První ukrajinské Oploty pro Thajsko

Foto: První thajský Oplot ještě v areálu ukrajinského výrobce. / Ukrspecexport

Ukrajinský státní podnik Ukrspecexport v těch týdnech a měsících realizuje důležitou zbrojní zakázku pro thajskou armádu. Do příštího roku má do Thajska poslat několik desítek špičkových ukrajinských tanků T-84 Oplot (Оплот).  

Tanky T-84 Oplot jsou určeny pro prvního zahraničního uživatele - thajské Královské ozbrojené síly. V čele thajské delegace stál nejvyšší velitel thajského tankového vojska, generálporučík Bunsantinem Sansavatem, který si pochvaloval výkony tanku T-84 a vyzdvihl především poměr ceny/výkon.

Generál připomněl, že se thajská armáda rozhodla pro ukrajinské tanky především z důvodu vysokých pořizovacích cen západních tanků. Není divu, vždyť moderní západní tanky se mohou snadno přehoupnout přes 10 miliónů dolarů za kus.Smlouva na dodávky 49 tanků T-84 Oplot v hodnotě přibližně 230 mil USD (tanky, náhradní díly, logistické zabezpečení, výcvik), byla podepsána již v září 2011. Thajská strana se navíc s výrobcem dohodla na rozložení splátek do let 2012 – 2014.

Video: Thajská delegace si prohliží T-84 Oplot určený pro thajskou armádu. / YouTubeJelikož mají Oploty v thajských ozbrojených silách nahradit zastaralé americké obrněnce M41 Walker Bulldog (jichž má Thajsko ve výzbroji přibližně 200 kusů) nelze vyloučit, že v budoucnu budou následovat (pokud to ekonomická situace země dovolí), další dodávky. Dodání posledních ze 49 prozatím objednaných strojů se plánuje na konec roku 2014. Generál Sansavatem však požádal jménem ministerstva obrany své země o urychlení dodávky.

T-84 Oplot je nejnovějším provedením ukrajinského tanku T-84, jenž konstrukčně vychází ze sovětského stroje T-80. Ukrajinská „té-osmdesátčtverka“ byla vyvinuta v první polovině 90. let. Do ukrajinské armády pak vstoupila v roce 1999.

Jednou z největších předností tanku T-84 je výjimečně velká pohyblivost – konkretně 19,4 kW/t (26 koní / tuna). Díky velkému přebytku výkonu zdědil T-84 po tanku T-80 přezdívku „létající tank“.

Verze „Oplot“ se liší od původních verzi nejnovější elektronickou výzbrojí a panoramatickým pozorovacím přístrojem PNK-6 . Tank dostal také nové reaktivní pancéřování, jak na korbě tak na věži.Tanky T-84 Oplot mají bojovou hmotnost 48 t, trojčlennou osádku a jsou vyzbrojeny 125mm kanonem KBA-3 (se 40 náboji), 7,62mm spřaženým dvojkulometem KT-7.62 (s 1250 náboji) a 12,7mm protiletadlovým kulometem KT-12.7 (s 450 náboji). Pohonnou jednotku tvoří vznětový motor 6TD-2 o výkonu 882,6 kW při 2600 ot/min.

Zdroj: Defence-blog

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • skelet
  13:30 04.10.2013

  navíc T-80 si vedlo velmi dobře i v porovnávacích zkouškách začátkem devadesátých let, kdy svůj tank hledalo Švédsko (nakonec si vybralo Leopard 2)

  navíc T-80 si vedlo velmi dobře i v porovnávacích zkouškách začátkem devadesátých let, kdy svůj tank hledalo Švédsko (nakonec si vybralo Leopard 2)

 • Charlie
  12:22 04.10.2013

  Kubo: T-80 byl i přes všechny konstrukční nedostatky špičkový tank, jeho největší slabinou byla vysoká cena.

  Tvoje poznámka mi přijde spíš jako takový výkřik do tmy.

  Kubo: T-80 byl i přes všechny konstrukční nedostatky špičkový tank, jeho největší slabinou byla vysoká cena.

  Tvoje poznámka mi přijde spíš jako takový výkřik do tmy.

 • David
  09:48 04.10.2013

  Tak s původním T-80 toho Oplot má společného už jen poměrně málo. A nemyslím si, že by T-80 byl neúspěšný - stačí se jen podívat na srovnávací zkoušky z Pákistánu, kde byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak s původním T-80 toho Oplot má společného už jen poměrně málo. A nemyslím si, že by T-80 byl neúspěšný - stačí se jen podívat na srovnávací zkoušky z Pákistánu, kde byl srovnáván s dalšími pákistánskými tanky a čínským T-85 - někde na youtubu to existuje, ale i na stránkách pákistánského MOSkrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  19:54 03.10.2013

  Vylepšený T-80... ktorý sa moc slávne nepreslávil.

  Vylepšený T-80... ktorý sa moc slávne nepreslávil.

 • David
  15:13 03.10.2013

  Myslím, že to je docela zajímavý úspěch ukrajinského průmyslu, vždyť od někdejšího kontraktu pro Pákistán se nepodařilo prodat žádný nově vyrobený tank (prodány ale byly třebas ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že to je docela zajímavý úspěch ukrajinského průmyslu, vždyť od někdejšího kontraktu pro Pákistán se nepodařilo prodat žádný nově vyrobený tank (prodány ale byly třebas přebytečné T-72 Etiopii). A byť se mi víc líbí původní T-84, i Oplot vnímám jako hodně zajímavý typ. Možná není tak revoluční jako ruský Armata, ale i tak má velice dobré výkony -a tak bych se vůbec nedivil, kdyby se podařilo dosáhnout dalších exportních úspěchů.
  A celkově - docela mne překvapila orientace na ukrajinskou výzbroj (vedle Oplotů třebas BTR-3 a údajně i automobily Dozor) od Thajska, které do té doby nakupovalo americkou nebo čínskou výzbrojSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...