Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruslan Puchov na přednášce v technologickém a inovačním centru Skolkovo v Moskevské oblasti. / BMPD

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a člen Veřejné rady ruského ministerstva obrany, poskytl rozhovor pro deník Moskovský komsomolet. V rozhovoru se Puchov dotkl zejména přijatého ruského vyzbrojovacího programu pro roky 2018 až 2027 a jeho dopadů na ruské vojenské schopnosti.

Za vyzbrojovací programy do roku 2027 plánuje Kreml utratit 20 bilionů rublů (7 bilionů Kč). Podle Puchova nelze říct, zda je to málo nebo hodně.

 

 

„Naše země je jednou z mála na světě, která je skutečně, nikoliv formálně, svrchovaná. Ale za svrchovanost je nutné platit, suverenita je drahá,” uvedl Puchov, který upozorňuje, že svrchovanost není daná velikosti finančních prostředků, ale „ideologickou volbou”.

„Mezi suverénními zeměmi jsou velmi chudé, například Kuba nebo Severní Korea. A mezi státy, které nemají svrchovanost, existují velmi bohaté země jako Německo nebo Japonsko. Ve většině státu východní Evropy došlo po převodu svrchovanosti pod Evropskou unii k deindustrializaci a hospodářské, kulturní a intelektuální archaizaci. Před našimi očima se totéž děje s Ukrajinou,” myslí si Puchov.
 

V případě ruských vojenských výdajů jde podle Puchova o minimální uspokojení potřeb ruské armády, ale při maximu toho, co ruská ekonomika (bez ohrožení její stability) může poskytnout. Podle Puchova vojenské výdaje navíc de facto klesnou, protože v letech 2011 až 2020 bylo rovněž přiděleno na státní vyzbrojovací program 20 bilionů rublů, ale vzhledem k inflaci objem použitelných prostředků klesne na polovinu. Navíc v minulém období stál jeden dolar 30 rublů, nyní to je 60 rublů.

 

Autor rozhovoru Olgi Božjevoj  položil Puchovi dotaz, zda Rusko nemá investovat peníze spíše do svého celkového technologického rozvoje. Dle Puchova ale samotný nákup vojenské techniky podporuje rozvoj vědy a techniky, vytváří vysoce kvalifikovaná pracovní místa, podporuje inovační rozvoj a navíc polovina z vojenského rozpočtu se vrací zpět do ekonomiky.
 

Co se týče rozložení finančních prostředků, mezi tři základní složky Ozbrojených sil Ruské federace, tedy pozemní síly, letectvo a námořnictvo, budou v tomto vyzbrojovacím programu peníze rozděleny víceméně rovnoměrně.
 

„Hlavní hrozby pro Rusko a hlavní národní úkoly, kterým země čelí, leží na kontinentu. Proto je třeba samozřejmě klást důraz na rozvoj pozemních a leteckých sil. V novém vyzbrojovacím programu se zdá, že bylo zabráněno nadměrným výdajům do námořnictva a výstavba velmi drahých velkých povrchových plavidel je moudře převedena do budoucnosti. Fregaty tak zůstávají největšími loděmi ve výstavbě,” uvedl Puchov.

 

Podle Puchova probíhá stavba jaderných víceúčelových ponorek a jaderných strategických ponorek uspokojivě, ale lodní průmysl zápasí se stavbou moderních diesel-elektrických ponorek. Výstavba větších hladinových plavidel (korvety, fregaty) je však v neustále krizi. „Je hrůzné přemýšlet o tom, jaké prostředky a čas si vyžádá stavba torpédoborce Lídr a obří letadlové lodě Štorm,” říká v rozhovoru Puchov.  Na druhou stranu výkonné střely s plochou dráhou letu Kalibr lze umístit i na malé lodě (raketové čluny).

 

Puchov si myslí, že místo investování do námořních „megalomanských” projektů je přednější zaměřit se na kontrolní, průzkumné a komunikační systémy, drony a nové obrněné platformy.

 

„Mimochodem pozemní síly a výsadkáři budou potřeba, aby vyřešili problém s kyjevskou juntou a baltskými nacisty, pokud budou chtít s NATO za zády vyzkoušet naší obranu,” načrtuje Puchov dva hlavní strategické směry pro vedení pozemních operací ruské armády.
 

Božjevoje dále zajímal názor Puchova na případné obnovení výroby An-124 firmou Iljušin. V tomto byl Puchov kritický, neboť podle něj nemá Iljušin kapacity na obnovení výroby obřího letadla.

„Smlouva na dodávku 38 vojenských dopravních letadel do Číny je přerušena. Dodání dvou Il-76MF do Jordánska bylo provedeno s významným zpožděním. Projekt Il-214 / MTA [střední dopravní letoun - pozn. red.] selhal. Program obnovy výroby Il-76 je zcela mimo kontrolu. Jediné letadlo v testovacím provozu vykazuje velmi nízkou provozní spolehlivost. Existují velmi velké obavy z vývoje Il-112V [lehký dopravní letoun - pozn. red.]. Pokud společnost nedokázala za deset let obnovit výrobu Il-76, jaké jsou šance na úspěch při oživení složitějších a v zahraničí navržených An-124, pro které neexistuje ani žádný motor?” nebere si s firmou Iljušin servítky Puchov.

 

Puchov také obecně upozornil na zpoždění Ruska ve vývoji bezpilotních letadel dlouhého doletu (kategorie Predator), kde Rusko podle Puchova za USA zaostává o 25 let.

Začátek vývoje ruského strategického bombardéru se pravděpodobně přesunul za období let 2030 až 2035, okomentoval program PAK DA Puchov. „V důsledku toho v příštím desetiletí modernizace ruského dálkového letectva a ruského námořnictva se bude dít přes vylepšené letouny čtvrté generace – Su-30SM, Su-34, Su-35 a Tu-160M2,” myslí si Puchov.

 

Na závěr rozhovoru Puchov popsal časový plán zavádění výzbroje nové generace, především pro pozemní vojsko. V roce 2021 začnou sériové dodávky nových hlavních bojových tanků T-14 Armata, pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) Kurganěc-25, kolových BVP Bumerang a samohybných houfnic Koalicija-SV.
 

Puchov také zmiňuje dodávky nových lehkých obrněných vozidel, raketových komplexů, pozemních robotických vozidel a kompletů „vojáka budoucnosti” Ratnik. Pro protiletadlové a protiraketové prostředky S-400 mají být zavedeny střely dlouhého doletu (zřejmě 40N6) a první jednotky získají také nejnovější systémy S-500.


Ruská vojska strategického určení dostanou nové mezikontinentální balistické střely (ICBM) RS-28 Sarmat a možná také novou mobilní střelu RS-26 Rubež. Dají se také očekávat dodávky hypersonických střel pro taktické, operační i strategické určení.

„Obecně si myslím, že ruské ozbrojené síly v případě úplného zavedení nového zbrojního programu budou mít za deset let, tedy v roce 2028, jinou technickou úroveň a výrazně vyšší bojové schopnosti. Tyto ozbrojené síly budou schopny rychle a s minimálními ztrátami odstranit důsledky ruské národní katastrofy z roku 1991,” uvedl na závěr rozhovoru Puchov.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí

9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  19:53 09.07.2018

  Jara:
  jasně že to je drahé, ale minimálně 1-2 lodě kategorie Mistral nebo Juan Carlos I, by mít měli. Přeci jen Kuzněcov tady nebude věčně a měli by si zachovat schopnost, dostat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  jasně že to je drahé, ale minimálně 1-2 lodě kategorie Mistral nebo Juan Carlos I, by mít měli. Přeci jen Kuzněcov tady nebude věčně a měli by si zachovat schopnost, dostat alespoň pár letounů kamkoliv na světě (Středozemní moře, Severní moře nebo Pacifik) - tedy ne až tak daleko od svého území, kde mají zájmy. Být úplně bez podobných lodí je nesmysl. Minimum beru - na úrovni Španělska. Ekonomicky na to mají - nějakou obří letadlovou loď samozřejmě nee
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:47 09.07.2018

  Tak k demonstraci síly potřebujete opravdu silné námořnictvo jenže na to zas potřebujete ekonomickou sílu a tu Rusko ted nemá, má obrovský potenciál, ale ekonomiku mají v pr..., ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak k demonstraci síly potřebujete opravdu silné námořnictvo jenže na to zas potřebujete ekonomickou sílu a tu Rusko ted nemá, má obrovský potenciál, ale ekonomiku mají v pr..., ikdyž je to k nepochopení vzhledem k tomu jak je to bohatá země
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:41 09.07.2018

  gangut:
  na druhou stranu, před válkou, používalo i Rakousko-Uhersko svoje válečné lodě k demonstraci vlastních zájmů. Účastnily se potlačení povstání Boxerů v Číně, diplomatických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut:
  na druhou stranu, před válkou, používalo i Rakousko-Uhersko svoje válečné lodě k demonstraci vlastních zájmů. Účastnily se potlačení povstání Boxerů v Číně, diplomatických návštěv různě po světě, hledání kolonií atd. I v roce 1914 byla naše loď v Pacifiku - chráněný křižník SMS Kaiserin Elisabeth, jelikož se nemohla stáhnout do Evropy, skončila nakonec ve Tsing-Tao.
  V aktuálních konfliktech se vzbouřenci atd. tak mají hladinové lodě určitě význam. Rusko by tedy mělo mít hladinové lodě na nějaké úrovni (lepší než polorozpadlý Kuzněcov), zas ale nemá smysl stavět plnohodnotnou letadlovou loď - škoda že neklaply Mistraly - ty byly dostatečné. V ostré válce by byly samozřejmě ideální fregaty a ponorky. Souhlasím s tím, že prioritou by měly být pozemní síly (ty musí stejně všechno odedřít) a letectvo mají na dostatečné úrovni.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  15:21 09.07.2018

  Rase
  Váš príklad Rakúsko --Uhorska je presný. Vybudovalo za obrovské peniaze silnú flotilu, ktorá strávila vojnu prakticky bez efektu uzavretá v Jadrane.
  To je presne situácia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Váš príklad Rakúsko --Uhorska je presný. Vybudovalo za obrovské peniaze silnú flotilu, ktorá strávila vojnu prakticky bez efektu uzavretá v Jadrane.
  To je presne situácia Ruska. Rusko nemá otvorený prístup na svetové oceány. Baltské, Čierne a Ochotské more sú prakticky uzavreté a podmienky v Severnom ľadovom oceáne sú známe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:25 09.07.2018

  Pan Puchov očividně přehlíží, že námořnictvo je výkladní skříní každé velmoci. v Rakousku-Uhersku se taky stavěly docela narychlo, před WW1, jelikož hrozilo, že spadneme na úroveň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Puchov očividně přehlíží, že námořnictvo je výkladní skříní každé velmoci. v Rakousku-Uhersku se taky stavěly docela narychlo, před WW1, jelikož hrozilo, že spadneme na úroveň druhořadé mocnosti. Zkrátka pokud stát hodlá demonstrovat svou sílu ve světě (což Rusko hodlá viz Sýrie) musí mít hladinové námořnictvo na jisté úrovni. Fregaty jsou tak nějak málo - stačí, ale mají je prakticky všichni.

  Pokud jde o jeho důraz na pozemní síly, tak v tom s ním rozhodně souhlasím. Rusové by opravdu měli zamakat na dalším vylepšování systému Ratnik (elektronická část projektu) - zatím to vypadá jen na uniformy a výstroj. Hodně zajímavé bude, i jak to dopadne s novými obrněnými vozidly (Armata atd.). Opravdu si totiž nejsem jistý, zda na to mají dost prostředků - na stovky vozidel asi jo, na tisíce, co potřebují (náhrada všeho) je otázkou. Rozhodně by ale měli začít co nejdřív s přezbrojováním, jelikož výroba těch vozidel půjde pomalu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  06:46 09.07.2018

  BarryGold: "Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet."

  Pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BarryGold: "Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet."

  Pro Russy není problém udržovat Imperium. Ale udržet vlastni ekonomiku nad hranicí krachu. SSSR věděl, že sám sebe zlikviduje už od 60.let. Bohužel ten systém jako každá totalita nešel reformovat.
  Jenže v totalitě se udělá to jediné co umí, špatné správy se zapřou a karavana jede dál. Co jinak říct o státě co nebyl schopen fungovat, bez obylí importovaného z toho zlého USA....
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  15:25 06.07.2018

  Vždy zostanem stáť s padnutou sánkou, keď narazím na neriedený prejav ľudskej blbosti, akým je aj tento Puchov.

  Vždy zostanem stáť s padnutou sánkou, keď narazím na neriedený prejav ľudskej blbosti, akým je aj tento Puchov.

 • Jirosi
  12:19 06.07.2018

  semtam:"SSSR nebral národnost v potaz, tak vinit jen a pouze samotné Rusko,"

  To je trošku demagogie, tvrdit o státu co na základě národnosti přesouval celé národy po svém území ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:"SSSR nebral národnost v potaz, tak vinit jen a pouze samotné Rusko,"

  To je trošku demagogie, tvrdit o státu co na základě národnosti přesouval celé národy po svém území s cílem co získat na dotčených územích převahu Ruského obyvatelstva. Aby to mohl později zneužívat, viz Krym..
  Pokud se lidé nepřesouvali, neměli problém v daném území rozpoutat hladomor, případně ty lidi rovnou začít střílet.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:15 05.07.2018

  Pigtail

  Myslím, že o diskriminaci tady nikdo nehovořil. I když vlastně o diskriminaci se jedná, ale jen z právního pohledu.

  Pokud v Estonsku je cca 200 000 lidí bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pigtail

  Myslím, že o diskriminaci tady nikdo nehovořil. I když vlastně o diskriminaci se jedná, ale jen z právního pohledu.

  Pokud v Estonsku je cca 200 000 lidí bez občanství, tak z celkového počtu cca 1 300 000 lidí je to 15% obyvatelstva a to je již poměrně velké číslo.

  Problém není v tom, že Rusko plus prakticky celý svět nevnímá to, že Estonsko či jakýkoliv jiný stát v SSSR byl okupován Ruskem. Protože technicky vzato je to navíc blbost, protože ve vedení SSSR často nebyli rusové. SSSR nebral národnost v potaz, tak vinit jen a pouze samotné Rusko, když za přičlenění může Gruzínec a naopak díky perestrojce za osamostatnění Estonska zase Rus (za SSSR).

  Jazykový zákon platí i pro všechny ostatní národnostní skupiny. Proto třeba Litva měla více problémů s Poláky, než s ruskojazyčným obyvatelstvem. Dohromady obě skupiny tvoří cca 12% obyvatel Litvy.

  Problém je v tom, že Pobaltské státy nedali po svém vzniku občanství některým svým obyvatelům, kteří na jejich území žili. Ostatní státy napříč SSSR plus východním blokem co je potkalo dělení země občanství dostávali.

  Proto výmluva typu, že Rusko odmítá, že SSSR okupoval Estonsko je lichá, protože Estonsko s touto praxí začalo již v roce 1991, kdy tyto debaty vůbec neexistovali, protože na stole byli úplně jiné otázky (v Rusku). A hlavně postoj druhého státu přece nemůže ovlivnit to, zda první stát udělí občanství či nikoliv.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pigtail
  06:50 05.07.2018

  Diskriminace a občané druhé kategorie ? No nevím, v pobaltí jsem strávil celkem dost času pracovně, mluvil jsem s lidma a nikdy jsem neměl pocit že by někdo diskriminoval rusy jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskriminace a občané druhé kategorie ? No nevím, v pobaltí jsem strávil celkem dost času pracovně, mluvil jsem s lidma a nikdy jsem neměl pocit že by někdo diskriminoval rusy jen protože jsou rusové ... na začátku 90. let tam bylo cca 30% bez občanství, dnes to je kolem 8% ... je těch 8% procent diskriminovaných protože se nejsou schopni naučit jazyk ? Stát (EST) jim vychází vstříc nabídkou bezplatných jazykových kurzů, ale postoj některých rusů je typu já jsem rus a kdo je víc ... to není diskriminace ale rozhodnutí těch lidí ... a jelikož k těm zkouškám patří i znalost ústavy a historie země tak se ani nedivím, že by hrdý rus přiznal půl století trvající okupaci to jim pod nos nejde.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:36 04.07.2018

  Sokrate po ČTVRTÉ: máte PRAVDU. Zná Slovenština toto slovo? Chápete ho alespoň napočtvrté? Je projevem mnohem větší duševní impotence nepochopit ani napotřetí prostou informaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrate po ČTVRTÉ: máte PRAVDU. Zná Slovenština toto slovo? Chápete ho alespoň napočtvrté? Je projevem mnohem větší duševní impotence nepochopit ani napotřetí prostou informaci ("máte pravdu") než se se do krve hádat, kolik šroubků rozdílu dělá či nedělá nové letadlo, obvzláště víme-li o jednom letadle dohromady prd (Su-57) a o druhém ještě mnohem méně FGFA.
  Prostě dva státy vyvíjejí letadla, která mají sice dost odlišností, jinak se jmenují, ale jinak jde vlastně o jeden stroj. Jo, klidně, já ty šroubky počítat nebudu máte naprostou pravdu.
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA

  Stačí tolikrát, pochopil?
  Samozřejmě pokud se Su-57 nerovná FGFA, tak máte také pravdu. No a pokud se pro vás Su=57 nerovná FGFA a pro Logika ano, máte pravdu oba.

  Nemáte někdo link na debatu dětí s nemocí zika? Mám silnou potřebu promluvit si s někým bystrým.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:25 04.07.2018

  Načo tu ironizuješ jak sopľavé decko? Sám si napísal: "Indové se nestáhli z vývoje na Su-57, protože v něm nebyli."
  Nikto tu netvrdí, že F2=F-16, ani že indická verzia Su-57 by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Načo tu ironizuješ jak sopľavé decko? Sám si napísal: "Indové se nestáhli z vývoje na Su-57, protože v něm nebyli."
  Nikto tu netvrdí, že F2=F-16, ani že indická verzia Su-57 by bola totožná s tou ruskou.
  Ide len o to, že India sa stiahla zo spoločného vývoja FGFA, ktorý bol Rusmi označovaný PAK FA a vzniklo z toho Su-57.
  Ale ak máš potrebu šíriť bludy o tom, ako sa 8 rokov vyvíjalo indické FGFA, tak by si to mohol doložiť aspoň jednou fotkou indického prototypu. Snáď tých Rusov nemáš až za takých blbcov, že by nevedeli po 8 rokoch dodať ani len ten prototyp. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:09 04.07.2018

  Sokrates:
  Pokud nerozumíte zápisu Su-57=FGFA, tak zkuste Ohniček či Mateřídoušku. Píšu to už potřetí a opravdu si myslím, že i debil to pochopí: MÁTE PRAVDU. Nevím, jak je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates:
  Pokud nerozumíte zápisu Su-57=FGFA, tak zkuste Ohniček či Mateřídoušku. Píšu to už potřetí a opravdu si myslím, že i debil to pochopí: MÁTE PRAVDU. Nevím, jak je v čobolštině pravda, ale myslím, že stejně jako v češtině.
  Su-57=FGFA
  IAI Lavi=F-16
  Mitsubishi F2=F-16
  Jak-130=Aermacchi M-346

  A můžete se s Logikem pustiti do tapetování o 6000 stránkách, že některá ta rovnítka neplatí, protože letadla mají o 0.36% méně shodných dílů než jiná dvojice, kde rovnítko platí. mě z toho vynechte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:53 04.07.2018

  Fenri, nechápem, prečo šírite tieto dezinformácie ohľadom FGFA programu.

  India rokovala s Ruskom od roku 2007, že sa zapoja do spoločného vývoja stíhačky 5. generácie. O tri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri, nechápem, prečo šírite tieto dezinformácie ohľadom FGFA programu.

  India rokovala s Ruskom od roku 2007, že sa zapoja do spoločného vývoja stíhačky 5. generácie. O tri roky neskôr neskôr sa začali podieľať na vývoji lietadla, ktoré dnes poznáme ako Su-57. Je úplne jedno, že oni požadovali cca 40 úprav pre svoju verziu. Pointa je, že sa dohodli na spoločnom vývoji Fifth Generation Fighter Aircraft, pričom každá krajina investuje 6 mld. dolárov a vyrobí si 250 stíhačiek.
  https://www.business-standard....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:15 04.07.2018

  Logiku:
  1.) PODRUHÉ máte NAPROSTOU TOTÁLNÍ A PERMANENTNÍ PRAVDU. Už nevím, jak to napsat jinak, abyste přestal tapetovat AN. SU-57=FGFA. Wiki rulezzz!

  2.) Armata je nehotová, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku:
  1.) PODRUHÉ máte NAPROSTOU TOTÁLNÍ A PERMANENTNÍ PRAVDU. Už nevím, jak to napsat jinak, abyste přestal tapetovat AN. SU-57=FGFA. Wiki rulezzz!

  2.) Armata je nehotová, dřevěná, maketa. Slyšeli jsme. Máte pravdu.

  3.) A ano soudruhu, Maďarsko je zlý stát, kterému soudruh Juncker přijede nabacat, jen co vystřízliví.
  Ale kdybyse nebyl hlupák, tak byste si všiml, že
  a.) já vůbec nepsal o Maďarsku ale o tom, že pro současnou levicovou EU je multikulturalismus a diverzita požadevak no. 1
  b.) Píšete hovadiny, že k demokracii patří ochrana lidských práv. Tohle k demokracii nepatří. Lidská práva bývají montována do liberální demokracie, se samotnou demokracií nijak zvlášť nesouvisí. Podívejte se na tu vaší wiki. Ale jinak máte samozřejmě PRAVDU.
  c.) Maďarsko porušuje práva menšin? Tím, že se snaží, aby na jeho území ilegální cestou žádné další nevznikly? Ano, máte pravdu.

  Ještě jednou ano, máte ve všem naprostou pravdu.
  Pokud to ušetří jeden bit vašeho tapetování, tak klidně napíši, že máte absolutní pravdu. So sagte Logikhustra...

  Jinak s dovolením končím. Je léto a nemám náladu vést neustálý boj, kde bude hledat slovíčka ve slovíčkách ve slovíčkách a pokoušet se najít limity kapacity serverů kopírování wiki a nějakých queer novinářek. Běžte radší ven sbalit nějakou holku.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:14 04.07.2018

  1) místo argumentů urážky? Já jsem se jen naprosto slušně zeptal, proč tvrdíš, že je to jiné letadlo. Jediný arugment, který jsi přinesl, bylo, že to je letadlo s naprosto jiným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) místo argumentů urážky? Já jsem se jen naprosto slušně zeptal, proč tvrdíš, že je to jiné letadlo. Jediný arugment, který jsi přinesl, bylo, že to je letadlo s naprosto jiným určením, což je nepravda, protože obě mají určení stejné.

  Teď jsi přinesl další argument, že tvrdí "celý svět", že jde o dvě různá letadla.
  Přitom Např. wiki mluví o FGFA jako o "variant of Su-57". Stejný pojem (variant) se používá právě pro verze letadel (např. F16).
  Stejně tak se o FGFA jako variantě Su-57 (či naopak) mluví tady
  https://www.ainonline.com/avia...
  https://thediplomat.com/2018/0...
  atd. atd.

  Možná Tvoje tvrzení platí pro Ruské zdroje, kde v Ruském světě je normální každé "vylepšení" označovat za nový typ (viz su 27-35). Pokud ale nepokládáš Rusko za celý svět, pak je Tvé tvrzení nepravdivé.

  2) Opět argumentuješ proti něčemu, co netvrdím, aby sis dokázal pravdu. To co tvrdím je, že Rusové nemají ve zvyku mluvit pravdu - a tedy to, že nejsou dostupné informace o problémech armaty ještě neznamená, že tam problémy nejsou.
  A že úspěšný vývoj znamená vývoj prostředku, který má lepší poměr cená/výkon, než předchozí - což se projevuje tím, že nemá smysl předchozí techniku kupovat. V okamžiku, kdy Rusko kupuje v drtivé většině starší techniku, tak to prostě staví oprávněné otázky nad dokončeností Armaty.

  Navíc opět nemáš pravdu, že jde o jediné věci, co se mají na armatě měnit. Např. se plánuje změna pancíře (viz https://www.defence24.com/indu... což může např. znament potřebu vylehčení některých částí, nebo nedostatečnou odolnost.
  Stejnětak nejen senzory pro dálkové ovládání, ale celkové senzorové vybavení Armaty podle některých zdrojů nepodává potřebné výkony (např. https://www.quora.com/Whats-th...

  Nechci tvrdit, že výše uvedené je určitě pravda. Jen tvrdím, že tvé tvrzení, že neexistují žádné informace o tom, že by Armata byla nehotová, není založeno na realitě. Respektive, ona zcela jistě v nějaké "kvalitě" hotová je. Ale otázka je, zdali tak, jak je teď hotová, nabízí rozumný poměr mezi její cenou a její bojovou hodnotou - a to nevíme. A o úspěšném dokončení projektu hovoří právě tento poměr. Ne to, jestli to jezdí a střílí.

  3) To, že nějaká vláda neplní volební sliby je samozřejmě chyba. Mění to něco na tom, že k demokracii patří i ochrana lidských práv - a že tedy pro tvrzení, že Maďarsko je demokratické nestačí konstatování, že Maďarská vláda má podporu veřejnosti?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:15 04.07.2018

  Logik:
  1.) Vždyť jsem JASNĚ řekl, že máte vždycinky a všem pravdu. Tak klídek. Su-57 je FGFA, to každý ví.
  Takže ano, pro Logika, Su-57=FGFA.
  pomatený zbytek světa ať si myslí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) Vždyť jsem JASNĚ řekl, že máte vždycinky a všem pravdu. Tak klídek. Su-57 je FGFA, to každý ví.
  Takže ano, pro Logika, Su-57=FGFA.
  pomatený zbytek světa ať si myslí svoje.

  2.) Melete úplně obecné kecy, které zle vztýhnout ke každé technice. Jediné info, které se objevuje o tom, co není na Armatě hotové je doladění samonabíjení a spolupráce senzorů se SW robotického (unmanned) ovládání.To Armatu neomezuje, její role není v tom, jezdit bez posádky. Podle vaší "logyki" jsou nepoužitelné všechny tanky, protože to neumí žádný ani náznakem. tak nevyčítejte Armatě, že má implementace téhle funkce skluz.

  3.) Na další vaše školení v demogracyji "západního stylu" nějak nemám náladu. Máte pravdu. Samozřejmě demokracie je to, když je nějaká vláda zvolena s programem A a potom dělá přesný opak. Tak je to správné, souhlasím s vámi.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:03 04.07.2018

  Fenri
  1) Tornado IDS a Tornado ADV jsou dvě verze jednoho a toho samého letadla s diametrálně odlišnějšíma požadavkama na výkony: jedno je interceptor, druhé bitevník. Přesto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  1) Tornado IDS a Tornado ADV jsou dvě verze jednoho a toho samého letadla s diametrálně odlišnějšíma požadavkama na výkony: jedno je interceptor, druhé bitevník. Přesto nikdo o těchto dvou typech nemluví jako o dvou letadlech.
  Určení FGFA i Su-57 je daleko bližší, obě letadla jsou air-superiority fighter. Takže Tvůj argument s rozdílným určením je pro tvrzení, že to jsou různá letadla, naprosto nedostatečný.

  A pokud jde o hádání o slovíčka, s Tím jsi Fenri začal ty, když jsi se snažil druhým otloukat o hlavu, že to není to jedno a to samé letadlo. Tak nějak nechápu, proč kritizuješ druhé za něco, s čím jsi začal sám...

  2) K tomu, abys s úspěchem nasadil tank, z kterýho se můžeš koukat jen kamerama ovládanejma počítačem trochu jaksi potřebuješ, aby to ovládání fungovalo dobře. A není ani zdaleka jednoduchý to udělat tak, aby bylo ovládání tak přirozený a inputlag tak malej, aby to nedegradovalo Tvé výkony oproti situaci, kdy se koukáš přímo, respektive jestli zhoršení tvých výkonů kvůli pro člověka ne tak přirozenému ovládání je nebo není vyváženo výhodama, co Ti software poskytne.

  Další věc je, že to, v čem se dnes především liší bojová hodnota vojenské techniky je právě ten SW. Daleko důležitější než jestli Ti kanón dostřelí pět nebo šest kilometrů je, jestli a jak rychle jsi schopen na těch pět kilometrů nepřítele zjistit. A jestli jsi toho schopen rychleji, než on je schopen zjistit Tebe.
  Takže jestli mají problém při vývoji zrovna se senzory a zpracováním informací z vnějšku, může to podstatnou mírou ovlivnit bojovou hodnotu vozidla. Špatné senzory tanku nasazení samozřejmě nebrání, nasadit jdou jak jsme viděli i APCčka s hlavní z násady od koštěte.

  Nasazení a to, "jestli Armata má podstatně větší bojovou hodnotu než starší tanky, když je také podstatně dražší," jsou dvě různá kritéria. O úspěšně dokončeném vývoji se dá mluvit až v okamžiku, kdy bude splněno to druhé.

  3) Ve své argumentaci stavíš na chybné premise. Demokracie NENÍ dělat to, co chtějí lidé. Demokracie je dělat to, co chtějí lidé za předpokladu, že to nepoškozuje práva jiných lidí. Tedy do demokracie "západního stylu" inherentně patří i ochrana menšin v rámci státu i ochrana práv lidí co nejsou občany daného státu. Dobře je to vidět např. na nacistickém Německu: Hitler dělal to, co lidé chtěli a pro co ho zvolili - a přesto se nedal jeho režim označit za demokratický.

  Tedy argument, že Maďarsko je demokratické, protože lidi tam s Orbánem souhlasí, není dostatečné, neboť o toto spor není. Spor je o to, zdali to, co většina v Maďarsku chce, poškozuje či nepoškozuje práva jiných lidí natolik, že již to není v demokracii akceptovatelné.

  PS: Věrohodnost toho rozhovoru jsem nijak nekomentoval ani nezpochybňoval, takže u části Tvé odpovědi v bodu 3 nechápu s čím polemizuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:19 04.07.2018

  Ne Jakube, moje neochota je dána tím, že nejste schopen ani sčítání a zároveň tvrdíte, že pokles ropy se na ruské ekonomice nepodepsal a všechno udělaly sankce (viz vaše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne Jakube, moje neochota je dána tím, že nejste schopen ani sčítání a zároveň tvrdíte, že pokles ropy se na ruské ekonomice nepodepsal a všechno udělaly sankce (viz vaše prohlášení, že Krym stál Rusko 200 mld). Takže ve vší úctě - kvalitu vašich informací považuji za mimořádně slabou.

  Ostatně jako toto:
  "2/ Jen se znovu potvrzuje to, co jsem říkal už v 2015 = děngi nět. Nejvíce tristní situace je v námořnictvu - žádné nové LL, žádné nové atomové torpédoborce, ... dokonce i ponorková flotila dostala ránu, bo se nebudou stavět vylepšené útočné jaderné ponorky Borej-B, ale jen aktuální verze Borej-A (aktuální standard). Borej-B je moc drahý. :

  Opět nepřesné. Soudím, že vycházíte ze článku na MilitaryBoxu, či z jeho zdrojového textu. Byly postaveny 3 ponorky Borej třídy 9551. Pak přišel velmi výrazně upgradeovaný 9552, jehož první kus, Kňaz Vladimir, byl spuštěn před půl rokem. Tato jednotka má zcela nový pohon, jinou věž, úplně jiné sonary, jiný pump-jet atd.
  Borej-B byl uvažovaný nástupce 9552 s ještě tišším pohonem. Jenže jednak byl ale pohon upraven už mezi 9551 a 9552 a za další se řeklo, že změny budou postupně přidávány podle každého kusu a relativně drobný upgrade (rozdíl mezi Borej-B a Borej-A je mnohem menší, než rozdíl mezi Borej a Borej-A) nebude samostatná třída. Čili řádná facka se nekoná. Spíš to vypadá, že zatím se další úprava pump-jetu nejeví v korelaci získaná tichostúcena výhodná.
  Původní text, ze kterého jste asi čerpal je dost plný chyb. třeba jako hlavní "tahák" Boreje-B je tam zmiňován Pump-Jet pohon, ačkoli ho (ve dvou verzích) mají všechny Boreje. Pak je tam třeba chyba s názvem Bulavy (ne není to muškátový květ, je to palice, palcát).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:48 04.07.2018

  Fenri: Z Vašich příspěvků cítím značnou neochotu si ta čísla nastudovat. Nevím, zda je to z Vaší strany pohodlnost, neznalost či touha zvítězit v diskusi nad oponentem. Nemám žádný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Z Vašich příspěvků cítím značnou neochotu si ta čísla nastudovat. Nevím, zda je to z Vaší strany pohodlnost, neznalost či touha zvítězit v diskusi nad oponentem. Nemám žádný důvod Vám tady dělat přednášku o ekonomických pravidlech státních financí, mezinárodním obchodě a platební bilanci. Buď tyhle věci znáte nebo se nemáme o čem bavit. Já s Vámi nebudu hrát hru "jeden o voze, druhý o koze".

  Moje čísla nejsou žádná hausnumera, ale vycházím z veřejně dostupných informací. Kdybych chtěl vyrábět hausnumera, tak vezmu v potaz náklady obětovaných příležitostí a střelím je někde kolem dalších 20 mld. USD ročně a to číslo 200 mld. USAD si prostě vyrobím a budu na něm trvat až do konce světa. Jenže to považuji za diskusní faul a ty já nedělám (snažím se nedělat).

  Co se týče Krymu, tak ten byl spouštěčem všech možných sankcí a sankčních seznamů. Proto jsem tuhle událost vztáhl k oné sumě.

  Až na další s vámi nebudu dále diskutovat, diskuse s ignoranty nikam nevedou.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:09 04.07.2018

  Logik:
  1.) protože prostě od začátku mělo jít o jiná letadla, s jiným názvem a jinými požadavky. kdyby byly participanty Su-57, budou dělat na Su-57. Ale dělali FGFA. Ale jo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) protože prostě od začátku mělo jít o jiná letadla, s jiným názvem a jinými požadavky. kdyby byly participanty Su-57, budou dělat na Su-57. Ale dělali FGFA. Ale jo, klidně můžete tapetovat ještě deset, jak máte ve zvyku a hádat se o sloivíčka. Takže máte naprostou pravdu Logiku

  2.) Jenže jde o SW, kteýr ten tank nepotřebuje k nasazneí Jde o SW k plně autonomnímu režimu. Jinak jde o standardní ladění, které probíhá u všech IT prostředků.

  3.) Je jedno, odkud ta reportáž je. Najdete to na X jiných místech a snad nebudete tvrdit, že Prima ty dialogy předělala.
  Ano, Maďarské pojetí demokracie je šptné, protože hloupý lidé zvolili vládu, která vyhrát neměla. A soudružka redaktorka se rozčiluje, že Maďarsko nechce být diverzifikované (můžete mi vysvětlit, jak tohle souvisí s demokracií?) a vyčítá madarské vládě, že dělá to, kvůli čemu ji Maďaři zvolili. Což je jistě prudce nedemokratické. Nicméně ten link se soudružkou jsem tam dal proto, aby si kolegové, co jsou pro ostrakizaci ruské menšiny v Pobaltí uvědomili značnou dvojkolejnost svého uvažování, resp. aby si uvědomili, že ten západní svět už je docela jiný, než jaký byl dříve a o jakém jsme snili. To nebyla nějaká extrémistická redaktorka lokálního obskurního plátku. To byla redaktorka BBC a hovořila přesně v trendu a "hodnotách" Nové Evropy. Kam patří i odhalování Marxů od Číňanů.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:01 04.07.2018

  Jakub2: ještě jednou čísla, co jste napsal, nejsou ani vzdáleně 200 mld. Za druhé, tvrdíte, že těch 200 mld je pokles daný připojením Krymu, což je podle mne prostě kravina. Cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: ještě jednou čísla, co jste napsal, nejsou ani vzdáleně 200 mld. Za druhé, tvrdíte, že těch 200 mld je pokles daný připojením Krymu, což je podle mne prostě kravina. Cena ropy s ruským rozpočtem cvičí daleko víc než zákaz dovozu Gorgonzoly a "levných" EU peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:53 04.07.2018

  P.S. Rusko se do švestek nepoloží, aktuální ceny ropy od začátku roku mají výrazně pozitivní vliv na ruské devizové rezervy (rostou). Jenže jim jaksi nezbývají prachy na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  P.S. Rusko se do švestek nepoloží, aktuální ceny ropy od začátku roku mají výrazně pozitivní vliv na ruské devizové rezervy (rostou). Jenže jim jaksi nezbývají prachy na financování nových projektů. Možná pomůže plánovaná reforma penzí, ale efekt se projeví až za několik let od spuštění.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:50 04.07.2018

  Psal jsem dosti ve spěchu, takže jsem vypustil poměrně důležitou věc. Podívejte se na časovou řadu za roky 2012 - 2013. tj. žádné sankce, vysoká cena ropy a plynu - přírůstky na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Psal jsem dosti ve spěchu, takže jsem vypustil poměrně důležitou věc. Podívejte se na časovou řadu za roky 2012 - 2013. tj. žádné sankce, vysoká cena ropy a plynu - přírůstky na rezervním fondu + 20 mld. USD ročně. Jenže v roce 2014 už byl absolutní růst jen 1 mld. USD. Takže pokud počítáte s 88 (2014) - 88 (2014-2017) = 0 (2018), tak jste zapomněl na těch prvních 20 (-1) mld. USD - to je totiž celkový odliv za rok 2014 - do rozpočtu nepřiteklo 19 mld. jako rok předtím Takže už jsme na 107 mld. USD sekery u rezervního fondu. Fond národního bohatství se před 2014 moc nezvedal, jenže to může být zcela jinak - stačí přecenit aktiva a může nastat velké jojo. Sice nemám o něčem takovém zprávy, jenže výroční zpráva za roky není k dispozici. Ty peníze, co v něm ale zůstaly, jsou těžce nelikvidní = neužitečné pro státní kasu (něco jako nepotřebný dlouhodobý NHM u firem).

  Další miliardy USD ze státních rezerv stály sanace ruských bank, které si najednou nemohly sáhnout na levné evropské peníze (nemohly refinancovat svoje dolarové a eurové dluhy). Část z nich se pravděpodobně neobjevila v rozpouštění rez. fondu.

  Těch 200 mld. USD je můj celkový odhad, nekladu si ambici trefit číslo přesně. Chápu, že víru některých lidí nezměním - pro ty bude důležitější vypjatý nacionalismus a předvádění svalů, charašó! Já jsem holt na ty peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  12:48 04.07.2018

  Fenri - Pro určitý typ diskutérů je typické, že tahají argumenty z cylindru jako kouzelník králíky a spoléhají se na dvě věci,za prvé na lenost čtenáře a na asertivní techniku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri - Pro určitý typ diskutérů je typické, že tahají argumenty z cylindru jako kouzelník králíky a spoléhají se na dvě věci,za prvé na lenost čtenáře a na asertivní techniku zaseknuté gramofonové jehly. Za posledních pomalu třicet let jsem se naučil rozeznávat a dělit zrno od plev. Dnešní třicátníky to poznání teprve čeká. Buďme k takovým blahosklonní.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:43 04.07.2018

  fenri: nechci se zas dostat do hádky, tak jen tři poznámky

  1) Tvrdíš, že SU-57 se podstatně liší od FGFA. Napíšeš sem prosím čím se liší konkrétně a z čeho čerpáš?
  A proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nechci se zas dostat do hádky, tak jen tři poznámky

  1) Tvrdíš, že SU-57 se podstatně liší od FGFA. Napíšeš sem prosím čím se liší konkrétně a z čeho čerpáš?
  A proč myslíš, že ty rozdíly jsou větší než třeba mezi F16A F16D, které nikdo za dvě různá letadla nepovažuje, ač se liší drakem, motorem, avionikou včetně radaru i schopností nesené výzbroje?

  2) To, že u Armaty stačí "JEN dodělat software" - i pokud ano (divím se Tvé jistotě, Rusové nejsou z těch, co o projektech informují otevřeně, takže kdoví, jaké jsou tam další problémy), tak v pro moderní bojový prostředek, obzvlášť takový, kde i naprostá základní SA stojí na fungování počítačových systémů, se ukazuje jako jeden z největších problémů ve vývoji.
  Jak dlouho už taková F35 létá a jak dlouho ji ještě budou dodělávat software?

  3) Ad reportáž z primy. To má dokazovat co? Myslíš si, že např. Gobbels by té reportérce odpovídal jinak? A nebylo by to tak, že v takovém případě by reportérka
  BBC měla pravdu?

  Ten rozhovor jen dokazuje pouze to, že mezi tím, jak je chápána demokracie na západě a jak v Maďarsku jsou podstatné rozdíly. V žádném případě nedokumentuje, že Maďarské pojetí demokracie je to správné.

  A pokud Ti na tom rozhovoru vadí, že někdo kritizuje cizí pojetí demokracie, protože se mu zdá za hranicí toho, co je správné - neděláš náhodou Ty to samé?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:27 04.07.2018

  Jakub2: aha, takže ztráta 88mld+26mld rovná se ztráta 200 mld? Máte velmi divnou matiku. A ta ztráta je dána připojením Krymu? A ani náhodou nesouvisí s kolapsem ceny ropy? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: aha, takže ztráta 88mld+26mld rovná se ztráta 200 mld? Máte velmi divnou matiku. A ta ztráta je dána připojením Krymu? A ani náhodou nesouvisí s kolapsem ceny ropy?

  Nezlobte se, ale jsou to kecy.
  Ale jo, do švestek se Rusko položí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:19 04.07.2018

  Astor: koho si Rusové pustí do Kremlu, ten tam bude. Ale velmi pochybuji, že to bude nějaký zapadnik. Vždyť pseudocarský model v Rusku tak krásně funguje.

  Astor: koho si Rusové pustí do Kremlu, ten tam bude. Ale velmi pochybuji, že to bude nějaký zapadnik. Vždyť pseudocarský model v Rusku tak krásně funguje.

 • Jakub2
  12:17 04.07.2018

  Rezervní fond spadl z 88 mld. USD v 2013 na nulu koncem 2017, fond státního bohatství měl v 2014 88 mld., na konci 2017 má cca 62 mld. USD, jenže téměř vše jsou nemovitosti, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rezervní fond spadl z 88 mld. USD v 2013 na nulu koncem 2017, fond státního bohatství měl v 2014 88 mld., na konci 2017 má cca 62 mld. USD, jenže téměř vše jsou nemovitosti, umělecké sbírky a státní firmy = reálná tržní cena je neodhadnutelná - může být značně nižší. Navíc ty prostředky nejsou likvidní - jediný způsob, jak z nich rychle získat prostředky, je zástava (což politicky není možné).

  Jiné skryté velké mínusové kšefty jsou např. koupě Rosněfti Gazpromem, na kterou si Gazprom půjčil od státu.

  Další informace jsou na worldbank.org nebo zde:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://ru.wikipedia.org/wiki/...
  https://www.w4t.cz/ruske-minis...

  Pár slušných konkrétních informací o tom, jak ruská vláda vyškrabuje do dna státní fondy:
  https://www.czechtrade.cz/sluz...
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  12:14 04.07.2018

  Až odejde Putin, nahradí ho nějaký jiný lídr, který nikoho nebude chtít pustit na ruský dvorek. Možná bude ještě nekompromisnější při prosazování ruských národních zájmů. A to že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až odejde Putin, nahradí ho nějaký jiný lídr, který nikoho nebude chtít pustit na ruský dvorek. Možná bude ještě nekompromisnější při prosazování ruských národních zájmů. A to že bomby NATO padaly mimo rajón jejich členských je jenom důkazem, že to je jen prostředek k prosazování politiky samozvaně demokratických zemí jinými prostředky. To, že se takovýchto kampaní účastní naši občané se zbraní v ruce, pokládám za jednu z největších ostud našeho polistopadového režimu. V důsledku vedly bomby členů paktu k destabilizaci blízkého příhraničí EU a následující migrační krizi. A ano, možná Rusko utrpělo nějaké finanční ztráty, ale i Rusové znají pojem diverzifikace zdrojů. To jen bruselská namyšlenost předpokládá zhroucení ruského hospodářství když nebude dodávat sýry z Holandska a paštiky z Moravy... Podle americko-bruselských věštců měli být Rusové dávno na lopatkách a škemrat o ty sejry... A ono furt nic. To musí být pro evropskou rusofobní obec k zbláznění.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:10 04.07.2018

  Jakub2
  200 mld USD v tých fondoch snáď ani nikdy nebolo. Najviac tam mali okolo roku 2008 a aj to "len" cca 140 miliárd USD. V súčasnosti je to niečo cez 17 miliárd USD a od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2
  200 mld USD v tých fondoch snáď ani nikdy nebolo. Najviac tam mali okolo roku 2008 a aj to "len" cca 140 miliárd USD. V súčasnosti je to niečo cez 17 miliárd USD a od minulého roka sa znovu napĺňajú.

  Cena za Krym je diskutabilná, ak by ho nechali Ukrajine, museli by míňať viac na zbrojenie. Okrem toho Krym je výborný pre turistický ruch, takže dlhodobo to asi zlá investícia nebola.

  "Ruské hospodářství je letos někde na úrovni roku 2012, vlak prosperity jim ujel"...to je hodne odvážne tvrdenie...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:55 04.07.2018

  Jakub2: můžete sem hodit nějaké relevantní info o tom, že anexe Krymu je stála 200 mld dolarů?

  Jakub2: můžete sem hodit nějaké relevantní info o tom, že anexe Krymu je stála 200 mld dolarů?

 • fenri
  11:53 04.07.2018

  Jura99 - bohužel to spíš vypadá, že západní většina se integruje do příchozí menšiny. Viz. různá rušení Vánoc, resp. jejich přejmenovávání apod. Ano, Dánsko a Rakousko jsou drobné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - bohužel to spíš vypadá, že západní většina se integruje do příchozí menšiny. Viz. různá rušení Vánoc, resp. jejich přejmenovávání apod. Ano, Dánsko a Rakousko jsou drobné, sympatické vlaštovky. Ale bojím se, že příliš pozdě, příliš malé a příliš slabé.
  Znovu: pokud jim znemožníte se vyvázat ze svazku s Ruskem, a pokud je udržujete naštvané, či alespoň popuzené - tím zvýšite svoji bezpečnost? Ne, naopak si tu pátou kolonu účinně pěstujete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  11:46 04.07.2018

  Astor: Ty bomby členů NATO padají v Evropě? To je totiž ta hlavní zásada - v Evropě se neválčí, v Evropě se hranice nepřekreslují od roku 1999 (vznik Kosova). Je to hustě osídlené, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor: Ty bomby členů NATO padají v Evropě? To je totiž ta hlavní zásada - v Evropě se neválčí, v Evropě se hranice nepřekreslují od roku 1999 (vznik Kosova). Je to hustě osídlené, industrializované území s rozvinutými státy, které spolu chtějí obchodovat a ne válčit (tj. prapůvodní důvod vzniku toho, čím je dnes EU). Teritoriální evropské armády se dvakrát snižovaly (smlouvy o konvenčních ozb. silách v Evropě) a ještě dnes nemá žádný z účastníků tolik výzbroje, aby se d o těch smluv nevešel.

  Rusové si vykolíkovali novou zahrádku na Krymu a už je to stálo cca 200 mld. USD jen ve vyžraných státních rezervních fondech. Skutečná cena bude ještě vyšší, stačí se podívat na čísla ruského státního rozpočtu za posledních 5 let. U toho vědomí nikdo další nebude v Evropě začínat další konflikty, neb by se připravil o 15-20 let hospodářského rozvoje. Můj tip je, že by Rusové se žádným Krymem a Donbasem vůbec nezačínali, kdyby znali hospodářské dopady. Teď už jen drží obranné pozice a brečí, že je ostatní nemají rádi. Ruské hospodářství je letos někde na úrovni roku 2012, vlak prosperity jim ujel a vlastní obyvatelstvo to víceméně chápe stejně (byť značná část z nich je s tím smířená). Dokud bude v Kremlu sedět Putin, tak situace zůstane stejná.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  10:41 04.07.2018

  Jakub 2- chuť k agresi ? Nebuďte směšný, od roku 1991 není roku, aby na něčí hlavy padaly bomby nějakého člena NATO. A ve vztahu k Rusku že strany NATO zuří propagandiská válka už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub 2- chuť k agresi ? Nebuďte směšný, od roku 1991 není roku, aby na něčí hlavy padaly bomby nějakého člena NATO. A ve vztahu k Rusku že strany NATO zuří propagandiská válka už několik desetiletí, od pochlebování Gorbačovovi přes očividně fandění slabému Jelcinovi přes nenávist k asertivnímu Putinovi. Od podpory čečenských islamistických separatistů po podporu banderovského resentimentu na Ukrajině. Německé tanky u ruských hranic jsou bohužel realitou, nikoliv ruské tanky u německých hranic. Kecy o Krymu a Východní Ukrajině si nechejte. Převzali jen styl a způsoby obvyklé v západním světě, totiž to, že kdo není s námi, je proti nám a neváhají do toho investovat jak prostředky, tak i pověst. Ostatně soudím, že na podvratnou činnost dávají Rusové rozhodně méně, než pro proamerické iredenty po celém světě uvolňuje americký Kongres.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:30 04.07.2018

  Jura99

  Vrah o morálce káže...
  Estonsko je mezi posledními, kdo má říkat kdo byl po 2.WW po válce v právu a kdo ne.

  O žádnou pátou kolonu se nejedná, spíše o otroky. Estonsko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Vrah o morálce káže...
  Estonsko je mezi posledními, kdo má říkat kdo byl po 2.WW po válce v právu a kdo ne.

  O žádnou pátou kolonu se nejedná, spíše o otroky. Estonsko z nich těží a samo jim nenabízí nic. Platí daně, o ničem rozhodovat nemůžou, co chceš víc?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:22 04.07.2018

  fenri: jakože západní země nestojí o integraci imigrantů? Ale stojí, i když na to jdou hodně naivně a pomalu, ale už i tací Dánové si plánují do 12let zrušit ghetta (jen aby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: jakože západní země nestojí o integraci imigrantů? Ale stojí, i když na to jdou hodně naivně a pomalu, ale už i tací Dánové si plánují do 12let zrušit ghetta (jen aby to nebylo zbožné přání). Logika nepustí, nedává žádný smysl pustit si imigraci, která hostitelský stát časem promění na svou zemi původu a vytlačí původní obyvatele. Rusové jako menšina mohou mít zdánlivě podobné zvyky, to ovšem sudeťáci měli také a také nepěstovali ženskou obřízku. Stále ale visí ve vzduchu vlastnost páté kolony těchto menšin pro případ vojenské agrese jejich domovského státu. Rus nepotřebuje hlásat nadřazenost z titulu náboženství, bohatě si vystačí s hlásáním nadřazenosti z titulu národnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:05 04.07.2018

  fenri

  Já si zase myslím, že nyní by nebylo pro Estonsko chytré jim občanství dávat, jak jsem psal minule. Frnkli by jim a lidí maj už tak málo. Navíc ti co by zůstali, tak by na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Já si zase myslím, že nyní by nebylo pro Estonsko chytré jim občanství dávat, jak jsem psal minule. Frnkli by jim a lidí maj už tak málo. Navíc ti co by zůstali, tak by na ně museli brát ohled, což by znamenalo méně štěkání a tím pádem méně pamlsků od páníčka.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:01 04.07.2018

  Jura99:
  " Ať už se tam Rus dostal jakkoliv, musí se integrovat nebo jít." - no za tyhle řeči byste mohl mít lecjaké západní zemi docela průšvih. A to si troufnu říct, že ti Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  " Ať už se tam Rus dostal jakkoliv, musí se integrovat nebo jít." - no za tyhle řeči byste mohl mít lecjaké západní zemi docela průšvih. A to si troufnu říct, že ti Rusové integrovaní jsou daleko víc, než Somálci apod. Přecijenom vás ruský řidič autobusu v Rize nevyhodí se psem apod., nebude pěstovat ženskou obžízku, vraždy ze cti a v kostelích hlásat, že kdo není pravoslavný, je podčlověk.

  Estonci jsou míchaní ugrofinové, ale Rusové nejsou Slovani, těch ugrofinů je v nich také hodně, stejně jako Baltů a Normanů. Ostatně jejich samotný název je ugrofinský (ruotsi). Takže rozdíl tam je jazykový, ale etnický, kulturní...není zásadní.

  Ale jak říkám, a si Estonsko diktuje pravidla jaká chce, v mých očích na to má plné právo. jenom si nemyslím, že je to chytré. Vše.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:52 04.07.2018

  Jakub2:
  Tři poznámky:
  1.) Indové se nestáhli z vývoje na Su-57, protože v něm nebyli. Byli ve větvi FGFA, což nebyl stroj totožný se Su-57, byť s ním měl sdílet řadu technologií ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2:
  Tři poznámky:
  1.) Indové se nestáhli z vývoje na Su-57, protože v něm nebyli. Byli ve větvi FGFA, což nebyl stroj totožný se Su-57, byť s ním měl sdílet řadu technologií a postupů. Ale fakt nejde o stejné éro. A tři miliardy dolarů je relativně velmi malý balík. Asi tak malý, že Rusové za něj nechtěli přistupovat na indické požadavky na transfer technologií a know-how. Mluví se i o tom, že Indové chtěli do FGFA Izdělije 30, asi Rusové jim ho nechtějí dát (ve smyslu výroby a know-how).
  2.) Armata je v podstatě hotová. Pokud vím, tak jediný problém co zůstává, jsou nějaké relativně nevelké problémy s nabíjecím systémem a ladění SW (to probíhá u všech bojových platforem v podstatě až do konce servisního života). Co se zatím uvázlo fest je SW a sladění se senzory pro režim zcela bezposádkového vozidla. Nicméně to nijak nebrání zavedení. Primárním cílem stejně není, aby Armaty jezdily jako terestrické drony. Co jsem četl, tak důvod pomalého zavádění (objednány dva prapory T-14 a jeden T-15) je jednak váhání nad tím, zda tam nedat rovnou silnější dělo (které ale ve vyladěné formě hned mít nebudou) a požadavek na masovou modernizaci T-72 a T-90. Ten vychází se dvou důvodů:
  a.) mj. na tankových biatlonech se zjistilo, že nemodernizované T-72 (tedy preB3M verze) mají výkonový handicap a je třeba je posunout. Zároveň to dělají za směšnou cenu (modernizaci jedné T-72 na B3M si tagil účtuje asi 250 000 dolarů)
  b.) naopak v Syrii se ukázalo, že modernizovaná téčka ještě mají velmi solidní potenciál.

  Jinými slovy: ze dvou důvodů tu vyvstala potřeba modernizovat obrovské množství tanků a ty peníze přinášejí mnohem větší nárůst bojového potenciálu, než stejná suma investovaná do několika desítek kusů Armat.

  3.)"Estonci a Lotyši jim nechtějí dávat občanství plošně taky díky tomu, že RF si "vyhrazuje právo" bránit zájmy ruských občanů v zahraničí i vojenskou silou." - aha, takže protože mají ruské pasy a jsou občany Ruska, tak jim nedáme občanství Estonské, protože by se tím ještě víc stali Rusy, nebo co? Vždyť jste napsal oxymoron. Naopak kdyby jim dali občanství, dá se čekat, že postupně podíl Rusů s ruským občanstvím bude klesat (minimálně jejich děti už na ruský pas budou kašlat). takhle jim nic jiného nezbývá a v podstatě jsou tlačeni k tomu, aby byli ruskými občany.

  Místo aby si je přetáhli na svou stranu, budují si a pěstují si malé Ruské uvnitř svých hranic. V mých očích na to mají plné právo a zároveň dělají naprostou pitomost. Ale jejich boj.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:46 04.07.2018

  fenri

  S bodem 5) trochu nesouhlasím, ironií osudu je, že udělení občanství menšinám by pro Estonsko a Lotyšsko nebylo moc výhodné. Oba dva státy se potýkají s odlivem lidí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  S bodem 5) trochu nesouhlasím, ironií osudu je, že udělení občanství menšinám by pro Estonsko a Lotyšsko nebylo moc výhodné. Oba dva státy se potýkají s odlivem lidí, kdyby Estonsko rozdalo občanství 200 000 lidí co ho nemají, tak nějaké procento z nich určitě zmizne, to je i většinou hlavní motivace u menšin pro získání občanství. Ono vlastně je to pro Estonsko či Lotyšsko výhodné, rusové tam makají, platí daně, ale nemůžou volit, tak na ně nemusí brát tolik ohledů a můžou si kdykoliv zaštěkat spolu s většími psy. Kdyby jim rozdali občanky, tak by jim frnkli a měli by z toho kulový, vlastně ztráty na ekonomice. To, že jsou občas nařčení, že se chovaj jako náckové, tak to může i někoho v Pobaltí zahřát na srdíčku, ale válku jen kvůli občanství nikdo vést stejně nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:39 04.07.2018

  fenri: Pobaltí bylo v rámci SSSR za odměnu. Ať už se tam Rus dostal jakkoliv, musí se integrovat nebo jít. To platí všeobecně pro každý stát. Sudeťák se neintegroval za 700let, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Pobaltí bylo v rámci SSSR za odměnu. Ať už se tam Rus dostal jakkoliv, musí se integrovat nebo jít. To platí všeobecně pro každý stát. Sudeťák se neintegroval za 700let, naopak se snažil zničit hostitele, tak musel jít. Integrovat znamená, že druhá třetí generace bere údaj o národnosti svého ruského předka jen jako zajímavost (podobně já beru jen jako zajímavost údaj o německé národnosti jednoho ze svých pradědečků). Srovnání Pražák-Moravan vs. Estonec-Rus vůbec neberu. Jsou to jiní lidé, Estonci nejsou Slované, ale Ugrofinové. Že neměli svůj stát ? Však my jsme také byli stovky let ovládáni Rakouskem, ale Rakušané stejně nejsme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  09:35 04.07.2018

  Astor: Chuť k čemu? Anektovat Kaliningradskou enklávu? Kdo? Poláci? Němci? Proč? Co tam najdou - nějaký loďařský a těžký průmysl, kterého mají sami dost. Zhuntované životní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor: Chuť k čemu? Anektovat Kaliningradskou enklávu? Kdo? Poláci? Němci? Proč? Co tam najdou - nějaký loďařský a těžký průmysl, kterého mají sami dost. Zhuntované životní prostředí, nepřátelské obyvatelstvo s mozky vylitými propagandou, čtvrt milionu vojáků. Proč si vázat na nohu další kouli dobrovolně? EU dávno opustila koncept Kjellénovské geopolitiky - už nepotřebuje dobývat území vojenskou silou - má ekonomickou sílu.

  Projektujete na EU myšlení ruského vedení státu - ti totiž Kjelléna a jeho následovníky stále ještě uctívají. To je ta chyba - ruský pohled je pokřivený jejich vnímáním geopolitiky.

  Sokrates: SU-30 a SU-35 jsou jen další evolucí SU-27. To je koncept ze sedmdesátých let. Můžete do něj narvat sebevíc elektroniky, ale konstrukční limity nepřekročíte. Dokud Suchoje budou kupovat Číňané a třetí svět, tak je budou vyrábět a exportovat jako zdroj deviz

  Jen pro pořádek - Rusové testují a zavádí něco, co NATO běžně používá a kontinuálně vylepšuje už 25 let (zaměřovací kontejnery). REB kontejnery vyvíjí EADS i americké firmy (porovnání úrovně je těžké - každý chce jiné parametry). Rusové dohání ztrátu, nemůže být řeči o nějakém technologickém náskoku.

  SU-57 zavedené do vojskové služby v dohledné době nebudou, když si VVO objednalo předséroivý batch s dodáním někdy v 2019. Vůbec netušíme kolik požadovaného vybavení v tom batchi bude instalováno a kolik toho ještě budou Suchojovci dodělávat v příštím desetiletí. Nejen Američané mají problémy s integrací vybavení do F-35 - mají je i Rusové a některé věci se nedají urychlit, protože se musí zdlouhavě testovat.

  Můj tip - SU-57 soustředí v nějakém výcvikovém centru u Moskvy a budou dělat další vývoj a vymýšlet taktiku použití. K běžným útvarům půjde až kolem roku 2025.

  Ruské letectvo má problém finančního rázu stejně jako ruské námořnictvo - programů je moc a financí málo. Armáda je prostě největší, strategická vojska mají priority a obé urvou nejvíc financí.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  09:07 04.07.2018

  Jakub 2 - souhlasím. Útok na zmíněné nebude, ale chuť by byla, toť očividné. Tady je v praxi vidět, jak napřažený klacek dokáže dokáže umravnit drzého fracka, klátícího se před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub 2 - souhlasím. Útok na zmíněné nebude, ale chuť by byla, toť očividné. Tady je v praxi vidět, jak napřažený klacek dokáže dokáže umravnit drzého fracka, klátícího se před vraty a pokřikujího do dvorka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  09:01 04.07.2018

  Jakub2 - ruské letectvo rozhodne nemá rovnaký problém ako námorníctvo. Financie sa tam lejú v dostatočnom množstve a dodávky stíhačiek a vrtuľníkov prebiehajú v plánovanom tempe. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2 - ruské letectvo rozhodne nemá rovnaký problém ako námorníctvo. Financie sa tam lejú v dostatočnom množstve a dodávky stíhačiek a vrtuľníkov prebiehajú v plánovanom tempe. Popri tom bežiacich dodávkach Su-30SM a Su-35S sa tieto stroje zároveň modernizujú o nové prvky bojovej výbavy:
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  Je celkom možné, že budúci rok budú zavedené Su-57 a nové drony, nehovoriac o novej výzbroji (Grom, Ch-59MK2). Pričom v nasledujúcich rokoch sa zmodernizujú všetky 3 typy bombardérov.
  Toto sa rozhodne s podfinancovaním námorníctva nedá porovnávať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:56 04.07.2018

  Žádný "nějaký takový útok na Kaliningrad" nebude. Pravděpodobnost takového scénáře je nulová, ale to už ten "analytik" raději neříká. Ani v Moskvě nechtějí jíst rýži a učit se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Žádný "nějaký takový útok na Kaliningrad" nebude. Pravděpodobnost takového scénáře je nulová, ale to už ten "analytik" raději neříká. Ani v Moskvě nechtějí jíst rýži a učit se mandarínštinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  08:43 04.07.2018

  Jakub 2: věřím, že v případě nějakého toho útoku na Kaliningrad, případně z Baltu by znamenalo praktické vymazání hlavních měst útočníků z mapy světa. Být ruský lídr, neopomenul ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub 2: věřím, že v případě nějakého toho útoku na Kaliningrad, případně z Baltu by znamenalo praktické vymazání hlavních měst útočníků z mapy světa. Být ruský lídr, neopomenul bych to při každé vhodné, ba i nevhodné příležitosti svým partnerům opakovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:39 04.07.2018

  Jura99 - jenže situace co popisujete v Pobaltí není. Drtivá většina lidí co tam je, nejsou žádní svlečení vojáci, ale lidi, co tam hákovali v průmyslu, chodili na umístěnky do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - jenže situace co popisujete v Pobaltí není. Drtivá většina lidí co tam je, nejsou žádní svlečení vojáci, ale lidi, co tam hákovali v průmyslu, chodili na umístěnky do fabrik, zůstali tam jako montéři apod. Průmyslové podniky v SSSR byly často roztahané po celé zemi a s pracovníky šíbovali podle svých potřeb a kvalifikace.

  Dále vaše srovnání poněkud silně kulhá v tom, že ČSSR byla samostatným státem a vojáci SSSR byly státními příslušníky jiné země. V Estonsku, Litvě, Lotyšsku šlo o občany jedné země. A divte se, většina to tak cítila, resp. je více zajímala cena chleba a vodky, než jestli jsou Estonci, Východní Prusové, Rusové, Sověti...Když hrála Sborná, putyky v Rize i Kaunasu řvaly stejně, jako v Samaře či Novgorodu. Uvědomte si, že jediná doba demokratického, samostatného Estonska trvala cca 14 let. To prostě není velký kus státnosti. Během těch 14ti let se stačili propracovat demokratickými metodami k fašistickému puči, takže tam raději prezident na zbylé roky jejich suverenity zavedl prezidenskou diktaturu (nepřesné, ale zhruba tak to bylo).

  Znovu - hodně Pobalťanů žije na Sibiři (Jakutsk, Irkutsk, Norilsk), většinou tam šli stejně jako jihočeši na Ostravsko - byli to důlní odborníci, horníci atd. a šli za výhodami. A samozřejmě, hlavně za Stalinovy éry tam šlo strašně lidí nedobrovolně.

  Také nebudeme mluvit o tom, že Praha je okupována Brňáky a Moravany a Slezko Čechy.

  To s cenami nerostných surovin je sice hezké, ale jaksi to nefunguje na 100% Asi ani na 50%. Ceny ropy se de facto zhroutily, jsou stabilně nízké (i když trochu vylezly), do toho sankce a Rusko se tak nějak ne a ne zhroutit (i když každý rok slýcháme, že do švestek). Vojenský potenciál mu roste (rozhodně rychleji, než třeba potenciál AČR...), stíhá si vést docela úspěšnou proxyválku, udělat drahý šampionát a olympiádu a přestože byste tomu rád věřil, tak vás ubezpečuji, že ruské obchody jsou dost plné jídla, hadrů, elektroniky a lidé hlady nemřou, i když jejich životní úroveň je většinou citelně nižší než u nás. Nicméně - stále žijí v nejlepší době Ruska jaká byla. Ano, laťka není nastavena vysoko, ale je to tak.
  Jinak ono je hezké pokřikovat o tom, jak budeme udržovat nízké ceny ropy, ale háček je v tom, že většina ropy je v Rusku a arabském světě a Norsko či USA to nespasí. A my jsme na ropě závislí. připomínáte Somálce, který chce diktovat světové ceny potravin. Ceny jsou houpačka a na každém konci někdo sedí. To vám asi nedochází.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:26 04.07.2018

  Mám k článku a k diskusi jen 3 věci:

  1/ Já chápu, že ten pán je zaměstnancem GRU a že expresivní bulvární vyjadřování má přitáhnout pozornost čtenářů MK.... přesto mne rozesmálo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám k článku a k diskusi jen 3 věci:

  1/ Já chápu, že ten pán je zaměstnancem GRU a že expresivní bulvární vyjadřování má přitáhnout pozornost čtenářů MK.... přesto mne rozesmálo tohle "Ve většině států východní Evropy došlo po převodu svrchovanosti pod Evropskou unii k deindustrializaci a hospodářské, kulturní a intelektuální archaizaci."

  deindustrializace = nevyrábíme dost tanků a bombardérů, protože je nepotřebujeme
  hospodářská a. = na službách se vydělá víc než na produkci vojenských kanad
  kulturní a. = jinde na světě taky žijí lidé a jejich styl může být zajímavý i pro nás
  intelektuální a. = ta archaizace je tak přitažlivá, že 2/3 ruských vysokoškoláků se na ní chtějí podílet (emigrací na prohnilý Západ)

  2/ Jen se znovu potvrzuje to, co jsem říkal už v 2015 = děngi nět. Nejvíce tristní situace je v námořnictvu - žádné nové LL, žádné nové atomové torpédoborce, ... dokonce i ponorková flotila dostala ránu, bo se nebudou stavět vylepšené útočné jaderné ponorky Borej-B, ale jen aktuální verze Borej-A (aktuální standard). Borej-B je moc drahý.

  Stejný problém má ruské letectvo - Indové se stáhli z vývoje Su-57 a ty 3 miliardy USD (indická spoluúčast) do vývoje nalije ruský stát. Ty peníze budou někde chybět, tipuji, že zaříznou část zakázek pro transportní letectvo a vojenské vrtulníky.

  Armáda na tom bude nejlépe - jsou největší a mají nejvíc kamarádů. Přesto vývoj Armat neskončí ani do 3 let.

  3/ k diskusi okolo ruské menšiny v Pobaltí - pár základních faktů. Rusové ("ti bez pasů") v Estonsku a Lotyšsku nejsou estonští a lotyšští občané, ale ruští občané - mají ruské pasy. Tedy nejsou to žádní otroci ani druhořadí občané - nemají některá práva (podílet se na řízení státu), ale také nemají určité povinnosti (nepodléhají branné povinnosti). Jen tam smějí žít, pracovat, vlastnit majetek, cestovat. Což se nijak extra neliší od toho, co je běžné i v ČR. Mám tetu, která je Slovenka a nemá české občanství, byť v ČR bydlí od roku 1987. Takže nemůže volit ve volbách do Sněmovny, Senátu, EP a do prezidentských voleb. Ale může volit v komunálkách (obecních a krajských volbách).

  Estonci a Lotyši jim nechtějí dávat občanství plošně taky díky tomu, že RF si "vyhrazuje právo" bránit zájmy ruských občanů v zahraničí i vojenskou silou (Podněstří, Gruzie, Arménie)... Což tak vadí EK, protože členské státy EU běžně umožňují dvojí státní příslušnost - ČR taky dlouhá léta neměla příslušný zákon (cca až do roku 2014). Další věc je bezpečnostní hledisko - když pominu otázku migrantů, tak se po EU může volně (bez předložení pasu) pohybovat několik milionů občanů z nečlenské země EU.

  Na závěr osobní poznámka pro Neshera: nevím, co vás to popadlo dávat diskutérům lekce z právní státovědy. Což nevíte, že dávat nechtěné faktické informace je v době postfaktické nejhorším hříchem? Moudrý člověk fakta zná nebo si je najde, hlupákovi nestačí ani přinesené na stříbrném podnose. Neházejte perly sviním (najděte si diskutéry, kteří nežvaní).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:23 04.07.2018

  Ještě musím dodat, že i když si myslím, že Pobalťané se nechovají chytře, že z toho zas tak velký problém nekouká:

  1.) Nevěřím, není důvod a nic tomu nenasvědčuje, že by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě musím dodat, že i když si myslím, že Pobalťané se nechovají chytře, že z toho zas tak velký problém nekouká:

  1.) Nevěřím, není důvod a nic tomu nenasvědčuje, že by se začali k tamním Rusům chovat tak, aby Rusko muselo jednat. To nenastane.

  2.) Rusko má obrovské výzvy na jihu a východě (udržet několik tisíc kilometrů hranice s nestabilními, či velmi ambiciozními zeměmi) a zároveň cítí obrovský potenciál severu a má know-how jak ho využít.

  3.) Pracovat na dvou výše zmíněných zásadních směrech a k tomu jednu, dvě decentní proxy válečky je pro 140 milionový stát (s nemalým podílem jiných etnik) obrovská výzva a je s podivem, že to zatím plusmínus zvládají.

  4.) Nepůjdou do konfliktu s největší vojenskou silou planety jen proto, aby získali něco, co nepotřebují a kde nic významného (ve srovnání se severem) není. V situaci, kdy mají Kaliningrad v Pobaltí nic nepotřebují.

  Jediná situace, kdyby kvůli Pobaltí mohlo dojít ke konfliktu s Ruskem by byly nějaké brutální represe a genocida tamních Rusů, nebo přímý útok na Kalinigrad. A dokonce si myslím, že i z toho by se Rusko pokusilo vyvlíknout, tak, aby si zachovalo alespoň částečně čistý štít a velký konflikt by vedlo jen kdyby bylo zcela zatlačeno do kouta. A pokud v Bruselu, Washingtonu, Rize, Tallinu... nebudou sedět úplní a naprostí magoři, tak výše zmíněné prostě nehrozí.

  Nadále si budou obě strany okopávat kotníky, testovat svojí obranu, postupy, očuchávat signatury, sledovat postupy, vést silné řeči, zdůvodňovat investice do armády a ukazovat se na přehlídkách a dragounských jízdách.

  Průser by nastal v situaci, kdyby se v Rusku po Putinovi dostali k moci nějací naprostí magoři. To moc nehrozí, podpora Žirinovského je v Rusku stabilně minimální , ale nikdy neříkej nikdy. Na Západě by muselo dojít k úplnému zblbnutí tak, aby bylo nutno vnitřní problémy způsobené úpadkem konkurenceschopnosti, omezováním práv autochtoního obyvatelstva a rostoucí arabizací a afrikanizací Evropy řešit expanzí ven. Jenže na to také mít sílu )asi) nebudou. Taže oba scénáře považuji za silně nereálné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:21 04.07.2018

  Děti narozené na území nějaké země dostávají občanství jen pokud jsou i rodiče občané (s výjimkou USA a patrně pár dalších zemí, kde se skutečně stačí narodit k získání občanství). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děti narozené na území nějaké země dostávají občanství jen pokud jsou i rodiče občané (s výjimkou USA a patrně pár dalších zemí, kde se skutečně stačí narodit k získání občanství). Např. v ČR narozené dítě ukrajinským rodičů nedostane porodem občanství ČR.

  Novodobě vzniklé enklávy Rusů v Pobaltí jsou velký problém. Co bychom řekli na to, kdyby bez naší vůle někdejší střední skupina sovětských vojsk pouze shodila uniformy a těch zhruba 200tis. sovětčíků dostalo automaticky český pas a občanství, ale odmítalo se učit česky a vytvořilo svou komunitu opovrhující Čechy a otevřeně se hlásící k Rusku? (něco jako někdejší sudeťáci)

  Ruské vojenské schopnosti jsou spojené nádoby s jejich finanční situací a jejich finanční situace jsou spojené nádoby s cenou nerostných surovin. Když Rus rozprodá část svého přírodního bohatství, tak tu část co zbyde po rozkradení a propití investuje do zbraní. Proto je bohužel jediná účinnější obranná strategie udržovat Rusko s nízkými příjmy (udržovat nízkou cenu ropy). Rusko má sílu ekonomiky Itálie. Sama Itálie na tom není nejlépe a kdyby ještě měla udržovat mezikontinentální jaderné střely, jaderné ponorky, půlmilionovou armádu a třikrát víc obyvatel, byla by tam chudoba jak v Rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  08:20 04.07.2018

  rasto123: občan druhé kategorie je termín, který označuje režimu a jeho propagandě nepoklonkující a tudíž nepohodlnou skupinu obyvatelstva. Režim to obvykle řeší ostrakizací této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto123: občan druhé kategorie je termín, který označuje režimu a jeho propagandě nepoklonkující a tudíž nepohodlnou skupinu obyvatelstva. Režim to obvykle řeší ostrakizací této skupiny, označuje je za nevzdělané, staré a zkostnatělé, případně agenty cizí, nepřátelské, mocnosti. Je snaha těmto skupinám odebrat některá občanská práva, například omezit přístup do médií, zbavit je svéprávnosti, či případně kriminalizovat při každé vhodné příležitosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  07:38 04.07.2018

  fenri, bod 4) a 5) vidím úplně stejně, ale bohužel v této diskuzi jsme s tímto pohledem dle lajků a dislajků ve výrazné menšině....

  PavolR, jako přímý potomek sudetských Němců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, bod 4) a 5) vidím úplně stejně, ale bohužel v této diskuzi jsme s tímto pohledem dle lajků a dislajků ve výrazné menšině....

  PavolR, jako přímý potomek sudetských Němců Vám k bodu 1) napíšu následující:
  Moji prarodiče neuměli slovo česky, moji rodiče mluvili oběma jazyky, já mluvím "jen" česky, ale všichni jsme Češi.
  Pokud by podobný přístup převzali pobaltské země, tak dle bodu 5) fenriho si problém nepěstují.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  07:16 04.07.2018

  Dobré zprávy, ne? Ruské vojenské schopnosti nebudou minimálně do roku 2025 nijak výrazně navýšeny. Do té doby může bruselská reprezentace definitivně vyřešit ruský problém. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobré zprávy, ne? Ruské vojenské schopnosti nebudou minimálně do roku 2025 nijak výrazně navýšeny. Do té doby může bruselská reprezentace definitivně vyřešit ruský problém. Východoevropské kolaborantské vlády jistě ochotně pošlou svá vládní vojska do ruských plání. Náplní se tak hlavní odkazy velkého Václava Havla; pravda a láska zvítězí a jeho vize o velkém humanitárním bombardování. Ostatně bruselská elita (a Poláci) soudí, že Rus musí být zničen. Tak kdy, když ne teď? A kdo, když ne my? Spoléhat na to, že konflikt v blízkém ruském příhraničí rozpoutají nějací místní nacionalisté jako v případě Čečenska, Gruzie či momentálně banderovské Ukrajiny je naivní. Chce to činy!
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:05 04.07.2018

  Rasto123 - stále nechápete rozdíl mezi tím, přestěhovat se do existujícího státu a mezi tím, narodit se na nějakém území v době, kdy ten stát ani neexistoval.
  Děti narozené na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rasto123 - stále nechápete rozdíl mezi tím, přestěhovat se do existujícího státu a mezi tím, narodit se na nějakém území v době, kdy ten stát ani neexistoval.
  Děti narozené na území nějaké země běžně občanství dostávají aniž by uměly řeč.

  Za další - stále mi přijde legrační, jak (nejen vy, nebo ne ve všem vy):
  1.) Oháníte se naší příslušností k Západu a hodnotám Západu. Tak si laskavě uvědomte, co ty hodnoty dnes jsou a jakým směrem gradují. Multikulturalismus, práva menšin dotažená ad absurdum, tendence preferovat obyvatelstvo přišedší bůhvíodkud před vlastním, diverzifikace apod. Tady vám to soudružka redaktorka z BBC vysvětlí:
  https://prima.iprima.cz/zpravo...

  Jinými slovy dnes frčí Marx a Západ, ten Západ, co já jsem miloval, je v pryč. Srovnejte si to.

  2.) Kdyby totéž udělal Moskva Pobalťanům, kterých v Rusku žijí mraky a řada z nich teda ruštinou vládne velmi chabě, to by byl řev, že?

  3.) Řada těch Rusů v neruských státech SSSR udělala dost práce a obecně pohyb obyvatel tam byl oběma směry dost značný a moc se to neřešilo. Komunismus byl na rozdíl od nacismu levicové hnutí internacionální. Nebudeme si povídat o tom, že Koroljov byl odporný Ukrajinec, co okupoval Moskvu a Kazachstán a Antonov odporný ruský okupant Ukrajiny? Samozřejme Pobaltských zemí se to týká méně, ty byly relativně vyspělé (i když ne průmyslově) dlouhodobě.

  4.) Nemyslím si, že je vyvážené, když na jedné straně EU Maďarsko je dnes ostrakizováno a pomlouváno "demokratickými" médii, že na své území nechce pouštět a živit sebranku z celého světa, která navíc naší kulturou hluboce pohrdá a na druhou stranu stejně tak EU Estonsko či Lotyšsko nemá větší problém s tím, že upírá práva lidem, co tam žijí od narození, či v několikáté generaci, pracují tam, platí daně a přitom nemají práva, která jsou dnes požadována (naštěstí zatím většinou marně, ale stále a rychle se to zhoršuje) pro imigranty.

  5.) Přesto si myslím, že je právo Estonska a Lotyšska (stejně jako ČR, Maďarska a dalších) určovat si co, kde kdo, jak. Ale čistě historicky, politický a prognosticky si myslím, že to Estonci a Lotyši nedělají chytře. Udržovat nemalou část své populace (která přitom pochází ze stejného kulturního okruhu a nemá potřeby kamenovat nevěrné ženy a pod.) ve stavu permanentní křivdy, zvlášť, když mají za čárou staršího bráchu, který v nich ty křivdy rád přiživí, je prostě hloupé.
  Čili ještě jednou: myslím, že mají právo určovat si pravidla hry jaká chtějí (ale myslím, že to právo bychom měli mít my, Maďarsko a další), ale že to nedělají dobře a zasívají něco, z čeho jim pěkného nevyklíčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  07:02 04.07.2018

  Podobne ako admin AN a väčšina miestnych diskutujúcich nepochybujem, že na webe neexistuje vhodnejší článok, pod ktorým by sa dala rozoberať situácia ohľadom ruskej menšiny v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podobne ako admin AN a väčšina miestnych diskutujúcich nepochybujem, že na webe neexistuje vhodnejší článok, pod ktorým by sa dala rozoberať situácia ohľadom ruskej menšiny v Pobaltí. Opäť raz výživná diskusia, ktorá "nadväzuje" na tému v článku "Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027".
  Snáď sa nikto nenahnevá, keď si dovolím malé odchýlenie od témy a v súvislosti s rozvojom ruského letectva dodám, že projekt, ktorý tu niektorí ľudia už odpisovali sa chýli ku koncu. Program PAK FA sa dostal do fázy, kedy je stroj dostatočne vhodný na zavedenie a Rusko si objednalo prvých lietadiel Su-57:
  https://www.militarybox.cz/new...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  06:00 04.07.2018

  Všímam si, že je tendencia nezohľadňovať v tejto diskusii fakt, že ruskojazyčná populácia Pobaltia sa delí na dve skupiny:
  1.- Ruskú menšinu disponujúcu občianstvom a úplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všímam si, že je tendencia nezohľadňovať v tejto diskusii fakt, že ruskojazyčná populácia Pobaltia sa delí na dve skupiny:
  1.- Ruskú menšinu disponujúcu občianstvom a úplne rovnakými právami, ako všetci ostatní občania
  2.- Na ruských migrantov a ich potomkov, ktorí ešte občianstvo nezískali, lebo nesplnili stanovené pravidlá (ovládanie štátneho jazyka).
  Existujú výhrady, či táto čiara nebola na samom počiatku vznačená diskriminačným spôsobom (je to však malina proti tomu, čo sme urobili mi po WW2), ale mimo to to celé funguje ako v akomkoľvek inom právnom štáte (teda v semtamovom ponímaní je prakticky každý štát na svete, vrátane českého, nacistický).
  Skrýt celý příspěvek

 • Sandai
  05:54 04.07.2018

  Vedle takových pološílenců vypadá Putin jako hlas rozumu. Abychom na něj nevzpomínám se slzou v oku, až jednou skončí a nastoupí po něm kdo ví kdo.

  Vedle takových pološílenců vypadá Putin jako hlas rozumu. Abychom na něj nevzpomínám se slzou v oku, až jednou skončí a nastoupí po něm kdo ví kdo.

 • rasto123
  02:03 04.07.2018

  ´"semtam
  A zase špatně, exilové vlády tyto státy samozřejmě měly, ta estonská např. 16.7. 1992 se dobrovolně usnesla, že končí svoji činnost a předá moc vládě, která vzejde ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ´"semtam
  A zase špatně, exilové vlády tyto státy samozřejmě měly, ta estonská např. 16.7. 1992 se dobrovolně usnesla, že končí svoji činnost a předá moc vládě, která vzejde ze svobodných voleb. A pokud vím, tak např. USA nikdy ruskou anexi nepřijaly a naopak formálně hostily exilové vlády těchto zemí. Tedy právně šlo o okupaci. "

  To , že ich prijali USA znamená , že išlo o okupáciu od Ruska ? Estónsku držím palce. Bol som tam. Fakt pekná krajina, ale .. usa nie je rusko a niekto z nich im tam chýba a Estónci to tiež vnímajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:39 04.07.2018

  Mohla by zdejsi ruska klika nejak lepe rozepsat co si predstavuje pod pojmem "obcan druhe kategorie"?
  Co kdybych se do pobalti prestehoval treba ja, clovek bez vazeb, bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohla by zdejsi ruska klika nejak lepe rozepsat co si predstavuje pod pojmem "obcan druhe kategorie"?
  Co kdybych se do pobalti prestehoval treba ja, clovek bez vazeb, bez znalosti jazyka... Jake podminky musim splnit abych si mohl pozadat o obcanstvi (a tim i o pravo volit) treba v Estonsku a co z toho konkretne nestaci mistnim etnickym Rusum (musi plnit nejake extra podminky nez kdokoli jiny? nebo jim je jejich pravo na ziskani obcanstvi te ktere zeme upirano nejak jinak) ze to z nich dela obcany druhe kategorie?"

  Ruska klika ? To hádam nie. Neviete o podmienkach nič, ale chcete aby Vami urážlivo označená skupina Vám tie podmienky napísala ? Vy tam máte jasno. Ak by mali pre Ruskú menšinu, tie podmienky ako má Maďarská menšina v SR, tak je všetko OK.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:19 04.07.2018

  "Presne kvuli takovym lidem je Rusko u svych sousedu tak popularni a ma ve svete tolik pratel :-(((." Prosím Vás, pozrite sa na to, ako je to s pracantami v Rusku z okolitých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Presne kvuli takovym lidem je Rusko u svych sousedu tak popularni a ma ve svete tolik pratel :-(((." Prosím Vás, pozrite sa na to, ako je to s pracantami v Rusku z okolitých krajín a ako je to s migráciou do Ruska.

  "Možná z rusů mají oprávněně strach, když je z důvodů hledání nového nepřítele nazývají nacisty. Počkejme si sami na tento termín, možná budeme také v zóně zájmu RF."

  Prd majú strach z Ruska. Majú strach o svoje potreby, ktoré si nevedia doma uspokojiť. Rusko im to komplikuje a nepomáha a prečo aj .
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:08 04.07.2018

  Nesher

  Ale kulový měli. Musí to být exilová vláda mezinárodně uznaná. To, že se parta lidí v jedné zemi prohlásí za exilovou vládu není exilová vláda.

  Nesher

  Ale kulový měli. Musí to být exilová vláda mezinárodně uznaná. To, že se parta lidí v jedné zemi prohlásí za exilovou vládu není exilová vláda.

 • Nesher
  00:04 04.07.2018

  semtam
  A zase špatně, exilové vlády tyto státy samozřejmě měly, ta estonská např. 16.7. 1992 se dobrovolně usnesla, že končí svoji činnost a předá moc vládě, která vzejde ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  A zase špatně, exilové vlády tyto státy samozřejmě měly, ta estonská např. 16.7. 1992 se dobrovolně usnesla, že končí svoji činnost a předá moc vládě, která vzejde ze svobodných voleb. A pokud vím, tak např. USA nikdy ruskou anexi nepřijaly a naopak formálně hostily exilové vlády těchto zemí. Tedy právně šlo o okupaci.

  Stronger
  Ne v EU blbí nejsou, dokonce přijímají baltskou právní argumentaci, jen tvrdí, že by tyto státy měli vůči ruské menšině učinit jakési gesto dobré vůle. Nicméně ta kritika je čistě formální, je to spíše poltické gesto, než nějaký silný právní názor. V podstatě jde o to, že EU vadí lidé bez občanství (jakéhokoliv).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:56 03.07.2018

  Nesher

  S čím začali jako první jsem myslel oháněním se okupací či jiným výkladem historie. Nikdo jiný nemá takové vrtochy jako Pobaltské země. Asi opravdu chtěli obnovit to s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  S čím začali jako první jsem myslel oháněním se okupací či jiným výkladem historie. Nikdo jiný nemá takové vrtochy jako Pobaltské země. Asi opravdu chtěli obnovit to s čím jako samostatná země sekla... Jenže doba pokročila a tak to skončilo na tomto bodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:39 03.07.2018

  Nesher

  Estonsko ani Litva či Lotyšsko v době SSSR nebyli okupované státy jako ostatní, protože je nikdo v zahraničí nepovažoval za okupované země a neměli ani exilovou vládu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Estonsko ani Litva či Lotyšsko v době SSSR nebyli okupované státy jako ostatní, protože je nikdo v zahraničí nepovažoval za okupované země a neměli ani exilovou vládu (disidenty doufám nebudeme počítat, to měli všichni) natož zákony.

  Proto argument, že Estonsko se po celou dobu v současné době vnímá jako samostatné je srandokaps a komu se to hlavně nelíbí je EU a i když nejsem její skalní příznivce, tak v tomhle tom, má pravdu.

  Jádro problému je nacionalismus.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  23:33 03.07.2018

  Nesher, pokud přijmu Váš právní názor, tak jak je možné, že jsou kritizováni z EU. To jsou v EU tak blbí právníci, že neví, že kritizují tento stav neoprávněně? Nebo je těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher, pokud přijmu Váš právní názor, tak jak je možné, že jsou kritizováni z EU. To jsou v EU tak blbí právníci, že neví, že kritizují tento stav neoprávněně? Nebo je těch právních výkladů zase milion a ten Váš právní názor je jedem z toho milionu...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:29 03.07.2018

  Clanek

  To už je velká hypotéza, je tam mnoho proměnných, protože za 50 let se věci mění vyvíjejí. Pro nás byl odsun Němců po válce obhajitelný. Němci měli máslo na hlavě kvůli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek

  To už je velká hypotéza, je tam mnoho proměnných, protože za 50 let se věci mění vyvíjejí. Pro nás byl odsun Němců po válce obhajitelný. Němci měli máslo na hlavě kvůli jejich rasové válce.
  A nyní k Estonsku. Estonsko a to se budu opakovat bylo v roce 1940 okupováno SSSR, poté bylo osvobozeno nacistickým Německem a po jeho boku se vrhlo do války. Estonsko dokonce vytvořilo SS divizi, což se nepodařilo ani o mnoho větším národům. byli velmi aktivní... No a jak se válka vyvíjela, Německo prohrávalo a bylo poraženo. Pobaltské státy byli přičleněny do SSSR a nikdo se jich ani nezastal, protože se jednalo o nacistické státy.

  Rozdíl oproti nacistickému Německu a SSSR je především v tom, že SSSR nenahlížel na národnostní či náboženskou příslušnost. Proto je nefér, když se někde narodíš a tvoji rodiče či prarodiče se na místo přistěhovali v době jednoho státu, protože dostali práci a bydlení a tamnějšímu obyvatelstvu nikdo nikdy neublížil, nezískáš občanství protože kdysi Gruzínec Stalin začlenil Estonsko do SSSR a dnes se tomu říká okupace a také proto, že v hlavním městě SSSR a nyní Ruska v Moskvě se mluví Rusky a ty mluvíš Rusky, tak máš smůlu a jsi okupant i když si se ničeho neprovinil a Estonsku si neublížil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:19 03.07.2018

  stronger
  Oni brali jako svoji vlast ruské impérium toho času s názvem SSSR. Prostě tam nežili legálně, co je na tom tak těžké pochopit?

  stronger
  Oni brali jako svoji vlast ruské impérium toho času s názvem SSSR. Prostě tam nežili legálně, co je na tom tak těžké pochopit?

 • Nesher
  23:17 03.07.2018

  semtam
  Tak tohle je už vrchol, to je rusácká propaganda jak z partesu. Potom 15. březen 1939 též nebyl okupací. A s čím začali v Pobaltí jako první?

  semtam
  Tak tohle je už vrchol, to je rusácká propaganda jak z partesu. Potom 15. březen 1939 též nebyl okupací. A s čím začali v Pobaltí jako první?

 • stronger.p
  23:16 03.07.2018

  Članek, já s přísahou věrnosti problém nemám, ale jak chcete naučit lidi ve věku 50+ lotyšsky nebo estonsky, aby dali jazykovou zkoušku. Do roku 1991 tyto jazyky nepotřebovali a už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Članek, já s přísahou věrnosti problém nemám, ale jak chcete naučit lidi ve věku 50+ lotyšsky nebo estonsky, aby dali jazykovou zkoušku. Do roku 1991 tyto jazyky nepotřebovali a už tam mohli žít klidně i 30 let a brali tu zemi po rozdělení jako svou vlast.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:12 03.07.2018

  Semtam
  Jenže teď používáš ruský pohled na věc, jeden stát zanikl a vznikly nové. Pokud by to bylo takto, tak máš pravdu. Baltský pohled je (právně i historicky správný), že jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Jenže teď používáš ruský pohled na věc, jeden stát zanikl a vznikly nové. Pokud by to bylo takto, tak máš pravdu. Baltský pohled je (právně i historicky správný), že jejich státy nevznikly v roce 1991, ale tehdy pouze skončila okupace, tj. kontinuita jejich právního řádu nebyla přerušena a tedy Rusové a všichni další nejsou občany neb to občanství nemohli nabýt. O tom co tam dělali a proč tam Rusové přicházeli (místo koho)maso nemá smyslu debatovat, to by byla zase ještě jiná diskuze.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:11 03.07.2018

  Nesher

  Vtip je v tom, že se opravdu o okupaci nejednalo. Navíc první s tím začali v Pobaltí. Proto se nyní odvolávat na to, že Rusko tvrdí, že Estonsko a spol. nebyl v časech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Vtip je v tom, že se opravdu o okupaci nejednalo. Navíc první s tím začali v Pobaltí. Proto se nyní odvolávat na to, že Rusko tvrdí, že Estonsko a spol. nebyl v časech SSSR po válce okupován je docela divný argument.

  Navíc rusové v Pobaltí nemají s Ruskem mimo národnosti a jazyku nic moc společného. Proto někoho diskriminovat na základě národnosti či jazyka je tak trochu nazi. A vpomínky na SS historii a její připomínání to docela dokresluje.

  Nějak vám nedochází, že se bavíme o nevinných lidech, kteří se ničeho neprovinili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  23:05 03.07.2018

  Diky za odpovedi (bez ironie).
  A protoze vidim, ze se ta udajna druhoradost etnickych Rusu opira predevsim o to, ze 1) se na tom danem uzemi jiz narodili a 2) presto nemaji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diky za odpovedi (bez ironie).
  A protoze vidim, ze se ta udajna druhoradost etnickych Rusu opira predevsim o to, ze 1) se na tom danem uzemi jiz narodili a 2) presto nemaji automaticky prava jako dolozitelne predokupacni domorodci, musim se zeptat nasledujici:

  Pokud by Nemecko druhou svetovou neprojelo, ne hned, ale rozpadlo se az po 50 letech okupace ceskych zemi, co pak? Mezicasem by se sem "logicky za tu dobu ruzne prestehovavali", jak se to kulantne pojmenovava v pripade Rusu, Nemci. Rekneme, ze k tem 1-2mil sudetskych dalsi 2mil novo-ceskych Nemcu. Pak by tedy treti rise konecne padla, CR znovu ziskala svou statnost. V teto situaci, taky byste branili pravo Nemcu na ceskem obcanstvi, na volebni pravo atd., protoze se zde prece narodili nebo "normalne prestehovali"? Taky byste nevyzadovali prisahu vernosti nove vlasti (protoze i pro ty zde jiz narozene Nemce by to byla nova vlast, nova situace, do toho bodu byla jejich vlast jedine Nemecko, ktere by i dal existovalo)?

  Odpovedi me, znovu bez ironie, vazne zajimaji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:02 03.07.2018

  stronger
  O právu toho mnoho nevíte, že? Ti lidé nejsou občané neb to občanství nikdy nenabyli, pokud by Baltové přistoupili na ruský výklad, tak by přistoupili na to, že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger
  O právu toho mnoho nevíte, že? Ti lidé nejsou občané neb to občanství nikdy nenabyli, pokud by Baltové přistoupili na ruský výklad, tak by přistoupili na to, že se nejednalo o okupaci, ale o přistoupení do SSSR, jak tvrdí Rusové.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:02 03.07.2018

  Arthur

  Nemel tady blbosti o Moldavsku a něco si o něm nastuduj. Pro easy verzi poslouží wikipedie.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Arthur

  Nemel tady blbosti o Moldavsku a něco si o něm nastuduj. Pro easy verzi poslouží wikipedie.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • Nesher
  22:59 03.07.2018

  fenri
  Snažíte se sice urputně, ale úplně blbě. Právně je to zcela jiný příběh, jednak Rusko, co vím nebylo okupováno Baltskými státy, tedy nemohlo docházet k usazování Baltů v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Snažíte se sice urputně, ale úplně blbě. Právně je to zcela jiný příběh, jednak Rusko, co vím nebylo okupováno Baltskými státy, tedy nemohlo docházet k usazování Baltů v Rusku okupační mocí. Baltové se do Ruska mohli dostat dvojím způsobem, buď tam byli násilně deportováni a už tam zůstali a nebo se tam dostali přestěhovali legálně v dobách SSSR jehož je Rusko právník nástupcem a převzali i jeho legislativu. Baltské státy legislativu SSSR do svého práva nepřevzaly, proč také, celou dobu měly svojí vlastní, tj. Rusové a všichni ostatní kdo se v těchto zemích usadili v průběhu ruské okupace se tam usadili protiprávně.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:56 03.07.2018

  Nesher

  Clanku bylo odpovězeno na všechno. Teda až na poslední část. Odpovim nyní, pokud se někam nastěhuješ, tak čekáš na občanství x let, až ti dotyčný stát občanství udělí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Clanku bylo odpovězeno na všechno. Teda až na poslední část. Odpovim nyní, pokud se někam nastěhuješ, tak čekáš na občanství x let, až ti dotyčný stát občanství udělí. Běžná praxe všude po světě. Rozdíl je v tom, že máš stále občanství domovského státu. Pokud ovšem zanikne jeden stát a vznikne x dalších a tobě nedaj občanství protože tvoji rodiče či tvoji prarodiče přišli až po válce a dokonce ani ne ze zbraní v ruce, ale jim bylo nabídnuto bydlení a práce, nárok na občanství v Pobaltí nemáš. Musíš se naučit estonštinu či lotyšštinu a poté získáš občanství. Ironií osudu je to, že motivace pro získání občanství je jen možnost cestovat po Evropě a vypadnout ze země.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  22:56 03.07.2018

  Arthur, zatím nikdo zde nezlehčoval obavy pobaltských států ani Polska, ale někteří z nás, a i EU, vidí "zacházení" s ruskou menšinou v těchto státech jinak. Tak že dle Vás je EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur, zatím nikdo zde nezlehčoval obavy pobaltských států ani Polska, ale někteří z nás, a i EU, vidí "zacházení" s ruskou menšinou v těchto státech jinak. Tak že dle Vás je EU TROL a TROLÍ pobaltské státy???

  Nesher, občanství dle zákona z roku 1919 a 1938, to už mluví samo za sebe. Já prostě asi jen nechápu, proč si ve vlastním státe ze svých občanů vyrábět "nepřátele"
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  22:44 03.07.2018

  Vráťme sa k podstate (viď. môj prvý príspevok) a opäť cit.

  " „Mimochodem pozemní síly a výsadkáři budou potřeba, aby vyřešili problém s kyjevskou juntou a baltskými nacisty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vráťme sa k podstate (viď. môj prvý príspevok) a opäť cit.

  " „Mimochodem pozemní síly a výsadkáři budou potřeba, aby vyřešili problém s kyjevskou juntou a baltskými nacisty, pokud budou chtít s NATO za zády vyzkoušet naší obranu,” načrtuje Puchov dva hlavní strategické směry pro vedení pozemních operací ruské armády. "

  Niečo sa snáď uniklo, že Moldavsko ovláda časť nejakej oblasti v RF, alebo že by Gruzínsko ovládalo DVE časti oblastí v RF ako napr. Soči a Severné Osetsko alebo že by Ukrajina okupovala Rostov na Done či Krasnodar ?

  Holt opäť realita!
  link: https://www.geopolintelligence...

  Takže nekŕmme TROLOV, ktorý zľahčujú oprávnené obavy Pobaltia a Poľska tj. ako člena EÚ a NATO aj Nás (ČR / SR).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:43 03.07.2018

  Nesher - jen bych chtěl vidět ten kvikot, jaký by nastal, kdyby totéž udělala Moskva lidem z Pobaltí žijícím v Rusku. To by bylo naježených Štetin...:-)

  Nesher - jen bych chtěl vidět ten kvikot, jaký by nastal, kdyby totéž udělala Moskva lidem z Pobaltí žijícím v Rusku. To by bylo naježených Štetin...:-)

 • Nesher
  22:38 03.07.2018

  článek
  Na to vám nikdo z nich neodpoví, protože akorát papouškují ruskou propagandu.
  Rusům vadí, že nedostali občanství automaticky, oficiální ruský (zcela zcestný) právní názor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  článek
  Na to vám nikdo z nich neodpoví, protože akorát papouškují ruskou propagandu.
  Rusům vadí, že nedostali občanství automaticky, oficiální ruský (zcela zcestný) právní názor je, že obě země vznikly jako nové v roce 1991. Tedy každý kdo tam v tu dobu žil a měl zájem měl automaticky dostat občanství. Baltské země naopak tvrdí (právně a historicky zcela správně), že k jejich zániku nikdo nedošlo, pouze k ruské okupaci, tj. estonské či lotyšské občanství nadále trvalo a lidé, kteří přišli do obou zemí v průběhu okupace nikdy občanství nemohli nabýt. V obou zemích platí původní zákony o občanství (v Lotyšsku z roku 1919 a v Estonsku z roku 1938) a podle nich je postupováno. Tj. občany jsou pouze ti lidé a jejich potomci, kteří občanství nabyli dle těchto zákonů a to nejpozději před počátkem ruské okupace. To se týkalo i některých Rusů, zbytek může občanství nabýt naturalizací, což je standardní proces a předpokládá nějakou dobu nepřetržitého legálního pobytu, zkoušku z úředního jazyka a složení přísahy věrnosti (obdoba přísahy, kterou skládají např. noví občané USA). Že tento postup tamní Rusové z velké části odmítají vážně není vina estonské či lotyšské vlády, ale místní ruské menšiny a hlavně Moskvy, která je v tomto nesmyslném postoji podporuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:23 03.07.2018

  Clanek

  Nemáš právo volit, nemůžeš si vyřídit pas, nemáš občanství. To je ta druhá kategorie.

  Clanek

  Nemáš právo volit, nemůžeš si vyřídit pas, nemáš občanství. To je ta druhá kategorie.

 • semtam
  22:21 03.07.2018

  Clanek

  Ruská klika? Tento slovník patří náckum nebo eurobolševikum? A doplnil si vzdělání. Nejvíc kdo upozorňuje na poměry menšin v Pobaltí je EU.

  Odpovím ti z hlediska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek

  Ruská klika? Tento slovník patří náckum nebo eurobolševikum? A doplnil si vzdělání. Nejvíc kdo upozorňuje na poměry menšin v Pobaltí je EU.

  Odpovím ti z hlediska běžné praxe. Estonsko bylo do roku 1991 plnohodnotnou součástí SSSR a to poměrně po dlouhou dobu. Je logické, že za tu dobu se lidé různě přestěhovávali. Ano, do některých míst byli taháni úmyslně, jako třeba u nás do Sudet. SSSR se rozpadl na několik státních celků. Je logické, že za tu dobu se lidé různě přestěhovávali. Po vzniku nových států získávali lidé občanství na základě místa pobytu, nikoliv na základě národnosti či jazyku a nebo nemuseli prokazovat svůj původ až do doby před 2.WW.
  Teoreticky vzato, také jsme mohli využít jazykový zákon a zákon o občanství a neudělit občanství lidem, kteří po válce přišli do Čech a neumí Česky a jako výmluvu říci, že jsme byli okupováni SSSR a bylo to nařízení z vrchu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:20 03.07.2018

  Článek - no on je rozdíl, když někam přijdu a nebo když se někde narodím.

  Článek - no on je rozdíl, když někam přijdu a nebo když se někde narodím.

 • Econ
  22:20 03.07.2018

  Jedna perlička z článku:
  "nákup vojenské techniky podporuje rozvoj vědy a techniky, vytváří vysoce kvalifikovaná pracovní místa, podporuje inovační rozvoj..."

  To je rozšířené a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna perlička z článku:
  "nákup vojenské techniky podporuje rozvoj vědy a techniky, vytváří vysoce kvalifikovaná pracovní místa, podporuje inovační rozvoj..."

  To je rozšířené a mylné klišé. A věří tomu i hodně lidí v ČR a myslím i hodně čtenářů AN. Ono totiž, pokud dám peníze na vývoj čehokoli, podporuji vědu a techniku. Ale je efektivnější dávat peníze tam, kde z toho mám nějakou návratnost, kde se mi peníze na vývoj nějakým způsobem vrátí. Investice pouze do nové vojenské techniky má návratnost velmi malou. To vede k postupnému zaostávání. Proto také čas dnes není na straně RF.

  A proč má vojenská technika malou návratnost?
  1. jeji užití:
  Na rozdíl od strojů nic dál nevyrábí, více tanků neznamená zvýšení produktivity. Situace je jiná než v minulosti, kdy bylo více válek. Armáda je stále (a stále bude) nesmírně důležitá k zajištění bezpečnosti. Jejím cílem ale není generovat zisk.

  2. Vývoj
  Ani samotný vývoj není moc výhodný. Trh s celou vojenskou technikou (od pušek po letadla) je menší než trh třeba s mobilními telefony. Celosvětově je zhruba jen dvakrát tak větší,než jsou tržby firem jako Samsung, nebo Google či Volkswagen. Vojenská technika je navíc velmi fragmentovaná. Ziskovost firem je často nic moc. Obecně si firmy často polepší s převedením vojenské výroby do civilního sektoru. Pro firmy z RF jsou navíc některé trhy zavřené. Jinými slovy, pokud by investovali místo do vývoje tanků do výroby osobního vozidla, jejich zisk se stejným úsilím by byl s velkou pravděpodobností mnohem vyšší. Vyšší zisk uvolní více prostředků na další vývoj... atd.

  Samozřejmě (budu se opaklovat) je potřeba mít dostačně silnou armádu na ochranu země. Ovšem orientace země na vojenský průmysl je sice pro někoho prestižní, ale není ekonomicky výhodná. Když už mají rusové tradici ve vojenské výrobě, efektivnější cestou je přeorientace na civilní sektor a k tomu jako doplněk využít know how z civilní výroby na vývoj vojenské techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:19 03.07.2018

  Superme: ty dvě tečky, pomlčka a konec závorky znamenají smajlíka. Ftip.
  Na druhou stranu že budou v Německu odhalovat čtyřmetrového Marxe z Číny a Juncker se přijede poklonit.... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: ty dvě tečky, pomlčka a konec závorky znamenají smajlíka. Ftip.
  Na druhou stranu že budou v Německu odhalovat čtyřmetrového Marxe z Číny a Juncker se přijede poklonit.... to by my také přišlo dříve jako blbej vtip. A ejhle. EU Rusy nepotřebuje, dostane se do hajzlu sama.
  Jinak jo Kurz je fajn, Merkelová je holt stará šílená paní z Fdéjot, bez dětí a perspektivy. Problém je, že Kurz a Merke jsou trochu jiné váhové kategorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:19 03.07.2018

  semtam
  Tak teď jsi mě dojal úplně, jak mohlo být Estonsko jako stát spojencem Německa, když jeho suverenita nebyla obnovena? Pouze ruskou okupaci vystřídala ta německá. Někteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  Tak teď jsi mě dojal úplně, jak mohlo být Estonsko jako stát spojencem Německa, když jeho suverenita nebyla obnovena? Pouze ruskou okupaci vystřídala ta německá. Někteří Estonci kolaborovali s Němci, jiní zase s Rusy. To stejné se dělo u nás, v Polsku či kdekoliv jinde, kde byli okupováni Rusy či Němci, případně oběma státy. Prostě a jednoduše, Rusové, kteří přišli do baltských zemích po jejich okupaci Sovětským Ruskem tam přišli nelegálně, tedy by mohli být zcela legálně deportováni. Za to, že se tak nestalo by měli být svým estonským a lotyšským sousedům vděční.
  K tomu RP, ano bohužel jsem tu dobu (naštěstí) relativně krátce. Takže ti mohu udělit radu, v rámci procesu svého dovzdělání navštiv nějakou větší knihovnu a přečti si pár výtisků tohoto média z dob kdy u nás Rusové vládli, uvidíš, že se tehdejší žvásty od těch současných ruských zase neliší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:05 03.07.2018

  Mohla by zdejsi ruska klika nejak lepe rozepsat co si predstavuje pod pojmem "obcan druhe kategorie"?
  Co kdybych se do pobalti prestehoval treba ja, clovek bez vazeb, bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohla by zdejsi ruska klika nejak lepe rozepsat co si predstavuje pod pojmem "obcan druhe kategorie"?
  Co kdybych se do pobalti prestehoval treba ja, clovek bez vazeb, bez znalosti jazyka... Jake podminky musim splnit abych si mohl pozadat o obcanstvi (a tim i o pravo volit) treba v Estonsku a co z toho konkretne nestaci mistnim etnickym Rusum (musi plnit nejake extra podminky nez kdokoli jiny? nebo jim je jejich pravo na ziskani obcanstvi te ktere zeme upirano nejak jinak) ze to z nich dela obcany druhe kategorie?
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:03 03.07.2018

  fenri - Ale noták. Snad nezačnete i Vy dělit lidi "západňák nebo východňák". To snad nemáte zapotřebí. S takovou Merkelovou nesouhlasím vůbec, zato s Kurzem téměř ve všem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - Ale noták. Snad nezačnete i Vy dělit lidi "západňák nebo východňák". To snad nemáte zapotřebí. S takovou Merkelovou nesouhlasím vůbec, zato s Kurzem téměř ve všem. Jednoduše řečeno podporuji to, co je podle mého názoru správné.

  Vím, že něco o tom hlasování proběhlo - ze strany Zelených, což jsou ale, jak to napsat slušně, blázni. A dokud nebudou u moci, ať si tyhle blbost kvákaj.

  stronger.p - Tak já se bavil spíše o voličích a obyčejných sympatizantech. Vůdci oné ideologie jsou inteligentní v tom, že dokážou jejich hlouposti využít ve svůj vlastní prospěch.

  givicz - Ahááá.. no to by to v USA vypadalo, kdyby tam každá menšina chtěla používat svůj mateřský jazyk za každou cenu :D Mimochodem... mohou imigranti v Rusku bez ruského občanství volit?!
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:01 03.07.2018

  Nesher

  Vidím, že jsi pamětník Rudého práva, tohle mě minulo, tak nemohu moc hodnotit, ale zase tvá rétorika je jak z Československého filmového týdeníku. A to mu docela křivdim, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Vidím, že jsi pamětník Rudého práva, tohle mě minulo, tak nemohu moc hodnotit, ale zase tvá rétorika je jak z Československého filmového týdeníku. A to mu docela křivdim, z archivů není patrné, že by byl tak nacionálně vyhraněn.

  Navíc si doplň vzdělání. Estonsko a okupace? Estonsko bylo okupováno SSSR v roce 1940, poté bylo spojencem Třetí říše a po roce 1945 začleněno do SSSR. To už rovnou můžeš napsat, že Slovensko bylo okupováno Českem a Slovinsko, Chorvatsko, Bosna, Černá Hora a Makedonie byla okupována Srbskem. Vyšlo by to ve tvé rétorice nastejno.

  Občanství dostávali menšiny, co měli před rokem 1940 občanství a jejich potomci (Lotyššsko). V Estonsku od roku 1938.

  No a teď konkrétní čísla Estonska. Estonsko má 1 300 000 obyvatel z toho cca 200 000 nemá státní občanství.

  Nevyčítám Estonsku, že po roce 1991 zavedlo jazykový zákon a zákon o občanství. Je to již minulost a i my jsme se potýkali s dřevní demokracií. Jenže v současné době je Estonsko již členem EU a NATO (Estonsko a Lotyšsko měli asi mnohem mírnější podmínky než my pro vstup). A dle práva platného v EU jasně Estonsko i Lotyšsko porušuje lidská práva. Je v současné době docela trapné odvolávat se na křivdy minulosti, když sami mají z minulosti dost křivd. Oni šli s Wermachtem a SS likvidovat podle nich podřadnou rasu.

  Sama EU tlačí oba státy o větší začlenění menšin do společnosti. Protože tato forma nikam nevede.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:44 03.07.2018

  No tento pán určite nie je protiruský - ale pre takých "sputnikovcov" to musí byť studená sprcha : ).


  S mnohým možno len súhlasiť, napr. triezvy názor na stavbu veľkých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tento pán určite nie je protiruský - ale pre takých "sputnikovcov" to musí byť studená sprcha : ).


  S mnohým možno len súhlasiť, napr. triezvy názor na stavbu veľkých plavidiel. Ale predstava, že vojenská výroba stimuluje ostatnú ekonomiku je ekonomický nezmysel. Ona samozrejme nejaké klady pre civilný sektor má, ale všetko to negujú astronomické náklady.
  Najlepšie to momentálne vidno v kozmonautike. Síce Rusko je schopné vyvýjať nové a nové rakety pre armádu, ale v civilnom sektore sa rýchlo prepadáva a dnes "vlajková loď" vývoja v komerčnom sektore - SpaceX rýchlo mení komerčný svet nosičov i lodí a Rusko sa len bezradne prizerá .... a utešuje sa, že aspoň vozí kozmonautov na ISS ... čo však SpaceX so svojím "recyklovateľným" Dragonom asi dosť rýchlo ukončí ,. resp. nejaký jej iný konkurent, lebo SpaxeX ťahá i ostatných investorov.
  Vedel som, že s tými transportnými strojmi Ruska to nie je ružové, ale pán to opisuje ešte horšie ako som si to vedel predstaviť. Hlavná vec, že na Sputniku sa posmievajú Ukrajincom za An-132 ....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:27 03.07.2018

  givicz - já to za vrchol nepovažuji. Nic strašného se jim neděje. Já to považuji spíš za hloupost těch států a jejich škodu.

  givicz - já to za vrchol nepovažuji. Nic strašného se jim neděje. Já to považuji spíš za hloupost těch států a jejich škodu.

 • Nesher
  21:25 03.07.2018

  givicz
  Pokud umí jazyk, proč si o občanství nepožádají? Jinak za jejich situaci může Moskva, usazovat civilní obyvatelstvo na okupovaném území je nelegální.

  givicz
  Pokud umí jazyk, proč si o občanství nepožádají? Jinak za jejich situaci může Moskva, usazovat civilní obyvatelstvo na okupovaném území je nelegální.

 • givicz
  21:21 03.07.2018

  fenri také žasnu jak se zde vyjadřují rádoby " domokraté".... ti lidé tam žijí od doby kdy existoval Sovětský svaz... umějí kromě Ruštiny i místní jazyk ale chtějí používat rodný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri také žasnu jak se zde vyjadřují rádoby " domokraté".... ti lidé tam žijí od doby kdy existoval Sovětský svaz... umějí kromě Ruštiny i místní jazyk ale chtějí používat rodný jazyk a se učit v rodném jazyce to, že nemají volební právo je vrchol... pobaltské republiky za tento přístup kritizuje i EU ale ti to mají u prdele...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:20 03.07.2018

  stronger
  A komunistický udavač ve Strakově akademii a exčlen KSČ a ruský slouha na Hradě, s tím bohužel nic neuděláte. Nec audiendi qui solent dicere, Vox populi, vox Dei, quum ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger
  A komunistický udavač ve Strakově akademii a exčlen KSČ a ruský slouha na Hradě, s tím bohužel nic neuděláte. Nec audiendi qui solent dicere, Vox populi, vox Dei, quum tumultuositas vulgi semper insaniae proxima sit.[
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  21:15 03.07.2018

  Supreme, s Vaší posledními dvěma větami nemohu úplně souhlasit. Z mého pohledu zločinec, bývalý vojenský komunistický prokurátor JUDr.Fenyk, dřepí na ústavním soudě a podle postu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme, s Vaší posledními dvěma větami nemohu úplně souhlasit. Z mého pohledu zločinec, bývalý vojenský komunistický prokurátor JUDr.Fenyk, dřepí na ústavním soudě a podle postu je zřejmě inteligentní až moc....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:13 03.07.2018

  Typická ruská propaganda, je to jako kdybych otevřel Rudé právo, neblahé paměti.
  Jinak, k ruské menšině, myslím, že by se místní ruská úderka měla lépe seznámit se situací než o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Typická ruská propaganda, je to jako kdybych otevřel Rudé právo, neblahé paměti.
  Jinak, k ruské menšině, myslím, že by se místní ruská úderka měla lépe seznámit se situací než o ní začne něco psát do diskuzí.
  Problémy s ruskou menšinou mají jen Estonsko a Lotyšsko, v Litvě je ruská menšina zcela marginální (méně než 5%), největší menšina v Litvě jsou Poláci.
  Po ukončení ruské okupace a obnovení nezávislosti dostali automaticky estonské respektive lotyšské občanství všichni lidé a jejich potomci, kteří byli občany v okamžik okupace, a to bez ohledu na národnost a jazyk. Obyvatelstvo, které bylo do obou zemí dovezeno nelegálně během okupace celkem pochopitelně tuto možnost nedostalo. Upřímně, tito lidé mohli být zcela legálně deportováni zpět do Ruska. To, že se tak nestalo ukazuje naopak velmi umírněné a rozumné postoje vlád obou dotčených zemí. Kdokoliv z těchto lidí může svůj statut vyřešit velmi jednoduše, stačí si zažádat o estonské či lotyšské občanství, složit zkoušku z úředního jazyka a složit přísahu věrnosti (právně vymahatelnou), poté obdrží občanství v řádu týdnů. Že se jim do toho nechce a ruská propaganda je v jejich zcela neoprávněném pocitu křivdy ještě podporuje, je jejich problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:12 03.07.2018

  Superme - no sranda je, že dnes je teze západní Evropy, že nemusíš umět jazyk, nemusíš mít občanství a přesto bys měl mít právo volit. Tak si rychle rozmyslete, ke kterému okruhu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme - no sranda je, že dnes je teze západní Evropy, že nemusíš umět jazyk, nemusíš mít občanství a přesto bys měl mít právo volit. Tak si rychle rozmyslete, ke kterému okruhu patříte. Na ten západní mluvíte trochu xenofobně, řekl bych. Abyste z toho neměl oplétačky :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:00 03.07.2018

  stronger.p - Neumíš jazyk, nedostaneš občanství. Nemáš občanství, nemáš právo volit. Jednoduchá rovnice, která v pobaltských státech funguje a je to tak správně. To, jak by dopadli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p - Neumíš jazyk, nedostaneš občanství. Nemáš občanství, nemáš právo volit. Jednoduchá rovnice, která v pobaltských státech funguje a je to tak správně. To, jak by dopadli pobírači dávek ze zkoušky z ČJ fakt netuším, ale to jaksi s pobaltím a tamní situací nemá nic společného.

  Komunisté moc inteligencí neoplívají, to je známá věc. Jinak by s takovou zločineckou ideologií nemohli podporovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  20:27 03.07.2018

  Supreme, kolik našich občanů na sociálních dávkách by složilo zkoušku z českého jazyka? Takže podle pobaltského vzoru by také neměli mít tito naši občané volební právo? Můžeme to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme, kolik našich občanů na sociálních dávkách by složilo zkoušku z českého jazyka? Takže podle pobaltského vzoru by také neměli mít tito naši občané volební právo? Můžeme to zavést, co na to EU? By nás sežrali...
  Jak moc se pobaltské státy snaží ruskou menšinu skutečně integrovat. Pokud je spokojený občan, proč by měl vzývat bývalý SSSR, to by musel být úplně blbej...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:07 03.07.2018

  A PavolR tradičně "chytrý" jak radio. Nicméně domovem baltské floty není Královec, ale Baltijsk. A rozhodně se tam netlačí. Baltská flota není tak obrovská, aby se do Baltijska, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A PavolR tradičně "chytrý" jak radio. Nicméně domovem baltské floty není Královec, ale Baltijsk. A rozhodně se tam netlačí. Baltská flota není tak obrovská, aby se do Baltijska, Kaliningradu, Kronštatu a Pitěru nevešla.
  Vzhledem k rozloze Baltu jsou všechny zdejší přístavy ohroženy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:04 03.07.2018

  PavolR, bohužiaľ na Slovensku máme dokonca rodených občanov SR ktorý neovládajú štátny jazyk ...

  PavolR, bohužiaľ na Slovensku máme dokonca rodených občanov SR ktorý neovládajú štátny jazyk ...

 • Superme
  20:00 03.07.2018

  Dobrej bolševik, jen co je pravda. Ano, KLDR a Kuba jsou "svrchované" státy - kdo by se s takovými režimi chtěl ale taky "kamarádit". To, že minimálně v KLDR lidé doslova chcípjí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrej bolševik, jen co je pravda. Ano, KLDR a Kuba jsou "svrchované" státy - kdo by se s takovými režimi chtěl ale taky "kamarádit". To, že minimálně v KLDR lidé doslova chcípjí hlady a jsou umučováni v Gulazích - no ale tak hlavně že jsou svrchovaný :) Japoncům ani Němcům evidentně ta "nesvrchovanost" nijak zvlášť nevadí.

  To, že nazve pobaltské státy za nacisty je už vůbec síla. Možná by se tam měl jet podívat, aby viděl, kam to všechny ty státy od osamostnatnění dotáhli. Jenže oni jsou v NATO. A jako nezlobte se na mě, ale říct, že jsou tam Rusové obyvatelé druhé kategorie? Pokud někdo neumí místní jazyk, například estonštinu, pak těžko může zístak v EVSTONSKU dobře placené místo. Pokud pojedu támhle do Kanady a nebudu umět angličtinu (v případě Qubecu francouzštinu) pak taky nezískám dobrou práci a můžu být dobrej jak chci. Ale že by to byla z jejich strany diskriminace vůči mě?
  A i kdyby byli - nemá to, pánové, něco společného s okupací komunisty? Navíc tam spousta Rusů vzývá staré sovětské časy - a na to se asi pobaltské národy nebudou koukat s nadšením.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:57 03.07.2018

  fenri: Omyl, ziskom niekdajších námorných základní by sa celá baltská flotila nemusela tlačiť v zraniteľnom Královci (alias Kaliningrade).

  givicz: Omyl, žiadna druhá kategória, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Omyl, ziskom niekdajších námorných základní by sa celá baltská flotila nemusela tlačiť v zraniteľnom Královci (alias Kaliningrade).

  givicz: Omyl, žiadna druhá kategória, ale migranti a potomkovia migrantov, ktorí ani neovládajú štátny jazyk, a teda ani nemôžu získať občianstvo (inak by ho už dávno mali). Ako by sa Vám páčilo, keby sa Čechách rozdávalo občianstvo štátny jazyk neovládajúcim migrantom? A žije sa im dokonca lepšie, než Hispáncom žijúcim bez občianstva v USA, lebo nehrozí, že ich niekto deportuje (zatiaľ).
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:57 03.07.2018

  Puchov síce tvrdí, že Rusko zaostáva vo vývoji dronov s dlhým doletom, ruské agentúry sa však predháňajú v správach o skorom zavedení lietadla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Puchov síce tvrdí, že Rusko zaostáva vo vývoji dronov s dlhým doletom, ruské agentúry sa však predháňajú v správach o skorom zavedení lietadla Altius:

  https://www.leteckymagazin.sk/...

  Pred pár dňami dokonca informovali o dokončení demonštrátora nového stealth dronu Ochotnik-B:

  https://bmpd.livejournal.com/3...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:12 03.07.2018

  jj v pobaltí je Ruskojazyčné obyvatelstvo druhé kategorie... (nemají volební právo, zakazuje se vyučovat v rodném ruským jazyce ve školách)

  jinak v článku mě zaujalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj v pobaltí je Ruskojazyčné obyvatelstvo druhé kategorie... (nemají volební právo, zakazuje se vyučovat v rodném ruským jazyce ve školách)

  jinak v článku mě zaujalo toto:

  "Pokud společnost nedokázala za deset let obnovit výrobu Il-76, jaké jsou šance na úspěch při oživení složitějších a v zahraničí navržených An-124, pro které neexistuje ani žádný motor?”

  pokud vím tak Rusko dokončilo úspěšně vývoj nového leteckého motoru PD 14 a v současné době vyvíjí podstatě silnější PD 35 ....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:10 03.07.2018

  Státy Pobaltí v tomto dělají chybu (jak píše stronger), ale tohle důvod k válce jistě nebude. Rusko dobře ví, že občanství druhé kategorie Rusů v Pobaltí není zas tak horibilní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Státy Pobaltí v tomto dělají chybu (jak píše stronger), ale tohle důvod k válce jistě nebude. Rusko dobře ví, že občanství druhé kategorie Rusů v Pobaltí není zas tak horibilní útlak Rusů, aby bylo bylo nuceno (z důvodu zachování tváře) zakročit akcí, která nemá potenciál k zisku, taže jim to stačí používat výhradně propagandisticky a vést silné řeči.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  19:09 03.07.2018

  Možná z rusů mají oprávněně strach, když je z důvodů hledání nového nepřítele nazývají nacisty. Počkejme si sami na tento termín, možná budeme také v zóně zájmu RF.

  Možná z rusů mají oprávněně strach, když je z důvodů hledání nového nepřítele nazývají nacisty. Počkejme si sami na tento termín, možná budeme také v zóně zájmu RF.

 • stronger.p
  19:01 03.07.2018

  @Míša
  Takže stačí jen neplynovat a nevraždit, jinak je to v pořádku (nadsázka)? Pochody SS pořádají ....

  Místo toho, aby k nasr*ní RFa závisti jejich občanů, měla ruská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Míša
  Takže stačí jen neplynovat a nevraždit, jinak je to v pořádku (nadsázka)? Pochody SS pořádají ....

  Místo toho, aby k nasr*ní RFa závisti jejich občanů, měla ruská menšina" ráj" na zemi a byly šťastní ve svém domově, tak z nich domov dělá nesmyslně občany druhé kategorie. Z mého pohledu je to chyba
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:00 03.07.2018

  Míša

  Nacisté nedělali jen plynování a vraždění a ani to není skalní podmínka jejich ideologie.

  Míša

  Nacisté nedělali jen plynování a vraždění a ani to není skalní podmínka jejich ideologie.

 • Míša
  18:52 03.07.2018

  @semtam

  Oni je plynují, nebo vraždí? To nacisté běžně dělávají(li)

  @semtam

  Oni je plynují, nebo vraždí? To nacisté běžně dělávají(li)

 • semtam
  18:49 03.07.2018

  Míša

  Asi je to myšleno v kontextu s chováním k ruskému obyvatelstvu (občané druhé kategorie).

  Míša

  Asi je to myšleno v kontextu s chováním k ruskému obyvatelstvu (občané druhé kategorie).

 • Míša
  18:41 03.07.2018

  "Baltský nacismus", ten kdo o mně zde v minulosti psal jako o hlásném Rudém Právu, by si měl svůj příměr přerámovat na tohoto ruskýho vtipa (šaška) z článku. Když se takto o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Baltský nacismus", ten kdo o mně zde v minulosti psal jako o hlásném Rudém Právu, by si měl svůj příměr přerámovat na tohoto ruskýho vtipa (šaška) z článku. Když se takto o demokratických zemí kdokoliv vyjadřuje, mám strach z jeho úmyslů.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:33 03.07.2018

  Artur & LS: Puchov píše o tom, že POKUD se NATO rozhodne vyzkoušet obranu (=zaútočit), pak budou potřebovat VDV a armádu. To je snad logického, ne? NATO má paranoiu z Ruska a Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Artur & LS: Puchov píše o tom, že POKUD se NATO rozhodne vyzkoušet obranu (=zaútočit), pak budou potřebovat VDV a armádu. To je snad logického, ne? NATO má paranoiu z Ruska a Rusko z NATO. Obě strany hrají stejnou show pro své poplatníky.

  Za další je to názor jednoho z mnoha analytiků. Myslíte, že nějaká moudra Peheho či Fendrycha jsou budoucností ČR a oficiálním stanoviskem ČR?
  A proč nezávidíte našich chlapcům prázdniny v Pobaltí? Je tam hezky, lidé jsou tam fajn, infrastruktura a komfort dobrý a ještě si vydělají.
  Nebo jste fakt tak vyděšený, že si myslíte, že tam v létě vlítne Rus a naši chlapci tam pomřou?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:30 03.07.2018

  A poté se někdo diví, že Rusko vnímá aktivitu NATO v Pobaltských státech jako hrozbu a dokáže to vědomě otočit plus přibastlit konflikty o kterých ví prd.

  A poté se někdo diví, že Rusko vnímá aktivitu NATO v Pobaltských státech jako hrozbu a dokáže to vědomě otočit plus přibastlit konflikty o kterých ví prd.

 • Starlight
  18:26 03.07.2018

  @ Arthur

  Jen malé upřesnění. Za jednotkami NATO Enhanced Forward Presence v Pobaltí a také Polsku US ARMY pro jistotu rozmístila v Polsku celou obrněnou brigádu ABCT a brigádu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ Arthur

  Jen malé upřesnění. Za jednotkami NATO Enhanced Forward Presence v Pobaltí a také Polsku US ARMY pro jistotu rozmístila v Polsku celou obrněnou brigádu ABCT a brigádu vojskového letectva. Do Evropy navíc postupně přesouvá nejmodernější vybavení pro celou obrněnou divizi, která má své velitelství jak jinak než v Polsku. A těch posilovacích aktivit, které Pentagon řeší po Evropě, je mnohem více.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:20 03.07.2018

  Presne kvuli takovym lidem je Rusko u svych sousedu tak popularni a ma ve svete tolik pratel :-(((.

  Presne kvuli takovym lidem je Rusko u svych sousedu tak popularni a ma ve svete tolik pratel :-(((.

 • liberal shark
  18:20 03.07.2018

  Presne kvuli takovym lidem je Rusko u svych sousedu tak popularni a ma ve svete tolik pratel :-(((.

  Presne kvuli takovym lidem je Rusko u svych sousedu tak popularni a ma ve svete tolik pratel :-(((.

 • Arthur
  18:03 03.07.2018

  cit. " „Mimochodem pozemní síly a výsadkáři budou potřeba, aby vyřešili problém s kyjevskou juntou a baltskými nacisty, pokud budou chtít s NATO za zády vyzkoušet naší obranu,” ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cit. " „Mimochodem pozemní síly a výsadkáři budou potřeba, aby vyřešili problém s kyjevskou juntou a baltskými nacisty, pokud budou chtít s NATO za zády vyzkoušet naší obranu,” načrtuje Puchov dva hlavní strategické směry pro vedení pozemních operací ruské armády. "

  A tu sa ešte niekto čuduje, že Pobaltie (+ Poľsko) má opravné obavy (a tom som miernil slovník) z Putinovej RF, ktorá vojensky obsadila a následne protiprávne anektovala RF v roku 2014 Krymskú autonómnu republiku Ukrajiny, pričom "vďaka" okupácii svet spoznal pojem "malí zelení mužíčkovia" ako jeden prvok zo schémy vedenia hybridnej vojny.
  Paralélne aplikovala túto technológou na časť Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny a to podľa starej dobrej sovietskej/ruskej tradície "ľudových republík" (ako predtým Podnestersko v Moldavsku, Abcházko a Južné Osetsko v Gruzínsku), ktoré nikto neuznal (a pardón aby som im nekrivdil uznali ich Venezuela, Nikaragua, režim B. Assada v Sýrii, a pacifické Nauru).

  P.S. aj vzhľadom na vyššie uvedené a pamätajúc na "analogické" zoskupenie britského expedičného zboru a francúzskych vojsk dislokovaných v Holandsku a Belgicku ako súčasti bitky o Francúzsko v 1940 nezávidím našim chlapcom pôsobenie od júla/červenca tohto roka pôsobenie v tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Pobaltí "EfP", ktorá je síce symbolickým, ale aj strategickým veľmi dôležitým momentom odstrašujúceho potenciálu (čl. 5 Washingtonskej zmluvy) relatívne malej a obmedzenej prítomnosti (so štyritisíc vojakmi, 4-práporne skupiny po 1000 vojakov v Pobaltí + Poľsku) veľmi silný.
  Skrýt celý příspěvek