Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu

Turecký tank Altay; větší foto / BMC

Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek dohodu o začátku sériové výroby domácích tanků Altay. Podle místních sdělovacích prostředků smlouva zahrnuje dodávky 250 tanků, výstavbu provozního zázemí a dlouhodobou logistickou podporu. Součástí dohody je i stavba tankového podpůrného technologického centra TSTS (Tank Systems Technology Center).

Páteř turecké armády tvoří papírově 932 tanků M60 modernizovaných podle izraelského programu SABRA a 354 tanků Leopard 2. V rezervě najdeme 758 modernizovaných tanků M48 a 397 tanků Leopard 1. Tyto počty ale nezahrnují několik desítek tureckých tanků zničených v Sýrii.

M60 a Leopard 2 začnou být v dalších letech nahrazovány tanky Altay domácí výroby. Tank Altay je pojmenován po armádním generálovi Fahrettinu Altayi, který velel pátemu sboru kavalérie během turecké války za nezávislost (1919 až 1922).

V první fázi BMC vyrobí 40 tanků Altay s termínem dodávek prvního vozidla do 18 měsíců (2020). Cena smlouvy nebyla zveřejněna. Předchozí odhady mluví ale o ceně 3,5 miliardy dolarů za 250 tanků. Tomu i odpovídá odhadovaná jednotková cena tanku 5,5 až 6 milionu dolarů, protože při podobných projektech se počítá s 50 % (z celkové částky) na nákup techniky a s 50 % pro provozní zázemí.

Spolu s BMC na projektu tanku Altay spolupracují turecké firmy Roketsan (balistická ochrana), Aselsan (systém řízení palby Volkan III, velení a řízení), průmyslový institut MKEK (licenční výroba německého 120mm kanónu Rheinmetall) nebo firma Havelsan.

Turecká armáda má zájem postupně nakoupit až 1000 tanků Altay, samozřejmě v aktualizovaných a vylepšených výrobních sériích. Turecká vláda očekává, že celý projekt Altay v následujících 20 letech dosáhne hodnoty 25 až 30 miliard dolarů.

Hlavním cílem programu, jako i dalších tureckých zbrojních projektů, je vytvoření nezávislého tureckého zbrojního průmyslu. „Musíme překonat překážky v turecké snaze o nezávislost. Samozřejmě nezavíráme dveře zahraničním partnerům. Jsou otevřeny pro ty, kteří chtějí spolupracovat,“ uvedl při podpisu Demir.


Popis hlavních podsystémů tanku Altay; větší foto / BMC

Původně měla tanky Altay vyrábět společnost Otokar, která v roce 2008 získala od SSM kontrakt na vývoj a stavbu čtyř prototypů tanků Altay ve výši 500 milionů dolarů. Firma Otokar na začátku roku 2017 dokončila s prototypy tanků Altay kvalifikační testy, včetně testů taktické mobility a odolnosti při působení v nepříznivém terénu a klimatu. V červnu minulého roku šak SSM s firmou Otokar přerušila spolupráci kvůli „neuspokojivé“ nabídce firmy ohledně sériové výroby .

První dávku 40 tanků vyrobí tedy koncern BMC, a to v konfiguraci Altay T1 s aktivním systémem ochrany (APS) Aselsan AKKOR. Turecký APS má „měkké“ i „tvrdé“ schopnosti ‒ pokud nepomůže rušení nebo maskování (dýmová clona), podobně jako izraelský APS Trophy nebo Iron Fist, AKKOR ničí přilétající protitankovou munici pomocí destrukčních modulů.

Dalších 210 tanků Altay bude v konfiguraci Altay T2 s vylepšenou balistickou ochranou, s municí v oddělené pancéřové schránce a s možností odpalovat z hlavně řízené střely. Altay T2 získá rovněž počítačový palubní výcvikový systém, aby posádka mohla provádět simulovaný výcvik přímo v tanku. Verze Altay T3 výhledově obdrží bezosádkovou hlavní věž.


Turecký tank Altay s maskovací sítí; větší foto / BMC

BMC společně s kanceláři SSB v červnu rovněž podepsali dohodu o vývoji domácí dieselové pohonné jednotky o výkonu 1103 kW (1500 koní). Právě chybějící vhodné motory jsou hlavním „problémem“ programu Altay. Současná dávka 40 tanků Altay T1 získá motor od německé společnosti MTU a Altay T2 již turecký motor o stejném výkonu. Pro verzi Altay T3 se počítá s tureckým motorem o výkonu 1323 kW (1800 koní).

„Vývoj [tureckého] motoru nedokončíme v příštích 18 měsících, kdy vyrobíme první tank. Proto budeme používat motor zakoupený od našich zahraničních partnerů,“ vysvětlil Demir a dodal, že Němci nemají s dodávkami motorů problém. Připomeňme, že mezi Tureckem a Německem stále panují hluboké politické rozdíly, které začaly neúspěšným pokusem o převrat v Turecku v roce 2016. Každopádně konečným cílem je, aby všechny hlavní komponenty a mechanické celky tanku Altay vyráběl domácí turecký průmysl.

MBT Altay je tank klasické konstrukce s osádkovou věží a dělem ráže 120 mm (55 kalibrů) s manuálním nabíjením. Kanón doplňuje spřažený kulomet ráže 7,62 mm a dálkově ovládaný bojový modul s kulometem ráže 12,7 mm.

Hmotnost tanku Altay je 60 tun, obrněnec může jet rychlostí až 70 km/h a má dojezd kolem 500 km. Délka tanku je 7,3 m (s kanónem 10,3 m), šířka 3,9 m a výška 2,6 m. Posádka se skládá ze čtyř osob ‒ velitele a střelce (v pravé části věže), nabíječe (v levé části věže) a řidiče (uprostřed přední části korby).

Zdroj: Daily Sabah, Altair, DefPost
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu

Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  12:50 15.11.2018

  Rase : Ten projekt u státu z velikostí Německa z chutí investovat do armády dává smyls. danny: Ať se dívám na mapu jak se dívám, tak většina Turecka jsou hory. Tedy oblasti kde ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase : Ten projekt u státu z velikostí Německa z chutí investovat do armády dává smyls.

  danny: Ať se dívám na mapu jak se dívám, tak většina Turecka jsou hory. Tedy oblasti kde se bude špatně operovat. A je jedno jak těžkému tanku. Podnebí mají sice jiné, ale na úrovni moře na těch horách mají jiné podnební pásy.
  Ale on nikdo tam ani nikdo tady nebude posílat maximální rychlostí tanky do poslední díry. Mobilní operace se všude provádí s přihlédnutí k terénu.
  A dělat si představu o výstavbě infastruktury z jedné z nejdůležitějších dopravních křižovatek pro ekonomiku státu není asi úplně objektivní.
  A řešit Pobaltí vs CR je taky trošku mimo. Přece jen i ty Ch1/2 byli vymyšleny pro střední Evropu a její klima. Postupu až do pobaltí byl jen Scifi snem.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:01 15.11.2018

  Jirosi: Turecko problém těžších tanků muselo řešit už dávno. Sabra MK II váží 59 tun v základu, a vlastně už základní Patton měl přes 53 tun. Takže veškerá infrastruktura byla už ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Turecko problém těžších tanků muselo řešit už dávno. Sabra MK II váží 59 tun v základu, a vlastně už základní Patton měl přes 53 tun. Takže veškerá infrastruktura byla už dávno budovaná na západní tankovou školu.
  Turecko navíc v posledních dvaceti letech zažívá infrastrukturní boom, takže úplně jiná situace. Pamatuju si Istanbul a okolí v r. 91 a když to člověk srovná s dneškem, tak kromě fotek ze starého města nepoznávám nic.
  V neposlední řadě většina Turecka leží v jiných klimatických podmínkách, jiné podloží a tak. Tam prostě problémy, co mají Angláni v Pobaltí moc nepotkáš.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:27 15.11.2018

  Jirosi: když půjdeme do hlubin tureckého problému s tanky, tak můžeme začít ve stavu, kdy hodně levně pokoupili vyřazené Leopardy 2A4. Následně, si stejně jako poláci, uvědomili, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  když půjdeme do hlubin tureckého problému s tanky, tak můžeme začít ve stavu, kdy hodně levně pokoupili vyřazené Leopardy 2A4. Následně, si stejně jako poláci, uvědomili, že je ten tank docela fajn a chtějí jich víc. To ale již nebyly k mání a tendr na nákup nových dopadl blbě - byly jim nabízeny ukrajinské, ruské a mimo jiné i fungl nové Leopardy. Ty ale byly zhodnoceny jako moc drahé. Turci se tak rozhodli, že si postaví vlastní Leopard - tak vznikl projekt národního tanku - později Altay.
  Výsledek je v podstatě na podobné úrovni, jako chtěli od modernizovaný Leopardů 2A4, pro představu i na posledním IDET byl vidět model řezu věže turecké modernizace Lea (proč to přivezli nevím, ale fajn vidět). Osobně si myslím že právě Leopardu odpovídá i hmotnost Altaye a vše další.

  PavolR:
  myslím že si to vozidlo jen přidají do portfólia. Pro tureckou armádu to neníSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:08 15.11.2018

  Jirosi:
  Tak sa mi marí, že popri MBT Altay plánujú Turci zavádzať aj stredného Black Tigra, o ktorom je dnešný článok na AN.

  Jirosi:
  Tak sa mi marí, že popri MBT Altay plánujú Turci zavádzať aj stredného Black Tigra, o ktorom je dnešný článok na AN.

 • Jirosi
  10:54 15.11.2018

  .Czertik:"A co se tyka turecka a nato - kdyby nato myslelo vazne to co rika - ze ochranuje demokracii, lidska prava apod , resp ze ho tvori clenove ktere tyto idealy vyznavaji - ...Zobrazit celý příspěvek

  .Czertik:"A co se tyka turecka a nato - kdyby nato myslelo vazne to co rika - ze ochranuje demokracii, lidska prava apod , resp ze ho tvori clenove ktere tyto idealy vyznavaji - tak by turecko z nato uz vyletelo davno."

  Ale jediný dopad co by to mělo by bylo oslabeni NATO a posílení jeho nepřátel. Stačí si přečíst tenhle článek 80m Turecko kupuje 1000x tank na úrovni L2A4-5.
  A teď se zamyslete nad tím jak to vypadá v ostatních státech NATO, třeba u nás a v okolí..
  Takže vykopneme Turecko z NATO a začněme okamžitě dávat 2+% HDP na obranu, abychom měli bojeschopnou armádu. No a teď se vrátíme do reality...

  Rase: On i ten návrh z dodávaných dílů trval skoro 10.let a to měli jak píšeš podporu Korejců. Bez pořádného motoru nedosáhneš plné rychlosti a tedy nikdy nezatížíš komponenty na maximum. Tedy nedokážeš odhalit selhání.

  Celkem mně zaráží kde jsou ti zastánci lehčích tanků. Turecko si po zkušenostech z L2, vyvinulo 65t vážící srandu. A problémy z dopravou evidentně(silnice/mosty) opět nikde. Další stát co jen nesedí a nekecá a vede skutečnou válku. A je jedno jestli ji politicky schvalujeme.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:03 15.11.2018

  dany Kdyby ty domaci motory co maji k dispozici byly k necemu, tak je nemusi kupovat od nemec nebo ukrosu. A tank bez motoru v dnesni dobe neni nic jineho nez sedici terc. A ...Zobrazit celý příspěvek

  dany
  Kdyby ty domaci motory co maji k dispozici byly k necemu, tak je nemusi kupovat od nemec nebo ukrosu.
  A tank bez motoru v dnesni dobe neni nic jineho nez sedici terc.
  A pokud by pouzivaly mene vykone motory - aspon pujdou lepe znicit.

  A v cem je ta situace dnesniho turecka a tehdejsiho nemecka tak rozdilna ? Oba staty se odchylyli od demokracie smerem k diktature a oba se hlasi k minulosti kdy jejich staty ovladali daleko vetsi uzemi a vyjadruji touhu to uzemi opet dostat pod kontrolu.

  A co se tyka turecka a nato - kdyby nato myslelo vazne to co rika - ze ochranuje demokracii, lidska prava apod , resp ze ho tvori clenove ktere tyto idealy vyznavaji - tak by turecko z nato uz vyletelo davno.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:50 14.11.2018

  Jirosi: to je ale neporovnatelné, na Altayi není co by se mohlo pokazit. Nepočítám schopnost turků svařovat plechy a montovat dodané komponenty (v hodně věcech jde jen o montáž ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  to je ale neporovnatelné, na Altayi není co by se mohlo pokazit. Nepočítám schopnost turků svařovat plechy a montovat dodané komponenty (v hodně věcech jde jen o montáž dovezených dílů, zaobalených jako vlastní vývoj). Nedělejme si iluze. Turci očividně pořád můžou koupit komponenty na trhu - rusové ne, všechno chtějí / musí mít vlastní výroby. Rovněž Altay T1 je konvenční tak, v podstatě vylepšený Leopard 2A4. Korejci jim ho navrhli tak, aby byl levný, nenáročný a celkově moc nevybočoval. U T-14 je to úplně opačně, moc věcí se může pokazit a hlavně vyzkoušet - bojová hodnota je ale neporovnatelná - ve prospěch T-14 (papírově)Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:28 14.11.2018

  Pokud se bavíme o 40 kusech z MTU, tak se bavíme o stejném počtu jako u "Armaty". Tedy i tyto tanky budou muset na polygon a začít odlazovat chyby. Dětských nemocí tam bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se bavíme o 40 kusech z MTU, tak se bavíme o stejném počtu jako u "Armaty". Tedy i tyto tanky budou muset na polygon a začít odlazovat chyby. Dětských nemocí tam bude spousta.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:44 14.11.2018

  Tak MTU dělá hodně oblíbené motory a dost se používají u "národních" tanků. Příkladem můžou být tanky v licenci si je vyrábějí Korejci, Izraelci a jak jsou na tom japonci nevím. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak MTU dělá hodně oblíbené motory a dost se používají u "národních" tanků. Příkladem můžou být tanky v licenci si je vyrábějí Korejci, Izraelci a jak jsou na tom japonci nevím. Turci tak logicky chtěli právě MTU, jde ale o motory pro prvních 40 tanků, další si chtějí vyrábět sami - vlastní výroby, vývoj ale bude trvat. Ty motory jsou nabízené v pro exportní Leclerc nebo dieselový Abrams :-)
  to pokusy o získání motoru ruského, ukrajinského nebo od caterpillaru, byla očividně jen taková hra jak MTU od němců vydyndatSkrýt celý příspěvek

 • danny
  14:40 14.11.2018

  PavolR: vidíš, to mi nedošlo. Já to bral jen jako maďarskou diverzifikaci nákupů. Ti subdodavatelé pro MTU mi vůbec nedošli

  PavolR: vidíš, to mi nedošlo. Já to bral jen jako maďarskou diverzifikaci nákupů. Ti subdodavatelé pro MTU mi vůbec nedošli

 • PavolR
  13:53 14.11.2018

  Czertik: Tých motorov, čo budú dodané pre prvú 40-kusovú sériu Altayov skutočne nie je tak veľa, aby bolo kvôli tomu nutné robiť scény. Zaujímavejšie budú tie turecké. Nedávno ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Tých motorov, čo budú dodané pre prvú 40-kusovú sériu Altayov skutočne nie je tak veľa, aby bolo kvôli tomu nutné robiť scény. Zaujímavejšie budú tie turecké.
  Nedávno sa Erdogan dohodol na spolupráci v oblasti obranného priemyslu s Orbánom a pokiaľ nešlo iba o vzletné frázy, za ktorými sa ukrýva proste to, že Maďari budú nakupovať techniku od Turkov, tak by sa za tým mohla ukrývať aj prípadná spolupráca v oblasti vývoja tureckých motorov, pretože je minimálne jedna maďarská firma, ktorá je subdodávateľom pre motory MTU.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:48 14.11.2018

  Czertik: Turecko není v situaci jako Německo mezi válkami. Situace ve světě se diametrálně liší. Aktuální chování Turecka chování hitlerovského Německa nepřipomíná ani při ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: Turecko není v situaci jako Německo mezi válkami. Situace ve světě se diametrálně liší. Aktuální chování Turecka chování hitlerovského Německa nepřipomíná ani při povrchním vzdáleném pohledu. Nemám rád nadužívání historizujících paralel zvláště v případech, kdy mají pouze dehonestující, nikoli vysvětlující hodnotu. Dodávka nebo nedodávka 40 nebo 200 motorů MTU s výkonem 1300 kW ve chvíli, kdy jsou schopni vyrábět 1000 kW a na vývoji silnější varianty intenzivně pracují navíc na celkové situaci, kdy mají víc než 1000 tanků nemění vůbec nic.
  kdyby byla řeč prodeji licence na výrobu nejvýkonnější tankové munice, ok, tam to asi stojí za zamyšlení. Ale jinak Turecko nikdo nebude chtít dotlačit do vystoupení z NATO nebo cokoli jiného. Na to je moc důležité.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  11:51 14.11.2018

  jirosi Nechapu, pokud vyvoj noveho tanku i motori bezi, neni nutne jim prodavat i stary. Jo pokud by finance byly problem a tenhle prodej by to pomohl rozhybat, byla by to ...Zobrazit celý příspěvek

  jirosi
  Nechapu, pokud vyvoj noveho tanku i motori bezi, neni nutne jim prodavat i stary. Jo pokud by finance byly problem a tenhle prodej by to pomohl rozhybat, byla by to jina.
  Nebo si chtel naznacit ze evropa by jim pak mela prodavat i nove ?

  dany
  jenze krmit vlka s tim, ze az se nazere, tak mozna da pokoj, je cesta do pekla. Protoze kdyz ho budes jen krmit, tak to bude znamenat ze bude silit rychleji a o to driv te sezere.
  Lidi si taky driv mysleli ze staci hitlera nakrmit a da pokoj, proto tim ze ho krmili ukazali ze sou jeho kamaradi prece, ne ? A taky doufaly ze se umoudri.
  A jak to dopadlo vime vsichni.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:20 14.11.2018

  Czertik: to je těžké. Ten nepřítel se z Turecka vyvinout může mnohem snáz, pokud se Západ bude snažit jeho rozvoj brzdit. A nějakým okopáváním kotníků se asi dá vývoj zpomalit, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: to je těžké. Ten nepřítel se z Turecka vyvinout může mnohem snáz, pokud se Západ bude snažit jeho rozvoj brzdit. A nějakým okopáváním kotníků se asi dá vývoj zpomalit, ale že by v této fázi nebyli schopni vývoj nové pohonné jednotky dokončit, nevidím jako reálné. Maximálně trochu později a trochu víc naštvaní.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:27 13.11.2018

  Czertik: Možná to vysvětlení je prostější. Je lepší prodat jim starý motor. Když do cca 5-7 let budete mít nový? Přece jen projekt Eurotanku běží, a motor bude na světě dříve než ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: Možná to vysvětlení je prostější. Je lepší prodat jim starý motor. Když do cca 5-7 let budete mít nový? Přece jen projekt Eurotanku běží, a motor bude na světě dříve než konečný produkt.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:18 13.11.2018

  rase
  je skutecne od zapadu moudre podporovat technicky a ekonomicky rozvoj statu, ktery se muze v dohledne budcnosti stat jejich faktickym nepritelem ?

  rase
  je skutecne od zapadu moudre podporovat technicky a ekonomicky rozvoj statu, ktery se muze v dohledne budcnosti stat jejich faktickym nepritelem ?

 • Czertik
  19:14 13.11.2018

  autor " Tank Altay je pojmenován po armádním generálovi Fahrettinu Altayi, který velel pátemu sboru kavalérie během turecké války za nezávislost (1919 až 2022)." Hahaha. tak ...Zobrazit celý příspěvek

  autor
  " Tank Altay je pojmenován po armádním generálovi Fahrettinu Altayi, který velel pátemu sboru kavalérie během turecké války za nezávislost (1919 až 2022)."

  Hahaha. tak nejen ze je vjecny jak lenin, ale autor dokonce vi jak dopadne budoucnost :).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:57 13.11.2018

  PavolR: no Altay T1 má ve věži jen část munice, zbytek je vedle řidiče, úplně stejně jako třeba v Leopardu (viz obrázek). ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  no Altay T1 má ve věži jen část munice, zbytek je vedle řidiče, úplně stejně jako třeba v Leopardu (viz obrázek).

  https://content.cdntwrk.com/fi...

  Pokud chtějí 1 000 tanků, tak je docela jasné, že musí cenu držet co nejníž. Tedy nemá smysl upravitelná výška podvozku, nabíjecí automat a všelijaké vychytávky co jsou k vidění u Korejců nebo Japonců. V podstatě by to ale mohlo pomoct s exportem Altaye do spousty států. jsem zvědavý jak se mu bude dařit během tendru v Ománu - zde se střetne s K2 a Leopardem 2A7+ (nebo ještě výš)Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:42 13.11.2018

  Celkem zajímavé, nechat si tank vyvinou u jedné firmy a zadat produkci druhé.
  Když vidím tu částku, tak si snad všechny tanky nechají přezbrojit na Altay.

  Celkem zajímavé, nechat si tank vyvinou u jedné firmy a zadat produkci druhé.
  Když vidím tu částku, tak si snad všechny tanky nechají přezbrojit na Altay.

 • PavolR
  18:14 13.11.2018

  Ako písal David, M60 síce nejako ľahko modernizované majú všetky, no na úroveň SABRA iste iba 170ks. T1 nebude mať snáď muníciu v oddelenej schránke, keď je to pri T2 tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako písal David, M60 síce nejako ľahko modernizované majú všetky, no na úroveň SABRA iste iba 170ks.
  T1 nebude mať snáď muníciu v oddelenej schránke, keď je to pri T2 tak zvýraznené?
  Tých 40 motorov MTU bolo možno zakúpených už prv.
  T3 - no ak Turci nekecajú, tak pôjde o ukážku toho, ako by šlo aj L2 a spol. prerobiť na bezposádkové veže.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2