První transportéry Lazar 3 pro srbskou armádu

První transportéry Lazar 3 pro srbskou armádu
Lazar 3 / mod.gov.rs (Zvětšit)

Srbská armáda získala prvních šest obrněných transportérů 8×8 Lazar 3 od domácí firmy Jugoimport–SDPR. Obrněnce převzal 41. pěší prapor ze 4. brigády pozemních sil z Vranje. Obrněnce Lazar 3 kromě srbské armády používá také srbské ministerstvo vnitra.

Prvních 12 obrněnců Lazar 3 v průběhu roku 2017 získala jednotka Zandarmerija (milice), což je ozbrojená a speciálně vycvičená složka srbské policie. Zandarmerija řeší civilní i vojenské operace na území Srbska, v podstatě jde o srbskou obdobu ruské jednotky OMON, případně americké SWAT.

V březnu 2017 srbský premiér Aleksandar Vučić při návštěvě nového podniku Komplexní bojové systémy, který je součástí koncernu Jugoimport–SDPR, uvedl, že srbská armáda objednala 12 nových obrněných transportérů Lazar. Podle některých zdrojů však objednávka dosahuje 18 vozidel. Cena zakázky není známa.

Dle ruského blogu BMPD srbská armáda prozatím provozuje šest bojových vozidel Lazar 2, Zandarmerija dva obrněnce a Pákistán nakoupil tři vozidla Lazar 2.

Nákup tak malého počtu obrněnců nemá nic společného s přezbrojováním srbské armády, ale spíše s podporou prodeje vozidel Lazar 3 na zahraniční trhy. Jak jsme zdůraznili na Armádních novinách již mnohokrát, bez zavedení domácího zbrojního výrobku do vlastní armády není možné prodat daný výrobek v zahraničí.

V každém případě srbská armáda požaduje alespoň 200 vozidel této kategorie, ale nejsou známy žádné informace o tom, zda srbské ministerstvo obrany takový počet vozidel skutečně nakoupí.


Lazar 3; větší foto / Jugoimport–SDPR

Nynější kolová obrněná vozidla srbské armády:
 + 6 ks Lazar 3 8×8 (objednáno 12 až 18 vozidel);
 + 10 ks BTR-60 8×8 (50 v rezervě);
 + 52 ks BOV VP 4×4 pro vojenskou policii;
 + 36 ks BRDM-2 4×4;
 + 6 ks BOV M11 4×4;
 + 40 ks Humvee 4×4;
 + 12 ks BOV M16 Miloš 4×4;
 + 48 ks BOV-1 (48 kusů v rezervě);

Vozidla BOV (Bojová obrněná vozidla) z výše uvedeného seznamu rovněž vyrábí srbský podnik Komplexní bojové systémy. Nejnovější BOV M16 Miloš bylo představeno v roce 2015 a patří do populární rodiny vozidel 4×4 MRAP (Mine Resistant Ambush Protected Vehicle).

Zpět k obrněncům Lazar 3. Každé z dodaných vozidel je vybaveno dálkově ovládaným bojovým modulem srbské výroby М15 s kulometem M02 ráže 12,7 mm, což je licenčně vyráběný sovětský kulomet NSVT. Vozidlo lze také osadit např. ruskou věží MB2-05 s 30mm automatickým kanónem a protitankovými řízenými střelami.

Lazar 3 je přímou evolucí svého předchůdce Lazar 2. Bojová hmotnost vozidla je 22 t až 26 t (podle úrovně balistické ochrany), maximální 28 t. Lazar 3 je klasické konstrukce s motorem vpředu a s pohonem všech náprav.


Lazar 3

Komplexní podvozkovou část obrněnce Lazar 3 (včetně nosného rámu, náprav a zavěšení) vyvinula irská společnost Timoney Technology. Výroba podvozku pak probíhá ve spolupráci s francouzskou společností Texelis.

V základní verzi Lazar 3 disponuje celokruhovou balistickou ochrannou úrovně 3 (proti průbojné munici 7,62×51 mm) podle NATO normy STANAG 4569. Přídavné balistické pláty poskytují ochranu až na úroveň 4 (průbojná 14,5×114 mm) z bočních stran a úroveň 5 z čelní strany (průbojná 25×137 mm). Zlepšila se i odolnost proti minám na úroveň 3a/b (8 kg TNT kdekoliv pod podvozkem).

Posádku tvoří tři lidé (řidič, velitel a střelec) a výsadek devět vojáků. Vozidlo lze osadit věží s 30mm kanónem, v tom případě prostor výsadku pojme osm vojáků, kteří sedí zády k sobě, aby mohli používat střílny a pozorovací průhledy. Řidič i velitel mají vlastní boční dveřní poklopy a stropní průlezy. Výsadkový prostor je přístupný přes zadní sklopnou rampou, dvojicí dveří v zadní rampě nebo pomocí velkých stropních průlezů.


Lazar 3; větší foto / Jugoimport–SDPR

Velké množství průlezů zlepšuje uživatelský komfort a urychluje nastupování a vystupování posádky (včetně krizových situací). Na druhou stranu množství průlezů a oken zmenšuje tuhost konstrukce a tedy celkovou odolnost vozidla.

Na druhou stranu okna ve výsadkovém prostoru výrazně zlepšují situační povědomí výsadku o okolí, který navíc přes střílny může vést palbu na obě strany vozidla. Zdá se tedy, že takové uspořádání je vhodné pro nepřehledný městský boj, kdy nebezpečí hrozí ze všech stran. Vozidlo Lazar 3, ale i původní verze Lazar 1 a Lazar 2, je tedy jakýmsi hybridem mezi vozidly MRAP a klasickými obrněnými transportéry.

Lazar 3 pohání americký motor Cummins ISM500 o výkonu 373 kW (500 koní) společně s převodovkou Allison 4500 SP. Vozidlo na pevné cestě dokáže uhánět rychlostí 110 km/h.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Srbské transportéry Larar II pro Pákistán

Podle informací zpravodajského portálu defence-blog.com prodalo Srbsko 12 transportérů Lazar II ...

Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...

MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar

Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...

CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje do srbského podniku IMK 14. Oktobar

Skupina MSM GROUP, slovenská část holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • krllo
  20:48 04.01.2019

  Naše Tatra by jistě byla schopna postavit to samé.

  Naše Tatra by jistě byla schopna postavit to samé.

  • PavolR
   12:50 05.01.2019

   Akurát pre Tatru nemá zmysel ísť do segmentu vozidiel 8x8, keď už sú vyvinuté vozidlá 6x6 Titus a na Slovensku Tatrapan. Na dôvažok sa už v Čechách stavajú a sú zavedené 8x8 ...Zobrazit celý příspěvek

   Akurát pre Tatru nemá zmysel ísť do segmentu vozidiel 8x8, keď už sú vyvinuté vozidlá 6x6 Titus a na Slovensku Tatrapan. Na dôvažok sa už v Čechách stavajú a sú zavedené 8x8 Pandury II. Vývoj akéhokoľvek nového vozidla 8x8 by vychádzal z nich.Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  16:43 29.12.2018

  U této nejnovější modifikace BTR-4 byla předělána celá přední část, byla odstraněna přední okna a boční dveře z důvodu zvýšení balistické ochrany. V listopadu 2018 specialisté ...Zobrazit celý příspěvek

  U této nejnovější modifikace BTR-4 byla předělána celá přední část, byla odstraněna přední okna a boční dveře z důvodu zvýšení balistické ochrany. V listopadu 2018 specialisté Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova dokončili celý cyklus tovární zkoušky nového ukrajinského obrněného vozidla BTR-4 MV1.
  Video:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  07:50 29.12.2018

  Keď tak nad tým rozmýšľam, takéto v podstate lacné OT pre "chudobné" armády je ideálne na mestský boj, pre ktorý je štandardom kaliber AK-47 a RPG. OT-čko vybavené 12,7mm prípadne ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď tak nad tým rozmýšľam, takéto v podstate lacné OT pre "chudobné" armády je ideálne na mestský boj, pre ktorý je štandardom kaliber AK-47 a RPG. OT-čko vybavené 12,7mm prípadne 14,5mm guľometom z krátkej vzdialenosti bez problému rozstrieľa fasádu bežného domu takže v tomto prípade nie je čo riešiť a kaliber 20mm ani nespomínam. A ak sa ku paľbe hlavnej výzbroje pridajú chránení traja-štyria "samopalnici" z každej strany OT, tak je to super. Problémom bude RPG - ak nemá byť OT predražené, tak jedinou šancou je ovešať OT sieťovinou pokiaľ možno zo všetkých strán. Vyzerať to síce bude príšerne, ale bude to mať šancu na prežitie.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:23 30.12.2018

   Načo RPG? Stačí sklenená fľaša s benzínom a účel to splní rovnaký a v cene do 2€

   Načo RPG? Stačí sklenená fľaša s benzínom a účel to splní rovnaký a v cene do 2€

 • danny
  00:31 29.12.2018

  Taky se mi jako laikovi docela líbí. Pokud se jedná u průměrně dobře vyřešenou ergonomii, v kategorii uspokojivou spolehlivost a dosahované parametry odpovídají deklarovaným, cena ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky se mi jako laikovi docela líbí. Pokud se jedná u průměrně dobře vyřešenou ergonomii, v kategorii uspokojivou spolehlivost a dosahované parametry odpovídají deklarovaným, cena je aspoň o 10% nižší, než zahraniční konkurence, těžko co vytknout.
  Ano, balistická ochrana není na špicce. Ale pokud má země tak omezené prostředky, jako Srbsko, těžko si může vyskakovat.
  A pokud se mám dostat v plné polní pár kilometrů daleko, vždy uvítám, když mě něco sveze. Pokud tam nebude pršet a foukat, ještě líp. A pak prostě vždy budu radši, když budu sedět za nějakým pancířem, který chrání aspoň před běžným střelivem a střepinami z minometu, než pod plachtou náklaďáku. OT mě potěší víc, než MRAP, nejen kvůli průchodnosti. Denní světlo v prostoru výsadku? K nezaplacení. Aspoň člověk po vykuklení nekouká, jak vyoraná myš.Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  19:36 28.12.2018

  Po pravdě docela se mi to vozítko líbí .Ty okna se mi nezdají jako špatný nápad.Jasně snižují celkovou odolnost ale plavoucíh OT už samo o sobě ze své podstaty bude mít vždy ...Zobrazit celý příspěvek

  Po pravdě docela se mi to vozítko líbí .Ty okna se mi nezdají jako špatný nápad.Jasně snižují celkovou odolnost ale plavoucíh OT už samo o sobě ze své podstaty bude mít vždy odolnost mizernou,když do toho někdo střelí pancéřovkou (asi by stačila i průbojná munice větší ráže) tak je po tom ať už to bude mít okna nebo ne, takže když už nemůže být vozidlo odolné tak ať mají aspoň ti uvnitř lepší přehled co se kolem děje .Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:13 28.12.2018

  Musím říct, že ten Lazar III vypadá velmi dobře. Pro malé armády jako AČR to asi moc není, ale pro státy, kde potřebují nahradit velké množství kolových OT, docela zajímavá volba. ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct, že ten Lazar III vypadá velmi dobře. Pro malé armády jako AČR to asi moc není, ale pro státy, kde potřebují nahradit velké množství kolových OT, docela zajímavá volba. Docela by mě zajímalo, jak si stojí cenou oproti konkurenci. Ta je většinou těžší. Ve vedlejším Rumunsku kupují velké množství (227) osekaných Piranha V (většinu si vyrobí doma). Obdobně osekané kupovali Dánové. Piranha váží 33 tun, balistickou ochranu má až proti 14,5 mm AP a s přídavným pancířem až 25 mm AP Level V dle STANAG. Tedy obdobné co Lazar III. Usazení posádky zády ke stěně mi přijde mnohem vhodnější. Možnost vést palbu z vozidla je spíš takový sovětský styl a nemyslím, že by o to byl na Západě zájem - bohužel.
  Pro takové Ukrajince by to bylo vlastně skvělé vozidlo, ale ti si postaví něco vlastního - Varan 8x8 od ukrajinské společnosti Techimpex je docela podobný (ps. byla na modelu osazena věž Turra-30).

  https://1.bp.blogspot.com/-9lu... Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:06 28.12.2018

  Divam sa na lazara a vidim SKOT.

  Divam sa na lazara a vidim SKOT.

  • Zdenoušek
   12:53 29.12.2018

   To já také. :)

   To já také. :)

 • alexa123
  16:26 28.12.2018

  Môj názor na vozidlá OT resp. BVP s bočnými strieľňami kategórie Lazar, OT-64, BVP-1, BVP-2, a pod. Využiteľnosť ich bočných strelišť 7,62/39mm je efektívna iba v prípade, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Môj názor na vozidlá OT resp. BVP s bočnými strieľňami kategórie Lazar, OT-64, BVP-1, BVP-2, a pod.
  Využiteľnosť ich bočných strelišť 7,62/39mm je efektívna iba v prípade, že útočiace vozidlá OT resp. BVP sa nachádzajú viac menej cca kolmo na svoj cieľ t.j. povedzme na zákopy brániacich sa nepriateľských pešiakov. Ale aj títo pešiaci v zákopoch s prieraznou muníciou 7,62mm nespia a z cca kolmej vzdialenosti cca 100m s prieraznou muníciou 7,62mm urobia z vyššie uvedených OT a BVP rakvu.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  12:46 28.12.2018

  ... Zdá se tedy, že takové uspořádání je vhodné pro nepřehledný městský boj, kdy nebezpečí hrozí ze všech stran. Asi na tom niečo bude. S celokruhovou balistickou ochranou ...Zobrazit celý příspěvek

  ... Zdá se tedy, že takové uspořádání je vhodné pro nepřehledný městský boj, kdy nebezpečí hrozí ze všech stran.

  Asi na tom niečo bude. S celokruhovou balistickou ochranou 7,62×51 mm si to viem predstaviť. Pretože v mestskom boji dominuje hlavne kaliber 7,62mm - kalibre 12,7mm prípadne až 20mm sa vyskytnú iba sem tam. Pancierovky kategórie RPG nekomentujem.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  12:39 28.12.2018

  ... a Pákistán nakoupil tři vozidla Lazar 2. Tomu sa povie neskutočný "bussines". S tým "ohromným" počtom slovom a písmom až 3ks Pakistanci čo chcú robiť? Žeby ich dali do ...Zobrazit celý příspěvek

  ... a Pákistán nakoupil tři vozidla Lazar 2.

  Tomu sa povie neskutočný "bussines". S tým "ohromným" počtom slovom a písmom až 3ks Pakistanci čo chcú robiť? Žeby ich dali do svojich vojenských múzei?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:47 28.12.2018

   Pokud to kupuji policejni slozky, jsou nakupy v jednotkach ks uplne bezne.

   Pokud to kupuji policejni slozky, jsou nakupy v jednotkach ks uplne bezne.

   • alexa123
    14:07 28.12.2018

    Kusové nákupy pre políciu v počte cca 3ks platia pre štáty veľkosti Česko, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko a pod. t.j. pre štáty do cca 10 miliónov obyvateľstva. Ale nie pre štáty ...Zobrazit celý příspěvek

    Kusové nákupy pre políciu v počte cca 3ks platia pre štáty veľkosti Česko, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko a pod. t.j. pre štáty do cca 10 miliónov obyvateľstva. Ale nie pre štáty veľkosti napr. Pakistánu s cca 200 miliónmi obyvateľov.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:24 28.12.2018

  Žandarmerija je doslova a do písmena ČETNICTVO, nie milícia. :-) Verím, že armáda by v dnešných dobách takto konštrukčne riešené vozidlo s okienkami a stieračmi nezobralo. Čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Žandarmerija je doslova a do písmena ČETNICTVO, nie milícia. :-)
  Verím, že armáda by v dnešných dobách takto konštrukčne riešené vozidlo s okienkami a stieračmi nezobralo. Čo sa konkurencieschopnosti týka, tak rolu policajných OT pri takej odolnosti spravidla rovnako dobre plnia vozidlá 4x4 alebo 6x6.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  11:54 28.12.2018

  Ak sú to armádne vozidlá (nie policajné), tak sú určené pre samovrahov. Aká je balistická ochrana priezorov? Podľa mňa maximálne 7,62×51 mm. Ale pochybujem že priezory vydržia ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak sú to armádne vozidlá (nie policajné), tak sú určené pre samovrahov. Aká je balistická ochrana priezorov? Podľa mňa maximálne 7,62×51 mm. Ale pochybujem že priezory vydržia 12,7mm. Ak teda nevydržia 12,7mm tak načo tam sú?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:46 28.12.2018

   Kontrolni otazka, jakou balistickou ochranu ma Vydra, ktera by asi nemela byt pro sebevrahy a je nesporne armadnim vozidlem? Ano ma take pouze level 3 :).

   Kontrolni otazka, jakou balistickou ochranu ma Vydra, ktera by asi nemela byt pro sebevrahy a je nesporne armadnim vozidlem? Ano ma take pouze level 3 :).

   • mikojan29
    14:12 28.12.2018

    Je niekde v článku slovo Vydra? Drž sa prosím témy a tá je: transportér Lazar 3 pre srbskú.

    Je niekde v článku slovo Vydra? Drž sa prosím témy a tá je: transportér Lazar 3 pre srbskú.

    • mikojan29
     14:13 28.12.2018

     ...armádu.

     ...armádu.

    • JirkaM
     21:31 28.12.2018

     Je někde v čálánku "Je niekde"? A v komentáři na který reagujete už vůbec ne.

     Je někde v čálánku "Je niekde"? A v komentáři na který reagujete už vůbec ne.

     • mikojan29
      22:44 29.12.2018

      Ak ste si nevšimli, reagujem na komentár Jura99, 28.12.2018, čas 12.46. Ale zrejme sa tu chcete naťahovať za nezmysly, na čo Vám neskočím. Pekný deň.

      Ak ste si nevšimli, reagujem na komentár Jura99, 28.12.2018, čas 12.46. Ale zrejme sa tu chcete naťahovať za nezmysly, na čo Vám neskočím. Pekný deň.

   • alexa123
    14:23 28.12.2018

    Nech sa vozidlo volá Lazar, Vydra alebo neviem ako inakšie. Neviem ako ty, ale ja by som do plávajúceho OT nesadol v žiadnom prípade pretože je to plávajúca rakva. Fyzika platí ...Zobrazit celý příspěvek

    Nech sa vozidlo volá Lazar, Vydra alebo neviem ako inakšie. Neviem ako ty, ale ja by som do plávajúceho OT nesadol v žiadnom prípade pretože je to plávajúca rakva. Fyzika platí rovnako v Rusku ale aj v NATO. Ak má OT 8x8 plávať, celokruhová pancierová ochrana môže byť max. pre kaliber 12,7mm a možno v lepšom prípade 14,5mm. A že Slovensko s dvomi hlbšimi riekami (Dunaj a Váh) silou-mocou trvá na plávajúcich OT - to je vec na diskúsiu.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     15:00 28.12.2018

     Co z Boxera 8x8 urobi jeden Carl Gustav ci Spike?

     Co z Boxera 8x8 urobi jeden Carl Gustav ci Spike?

     • Jura99
      15:11 28.12.2018

      jenže Spike stojí cca 100tis. USD, zatímco náboj 12,5mm pár stokorun

      jenže Spike stojí cca 100tis. USD, zatímco náboj 12,5mm pár stokorun

     • Gibon
      16:28 28.12.2018

      Aka je bojova taktika proti obrnenym vozidlam nepriatela? Strielat z 12,7mm a dufat, ze sa nejaka ujme a zabije strelca, cim odkryjem svoju poziciu. A ked toho strelca netrafim, ...Zobrazit celý příspěvek

      Aka je bojova taktika proti obrnenym vozidlam nepriatela?
      Strielat z 12,7mm a dufat, ze sa nejaka ujme a zabije strelca, cim odkryjem svoju poziciu. A ked toho strelca netrafim, tak ma caka opatovana strelba z 30mm.
      Vyborna taktika! Taka ceska, hlavne at je to levny :-DSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:33 28.12.2018

      Gibon: Slyšel jsi někdy o protimateriálové pušce ? Asi nikoliv. Druhé části, kde se posmíváš nějaké údajné české taktice nerozumím.

      Gibon: Slyšel jsi někdy o protimateriálové pušce ? Asi nikoliv. Druhé části, kde se posmíváš nějaké údajné české taktice nerozumím.

Načítám diskuzi...