Puchov: Prozápadní Putin je ideální vůdce Rusů

Puchov: Prozápadní Putin je ideální vůdce Rusů
Vladimír Putin na výstavě Armija 2015 / Kremlin.ru (Zvětšit)

Americký magazín Defense News ve specializovaném vydání Outlook 2019 prezentoval názory světových politických a vojenských čelních představitelů o stavu světových vojensko-politických vztahů v roce 2018 s vyhlídkou na rok 2019. Za ruskou stranu své stanovisko přednesl Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CSAT (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a člen Veřejné rady ruského ministerstva obrany. Puchov svůj příspěvek nazval: Putin je vůdce stvořený pro Ruskou federaci.

Puchov ve svém příspěvku píše, že nejdůležitější letošní událostí v Ruské federaci bylo opětovné zvolení Vladimíra Putina na dalších šest let do prezidentského úřadu. Dle Puchova zvolení Putina nebylo překvapením, a to z jednoho prostého důvodu ‒ Putin jako vůdce Ruska nemá žádnou alternativu nebo konkurenta. Navíc se ruský prezident těší značné podpoře, jak mezi běžnými Rusy, tak mezi elitami, chceme-li establishmentem.

„Výsledkem je, že kurz Ruska v oblasti domácí a zahraniční politiky zůstane nezměněn po mnoho dalších let; nikdo nepochybuje o tom, že Putin zůstane v čele i po skončení jeho současného prezidentského volebního období v roce 2024. Ve skutečnosti většina Rusů vnímá, že kontinuita a stabilita je jeho hlavním úspěchem, protože pomáhal neustálému zlepšování ruské ekonomiky, prosperitě, právu a pořádku. Putin v podstatě uvedl do praxe slavnou strategii formulovanou ruským premiérem Petrem Stolypinem z počátku 20. století: ‚Dej mi 20 let klidu a nepoznáš Rusko,‘“ píše ve svém příspěvku Puchov.

Podle Puchova typický ruský volič volí Putina pro zachování klidu a stability, která je nutná pro další modernizaci země. Za Putina mělo dojít k rychlému růstu prosperity a k „impozantnímu zlepšení infrastruktury“, což se projevilo při Světovém poháru FIFA v roce 2018.

Asi nejzajímavější část textu Puchova se váže k údajně prozápadnímu směřování Putina. Putin a jeho administrativa zůstávají silným motorem ruské prozápadní modernizace. V tomto smyslu můžeme jen obdivovat odhodlání prezidenta zachovat prozápadní kurz země ‒ což je obzvláště působivé vzhledem k probíhající zahraniční konfrontaci se Západem,“ uvádí Puchov.

Přitom Putin je líčen na Západě jako „vůdce globálních protizápadních sil“, který se snaží zničit Západ a podkopat západní demokracii. Puchov však zdůrazňuje, že v ruském kontextu je Putin mohem liberálnější a prozápadnější než většina ruské veřejnosti nebo elity.

Většina ruské veřejnosti je v ekonomických otázkách více socialisticky a populisticky smýšlející, ale jsou také pro silnější a konzervativnější domácí a zahraniční politiku. „V tomto smyslu Putin ztělesňuje 200 let starý výrok Aleksandra Puškina, že ‚vláda v této zemi jsou jediní Evropané,‘“ myslí si Puchov a dodává, že díky autoritativním pravomocím Putin vykonává rozumnou a zodpovědnou finanční politiku a přijímá nepopulární opatření (pozdější odchod do důchodu).

V otázce zbrojení chce Putin údajně postupovat opatrně a minimalizovat náklady v konfrontaci se Západem ‒ například obranný rozpočet do roku 2021 se rozhodně nezvýší.

„Rusko bude i nadále pokračovat v opatrném a konzervativním programu posilování svých vojenských schopností s důrazem na postupnou technologickou modernizaci ‒ včetně pokračujícího hromadění sil rozmístěných podél hranice s Ukrajinou s cílem poskytnout Moskvě více nástrojů pro zasahování do průběhu ukrajinského konfliktu. Současně se Moskva vzdává jakéhokoli hmatatelného vojenského hromadění v evropském (severozápadním) prostoru navzdory vzájemně agresivní rétorice NATO a Ruska a rostoucí americké vojenské přítomnosti v Evropě,“ komentuje Puchov ruské vojenské ambice západním směrem.

Podle ruského autora dle přijatého nového státního vyzbrojovacího programu Putin odsunul nejvýznamnější námořní a letecké programy do poloviny 20. let 21. století, či dokonce do roku 2027 a později.

„V Sýrii se bude Putin pokoušet přeměnit vojenský úspěch ruského zásahu na politické a diplomatické zisky, ale rostoucí zapojení Spojených států do syrského konfliktu ho bude brzdit. Na rozdíl od Moskvy nemá Washington v Sýrii žádný konstruktivní program, což dává Američanům větší manévrovací prostor,“ píše Puchov.

Ruský autor se také samozřejmě dotkl probíhající konfrontace Západu s Ruskem. Podle Puchova si ruská elita údajně myslí, že v blízké budoucnosti neexistuje šance na zrušení sankcí a na politickou normalizaci vztahů se Spojenými státy.

„Nyní v Rusku panuje obecné přesvědčení, že i kdyby Moskva kapitulovala na všech klíčových frontách zahraniční politiky, nedošlo by k žádnému hmatatelnému uklidnění amerických sankcí ‒ a sankce samy o sobě by byly obhájeny jako účinný nátlakový nástroj [na Rusko],“ soudí Puchov.

Podle Puchova je tak ruská veřejnost odhodlaná podstoupit dlouhodobou konfrontaci se Západem a zvláště se Spojenými státy. Pokud však chce Rusko ustát dlouhodobou konfrontaci, musí zajistit stabilitu ekonomiky a společnosti. Rusko dokáže konfrontaci údajně ustát na dobu deseti až 15 let.

„Věří se však [v Rusku], že Západ bude postupně touto konfrontací unavený, jelikož pro ní neexistuje žádný ideologický podklad. Tato západní únava ‒ stejně jako měnící se celosvětová rovnováha moci, posílená rostoucím konfliktem mezi Čínou a USA ‒ nakonec otevře příležitost pro Moskvu dosáhnout normalizace se Západem, aniž by se vzdala jakékoliv své klíčové držby (například Krymu a ruské sféry vlivu v bývalých sovětských republikách). V očích ruského lidu je Vladimír Putin ideálním vůdcem, který dokáže vést jejich zemi během takového období konfrontace,“ uzavírá svůj článek Puchov.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Glen Grant: Putin musí napadnout Ukrajinu

„Putin musí napadnout Ukrajinu, ale ukrajinská armáda na to není připravena,“ říká penzionovaný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:30 19.03.2019

  Nazarbajev odstúpil z postu prezidenta Kazachstanu: https://svet.sme.sk/c/22079155... Tak schválne, kto asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Nazarbajev odstúpil z postu prezidenta Kazachstanu: https://svet.sme.sk/c/22079155...
  Tak schválne, kto asi prichádza do úvahy ako jeho nástupca? ;-)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:36 19.12.2018

  ...Martine... ve službě se nechlastá!! :D

  ...Martine... ve službě se nechlastá!! :D

 • danny
  12:37 19.12.2018

  Nevím, od Puchova jsem četl řadu vyjádření a analýz, a musím říct, že na mě většinou působily dost rozumně. Což ostatně platí pro většinu toho, co vypadne z CASTu. Určitě se dá ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, od Puchova jsem četl řadu vyjádření a analýz, a musím říct, že na mě většinou působily dost rozumně. Což ostatně platí pro většinu toho, co vypadne z CASTu. Určitě se dá polemizovat s některými pasážemi, jako např. Putinova nenahraditelnost a jistota, že bude pokračovat, ale jinak moc nevím, co textu vytknout. Dobře shrnuje klíčové trendy v ruské společnosti a to, jak vnímá fungování vlády.Skrýt celý příspěvek

 • theo
  06:16 19.12.2018

  No RF má takú vládu , akú si zvolili ( v skutočnosti , akú im oligarchia dovolí ) . RF je multikulty , zložitá a rozmanitá . Nedá sa ovládať mäkko a ani príliš despoticky . Vládne ...Zobrazit celý příspěvek

  No RF má takú vládu , akú si zvolili ( v skutočnosti , akú im oligarchia dovolí ) . RF je multikulty , zložitá a rozmanitá . Nedá sa ovládať mäkko a ani príliš despoticky . Vládne tu v diskusii totálna schýza . Pokiaľ sa napíše RF investuje do obrany veľa a nestavajú nemocnice atd.
  A tí istí v zápätí napíšu - nevyrába dosť ako USA atd . Páni nezabúdajte , že USA(FED)vyberá výpalné po celom svete , tlačením
  toaletného papiera USD . A dokonca im to výpalné platia aj RF .
  No áno je to najsilnejšia ekonomika , ale za cenu prispievania
  dolára ako svetovej meny a neustáleho požičiavania USA .
  Pre RF je dôležité jadrové odstrašenie , tam musia ísť prostriedky .
  Na ostatné projekty , len z mierou , aby si veľmi neublížili po ekonomickej stránke . A porovnávať obdobie Jelcina s Putinom .
  Mladí a sebavedomí by si mali uvedomiť , že za Jelcina bolo všetko
  riadené za pomoci pracovníkov z USA . Všetky organizácie mali pridelených svojich ľudí a dokonca aj v závodoch na výrobu
  jadrových zbraní mali USA svojho človeka . Bol to len východný protektorát západných mocností . Bezbrehá rozkrádačka ľudí
  z jedným pôvodom . Z nástupom Putina ako skôr potopením
  ponorky Kursk sa Putinovi trocha rozviazali ruky . Niektoré podniky
  prešli pod správu štátu atd. Áno len tých nepohodlných oligarchov.
  Začali sa platiť aj dane , či už z ťažby atd. A hlavne si začala RF
  plniť povinnosti voči svojim občanom ( dostali vyplácané dôchodky) atd . Áno RF je oligarchia . Áno oligarchovia odrbávajú
  štát na všetkom čo môžu . Kto im nainštaloval tvrdý kapitalizmus .
  To že západu vonia kapitál ukradnutý z RF a ešte dávajú azyl kdejakému zlodejovi čo ušiel je fakt , jediná podmienka je nadávať
  na RF a Putina .
  Jednoducho čokoľvek sa tu napíše o RF , je zdrojom nehasnúcich diskusií . Kde rusofóbovia onanujú nad každým nedostatkom RF .
  Ja osobne by som nikdy nechcel žiť v RF , nakoľko je to čistá
  multikulty a národné cítenie je potláčané . Vyzdvihované je len
  vlastenectvo k multikulty RF.
  Sami sa pozrime , čo sa vyrába na našom skvelom západe , keď
  toľko kritizujeme RF . Skúste si kúpiť nejakú elektroniku , výrobok
  z plastu , skla , textilu atd. aby to nebolo vyrobené v číne .
  No a my V4 , sme otroci pre nemecké a globalistické firmy so šťastím nie za minimálne mzdy . Máme sa super , ovládajú nás
  médiá a 3 sektor . A vlastne prežívame hospodársky zázrak a
  pachtíme za mamonom konzumu , ničíme prírodu atd.
  Hlavne si na splátky kúpiť nový Apple ....... .
  O RF sa dá napísať čokoľvek a ľudia s nenávisťou v mysliach aj tak
  zahltia diskusiu nenávisťou a zlobou.
  Uvedomte si , že žiaden vládca nie je všemocný a môže robiť len
  to , čo mu muži v pozadí dovolia ak nechce byť 2m hlboko alebo
  v mauzóleu.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
   12:43 19.12.2018

   "Sami sa pozrime , čo sa vyrába na našom skvelom západe , keď toľko kritizujeme RF . Skúste si kúpiť nejakú elektroniku , výrobok z plastu , skla , textilu atd. aby to nebolo ...Zobrazit celý příspěvek

   "Sami sa pozrime , čo sa vyrába na našom skvelom západe , keď
   toľko kritizujeme RF . Skúste si kúpiť nejakú elektroniku , výrobok
   z plastu , skla , textilu atd. aby to nebolo vyrobené v číne ."

   Čína je jen montovnou. Neznám západní firmu, která by tam přesunula i vývoj. Proto taky tak kradou patenty, proto chtějí kupovat západní firmy (Volvo nebo Kuka budiž příkladem). Ostatně nemusíme chodit moc daleko. Preciose ukradli technologii pokovování skla, která byla revoluční. Pak to začali v Číně dělat o polovinu levněji a u nás museli zavřít fabriky. Dodnes z toho ta firma není úplně venku. Každopádně myšlenka, že vše je z Číny je... no věřit tomu může jen blázen.

   Mimochodem, Německo opět zpřísňuje pravidla pro převzetí podílů ve strategických firmách vlastníky mimo země EU (čti Čína). Novela zákona o zahraničním obchodě povolí německé vládě, aby dohlížela na prodej podílů ve strategických podnicích do zemí mimo EU již ve výši 10 %. Doposud byla hranice stanovena na 25 %. Pravidlo se bude vztahovat na společnosti "důležité pro národní bezpečnost", které jsou klíčové pro německou obranu nebo "kriticky důležitou infrastrukturu", včetně řady technologických a energetických firem, ale také velkých výrobců potravin.
   https://www.thelocal.de/201812... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:54 19.12.2018

   "A tí istí v zápätí napíšu - nevyrába dosť ako USA atd . Páni nezabúdajte , že USA(FED)vyberá výpalné po celom svete , tlačením toaletného papiera USD . " FED přestal tisknout v ...Zobrazit celý příspěvek

   "A tí istí v zápätí napíšu - nevyrába dosť ako USA atd . Páni nezabúdajte , že USA(FED)vyberá výpalné po celom svete , tlačením
   toaletného papiera USD . "

   FED přestal tisknout v roce 2014. Je konec roku 2018, to už si mohl zaznamenat.Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  05:05 19.12.2018

  Jedine spolupraca nam da sancu stastne zit .)
  a tento nadherny svet 14 935 jadrovych zbrani.) nepouzit.) a hura domov.)

  Jedine spolupraca nam da sancu stastne zit .)
  a tento nadherny svet 14 935 jadrovych zbrani.) nepouzit.) a hura domov.)

  • Czertik
   20:52 19.12.2018

   Ano, spoluprace nam dava nadeji stastne zit.
   To co predvadi putin na ukrajine od 2014 ale spoluprace neni.

   Ano, spoluprace nam dava nadeji stastne zit.
   To co predvadi putin na ukrajine od 2014 ale spoluprace neni.

 • SKmartinTO
  04:50 19.12.2018

  A na tomto skutocne zalezi a kto chce nech pozre o com je tento svet .) https://m.youtube.com/watch?v=... Ja viem od veci ale rano .) obloha jasa a ja sa nebojim ...Zobrazit celý příspěvek

  A na tomto skutocne zalezi a kto chce nech pozre o com je tento svet .)

  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Ja viem od veci ale rano .) obloha jasa a ja sa nebojim povedat ze sa na tie sviatky co nas cakaju tesim a Rusa mam rad aj ked viem ze uz som NATO.)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   17:39 19.12.2018

   ...to jste tam měli dědu Mráze, nebo mě šálí zrak?

   ...to jste tam měli dědu Mráze, nebo mě šálí zrak?

 • SKmartinTO
  04:36 19.12.2018

  Priatelia.) nocna , ocakavat akciu je radost a ja stojim pred hangarom.) nase migy tu ticho stoja , majestatne ocakavajuc akciu, citam a mam radost, Vazeny .)Putin je Rusko a ...Zobrazit celý příspěvek

  Priatelia.) nocna , ocakavat akciu je radost a ja stojim pred hangarom.) nase migy tu ticho stoja , majestatne ocakavajuc akciu, citam a mam radost, Vazeny .)Putin je Rusko a rusko to je ...) kto ho nezazil, nevie co hovory ci pise, Rusko to je radost i zlost nadej i sklamanie to je nas odraz mozno uz stary ale NAS.)vary my czechoslovaci zabudame na otca Masaryka a jeho Slovan jest slovanovy blizej co by iny narod dal za tu druznost i krasu nasho naroda? A co by z nas bolo bez Stefanika a jeho ceskoslovenskych slobodnych jednotiek na sybiri.hnus co sa vola Tyso a Heydrych ta ich slobodna a pre vojaka potupa 68 to je to sklamanie a skutocny pohlad na vec .) Sme samy alebo je Slovanstvo skutocne a bratstvo nas Slovakov Cechov Poliakov Bielorusov Ukraincov Rusov Slovincov Srbov je len o jazyku? Co su to tie cisla?zlate rezervy a HDP a ci rusom dobre ci zle je?otvorene nepriatelstvo namiesto spoluprace a kto ma silnejsie zbrane a viac nenavidi zivot. Pre vojaka je len jedna cesta a ochranuj boh duse ktore skrizia tuto cestu a poslanie, chranit nase deti zeny otcov a matky, a preco teraz rusa boja sa moji bratia v zbrani ? Lebo Donbas a Mariupol(manevre 08 boly ukazkou spoluprace NATO a Ruska)otriasa sa v zakladoch ked brat chce brata zabit pre co? ...? Preco..? Rusom tak ako nam je pocuvame ako sa mame dobre jen nieje vidiet v zivote skutocnom .) mame dobre cisla bubeme sa mat dobre .) ale pockat musime.) rusy na PAKFA a my na F 16 a potom bude rovnovaha .) a vsetko bude .) aj hospodarsky rast aj menej mrtvych na donbase dokonca aj Vladimirovic povie uz STACI.)Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
   10:58 19.12.2018

   Ach, prekásna je tvoja reč, jak staroslovienčina zneje nám. No skôr to bude chabý pokus, zahrať sa tu na Slováka. Skús brat môj, Slovan v zbrani, dajaký iný prekladač. Bo tento ...Zobrazit celý příspěvek

   Ach, prekásna je tvoja reč, jak staroslovienčina zneje nám. No skôr to bude chabý pokus, zahrať sa tu na Slováka.
   Skús brat môj, Slovan v zbrani, dajaký iný prekladač. Bo tento nie je príliš vydarený a pôsobí sťa verše z Proglasu. :-)Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:42 19.12.2018

  Dušana berte s rezervou.. Najlepšie je na neho nereagovať. Oni sa stratia.

  Dušana berte s rezervou.. Najlepšie je na neho nereagovať. Oni sa stratia.

  • Luky
   11:34 19.12.2018

   braťaveďsaoniduškostratia?

   braťaveďsaoniduškostratia?

 • analytic
  23:39 18.12.2018

  V zásadě platí, že každá země má vládu, kterou si zaslouží. Každá musí projít testem historie. Historii píšou vítězové. Jak sami sebe a druhé dnes vidíme “my” nebo “oni” je jen ...Zobrazit celý příspěvek

  V zásadě platí, že každá země má vládu, kterou si zaslouží. Každá musí projít testem historie. Historii píšou vítězové. Jak sami sebe a druhé dnes vidíme “my” nebo “oni” je jen okénko v běžícím filmu. Filmu, který se dosud vyvíjel tak, že ti, kteří vládli násilím, zastrašováním, vyhrožovanim nebo na základě výlučně ideologie a nebyli sami schopni akceptovat neudržitelnost takové formy vládnutí, byli poraženi. Prodlužování takové formy vládnutí po jistou dobu lze, např. pokud je možné základní potřeby vlastního obyvatelstvo zajistit prodejem jeho nerostného bohatství nebo trochou zpolitizované mytologie, anebo vytvořením ideologie zcela nové, nejlépe však opět tzv. univerzální, globální, všelidské, ale opravdu humánní, i kdyby to mělo zahubit vlastní civilizaci.Skrýt celý příspěvek

  • rasto123
   00:33 19.12.2018

   Analytic, máte pravdu Váš príspevok sa hodí na USA, Rím, Egypt, ..

   Analytic, máte pravdu Váš príspevok sa hodí na USA, Rím, Egypt, ..

 • Czertik
  21:10 18.12.2018

  Jak vidim, tak v rusku se stale nic nezmenilo - stale povine obdivne clanky na jejich vudce, byt vsichni vedi ze sou to blaboly.

  Jak vidim, tak v rusku se stale nic nezmenilo - stale povine obdivne clanky na jejich vudce, byt vsichni vedi ze sou to blaboly.

  • rasto123
   00:26 19.12.2018

   V Rusku vychádza xxxx násobne viac novín ako v ČR a SR. A to by som Vám prial čítať ich internet. Tam sa rieši všetko. Fakt všetko.

   V Rusku vychádza xxxx násobne viac novín ako v ČR a SR. A to by som Vám prial čítať ich internet. Tam sa rieši všetko. Fakt všetko.

 • dusan
  18:58 18.12.2018

  Toto je základný problém Ruska: https://ekonomika.sme.sk/c/220... Export energetických surovín tvorí 67 ...Zobrazit celý příspěvek

  Toto je základný problém Ruska:
  https://ekonomika.sme.sk/c/220...

  Export energetických surovín tvorí 67 % finančného exportu Ruska. Ale to nie je všetko. V Rusku na vnútornom trhu nie sú svetové ceny a ruský energetický sektor tak masívne dotuje nie len súkromné a štátne podniky, ale i štátnu správu, samosprávy a obyvateľov. Čiže i export je do značnej časti umožnený nižšími cenami produktov pre nízke ceny vstupných energií. Ináč povedané, ruská ekonomika je ešte viac závislá od exportu surovín ako sú "tabuľkové" čísla ...

  Preto ruskí ťažiari ťažia všetko čo sa dá a maximalizujú ťažbu, lebo Rusko je na tom životne závislé. Blbé pre Rusov je to, že sa do tejto "súťaže" zapojil agresívny americký súkromný biznis, ktorý rýchlo rastie. Pre vyššie ťažobné náklady nie je tak ziskový ako ruský ... ale on neživý USA .... naopak, poklesom cien ropy získava celá americká ekonomika, ruská stráca ...

  Nie je náhoda, že najzaostalejšie diktatúry prežili len preto, že mali bezprácny zdroj ziskov - štáty perzkého zálivu sú najkriklavejším prípadom.

  PS. Ruské zlaté rezervy tvoria cca 5 % tvorby HDP Ruska ročne a preto sú z ekonomického hľadiska nepodstatné .... podstatné sú iba ako likvidné platidlo. Brať to ako nejaký veľkolepý "úspech" je trošku úsmevné ...Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   19:17 18.12.2018

   dusan Ruské zlaté rezervy rostou ... pokud bude pokračovat tento trend tak zanedlouho předstihnou Francii a možná časem i Němcko.. ...Zobrazit celý příspěvek

   dusan Ruské zlaté rezervy rostou ... pokud bude pokračovat tento trend tak zanedlouho předstihnou Francii a možná časem i Němcko..
   https://img3.kurzy.cz/zpravy/o...

   co se týče např. ropy tak její cena vyla na začátku roku 2016 28 USD za barel a Rusko to přežilo .. teď se motá okolo 60 USD .... když byla ještě nedávno okolo 85 USD tak i Putin říkal, že je moc vysoko.. :)

   Putin se shodl s Trumpem. Cena ropy je prý moc vysoko
   Více na https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:14 18.12.2018

    givicz: "dusan Ruské zlaté rezervy rostou ... pokud bude pokračovat tento trend tak zanedlouho předstihnou Francii a možná časem i Němcko.. " A jaký to má přínos pro budoucnost ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz: "dusan Ruské zlaté rezervy rostou ... pokud bude pokračovat tento trend tak zanedlouho předstihnou Francii a možná časem i Němcko.. "

    A jaký to má přínos pro budoucnost pro Ruské hospodářství, třeba ve srovnání z investicí do zdravotnictví, školství, silnic, atd?Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     20:35 18.12.2018

     Jirosi ty jsi jako Ruští komunisté... ti také nadávají proč to Putin rve do zlata a rezerv proč to nerozpustí v ekonomice..... já myslím, že je to dobrá strategie, která se projeví ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi ty jsi jako Ruští komunisté... ti také nadávají proč to Putin rve do zlata a rezerv proč to nerozpustí v ekonomice..... já myslím, že je to dobrá strategie, která se projeví časem... (a v době krize se ukáže nejvíc)

     Jinak nevím kde bereš, že se v Rusku nestaví silnice, železnice, nemocnice ??? staví se tam jak o život ... viděl jsem nař. data kolik peněz z federálního rozpočtu teče jenom na Krym (za Ukrajiny se o tom Krymčanům ani nesnilo) namátkou nový most, nové letiště, nová dálnice Tavrida, nové eletrárny atp.... to stejné Moskva ale i okolí staví se nové federální dálnice... problém možná trošku je, že Ruskou je největší země na světě tak to možná není vidět všude...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:58 18.12.2018

     To by to zlato v krizi museli prodat, jenže neprodají... Nevím kde bereš to co mi vyčítáš... Kdyby Putin neukradl Krym nemusel by tam investovat, mohl ušetřit prostředky, stejně ...Zobrazit celý příspěvek

     To by to zlato v krizi museli prodat, jenže neprodají...
     Nevím kde bereš to co mi vyčítáš...
     Kdyby Putin neukradl Krym nemusel by tam investovat, mohl ušetřit prostředky, stejně jako ty co cpe do zlata. A ty investovat do rozvoje a růstu domácí ekonomiky. Rusko je velká země, to že někde staví neznamená že nepotřebují stavět i jinde. Stejně tak postavit nemocnici je jedna věc, zajistit v ní dostupnou péči je úplně jiná a podstatně nákladnější.
     Prostě jen důkazy vyhazovaní peněz občanů Federace. Skutečný stav těchto zbytečných investic ukazuje to, že byl nucen po takové době přistoupit k reformě penzí.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:17 18.12.2018

     Příklad. Dříve se stavělo i 100km dálnic za rok v CR... Ty se tu snažíš obhajovat akt, kdy by jsme obsadily Slovensko a místo těch 100km v CR, jsme postavily 50km na Slovensku a v ...Zobrazit celý příspěvek

     Příklad. Dříve se stavělo i 100km dálnic za rok v CR...
     Ty se tu snažíš obhajovat akt, kdy by jsme obsadily Slovensko a místo těch 100km v CR, jsme postavily 50km na Slovensku a v CR jen 40km a místo těch 10km koupily zlato.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     22:02 18.12.2018

     givitz Lool, to jak popisujes ty investice do krymu. Uvedomujes si, ze bez nich by tamnejsi obyvatele doslova zrali travu a hlinu ? Nove silnice stavet musi, protoze ty puvodni ...Zobrazit celý příspěvek

     givitz
     Lool, to jak popisujes ty investice do krymu. Uvedomujes si, ze bez nich by tamnejsi obyvatele doslova zrali travu a hlinu ?
     Nove silnice stavet musi, protoze ty puvodni nebyly stavene na propojeni s ruskem pres most, ale s ukrajinou pres zem (dnes uzavrene).
     To same s elektrarnamy - nove stavet musi, jinak by na krymu nebyla elektrika - z ukrajiny uz zadna netece, a z ruska by to bylo hodne neefektivni.
     Nova lestiste ? Kde ? to co tam meli, stale stoji..a z mezinarodniho statusu bylo degradovano na ruske vnitrostatni.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      16:12 19.12.2018

      Czertik po znovupřipojení Krymu k Rusku tam mají cca dvojnásobné platy jako na Ukrajině.... po zprovoznění mostu na Krym se rapidně zlepšilo zásobování, kdy po zprovoznění ...Zobrazit celý příspěvek

      Czertik po znovupřipojení Krymu k Rusku tam mají cca dvojnásobné platy jako na Ukrajině.... po zprovoznění mostu na Krym se rapidně zlepšilo zásobování, kdy po zprovoznění železničního spojení ke kterému má dojít na začátku roku 2019 se zásobováním problémy nebudou žádné...

      stavba nového medicínského centra na Krymu :
      https://www.youtube.com/watch?...

      nové letiště na Krymu
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:31 19.12.2018

      Givitz - Ja nevim, ty ses propagandista, ses placeny z troli farmy, nebo si proste jen zaslepenec ? Ano, je sice púapirove hezke ze maji 2x vetsi plat...realne si kvuli inflaci a ...Zobrazit celý příspěvek

      Givitz - Ja nevim, ty ses propagandista, ses placeny z troli farmy, nebo si proste jen zaslepenec ?
      Ano, je sice púapirove hezke ze maji 2x vetsi plat...realne si kvuli inflaci a padu rublu muzou koupit zhruba tolik kolik pred padem, neceho dokonce min.
      Ano po dostaveni mostu se zlepsilo zasobovani...ve sroovnani se situaci PO ruske okupaci krymu, ale ne PRED.
      Co z toho nechapes ? Kdyz ja to vztahuji hlavne k te situaci pred.

      Ano, nove medicinske centrum oceni...ale co jako ? Kdyz postavi/opravi v cesku nemocnici tak mam byt z toho utrzeny z retezu ? A ne to brat jako povinost statu starat se o sve obcany ?

      A ne, to letiste SKUTECNE neni nove, maximalne tak muze byt opravene.
      Jinak text k nemu.
      Simferopol International Airport (Russian: Международный аэропорт "Симферополь", Mezhdunarodnyy aeroport "Simferopol’"; Ukrainian: Міжнародний аеропорт "Сімферополь", Mizhnarodnyy aeroport "Simferopol’"; Crimean Tatar: Aqmescit Halqara Ava Limanı, Акъмесджит Халкъара Ава Лиманы; (IATA: SIP) (Russian AIP: URFF, УРФФ [1]) is an airport in Simferopol, de facto the capital of the Republic of Crimea. It was built in 1936. The airport has one international terminal and one domestic terminal. On 14 May 2015, the Verkhovna Rada of Ukraine (which de facto has no control over the airport) voted to rename it to Amet-khan Sultan International Airport, in memory of Amet-khan Sultan.[2] Another airport named after Amet-khan Sultan is Uytash Airport located in Makhachkala, Russia.

      Since the annexation of Crimea by the Russian Federation in 2014, the airport is only used for flights to and from Russia.

      A skutecne povivej se na datum kdy bylo zalozeno - jinak ti ho sem napisu,kdybys ho prehledl. Je to 1936. Ne 2014 ci po.
      Cili skutecne kde je to nove letiste ?Skrýt celý příspěvek

     • danny
      13:39 20.12.2018

      Givitz: k těm platům jen pár drobných poznámek. Lidi na Krymu sice vědí, že mají vyšší platy, než na Ukrajině, a že proti vývoji tam se jejich situace zlepšila. Ale subjektivně to ...Zobrazit celý příspěvek

      Givitz: k těm platům jen pár drobných poznámek. Lidi na Krymu sice vědí, že mají vyšší platy, než na Ukrajině, a že proti vývoji tam se jejich situace zlepšila. Ale subjektivně to nevnímají jako velkou výhru. Velmi často jsem od nich slyšel vyjádření typu: " za Ukrajiny jsem jezdil pracovat do Ruska. Když jsem vydělal 1000 rublů, koupil jsem za ně 300 hřiven. A za ty jsem koupil 12 lahví vodky. Teď? Za 1000 rublů dostanu tak 4 láhve vodky. Takže se teď mám vlastně hůř."Skrýt celý příspěvek

    • rasto123
     00:37 19.12.2018

     A máte info o ich investíciách do týchto oblastí ?

     A máte info o ich investíciách do týchto oblastí ?

   • danny
    11:00 19.12.2018

    Czertik: ve svém příspěvku máš spoustu nepřesností. Silnice spojující Krym s ruskou pevninou byla. V Kerči byl vždy velmi vytížený trajektový přístav, přes který proudil velký ...Zobrazit celý příspěvek

    Czertik: ve svém příspěvku máš spoustu nepřesností. Silnice spojující Krym s ruskou pevninou byla. V Kerči byl vždy velmi vytížený trajektový přístav, přes který proudil velký objem dopravy. Ale do Simferopolu vedla úzká okreska. Jediná čtyřproudovka postavená za Ukrajiny byla část silnice Simferopol - Jalta a pak ještě výpadovka s kusem okruhu u Sevastopolu. Ke konci roku otevřou dálnici Kerč-Simferopol a do konce příštího ještě Simf - Sevastopol.
    Elektrika se částečně z Ruska tahá - podmořský kabel a další dva vedou přes most, jestli si dobře pamatuju. Ty elektrárny staví u Sevastopolu.
    Nové letiště je vidět i na google maps, jinak ten terminál je moc příjemně a moderně koncipovaný, včetně rychlého odbavení. V interiéru se hodně pracuje se zelení. Překvapila mě kvalita materiálů, zpracování a hlavně samotného návrhu. Tady je pár fotek: https://www.rt.com/business/42...
    Jinak co mě překvapilo, tak vidíš všude nově založené ovocné sady, vinice, kravíny, mlékárny atd..., menší farmy a potravinářské podniky. Vypadá to, že Rus hodně tlačí na lokální produkci, aby se nemuselo všechno dovážet.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     20:45 19.12.2018

     No, pokud cesta na pevinu byla stale otevrena - z ceho teda vznikly ony zasobovaci problemy ? To ze ukrosu nebyla 4 prodovka vsude, nic neznamena - nikde zadne zasobovaci problemy ...Zobrazit celý příspěvek

     No, pokud cesta na pevinu byla stale otevrena - z ceho teda vznikly ony zasobovaci problemy ?
     To ze ukrosu nebyla 4 prodovka vsude, nic neznamena - nikde zadne zasobovaci problemy nebyly a pro dopravu staci i okresky.
     Staci se podivat na cesko kolik stovek km dalnic mu stale chyby, nebo i na samotne rusko, ktere ma dalnicni dluh jeste vyssi nez cesko.
     Jiste ze se elektrika taha z ruska - z kama jinama by se mela tahat ? :)

     A ano, mrk sem se na gugle mapy a skutecne, o kousek severneji vyrostlo nove letiste, otazka je k cemu :). Proc radsi nerozsirili existujici.

     A ano, jiste rusove hodne podporuji mistni vyrobu, protoze import ze zapadu se hodne prodrazil po padu rublu, pripadne je dana vec na sankcnim listu :).Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      09:10 20.12.2018

      Czertik upozorňuji, že to letiště (přesněji ta megahala) je opravdu fungl nová postavená až po opětovném připojení Krymu k Ruské federaci... jestli budeš mít zájem dám sem videa co ...Zobrazit celý příspěvek

      Czertik upozorňuji, že to letiště (přesněji ta megahala) je opravdu fungl nová postavená až po opětovném připojení Krymu k Ruské federaci... jestli budeš mít zájem dám sem videa co se tam v současné době staví nové ... je toho opravdu hodně .. jak jsem již psal dříve Rusové tam peníze z federálního rozpočtu cpou horem dolem, kdy předpokládám, že to na Krymu bude výstavní stejně jako v nedalekém Soči, kde se konala olympiáda...

      Dále upozorňuji, že stejně jak klesl kurz rublu po Majdanu klesl i kurz hřivny a to dost výrazně...
      https://www.kurzy.cz/kurzy-men...

      můžeš maximálně operovat s tím, že na Krymu dražší zboží ... nicméně jak se zlepšuje zásobování a spustí se železniční spojení s pevninou tak se to uvede do normálu.... nicméně v globálu jsou na tom na Krymu lépe..Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:57 20.12.2018

      Czertik: nepíšu blbosti opsané z propagandistických článků, byl jsem se tam před dvěma měsíci podívat. Zásobovací problémy od otevření mostu nejsou. Dodávky vody i elektřiny jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Czertik: nepíšu blbosti opsané z propagandistických článků, byl jsem se tam před dvěma měsíci podívat. Zásobovací problémy od otevření mostu nejsou. Dodávky vody i elektřiny jsou stabilní, žádné výpadky. Z čeho vznikly po uzavření hranice zásobovací problémy víš, takže to nemá smysl rozepisovat.
      Naprostá většina infrastruktury na Krymu je v naprosto tragickém stavu. Místní tvrdili, a bylo to velmi viditelné, že poslední investice proběhly za SSSR a pak až po anexi. Mezi tím se látalo jen to nejnutnější. Např. když byla díla v hlavním tahu tak velká, že autobusy museli jezdit po poli, přivezli pár chlapů, aby to zaházeli štěrkem. Každý, s kým jsem se bavil na téma hodnocení současného stavu, tak básnil o tom, jak se konečně dá jezdit po silnicích, že svítí světlo, že funguje zdravotnictví.
      To staré letiště bylo v tak tragickém stavu, že by oprava stála víc, než stavba nového. Tak se nechalo jako nouzovka. Vzhledem k tomu, že kolem rostou logistické a výrobní areály, takže s ním jsou asi nějaké plány. jinak letiště bylo docela vytížené, čilý provoz, žádné dva lety denně.
      Ty okresky by teoreticky stačily, ale jsou fakt uzounké, rozbité krajnice atd... a vzhledem ke značné zastaralosti vozového parku pak kuckající Tavrija nebo dýchavičný kamion dokáže totálně zablokovat dopravu. Takže ty dálnice nejsou mimo a fakt znamenají významný posun.
      Samozřejmě, že podporou místní výroby subvenují výpadek importu. Jen mě překvapilo, jak rychle se to povedlo. Potravinářských výrobků bylo všude dost, ceny slušné a kvalita uspokojivá (salámy atd... bych ale hodnotil hůř, než u nás).

      Givicz: hele, to nadšení bych zase krotil. Určitě, investují. Ale žádné cpaní peněz horem dolem se nekoná. Nezaznamenal jsem tam žádnou výstavní skříň (ano, na terminál byl udělán pěkný architektonický návrh). Spíš je vidět, že se každý rubl třikrát obrátí v ruce a investice tečou velmi rozvážně přesně podle priorit. Dopravní a energetická infrastruktura, zdravotnictví, produkce potravin. Jo, všechny nádraží zrekonstruované, ale i z úřadů padala omítka. Krym fakt vypadá hrozně chudě, vyjma Jalty a Sevastopolu. Venkov hodně připomíná chudé oblasti v Rumunsku, Bulharsku nebo Makedonii.
      Potraviny byly v obchodech levnější, než v Moskvě.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:00 18.12.2018

  "Většina ruské veřejnosti je v ekonomických otázkách více socialisticky a populisticky smýšlející, ale jsou také pro silnější a konzervativnější domácí a zahraniční politiku. „V ...Zobrazit celý příspěvek

  "Většina ruské veřejnosti je v ekonomických otázkách více socialisticky a populisticky smýšlející, ale jsou také pro silnější a konzervativnější domácí a zahraniční politiku. „V tomto smyslu Putin ztělesňuje 200 let starý výrok Aleksandra Puškina, že ‚vláda v této zemi jsou jediní Evropané,‘“ myslí si Puchov a dodává, že díky autoritativním pravomocím Putin vykonává rozumnou a zodpovědnou finanční politiku a přijímá nepopulární opatření (pozdější odchod do důchodu)."

  To je celkem výkon jedna reforma za 20.let. To ten západ doženou... hmm nikdy?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:22 18.12.2018

   Nemusíte jen mínusovat, klidně můžete připsat další ekonomické reformy co proběhli v Ruské federaci...

   Nemusíte jen mínusovat, klidně můžete připsat další ekonomické reformy co proběhli v Ruské federaci...

   • StandaBlabol
    20:39 18.12.2018

    Trochu jim křivdíš. Putin ještě snížil spotřební daň na alkohol.:)

    Trochu jim křivdíš. Putin ještě snížil spotřební daň na alkohol.:)

 • PavolR
  16:53 18.12.2018

  Oprášený obstarožný mýtus o prozápadnom Putinovi a ostatných, čo sú horší, než on. :-D Putin je proputinovský a jedným z pilierov jeho moci je zdanie schopnosti byť rovným Západu ...Zobrazit celý příspěvek

  Oprášený obstarožný mýtus o prozápadnom Putinovi a ostatných, čo sú horší, než on. :-D Putin je proputinovský a jedným z pilierov jeho moci je zdanie schopnosti byť rovným Západu aj za cenu konfrontácie, ktorá sa mu vymkla spod kontroly.
  K tomu mýtus o 20 rokoch na prebudovania Ruska, ktoré Putin nikdy nemal a už ani mať nebude - od 2012 začalo Rusko stagnovať a od 2014 už iba sankcie a permanentný konflikt. Nadejať sa, že to Západ omrzí je naivné - doteraz každý z "našich nepriateľov", čo v to dúfal, padol na hubu a ani teraz to nebude inak.
  Že proti Rusom nemáme ideológiu? A oni proti nám snáď áno? :-pSkrýt celý příspěvek

  • givicz
   17:05 18.12.2018

   PavoIR, že nevidíš, že je západ v úpadku za to nemohu ... jenom se podívej jak se bohatsví přelévá do Asie co se děje ve Francii, jaké probléme má západní Evropa s integrací ...Zobrazit celý příspěvek

   PavoIR, že nevidíš, že je západ v úpadku za to nemohu ... jenom se podívej jak se bohatsví přelévá do Asie co se děje ve Francii, jaké probléme má západní Evropa s integrací imigrantu hlavně z muslimských zemí, jaká je zadluženost západu a jak roste, jak v současné době funguje Brusel a jaké nařízení z nich vypadávají ... a to máme před sebou ekonomickou krizi, která možná vypukne již v roce 2019... opravdu nic pěkného....Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:45 18.12.2018

    Takéto a podobné prognózy a reči idú prakticky v kuse už asi 150-200 rokov. :-) Ale vieš, čo je skutočne zaujímavé - prakticky všetko, čo bolo takto predpovedané Západu, sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Takéto a podobné prognózy a reči idú prakticky v kuse už asi 150-200 rokov. :-)
    Ale vieš, čo je skutočne zaujímavé - prakticky všetko, čo bolo takto predpovedané Západu, sa nakoniec stalo v Rusku. :-DSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:54 18.12.2018

     Vidíš na to sem zapomněl, že ten krachující západ funguje kapitalisticky 400+let....

     Vidíš na to sem zapomněl, že ten krachující západ funguje kapitalisticky 400+let....

    • givicz
     18:24 18.12.2018

     tady se velice často zapomíná, že v Rusku je kapitalismus... dokonce tvrdší jako je dnes v západní Evropě... problém je, že USA a EU žijí hezkých pár let na dluh ....

     tady se velice často zapomíná, že v Rusku je kapitalismus... dokonce tvrdší jako je dnes v západní Evropě... problém je, že USA a EU žijí hezkých pár let na dluh ....

     • PavolR
      17:07 19.12.2018

      Aj za cára bol tvrdý kapitalizmus a vieme, ako to dopadlo. ;-)

      Aj za cára bol tvrdý kapitalizmus a vieme, ako to dopadlo. ;-)

    • Jirosi
     18:50 18.12.2018

     USA žijí na dluh protože každých pár let jako jiné státy nezkrachují. https://www.finance.cz/494806-... Překvapivě většina firem jede taky na dluh a nikomu to ...Zobrazit celý příspěvek

     USA žijí na dluh protože každých pár let jako jiné státy nezkrachují.
     https://www.finance.cz/494806-...

     Překvapivě většina firem jede taky na dluh a nikomu to nevadí.
     Možná by bylo lepší místo psaní sem, kdyby ses podíval jak funguje tržní ekonomika.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     09:13 20.12.2018

     Zachraň se, kdo můžeš. Bývalý šéf Fed varuje před kolapsem na burze Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

     Zachraň se, kdo můžeš. Bývalý šéf Fed varuje před kolapsem na burze
     Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/bur... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:53 18.12.2018

    A co nenormálního se děje ve Francii? Tam snad byli vždy demonstrace naprosto normální. Více než co vydává Brusel by tě mělo děsit co vydává parlament(vláda) za to, že to vydal ...Zobrazit celý příspěvek

    A co nenormálního se děje ve Francii? Tam snad byli vždy demonstrace naprosto normální.
    Více než co vydává Brusel by tě mělo děsit co vydává parlament(vláda) za to, že to vydal Brusel.
    Jsou tu lidé co straší tím, že krize na "Západě", v Evropě přijde zítra. Ale ti už to vykládají 10.let. A karavana jede dál.

    A kdo myslíš, že bude první trpět krizí v Evropě? Nebudou to náhodou výrobci zbytečností z Asie?

    My, tu máme taky neintegrující se menšinu a kde je problém?
    Uvědom si, že vše čeho se bojíš na "západě" je v Rusku asi na 10x horší úrovni. Jen se o tom mlčí. A to tu pěješ chválu jak jsou na tom super.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     18:52 18.12.2018

     od začátku poslední krize uplynulo již 10 let ... už i renomovaní ekonomové upozorňují, že jsem na prahu další krize, která díky zadluženosti západu (ale i domácností) bude horší ...Zobrazit celý příspěvek

     od začátku poslední krize uplynulo již 10 let ... už i renomovaní ekonomové upozorňují, že jsem na prahu další krize, která díky zadluženosti západu (ale i domácností) bude horší jako ta z roku 2009 .... radost z toho nemám jelikož to nejvíce odskáčou obyčejní lidé... pocítí to i Rusko ale dělají si v současné době polštář.. nepředpokládám, že se přestanou nějak rapidně méně odebírat suroviny z Ruska... kdo zapláče nejvíce bude např. Ukrajina jelikož se blíží doba, kdy bude muset začít platit dluhy a jejich zadluženost je vysoká...

     Jinak mi tu máme také jistou menšinu co má problém s integrací, kdy se dá zcela logicky předpokládat díky absenci hraničních kontrol, že časem se bude muslimská migrace přelévat i sem...

     co se týče Ruska se neboj ti si své muslimy, kteří tam žijí odpradávna ukočírují, což se bohužel nedá říci o západní Evropě... díky současným zákonům jsou bez šance..Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:11 18.12.2018

     Myslíš, že je více přehřátá ekonomika západu co má od poslední krize 10.let, nebo východu. Kde jsou státy co mají už 40-50. let jen růst? Zapomínáš, že to není ani 20.let co Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslíš, že je více přehřátá ekonomika západu co má od poslední krize 10.let, nebo východu. Kde jsou státy co mají už 40-50. let jen růst?

     Zapomínáš, že to není ani 20.let co Rusko se svými muslimy vedlo válku. To k tomu, čí menšina hrozí více.

     Dokud nedoženou západ naše dávky(platy), tak se ti sem stěhovat nebudou. To je prostě fakt.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:32 18.12.2018

  Len krátko k putinovým ekonomickým "úspechom" ... Padla cena ropy, padol rubel, padlo ekonomicky Rusko. Závislosť na vývoze energetických surovín sa za dobu vládnutia Putina ...Zobrazit celý příspěvek

  Len krátko k putinovým ekonomickým "úspechom" ...
  Padla cena ropy, padol rubel, padlo ekonomicky Rusko. Závislosť na vývoze energetických surovín sa za dobu vládnutia Putina ZVÝŠILA !!!


  A Putin samozrejme nemá konkurenciu pri voľbách - on ju tam totiž ani nepustí. Navaľnyj nie je nejaký demokrat, ale pre neho nebezpečný politický konkurent a preto Putine neriskuje a do volieb sa nedostane, hoci by dnes určite nemal šancu, ale Putin vie, že zajtra už možno áno....
  A samozrejme autor "decentne" vynechal, že pre Putina pracujú všetky dôležité médiá ....


  Putin má výhodu v tom, že ho ľudia porovnávajú s Jelcinom. Ale v princípe tam nie je zásadný rozdiel. Rozdiel je hlavne v PR. Opitý Jelcin skrátka sotva mohol niekoho nadchnúť a cena ropy bola nízka, ekonomická transformácia začínala, takže ľudia "mechanicky" porovnávajú a výsledok je jasný. To už však mladých nezaujíma, im je jedno, že je lepšie ako za "zlého" Jelcina .... oni očakávajú viac a porovnávajú sa s vyspelým západným svetom a nie s Ruskom 90-tich rokov. A tu to porovnanie veľmi ružovo nevyzerá. Preto milióny !!! Rusov žijú po celom západnom svete či si hľadajú doklady o židovských predkoch aby mohli do Izraela .... a to i putinovi priaznivci ...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:18 18.12.2018

  Pravda je taková, že Rusové se mají nejlépe v historii.... rozpočet je přebytkový, ekonomika i přes sankce roste, rozpočet je stavěný na 40 USD za barel ropy cokoliv je navíc ...Zobrazit celý příspěvek

  Pravda je taková, že Rusové se mají nejlépe v historii.... rozpočet je přebytkový, ekonomika i přes sankce roste, rozpočet je stavěný na 40 USD za barel ropy cokoliv je navíc neutratí ale jde to do rezerv...

  Ruský běžný účet by měl v tomto roce skončit rekordním přebytkem ve výši 113 mld. USD
  http://www.intellinews.com/rus...

  Ruské zlaté rezervy – rekordní rok 2018
  https://zlato.kurzy.cz/zpravy/...

  https://www.patria.cz/zpravoda...
  Bloomberg si všímá toho, že Rusko chce poprvé od roku 2013 vydat eurové dluhopisy. Vláda přitom i přes pokles cen ropy dosahuje rozpočtového přebytku, a tudíž si půjčovat nepotřebuje. Podle Bloombergu je emise obligací „testem programu dedolarizace“, který letos začal prosazovat ruský prezident Vladimir Putin. Pokud tento test dopadne dobře, „Evropská unie získá nepravděpodobného, ale významného spojence pro posílení globální role společné měny“ .Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:03 18.12.2018

   Ehm. HDP Ruska bylo v roce 2013 2297.10 miliard USD, v roce 2017 to bylo 1580 miliard USD, tedy méně. Roste to od roku 2016, kdy se na tom bylo Rusko nejhůř. Ale v roce 2010 a pak ...Zobrazit celý příspěvek

   Ehm. HDP Ruska bylo v roce 2013 2297.10 miliard USD, v roce 2017 to bylo 1580 miliard USD, tedy méně. Roste to od roku 2016, kdy se na tom bylo Rusko nejhůř. Ale v roce 2010 a pak v letech 2012-2014 na tom bylo Rusko lépe, než dnes. Platí to i pro HDP PPP, což je pro životní úroveň asi nejdůležitější parametr.
   Míra nezaměstnanosti je v roce 2018 nejvyšší od roku 1995 a stále mírně roste.
   Reálné příjmy kolísají ale jsou nižší, než v letech 2000-2008.
   Příjem po zdanění je v Rusku nižší, než kdykoliv od roku 2001 s výjimkou roku 2016.
   Dluh státu stále roste a je nejvyšší v historii.
   Počet nově registrovaných aut je o čtvrtinu nižší, než v letech 2010-2014.

   Rusové se rozhodně nemají nejlépe v historii, proto byla také provedena reforma důchodů (čti zvýšení věku odchodu do důchodu).

   To jsou ovšem dost špatné zprávy, protože ruská vláda se bude snažit upevnit pozici hledáním vnějšího nepřítele. Válka na Ukrajině vypukla v roce 2014 - v tomtéž roce Rusko čelilo levné ropě, znehodnocení měny o téměř 60%, zhoršení životní úrovně. Vláda a prezident evidentně vyvolaly válku, aby odvrátili pozornost od hospodářských problémů a vinu za ekonomické potíže Ruska svalily na západní země.

   Je sice hezké, že cena ropy překračuje 40 USD za barel (nyní je asi 60 USD), ale faktem je, že prudce klesá, ještě v říjnu byla 80 USD za barel, už více než rok nebyla tak laciná, jako dnes. Navíc USA těží více ropy, než Rusko, co to v porovnání ekonomických příjmů znamená?

   A k tomu údajně rozpočtovému přebytku. Pokud má vláda příjmy z daní a pod třeba 1 miliardu, výdaje 2 miliardy, vydá dluhopisy za 3 miliardy, pak má papírově příjmy rozpočtu 4 miliardy a má tedy přebytkový rozpočet.
   Přestože je evidentně v mínusu - ale příjem z úvěru se do rozpočtu počítá jako příjem. Chápu, že tohle většina lidí netuší (taky proto nechápe, jak může mít ČR přebytky rozpočtu a přitom roste zadlužení), ale je to tak.Skrýt celý příspěvek

   • 15:18 18.12.2018

    tak jasně kurz rublu oproti roku 2013 oproti USD dost poklesl tudíž když ten výkon ekonomiky přepočítáváš na USD tak ti vyjdou taková čísla ... nicméně fakta: - ruská ekonomika i ...Zobrazit celý příspěvek

    tak jasně kurz rublu oproti roku 2013 oproti USD dost poklesl tudíž když ten výkon ekonomiky přepočítáváš na USD tak ti vyjdou taková čísla ... nicméně fakta:

    - ruská ekonomika i přes sankce roste
    - přebytek zahraničního obchodu je rekordní
    - ruské zlaté rezervy rostou
    - ruský státní rozpočet za letošní roku bude v rekordním přebytku
    - rusko je velice málo zadlužené

    Russia raises 2018 budget surplus forecast to 2.5 pct of GDP from 2.1 pct
    https://www.cnbc.com/2018/11/2... Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     15:31 18.12.2018

     Medzi rekordérov rastu ekonomiky patria Etiópie, Ghana či Pobrežie slonoviny. Znamená to, že by si tam chcel žiť? Pochybujem... Čo sa týka zlata, aj Nemecko má 2-3x viac zlata ako ...Zobrazit celý příspěvek

     Medzi rekordérov rastu ekonomiky patria Etiópie, Ghana či Pobrežie slonoviny. Znamená to, že by si tam chcel žiť? Pochybujem... Čo sa týka zlata, aj Nemecko má 2-3x viac zlata ako Rusko, aj keď má 1/2 obyvateľstva Ruska. USA majú minimálne 5x toľko zlata ako Rusko. O čom to teda vypovedá?Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:38 18.12.2018

     Právě proto, aby byla čísla relevantní, uvádím HDP PPP, tedy paritu kupní síly (co za to lze reálně pořídit). A uvádím i praktické dopady, například ten počet nově registrovaných ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě proto, aby byla čísla relevantní, uvádím HDP PPP, tedy paritu kupní síly (co za to lze reálně pořídit).
     A uvádím i praktické dopady, například ten počet nově registrovaných aut.

     Rusko má dluh ve výši 12% HDP a ten roste. A přebytek rozpočtu lze docílit vydáním dluhopisů, což také Rusko dělá.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:39 18.12.2018

     Miroslav - především USA žádné devizové rezervy z logiky věci mít nemohou, protože devizové rezervy znamenají rezervy amerických dolarů a ty USA neschraňují, páč je to jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav - především USA žádné devizové rezervy z logiky věci mít nemohou, protože devizové rezervy znamenají rezervy amerických dolarů a ty USA neschraňují, páč je to jejich národní měna.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     15:49 18.12.2018

     Globe: Písal som o zlatých rezervách, nie devízových

     Globe: Písal som o zlatých rezervách, nie devízových

    • cernakus
     16:21 18.12.2018

     Miroslav: Ani dvakrát to není, milý zlatý https://en.wikipedia.org/wiki/... To že Německo nemá jen polovinu obyvatel RF snad dokládat nemusím, že;-) GlobeElement pokud ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav:
     Ani dvakrát to není, milý zlatý
     https://en.wikipedia.org/wiki/...
     To že Německo nemá jen polovinu obyvatel RF snad dokládat nemusím, že;-)

     GlobeElement
     pokud píšeš hodnoty v PKS (PPP) tak to není nějakých usmolených 1580 miliard, ale 4000 miliard.
     https://en.wikipedia.org/wiki/...

     Dluh ruské vlády má opět klesající tendenci
     https://tradingeconomics.com/r...
     a byl by za něj rád snad každá fiskálně zodpovědný ekonom (toliko k tvé tezi, že přebytek kryjí dluhopisy, to by ten dluh rostl a ne klesal).Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     16:37 18.12.2018

     cernakus - dluh Ruska roste:

     https://tradingeconomics.com/r...

     Ty uvádíš výši dluhu vůči HDP.

     cernakus - dluh Ruska roste:

     https://tradingeconomics.com/r...

     Ty uvádíš výši dluhu vůči HDP.

  • dusan
   15:44 18.12.2018

   Ekonomika rastie po poklese .... v čase svetovej konjuktúry .... Okrem toho Putin zaviedol kopu sankcií, ale nie aby trestal západ, ale aby chránil zaostalých ruských producentov, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ekonomika rastie po poklese .... v čase svetovej konjuktúry ....

   Okrem toho Putin zaviedol kopu sankcií, ale nie aby trestal západ, ale aby chránil zaostalých ruských producentov, ktorým sa samozrejme v "skleníku" ochranárskych opatrení darí lepšie. I u nás sa predávali za socíku Trabanty : ) ... ale nie pre kvalitu, ale iné nebolo .... resp. bol nedostatok.

   Čo sa týka dlhu, tak ruské dlhopisy idú na úrovni 9 % .... čiže sú tak skôr pre špekulantov....

   Čo sa týka vyrovnaného, resp. prebytkového rozpočtu. Super, pokým si to nepremietne do ruskej reality napr. zúfalého zdravotníctva, kde sa v rámci úspor jednoducho nepreplácajú drahé dovozové lieky, ktorých cena po páde rubla prudko stúpla a pacienti si buď zaplatia (mimochodom ruské oficiálne "bezplatné" zdravotníctvo je čistá ilúzia, platí sa za všetko), alebo majú šťastie, že sú tí "vyvolení" čo sa im to preplatí, alebo majú smolu ... čo je prípad najčastejší.Skrýt celý příspěvek

  • Míša
   14:03 18.12.2018

   No není tam krásně? Chudáci zdejší kluci za kopějky, hned mi je jich zase víc líto.

   No není tam krásně? Chudáci zdejší kluci za kopějky, hned mi je jich zase víc líto.

 • Miroslav
  13:05 18.12.2018

  Rusi to majú radi tak ako je. Hoci nie je čo dať do držky ale dôležitejšie je utvrdzovať sa ako je tam dobre a ako ešte raz dobre bude. Len treba vydržať doooo... No proste do ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusi to majú radi tak ako je. Hoci nie je čo dať do držky ale dôležitejšie je utvrdzovať sa ako je tam dobre a ako ešte raz dobre bude. Len treba vydržať doooo... No proste do niekedy.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:23 18.12.2018

  Ano Putin je skutečně prozápadní. Není to sice podle představ západních politiků, protože ti by raději snadno manipulovatelnou loutku alá Jelcin, ale být šéfem Ruska Šojgu, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano Putin je skutečně prozápadní. Není to sice podle představ západních politiků, protože ti by raději snadno manipulovatelnou loutku alá Jelcin, ale být šéfem Ruska Šojgu, tak by viděli ten mazec. Touhle dobou by už byl "Západ vytlačen" z Ukrajiny, Sýrie, Libye, Iráku, Afghánistánu, Koreje, Čínských moří a nejspíše i Jihovýchodní Asie.

  Amerika by byla obklopena Ruskými základnami všude kde by to šlo (Kuba, Latinská Amerika, možná i Mexiko)

  a to vše i kdyby Rusáci doopravdy měli žrát trávu, jak zde RAŽové rádi parodují.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:07 18.12.2018

   Zaujímavé, že ten Putin nechce byť ten hegemón ktorý tlačí Ameriku a Európu do kúta. Alebo žeby proste len nemohol?

   Zaujímavé, že ten Putin nechce byť ten hegemón ktorý tlačí Ameriku a Európu do kúta. Alebo žeby proste len nemohol?

   • cernakus
    15:18 18.12.2018

    Nechce. Být hegemonem je náročné a rizikové. Putin věří v multipolární svět a použití zbraní (armády) považuje za selhání politika. Je mnohem pyšnější na Krym nežli na Sýrii, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechce. Být hegemonem je náročné a rizikové. Putin věří v multipolární svět a použití zbraní (armády) považuje za selhání politika. Je mnohem pyšnější na Krym nežli na Sýrii, přitom se Sýrií se před mezinárodním společenstvím blýskl, zatímco za Krym dostal jen odsudky.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:41 18.12.2018

     Putin používá zbraně pořád - Gruzie, Ukrajina, Sýrie. To bude asi dost selhávající politik, ne?

     Putin používá zbraně pořád - Gruzie, Ukrajina, Sýrie. To bude asi dost selhávající politik, ne?

    • cernakus
     16:22 18.12.2018

     GlobeElement:

     Prezentuje to tak. Na Ukrajině zbraně nepoužil. Míchat opolčence s ruskem může jen kovaný RAŽ.

     GlobeElement:

     Prezentuje to tak. Na Ukrajině zbraně nepoužil. Míchat opolčence s ruskem může jen kovaný RAŽ.

    • Pavel1
     18:07 18.12.2018

     Tzv. opolčenci nejsou nic jiného než polovojenské jednotky placené kremlem.

     Tzv. opolčenci nejsou nic jiného než polovojenské jednotky placené kremlem.

  • Márten
   13:28 18.12.2018

   Kdo jsou prosím ti "RAŽové"? Neustále ten termín používáte a ne každý čte Sputnik. Mohl by jste mi to vysvětlit? Díky

   Kdo jsou prosím ti "RAŽové"? Neustále ten termín používáte a ne každý čte Sputnik. Mohl by jste mi to vysvětlit? Díky

   • cernakus
    15:02 18.12.2018

    Rusofobní-amerikofilní-židofil

    Tohle na sputniku nenajdeš. Anžto to vymyslel místní kremlobot.

    Rusofobní-amerikofilní-židofil

    Tohle na sputniku nenajdeš. Anžto to vymyslel místní kremlobot.

  • Rase
   14:19 18.12.2018

   na tohle jsou potřeba peníze, které by ten chán Šojgu sebral kde? jako že by zabrali a vytěžili celý Kazachstán nebo tak něco? Posunutí důchodového věku na 80 let, by na to totiž ...Zobrazit celý příspěvek

   na tohle jsou potřeba peníze, které by ten chán Šojgu sebral kde? jako že by zabrali a vytěžili celý Kazachstán nebo tak něco? Posunutí důchodového věku na 80 let, by na to totiž nestačilo.
   ps. státy co jsi zmínil mi nepřijdou zrovna jako nějaké úžasně bohaté země. Navíc by už naráželi na sféru vlivu Číny (čínské moře, jihovýchodní Asie, Korea) a vlastně i Turecka (Sýrie, Afghánistán) nebo Íránu (Irák). Ruské základy kolem USA snad nemá ani smysl komentovat. O to se naposled neúspěšně pokusilo SSSR a to byl mnohem větší hráč než současné Rusko (byť sebelíp naboostované jak píšeš).Skrýt celý příspěvek

   • cernakus
    15:00 18.12.2018

    šsatně jsi pochopil text. Já nepíši, že by se natlačilo Rusko do těchto oblastí, ale že by z nich byl vytlačen Západ. Čína by velice ráda, kdyby ji Rusko s vytlačením amíků z ...Zobrazit celý příspěvek

    šsatně jsi pochopil text. Já nepíši, že by se natlačilo Rusko do těchto oblastí, ale že by z nich byl vytlačen Západ. Čína by velice ráda, kdyby ji Rusko s vytlačením amíků z Čínských moří pomohlo. Jenže Putin zatím nechce...

    Peníze by na to vzal úplně stejně jako za SSSR, takže navýšení poměru armádního rozpočtu k HDP z 3% na 9% a místo plnění rezervních fondů by se plnily válečné sny toho mongola.

    Vojenské proxy porážky Američanů by měli synergický efekt na obchodní partnery, kteří by ukázali amíkům rádi fakáče s vědomím, že kdyby náhodou američan něco zkusil, tak stojí proti Rusku, které je vykopalo z x zemí.

    Běžný člověk je srabáček, který se automaticky přimkne k tomu, který je silný nebo se tak alespoň navenek tváří. Proto je teď polovina států OSN zalezlá v americké prdeli až po kotníky. ne že by Američany někdo miloval, ale protože je to nejsilnější mukl na vězeňském dvorku.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     15:17 18.12.2018

     Prosím ťa, a ako by to Rusko urobilo, že by sa USA stiahli zo svojich pozícií? To už sú reálnejšie aj tie ruské zakladne okolo USA. A vôbec, prečo by Rusko malo pomáhať Číne? Ak ...Zobrazit celý příspěvek

     Prosím ťa, a ako by to Rusko urobilo, že by sa USA stiahli zo svojich pozícií? To už sú reálnejšie aj tie ruské zakladne okolo USA. A vôbec, prečo by Rusko malo pomáhať Číne? Ak by američania popustili uzdu Číne, tak prvým kto si to odnesie je Rusko. Ja neviem kde to na to chodíte, že Rusi s číňanmi sa držiac za ruky budú spolu bojovať proti Židom z Wallstreet. To je už fakt detinské a hlúpe. To nemá s realitou a geopolitikou nič spoločné.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     15:48 18.12.2018

     V době studené války se obě strany snažily tu druhou vyšachovat v proxy válkách (jak píšeš), ale ani jedné straně to nevyšlo. USA ne nezhroutilo kvůli Vietnamu a SSSR kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

     V době studené války se obě strany snažily tu druhou vyšachovat v proxy válkách (jak píšeš), ale ani jedné straně to nevyšlo. USA ne nezhroutilo kvůli Vietnamu a SSSR kvůli Afghánistánu. Tedy Rusko by vybudovalo mocnou armádu, angažovalo se po světě jako nový četník, ale doma by rusové žrali hlínu chcípali na žloutenku nebo něco. On ten scénář "Severní Korea" by rusové možná nějak zvládli (jako za WW2), ale to neznamená, že by to znamenalo porážku USA. Spíš by jen zvládli nějak plichtit - ale za jakou cenu.

     Oproti tomu Putinova cesta je tak nějak lepší i pro Rusy. Sice hrozí, chrastí zbraněmi, ale ví že si nic velkého nemůže dovolit. Velká gesta, velká slova, ale nic přehnaného - zná limity. Ona propagandistická válka se Západem je mnohem levnější než nějaká proxy válka nebo ještě hůř válkySkrýt celý příspěvek

    • cernakus
     16:39 18.12.2018

     Rase: Pleteš si éry a ideologie. Za studené války, odpusťme od toho, že SSSR v rekonstrukci tahalo za kratší konec, to byl střet ideologií. Prakticky jakákoliv země ovládaná ...Zobrazit celý příspěvek

     Rase:

     Pleteš si éry a ideologie. Za studené války, odpusťme od toho, že SSSR v rekonstrukci tahalo za kratší konec, to byl střet ideologií. Prakticky jakákoliv země ovládaná kapitalisty (drtivá většina) neměla o ideologii rovnostářství pro jejich otroky zájem a naopak aktivně s ní bojovali.

     Dnes Rusko nenabízí ideologii odlišnou od amerického imperializmu/kapitalistického socializmu (dle toho která banda zrovná v USA tahá pilku), ale nabízí to co se cení, tedy klid na práci (zotročování oveček) a čitelnou zahraniční politiku. Jak myslíš, že se Merkelová cítila, když Snowden vynesl na světlo boží, že ji americká NSA drží za koule, protože ji odposlouchávala (a jak vidíme z aktuálního McCarthysmu 2.0 v USA, tak každý politik má másílko na pár let v krimu)? Nebo když americké organizace (ve skutečnosti zahraniční agenti) ti ovlivňují dění ve tvé zemi, poštvávají na tebe občany (červené karty pro zemana organizované z Shapirem). Případně když tě američané kritizují (viz nedávno, jak radil Trump Macronovi, jak to má ve Francii dělat s teráčema přes média).
     Tohle u Ruska nehrozí, pokud nevysíráš proti němu veřejně, tak se ti nesere do toho, jak si to doma zařídíš. Pokud jsi loajální, je samo loajální až za hrob (Sýrie). A zásadně respektuje zadní dvorky (to se líbí Číně, Indii, Brazílii i tomu Izraeli).

     Tady nejde o drtivou porážku, tady jde o to, že tahem na branku, břinkáním na hranu WW3 a vojenskými porážkami v proxy válkách by americkou loď začaly krysy houfně opouštět na základě klasického domino efektu. Stalo se to v historii už mnohokrát a mocnějším říším, než jsou nějaké USA.

     Případně by to mohlo vykynout ve WW3 a jadernou výměnu. To je však svým způsobem taky výhra. Jaderných zbraní na vyhubení lidstva není dost a odstranění dvou až pěti miliard lidí z povrchu planety by Zemi pomohlo jako máloco. Lidstvu tím pádem taky.

     Ve finále by na tom mohlo Rusko těžce vydělat. V historii takto vykynuly nové supervelmoci. Jak myslíš že vznikla Anglie jako velmoc? Kočkovala se tehdejší supervelmocí a pak jí několik dekadentních průserů té velmoci pomohlo se jí postavit, relativně náhodou ji porazit na moři začít tím dominoefekt, který skončil tím, že doteď Británie okupuje kus Španělska.

     Jenže Putin je měkej. Ten se chce dohodnout s každým, protože si myslí, že se dá s každým dohodnout. A jeho měkkost se už začíná zajídat už i v Moskvě. Takže abychom pak nebyli překvapeni.Skrýt celý příspěvek

   • cernakus
    15:05 18.12.2018

    Jo, jenže tehdy SSSR nemohl poslat v doprovodu svých lodí takového Petra Velikého. Kolem něho by americký srábek dodržoval úctyhodnou vzdálenost. Infantilní představy o jaderné ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, jenže tehdy SSSR nemohl poslat v doprovodu svých lodí takového Petra Velikého. Kolem něho by americký srábek dodržoval úctyhodnou vzdálenost.
    Infantilní představy o jaderné výměně, kde by Rusák tahal za kratší provaz jako v 62 by si pak mohl americký srábek taky nechat jen na noční poluce.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     15:19 18.12.2018

     Stále čítam, že US lietadlové lode sú zbytočnosť lebo ich všetky potopia v prvých hodinách vojny jednou strelou. A ruské lode potopiť nejde?

     Stále čítam, že US lietadlové lode sú zbytočnosť lebo ich všetky potopia v prvých hodinách vojny jednou strelou. A ruské lode potopiť nejde?

    • Jan Grohmann
     15:52 18.12.2018

     Tak co jiného zbývá, než tvrdit, že letadlové lodě lze potopit do hodiny od vypuknutí války. Neznám účinější zpsůob, jak bojovat proti letadlovým lodím a navíc to je ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak co jiného zbývá, než tvrdit, že letadlové lodě lze potopit do hodiny od vypuknutí války. Neznám účinější zpsůob, jak bojovat proti letadlovým lodím a navíc to je zadarmo.
     Ameriká má zbraně, Rusko média - a jde jim to.Skrýt celý příspěvek

    • cernakus
     16:47 18.12.2018

     Miroslav: Jasně, že jde. Ale lajzneš si vystřelit na Kirova? Protože to není nějaká pucflek. On ti to může totiž vrátit a to pěkně tvrdě. Tvoje rakety jsou pro jeho CIWS cvičný ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav:

     Jasně, že jde. Ale lajzneš si vystřelit na Kirova? Protože to není nějaká pucflek. On ti to může totiž vrátit a to pěkně tvrdě. Tvoje rakety jsou pro jeho CIWS cvičný cíl, na jeho saturaci jich potřebuješ fáááááááááááákt hodně. A co když tam někde s ním jsou dva tři Oskárci? To změkne i ten nejtvrdší americký admirál co na letadlovce zrovna dlí. Nikomu se nechce umřít. O faktu, že pro svět by se Američané stali agresoři, a pokud by ta námořní šarvátka dopadla po Pyrrhovsku (což by dopadla), tak by se i laxní lokajové jako Němci a Francouzi stoprocentně vzepřeli a přidali na stranu Ruska. A tím jsi válku prohrál, admirále!

     Grohmann:
     Mno, dvě ruské Labutě si udělaly minulý týden výlet do Venezuely a hysterák američany přechází až teď. Takže hádám, že Američané Váš nadřazenecký názor zcela nesdílí ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     19:06 18.12.2018

     Cernakus: Toľko inžinierov, admirálov, stratégov zamestnáva US NAVY ale slabé miesto americkej flotily odhalí toho času nezamestnaný absolvent učňáku z vnútrozemskej krajiny. To ...Zobrazit celý příspěvek

     Cernakus: Toľko inžinierov, admirálov, stratégov zamestnáva US NAVY ale slabé miesto americkej flotily odhalí toho času nezamestnaný absolvent učňáku z vnútrozemskej krajiny. To vie vždy pobaviť... Pokiaľ viem, tak lietadlové lode nikdy nechodia samé. Sú v doprovode ďalších lodí a ponorky ktoré ju chránia. Ty si myslíš, že oni sú tak stupidní, že si nechajú len tak potopiť lietadlovku?Skrýt celý příspěvek

    • cernakus
     21:13 18.12.2018

     Miroslav:

     A to co jsi napsal jsem napsal kdy? Kde?

     Miroslav:

     A to co jsi napsal jsem napsal kdy? Kde?

    • Czertik
     21:25 18.12.2018

     Miroslav, ano, ruske lode potopit nejdou. protoze tam kde nic neni, ani smrt nebere.

     Miroslav, ano, ruske lode potopit nejdou. protoze tam kde nic neni, ani smrt nebere.

  • dusan
   15:58 18.12.2018

   Že by bol Jelcin "manipulovateľná bábka" je totálny nezmysel - neustále opakovaný, ale je to nezmysel. V princípe to bol "demokrat" ako Putin. Nič nebolo sväté pri jeho snahe ...Zobrazit celý příspěvek

   Že by bol Jelcin "manipulovateľná bábka" je totálny nezmysel - neustále opakovaný, ale je to nezmysel. V princípe to bol "demokrat" ako Putin. Nič nebolo sväté pri jeho snahe uchopiť moc a darilo sa mu to i v podmienkach, kde by sotva pochodil i "geniálny" Putin. V tom čase bol ZSSR v rozvrate, vznikali lokálne konflikty - viď. Čečensko, ropa padla nízko, ekonomike sa rúcala neschopná sa rýchlo adaptovať. ...
   Putin už zdedil čiastočne transformovanú spoločnosť, kde už bola ekonomika čiastočne stabilizovaná a hlavne po jeho nástupe začala rásť cena ropy, ktorá umožnila sanovať vo veľkom ruskú ekonomiku. Ale čo sa týka modernizácie tak Putin je po 20 rokoch tam kde bol pri svojom nástupe ... v závislosti od dolárov za vývoz energetických surovín.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:01 18.12.2018

  V Moskve už sú asi Vianočné prípravy v plnom prúde. Lavrov v pondelok rozprával do rádia také veci, až to jednému odmietalo vliezť do hlavy. No a teraz tento pán z politbyra.. ...Zobrazit celý příspěvek

  V Moskve už sú asi Vianočné prípravy v plnom prúde. Lavrov v pondelok rozprával do rádia také veci, až to jednému odmietalo vliezť do hlavy. No a teraz tento pán z politbyra..
  Putin je prozápadný v tom zmysle, že hľadá každú príležitosť, ako posunúť hranice na západ :DSkrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:43 18.12.2018

  Vůdce nemá nikdy konkurenta, skuteční již nejsou mezi živými. Ale vím, že mezi vidláky si najde naprosto pokaždé jakákoliv krvelačná bestie obdivovatele, asi to vnímají, jako výraz ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůdce nemá nikdy konkurenta, skuteční již nejsou mezi živými. Ale vím, že mezi vidláky si najde naprosto pokaždé jakákoliv krvelačná bestie obdivovatele, asi to vnímají, jako výraz silné osobnosti. Ovšem stabilita bídy a nesvobody je vážně lákavá.

  Jinak obsah sdělení je tak trochu mimo realitu, připadá mi, jako otisk sputniku. Ale co si může ruský autor jiného dovolit.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:01 18.12.2018

   taky mi přijde, že se teď přešlo na rétoriku ve stylu: "Putin není tak špatný, jelikož nás na Západě chrání před ještě horšími lidmi, kteří by jej mohli nahradit". Akorát se už ...Zobrazit celý příspěvek

   taky mi přijde, že se teď přešlo na rétoriku ve stylu: "Putin není tak špatný, jelikož nás na Západě chrání před ještě horšími lidmi, kteří by jej mohli nahradit". Akorát se už neříká, že to hoší Putin sám vytvořil, nebo nechal vzniknout...Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    16:00 18.12.2018

    On si toho "zlého" doma cielene udržiava .... užitočného idiota mu robí Žirinovský. Vždy môže Putin povedať ... vidíte, ja som vlastne demokrat ....

    On si toho "zlého" doma cielene udržiava .... užitočného idiota mu robí Žirinovský. Vždy môže Putin povedať ... vidíte, ja som vlastne demokrat ....

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2