Izraelská média: Za zničení F-16 může velká výška letu

Izraelská stíhačka F-16I "Sufa"; větší foto / Major Ofer, Israeli Air Force, CC BY 4.0 

Podle izraelských médií za ztrátu stíhačky F-16I “Sufa” může vysoká letová hladina. Stíhačka F-16 již navíc byla v izraelském vzdušném prostoru a piloti nepředpokládali, že je syrská protivzdušná obrana (PVO) ještě ohrozí.

Podle izraelských novin Jerusalem Post, které se odvolávají na nejmenovaného staršího důstojníka izraelského letectva (IAF), podnikly vzdušné síly židovského státu  za minulý rok nepochybně se zapojením jak pilotovaných, tak bezpilotních letadel tisíce misí (průzkumných, bojových) v letovém prostoru Sýrie.  

 

 

Sestřelená F-16 byla součástí dvou čtyřčlenných formací letadel. Obě formace se právě vracely z náletu na syrské a íránské cíle v Sýrii poté, co íránský dron pronikl ze Sýrie do vzdušného prostoru Izraele.
 

Zasažený letoun letěl ve výšce 10 000 stop (3000 m), když nedaleko vybuchla syrská střela země–vzduch. Střepiny zasáhly letoun a také pilotní kabinu, kde těžce zranily pilota. Po zásahu  pilot okamžitě zavelel navigátorovi opustit letadlo, takže ani nestihl ohlásit kontrolní věži zásah.

 

Střela explodovala ve větší vzdálenosti, protože přímý zásah by musel s největší pravděpodobností zabít oba piloty.
 

Celkově syrská PVO po obou formacích vystřelila dvacet raket země–vzduch. Dle Jerusalem Post  bylo zasaženo první letadlo formace. Jedna z raket také „zamkla“ druhý letoun formace, ale druhému letounu se podařilo střele uniknout.
 

„V okamžiku, kdy jsi pochopil, že musíš opustit letadlo, jsi udělal správné rozhodnutí a zachránil jsi svůj vlastní život i život navigátora,“ řekl pilotovi generálmajor Amikam Norkin, velitel IAF, při návštěvě vojenské nemocnice, kde se zasažený pilot léčí.

 

„Slyšeli jsme výbuch a uvědomili si, že jsme byli zasaženi,“ stojí v přepisu debriefingu pilota a navigátora, který zveřejnila tisková agentura Hadashot. „Ztráta kontroly je velmi nepříjemný pocit. Není to dlouhý proces a není čas. Jen pár vteřin. Věděli jsme, že musíme být rychlí a opustit stíhačku, protože jsme utrpěli zranění, navíc  letadlo po zásahu přestalo fungovat.“
 

„Měli jsme štěstí. Raketa explodovala blízko letadla a síla výbuchu nás mohla zabít. Raketa ale explodovala v určité vzdálenosti od našeho letounu a její šrapnel mu způsobil značné poškození,“ stojí dále v přepisu. Izraelská média potvrdila, že za sestřelem stojí raketa kompletu S-200 Vega. Raketa má mohutnou 217 kg těžkou tříštivo-trhavou bojovou hlavici, takže by přímý zásah oba piloty nepochybně zabil.

 

Navigátor opustil nemocnici v neděli a pilot byl již přesunut z jednotky intenzivní péče na běžné nemocniční oddělení.

 

Dle listu Jerusalem Post po ztrátě F-16I IAF provedlo největší letecký úder na syrskou PVO za posledních třicet let. Proti letounům byly opět odpáleny syrské rakety země–vzduch, ale žádný stroj nebyl tentokrát zasažen.

 

Podle IAF letouny zničily údajně polovinu syrské PVO. Zasaženy měly být komplety S-75 Dvina, S-200 Vega, 2K12 „Kub“, ale i novější Buk-M2 a Pancir S1.

 

Podle izraelských novin Jedi’ot achronot mohl sestřel F-16 způsobit vysoká letová hladina, ve které se F-16 pohybovala. Piloti F-16 již byli v izraelském vzdušném prostoru a podle Ron Ben Jišaje, autora článku v Jedi’ot achronot, již zřejmě nepokládali syrskou PVO za hrozbu. Kdyby letěli v letové hladině pod 3000 m, zřejmě by je syrská PVO nezasáhla.

 

Dodejme, že stíhačka F-16 spadla nedaleko kibucu Harduf, který leží 70 km od syrské hranice. Mohutná raketa kompletu S-200 má přitom teoreticky operační dosah 300 km a dostup 40 km. Ostatně izraelská média uvedla, že v době zásahu se rozezněly sirény civilní protiraketové obrany.

 

Podle Jišaje byl pravděpodobně naváděcí systém raket kompletu S-200 vylepšen ruskou stranou, což je činí odolnějšími proti prostředkům radioelektronického boje izraelských letadel.

 

Raketa S-200 je ostatně velmi zajímavá zbraň, která byla pro svou mohutnou bojovou hlavici použita i jako primitivní balistická raketa. Ostatně také v březnu 2017 se syrské PVO podařilo proti izraelským letounům vypálit několik střel kompletu S-200 Vega. Vypálenou raketu S-200 pak izraelská protiraketová obrana vyhodnotila jako hrozbu pro civilní cíle na izraelském území a vypálila proti ní antirakety Arrow 2 nebo Arrow 3.

 

Kromě nízké výšky se také spekuluje o tom, proč piloti nereagovali na upozornění, že jsou zaměřeni nepřátelským radarem. Spekuluje se o tom, že oba letci byli příliš soustředěni na misi a upozornění si již nevšimli.

 

Syrská média samozřejmě oslavuji sestřel izraelské F-16 jako bod historického obratu a naprostou změnu pravidel boje.

 

„Je to událost, která zničila mýtus o nadřazenosti izraelských vzdušných sil,“ cituje Jerusalem Post syrské noviny Rifat al-Badawi v al-Watanu, které vlastní bratranec prezidenta Bašára Assada Rami Makhloufa. „Jedná se o strategický, politický a vojenský políček Washingtonu, Tel Avivu a Turecku, kterému tleskala Moskva a Írán. Je to historický  a velmi významný den v historii otevřeného boje mezi námi a izraelským nepřítelem.“

 

„Izraelce obrazy zničeného letadla do té míry omráčily, že vystrašená vnitřní izraelská fronta propadla poněkud bezprizornímu zmatku. Představa silného Izraele tak vzala zasvé,“ píšou syrské noviny Rifat al-Badawi. „Padající F-16 je syrské a ruské poselství Tel Avivu a Washingtonu, že my v Sýrii jsme změnili pravidla konfliktu. Věci nikdy nebudou stejné, jako byly před pádem F-16. My, Syřané, Írán a Rusko, nyní držíme otěže iniciativy. Izrael se v krátkém čase neprobere ze šoku. Bude to trvat dlouho, než uzdraví tuto ránu.”

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael uvažuje o dalších stíhačkách F-15I “Ra'am”

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) již závazně objednalo 50 víceúčelových stealth stíhaček ...

Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...

Izraelské radary hlídají vzdušné prostory států NATO

Před pár týdny izraelský výrobce radarů a speciální elektroniky ELTA předal italskému letectvu druhý ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  07:51 28.02.2018

  A ja czytałem że jednak nie S-200 a S-125 trafiła F-16I

  S-200 też strzelała - w sumie odpalono 27 pocisków (podobno)


  Beran - nie wiem jak wyobrażasz sobie praktyczne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ja czytałem że jednak nie S-200 a S-125 trafiła F-16I

  S-200 też strzelała - w sumie odpalono 27 pocisków (podobno)


  Beran - nie wiem jak wyobrażasz sobie praktyczne wykorzystanie VEGI i XXI wieku
  Przecież ten system jest statyczny - czyli podatny na atak rakietami balistycznymi (których nie zestrzeli) czy pociskami manewrującymi
  Nie mówiąc zagadnieniach ataków DEAD
  Wymaga rozbudowanej infrastruktury (łatwy do lokalizacji) i osłony przez system SHORAD (duże martwe pole

  Co chciałbyś takim systemem chronić?

  Pytam bo w PL nadal mamy dywizjon S-200 i nikt obecnie nie kryje że nie wie po co...
  Skrýt celý příspěvek

 • grants1
  00:26 28.02.2018

  Uz sem se takhle dlouho nenasmal.
  Takze za sestrel muze vyska letu ne S200,ja tomu sice prdlajs rozumim ale nechapu jak muze znicit letectvo pulku Syrske PVO,to leteli po cele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uz sem se takhle dlouho nenasmal.
  Takze za sestrel muze vyska letu ne S200,ja tomu sice prdlajs rozumim ale nechapu jak muze znicit letectvo pulku Syrske PVO,to leteli po cele syrii a znicilu presnou pulku,tolik lzi v jednom clanku sem uz dlouho necetl.
  Ano syrska PVO se chlubi ze setrelili jedno ERO,natoz se pejzati chlubi ze znicili skoro celou syrii,tak kdo tu lze?
  Ted budou pejzati utocit jen z Libanonskeho vzdusneho prostoru ,protoze Libanon nema zadnou PVO,ale uz se natom pracuje aby to tak nebylo,to bude sranda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beran
  19:30 21.02.2018

  Jen ještě upřesním odkaz co tu vložil Flanker:
  S-200 Vega má operační dosah střely 300km a kontrolovaný vzdušný prostor je 800km...
  Tím pádem je dostatek času na přípravu rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen ještě upřesním odkaz co tu vložil Flanker:
  S-200 Vega má operační dosah střely 300km a kontrolovaný vzdušný prostor je 800km...
  Tím pádem je dostatek času na přípravu rakety na start a její odpálení.
  Pokud si dobře pamatuju tak automatické vyvežení z bunkru a její naložení na automatizovanou startovací rampu zabralo 3 minuty.
  Z Rapotic jsme kontrolovaly letadla až nad Itálií, čili moc prostoru ve vzduchu nedává.
  Konkrétně tento radar (PRV-17 Odd Pair Heightfinding Radar) co je v systému PLŘS S-200 dokázal neskutečné věci...
  Slovensko nemělo Vegu ve výzbroji a spoléhalo se jen na PLŘS Volchov. Ta však měla dolet jen 7 km...
  S-200 bylo rozmístěno na našem území v Rapoticích (dnes je tam vězení) a také na "Klondaiku" VoP Brdy. Brdy měly ovšem jen záložní plnění v době kdy Rapotice prováděly půlroční a roční údržbové práce (cca týden).
  Start této mrchy byl impozantní, protože odlétaly i panely z cest... Má 4 startovací motory a v každém z nich je 700kg střelného prachu. Poté přejde na dvousložkové kapalné palivo a pokračuje na cíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:17 20.02.2018

  Beran, ďakjeme za info priamo od Vegy :)

  Beran, ďakjeme za info priamo od Vegy :)

 • Beran
  19:08 20.02.2018

  Dobrý den.
  V článku mne zaujalo pár nepřesností.
  U systému S-200 Vega jsem sloužil jako operátor SUS / AUG (příprava rakety na start - navezení na rampu se děje automaticky - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den.
  V článku mne zaujalo pár nepřesností.
  U systému S-200 Vega jsem sloužil jako operátor SUS / AUG (příprava rakety na start - navezení na rampu se děje automaticky - start a navádění na cíl)
  V článku je uvedeno že piloti nereagovali na upozornění že jsou zaměřeni...
  Jelikož PVO Vega neklíčuje na dané letadlo, tak by mne zajímalo jak by se piloti dověděli že jsou zaměřeni.
  Na letadlo se navádí ručně za pomoci operátora z K3 (v našem případě) a není tu automatické navedení na cíl.
  Dále pak "netrefení cíle" je poněkud zavádějící - vzhledem k tomu že toto PVO je koncepčně provedeno tak aby odpálení hlavice nemuselo být přesné a bohatě stačí se přiblížit na stovky metrů k letadlu (což zajišťuje šrapnelová slož hlavice v podobě válečků, kuliček a jiných tvarů).
  Osobně si myslím že jsme tento systém neměli vyřazovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:29 15.02.2018

  Tak ono sa to píše všade a bol to argument aj výrobcu do debaty efektívnosti systému kde strieľaš antiraketu za 40-50k po samo domo rakete hizbalahu bza 1 k. Systém strieľa len na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono sa to píše všade a bol to argument aj výrobcu do debaty efektívnosti systému kde strieľaš antiraketu za 40-50k po samo domo rakete hizbalahu bza 1 k. Systém strieľa len na relevantné ciele z hľadiska ohrozenia.

  A pochybujem, že Izrael má digitálne bojisko na takej úrovni, že by Iron Dome ešte dokázal spolupracovať s napr f16 na obranných opatreniach.

  Ako vravím už pri minulom zostrele tej s200 sa ozvali v Izraeli hlasy načo to bolo dobré plytvať antiraketu na taký cieľ. Tam armáda aj si dobre spomínam argumentovala, že mala potenciál dopadnúť na obývanú oblasť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:04 15.02.2018

  No to co pise Slavoslav je jedna moznost, druha je ze se to Izraelcum jednoduse nepovedlo (zachytit / odhadnout / sestrelit...) ikdyz treba chteli. Ostatne jako reakce na tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No to co pise Slavoslav je jedna moznost, druha je ze se to Izraelcum jednoduse nepovedlo (zachytit / odhadnout / sestrelit...) ikdyz treba chteli. Ostatne jako reakce na tento sestrel bylo na golany spesne presunuto (ruzni se podle zdroje) 2-3 baterie Iron Dome a dalsich prostredku a rozmistnene co nejbliz Syrii a Libanonu.
  Bud je to prosta reakce, nebo priprava na neco vetsiho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:52 15.02.2018

  Flanker

  Izraelský systém vyhodnocuje miesto dopadu a reaguje len vtedy ak má strela dopadnúť na obývanú oblasť, aby predišli plytvaniu drahých antirakiet. Zrovna keď dali dole ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker

  Izraelský systém vyhodnocuje miesto dopadu a reaguje len vtedy ak má strela dopadnúť na obývanú oblasť, aby predišli plytvaniu drahých antirakiet. Zrovna keď dali dole tú s200 tak tam bola aj kritika, že to bolo zbytočné plytvanie kapacitami systému.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:09 14.02.2018

  ale zpět k tématu, pokud F 16 dostala Vega 70 km od hranic se Sýrií, co se dělo, že raketa prošla přes systémy jako ja Arrow, David sling nebo Iron dome?
  Když to srovnáte s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale zpět k tématu, pokud F 16 dostala Vega 70 km od hranic se Sýrií, co se dělo, že raketa prošla přes systémy jako ja Arrow, David sling nebo Iron dome?
  Když to srovnáte s dělostřeleckou municí, tak ta raketa musela být velký cíl a museli jej vidět. A již několikrát jim "zbloudilé" SAM sundali.
  http://www.ausairpower.net/APA...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:52 14.02.2018

  PavolR: dodnes má půlka Evropy na paměti dobrodružství, když si hráli na spasitele spolu s Italy a brity nad Libyi. Tahat s problémů je opět museli amíci, protože došly peníze, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: dodnes má půlka Evropy na paměti dobrodružství, když si hráli na spasitele spolu s Italy a brity nad Libyi. Tahat s problémů je opět museli amíci, protože došly peníze, munice, nemělo to hlavu ani patu, jen zneužít chaotické situace ku vlastnímu prospěchu, nebo snad chtěli do roka svobodné volby a demokracii?
  (a to není od věci vědět, že rok před útoky byla situace opačná, Kaddáfí měl být prvním zahraničním zákazníkem pro Rafale a italské čluny)
  ...pokud se do Syrie zamíchají, tak jen znovu vytvoří větší chaos, na urovnání nemají kapacity, peníze a nezískají proto ani silnější domácí politickou podporu na invazi pozemních sil
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  19:56 14.02.2018

  J. Vraja:

  fenri naráží na to, že ChdG už rok v opravě a další rok tam bude. IMHO si myslím, že by ho i k tomu pobřeží Sýrie museli dotáhnout, ne jen zpět.

  J. Vraja:

  fenri naráží na to, že ChdG už rok v opravě a další rok tam bude. IMHO si myslím, že by ho i k tomu pobřeží Sýrie museli dotáhnout, ne jen zpět.

 • J.Vraja
  19:02 14.02.2018

  fenri,to by si museli jedině půjčit Kuzněcova,to už by tam třeba nezamrzly WC,nebo si půjčit velko člun s Vysočiny.

  fenri,to by si museli jedině půjčit Kuzněcova,to už by tam třeba nezamrzly WC,nebo si půjčit velko člun s Vysočiny.

 • fenri
  16:19 14.02.2018

  Chuť nepodceňuji, ale to je vše. To Makronkovo pokřikování s chlorem je vysloveně směšné.
  Tak holt slavně vyjede ChdG z Toulonu, udělá se pár náletů do pouště, Macron přistane ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chuť nepodceňuji, ale to je vše. To Makronkovo pokřikování s chlorem je vysloveně směšné.
  Tak holt slavně vyjede ChdG z Toulonu, udělá se pár náletů do pouště, Macron přistane ve vrtulníku na palubě a pak ho odtáhne remorkér domů. Další tři roky ho budou opravovat a Francie bude shánět munici.

  Na vztahu Turecko x Francie by, z historického pohledu (který se tu na diskuzích AN ale nepěstuje), mohlo něco být.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:14 14.02.2018

  fenri:
  Nepodceňujte chuť Francúzov miešať sa do záležitostí svojich bývalých kolónií ani ich prípadné ambície ukázať, že ich demokratická opozícia je aj tak demokratickejšia, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Nepodceňujte chuť Francúzov miešať sa do záležitostí svojich bývalých kolónií ani ich prípadné ambície ukázať, že ich demokratická opozícia je aj tak demokratickejšia, než demokratická opozícia Američanov. :-)
  Všimli ste si, že nadviazali s Turkami strategickú spoluprácu ohľadne vývoja PVO?

  Pre Turkov by boli Francúzi zaujímavejší spojenci ako USA alebo Rusi hlavne z toho dôvodu, že nepodporujú nikoho z ich nepriateľov (Asad, YPG) a pri tom majú tiež právo veta v BR.
  A špeciálne u Erdogana, zblázneného do zlatého veku Osmanskej ríše, by sme mali brať do úvahy aj to, že Francúzsko bolo tradičným spojencov Osmanov v Európe.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:11 14.02.2018

  KOLT: bezvýhradný souhlas se vším, co píšete. Ještě jedno + pro Kurdy: kromě ženských se (na poměry regionu) chovají slušně ke křesťanům a nevěřícím. Za to bych jim toho Marxe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: bezvýhradný souhlas se vším, co píšete. Ještě jedno + pro Kurdy: kromě ženských se (na poměry regionu) chovají slušně ke křesťanům a nevěřícím. Za to bych jim toho Marxe odpustil, pokud s ním zlstanou tam, kde jsou. Blbců, co žijou Marxem, nejsou utlačovaný a nemají koule má Evropa na vývoz...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:58 14.02.2018

  Scénář "v Sýrii bereme všechno" IMHO není v americkém plánu. Něco by se muselo zásadně pos*at, aby k tomu došlo. A riziko rozsáhlého konfliktu je veliké, za to jim to nestojí.

  Scénář "v Sýrii bereme všechno" IMHO není v americkém plánu. Něco by se muselo zásadně pos*at, aby k tomu došlo. A riziko rozsáhlého konfliktu je veliké, za to jim to nestojí.

 • KOLT
  15:56 14.02.2018

  fenri, vcelku souhlas. Jen k těm Kurdům – nejsou to sice o moc menší magoři než tamní Arabové, v Evropě si je spousta lidí idealizuje (etnické čistky, vraždy ze cti...), nicméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, vcelku souhlas. Jen k těm Kurdům – nejsou to sice o moc menší magoři než tamní Arabové, v Evropě si je spousta lidí idealizuje (etnické čistky, vraždy ze cti...), nicméně jednak jejich vztah k ženám je v rámci předního východu ten z lepších, za což přeci jen mají jisté plus. Hlavně ale ten jejich marxismus, jestli ono to není tím, že jsou všude utlačovaná menšina. Koukněte se na utlačované národy na světě, kolik z nich k nějaké formě marxismu, komunismu či podobnému debilismu přilnuly, nemusíme chodit daleko, samotný Izrael byl založen levicových myšlenkách až hrůza. Nebo třeba Irsko. A dnes, po dvou generacích samostatnosti, jsou Izrael i Irsko spíše pravicově smýšlející (rozhodně ve srovnání s okolím).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:54 14.02.2018

  PavolR: pravda, na mocného kohoutka jsem zapomněl :-)
  Ještě by do toho mohly promluvit Súdánské letadlové lodě.

  Marthy:
  no scénář: Kurdi+USA+Izrael+státy Zálivu by moh být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: pravda, na mocného kohoutka jsem zapomněl :-)
  Ještě by do toho mohly promluvit Súdánské letadlové lodě.

  Marthy:
  no scénář: Kurdi+USA+Izrael+státy Zálivu by moh být hodně drsný a krvavý. Vzhledem k silám, co tam Rusové mají, zjevně nepočítají s tím, že by Syrie stála někomu za velkou válku a asi by museli rychle balit.
  Nicméně v tomto scénáři USA definitvně ztratí Turecko.
  A nejsem si jistý, zda je výměna Syrie zaTurecko dobrý byznys. Ruský medvěd by sice skončil s rozčepýřeným kožichem a uraženou pýchou, ale reálně by na tom dost vydělal.
  A co na to Irán? A co na to Jan Tleskač?
  Obávám se, že byznys "v Syrii bereme všechno" by skončil sepětím Turecka, Iránu a Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:22 14.02.2018

  "adarem řízený střely z Patriotu a F15 minuly díky rušení"

  ... že by plýtvali Patrioty na dron, kterých se tam potuluje každý den několik? Možná ne přímo nad Izraelem ale v jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "adarem řízený střely z Patriotu a F15 minuly díky rušení"

  ... že by plýtvali Patrioty na dron, kterých se tam potuluje každý den několik? Možná ne přímo nad Izraelem ale v jeho blízkosti jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:10 14.02.2018

  Fenri
  Je ještě jedna varianta,asi ta nejhorší:
  USA se vezme na pomoc pár spojenců,vymyslí nebo vyrobí si nějaký důvod (další chemický útok,třeba na porodnici nebo tak něco) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Je ještě jedna varianta,asi ta nejhorší:
  USA se vezme na pomoc pár spojenců,vymyslí nebo vyrobí si nějaký důvod (další chemický útok,třeba na porodnici nebo tak něco) a zaútočí letecky na Sýrii,vládní jednotky zcela zničí a odstraní Asada a jeho přívržence.Takže ve výsledku jim zůstane loutkový Kurdistán kdežto Turek a Rus ostrouhá,zbylá část Sýrie se bude zmítat v bojích mezi menšími frakcemi ještě řadu let.Evropa bude zasažena další vlnou uprchlíků...:(
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  15:08 14.02.2018

  PavolR
  Vidím to úplně stejně :D..

  Na ně nikdo na tomto bojišti asi ohledy brát nebude, budou se muset hodně moc schovávat za "sukně" USA

  PavolR
  Vidím to úplně stejně :D..

  Na ně nikdo na tomto bojišti asi ohledy brát nebude, budou se muset hodně moc schovávat za "sukně" USA

 • PavolR
  15:03 14.02.2018

  fenri:
  Ešte ako by si zmysleli dvíhať hlavu Francúzi:
  https://svet.sme.sk/c/20760767...
  Už asi stihli doplniť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Ešte ako by si zmysleli dvíhať hlavu Francúzi:
  https://svet.sme.sk/c/20760767...
  Už asi stihli doplniť zásoby bômb po líbyjskom dobrodružstve. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:42 14.02.2018

  Rase - no ono to tak bude, já jen vycházel z premisy, že Američané chtějí rychlý a humanitární konec konfliktu a obnovu země. A ne dělat bordel :-)
  Nicméně to vede k zajímavým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase - no ono to tak bude, já jen vycházel z premisy, že Američané chtějí rychlý a humanitární konec konfliktu a obnovu země. A ne dělat bordel :-)
  Nicméně to vede k zajímavým koncům, donekonečna to živit nejde a nakonec se bude muset přijít s nějakým řešením:
  1.) Američané zůstanou po boku Kurdů a na truc Rusům a Asadovi. Syrie se de facto rozdělí a vznikne syrský Kurdistán. To Asada nepotěší. Hlavně kvůli ropě a z téhož důvodu, byť v menší míře) to nepotěší Rusy. Ale do jisté míry by to bylo logické uspořádání věcí.
  To ale kapitálně naštve Turky (i kdyby nakrásně Erdogan třeba havaroval v autě nebo na houpacím koni) a definitivně je to přimkne k Rusku.

  Takže Ruský obchod dopadne tak, že sice nebudou mít celou Syrii (ale zalidněné a základnami opatřené pobřeží ano) a k tomu Turecko jako bonus. Asi výnosnější, než syrská naftová pole (resp. jejich část) a navíc ten pocit, že definitivně rozkmotřili druhou nejsilnější armádu NATO se zbytkem aliance.
  USA zůstanou naftová pole Syrie, právo postavit ropovod přes severní Irák do Basry a aureola zachránců Kurdů. To, že jsou to marxističtí magoři je dnes jedno, nepoučený Západ se zjevně rozhodl pro vlastní experiment se socialismem.

  IMHO celkem win-win. Teda kromě Turecka, ale tomu to přeji.

  2.) Nebo nakonec USA vycouvají z myšlenky syrského Kurdistánu (ať již jen faktického, nebo i kodifikovaného). To by bylo pod tlakem obtíží a ceny akce v Syrie, ale hlavně vedeno zájmem nepřijít o Turecko v NATO. Turecko by muselo jít Američanům dost na ruku a troufl bych si říct, že celé dnešní angažmá USA v Syrii už nějaký čas není vůbec o Asadovi či soupeření s Rusy, ale o Turecku.

  Nicméně situace se mi jeví tak, že rozhodnutí leží teď hlavně na Američanech (Turecko X východní Syrie s ropou). Rusko může víceméně jen čekat, jak se Američané rozhodnou s tím, že obě varianty jsou pro ně fajn.
  V první bude jejich zisk ze Syrie poloviční nebo třetinový ekonomicky a strategicky (základny) úplný a k tomu získají Turky, což je strategický i ekonomický zisk.
  V druhém případě si splní vše, s čím do Syrie šli a Syrie bude mít dost ropy, aby časem Rusku kompenzovala náklady s intervencí a kupovala ruské zbraně.

  Možná je i varianta, že se Voloďa sejde s Donaldem někde na dače či Camp Davidu a dohodnou se, kdo si vezme Turecko a kdo syrskou ropu (resp. její podstatnou část).

  Relativně ostrouhat může Rusko v případě, že Turecko akceptuje Kurdistán a dohodne se s USA, což se mi jeví dost nereálné. Každopádně za tuhle variantu by Turecko od USA asi chtělo hodně. Ale umím si představit i zdánlivě úplně nereálný scénář. Tj. USA se dohodne s Tureckem, že Turecku přiklepnou syrský Kurdistán. Byla by to nezasloužená výhra Turků, vyjebání s Kurdy na druhou, ale USA by si zachovaly tvář a Turecko by vydělalo. Rusku by zůstala západní Syrie se základnami a abmivalentní vztah s Turky. Stále je to možná to, s čím tam původně šli (tj. mít základny v nakloněném režimu), ale ekonomická návratnost celé akce se tím zhoršuje, byť asi ani tak není úplně špatná.

  Úplný kotrmelec může nastat, pokud se USA podaří vyhecovat Izrael, aby do Syrie vletěl od jihu. Tomu by nahrávalo, že by šlo o vhodné vrtění psem od Bibiho problémů, na druhou stranu velká část velení IDF a vlády je s Rusy hodně zadobře, takže by to asi bylo podmíněno nějakými ústupky vůči Rusku.
  Hotová Hra o trůny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:24 14.02.2018

  Mělo by to být souběžně nebo po, jinak to není SOH. :)

  Mělo by to být souběžně nebo po, jinak to není SOH. :)

 • KOLT
  13:22 14.02.2018

  Tak ono to přece nemusí být v přesně stejný den, ne? ;-)

  Tak ono to přece nemusí být v přesně stejný den, ne? ;-)

 • Luky
  13:20 14.02.2018

  A nebyl ten domělý incident náhodou ve středu Kolte (píšu z hlavy)?
  Ty hned věříš všemu co napíšou na západě.

  Games začaly v pátek, dtto nálety. ;-)

  A nebyl ten domělý incident náhodou ve středu Kolte (píšu z hlavy)?
  Ty hned věříš všemu co napíšou na západě.

  Games začaly v pátek, dtto nálety. ;-)

 • KOLT
  13:14 14.02.2018

  Já snad na ten olympijský komplex začnu věřit... načíná Olympiáda a Syřané s Rusama se rozhodnou obsadit území držené Kurdy a Amíky, přičemž Kurdům i Američanům tvrdí, že se nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já snad na ten olympijský komplex začnu věřit... načíná Olympiáda a Syřané s Rusama se rozhodnou obsadit území držené Kurdy a Amíky, přičemž Kurdům i Američanům tvrdí, že se nic neděje a žádnou akci neprovádějí ;-)
  Někomu teď asi praskne žilka...

  Jinak nevím, kde jsem psal, že syrská PVO je na nic a Izraelci si můžou dělat na Sýrií, co chtějí.... (no dobře, z toho "proménádování" to tak mohlo vyznít, tož se omlouvám). Izraelci jen vědí, co a jak si můžou dovolit. A ten pilot to buď podcenil, nebo něco přehlédl, nebo měl smůlu, nebo to byla porucha... nebo se z nějakého důvodu rozhodli, že cíle jsou natolik důležité, že budou riskovat i ztrátu stroje. Oni jsou totiž ve skutečné válce, takže ví, že kvůli důležitému cíli stojí za to i ledasco obětovat (na což Evropa už tak nějak zapomněla).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:56 14.02.2018

  luky: nevím, jestli ta "účinnost PVO" je to myšlena na mne, ale osobně jsem z infomací, které mám získal následující dojem.

  PVO je smrtící. Pokud letadlo vlétne do no-escape ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: nevím, jestli ta "účinnost PVO" je to myšlena na mne, ale osobně jsem z infomací, které mám získal následující dojem.

  PVO je smrtící. Pokud letadlo vlétne do no-escape zóny PVO, má problém. Může mu pomoci REB může se povést raketu vymanévrovat, ale také nemusí. Tady záleží na kvalitě PVO, jakou šanci pilotovi dá. A ta šance u moderních systémů nemusí být příliš velká (nedivil bych se, kdyby u některých systému se blížila k nule) a s počtem vystřelených raket dále prudce klesá.

  Na druhou stranu, AtG zbraně mají zpravidla větší dosah, než GtA, aktivní PVO se navíc těžko skrývá před radiolokačním průzkumem. Takže při správném nasazení bude mít vždy velkou výhodu letadlo, protože má zpravidla výhodu jak iniciativy, tak delšího dostřelu, což je smrtící kombinace.

  Jakmile ale ale pilot udělá chybu, a letí tam, kam nemá, nebo nezareaguje na případnou hrozbu tak, jak má, situace se otáčí.

  Ale zas takovej odborník na PVO nejsem, klidně mne opravte.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:35 14.02.2018

  rozhovor s pilotem:
  http://www.jpost.com/Israel-Ne...

  Pokud je pravdivej, tak to vypadá, že
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rozhovor s pilotem:
  http://www.jpost.com/Israel-Ne...

  Pokud je pravdivej, tak to vypadá, že
  - přinejmenším jako pracovní hypotézu berou fakt, že RW proti S-200 jim nezafungoval, nebo ho ignorovali
  - piloti se katapultovali okamžitě, což znamená, že s poměrně velkou dávkou jistoty v tu dobu nepikovali k zemi, protože letadlo by se samo nevyrovnalo a na zem rozhodně nedopadlo z prudkýho sestupu (není kráter, ani zapíchlý, ani na tom videu se nezdá, že by nějak prudce klesalo)

  Další zajímavá informace, na kterou jsem narazil, ale bez důvěryhodného zdroje je, že ten dron sestřelil vrtulník, protože ho radarem řízený střely z Patriotu a F15 minuly díky rušení. Pokud by to byla pravda, tak to by IMHO byla skoro nejzajímavější věc na celém incidentu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:15 14.02.2018

  A já zas nevím, kde ti ostatní berou jistotu, že PVO je k smíchu a pokročilá verze letadla z konce sedumdesátek si v její působnosti může dělat co chce, leda by náhodou 1:100000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A já zas nevím, kde ti ostatní berou jistotu, že PVO je k smíchu a pokročilá verze letadla z konce sedumdesátek si v její působnosti může dělat co chce, leda by náhodou 1:100000 nedošlo k technické závadě nebo se na to piloti nevybodli nebo "jako kdyby fakt chtěli tak jako nemaj problém, ale zrovna to nebrali tak vážně". To jsou jen takové populární názory o izraelské nezranitelnosti, nadřazenosti a neschopnosti ostatních.

  Přitom připomínám - Izraelská invaze tuším 2006 - pro Izrael přinejlepším plichta...mimochodem ona i ta válka v roce 82 nebyla taková sláva s výsledkem 100:0. Syřani měli velké ztráty na bombardérech, ale ty na druhou stranu dokázaly dát podporu pozemním silám, které si nevedly zle. A vždy jde o výsledek na zemi...
  ----------
  Takže ještě shrnutí - letadla operují ve dvojicích, odstartují dva roje, tj. čtyři páry proti osmi lokacím v okolí Damašku, kdy pravděpodobně každý pár pálil na třeba i dva cíle v lokaci, přpadně společně útočili na tvrdší/důležitější cíl. V té první vlně a domnívám se, že ani v těch dalších nebyl nálet na cíle ve vnitrozemí Sýrie.

  Na letadla spustila palbu PVO, pravděpodobně statisticky 2-3 rakety různých systémů na stroj a prokazatelně sestřelila jedno letadlo, podle vlastních reportů několik dalších poškodila, ale report z Izraele hovořil o přistání jednoho poškozeného na pole u Nazaretu.

  Takže pravděpodobně z osmi odepsali dva stroje. Ty ostatní se prvděpodobně včas kryly za pohořím.
  Následkem toho Izrael podnikl další útok proti PVO, o kterém v podstatě nic nevíme. Klidně ho mohl vézt zpoza kopců na odhalené pozice syrské pvo, prostředky na to má. Mohli ale taky nemuseli něco trefit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:47 14.02.2018

  A jeste dodatek k tem co berou chybu pilota automaticky jako hloupou vymluvu.
  Chirurgum i po jejich chybach zustavaji pacienti na stolech, dispeceri navedou dve letadla do kolize, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jeste dodatek k tem co berou chybu pilota automaticky jako hloupou vymluvu.
  Chirurgum i po jejich chybach zustavaji pacienti na stolech, dispeceri navedou dve letadla do kolize, piloti (at uz civilu nebo vojensti) to svou chybou naperou nekde do hory.... Stoupenete si do rady vsichni ti co o sobe muzete rict, ze jste v osobnim / pracovnim zivote nikdy zadnou chybu "co by se udelat nemela" neudelali. V te rade nebude stat nikdo, pokud k sobe budeme opravdu uprimni.
  Chybovat je lidske, proto se delaji systemy minimalizujici moznost takove chyby, a zalohy systemu a dalsi redundantni zalohy takovych zaloh. Tak jako technika, ktera se muze pokazit, nefungovat idealne nebo vubec, tak i clovek muze chybovat nehlede na tohle vsechno. Ikdyz se sance chyby bude limitne blizit nule, ciste statisticky nulova nebude nikdy a tim konecne prichazim k tomu co me zajima: kde berete tu jistotu, ze je to ze sa onim sestrelem je (castecne? hlavne? predevsim?) chyba pilota je nesmysl?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:24 14.02.2018

  Určitě to možný je. Měl jsem ale za to, že HOJ budou umět i Něvy a Buky.
  Stejně tak navádět na různých záchytných kurzech. To už stará SA-3 měla myslím tři druhy záchytu, co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě to možný je. Měl jsem ale za to, že HOJ budou umět i Něvy a Buky.
  Stejně tak navádět na různých záchytných kurzech. To už stará SA-3 měla myslím tři druhy záchytu, co se daly přepínat. Nejlepší na takový studium bude simulátor SAMů od jednoho Maďara (myslím že udělal SA-2,3,4,5..6?) s manuály (chystám se na to 10 let ale néjni čas). Když jsem se o těchto věcech bavil před lety s jedním operátorem Něvy (střelec záklaďák?), pamatoval si prd.

  Nadruhou stranu si myslím, že nejmodernější rušičky se různě ladí, přerušují a nevyzařují nepřetržitě to samý, co by umožňovalo se na ně bez problému navádět. Kdysi jsem si představoval, že to pilot prostě vypíná, ale předpokládám, že to dnes bude takový Startrek ladění, přeladění, pulz protipulz.....prostě hrozně namakaná neviditelná válka myslí, která je nad rámec mýho kvocientu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:15 14.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  @Marthy
  Izrael v kazdej jedne valce se Syrii vyhral. Ikdyz ad iure se za posledni dekady bavime vlastne jen o jedne valce... To ze si zabral jen kus Syrie byla a je jen kombinace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Marthy
  Izrael v kazdej jedne valce se Syrii vyhral. Ikdyz ad iure se za posledni dekady bavime vlastne jen o jedne valce... To ze si zabral jen kus Syrie byla a je jen kombinace jeho velkorysosti, s nezbytnosti (strategicke golany) a nepotrebnosti zabrat si vic pouste . Nikdy (nekdy i pod tihou tlaku OSN / USA) neusiloval o absolutnin vitezstvi a podrobeni si at uz Egyptu nebo Syrie, ikdyz vojensky na to predpoklady a umetenou cestu mel.
  Asad pak drazdi hada bosou nohou, protoze 1) je s Izraelem ve valce kterou sam (Asad starsi) rozpoutal a sam nikdy neusiloval o mir (Syrie se na rozdil od Egyptu cukala ikdyz se melo podepisovat ono do dnes platne primeri), 2) vojensky souperit s Izraelem nema sanci (a to ikdyz upustim od toho, ze je Izrael clenem jaderneho klubu) a 3) pozval si k sobe Irance, kteri na jednu stranu chteji udrzet Asaduv rezim a sleduji tim sve zajmy a Asad zase sve zajmy (potud je to Izraelu jedno), ale s nadeji v oku pokukuji i po tom jak by mohli Izraelu uskodit, nebo kdyz se zadari tak jej rovnou vymazat.
  Tohle izrael pochopitelne tolerovat nemuze a nebude a kvuli jeho rozloze ani nemuze cekat nez mu tam zacnou prilitat prvni salvy Iranskych raket.

  @fenri
  "drazdit hada bosou nohou" vas nejak podrazdilo :D pritom jde o uplne obycejne ceske prislovi pouzivane v nespocet situacich, i tech kde nejde o zivot. Ve valce jde o zivot, tak jeho pouziti je snad jeste trefnejsi. Jak se do hory vola tak se z hory ozyva je taky blizkovychodni retorika? No kdoby to byl rekl co vsechno se ty dnesni deti nenauci uz z obrazkovych knizek ve skolce nebo na 1. stupni ZS, ne jen cist a psat, ale i "blizkovychodni retoriku". :)
  Prislovi, prirovnani, metafory atd. jen obohacuji jazyk, nehledejte za tim hned blizkovychodni velkohubost, ale krasu a rozmanitost nasi reci. Ty predesle radky pak berte s nadsazkou.

  Ad USA a jejich angazma. Kdyz se stahnou => vybodnou se na spojence = spatne, kdyz se nestahnou => eskaluji situaci kde uz mohl byt klid = spatne, kdyz svrhnou rezim a dosadi "svou" vladu = spatne. Brano z jejich pohledu, nekterym lidem se holt nezavdeci nikdy. Osobne si myslim, ze jim ted jde jen o to nechat Asada, tim i Iran a Rusko a nakonec i to Turecko, krvacet. Uz jen to aby krvaceli (mysleno hlavne financne, ne lidsky) tihle 3+1 je duvod dostatecny drzet Syrii i nadale v tom stavu v jakem je. Rad bych veril ze USA sleduji nejaky vyssi cil, jako treba konecne doprat Kurdum vlastni stat, nebo alespon poradnou autonomii v ramci jednotne Syrie, ale o tom muzu asi jen snit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  08:44 14.02.2018

  Když bych se vrátil k tématu PVO... :)

  Rozhodně to není má silná stránka, nicméně dle informace od kolegy který dříve sloužil na našich S 200 je možné rakety tohoto kompletu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když bych se vrátil k tématu PVO... :)

  Rozhodně to není má silná stránka, nicméně dle informace od kolegy který dříve sloužil na našich S 200 je možné rakety tohoto kompletu navádět na zdroj rušení. Není tedy možné že v záplavě raket z S 75 a S 125 které byly efktivně vyřazovány rušičkami letounů se "schovala" S 200, která se na zdroj rušení naopak navedla?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:34 14.02.2018

  Kurdy nově "ovládané", ale nemající s nima historicky nic společnýho. Tohle už není kradení ropy krz měnu, to je loupež za bílýho dne. Skandální. Skandální? Vlastně ne, nikdo o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kurdy nově "ovládané", ale nemající s nima historicky nic společnýho. Tohle už není kradení ropy krz měnu, to je loupež za bílýho dne. Skandální. Skandální? Vlastně ne, nikdo o tom nepíše, nikdo nemá problém. Pojďme raději psát o tom, že Rusáci válčí na Donbase, aby ukradli koksárnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:28 14.02.2018

  fenri:
  spíš si myslím, že Američané si hlídají Kurdy ovládané území na druhé straně Eufratu, před vládními vojsky. Ono je to docela dost jednolité území viz odkaz. Určitě nejde o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  spíš si myslím, že Američané si hlídají Kurdy ovládané území na druhé straně Eufratu, před vládními vojsky. Ono je to docela dost jednolité území viz odkaz. Určitě nejde o to svrhávat Asadův režim nebo tak něco.

  https://southfront.org/wp-cont...
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  08:05 14.02.2018

  PavolIr. To si nemyslim, pouzitie atomovky by bolo uz velmi tesne hranici za ktorou by uz ani Izrael nedohliadol.

  PavolIr. To si nemyslim, pouzitie atomovky by bolo uz velmi tesne hranici za ktorou by uz ani Izrael nedohliadol.

 • PavolR
  07:50 14.02.2018

  A Asad je preto taký zdržanlivý, lebo aj bez Rusov vie, že po prekročení istej hranice by mohla byť izraelskou odpoveďou atomovka.

  A Asad je preto taký zdržanlivý, lebo aj bez Rusov vie, že po prekročení istej hranice by mohla byť izraelskou odpoveďou atomovka.

 • PavolR
  07:47 14.02.2018

  Marthy:
  Toto je odlišná situácia. Predtým Sýrčania referovali o útokoch, aby ukázali svetu, že Izrael útočí na ich území, pretože zo strany Izraela by sa o tom nikto nedozvedel. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Toto je odlišná situácia. Predtým Sýrčania referovali o útokoch, aby ukázali svetu, že Izrael útočí na ich území, pretože zo strany Izraela by sa o tom nikto nedozvedel. Tentoraz ale Izrael sám zverejnil, že zaútočil, čiže ak budú pre zmenu ticho Sýrčania, rozhodne to nebude znamenať, že vlastne neutrpeli žiadne škody. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:35 14.02.2018

  dušan: zabití dvou kontraktorů lze sotva brát jako vzkaz Moskvě. Žoldáci budou všude a sotva něco někam shodit, aniž by byla slušná pravděpodobnost, že nějakého kontraktora z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dušan: zabití dvou kontraktorů lze sotva brát jako vzkaz Moskvě. Žoldáci budou všude a sotva něco někam shodit, aniž by byla slušná pravděpodobnost, že nějakého kontraktora z nějaké země netrefíte. Spíš mi není jasné, co vlastně USA svým angažování/neangažováním sledují. Sílu na to, aby to cokoliv zvrátilo to nemá, je to vysloveně zbytečné čeření vod a zbytečné protahování konfliktu. Tak buďto ať tam vletí, svrhnou Asada a dosadí tam nějakou prima vládu jako Astanu nebo Libyii, nebo ať to nechají být. Takového přicmrdávání...Asi holt chtějí taky ukázat, že tam ještě jsou.

  Jinak mě přijde komické, jak se sem přelévá ta blízkovýchodní rétorika, typu "dráždění hada bosou nohou" apod. Pánové, tam jsou tahle silná slova součástí hry (a možná to souvisí s jejich mentalitou a faktem, že se tam budou řezat do skonání světa). Ale to nutné tady? Na jedné straně pokud Izrael sám přiznává cca 1000 letů v syrském vzdušném prostoru, tak se těžko dojímat, nad "neslýchaným porušením suverenity Izraele" iránským dronem nad Golanami. Stejně tak těžko odsuzovat to, že syrská PVO dělá to, k čemu je určená a náhodou se jí i zadaří.
  Na druhou stranu je jasné, že Izrael s nulovou operační hloubkou území a bez možnosti ústupu se prostě musí chovat jako vzteklý pes, protože jinou možnost nemá. A navíc zatím stále není mentálně a hodnotově tak v **deli, jako Evropa, která považuje chýši uplácanou z kravského trusu za hodnotnější kulturu, než gotickou katedrálu anebo sixtinskou kapli, jenom proto, že tu trus tam naplácala ubohá oběť kolonialismu. Shalom Israel..
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  06:53 14.02.2018

  Co se týká sestřelu té F-16,verze že posádka situaci podcenila a neprovedla protiopatření je nesmysl.Pokud nějaký letoun radar nepřátelské PVO "zamkne"je jeho posádka varována a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká sestřelu té F-16,verze že posádka situaci podcenila a neprovedla protiopatření je nesmysl.Pokud nějaký letoun radar nepřátelské PVO "zamkne"je jeho posádka varována a okamžitě provede vše proto aby se vyhnuly zásahu-dobře vědí že jim jde o život.Kromě toho některé protiopatření se zapíná automaticky,třeba vystřelení klamných cílů.Podle mého prostě ty protiopatření nezabraly,možná se pokusily i o prudké klesání,to na S-200 zabíralo-řídící systém navádí střelu s předstihem na místo kde letoun bude v okamžiku doletu rakety,když letadlo letí prudce dolů tak se ta raketa navede do země.Vypadá to že zpráva že Rusové Syrské S-200 zmodernizovali je pravdivá a tento nedostatek systému odstranily.
  Věrohodnost Izraele a Sýrie co se týká jejich ztrát a úspěchů:
  Pro příklad jsem našel tyhle info o minulé Syrsko-Izraelské válce r.1982.V té době se dostali letectva obou států do silných vzdušných bojů,výsledek prezentovali takhle:Izrael si nárokoval sestřel 95 Syrských letounů při ztrátě 3 vlastních,Syřané hlásily víc sestřelených letadel než sami ztratily (přesně nevím,popisují tam jednotlivé bitvy i souboje,nechtělo se mi to složitě sčítat),podle Ruských pozorovatelů byly ztráty takové-Syřané sestřelily 23 letounů při ztrátě 47 letounů.
  Kdo vám přijde jako věrohodný a kdo ne nechám na vás.
  Jen takový dodatek-Sýrie v téhle válce přišla o několik letounů,některé sundali teroristé,nejméně jeden (co si pamatuju) Izrael a-Syřané vždy okamžitě o sestřelu svého letadla informovaly,nebyl jediný případ kdy se něco takového snažily zatajit.Při sestřelu svého letounu Izraelem si okamžitě stěžovali v OSN a kde se dalo,stejně jako při jejich náletech když utrpěli nějaké materiální a lidské ztráty.Takže mám za to že pokud by při Izraelském náletu opravdu přišli o polovinu své PVO zveřejnily by to.
  P.s-četl jsem tady něco o tom že Asad dráždí hada bosou nohou.Nechápu to,co takového Asad a nebo vládní vojsko Izraeli provádí?Snad jen to že žijou...:)
  PVO Sýrie je přece na to aby bránila Syrské území před leteckými útoky,a přesně to taky dělají-nebo se o to snaží.Nebo myslíš že si řeknou:ááá,Izraelské letadla,určitě letí na někoho jiného ,necháme je,nebo měli rovnou vystoupit z vozů a mávat jim,aby je nenaštvaly?Myslím že Asad je mimořádně zdrženlivý,počítal jsem že jednou Izraeli odpoví taktickými raketami.Což se ale nestalo (možná i na "doporučení"Ruska)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:41 14.02.2018

  flanker.jirka: Právě, proto si myslím, že vůbec dolů nešli, že prostě byli sebejistý a cejtili se už doma.

  Shania: pokud to byla reakce na mě, tak to já nikterak nezpochybňuju. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: Právě, proto si myslím, že vůbec dolů nešli, že prostě byli sebejistý a cejtili se už doma.

  Shania: pokud to byla reakce na mě, tak to já nikterak nezpochybňuju. Co se mi nezdá je Lukyho scénář, kdy podle něj zdrhali a nestihli jít dostatečně rychle dolů - jsem akorát tvrdil, že se mi zdá pravděpodobnější, že vůbec dostatečně dolů nešli, že se prostě vykašlali na bezpečné provedení akce...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:57 13.02.2018

  CENTCOM ma vydat pravidelnou zpravu o utocich ve ctvrtek. A zatím jsou venku videa se zničením 155mm děla a T-72

  ---

  Luky tu má pravdu, taky pochybuji, že si Izrael jen tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CENTCOM ma vydat pravidelnou zpravu o utocich ve ctvrtek. A zatím jsou venku videa se zničením 155mm děla a T-72

  ---

  Luky tu má pravdu, taky pochybuji, že si Izrael jen tak lítá přes syrii (aspoň ne v okolí Damašku), všechny ty utoky jsou vedené stand off municí ještě z Izraelského a nebo libanonského prostoru.

  Tady někde v okolí je baterie S-200

  http://bit.ly/2BuGYMO...

  Tady je topo mapa, pokud někdo potřebuje ukázat proč pod 3km by byli v v bezpečí.

  http://en-gb.topographic-map.c...
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  23:09 13.02.2018

  Aj tu je niečo o tom americkom útoku.

  https://www.aktuality.sk/clano...

  Aj tu je niečo o tom americkom útoku.

  https://www.aktuality.sk/clano...

 • dusan
  22:14 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  https://www.liveleak.com/view?...
  Ten zostrel stroja F-16 je síce dosť zaujímavý, ale zdá sa, že udalosti na druhej strane Sýrie sú podstatne dôležitejšie.

  Amíci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.liveleak.com/view?...
  Ten zostrel stroja F-16 je síce dosť zaujímavý, ale zdá sa, že udalosti na druhej strane Sýrie sú podstatne dôležitejšie.

  Amíci zaútočili na "proasadovské sily" ... .a spôsobili im ťažké straty. Keďže sa zdá, že cieľom útoku boli i ruský "wagnerovci", o ktorých Amíci určite vedeli, že tam sú ... tak to vyzerá na dôležitý "odkaz" smerom do Moskvy. Vzhľadom na to, že účasť ruských žoldákov je len neoficiálnym verejným tajomstvom ... tak formálne je Moskva dosť ticho, lebo ťažko protestovať nad stratami niekoho kto tam oficiálne "nie je" ....

  Ak sa to potvrdí, čo sa zdá už skoro isté .... tak to s tými "silnými pozíciami Moskvy" v Sýrii nie je zďaleka také jednoznačné ako sa prezentuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  21:57 13.02.2018

  Když si tak čtu o pravděpodobném způsobu provedení útoku Izraelským letectvem a provedených protiopatřeních syrskou PVO tak mě jímá pocit sucha a bezpečí že naše armáda již tolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když si tak čtu o pravděpodobném způsobu provedení útoku Izraelským letectvem a provedených protiopatřeních syrskou PVO tak mě jímá pocit sucha a bezpečí že naše armáda již tolik investovala do systému RBS70 a dále do něj hodlá investovat jako do páteřního systému naší PVO a protiraketové obrany. Mít jej v naší konfiguraci rozvinutý v Sýrii tak se izraelské letectvo ani neodváží vytáhnout letadla z bunkrů...
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  21:35 13.02.2018

  Host:
  To nemám. Ale určitě mi něco nového a pěkného račte povědět vy.

  Host:
  To nemám. Ale určitě mi něco nového a pěkného račte povědět vy.

 • Host
  21:25 13.02.2018

  nejaké nové info o bitke u Deir ez-Zur?
  astor +

  nejaké nové info o bitke u Deir ez-Zur?
  astor +

 • astor
  20:55 13.02.2018
  • (12)

  Vítám sestřel izraelského narušitele jako milník, který ukazuje na to, že si Izraelci ve svém blízkém okolí nemohou dělat, co si umanou. A je mi jedno, jestli mi to cenzor smaže.

  Vítám sestřel izraelského narušitele jako milník, který ukazuje na to, že si Izraelci ve svém blízkém okolí nemohou dělat, co si umanou. A je mi jedno, jestli mi to cenzor smaže.

 • Clanek
  20:11 13.02.2018

  @Luky
  Nejsou to fotky ale lokace =>
  Mapa zverejnena izraelem kam utocili: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky
  Nejsou to fotky ale lokace =>
  Mapa zverejnena izraelem kam utocili: https://twitter.com/JudahAriGr...

  According to the rebels, the T-4 airfield was taken out of commission by the strike, at least temporarily.

  "In the Damascus area, military sites were also targeted in al-Mazza, al-Dimas, Madaya, Sarghaya, the al-Manea mountains, the Abu Thaaleb hills, along with a base belonging to the Syrian army’s 104th airborne division, northwest of the capital.
  An air defense base in the Qalamoun mountains, along the Syrian-Lebanese border, was also hit, according to the rebels.
  In addition, three military bases north of the city of Daraa were struck by Israeli munitions, the opposition commander said.
  The Syrian Observatory for Human Rights confirmed Israel targeted the edges of the T-4 military air base in the Homs desert near Palmyra, where Iranian and Hezbollah forces are based alongside Syrian troops.
  It also said Israeli raids targeted areas in southwestern Damascus, bordering the southern provinces. This was followed by raids on Syrian government posts along the Damascus-Beirut road, close to the border between Syria and Lebanon."
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:08 13.02.2018

  Jo PavolR, ale vzpomínám si na spoustu útoků v pohraničí, hlavně u Libanonu....nějaké pohodové výlety s pilotovanými letadly do centrální Sýrie moc ne. I když myslím, že jednou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo PavolR, ale vzpomínám si na spoustu útoků v pohraničí, hlavně u Libanonu....nějaké pohodové výlety s pilotovanými letadly do centrální Sýrie moc ne. I když myslím, že jednou Izrael útočil u T4, když tam Syřani bojovali s IS. Tou dobou v oblasti pravděpodobně nebyla rozvinuta PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:05 13.02.2018

  ty fotky zásahu letadla byly lokalizovány (bez záruky) nad Golanama, tj. cca 50 km od nejbližšího místa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ty fotky zásahu letadla byly lokalizovány (bez záruky) nad Golanama, tj. cca 50 km od nejbližšího místa útoků:
  https://syria.liveuamap.com/en...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:02 13.02.2018

  infi:
  A celý rad sťažností zo strany Sýrie, čo všetko Izrael na jeho území za posledné roky zbombardoval. Izraelská strana sa k tomu zasa práve naopak spravidla nevyjadruje.

  infi:
  A celý rad sťažností zo strany Sýrie, čo všetko Izrael na jeho území za posledné roky zbombardoval. Izraelská strana sa k tomu zasa práve naopak spravidla nevyjadruje.

 • flanker.jirka
  20:00 13.02.2018

  logik: na začátku článku je psáno, že se vraceli zpět po náletu, být 70 km za hranicemi a mít na RWR signál z naváděcího radaru S 200, tak mají dost času na to jít dolů, pochybuji, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: na začátku článku je psáno, že se vraceli zpět po náletu, být 70 km za hranicemi a mít na RWR signál z naváděcího radaru S 200, tak mají dost času na to jít dolů, pochybuji, že má Syrie S 200 přímo u hranic, ta raketa musela letět dost dlouho a aby fungovala jak má, tak musí pracovat i střelecký radar.
  (aby to nakonec nebylo tak, že si vlastní stroj sundali interceptorem vyslaným proti syrské raketě)
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  19:35 13.02.2018

  To se divim, ze neznicili 100% nebo treba 150% Syrske PVO. Zatim jenom propaganda uplne stejna jako ta Syrska...

  Ze stovek a tisicu misi nad Syrii je k dispozici jenom zaber ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To se divim, ze neznicili 100% nebo treba 150% Syrske PVO. Zatim jenom propaganda uplne stejna jako ta Syrska...

  Ze stovek a tisicu misi nad Syrii je k dispozici jenom zaber sebevrazedneho dronu jak to narve do nejake odstavene dodavky uprostred pouste.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:28 13.02.2018

  V okolí Damašku jsou 4 bombardované oblasti s pozicemi Peršanů.
  To odpovídá dvěma rojům po čtyřech letadlech.

  Dvojice bombardující nejsevernější pozici u Al Arram mohla mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V okolí Damašku jsou 4 bombardované oblasti s pozicemi Peršanů.
  To odpovídá dvěma rojům po čtyřech letadlech.

  Dvojice bombardující nejsevernější pozici u Al Arram mohla mít nejmíň času na únik a během manévrů to prostě koupila. Možná ten druhý opravdu sednul na pole.
  Nevím, nechci se zaseknout na debatě o třech kilometrech, ale z té výšky jsi v zemi hned, okamžitě, cobydup.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:26 13.02.2018

  vypadlo mi: ....mi přijde nějak pravděpodobnější...

  vypadlo mi: ....mi přijde nějak pravděpodobnější...

 • logik
  19:21 13.02.2018

  Luky: "stihnout to nutně nemusí" - no právě, ale že i při plnym pikování dolů by mu scházeli ještě sekundy. Spíše desítky sekund. Pokud by to bylo tak, jak píšeš, tak by byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: "stihnout to nutně nemusí" - no právě, ale že i při plnym pikování dolů by mu scházeli ještě sekundy. Spíše desítky sekund. Pokud by to bylo tak, jak píšeš, tak by byl "zázrak", že to nekoupily dřív.

  Proto - buďto něco podstatně zanedbal a udělal blbě, že tím ztratil (na takto nebezpečnou situaci) velké množství času. Anebo je zázrak, že je to poprve, co to koupili.
  Navíc - jak jsem psal - v takový vyhrocený situaci bych čekal, že se bude okamžitě střílet a pak by trosky na zemi vypadali jinak.

  Proto se mi takovej scénář prostě nepřijde úplně pravděpodobnej. Naopak varianta, že odhodil zbraně, otočil, se, vše v pohodě, ztratil koncentraci a těšil se domů na kafe - a nedošlo mu, že je furt ještě v dostřelu S-200, nějak pravděpodobnější. Ale je to otázka pocitu, dokud nebudeme vědět víc, tak jsou to všechno jen hypotézy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:15 13.02.2018

  Tohle je ze soboty:
  http://syria.liveuamap.com/en/...

  Jedna nafocená "crash site" na Golanách, potom "Israeli jet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je ze soboty:
  http://syria.liveuamap.com/en/...

  Jedna nafocená "crash site" na Golanách, potom "Israeli jet landed in an open area between Nazareth and Shfaram", takže tam nějaký nebožák sednul na pole a "A photo of the site of the crash F-16 targeted by Syrian air defense this morning near Kibbutz Harduf Galilee Israel amid escalation tensions".

  K tomu bombardované pozice iránců v okolí Damašku a fotka Karavanu z T4.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch II
  19:13 13.02.2018

  "... podnikly vzdušné síly židovského státu za minulý rok nepochybně se zapojením jak pilotovaných, tak bezpilotních letadel tisíce misí (průzkumných, bojových) v letovém prostoru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "... podnikly vzdušné síly židovského státu za minulý rok nepochybně se zapojením jak pilotovaných, tak bezpilotních letadel tisíce misí (průzkumných, bojových) v letovém prostoru Sýrie. "

  Tisíce misí za rok? Tak aby to byly tisíce, tak to musí být lespoň 2 tisíce. Což obnáší 5 až 6 misí den co den. To se mi zdá šíleně moc i na letectvo jako má Izrael.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:09 13.02.2018

  Máte někdo fotky rozbombardované T4?

  Hádám, že ty šestnáctky útočily na pozice Iránců jižně od Damašku.

  Zničený karavan se snad potvrdil sám, když to do něj narvali dronem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Máte někdo fotky rozbombardované T4?

  Hádám, že ty šestnáctky útočily na pozice Iránců jižně od Damašku.

  Zničený karavan se snad potvrdil sám, když to do něj narvali dronem :)
  Nebo ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  19:06 13.02.2018

  V te vysce nebyli vsechny F-16, ale jen nektere (2?), ktere meli vizualne potvrdit zniceni cile (karavan). Tolik oficialni Izraelska verze.

  V te vysce nebyli vsechny F-16, ale jen nektere (2?), ktere meli vizualne potvrdit zniceni cile (karavan). Tolik oficialni Izraelska verze.

 • Luky
  19:00 13.02.2018

  Ono když si to představíš v hlavě ve 4D, tak i ten výskok zabere nějaký čas, musí vyhledat cíl, odhodit výzbroj....samozřejmě taky může útočit na předprogramované souřadnice, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono když si to představíš v hlavě ve 4D, tak i ten výskok zabere nějaký čas, musí vyhledat cíl, odhodit výzbroj....samozřejmě taky může útočit na předprogramované souřadnice, ale zase musí dost vysoko, aby tam zbraně dolétly...pokud je obránce připraven, tou dobou mu letí naproti ŘS. Dělá obrat, odhazuje návnady a maká na forsáži zpět. Stihnout to nutně nemusí.
  Buď jak buď, jeden to koupil. Snad opravdu přežil, přeju mu brzký uzdravení, ale to i těm nebohým Syřanům, kteří přežili. Svých problémů tam mají nad hlavu.
  Ať si Izraelci raději bombí ISIS na svých hranicích - poslední enklávu toho hnusu na pravém břehu Eufratu....no jo, vím, každý dělá co musí.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:58 13.02.2018

  Právě když vím, že se budu schovávat za kopečky, tak budu nízko. Takže tomu by odpovídaly právě těch 5000m.
  Tzn. že by letadlo stačilo sklesat jen polovinu potřebné výšky, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Právě když vím, že se budu schovávat za kopečky, tak budu nízko. Takže tomu by odpovídaly právě těch 5000m.
  Tzn. že by letadlo stačilo sklesat jen polovinu potřebné výšky, než doletěla raketa. To mi příliš nesedí - to se netváří jako "o fous", ale jako by jim šlo o kejhák při každym náletu. I když je pravda, že nějakej čas trvá, než pilot otočí nos dolů.

  Další, co mluví proti tomu, je to, že ta F16 se do země nezapíchla, tedy evidentně nespadla z "pikování". Je samozřejmě možné, že to nejdřív vybrali, uvedli do horizontálního letu a pak se vystřelili, ale zas jestli měli značně poškozený, letadlo, že se s nim neodvažovali přistát, a vybírali s ním pikování? v takový situaci by se IMHO každej střílel hned.

  Nevím no, ta varianta, že to byl x-tej nálet, a piloti to prostě podcenily, se zdá daleko pravděpodobnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:48 13.02.2018

  Tak na odletu, 70 km od hranic, přes golanské výšiny, něco zanedbali a nebo syřani přestali spoléhat na alláha a začali dělat to co mají.
  Piloti se museli hodně nudit, že zůstali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak na odletu, 70 km od hranic, přes golanské výšiny, něco zanedbali a nebo syřani přestali spoléhat na alláha a začali dělat to co mají.
  Piloti se museli hodně nudit, že zůstali někde ve třech kilometrech.
  Zajímalo by mně kolik "polovin" PVO Syrie ještě má, od roku 2010 jim toho papírově sundali tolik, že už by měli mít pouze praky a luky. (sorry Luky :-) )
  Skrýt celý příspěvek

 • Alstratt
  18:47 13.02.2018

  Predem se omlouvam za spatnou cestinu. Ta propaganda na konci clanku je nahodou dobra. Docela mi to pomohlo a potvrdilo veci ze do ted nemela skoro zadny uspech syrie a dalsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Predem se omlouvam za spatnou cestinu. Ta propaganda na konci clanku je nahodou dobra. Docela mi to pomohlo a potvrdilo veci ze do ted nemela skoro zadny uspech syrie a dalsi havet. Propaganda co ma za ucel poskodit zapad, tak me i dalsi vic a vic posilnuje. Takze to dela pravy opak nez by si asi rudosi prali. Navic tim ze to delaji este tak derave tu propagandu tak to akorat cedi ty spatne ty zaostalejsi na smer vychod fandici syrii apod a na ty co koukaji vic do hloubky inteligentneji na zapad takze nezbyva nez jim za tu propagandu este podekovat. Akorat to potvrzuje ze nejsou prilis inteligentni staci kouknout do ruznych diskuzi vsude mozne na ty co obhajuji vse ruske, cinske atd a vse zapadni kritizuji. Muzete tam videt jak si tam protireci a to este k tomu hned pod dalsim komentarem a pritom v tom prvnim melou zas uplny opak. Pak klikanim a urazenim, na vse koukaji moc jednoduse protoze jim na to jejich scvrkle mozecky nestaci a spousty dalsiho. Je toho celkove spousty cim si akorat samy sobe se*ou na hlavu a me tim delaji radost akorat tim vsim potvrzujou ze mam zase pravdu. Tezko to nekdo vyvrati kdyz cele ty roky jsou nato hromady dukazu, snahou to vyvratit by si na*raly este vic na hlavu. To ze existuji ciste prozapadni fanousci co melou taky nesmysly ok ale nevidim u nich tak velke nesmysly a uz vubec ne v tak velkem poctu. Tak este jednou dekuji pomaha mi to vice zpusobama napr. ze mam vice podporovat a kupovat zapadni veci etc. K clanku: Kazdopadne israeli gratulace za rychlou reakci nemelou jen hubou jak by to provedly rychle jako jiny apod ale oni opravdu rychle zareagovaly. Myslim si ze by si z nich kde kdo mohl vzit priklad v mnohem. Mimochodem pad jedne F16I Sufa nic nevypovida o uspechu syrske strany,neuspechu israele ze by najednou byl slabsi nebo jake vsechno nesmysly. Nebo ze by byla spatna atd. Chce to do toho koukat vice do hloubky a nesezrat kazdou propagandu a este k tomu tak deravou ze to musi videt i slepy a poznat i ten mega tupy. A to plati pro vsechny strany je jedno zda to tvrdi nekdo ze zapadu nebo vychodu. Jinak kazdy se muze zmylit ale je dulezite se z chyb poucit a nepodcenovat ani nepritele uplne. Coz tou propagandou tim mohou u mnohych zaostalych lidi vyvolat ze to israeli nandaly a ty zaostalejsi si budou myslet ze jsou silnejsi a na*erou si na hlavu tim este vice. Takto spis akorat oblbujou sve obyvatelstvo a obyvatele si budou myslet ze zijou v nejake silne zemi a pak se zase budou divit az dostanou od nejake jine zeme zase pres pusu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:42 13.02.2018

  Nebo je druhá varianta, dost pravděpodobná a to je útok s výskokem. Oni to mají v podstatě za humny, můžou létat bez nádrží.
  Vzlétnou, zformují se a zkryti v nízké výšce naberou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebo je druhá varianta, dost pravděpodobná a to je útok s výskokem. Oni to mají v podstatě za humny, můžou létat bez nádrží.
  Vzlétnou, zformují se a zkryti v nízké výšce naberou maximální rychlost s výzbrojí. Vyskočí přes kopce, odpálí a vracejí se za kopce.

  Obrana ale mohla být v pohotovosti (Olympiáda :) nebo dostat varování od Rusů, kteří tam myslím nedávno poslali A50 (Olympiáda :)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:41 13.02.2018

  Argonaut.CZ:
  Útok na Golany by bol vcelku jednostranným masakrom. A mimo to - s krajinou, ktorá má atomovky a "prihadzovanie" je jej základnou stratégiou prežitia, sa na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ:
  Útok na Golany by bol vcelku jednostranným masakrom. A mimo to - s krajinou, ktorá má atomovky a "prihadzovanie" je jej základnou stratégiou prežitia, sa na reciprocitu hrať nemožno.

  logik:
  To sa v dohľadnej dobe ani od jednej zo strán nedozvieme, lebo:
  1.- Izrael deklaroval, že zaútočí "iba" na štyri batérie. Ak ich pri útoku pocuchal viac, priznanie by mohlo budiť dojem neprimeranej reakcie.
  2.- Sýria si obraz o tom, nakoľko bolo poničené ich PVO iste na stenu nezavesí (bez ohľadu na rozsah).
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  18:38 13.02.2018

  Mě se také nezdá, že by se pilot nevěnoval tomu čemu měl ať byl kdekoliv jen, protože se vracel tedy spíše zdrhal právě před tou palbou a jediné kde třeba si myslím, že je možné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se také nezdá, že by se pilot nevěnoval tomu čemu měl ať byl kdekoliv jen, protože se vracel tedy spíše zdrhal právě před tou palbou a jediné kde třeba si myslím, že je možné, že něco nedomyslel (nebo špatně spočítal) byla ta vzdálenost na kterou ho ta hlavice ještě zasáhne, takže i věřím tomu, že těsně před tou explozí si mohl myslet, že už je z dosahu.
  Jinak si myslím, že asad ani nemá moc zájem teď nějak provokovat izrael ať je může nesnášet celá sýrie jak chce tak teď má jinou práci a nechat si v sýrii udělat bojiště ještě izrael x irán je také špatný plán. Spíše se obávám, že Asad moc vliv na to co dělají právě spojenci v podobě teroristický skupin, iránu a ruska nemá a spíše musí mlčet protože prostě dluží tolik co zničená sýrie nedokáže jinak vrátit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:35 13.02.2018

  Logik - pokud útočíš na cíle v oblasti jižního Damašku stand-off zbraněmi, můžeš odpalovat z 15-25K stop. Letí k tobě sřela, točíš domů. Ty sekundy co klesáš stačí na sestup do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - pokud útočíš na cíle v oblasti jižního Damašku stand-off zbraněmi, můžeš odpalovat z 15-25K stop. Letí k tobě sřela, točíš domů. Ty sekundy co klesáš stačí na sestup do 3000m. To je v podstatě malá výška.

  (v Jugošce měli myslím povolený limit pro sestup 15000 stop. Dole už jsou manpady a jiný nepředvídatelný "infra".)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:31 13.02.2018

  Jinak nechápu, jak si třeba představujete beztrestné působení letectva v deštníku Buků, Tungusek a Pancířů. S nimi se soupeří tak, že se k nim nelétá. Když se ničí, tak stand-off ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak nechápu, jak si třeba představujete beztrestné působení letectva v deštníku Buků, Tungusek a Pancířů. S nimi se soupeří tak, že se k nim nelétá. Když se ničí, tak stand-off zbraněmi.
  I ty starší, stacionární systémy mají respekt každého pilota. To byste z Izraelců spíš těmi představami o "zázračných rušičkách" dělali jantary. Je to o vzdálenostech, proplétání se, případně dělání "průseků" v PVO. Každou rušičku lze propálit, když jsou moc blízko.
  Izrael má špičkové piloty, piloty s respektem.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:28 13.02.2018

  Luky: pokud jsou informace v článku pravdivé, tak výška 3000km příliš nesvědčí o nějakém pikování a schovávání za kopečkama...

  Jinak také by mě zajímalo, jaké měla následná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: pokud jsou informace v článku pravdivé, tak výška 3000km příliš nesvědčí o nějakém pikování a schovávání za kopečkama...

  Jinak také by mě zajímalo, jaké měla následná odveta izraelců úspěch...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:25 13.02.2018

  Domnívám se, že předtím bombardovali Hizbaláh.
  Teď bombili dost Iránce. Bylo to větší, mohlo to mít nepředvídatelnou dohru....někdo by zareagoval prudčím způsobem - od Rusáků po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Domnívám se, že předtím bombardovali Hizbaláh.
  Teď bombili dost Iránce. Bylo to větší, mohlo to mít nepředvídatelnou dohru....někdo by zareagoval prudčím způsobem - od Rusáků po Iránce. Mohla by z toho být i několikatýdenní kampaň... a na to se právě hodí Olympiáda.

  To nebyla jen Gruzie, vzpomeň na Soči. Už to dávno nejsou hry míru.
  Ale jasně, fundament toho konfliktu je jasný, tohle jsou jen ozdůbky.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:19 13.02.2018

  Argo: no co by nastalo.. válka by nastala.
  Všichni tady děláte, jako by se to tam nedělo desítky let. Na to nepotřebuju ani záminku a ani Olympiádu.

  Mimochodem v Libanonu jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argo: no co by nastalo.. válka by nastala.
  Všichni tady děláte, jako by se to tam nedělo desítky let. Na to nepotřebuju ani záminku a ani Olympiádu.

  Mimochodem v Libanonu jim poškodili korvetu taky díky nabubřelosti. Tak proč by tomu nemohlo být i teď? A i kdyby to trefili tak co? Nic, holt od toho Syřané tu PVOS mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:14 13.02.2018

  Je někde nějaké foto rozsekané syrské PVO? Nebo je to jen prohlášení Izraele?

  Pokud Izrael přiznává tisíce průzkumných a bojových misí nad Syrií, je dron pouze reciproční akcí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je někde nějaké foto rozsekané syrské PVO? Nebo je to jen prohlášení Izraele?

  Pokud Izrael přiznává tisíce průzkumných a bojových misí nad Syrií, je dron pouze reciproční akcí. A opravdu mě zajímá, co nastane, až se syřani stabilizují a budou chtít obnovit předválečné hranice.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  18:13 13.02.2018

  Kolt > trosku si neprotirecis ?

  17:02 A čtyři hodiny na to byla z poloviny syrské PVO hromada šrotu. To jim to omráčení dlouho nevydrželo ;-)

  17:13 Načež IAF nalétlo do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt > trosku si neprotirecis ?

  17:02 A čtyři hodiny na to byla z poloviny syrské PVO hromada šrotu. To jim to omráčení dlouho nevydrželo ;-)

  17:13 Načež IAF nalétlo do Sýrie a bez ztráty kytičky se tam vesele promenádovalo (a pravděpodobně zničilo nějakou tu PVO, což se ale zatím nedá s jistotou tvrdit, důkazy zveřejněny nebyly)

  Takze znicili tu polku PVO alebo nie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  17:58 13.02.2018

  Tohle je asi nejlepsi clanek co jsem k tomu cetl, nachazim tam par velice rozumnych citatu kde je videt, ze IDF nejsou teoretici a vidi veci tak jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je asi nejlepsi clanek co jsem k tomu cetl, nachazim tam par velice rozumnych citatu kde je videt, ze IDF nejsou teoretici a vidi veci tak jak jsou.

  https://www.timesofisrael.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:52 13.02.2018

  Nevěřím řečem o pilotovi, který se těšil na debríf a panáka na baru, měl vypnutou rušičku, nedával pozor a měl vše na háku.

  Dva roje nalétli do okrajové, jižní části Sýrie aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevěřím řečem o pilotovi, který se těšil na debríf a panáka na baru, měl vypnutou rušičku, nedával pozor a měl vše na háku.

  Dva roje nalétli do okrajové, jižní části Sýrie aby odhodily zbraně (pravděpodobně odpálili AGM). Možná stříleli z hraniční oblasti. PVO je zaměřila a postřelovala cca 20 - 25ti raketami různých typů (pravděpodobně S200, S125). Letadla rušila, manévrovala a snažila se uniknout pikováním k zemi. Minimálně jedna F16 to nestihla a nad Golanami nebo o fous dál (Izraelský známý psal o víkendu nad Galilejským mořem) to koupila. Není v tom žádná náhoda nebo štěstí.

  Tímto způsobem pravděpodobně podnikaly nálety už dříve - "udeř a schovej se za pohraniční kopce). K tomu prováděli denně mise bezpilotních dronů a občas o některý přišli. Beztrestné promenádování nad Sýrii se nekonalo.
  Do deštníků Pancířů a Tungusek nikdy nevlétli.

  Pravděpodobná verze (včetně Olympijského syndromu, který je těžké si přiznat :).
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  17:45 13.02.2018

  Teda, nejaká prudká ofenzíva tu je voči môjmu príspevku...

  Kolt:
  Izrael to Sýrčanom vrátil plnohodnotne a bleskurýchle. Reakcia a akcia je na jendotku s hviezdičkou, nikde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teda, nejaká prudká ofenzíva tu je voči môjmu príspevku...

  Kolt:
  Izrael to Sýrčanom vrátil plnohodnotne a bleskurýchle. Reakcia a akcia je na jendotku s hviezdičkou, nikde som netvrdil opak a ani som to nezmenil v príspevku. IDF má veľký respect u mňa.
  A v čom utrpí reputácia? Že Sýria je na kosť v rozklade, vojna je stále v nedohľade na ukončenie a frakcie, ktoré sa tam angažujú si Sýriu porcujú ako prasiatko na hostine.
  A i cez to sa dokáže relatívne brániť a pichnúť aj do osieho hniezda. To urobili aj Turci, keď zostrelili Sučko, ale hneď sa aj ukryli za NATO.
  Za Sýriou je Rusko a Irán, ale Izrael a Sýria sú stále vo vojne, čiže kto sa za koho postaví nemusí byť tak, ako keď je tam niekto povedzme smiešnym a zbytočným "neprávom."

  Flader:
  Jediné sny a ak by tak mokré, tu máte vy. Nenapísal som, že to je tak na 100%, ale že je to možné. A nevyvrátil mi to nikto, teda nevšimol som si, že by niekto dal článok/zdroj, ale to by bola moja chyba. Ale ego si choďte masturbovať nad niekym iným.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:42 13.02.2018
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  minoan:
  Silácke Sýrske prehlásenia o bode obratu a že sú z toho celého napudení ako veveričky na kofeíne paradoxne potvrdzujú, že doteraz skutočne nedali dole nič. ;-)

  minoan:
  Silácke Sýrske prehlásenia o bode obratu a že sú z toho celého napudení ako veveričky na kofeíne paradoxne potvrdzujú, že doteraz skutočne nedali dole nič. ;-)

 • Jara
  17:35 13.02.2018

  No v Sýrii si příště rozmyslí jestli je dobrý nápad “dráždit hada bosou nohou” :))

  No v Sýrii si příště rozmyslí jestli je dobrý nápad “dráždit hada bosou nohou” :))

 • minoan
  17:28 13.02.2018

  Len tak mimochodom izrael je krajina s najprepracovanejsou propagandou lebo co povedia neviem preco im kazdy veri tiez keci o zniceni polovice PVO su hovadina plus izrael ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len tak mimochodom izrael je krajina s najprepracovanejsou propagandou lebo co povedia neviem preco im kazdy veri tiez keci o zniceni polovice PVO su hovadina plus izrael nepriznava straty cize boh vie kde je pravda a o kolko techniky uz realne prisli za roky naletov na syriu
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:19 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Myslím, že to naozaj pilot podcenil. Asi s vo vlastnom vzdušnom priestore cítil príliš bezpečne.

  kubo4747

  Tie vaše sny o zostrelenej F-35 zaťahujete do každej diskusie, kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že to naozaj pilot podcenil. Asi s vo vlastnom vzdušnom priestore cítil príliš bezpečne.

  kubo4747

  Tie vaše sny o zostrelenej F-35 zaťahujete do každej diskusie, kde sa objaví Izrael. A v každej vám to už niekto vyvrátil. Tak už si vymyslite niečo nové.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:13 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  kubo, jak to změní reputaci? Syřané sundali jednu vracející se F-16 nad Izraelem, která si pravděpodobně už nedávala pozor. Klidně už mohla mít vypnuté rušičky. Sundali ji velkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo, jak to změní reputaci? Syřané sundali jednu vracející se F-16 nad Izraelem, která si pravděpodobně už nedávala pozor. Klidně už mohla mít vypnuté rušičky. Sundali ji velkou raketou z S-200 (který byl, mimochodem, modernizovaný, žádné zařízení z dob krále klacka), F-16 pravděpodobně ani neprovedla úhybné manévry, přesto ji ta raketa "netrefila", vybuchla v relativně velké vzdálenosti (jinak by ze stíhačky zbyla jen spousta hodně malých kousků). Načež IAF nalétlo do Sýrie a bez ztráty kytičky se tam vesele promenádovalo (a pravděpodobně zničilo nějakou tu PVO, což se ale zatím nedá s jistotou tvrdit, důkazy zveřejněny nebyly). Jediné, co se mění, je, že si izraelští piloti budou dávat většího majzla i cestou domů...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:05 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Mmchd, ukazuje to ale na takovou připravenost IAF, o které si většina armád světa může nechat jen zdát. Někdy po šesté hodině došlo k sestřelu, než letectvo vyhodnotilo, co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mmchd, ukazuje to ale na takovou připravenost IAF, o které si většina armád světa může nechat jen zdát. Někdy po šesté hodině došlo k sestřelu, než letectvo vyhodnotilo, co se přesně stalo, než to předalo politikům (bez posvědcení vlády/premiéra by takovýto nálet neproběhl), než se rozhodlo o síle protiúderu.... za čtyři hodiny po incidentu už jsou letadla ve vzduchu. Plány musí mít dlouhodobě připravené, průběžně upravované, zpravodajské informace aktualizované, bojovou pohotovost rozsáhlou. Jinak by to rozhodně nedali tak rychle.

  S tím nevšimnutím – nevím, jestli to spíš nebrali na lehkou váhu, už byli přece skoro doma...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  17:03 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Ta propaganda na konci je opravdu zoufalá. Ale nejděsivější je že se najdou jedinci který tomu budou věřit.

  Ta propaganda na konci je opravdu zoufalá. Ale nejděsivější je že se najdou jedinci který tomu budou věřit.

 • KOLT
  17:02 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  "...vnitřní izraelská fronta zůstala omráčená, vystrašená a zmatená..."
  A čtyři hodiny na to byla z poloviny syrské PVO hromada šrotu. To jim to omráčení dlouho nevydrželo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...vnitřní izraelská fronta zůstala omráčená, vystrašená a zmatená..."
  A čtyři hodiny na to byla z poloviny syrské PVO hromada šrotu. To jim to omráčení dlouho nevydrželo ;-)

  On to člověk musí brát s reservou, Syřani jsou nadržení jak už dlouho ne, protože se jim podařilo konečně sestřelit izraelské letadlo. Ono po třiceti letech se jim jeden ani nediví :-) A Izraelci samozřejmě tvrdí, že na oplátku sejmuli půlku syrské PVO, protože jinak by byli za slabochy.

  Nicméně to čímdáltímvíc vypadá na to, že kazd měl pravdu – Izraelci něco podcenili, Syřanům se povedl sestřel, načež se IAF namíchlo a dalo to Syřanům sežrat.

  A olympiáda s tím tentokrát asi nebude mít nic do činění ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:58 13.02.2018

  No jedno letadlo, které Izrael stejně vyřazuje za několik systémů PVO. Celkem dobrý obchod, když přihlédneme k budoucím náletům.

  No jedno letadlo, které Izrael stejně vyřazuje za několik systémů PVO. Celkem dobrý obchod, když přihlédneme k budoucím náletům.

 • kubo4747
  16:57 13.02.2018

  Nerozumiem tomu... Radar ich zameral, vystrelili raketu a piloti boli tak "sústredení", že o tom ani nevedeli? Ja som si doteraz myslel, že tie rôzne ochranné sensory a systémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumiem tomu... Radar ich zameral, vystrelili raketu a piloti boli tak "sústredení", že o tom ani nevedeli? Ja som si doteraz myslel, že tie rôzne ochranné sensory a systémy výstrahy upozornia dostatočne.

  Väčšina Sýrskej AA je doslova z roku pána, ale je "priam fascinujúce" ako aj takéto staré systémy dokážu ohroziť moderné lietadlá, ktoré sú "napchané" rôznymi senzormi, ochranou atď. A ešte k tomu aj raketou systému S-200, ktorá je relatívne "neohrabaná."
  Nakoniec sa im možno predsa len podarilo zostreliť aj tú F-35. To by už však bolo veľké fiasco.

  Na celkové pomery, má Sýrska AA poslednú dobu slušné zárezy. Počítam, že sa zrejme celkovo zmení postoj voči Sýrskej AA a súhlasím s vetami, ktoré sa uviedli v článku, že to celkom zmení reputáciu, nie len pre Izrael, ale aj pre Sýriu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  16:29 13.02.2018

  Takže spíš náhoda a též dobrý dosah Vegy + síla hlavice.
  Díky za článek k aktuálnímu tématu.

  Takže spíš náhoda a též dobrý dosah Vegy + síla hlavice.
  Díky za článek k aktuálnímu tématu.