - aj ked mozno nechcete, aby sme si rozumeli - ale na Slovensku vieme, co znamenaju "utajovane zmluvy" a "prisne tajne" neverejne nakupy. Donedavna nediskutovatelna realita. Co im mame na tomto zavidiet ?!
    Korupciu?, predrazenost?, kupovanie "volebnych" vysledkou a Orbanovej reputacie za verejne peniaze?
    Hlavne nech sa do toho obcania - teda platitelia - vobec nestaraju. Toto je pointa tej Orban kritiky, nie nejaky protimadarsky sovinizmus.
    ( Ani napr. v Dusanovych, ci Pavlovych prispevkoch som ja nezachytil nejaky prepjaty nacionalizmus a skor myslim, ze ich vnimanie toho je podobne.)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:03 06.07.2020

     Nákup praporu tanků a oddílu houfnic od renomovaného výrobce není důvodem pro vůbec žádnou polemiku, ani polemika na téma údajného kupování si přízně neobstojí. Od koho jiného měli ...Zobrazit celý příspěvek

     Nákup praporu tanků a oddílu houfnic od renomovaného výrobce není důvodem pro vůbec žádnou polemiku, ani polemika na téma údajného kupování si přízně neobstojí. Od koho jiného měli Maďaři ty tanky koupit ? Vždyť je nikdo jiný nevyrábí, kromě exotických zemí (Turecko, Indie) nebo zemí pro dodávku tanků dosud v Evropě nevyzkoušených (Korea, Japonsko, USA, Izrael).
     Závidět můžete a sice, že nechodili kolem horké kaše a koupili ověřený špičkový výrobek. Proč by si taky desetimilionová země měla hrát na své vlastní cesty, své vlastní specifika výzbroje nebo případně požadovat výrobu těch směšných pár kusů v nějaké své továrně, která něco podobného nevyrábí a bude se to učit ? Prostě staví těžkou brigádu, která bude kompatibilní se západními spojenci, to je výborné rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      08:49 06.07.2020

      Zavidiet Madarom tanky, lebo budu mat brigadu podobnu Nemcom a budu s nou cestovat? To ako vážne? Madari budu branit Berlin? Alebo Waršavu? Madari su sice trochu ini, ale nie su ...Zobrazit celý příspěvek

      Zavidiet Madarom tanky, lebo budu mat brigadu podobnu Nemcom a budu s nou cestovat? To ako vážne? Madari budu branit Berlin? Alebo Waršavu? Madari su sice trochu ini, ale nie su blazni. Potrebuju ich pre seba. Ked bude naozaj s Madarmi zle, pekne krasne ich zakopu okolo Budapešti. Je len otazkou situacie či na strane Budina, alebo Pešti. Madar nema uprimneho spojenca okolo seba.Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      22:50 06.07.2020

      Ja ved ja saq vobec nemienim priet, ze su to dobre stroje a kupit ich u vyrobcu je napad rozumny. Absolutne ziadne vyhrady. Ani netvrdim, ze to pre armadu nie je dobre, urobit to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja ved ja saq vobec nemienim priet, ze su to dobre stroje a kupit ich u vyrobcu je napad rozumny. Absolutne ziadne vyhrady. Ani netvrdim, ze to pre armadu nie je dobre, urobit to takto.

      Tvrdim, ze forma toho nakupu je na pomery EU scestna - z pohladu demokratickej spolocnosti. Ze sa o tom nevie lauter nic a pomery v Orban madarsku su take ake su, potom vedie ku tomu, ze pocuvame co krici ich opozicia, a ta krici cca takto: ze v tom bordel, korupcia a krytie Orbanoveho zadku.

      Ked to clovek otoci, tak bordel a korupcia su vzdy tam kde nie je transparentnost a demokracia. Kedze o tom Madarsku su za Or-banovania v tomto smere naozaj kontinualne prusery a pochybnosti, tak vyvodzujem iba jedine: Orban je clovek zo silnou tendenciou k nedemokratickym rieseniam.

      I ked tentokrat ulavuje armade, neschvalujem taketo nakupy - a davam za pravdu madarskej opozicii. (Ktoru sa Orban snazi odstrihnut od "zvuku" dlhodobo a velmi na hrane hociakeho zmyslu pre demokraciu. )

      Ku kvalitam techniky nijake vyhrady. Ani ziadne "protimadarske" tendencie - to fakt nie.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  17:43 04.07.2020

  Kluci z Přáslavic fakt mají co závidět svým maďarským kolegům. Tu rezignaci na systém veřejných zakázek zase závidím já. Jak zkušenost ukázala, takový systém stejně není žádnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Kluci z Přáslavic fakt mají co závidět svým maďarským kolegům. Tu rezignaci na systém veřejných zakázek zase závidím já. Jak zkušenost ukázala, takový systém stejně není žádnou zárukou, že obchod proběhne korektně a ve vší počestnosti, akorát narůstá byrokracie a složitost. S tím jde ruku v ruce nepřehlednost a hle, to je ideální podhoubí pro různé čachry. Již řadu let jsem zastáncem toho názoru, že ministerstvo obrany by nemělo být vázáno, nebo spíše svazováno podobnými pseudopojistkami, které ve svém důsledku nic neřeší.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   18:14 04.07.2020

   Kdo zažil peklo, kterému se říká veřejné výběrové řízení v ČR, musí dát za pravdu, že ten zákon se nehodí vůbec k ničemu, tedy možná jen k tomu, aby rodina Rafajů mohla lobovat za ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo zažil peklo, kterému se říká veřejné výběrové řízení v ČR, musí dát za pravdu, že ten zákon se nehodí vůbec k ničemu, tedy možná jen k tomu, aby rodina Rafajů mohla lobovat za své zájmy(peníze)! Poslanci jsou totální hlupáci, že ten zákon ještě když ne zrušili, tak zjednodušili a hlavně- omezili nesmyslné odvolávání, které se v 90% dělá s jediným cílem-odvolávány chce výpalné!Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:23 05.07.2020

   ...system veřejných zakázek ...
   Ono by to šlo, kdyby se ovšem opravdu chtělo provádět to otevřeněji.

   ...system veřejných zakázek ...
   Ono by to šlo, kdyby se ovšem opravdu chtělo provádět to otevřeněji.

   • otecko
    10:33 05.07.2020

    Jsem dost na pochybách, pokud něco konkrétnějšího chcete a vyspecifikujete, tak vám to nakonec ÚHOS shodí ze stolu, že omezujete konkurenci. A pokud zase provedete VŔ příliš ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem dost na pochybách, pokud něco konkrétnějšího chcete a vyspecifikujete, tak vám to nakonec ÚHOS shodí ze stolu, že omezujete konkurenci. A pokud zase provedete VŔ příliš zeširoka, tak se vám tam dostane někdo, o jehož výrobek by jste nezavadil ani omylem, ale protože jedním z důležitých kritérií je cena, minimálně 50%, tak zvítězí. A to se děje. Opakem-dle mne v podobných případech mnohem rozumnějším je poptávkové řízení kdy zákazník osloví dle svého výběru x firem, jejichž výrobky by si koupil a tam pak porovnává. Ovšem vše skončí tím, že si on vybere, ne že se ti ostatní odvolají, soudí, podávají podněty na všechny strany. Ano, ve "zlatých devadesátých" se dělo spoustu švindlů, ale to období je za námi. Buď výběrová komise má důvěru a také zodpovědnost, nebo nemá. Pak ať si vybírá Rafaj s ˇUHOS a soudy , když tam 90% VŘ stejně končí!Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    23:21 05.07.2020

    Fascinuje mě ta představa že ty lidi na MO nechtějí efektivně a dobře vybírat techniku a materiál pro armádu... Asi z trucu, protože jsou to samí pacifisti, nebo nevím....

    Fascinuje mě ta představa že ty lidi na MO nechtějí efektivně a dobře vybírat techniku a materiál pro armádu... Asi z trucu, protože jsou to samí pacifisti, nebo nevím....

 • PavolR
  16:44 04.07.2020

  Odkedy sa začiatkom minulého roka objavila na nepszava.hu o obstarávaní IFV Puma (čo by popri Leo dávalo zmysel) bol systém maďarského obstarávania kompletne zmenený a hlavne to už ...Zobrazit celý příspěvek

  Odkedy sa začiatkom minulého roka objavila na nepszava.hu o obstarávaní IFV Puma (čo by popri Leo dávalo zmysel) bol systém maďarského obstarávania kompletne zmenený a hlavne to už majú pod palcom úplne iní ľudia. Už v septembri minulého roka prenikla do portfolia.hu (alebo "bola preniknutá") informácia, že Puma nepatrí ani zďaleka medzi najnádejnejších kandidátov na maďarské pásové bvp: https://www.portfolio.hu/gazda...
  V tomto článku bol ako nádejnejšie vozidlo jednoznačne vyzdvihnutý LYNX.

  Môže ísť samozrejme iba o formu nátlaku na Bavorov v kontexte pozastavenia členstva FIDESZu v Strane európskych ľudovcov, v procese posudzovania právneho štátu, ale napríklad aj snahe o získanie vytúženej agendy eurokomisára pre rozširovanie EU (ktorú nakoniec Maďarsko aj získalo), no tiež môže ísť o súčasť celkovej zmeny koncepcie, ktorej prvým náznakom mohlo byť obstaranie tureckých vozidiel 4x4. V tomto kontexte som koncom minulého roka rozpracoval určitú teóriu (možno prečítať v diskusii pod týmto článkom : https://www.armadninoviny.cz/m... )Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:33 04.07.2020

  To tempo a objem modernizace jim zkrátka musíme závidět. Ony i ty výcvikové 2A4 nejsou špatné, rakušané s nimi dosahují velmi slušných výkonů.

  To tempo a objem modernizace jim zkrátka musíme závidět. Ony i ty výcvikové 2A4 nejsou špatné, rakušané s nimi dosahují velmi slušných výkonů.

  • Arthur
   14:45 04.07.2020

   Zaujímalo ma akých že to slušných výkonov s nimi neutrálni rakušané dosahujú a zistil som, že c máji 2017 sa uskutočnila medzinárodná tanková súťaž Strong Europe Tank Challenge v ...Zobrazit celý příspěvek

   Zaujímalo ma akých že to slušných výkonov s nimi neutrálni rakušané dosahujú a zistil som, že c máji 2017 sa uskutočnila medzinárodná tanková súťaž Strong Europe Tank Challenge v Grafenwoehr, Nemecko, a víťazným teamom sa stali príslušníci rakúskeho Tankového práporu 14.

   Analogicky sa dá povedať, že aj naše Befka v Lotyšsku v rámci NATO enhanced Forward Presence Battle Group Latvia, dosiahli veľmi slušných výkonov v keď zo 17-mnástich konkurenčných - zahraničných BVP obsadili 2 a 3 miesto.

   Padni komu padni!Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:08 04.07.2020

    Arthur
    úspěch v soutěži se starými BVP tu moc nezmiňujte, nebo nám nové nikdy nekoupí :-D

    Arthur
    úspěch v soutěži se starými BVP tu moc nezmiňujte, nebo nám nové nikdy nekoupí :-D

    • Migi
     20:25 04.07.2020

     Flanker - to je v pohodě, v Lotyšsku jsme nikdy řádný BVPčka v eFP neměli :)

     Flanker - to je v pohodě, v Lotyšsku jsme nikdy řádný BVPčka v eFP neměli :)

     • flanker.jirka
      10:26 05.07.2020

      Arthur se bavil o jejich slovenské účasti, měli tam ten samý typ BVP, který má ve výzbroji AČR

      Arthur se bavil o jejich slovenské účasti, měli tam ten samý typ BVP, který má ve výzbroji AČR

     • semtam
      12:21 05.07.2020

      Československo už dobrých 27 let neexistuje, ale to je v pohodě Migi.

      Československo už dobrých 27 let neexistuje, ale to je v pohodě Migi.

     • Mbelda
      12:26 05.07.2020

      @flankerjirka nemají náhodou chlapci ze Slovenska ty bvp po určité modernizaci? Něco jako pseudo šakal?

      @flankerjirka nemají náhodou chlapci ze Slovenska ty bvp po určité modernizaci? Něco jako pseudo šakal?

     • semtam
      12:34 05.07.2020

      Mbelda

      ne

      Mbelda

      ne

     • janusinko
      17:31 05.07.2020

      semtam

      Samozrejme, že áno: https://www.armadninoviny.cz/s...

      semtam

      Samozrejme, že áno: https://www.armadninoviny.cz/s...

     • semtam
      17:44 05.07.2020

      janusinko Ach jo, zdejší diskuze vážně upadají. Arthur se zmínil, že slovenské BVP-2 obsadili 2. a 3. místo v rámci NATO enhanced Forward Presence Battle Group Latvia. Mbelda se ...Zobrazit celý příspěvek

      janusinko

      Ach jo, zdejší diskuze vážně upadají.
      Arthur se zmínil, že slovenské BVP-2 obsadili 2. a 3. místo v rámci NATO enhanced Forward Presence Battle Group Latvia.
      Mbelda se ptá, zda tato BVP byli po modernizaci. Ne, na soutěži byli klasické BVP-2.
      BVP-M se teprve nedávno zavedlo do OSSR a je to modernizované BVP konkrétně z typů BVP-1 a Svatava (opět BVP-1).
      Samozřejmě na verzi BVP-M lze upravit i vozidla BVP-2.

      Už je to v oukeji, nebo z toho budeme dělat bramboračku?Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      23:24 05.07.2020

      Ty jo, to jsem ze sebe ale udělal krásnou jitrnici... Škoda že tu nejde mazat a tvářit se, že se nic nestalo :) Dobrovolně se přiznám, že slovenština je pro mě docela přirozená, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty jo, to jsem ze sebe ale udělal krásnou jitrnici... Škoda že tu nejde mazat a tvářit se, že se nic nestalo :)
      Dobrovolně se přiznám, že slovenština je pro mě docela přirozená, takže mě to vůbec netrklo.

      Každopádně omlouvám se za zavádějící příspěvek....Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    10:38 05.07.2020

    Přesně tu soutěž jsem myslel. U ní je zajímavé, že se střetly prakticky všechny verze Leopardů a prakticky všechny moderní tanky používané v evropské části NATO (+ Ukrajina).

    Přesně tu soutěž jsem myslel. U ní je zajímavé, že se střetly prakticky všechny verze Leopardů a prakticky všechny moderní tanky používané v evropské části NATO (+ Ukrajina).

    • Mbelda
     12:29 05.07.2020

     Rase mohu jenom ze zvědavosti, jak dopadli Ukrajinci v porovnání s ostatní technikou? Nebo máš odkaz? Děkuji

     Rase mohu jenom ze zvědavosti, jak dopadli Ukrajinci v porovnání s ostatní technikou? Nebo máš odkaz? Děkuji

     • Rase
      22:44 05.07.2020

      Docela smutné je, že AČR na rok 2016 ohlásila účast, ale nedokázala do sousedního Německa vypravit ani těch pár tanků a personálu. Pak se vymlouvali na potřebu držet tanky v ČR a ...Zobrazit celý příspěvek

      Docela smutné je, že AČR na rok 2016 ohlásila účast, ale nedokázala do sousedního Německa vypravit ani těch pár tanků a personálu. Pak se vymlouvali na potřebu držet tanky v ČR a kdesi cosi. prostě trapné. Přitom Slovinci se se svými M-84 alespoň zúčastnili, byť byli poslední.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:26 05.07.2020

     Vždy je otázkou v čem se soutěží. Soutěže NATO testují spíše osádky, než technické vybavení. V opačném případě by tam nemělo cenu jezdit.

     Vždy je otázkou v čem se soutěží. Soutěže NATO testují spíše osádky, než technické vybavení. V opačném případě by tam nemělo cenu jezdit.

  • flanker.jirka
   14:54 04.07.2020

   Rase Turek se blíží a někdo je zastavit musí. My se evidentně spolehneme na pravdu a lásku. ...zvláštní, že obsluhy Leopardů používají kombinézy, trochu se divím, že z hlediska ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase
   Turek se blíží a někdo je zastavit musí. My se evidentně spolehneme na pravdu a lásku.

   ...zvláštní, že obsluhy Leopardů používají kombinézy, trochu se divím, že z hlediska bezpečnosti se na tuto výstroj nepřešlo i u nás.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    10:33 05.07.2020

    Vzhledem k tomu, že z AČR se stal skanzen slepých uliček, tak se tomu ani moc nedivím .(

    Vzhledem k tomu, že z AČR se stal skanzen slepých uliček, tak se tomu ani moc nedivím .(

 • semtam
  12:48 04.07.2020

  Maďarská kamufláž Leopardu je jedna z nejlepších co existují (v rámci estetiky) Jsem rád, že maďarská armáda používá komplet české výrobky (CZUB). Držím palce L-39NG, určitě to ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarská kamufláž Leopardu je jedna z nejlepších co existují (v rámci estetiky)
  Jsem rád, že maďarská armáda používá komplet české výrobky (CZUB).
  Držím palce L-39NG, určitě to je konkurenceschopný letadlo.

  Maďarské plánované a uskutečněné akvizice vypadají opravdu dobře a nějaké závažné nedostatky či kontroverzní nákupy se nekonají.

  P.S: Na sever od Maďarska musí tyto články nacionalistům a ultralevičákům působit v hlavě jako rozbuška.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   13:26 04.07.2020

   Nemame mat prečo strach z Madarska. Mame strategicku vyhodu - Gabčikovo. :)

   Nemame mat prečo strach z Madarska. Mame strategicku vyhodu - Gabčikovo. :)

   • satai
    13:29 04.07.2020

    Hold my Nagymaros!

    Hold my Nagymaros!

   • flanker.jirka
    15:02 04.07.2020

    palo, to je jedno, semtam měl na mysli Polsko

    palo, to je jedno, semtam měl na mysli Polsko

    • palo satko
     15:17 04.07.2020

     To akože by Polsko napadlo Slovensko? Z hola nemožne. Pozri na mapu. Než by sa polske tanky dostal cez priesmyky, tak by sme stali členom Ruskej federacie a pri Čadci, by ich ...Zobrazit celý příspěvek

     To akože by Polsko napadlo Slovensko? Z hola nemožne. Pozri na mapu. Než by sa polske tanky dostal cez priesmyky, tak by sme stali členom Ruskej federacie a pri Čadci, by ich vitala gardova tamanska divizia s armatami. :)Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:44 04.07.2020

      O žádném napadení jsem nemluvil, to je jen váš výklad a váš pohled na svět.

      O žádném napadení jsem nemluvil, to je jen váš výklad a váš pohled na svět.

     • Heretic
      20:51 04.07.2020

      Palo satko jojo čekaly by tam obě armaty

      Palo satko jojo čekaly by tam obě armaty

     • Roland
      21:22 04.07.2020

      @here - jedna by stala na zemi, druhá na podvalniku :)

      @here - jedna by stala na zemi, druhá na podvalniku :)

     • Miroslav
      22:57 04.07.2020

      Aj na pamäť neklame tak to už tu kedysi bolo. Keď sa chystal zásah NATO proti Srbsku tak sa malo Srbsko stať súčasťou Ruska. Ale nejak nevydalo... Srbsko dostalo od NATO latu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj na pamäť neklame tak to už tu kedysi bolo. Keď sa chystal zásah NATO proti Srbsku tak sa malo Srbsko stať súčasťou Ruska. Ale nejak nevydalo... Srbsko dostalo od NATO latu a Rusko obhorené zvyšky F-117Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:07 05.07.2020

      je zaujimave, že nik nenapisal, že situacia, že by Slovensko malo problémy so susedmi nemôže nastat, lebo naše milovane NATO na večne časy to nepripusti.

      je zaujimave, že nik nenapisal, že situacia, že by Slovensko malo problémy so susedmi nemôže nastat, lebo naše milovane NATO na večne časy to nepripusti.

     • PavolR
      10:20 05.07.2020

      palo satko: Prečo by niekto montoval NATO do scenára, ktorý je každému na smiech? :-D Ale čisto hypoteticky - základom úspešnej obrannej stratégie je, aby si bol útočník vedomý ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko: Prečo by niekto montoval NATO do scenára, ktorý je každému na smiech? :-D

      Ale čisto hypoteticky - základom úspešnej obrannej stratégie je, aby si bol útočník vedomý toho, že viac stratí, než koľko môže získať. A v tomto máme vo absolútnej väčšine susedov popri kolektívnej obrane NATO (ktorému by však pár dní trvalo, kým sa skutočne rozhýbe) v rukáve ešte jedno eso a tým je Euro. Mena prakticky každého zo susedných štátov (okrem Rakúska) by sa po prepadnutí členského štátu NATO začala znehodnocovať a vrhli by sa na ňu špekulanti možno ešte skôr, než by nejaké cudzie vojská prekročili naše hranice - zatiaľ čo našej meny by sa to nijako nedotklo. Za také hospodárske škody napadnutie Slovenska nikomu nestojí, kto by si zabral na triko znehodnotenie platov a úspor svojich voličov? ;-pSkrýt celý příspěvek

     • Lukash
      11:44 06.07.2020

      A este predtym by kolaborant satko vital ruskych okupantov chlebom a solov a kakaovym vencekom ;)

      A este predtym by kolaborant satko vital ruskych okupantov chlebom a solov a kakaovym vencekom ;)

Načítám diskuzi...