Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruslan Puchov na přednášce v technologickém a inovačním centru Skolkovo v Moskevské oblasti. / BMPD

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a člen Veřejné rady ruského ministerstva obrany, poskytl rozhovor pro deník Moskovský komsomolet. V rozhovoru se Puchov dotkl zejména přijatého ruského vyzbrojovacího programu pro roky 2018 až 2027 a jeho dopadů na ruské vojenské schopnosti.

Za vyzbrojovací programy do roku 2027 plánuje Kreml utratit 20 bilionů rublů (7 bilionů Kč). Podle Puchova nelze říct, zda je to málo nebo hodně.

 

 

„Naše země je jednou z mála na světě, která je skutečně, nikoliv formálně, svrchovaná. Ale za svrchovanost je nutné platit, suverenita je drahá,” uvedl Puchov, který upozorňuje, že svrchovanost není daná velikosti finančních prostředků, ale „ideologickou volbou”.

„Mezi suverénními zeměmi jsou velmi chudé, například Kuba nebo Severní Korea. A mezi státy, které nemají svrchovanost, existují velmi bohaté země jako Německo nebo Japonsko. Ve většině státu východní Evropy došlo po převodu svrchovanosti pod Evropskou unii k deindustrializaci a hospodářské, kulturní a intelektuální archaizaci. Před našimi očima se totéž děje s Ukrajinou,” myslí si Puchov.
 

V případě ruských vojenských výdajů jde podle Puchova o minimální uspokojení potřeb ruské armády, ale při maximu toho, co ruská ekonomika (bez ohrožení její stability) může poskytnout. Podle Puchova vojenské výdaje navíc de facto klesnou, protože v letech 2011 až 2020 bylo rovněž přiděleno na státní vyzbrojovací program 20 bilionů rublů, ale vzhledem k inflaci objem použitelných prostředků klesne na polovinu. Navíc v minulém období stál jeden dolar 30 rublů, nyní to je 60 rublů.

 

Autor rozhovoru Olgi Božjevoj  položil Puchovi dotaz, zda Rusko nemá investovat peníze spíše do svého celkového technologického rozvoje. Dle Puchova ale samotný nákup vojenské techniky podporuje rozvoj vědy a techniky, vytváří vysoce kvalifikovaná pracovní místa, podporuje inovační rozvoj a navíc polovina z vojenského rozpočtu se vrací zpět do ekonomiky.
 

Co se týče rozložení finančních prostředků, mezi tři základní složky Ozbrojených sil Ruské federace, tedy pozemní síly, letectvo a námořnictvo, budou v tomto vyzbrojovacím programu peníze rozděleny víceméně rovnoměrně.
 

„Hlavní hrozby pro Rusko a hlavní národní úkoly, kterým země čelí, leží na kontinentu. Proto je třeba samozřejmě klást důraz na rozvoj pozemních a leteckých sil. V novém vyzbrojovacím programu se zdá, že bylo zabráněno nadměrným výdajům do námořnictva a výstavba velmi drahých velkých povrchových plavidel je moudře převedena do budoucnosti. Fregaty tak zůstávají největšími loděmi ve výstavbě,” uvedl Puchov.

 

Podle Puchova probíhá stavba jaderných víceúčelových ponorek a jaderných strategických ponorek uspokojivě, ale lodní průmysl zápasí se stavbou moderních diesel-elektrických ponorek. Výstavba větších hladinových plavidel (korvety, fregaty) je však v neustále krizi. „Je hrůzné přemýšlet o tom, jaké prostředky a čas si vyžádá stavba torpédoborce Lídr a obří letadlové lodě Štorm,” říká v rozhovoru Puchov.  Na druhou stranu výkonné střely s plochou dráhou letu Kalibr lze umístit i na malé lodě (raketové čluny).

 

Puchov si myslí, že místo investování do námořních „megalomanských” projektů je přednější zaměřit se na kontrolní, průzkumné a komunikační systémy, drony a nové obrněné platformy.

 

„Mimochodem pozemní síly a výsadkáři budou potřeba, aby vyřešili problém s kyjevskou juntou a baltskými nacisty, pokud budou chtít s NATO za zády vyzkoušet naší obranu,” načrtuje Puchov dva hlavní strategické směry pro vedení pozemních operací ruské armády.
 

Božjevoje dále zajímal názor Puchova na případné obnovení výroby An-124 firmou Iljušin. V tomto byl Puchov kritický, neboť podle něj nemá Iljušin kapacity na obnovení výroby obřího letadla.

„Smlouva na dodávku 38 vojenských dopravních letadel do Číny je přerušena. Dodání dvou Il-76MF do Jordánska bylo provedeno s významným zpožděním. Projekt Il-214 / MTA [střední dopravní letoun - pozn. red.] selhal. Program obnovy výroby Il-76 je zcela mimo kontrolu. Jediné letadlo v testovacím provozu vykazuje velmi nízkou provozní spolehlivost. Existují velmi velké obavy z vývoje Il-112V [lehký dopravní letoun - pozn. red.]. Pokud společnost nedokázala za deset let obnovit výrobu Il-76, jaké jsou šance na úspěch při oživení složitějších a v zahraničí navržených An-124, pro které neexistuje ani žádný motor?” nebere si s firmou Iljušin servítky Puchov.

 

Puchov také obecně upozornil na zpoždění Ruska ve vývoji bezpilotních letadel dlouhého doletu (kategorie Predator), kde Rusko podle Puchova za USA zaostává o 25 let.

Začátek vývoje ruského strategického bombardéru se pravděpodobně přesunul za období let 2030 až 2035, okomentoval program PAK DA Puchov. „V důsledku toho v příštím desetiletí modernizace ruského dálkového letectva a ruského námořnictva se bude dít přes vylepšené letouny čtvrté generace – Su-30SM, Su-34, Su-35 a Tu-160M2,” myslí si Puchov.

 

Na závěr rozhovoru Puchov popsal časový plán zavádění výzbroje nové generace, především pro pozemní vojsko. V roce 2021 začnou sériové dodávky nových hlavních bojových tanků T-14 Armata, pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) Kurganěc-25, kolových BVP Bumerang a samohybných houfnic Koalicija-SV.
 

Puchov také zmiňuje dodávky nových lehkých obrněných vozidel, raketových komplexů, pozemních robotických vozidel a kompletů „vojáka budoucnosti” Ratnik. Pro protiletadlové a protiraketové prostředky S-400 mají být zavedeny střely dlouhého doletu (zřejmě 40N6) a první jednotky získají také nejnovější systémy S-500.


Ruská vojska strategického určení dostanou nové mezikontinentální balistické střely (ICBM) RS-28 Sarmat a možná také novou mobilní střelu RS-26 Rubež. Dají se také očekávat dodávky hypersonických střel pro taktické, operační i strategické určení.

„Obecně si myslím, že ruské ozbrojené síly v případě úplného zavedení nového zbrojního programu budou mít za deset let, tedy v roce 2028, jinou technickou úroveň a výrazně vyšší bojové schopnosti. Tyto ozbrojené síly budou schopny rychle a s minimálními ztrátami odstranit důsledky ruské národní katastrofy z roku 1991,” uvedl na závěr rozhovoru Puchov.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí

9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Rase
  19:53 09.07.2018

  Jara:
  jasně že to je drahé, ale minimálně 1-2 lodě kategorie Mistral nebo Juan Carlos I, by mít měli. Přeci jen Kuzněcov tady nebude věčně a měli by si zachovat schopnost, dostat alespoň pár letounů kamkoliv na světě (Středozemní moře, Severní moře nebo Pacifik) - tedy ne až tak daleko od svého území, kde mají zájmy. Být úplně bez podobných lodí je nesmysl. Minimum beru - na úrovni Španělska. Ekonomicky na to mají - nějakou obří letadlovou loď samozřejmě nee

 • Jara
  19:47 09.07.2018

  Tak k demonstraci síly potřebujete opravdu silné námořnictvo jenže na to zas potřebujete ekonomickou sílu a tu Rusko ted nemá, má obrovský potenciál, ale ekonomiku mají v pr..., ikdyž je to k nepochopení vzhledem k tomu jak je to bohatá země

 • Rase
  19:41 09.07.2018

  gangut:
  na druhou stranu, před válkou, používalo i Rakousko-Uhersko svoje válečné lodě k demonstraci vlastních zájmů. Účastnily se potlačení povstání Boxerů v Číně, diplomatických návštěv různě po světě, hledání kolonií atd. I v roce 1914 byla naše loď v Pacifiku - chráněný křižník SMS Kaiserin Elisabeth, jelikož se nemohla stáhnout do Evropy, skončila nakonec ve Tsing-Tao.
  V aktuálních konfliktech se vzbouřenci atd. tak mají hladinové lodě určitě význam. Rusko by tedy mělo mít hladinové lodě na nějaké úrovni (lepší než polorozpadlý Kuzněcov), zas ale nemá smysl stavět plnohodnotnou letadlovou loď - škoda že neklaply Mistraly - ty byly dostatečné. V ostré válce by byly samozřejmě ideální fregaty a ponorky. Souhlasím s tím, že prioritou by měly být pozemní síly (ty musí stejně všechno odedřít) a letectvo mají na dostatečné úrovni.

 • gangut
  15:21 09.07.2018

  Rase
  Váš príklad Rakúsko --Uhorska je presný. Vybudovalo za obrovské peniaze silnú flotilu, ktorá strávila vojnu prakticky bez efektu uzavretá v Jadrane.
  To je presne situácia Ruska. Rusko nemá otvorený prístup na svetové oceány. Baltské, Čierne a Ochotské more sú prakticky uzavreté a podmienky v Severnom ľadovom oceáne sú známe.

 • Rase
  08:25 09.07.2018

  Pan Puchov očividně přehlíží, že námořnictvo je výkladní skříní každé velmoci. v Rakousku-Uhersku se taky stavěly docela narychlo, před WW1, jelikož hrozilo, že spadneme na úroveň druhořadé mocnosti. Zkrátka pokud stát hodlá demonstrovat svou sílu ve světě (což Rusko hodlá viz Sýrie) musí mít hladinové námořnictvo na jisté úrovni. Fregaty jsou tak nějak málo - stačí, ale mají je prakticky všichni.

  Pokud jde o jeho důraz na pozemní síly, tak v tom s ním rozhodně souhlasím. Rusové by opravdu měli zamakat na dalším vylepšování systému Ratnik (elektronická část projektu) - zatím to vypadá jen na uniformy a výstroj. Hodně zajímavé bude, i jak to dopadne s novými obrněnými vozidly (Armata atd.). Opravdu si totiž nejsem jistý, zda na to mají dost prostředků - na stovky vozidel asi jo, na tisíce, co potřebují (náhrada všeho) je otázkou. Rozhodně by ale měli začít co nejdřív s přezbrojováním, jelikož výroba těch vozidel půjde pomalu.

 • Jirosi
  06:46 09.07.2018

  BarryGold: "Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet."

  Pro Russy není problém udržovat Imperium. Ale udržet vlastni ekonomiku nad hranicí krachu. SSSR věděl, že sám sebe zlikviduje už od 60.let. Bohužel ten systém jako každá totalita nešel reformovat.
  Jenže v totalitě se udělá to jediné co umí, špatné správy se zapřou a karavana jede dál. Co jinak říct o státě co nebyl schopen fungovat, bez obylí importovaného z toho zlého USA....

 • vlasto
  15:25 06.07.2018

  Vždy zostanem stáť s padnutou sánkou, keď narazím na neriedený prejav ľudskej blbosti, akým je aj tento Puchov.

 • Jirosi
  12:19 06.07.2018

  semtam:"SSSR nebral národnost v potaz, tak vinit jen a pouze samotné Rusko,"

  To je trošku demagogie, tvrdit o státu co na základě národnosti přesouval celé národy po svém území s cílem co získat na dotčených územích převahu Ruského obyvatelstva. Aby to mohl později zneužívat, viz Krym..
  Pokud se lidé nepřesouvali, neměli problém v daném území rozpoutat hladomor, případně ty lidi rovnou začít střílet.

 • semtam
  15:15 05.07.2018

  Pigtail

  Myslím, že o diskriminaci tady nikdo nehovořil. I když vlastně o diskriminaci se jedná, ale jen z právního pohledu.

  Pokud v Estonsku je cca 200 000 lidí bez občanství, tak z celkového počtu cca 1 300 000 lidí je to 15% obyvatelstva a to je již poměrně velké číslo.

  Problém není v tom, že Rusko plus prakticky celý svět nevnímá to, že Estonsko či jakýkoliv jiný stát v SSSR byl okupován Ruskem. Protože technicky vzato je to navíc blbost, protože ve vedení SSSR často nebyli rusové. SSSR nebral národnost v potaz, tak vinit jen a pouze samotné Rusko, když za přičlenění může Gruzínec a naopak díky perestrojce za osamostatnění Estonska zase Rus (za SSSR).

  Jazykový zákon platí i pro všechny ostatní národnostní skupiny. Proto třeba Litva měla více problémů s Poláky, než s ruskojazyčným obyvatelstvem. Dohromady obě skupiny tvoří cca 12% obyvatel Litvy.

  Problém je v tom, že Pobaltské státy nedali po svém vzniku občanství některým svým obyvatelům, kteří na jejich území žili. Ostatní státy napříč SSSR plus východním blokem co je potkalo dělení země občanství dostávali.

  Proto výmluva typu, že Rusko odmítá, že SSSR okupoval Estonsko je lichá, protože Estonsko s touto praxí začalo již v roce 1991, kdy tyto debaty vůbec neexistovali, protože na stole byli úplně jiné otázky (v Rusku). A hlavně postoj druhého státu přece nemůže ovlivnit to, zda první stát udělí občanství či nikoliv.

 • Pigtail
  06:50 05.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  Diskriminace a občané druhé kategorie ? No nevím, v pobaltí jsem strávil celkem dost času pracovně, mluvil jsem s lidma a nikdy jsem neměl pocit že by někdo diskriminoval rusy jen protože jsou rusové ... na začátku 90. let tam bylo cca 30% bez občanství, dnes to je kolem 8% ... je těch 8% procent diskriminovaných protože se nejsou schopni naučit jazyk ? Stát (EST) jim vychází vstříc nabídkou bezplatných jazykových kurzů, ale postoj některých rusů je typu já jsem rus a kdo je víc ... to není diskriminace ale rozhodnutí těch lidí ... a jelikož k těm zkouškám patří i znalost ústavy a historie země tak se ani nedivím, že by hrdý rus přiznal půl století trvající okupaci to jim pod nos nejde.

 • fenri
  22:36 04.07.2018

  Sokrate po ČTVRTÉ: máte PRAVDU. Zná Slovenština toto slovo? Chápete ho alespoň napočtvrté? Je projevem mnohem větší duševní impotence nepochopit ani napotřetí prostou informaci ("máte pravdu") než se se do krve hádat, kolik šroubků rozdílu dělá či nedělá nové letadlo, obvzláště víme-li o jednom letadle dohromady prd (Su-57) a o druhém ještě mnohem méně FGFA.
  Prostě dva státy vyvíjejí letadla, která mají sice dost odlišností, jinak se jmenují, ale jinak jde vlastně o jeden stroj. Jo, klidně, já ty šroubky počítat nebudu máte naprostou pravdu.
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA
  Máte Pravdu. Su-57=FGFA

  Stačí tolikrát, pochopil?
  Samozřejmě pokud se Su-57 nerovná FGFA, tak máte také pravdu. No a pokud se pro vás Su=57 nerovná FGFA a pro Logika ano, máte pravdu oba.

  Nemáte někdo link na debatu dětí s nemocí zika? Mám silnou potřebu promluvit si s někým bystrým.

 • Sokrates
  22:25 04.07.2018

  Načo tu ironizuješ jak sopľavé decko? Sám si napísal: "Indové se nestáhli z vývoje na Su-57, protože v něm nebyli."
  Nikto tu netvrdí, že F2=F-16, ani že indická verzia Su-57 by bola totožná s tou ruskou.
  Ide len o to, že India sa stiahla zo spoločného vývoja FGFA, ktorý bol Rusmi označovaný PAK FA a vzniklo z toho Su-57.
  Ale ak máš potrebu šíriť bludy o tom, ako sa 8 rokov vyvíjalo indické FGFA, tak by si to mohol doložiť aspoň jednou fotkou indického prototypu. Snáď tých Rusov nemáš až za takých blbcov, že by nevedeli po 8 rokoch dodať ani len ten prototyp. :-)

 • fenri
  22:09 04.07.2018

  Sokrates:
  Pokud nerozumíte zápisu Su-57=FGFA, tak zkuste Ohniček či Mateřídoušku. Píšu to už potřetí a opravdu si myslím, že i debil to pochopí: MÁTE PRAVDU. Nevím, jak je v čobolštině pravda, ale myslím, že stejně jako v češtině.
  Su-57=FGFA
  IAI Lavi=F-16
  Mitsubishi F2=F-16
  Jak-130=Aermacchi M-346

  A můžete se s Logikem pustiti do tapetování o 6000 stránkách, že některá ta rovnítka neplatí, protože letadla mají o 0.36% méně shodných dílů než jiná dvojice, kde rovnítko platí. mě z toho vynechte.

 • Sokrates
  21:53 04.07.2018

  Fenri, nechápem, prečo šírite tieto dezinformácie ohľadom FGFA programu.

  India rokovala s Ruskom od roku 2007, že sa zapoja do spoločného vývoja stíhačky 5. generácie. O tri roky neskôr neskôr sa začali podieľať na vývoji lietadla, ktoré dnes poznáme ako Su-57. Je úplne jedno, že oni požadovali cca 40 úprav pre svoju verziu. Pointa je, že sa dohodli na spoločnom vývoji Fifth Generation Fighter Aircraft, pričom každá krajina investuje 6 mld. dolárov a vyrobí si 250 stíhačiek.
  https://www.business-standard....

 • fenri
  18:15 04.07.2018

  Logiku:
  1.) PODRUHÉ máte NAPROSTOU TOTÁLNÍ A PERMANENTNÍ PRAVDU. Už nevím, jak to napsat jinak, abyste přestal tapetovat AN. SU-57=FGFA. Wiki rulezzz!

  2.) Armata je nehotová, dřevěná, maketa. Slyšeli jsme. Máte pravdu.

  3.) A ano soudruhu, Maďarsko je zlý stát, kterému soudruh Juncker přijede nabacat, jen co vystřízliví.
  Ale kdybyse nebyl hlupák, tak byste si všiml, že
  a.) já vůbec nepsal o Maďarsku ale o tom, že pro současnou levicovou EU je multikulturalismus a diverzita požadevak no. 1
  b.) Píšete hovadiny, že k demokracii patří ochrana lidských práv. Tohle k demokracii nepatří. Lidská práva bývají montována do liberální demokracie, se samotnou demokracií nijak zvlášť nesouvisí. Podívejte se na tu vaší wiki. Ale jinak máte samozřejmě PRAVDU.
  c.) Maďarsko porušuje práva menšin? Tím, že se snaží, aby na jeho území ilegální cestou žádné další nevznikly? Ano, máte pravdu.

  Ještě jednou ano, máte ve všem naprostou pravdu.
  Pokud to ušetří jeden bit vašeho tapetování, tak klidně napíši, že máte absolutní pravdu. So sagte Logikhustra...

  Jinak s dovolením končím. Je léto a nemám náladu vést neustálý boj, kde bude hledat slovíčka ve slovíčkách ve slovíčkách a pokoušet se najít limity kapacity serverů kopírování wiki a nějakých queer novinářek. Běžte radší ven sbalit nějakou holku.

 • logik
  17:14 04.07.2018

  1) místo argumentů urážky? Já jsem se jen naprosto slušně zeptal, proč tvrdíš, že je to jiné letadlo. Jediný arugment, který jsi přinesl, bylo, že to je letadlo s naprosto jiným určením, což je nepravda, protože obě mají určení stejné.

  Teď jsi přinesl další argument, že tvrdí "celý svět", že jde o dvě různá letadla.
  Přitom Např. wiki mluví o FGFA jako o "variant of Su-57". Stejný pojem (variant) se používá právě pro verze letadel (např. F16).
  Stejně tak se o FGFA jako variantě Su-57 (či naopak) mluví tady
  https://www.ainonline.com/avia...
  https://thediplomat.com/2018/0...
  atd. atd.

  Možná Tvoje tvrzení platí pro Ruské zdroje, kde v Ruském světě je normální každé "vylepšení" označovat za nový typ (viz su 27-35). Pokud ale nepokládáš Rusko za celý svět, pak je Tvé tvrzení nepravdivé.

  2) Opět argumentuješ proti něčemu, co netvrdím, aby sis dokázal pravdu. To co tvrdím je, že Rusové nemají ve zvyku mluvit pravdu - a tedy to, že nejsou dostupné informace o problémech armaty ještě neznamená, že tam problémy nejsou.
  A že úspěšný vývoj znamená vývoj prostředku, který má lepší poměr cená/výkon, než předchozí - což se projevuje tím, že nemá smysl předchozí techniku kupovat. V okamžiku, kdy Rusko kupuje v drtivé většině starší techniku, tak to prostě staví oprávněné otázky nad dokončeností Armaty.

  Navíc opět nemáš pravdu, že jde o jediné věci, co se mají na armatě měnit. Např. se plánuje změna pancíře (viz https://www.defence24.com/indu... což může např. znament potřebu vylehčení některých částí, nebo nedostatečnou odolnost.
  Stejnětak nejen senzory pro dálkové ovládání, ale celkové senzorové vybavení Armaty podle některých zdrojů nepodává potřebné výkony (např. https://www.quora.com/Whats-th...

  Nechci tvrdit, že výše uvedené je určitě pravda. Jen tvrdím, že tvé tvrzení, že neexistují žádné informace o tom, že by Armata byla nehotová, není založeno na realitě. Respektive, ona zcela jistě v nějaké "kvalitě" hotová je. Ale otázka je, zdali tak, jak je teď hotová, nabízí rozumný poměr mezi její cenou a její bojovou hodnotou - a to nevíme. A o úspěšném dokončení projektu hovoří právě tento poměr. Ne to, jestli to jezdí a střílí.

  3) To, že nějaká vláda neplní volební sliby je samozřejmě chyba. Mění to něco na tom, že k demokracii patří i ochrana lidských práv - a že tedy pro tvrzení, že Maďarsko je demokratické nestačí konstatování, že Maďarská vláda má podporu veřejnosti?

 • fenri
  16:15 04.07.2018

  Logik:
  1.) Vždyť jsem JASNĚ řekl, že máte vždycinky a všem pravdu. Tak klídek. Su-57 je FGFA, to každý ví.
  Takže ano, pro Logika, Su-57=FGFA.
  pomatený zbytek světa ať si myslí svoje.

  2.) Melete úplně obecné kecy, které zle vztýhnout ke každé technice. Jediné info, které se objevuje o tom, co není na Armatě hotové je doladění samonabíjení a spolupráce senzorů se SW robotického (unmanned) ovládání.To Armatu neomezuje, její role není v tom, jezdit bez posádky. Podle vaší "logyki" jsou nepoužitelné všechny tanky, protože to neumí žádný ani náznakem. tak nevyčítejte Armatě, že má implementace téhle funkce skluz.

  3.) Na další vaše školení v demogracyji "západního stylu" nějak nemám náladu. Máte pravdu. Samozřejmě demokracie je to, když je nějaká vláda zvolena s programem A a potom dělá přesný opak. Tak je to správné, souhlasím s vámi.

 • logik
  16:03 04.07.2018

  Fenri
  1) Tornado IDS a Tornado ADV jsou dvě verze jednoho a toho samého letadla s diametrálně odlišnějšíma požadavkama na výkony: jedno je interceptor, druhé bitevník. Přesto nikdo o těchto dvou typech nemluví jako o dvou letadlech.
  Určení FGFA i Su-57 je daleko bližší, obě letadla jsou air-superiority fighter. Takže Tvůj argument s rozdílným určením je pro tvrzení, že to jsou různá letadla, naprosto nedostatečný.

  A pokud jde o hádání o slovíčka, s Tím jsi Fenri začal ty, když jsi se snažil druhým otloukat o hlavu, že to není to jedno a to samé letadlo. Tak nějak nechápu, proč kritizuješ druhé za něco, s čím jsi začal sám...

  2) K tomu, abys s úspěchem nasadil tank, z kterýho se můžeš koukat jen kamerama ovládanejma počítačem trochu jaksi potřebuješ, aby to ovládání fungovalo dobře. A není ani zdaleka jednoduchý to udělat tak, aby bylo ovládání tak přirozený a inputlag tak malej, aby to nedegradovalo Tvé výkony oproti situaci, kdy se koukáš přímo, respektive jestli zhoršení tvých výkonů kvůli pro člověka ne tak přirozenému ovládání je nebo není vyváženo výhodama, co Ti software poskytne.

  Další věc je, že to, v čem se dnes především liší bojová hodnota vojenské techniky je právě ten SW. Daleko důležitější než jestli Ti kanón dostřelí pět nebo šest kilometrů je, jestli a jak rychle jsi schopen na těch pět kilometrů nepřítele zjistit. A jestli jsi toho schopen rychleji, než on je schopen zjistit Tebe.
  Takže jestli mají problém při vývoji zrovna se senzory a zpracováním informací z vnějšku, může to podstatnou mírou ovlivnit bojovou hodnotu vozidla. Špatné senzory tanku nasazení samozřejmě nebrání, nasadit jdou jak jsme viděli i APCčka s hlavní z násady od koštěte.

  Nasazení a to, "jestli Armata má podstatně větší bojovou hodnotu než starší tanky, když je také podstatně dražší," jsou dvě různá kritéria. O úspěšně dokončeném vývoji se dá mluvit až v okamžiku, kdy bude splněno to druhé.

  3) Ve své argumentaci stavíš na chybné premise. Demokracie NENÍ dělat to, co chtějí lidé. Demokracie je dělat to, co chtějí lidé za předpokladu, že to nepoškozuje práva jiných lidí. Tedy do demokracie "západního stylu" inherentně patří i ochrana menšin v rámci státu i ochrana práv lidí co nejsou občany daného státu. Dobře je to vidět např. na nacistickém Německu: Hitler dělal to, co lidé chtěli a pro co ho zvolili - a přesto se nedal jeho režim označit za demokratický.

  Tedy argument, že Maďarsko je demokratické, protože lidi tam s Orbánem souhlasí, není dostatečné, neboť o toto spor není. Spor je o to, zdali to, co většina v Maďarsku chce, poškozuje či nepoškozuje práva jiných lidí natolik, že již to není v demokracii akceptovatelné.

  PS: Věrohodnost toho rozhovoru jsem nijak nekomentoval ani nezpochybňoval, takže u části Tvé odpovědi v bodu 3 nechápu s čím polemizuje.

 • fenri
  15:19 04.07.2018

  Ne Jakube, moje neochota je dána tím, že nejste schopen ani sčítání a zároveň tvrdíte, že pokles ropy se na ruské ekonomice nepodepsal a všechno udělaly sankce (viz vaše prohlášení, že Krym stál Rusko 200 mld). Takže ve vší úctě - kvalitu vašich informací považuji za mimořádně slabou.

  Ostatně jako toto:
  "2/ Jen se znovu potvrzuje to, co jsem říkal už v 2015 = děngi nět. Nejvíce tristní situace je v námořnictvu - žádné nové LL, žádné nové atomové torpédoborce, ... dokonce i ponorková flotila dostala ránu, bo se nebudou stavět vylepšené útočné jaderné ponorky Borej-B, ale jen aktuální verze Borej-A (aktuální standard). Borej-B je moc drahý. :

  Opět nepřesné. Soudím, že vycházíte ze článku na MilitaryBoxu, či z jeho zdrojového textu. Byly postaveny 3 ponorky Borej třídy 9551. Pak přišel velmi výrazně upgradeovaný 9552, jehož první kus, Kňaz Vladimir, byl spuštěn před půl rokem. Tato jednotka má zcela nový pohon, jinou věž, úplně jiné sonary, jiný pump-jet atd.
  Borej-B byl uvažovaný nástupce 9552 s ještě tišším pohonem. Jenže jednak byl ale pohon upraven už mezi 9551 a 9552 a za další se řeklo, že změny budou postupně přidávány podle každého kusu a relativně drobný upgrade (rozdíl mezi Borej-B a Borej-A je mnohem menší, než rozdíl mezi Borej a Borej-A) nebude samostatná třída. Čili řádná facka se nekoná. Spíš to vypadá, že zatím se další úprava pump-jetu nejeví v korelaci získaná tichostúcena výhodná.
  Původní text, ze kterého jste asi čerpal je dost plný chyb. třeba jako hlavní "tahák" Boreje-B je tam zmiňován Pump-Jet pohon, ačkoli ho (ve dvou verzích) mají všechny Boreje. Pak je tam třeba chyba s názvem Bulavy (ne není to muškátový květ, je to palice, palcát).

 • Jakub2
  14:48 04.07.2018

  Fenri: Z Vašich příspěvků cítím značnou neochotu si ta čísla nastudovat. Nevím, zda je to z Vaší strany pohodlnost, neznalost či touha zvítězit v diskusi nad oponentem. Nemám žádný důvod Vám tady dělat přednášku o ekonomických pravidlech státních financí, mezinárodním obchodě a platební bilanci. Buď tyhle věci znáte nebo se nemáme o čem bavit. Já s Vámi nebudu hrát hru "jeden o voze, druhý o koze".

  Moje čísla nejsou žádná hausnumera, ale vycházím z veřejně dostupných informací. Kdybych chtěl vyrábět hausnumera, tak vezmu v potaz náklady obětovaných příležitostí a střelím je někde kolem dalších 20 mld. USD ročně a to číslo 200 mld. USAD si prostě vyrobím a budu na něm trvat až do konce světa. Jenže to považuji za diskusní faul a ty já nedělám (snažím se nedělat).

  Co se týče Krymu, tak ten byl spouštěčem všech možných sankcí a sankčních seznamů. Proto jsem tuhle událost vztáhl k oné sumě.

  Až na další s vámi nebudu dále diskutovat, diskuse s ignoranty nikam nevedou.

 • fenri
  14:09 04.07.2018

  Logik:
  1.) protože prostě od začátku mělo jít o jiná letadla, s jiným názvem a jinými požadavky. kdyby byly participanty Su-57, budou dělat na Su-57. Ale dělali FGFA. Ale jo, klidně můžete tapetovat ještě deset, jak máte ve zvyku a hádat se o sloivíčka. Takže máte naprostou pravdu Logiku

  2.) Jenže jde o SW, kteýr ten tank nepotřebuje k nasazneí Jde o SW k plně autonomnímu režimu. Jinak jde o standardní ladění, které probíhá u všech IT prostředků.

  3.) Je jedno, odkud ta reportáž je. Najdete to na X jiných místech a snad nebudete tvrdit, že Prima ty dialogy předělala.
  Ano, Maďarské pojetí demokracie je šptné, protože hloupý lidé zvolili vládu, která vyhrát neměla. A soudružka redaktorka se rozčiluje, že Maďarsko nechce být diverzifikované (můžete mi vysvětlit, jak tohle souvisí s demokracií?) a vyčítá madarské vládě, že dělá to, kvůli čemu ji Maďaři zvolili. Což je jistě prudce nedemokratické. Nicméně ten link se soudružkou jsem tam dal proto, aby si kolegové, co jsou pro ostrakizaci ruské menšiny v Pobaltí uvědomili značnou dvojkolejnost svého uvažování, resp. aby si uvědomili, že ten západní svět už je docela jiný, než jaký byl dříve a o jakém jsme snili. To nebyla nějaká extrémistická redaktorka lokálního obskurního plátku. To byla redaktorka BBC a hovořila přesně v trendu a "hodnotách" Nové Evropy. Kam patří i odhalování Marxů od Číňanů.

 • fenri
  14:01 04.07.2018

  Jakub2: ještě jednou čísla, co jste napsal, nejsou ani vzdáleně 200 mld. Za druhé, tvrdíte, že těch 200 mld je pokles daný připojením Krymu, což je podle mne prostě kravina. Cena ropy s ruským rozpočtem cvičí daleko víc než zákaz dovozu Gorgonzoly a "levných" EU peněz.

 • Jakub2
  12:53 04.07.2018

  P.S. Rusko se do švestek nepoloží, aktuální ceny ropy od začátku roku mají výrazně pozitivní vliv na ruské devizové rezervy (rostou). Jenže jim jaksi nezbývají prachy na financování nových projektů. Možná pomůže plánovaná reforma penzí, ale efekt se projeví až za několik let od spuštění.

 • Jakub2
  12:50 04.07.2018

  Psal jsem dosti ve spěchu, takže jsem vypustil poměrně důležitou věc. Podívejte se na časovou řadu za roky 2012 - 2013. tj. žádné sankce, vysoká cena ropy a plynu - přírůstky na rezervním fondu + 20 mld. USD ročně. Jenže v roce 2014 už byl absolutní růst jen 1 mld. USD. Takže pokud počítáte s 88 (2014) - 88 (2014-2017) = 0 (2018), tak jste zapomněl na těch prvních 20 (-1) mld. USD - to je totiž celkový odliv za rok 2014 - do rozpočtu nepřiteklo 19 mld. jako rok předtím Takže už jsme na 107 mld. USD sekery u rezervního fondu. Fond národního bohatství se před 2014 moc nezvedal, jenže to může být zcela jinak - stačí přecenit aktiva a může nastat velké jojo. Sice nemám o něčem takovém zprávy, jenže výroční zpráva za roky není k dispozici. Ty peníze, co v něm ale zůstaly, jsou těžce nelikvidní = neužitečné pro státní kasu (něco jako nepotřebný dlouhodobý NHM u firem).

  Další miliardy USD ze státních rezerv stály sanace ruských bank, které si najednou nemohly sáhnout na levné evropské peníze (nemohly refinancovat svoje dolarové a eurové dluhy). Část z nich se pravděpodobně neobjevila v rozpouštění rez. fondu.

  Těch 200 mld. USD je můj celkový odhad, nekladu si ambici trefit číslo přesně. Chápu, že víru některých lidí nezměním - pro ty bude důležitější vypjatý nacionalismus a předvádění svalů, charašó! Já jsem holt na ty peníze.

 • astor
  12:48 04.07.2018

  Fenri - Pro určitý typ diskutérů je typické, že tahají argumenty z cylindru jako kouzelník králíky a spoléhají se na dvě věci,za prvé na lenost čtenáře a na asertivní techniku zaseknuté gramofonové jehly. Za posledních pomalu třicet let jsem se naučil rozeznávat a dělit zrno od plev. Dnešní třicátníky to poznání teprve čeká. Buďme k takovým blahosklonní.

 • logik
  12:43 04.07.2018

  fenri: nechci se zas dostat do hádky, tak jen tři poznámky

  1) Tvrdíš, že SU-57 se podstatně liší od FGFA. Napíšeš sem prosím čím se liší konkrétně a z čeho čerpáš?
  A proč myslíš, že ty rozdíly jsou větší než třeba mezi F16A F16D, které nikdo za dvě různá letadla nepovažuje, ač se liší drakem, motorem, avionikou včetně radaru i schopností nesené výzbroje?

  2) To, že u Armaty stačí "JEN dodělat software" - i pokud ano (divím se Tvé jistotě, Rusové nejsou z těch, co o projektech informují otevřeně, takže kdoví, jaké jsou tam další problémy), tak v pro moderní bojový prostředek, obzvlášť takový, kde i naprostá základní SA stojí na fungování počítačových systémů, se ukazuje jako jeden z největších problémů ve vývoji.
  Jak dlouho už taková F35 létá a jak dlouho ji ještě budou dodělávat software?

  3) Ad reportáž z primy. To má dokazovat co? Myslíš si, že např. Gobbels by té reportérce odpovídal jinak? A nebylo by to tak, že v takovém případě by reportérka
  BBC měla pravdu?

  Ten rozhovor jen dokazuje pouze to, že mezi tím, jak je chápána demokracie na západě a jak v Maďarsku jsou podstatné rozdíly. V žádném případě nedokumentuje, že Maďarské pojetí demokracie je to správné.

  A pokud Ti na tom rozhovoru vadí, že někdo kritizuje cizí pojetí demokracie, protože se mu zdá za hranicí toho, co je správné - neděláš náhodou Ty to samé?

 • fenri
  12:27 04.07.2018

  Jakub2: aha, takže ztráta 88mld+26mld rovná se ztráta 200 mld? Máte velmi divnou matiku. A ta ztráta je dána připojením Krymu? A ani náhodou nesouvisí s kolapsem ceny ropy?

  Nezlobte se, ale jsou to kecy.
  Ale jo, do švestek se Rusko položí.

 • Jakub2
  12:19 04.07.2018

  Astor: koho si Rusové pustí do Kremlu, ten tam bude. Ale velmi pochybuji, že to bude nějaký zapadnik. Vždyť pseudocarský model v Rusku tak krásně funguje.

 • Jakub2
  12:17 04.07.2018

  Rezervní fond spadl z 88 mld. USD v 2013 na nulu koncem 2017, fond státního bohatství měl v 2014 88 mld., na konci 2017 má cca 62 mld. USD, jenže téměř vše jsou nemovitosti, umělecké sbírky a státní firmy = reálná tržní cena je neodhadnutelná - může být značně nižší. Navíc ty prostředky nejsou likvidní - jediný způsob, jak z nich rychle získat prostředky, je zástava (což politicky není možné).

  Jiné skryté velké mínusové kšefty jsou např. koupě Rosněfti Gazpromem, na kterou si Gazprom půjčil od státu.

  Další informace jsou na worldbank.org nebo zde:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://ru.wikipedia.org/wiki/...
  https://www.w4t.cz/ruske-minis...

  Pár slušných konkrétních informací o tom, jak ruská vláda vyškrabuje do dna státní fondy:
  https://www.czechtrade.cz/sluz...

 • astor
  12:14 04.07.2018

  Až odejde Putin, nahradí ho nějaký jiný lídr, který nikoho nebude chtít pustit na ruský dvorek. Možná bude ještě nekompromisnější při prosazování ruských národních zájmů. A to že bomby NATO padaly mimo rajón jejich členských je jenom důkazem, že to je jen prostředek k prosazování politiky samozvaně demokratických zemí jinými prostředky. To, že se takovýchto kampaní účastní naši občané se zbraní v ruce, pokládám za jednu z největších ostud našeho polistopadového režimu. V důsledku vedly bomby členů paktu k destabilizaci blízkého příhraničí EU a následující migrační krizi. A ano, možná Rusko utrpělo nějaké finanční ztráty, ale i Rusové znají pojem diverzifikace zdrojů. To jen bruselská namyšlenost předpokládá zhroucení ruského hospodářství když nebude dodávat sýry z Holandska a paštiky z Moravy... Podle americko-bruselských věštců měli být Rusové dávno na lopatkách a škemrat o ty sejry... A ono furt nic. To musí být pro evropskou rusofobní obec k zbláznění.

 • petris
  12:10 04.07.2018

  Jakub2
  200 mld USD v tých fondoch snáď ani nikdy nebolo. Najviac tam mali okolo roku 2008 a aj to "len" cca 140 miliárd USD. V súčasnosti je to niečo cez 17 miliárd USD a od minulého roka sa znovu napĺňajú.

  Cena za Krym je diskutabilná, ak by ho nechali Ukrajine, museli by míňať viac na zbrojenie. Okrem toho Krym je výborný pre turistický ruch, takže dlhodobo to asi zlá investícia nebola.

  "Ruské hospodářství je letos někde na úrovni roku 2012, vlak prosperity jim ujel"...to je hodne odvážne tvrdenie...

 • fenri
  11:55 04.07.2018

  Jakub2: můžete sem hodit nějaké relevantní info o tom, že anexe Krymu je stála 200 mld dolarů?

 • fenri
  11:53 04.07.2018

  Jura99 - bohužel to spíš vypadá, že západní většina se integruje do příchozí menšiny. Viz. různá rušení Vánoc, resp. jejich přejmenovávání apod. Ano, Dánsko a Rakousko jsou drobné, sympatické vlaštovky. Ale bojím se, že příliš pozdě, příliš malé a příliš slabé.
  Znovu: pokud jim znemožníte se vyvázat ze svazku s Ruskem, a pokud je udržujete naštvané, či alespoň popuzené - tím zvýšite svoji bezpečnost? Ne, naopak si tu pátou kolonu účinně pěstujete.

 • Jakub2
  11:46 04.07.2018

  Astor: Ty bomby členů NATO padají v Evropě? To je totiž ta hlavní zásada - v Evropě se neválčí, v Evropě se hranice nepřekreslují od roku 1999 (vznik Kosova). Je to hustě osídlené, industrializované území s rozvinutými státy, které spolu chtějí obchodovat a ne válčit (tj. prapůvodní důvod vzniku toho, čím je dnes EU). Teritoriální evropské armády se dvakrát snižovaly (smlouvy o konvenčních ozb. silách v Evropě) a ještě dnes nemá žádný z účastníků tolik výzbroje, aby se d o těch smluv nevešel.

  Rusové si vykolíkovali novou zahrádku na Krymu a už je to stálo cca 200 mld. USD jen ve vyžraných státních rezervních fondech. Skutečná cena bude ještě vyšší, stačí se podívat na čísla ruského státního rozpočtu za posledních 5 let. U toho vědomí nikdo další nebude v Evropě začínat další konflikty, neb by se připravil o 15-20 let hospodářského rozvoje. Můj tip je, že by Rusové se žádným Krymem a Donbasem vůbec nezačínali, kdyby znali hospodářské dopady. Teď už jen drží obranné pozice a brečí, že je ostatní nemají rádi. Ruské hospodářství je letos někde na úrovni roku 2012, vlak prosperity jim ujel a vlastní obyvatelstvo to víceméně chápe stejně (byť značná část z nich je s tím smířená). Dokud bude v Kremlu sedět Putin, tak situace zůstane stejná.

 • astor
  10:41 04.07.2018

  Jakub 2- chuť k agresi ? Nebuďte směšný, od roku 1991 není roku, aby na něčí hlavy padaly bomby nějakého člena NATO. A ve vztahu k Rusku že strany NATO zuří propagandiská válka už několik desetiletí, od pochlebování Gorbačovovi přes očividně fandění slabému Jelcinovi přes nenávist k asertivnímu Putinovi. Od podpory čečenských islamistických separatistů po podporu banderovského resentimentu na Ukrajině. Německé tanky u ruských hranic jsou bohužel realitou, nikoliv ruské tanky u německých hranic. Kecy o Krymu a Východní Ukrajině si nechejte. Převzali jen styl a způsoby obvyklé v západním světě, totiž to, že kdo není s námi, je proti nám a neváhají do toho investovat jak prostředky, tak i pověst. Ostatně soudím, že na podvratnou činnost dávají Rusové rozhodně méně, než pro proamerické iredenty po celém světě uvolňuje americký Kongres.

 • semtam
  10:30 04.07.2018

  Jura99

  Vrah o morálce káže...
  Estonsko je mezi posledními, kdo má říkat kdo byl po 2.WW po válce v právu a kdo ne.

  O žádnou pátou kolonu se nejedná, spíše o otroky. Estonsko z nich těží a samo jim nenabízí nic. Platí daně, o ničem rozhodovat nemůžou, co chceš víc?

 • Jura99
  10:22 04.07.2018

  fenri: jakože západní země nestojí o integraci imigrantů? Ale stojí, i když na to jdou hodně naivně a pomalu, ale už i tací Dánové si plánují do 12let zrušit ghetta (jen aby to nebylo zbožné přání). Logika nepustí, nedává žádný smysl pustit si imigraci, která hostitelský stát časem promění na svou zemi původu a vytlačí původní obyvatele. Rusové jako menšina mohou mít zdánlivě podobné zvyky, to ovšem sudeťáci měli také a také nepěstovali ženskou obřízku. Stále ale visí ve vzduchu vlastnost páté kolony těchto menšin pro případ vojenské agrese jejich domovského státu. Rus nepotřebuje hlásat nadřazenost z titulu náboženství, bohatě si vystačí s hlásáním nadřazenosti z titulu národnosti.

 • semtam
  10:05 04.07.2018

  fenri

  Já si zase myslím, že nyní by nebylo pro Estonsko chytré jim občanství dávat, jak jsem psal minule. Frnkli by jim a lidí maj už tak málo. Navíc ti co by zůstali, tak by na ně museli brát ohled, což by znamenalo méně štěkání a tím pádem méně pamlsků od páníčka.

 • fenri
  10:01 04.07.2018

  Jura99:
  " Ať už se tam Rus dostal jakkoliv, musí se integrovat nebo jít." - no za tyhle řeči byste mohl mít lecjaké západní zemi docela průšvih. A to si troufnu říct, že ti Rusové integrovaní jsou daleko víc, než Somálci apod. Přecijenom vás ruský řidič autobusu v Rize nevyhodí se psem apod., nebude pěstovat ženskou obžízku, vraždy ze cti a v kostelích hlásat, že kdo není pravoslavný, je podčlověk.

  Estonci jsou míchaní ugrofinové, ale Rusové nejsou Slovani, těch ugrofinů je v nich také hodně, stejně jako Baltů a Normanů. Ostatně jejich samotný název je ugrofinský (ruotsi). Takže rozdíl tam je jazykový, ale etnický, kulturní...není zásadní.

  Ale jak říkám, a si Estonsko diktuje pravidla jaká chce, v mých očích na to má plné právo. jenom si nemyslím, že je to chytré. Vše.

 • fenri
  09:52 04.07.2018

  Jakub2:
  Tři poznámky:
  1.) Indové se nestáhli z vývoje na Su-57, protože v něm nebyli. Byli ve větvi FGFA, což nebyl stroj totožný se Su-57, byť s ním měl sdílet řadu technologií a postupů. Ale fakt nejde o stejné éro. A tři miliardy dolarů je relativně velmi malý balík. Asi tak malý, že Rusové za něj nechtěli přistupovat na indické požadavky na transfer technologií a know-how. Mluví se i o tom, že Indové chtěli do FGFA Izdělije 30, asi Rusové jim ho nechtějí dát (ve smyslu výroby a know-how).
  2.) Armata je v podstatě hotová. Pokud vím, tak jediný problém co zůstává, jsou nějaké relativně nevelké problémy s nabíjecím systémem a ladění SW (to probíhá u všech bojových platforem v podstatě až do konce servisního života). Co se zatím uvázlo fest je SW a sladění se senzory pro režim zcela bezposádkového vozidla. Nicméně to nijak nebrání zavedení. Primárním cílem stejně není, aby Armaty jezdily jako terestrické drony. Co jsem četl, tak důvod pomalého zavádění (objednány dva prapory T-14 a jeden T-15) je jednak váhání nad tím, zda tam nedat rovnou silnější dělo (které ale ve vyladěné formě hned mít nebudou) a požadavek na masovou modernizaci T-72 a T-90. Ten vychází se dvou důvodů:
  a.) mj. na tankových biatlonech se zjistilo, že nemodernizované T-72 (tedy preB3M verze) mají výkonový handicap a je třeba je posunout. Zároveň to dělají za směšnou cenu (modernizaci jedné T-72 na B3M si tagil účtuje asi 250 000 dolarů)
  b.) naopak v Syrii se ukázalo, že modernizovaná téčka ještě mají velmi solidní potenciál.

  Jinými slovy: ze dvou důvodů tu vyvstala potřeba modernizovat obrovské množství tanků a ty peníze přinášejí mnohem větší nárůst bojového potenciálu, než stejná suma investovaná do několika desítek kusů Armat.

  3.)"Estonci a Lotyši jim nechtějí dávat občanství plošně taky díky tomu, že RF si "vyhrazuje právo" bránit zájmy ruských občanů v zahraničí i vojenskou silou." - aha, takže protože mají ruské pasy a jsou občany Ruska, tak jim nedáme občanství Estonské, protože by se tím ještě víc stali Rusy, nebo co? Vždyť jste napsal oxymoron. Naopak kdyby jim dali občanství, dá se čekat, že postupně podíl Rusů s ruským občanstvím bude klesat (minimálně jejich děti už na ruský pas budou kašlat). takhle jim nic jiného nezbývá a v podstatě jsou tlačeni k tomu, aby byli ruskými občany.

  Místo aby si je přetáhli na svou stranu, budují si a pěstují si malé Ruské uvnitř svých hranic. V mých očích na to mají plné právo a zároveň dělají naprostou pitomost. Ale jejich boj.

 • semtam
  09:46 04.07.2018

  fenri

  S bodem 5) trochu nesouhlasím, ironií osudu je, že udělení občanství menšinám by pro Estonsko a Lotyšsko nebylo moc výhodné. Oba dva státy se potýkají s odlivem lidí, kdyby Estonsko rozdalo občanství 200 000 lidí co ho nemají, tak nějaké procento z nich určitě zmizne, to je i většinou hlavní motivace u menšin pro získání občanství. Ono vlastně je to pro Estonsko či Lotyšsko výhodné, rusové tam makají, platí daně, ale nemůžou volit, tak na ně nemusí brát tolik ohledů a můžou si kdykoliv zaštěkat spolu s většími psy. Kdyby jim rozdali občanky, tak by jim frnkli a měli by z toho kulový, vlastně ztráty na ekonomice. To, že jsou občas nařčení, že se chovaj jako náckové, tak to může i někoho v Pobaltí zahřát na srdíčku, ale válku jen kvůli občanství nikdo vést stejně nebude.

 • Jura99
  09:39 04.07.2018

  fenri: Pobaltí bylo v rámci SSSR za odměnu. Ať už se tam Rus dostal jakkoliv, musí se integrovat nebo jít. To platí všeobecně pro každý stát. Sudeťák se neintegroval za 700let, naopak se snažil zničit hostitele, tak musel jít. Integrovat znamená, že druhá třetí generace bere údaj o národnosti svého ruského předka jen jako zajímavost (podobně já beru jen jako zajímavost údaj o německé národnosti jednoho ze svých pradědečků). Srovnání Pražák-Moravan vs. Estonec-Rus vůbec neberu. Jsou to jiní lidé, Estonci nejsou Slované, ale Ugrofinové. Že neměli svůj stát ? Však my jsme také byli stovky let ovládáni Rakouskem, ale Rakušané stejně nejsme.

 • Jakub2
  09:35 04.07.2018

  Astor: Chuť k čemu? Anektovat Kaliningradskou enklávu? Kdo? Poláci? Němci? Proč? Co tam najdou - nějaký loďařský a těžký průmysl, kterého mají sami dost. Zhuntované životní prostředí, nepřátelské obyvatelstvo s mozky vylitými propagandou, čtvrt milionu vojáků. Proč si vázat na nohu další kouli dobrovolně? EU dávno opustila koncept Kjellénovské geopolitiky - už nepotřebuje dobývat území vojenskou silou - má ekonomickou sílu.

  Projektujete na EU myšlení ruského vedení státu - ti totiž Kjelléna a jeho následovníky stále ještě uctívají. To je ta chyba - ruský pohled je pokřivený jejich vnímáním geopolitiky.

  Sokrates: SU-30 a SU-35 jsou jen další evolucí SU-27. To je koncept ze sedmdesátých let. Můžete do něj narvat sebevíc elektroniky, ale konstrukční limity nepřekročíte. Dokud Suchoje budou kupovat Číňané a třetí svět, tak je budou vyrábět a exportovat jako zdroj deviz

  Jen pro pořádek - Rusové testují a zavádí něco, co NATO běžně používá a kontinuálně vylepšuje už 25 let (zaměřovací kontejnery). REB kontejnery vyvíjí EADS i americké firmy (porovnání úrovně je těžké - každý chce jiné parametry). Rusové dohání ztrátu, nemůže být řeči o nějakém technologickém náskoku.

  SU-57 zavedené do vojskové služby v dohledné době nebudou, když si VVO objednalo předséroivý batch s dodáním někdy v 2019. Vůbec netušíme kolik požadovaného vybavení v tom batchi bude instalováno a kolik toho ještě budou Suchojovci dodělávat v příštím desetiletí. Nejen Američané mají problémy s integrací vybavení do F-35 - mají je i Rusové a některé věci se nedají urychlit, protože se musí zdlouhavě testovat.

  Můj tip - SU-57 soustředí v nějakém výcvikovém centru u Moskvy a budou dělat další vývoj a vymýšlet taktiku použití. K běžným útvarům půjde až kolem roku 2025.

  Ruské letectvo má problém finančního rázu stejně jako ruské námořnictvo - programů je moc a financí málo. Armáda je prostě největší, strategická vojska mají priority a obé urvou nejvíc financí.

 • astor
  09:07 04.07.2018

  Jakub 2 - souhlasím. Útok na zmíněné nebude, ale chuť by byla, toť očividné. Tady je v praxi vidět, jak napřažený klacek dokáže dokáže umravnit drzého fracka, klátícího se před vraty a pokřikujího do dvorka.

 • Sokrates
  09:01 04.07.2018

  Jakub2 - ruské letectvo rozhodne nemá rovnaký problém ako námorníctvo. Financie sa tam lejú v dostatočnom množstve a dodávky stíhačiek a vrtuľníkov prebiehajú v plánovanom tempe. Popri tom bežiacich dodávkach Su-30SM a Su-35S sa tieto stroje zároveň modernizujú o nové prvky bojovej výbavy:
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  Je celkom možné, že budúci rok budú zavedené Su-57 a nové drony, nehovoriac o novej výzbroji (Grom, Ch-59MK2). Pričom v nasledujúcich rokoch sa zmodernizujú všetky 3 typy bombardérov.
  Toto sa rozhodne s podfinancovaním námorníctva nedá porovnávať.

 • Jakub2
  08:56 04.07.2018

  Žádný "nějaký takový útok na Kaliningrad" nebude. Pravděpodobnost takového scénáře je nulová, ale to už ten "analytik" raději neříká. Ani v Moskvě nechtějí jíst rýži a učit se mandarínštinu.

 • astor
  08:43 04.07.2018

  Jakub 2: věřím, že v případě nějakého toho útoku na Kaliningrad, případně z Baltu by znamenalo praktické vymazání hlavních měst útočníků z mapy světa. Být ruský lídr, neopomenul bych to při každé vhodné, ba i nevhodné příležitosti svým partnerům opakovat.

 • fenri
  08:39 04.07.2018

  Jura99 - jenže situace co popisujete v Pobaltí není. Drtivá většina lidí co tam je, nejsou žádní svlečení vojáci, ale lidi, co tam hákovali v průmyslu, chodili na umístěnky do fabrik, zůstali tam jako montéři apod. Průmyslové podniky v SSSR byly často roztahané po celé zemi a s pracovníky šíbovali podle svých potřeb a kvalifikace.

  Dále vaše srovnání poněkud silně kulhá v tom, že ČSSR byla samostatným státem a vojáci SSSR byly státními příslušníky jiné země. V Estonsku, Litvě, Lotyšsku šlo o občany jedné země. A divte se, většina to tak cítila, resp. je více zajímala cena chleba a vodky, než jestli jsou Estonci, Východní Prusové, Rusové, Sověti...Když hrála Sborná, putyky v Rize i Kaunasu řvaly stejně, jako v Samaře či Novgorodu. Uvědomte si, že jediná doba demokratického, samostatného Estonska trvala cca 14 let. To prostě není velký kus státnosti. Během těch 14ti let se stačili propracovat demokratickými metodami k fašistickému puči, takže tam raději prezident na zbylé roky jejich suverenity zavedl prezidenskou diktaturu (nepřesné, ale zhruba tak to bylo).

  Znovu - hodně Pobalťanů žije na Sibiři (Jakutsk, Irkutsk, Norilsk), většinou tam šli stejně jako jihočeši na Ostravsko - byli to důlní odborníci, horníci atd. a šli za výhodami. A samozřejmě, hlavně za Stalinovy éry tam šlo strašně lidí nedobrovolně.

  Také nebudeme mluvit o tom, že Praha je okupována Brňáky a Moravany a Slezko Čechy.

  To s cenami nerostných surovin je sice hezké, ale jaksi to nefunguje na 100% Asi ani na 50%. Ceny ropy se de facto zhroutily, jsou stabilně nízké (i když trochu vylezly), do toho sankce a Rusko se tak nějak ne a ne zhroutit (i když každý rok slýcháme, že do švestek). Vojenský potenciál mu roste (rozhodně rychleji, než třeba potenciál AČR...), stíhá si vést docela úspěšnou proxyválku, udělat drahý šampionát a olympiádu a přestože byste tomu rád věřil, tak vás ubezpečuji, že ruské obchody jsou dost plné jídla, hadrů, elektroniky a lidé hlady nemřou, i když jejich životní úroveň je většinou citelně nižší než u nás. Nicméně - stále žijí v nejlepší době Ruska jaká byla. Ano, laťka není nastavena vysoko, ale je to tak.
  Jinak ono je hezké pokřikovat o tom, jak budeme udržovat nízké ceny ropy, ale háček je v tom, že většina ropy je v Rusku a arabském světě a Norsko či USA to nespasí. A my jsme na ropě závislí. připomínáte Somálce, který chce diktovat světové ceny potravin. Ceny jsou houpačka a na každém konci někdo sedí. To vám asi nedochází.

 • Jakub2
  08:26 04.07.2018

  Mám k článku a k diskusi jen 3 věci:

  1/ Já chápu, že ten pán je zaměstnancem GRU a že expresivní bulvární vyjadřování má přitáhnout pozornost čtenářů MK.... přesto mne rozesmálo tohle "Ve většině států východní Evropy došlo po převodu svrchovanosti pod Evropskou unii k deindustrializaci a hospodářské, kulturní a intelektuální archaizaci."

  deindustrializace = nevyrábíme dost tanků a bombardérů, protože je nepotřebujeme
  hospodářská a. = na službách se vydělá víc než na produkci vojenských kanad
  kulturní a. = jinde na světě taky žijí lidé a jejich styl může být zajímavý i pro nás
  intelektuální a. = ta archaizace je tak přitažlivá, že 2/3 ruských vysokoškoláků se na ní chtějí podílet (emigrací na prohnilý Západ)

  2/ Jen se znovu potvrzuje to, co jsem říkal už v 2015 = děngi nět. Nejvíce tristní situace je v námořnictvu - žádné nové LL, žádné nové atomové torpédoborce, ... dokonce i ponorková flotila dostala ránu, bo se nebudou stavět vylepšené útočné jaderné ponorky Borej-B, ale jen aktuální verze Borej-A (aktuální standard). Borej-B je moc drahý.

  Stejný problém má ruské letectvo - Indové se stáhli z vývoje Su-57 a ty 3 miliardy USD (indická spoluúčast) do vývoje nalije ruský stát. Ty peníze budou někde chybět, tipuji, že zaříznou část zakázek pro transportní letectvo a vojenské vrtulníky.

  Armáda na tom bude nejlépe - jsou největší a mají nejvíc kamarádů. Přesto vývoj Armat neskončí ani do 3 let.

  3/ k diskusi okolo ruské menšiny v Pobaltí - pár základních faktů. Rusové ("ti bez pasů") v Estonsku a Lotyšsku nejsou estonští a lotyšští občané, ale ruští občané - mají ruské pasy. Tedy nejsou to žádní otroci ani druhořadí občané - nemají některá práva (podílet se na řízení státu), ale také nemají určité povinnosti (nepodléhají branné povinnosti). Jen tam smějí žít, pracovat, vlastnit majetek, cestovat. Což se nijak extra neliší od toho, co je běžné i v ČR. Mám tetu, která je Slovenka a nemá české občanství, byť v ČR bydlí od roku 1987. Takže nemůže volit ve volbách do Sněmovny, Senátu, EP a do prezidentských voleb. Ale může volit v komunálkách (obecních a krajských volbách).

  Estonci a Lotyši jim nechtějí dávat občanství plošně taky díky tomu, že RF si "vyhrazuje právo" bránit zájmy ruských občanů v zahraničí i vojenskou silou (Podněstří, Gruzie, Arménie)... Což tak vadí EK, protože členské státy EU běžně umožňují dvojí státní příslušnost - ČR taky dlouhá léta neměla příslušný zákon (cca až do roku 2014). Další věc je bezpečnostní hledisko - když pominu otázku migrantů, tak se po EU může volně (bez předložení pasu) pohybovat několik milionů občanů z nečlenské země EU.

  Na závěr osobní poznámka pro Neshera: nevím, co vás to popadlo dávat diskutérům lekce z právní státovědy. Což nevíte, že dávat nechtěné faktické informace je v době postfaktické nejhorším hříchem? Moudrý člověk fakta zná nebo si je najde, hlupákovi nestačí ani přinesené na stříbrném podnose. Neházejte perly sviním (najděte si diskutéry, kteří nežvaní).

 • fenri
  08:23 04.07.2018

  Ještě musím dodat, že i když si myslím, že Pobalťané se nechovají chytře, že z toho zas tak velký problém nekouká:

  1.) Nevěřím, není důvod a nic tomu nenasvědčuje, že by se začali k tamním Rusům chovat tak, aby Rusko muselo jednat. To nenastane.

  2.) Rusko má obrovské výzvy na jihu a východě (udržet několik tisíc kilometrů hranice s nestabilními, či velmi ambiciozními zeměmi) a zároveň cítí obrovský potenciál severu a má know-how jak ho využít.

  3.) Pracovat na dvou výše zmíněných zásadních směrech a k tomu jednu, dvě decentní proxy válečky je pro 140 milionový stát (s nemalým podílem jiných etnik) obrovská výzva a je s podivem, že to zatím plusmínus zvládají.

  4.) Nepůjdou do konfliktu s největší vojenskou silou planety jen proto, aby získali něco, co nepotřebují a kde nic významného (ve srovnání se severem) není. V situaci, kdy mají Kaliningrad v Pobaltí nic nepotřebují.

  Jediná situace, kdyby kvůli Pobaltí mohlo dojít ke konfliktu s Ruskem by byly nějaké brutální represe a genocida tamních Rusů, nebo přímý útok na Kalinigrad. A dokonce si myslím, že i z toho by se Rusko pokusilo vyvlíknout, tak, aby si zachovalo alespoň částečně čistý štít a velký konflikt by vedlo jen kdyby bylo zcela zatlačeno do kouta. A pokud v Bruselu, Washingtonu, Rize, Tallinu... nebudou sedět úplní a naprostí magoři, tak výše zmíněné prostě nehrozí.

  Nadále si budou obě strany okopávat kotníky, testovat svojí obranu, postupy, očuchávat signatury, sledovat postupy, vést silné řeči, zdůvodňovat investice do armády a ukazovat se na přehlídkách a dragounských jízdách.

  Průser by nastal v situaci, kdyby se v Rusku po Putinovi dostali k moci nějací naprostí magoři. To moc nehrozí, podpora Žirinovského je v Rusku stabilně minimální , ale nikdy neříkej nikdy. Na Západě by muselo dojít k úplnému zblbnutí tak, aby bylo nutno vnitřní problémy způsobené úpadkem konkurenceschopnosti, omezováním práv autochtoního obyvatelstva a rostoucí arabizací a afrikanizací Evropy řešit expanzí ven. Jenže na to také mít sílu )asi) nebudou. Taže oba scénáře považuji za silně nereálné.

Stránka 1 z 3