První tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

První tanky Leopard 2PL pro polskou armádu
Leopard 2PL / PGZ (Zvětšit)

Polská armáda 8. května dokončila vojskové zkoušky tanků Leopard 2A4 modernizovaných na standard Leopard 2PL. Koncern PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) polské armádě již předala tři tanky Leopard 2PL, předávka dalších dvou se očekává následující týden.

Polské ministerstvo obrany v letech 2015 a 2018 objednalo 142 modernizací Leopard 2PL. Se začátkem dodávek se počítalo původně již na konci roku 2018. Zdržení dodávek způsobilo složité testování, neočekávaně horší technický stav Leopardů 2A4, ale také kompetenční třenice mezi zúčastněnými podniky (viz dále).

Ještě letos polská armáda převezme 43 tanků Leopard 2PL. Všechny tanky polský průmysl modernizuje a předá armádě do konce roku 2023, dva až tři roky za původním plánem. Celkové náklady, i s dodatky k původním smlouvám, dosahují 3,29 miliardy zlotých (19,95 miliardy Kč).

Leopard 2PL lze snadno rozpoznat podle nového pancéřování věže. Z důvodu omezené nosnosti podvozku pancéřování korby zůstalo původní. I tak se hmotnost Leopard 2PL zvýšila na 59 tun, což odpovídá hmotnosti Leopard 2A5.

Nové jsou pozorovací a zaměřovací senzory. Hlavní senzor tvoří polská termovizní kamera KLW-1 Asteria. Stejnou kameru najdeme na bezosádkovém modulu ZSSW-30 pro bojová vozidla Rosomak a Borsuk. Vylepšený kanon Rh-120 (L44) umí používat nejnovější podkaliberní munici DM62 a víceúčelovou DM11. Ovládání a stabilizace kanonu, jakožto i ovládání věže, jsou nyní plně elektrické. Nová je pomocná jednotka (APU) o elektrickém výkonu 17 kVA, protipožární systém Deruga nebo šifrovaná digitální sběrnice typ CAN bus (Controller Area Network).


Leopard 2PL; větší foto / PGZ

Vylepšování tanků Leopard 2PL ale není u konce ‒ tanky dostanou také lepší komunikační vybavení nebo multispektrální maskovací sítě. Přesný rozsah dalších vylepšení polská armáda ještě neschválila, ale takto dále vylepšené tanky ponesou označení Leopard 2PL M1.

První tanky Leopard 2PL zamíří k 10. obrněné brigádě (10 Brygada Kawalerii Pancernej) s velitelstvím ve městě Swietoszow u hranic s Německem, později také k 1. Varšavské obrněné brigádě (1 Warszawska Brygada Pancerna).

„Práce na modernizaci a obnovení technického stavu Leopardů 2A4 umožnily našim závodům získat nové kompetence. Postavili jsme logistickou základnu pro opravy a v současné době pracujeme na zajištění dodávek náhradních dílů a zvýšení úrovně ‚polonizace‘ Leopardů 2PL,“ uvedla Elzbieta Wawrzynkiewicz, nová šéfka představenstva Bumar-Labedy, patřící pod PGZ.

Za pozornost stojí pozadí celého projektu. Podle polských médií (Defence24) celý projekt zdržovalo a komplikovalo několik kompetenčních sporů. Existovaly údajně rozpory o úrovni odpovědnosti mezi PGZ a Bumar-Labedy na jedné straně, a německým průmyslový partnerem Rheinmetall na straně druhé. Dále projekt komplikovaly třenice mezi polskými firmami Bumar-Labedy a WZM (Wojskowe Zaklady Motoryzacyjne) z Poznaně.


Bumar-Labedy

Obě společnosti patří pod PGZ a obě se snažily téměř deset let získat, co největší podíl na modernizaci polských tanků Leopard. Podle Defence24 byly práce na přelomu 2015 a 2016 rozděleny tak, že Bumar se soustředil na program tanků Leopard 2A4 a WZM na program tanků Leopard 2A5. WZM rovněž zajišťuje podporu a modernizaci pohonných jednotek obou verzí Leopardů. 

Obě firmy jsou podobné, ale WZM je menší společnost moderního střihu. Naopak Bumar-Labedy je velká společnost dříve vyrábějící tanky T-55, T-72 a PT-91. Společnost ale neprošla tak rozsáhlou modernizací jako konkurenční WZM. Podle Defence24 se firma potýká s neefektivitou práce a chybí ji potřebné technologie nutné pro práci s tanky Leopard 2.

Zlepšení ve spolupráci obou firem má přinést změna v čele Bumar-Labedy ‒ nová šéfka Wawrzynkiewicz vede také od roku 2014 konkurenční WZM.


Nové servisní centrum tanků Leopard 2 v WZM Poznaň

„Dodávka prvních kopií je klíčovou fází programu Leopard 2PL. Přijetí vozidel objednatelem otevírá před naším konsorciem možnost dodat další dávky tanků. Program Leopard 2PL je jednou z našich priorit a poslední týdny byly obdobím intenzivní práce, do které se silně zapojilo nové představenstvo společnosti Bumar-Labedy. Již dnes vidíme výsledky, a to je teprve začátek, protože další připravené tanky již čekají na zahájení schvalovacího řízení,“ uvedl Andrzej Kensbok, šéf PGZ.

Kromě Bumar-Labedy se ze skupiny PGZ projektu účastní také zmiňovaná WZM (oprava a podpora pohonných jednotek), PCO (optoelektronické systémy, včetně termovizních), ZM Tarnow, Rosomak SA a OBRUM (simulátory).

Stojí za zmínku, že podobné spory zuří také v Německu mezi společnostmi KMW a Rheinmetall. Zatímco hlavním výrobcem tanků Leopard je KMW, subdodavatelem je Rheinmetall. To ale nebrání tomu, aby Rheinmetall nenabízel vlastní verze modernizace tanků Leopard 2 (uspěl například v Singapuru a v Indonésii). Rheinmetall rovněž soutěží s KMW o podíl v modernizacích Leopardů, jak pro Bundeswehr, tak pro zahraniční zákazníky.

KMW naopak modernizuje tanky Leopard na standard Leopard 2A7V pro Bundeswehr a Leopard 2A7DK pro dánskou armádu, stejně jako zajišťuje dodávky tanků Leopard 2A7 do Maďarska. Rheinmetall je přitom subdodavatelem ve všech zmíněných programech ‒ dodává například kanony Rh-120 nebo prvky systému řízení palby.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...

Německo předalo Polsku první modernizované tanky Leopard 2PL

Německá firma Rheinmetall předala polské firmě Bumar první tři modernizované předsériové tanky ...

Polský tank Leopard 2PL: Hlavní soupeř ruského T-90M má zpoždění

Polská modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2PL se stále zpožďuje. Tanky Leopard 2PL ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dante1
  20:35 31.05.2020

  Můžeme Polákům jen tiše závidět.Holt jsme zaspali dobu kdy Němci prodávali svoje uloženky za pakatel a tak nám nakonec patrně zbude jen pár(možná že doslova jen pár) možných řešení ...Zobrazit celý příspěvek

  Můžeme Polákům jen tiše závidět.Holt jsme zaspali dobu kdy Němci prodávali svoje uloženky za pakatel a tak nám nakonec patrně zbude jen pár(možná že doslova jen pár) možných řešení za velké peníze.Ona celá ta naše modernizace tanků T-72 byla jedna velká katastrofa,ne z toho důvodu že by ta modernizace byla technicky špatná,na svou dobu byla naopak velice solidní,problém je že bylo modernizováno jen 30 tanků i když se původně plánovala modernizace až stovek tanků,došlo tak v podstatě téměř k úplnému zrušení našeho tankového vojska.S tím následně souvisí druhý problém a to že jednotková cena se po seškrtání počtu požadovaných kusů vyhoupla do nebeských výšit,takže konečná cena za jeden modernizovaný tank byla ve své době srovnatelná s cenou úplně nového tanku.Skrýt celý příspěvek

 • balm
  12:13 31.05.2020

  Pořád vypadá jako efektivně navržený válečný stroj. Překvapivě i modernizační programy se drží osvědčené, odolné a maximálně spolehlivé elektromechaniky, kterou lze opravovat v ...Zobrazit celý příspěvek

  Pořád vypadá jako efektivně navržený válečný stroj.

  Překvapivě i modernizační programy se drží osvědčené, odolné a maximálně spolehlivé elektromechaniky, kterou lze opravovat v polních podmínkách. Vlastně i nová elektronika a vybavení byla navržena pro výměny v poli.

  Možná starší, ale stále efektivně navržený válečný stroj (válka se SSSR a jeho satelity byla velice reálná).Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  08:58 31.05.2020

  Šlo by orientačně spočítat kolik takový Leo 2PL tedy stál? Pořízení ojetých plus modernizace, přepočteno na kus?

  Šlo by orientačně spočítat kolik takový Leo 2PL tedy stál? Pořízení ojetých plus modernizace, přepočteno na kus?

  • Rase
   09:16 31.05.2020

   Mno pokud si dobře vzpomínám, tak Poláci ony Leopardy 2A4 dostali od Němců "v podstatě zadarmo" (součást většího balíčku) a později kupovali za vyšší cenu až 2A5. Tedy bych se asi ...Zobrazit celý příspěvek

   Mno pokud si dobře vzpomínám, tak Poláci ony Leopardy 2A4 dostali od Němců "v podstatě zadarmo" (součást většího balíčku) a později kupovali za vyšší cenu až 2A5. Tedy bych se asi držel primárně až oné ceny za modernizaci 142 tanků za 20 mld Kč. Tak jsem dohledal ceny:

   First batch of 128 Leopard 2A4s (produced between 1985 and 1987) as well as 49 other armoured vehicles (like Bergepanzer 2 ARVs and M113 family APCs) and 151 trucks and 4x4s was transferred to Poland in 2002 and 2003 for 100 million PLN and is used by 10th Armoured Cavalry Brigade based in Świętoszów. Second batch of 105 Leopard 2A5s and 14 Leopard 2A4s as well as 18 Bergepanzer 2 ARVs and 200 trucks and 4x4s was transferred to Poland in 2013 and 2014 for 780 million PLN and is used by 34th Armoured Cavalry Brigade based in Żagań. The two Fahrschulpanzer Leopard 2 vehicles were bought from Rheinmetall Landsysteme for 12M PLN in 2013.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    09:30 31.05.2020

    Tak mniej więcej tak - z tym że Leo 2A5 przekazano do warszawy (Wesoła - 1. Warszawska Brygada Pancerna) My dostaliśmy Leo 2A4 gdyż 10. brygada wejść do składu 7. Panzerdivison ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak mniej więcej tak - z tym że Leo 2A5 przekazano do warszawy (Wesoła - 1. Warszawska Brygada Pancerna)

    My dostaliśmy Leo 2A4 gdyż 10. brygada wejść do składu 7. Panzerdivison (BW) - w ramach NATOwskiego międzynarodowego komponentu...
    Tyle że projekt upadł - a 7. PzDiv rozwiązano w 2006.

    Generalnie Niemcy na początku XXI prowadzili taką małą ekspansje - sprzedawali za śmieszne pieniądze leopard 2A4 z rezerw (nasze wozy 8-10 lat stały w magazynach).
    Niemcy zamiast złomować (jak Brytyjczycy, Francuzji) - co kosztuje dużo, woleli zarabiać na:
    - części i materiały eksploatacyjne
    - pakiety modernizacyjne.

    Ot taka przemyślana polityka "win - win"
    Oni pozbyli się niepotrzebnych i generujących koszty (magazynowanie / utylizacja) czołgów i jeszcze na tym zarabiają (części, pakiety modernizacyjne) - patrzcie ile rynku zdobyli.

    Nowi użytkownicy - otrzymują dobre czołgi w dobrej cenie...

    NATO - staje się silniejsze bo więcej dobrych czołgów w eksploatacji...Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     19:10 31.05.2020

     Leopard 2PL se mi docela líbí a myslím že se při tom repasu + vylepšení, polský průmysl hodně naučil. Rovněž mělo být získáno od Rheinmetallu i nějaké to know-how a technologie ...Zobrazit celý příspěvek

     Leopard 2PL se mi docela líbí a myslím že se při tom repasu + vylepšení, polský průmysl hodně naučil. Rovněž mělo být získáno od Rheinmetallu i nějaké to know-how a technologie (myslím že pancéřování AMAP). Jsem zvědavý, zda bude Polsko odkupovat třeba i Španělské a Norské Leopardy 2A4. Jsou sice hodně ohoblované, ale ani ty co doposud provozovala polská armáda na tom nebyly lépe.

     ps. Pro AČR samozřejmě Leopardy 2PL smysl moc nemají, jelikož chceme jen málo tanků a nemáme s provozem Leopardů zkušenosti. Tedy spíš půjdeme Maďarskou cestou a nákupem fungl nových, nebo si počkáme na nějaké úplně jiný tank.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:43 30.05.2020

  Singapurčania potom so sadou Revolution priamo od Rheinmetalu asi pochodili lepšie, lebo za cenu iba jednej tony naviac majú zvýšené aj pancierovanie korieb. Turecký Aselsan ...Zobrazit celý příspěvek

  Singapurčania potom so sadou Revolution priamo od Rheinmetalu asi pochodili lepšie, lebo za cenu iba jednej tony naviac majú zvýšené aj pancierovanie korieb.

  Turecký Aselsan tiež plánoval zvýšiť aj pancierovanie korieb a tým váhu až na 65 ton. Už sa nedozvieme, do akej miery by to bolo realizovateľné s tureckými L2A4, keďže Nemci dali komplet všetkému pre Afrin stopku.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   12:01 30.05.2020

   Singapurski makiet modernizacyjny jest inny... - i nie zawiera pewnych elementów które ma PL. Tak ma 'pełen pakiet pancerza" ale moduły pancerza też są inne (IBD opracował kilka ...Zobrazit celý příspěvek

   Singapurski makiet modernizacyjny jest inny... - i nie zawiera pewnych elementów które ma PL.
   Tak ma 'pełen pakiet pancerza" ale moduły pancerza też są inne (IBD opracował kilka wariantów modułów)

   Polski Leopard 2PL to "lepszy' A5 - lepsza termowizja, lepszy pancerz (niz oryginalny, niemiecki A5) = możliwość stosowania najnowszej amunicji (w tym programowanej)

   Tak najprościej opisać owy pakiet...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
   06:14 31.05.2020

   myslim ze to skalkulovali spravne...75% vsetkych zasahov zasiahne vezu.. to je statistika zo vsetkych doterajsich konfliktov kde boli pouzite tanky...

   myslim ze to skalkulovali spravne...75% vsetkych zasahov zasiahne vezu.. to je statistika zo vsetkych doterajsich konfliktov kde boli pouzite tanky...

Načítám diskuzi...