Americký dron Puma pro ukrajinské dělostřelectvo

Americký dron Puma pro ukrajinské dělostřelectvo
Puma LE / Aero Vironment (Zvětšit)

Američané ukrajinské armádě dodali špičkové průzkumné drony Puma. Úkolem těchto dronů je zejména pomoci ukrajinskému dělostřelectvu rychleji a efektivněji ničit pozemní cíle.

Již v roce 2018 měla Armáda ČR získat komplet bezpilotního systému RQ-20A Puma. V letošním roce nově vzniklý český 533. prapor bezpilotních systémů získá další čtyři komplety nejnovější verze Puma 3AE. To je pro Armádu ČR velmi dobrá zpráva, protože jde o špičkové drony s řadou pokročilých funkcí:

Drony Puma (Puma 3AE nebo Puma LE) v rámci americké vojenské pomoci převzala také Ukrajina. Co je na těchto dronech tak zvláštního? Vždyť ukrajinská armáda používá podobné domácí drony Fury, Leleka-100, Spectator, PD-1 a další.

Puma 3AE je elektricky poháněný bezpilotní stroj s rozpětím křídel 2,8 metru, délkou 1,4 metry a vzletovou hmotností sedm kilo. Výdrž ve vzduchu je dvě a půl hodiny a cestovní rychlost 50 kilometrů za hodinu. Na Ukrajinu snad dorazil i větší a výkonnější Puma LE. Ten má vzletovou hmotnost 12,2 kilogramu a výdrž ve vzduchu při ideálních povětrnostních podmínek šest a půl hodiny.

Dosah je u obou dronů omezen rádiovou viditelnosti a typem antény. Běžný dosah je 20 kilometrů, s výkonnou dálkovou anténou LRTA (Long Range Tracking Antenna) až 60 kilometrů. Rozložená LRTA váží 138 kilogramů.


Puma LE

Hlavní devizou Pumy, kromě celkové konstrukční a uživatelské promyšlenosti, je špičkový gyroskopicky stabilizovaný senzor Mantis i45.

Problémem malých dronů nesoucí výkonné (ale křehké) optické hlavice je způsob přistání. Tato kategorie dronů nemá podvozek a přistání na břicho může poškodit hlavici.

Existuje řada konstrukčních řešení zmíněného problému. Scan Eagle, zavedený i ve výzbroji Armády ČR, je zachycován pomocí speciálního lana. Někteří konstruktéři se snaží hlavice „utopit“ do trupu dronu. Další drony přistávají na padácích, na speciálním airbagu a existují dokonce drony, u kterých je senzorový blok při přistání oddělen a shozen na samostatném padáku. Dobrou otázkou je, jak často se asi musí optická část na různých dronech při bojovém používání měnit?


Obrovskou předností Pumy je velikostně škálovatelný a uživatelsky přívětivý systém řízení a velení.​

Dron Puma je modulární a mění se celé senzorové bloky. Blok senzoru Mantis i45 (nebo noční verze Mantins i45N) dokáže hranatou elektrooptickou hlavici „přetočit“ a následně schovat do trupu. To má řadu výhod. Lze použít citlivou výkonnou hlavici a dron přitom ke svému startu a přistání nepotřebuje sofistikované vypouštěcí a záchytné systémy.

To zásadně zjednodušuje logistiku i nároky na transport – celý systém, a klidně i výkonnou anténu LRTA, lze převážet na nenápadném a dobře maskovatelném pick-upu.

Mantis i45 je gyroskopicky stabilizovaný systém kombinující denní, noční a termovizní kamery. Denní kamera má rozlišení 15 megapixelů a padesátinásobný zoom. Termokamera mimo jiné umožňuje pozorovat zadýmené bojiště – např. zadýmené následkem vlastní intenzivní dělostřelecké palby.

Senzorový blok Pumy 3AE váží až 1,8 kilogramu a lze ho velmi rychle vyměnit v polních podmínkách. Stejně tak po přistání lze bleskurychle vyměnit baterie a záhy poslat dron zpět do akce. Při dostatečném počtu baterií a možnosti jejích dobití lze drony Puma udržovat v provozu prakticky neustále.


Puma 3AE s dobře viditelným výklopným senzorem Mantis i45; větší foto / Aero Vironment

Dron lze vypustit do vzduchu ručně nebo pomocí elastického lana, či z plující lodě (nebo jedoucího vozidla). Při přistání Puma 3AE i Puma LE sklopí senzor Mantis i45 dovnitř trupu a přistane na břiše. Nejsou zde žádné padáky, airbagy nebo přistávací lana.

Právě drony velikosti Pumy mají největší šanci přežít na ukrajinském bojišti. Zatímco velké drony, jako ukrajinský Bayraktar nebo ruský Orion, jsou velké a snadno zachytitelné cíle, malá Puma je obtížně změřitelná radiolokátory nepřátelské protivzdušné obrany (PVO). Navíc dron dokáže létat nízko (typicky výška 90 až 150 metrů) pod radarovým nebo vizuálním horizontem nepřátelské PVO.

Ukrajinské bojiště současně ukázalo hlavní důvod existence dronů této kategorie – navádění dělostřelecké, minometné a raketové palby. Drony fungují vlastně jako předsunutí dělostřelečtí návodčí a umožňují vést velmi efektivní pozorovanou palbu.

Drony objeví protivníka, pošlou jeho souřadnice dělostřelectvu, umí korigovat palbu a následně vyhodnocovat úspěšnost palby. Navíc dobře vidí rozptyl palby nejen celé baterie, ale i konkrétního děla (každé dělo má jiný rozptyl). Tím se zásadně urychluje a zefektivňuje ničení cíle a šetří dělostřelecká munice.

Pozorovaná palba ukrajinského dělostřelectva a použití laserové munice. Laserovou tečku vysílanou z dronu lze zhlédnout v čase 0:36.

Při nepozorované palbě (vím, kde je cíl, ale nevidím na něj) je totiž nutné „tabulkově“ vypálit velké množství dělostřelecké munice. Záleží na velikosti cíle (obdélníková plocha), vzdálenosti cíle a to, zda chceme cíl rušit, umlčet (dočasně omezit jeho schopnost útoku nebo obrany), či zničit. Po zvolení správných parametrů se jednoduše vypálí zvolený počet granátů.

V případě potřeby Puma umí označit cíl laserem. To dovoluje používat laserem naváděnou munici – senzory této munice jsou schopny vidět laserovou „tečku“ a navést se na ní. Laserová munice je sice desetinásobně dražší než klasická, ale umí na velkou vzdálenost ničit jednotlivá obrněná vozidla. Což vidíme na Ukrajině.

Ukrajinci mají laserem naváděnou dělostřeleckou munici Kvitnik ráže 152 mm, Karasuk ráže 122 mm a také laserem naváděnou 120mm minometnou munici. Dron Puma umožní Ukrajincům použít také kamikadze drony Switchblade nebo střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System).

Zdroje: Forbes, UNIAN

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Bitevní dron Mojave s rotačními kulomety

Americká společnost General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) zveřejnila nové fotografie ...

Zivem Avnim: Bojové drony Hermes jsou optimální řešení pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany České republiky letos hodlá vybrat nové taktické bojové drony pro Armádu ČR. ...

Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti

Ukrajinci v bojích s ruskými útočníky úspěšně nasazují turecké bojové bezpilotní letouny Bayraktar ...

Americké kamikadze drony Switchblade na Ukrajině

Washington ukrajinské armádě posílá kamikadze drony Switchblade 300 / 600. Mnohem výkonnější ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • RiMr71
    18:45 12.04.2022

    ...jako hodit z ruky 12 kg éro... klobouk dolů. Nejspíš pouze v protivětru, jinak ten gumicuk. I tak musí být výkon na vrtuli při odhodu takových... 4-6 kW. Pro ustálený let ale ...Zobrazit celý příspěvek

    ...jako hodit z ruky 12 kg éro... klobouk dolů. Nejspíš pouze v protivětru, jinak ten gumicuk. I tak musí být výkon na vrtuli při odhodu takových... 4-6 kW. Pro ustálený let ale bude stačit kolik... 200-400W? A když klouže nebo točí termiku, tak sklopí sklopku a šetří šťávu.
    Celá koncepce je jak přes kopírák jako RC modely pro začátečníky, prostě autostabilní hornoplošná koncepce "lítej sám".
    Akorát ta hmotnost je nělikanásobná, protože accu... ta accu kapacita bude v desítkách Ah. Chemie předpokládám LiFe či co to tam mají...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:40 12.04.2022

    Drony jsou případ stealth letectva za pár korun. Ale je potřeba informace z nich integrovat do systémů, v opačném případě je to jen předražený modelářský klub.

    Drony jsou případ stealth letectva za pár korun. Ale je potřeba informace z nich integrovat do systémů, v opačném případě je to jen předražený modelářský klub.

  • Sergej7490
    16:42 12.04.2022

    Myslim ze by nebolo od veci kupit od UA licenciu na Kvitnik a v ramci licencnych poplatkov im tuto municiu aj dodavat. Len to by Konstrukta nesmela byt statny podnik a vojaci by ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim ze by nebolo od veci kupit od UA licenciu na Kvitnik a v ramci licencnych poplatkov im tuto municiu aj dodavat. Len to by Konstrukta nesmela byt statny podnik a vojaci by nieco take aj mali chciet…Skrýt celý příspěvek

    • Flader
      18:55 12.04.2022

      Na čo by Slovensku bola licencia na 152mm delostreleckú muníciu?

      Na čo by Slovensku bola licencia na 152mm delostreleckú muníciu?

      • Sergej7490
        20:51 12.04.2022

        OMG. To snad nemozes myslet vazne... Tych par mm na priemere plasta konstrukteri urcite zvladnu upravit, ak uz UA nema v supliku priamo 155mm verziu pre svoje buduce hufnice. A ...Zobrazit celý příspěvek

        OMG. To snad nemozes myslet vazne...
        Tych par mm na priemere plasta konstrukteri urcite zvladnu upravit, ak uz UA nema v supliku priamo 155mm verziu pre svoje buduce hufnice.
        A elektronika sa urcite nemeni :-DSkrýt celý příspěvek

        • BobDylan
          23:11 12.04.2022

          Ale na Slovensku sa vyrába delostrelecká munícia aj 152, aj 155mm s dosahom (u 155) až 41km. Okrem toho sa pracuje na integrácii Vulcano munície od Leonarda s dosahom až 80km ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale na Slovensku sa vyrába delostrelecká munícia aj 152, aj 155mm s dosahom (u 155) až 41km. Okrem toho sa pracuje na integrácii Vulcano munície od Leonarda s dosahom až 80km (podľa letáku). Takže fakt nejaká narýchlo kúpená licencia je zbytočná lebo sa tu vyrába domáci konkurent s rovnakými ak nie lepšími vlastnosťami. A aj tá úplne najbežnejšia munícia s kalibrom 155mm a dosahom 32km má lepší dosah než hocičo má Rus na Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            06:49 13.04.2022

            No dobře, a kolik už se "toho" vyrobilo? Kolik prodalo? Jestli zatím nemá nikdo ve výzbroji (skutečně připravených k odpálení) aspoň takových 50-100 kusů tak je to sice slibné ale ...Zobrazit celý příspěvek

            No dobře, a kolik už se "toho" vyrobilo? Kolik prodalo? Jestli zatím nemá nikdo ve výzbroji (skutečně připravených k odpálení) aspoň takových 50-100 kusů tak je to sice slibné ale pořád ještě vývoj...Skrýt celý příspěvek

          • Sergej7490
            07:26 13.04.2022

            Integracia Vulcano municie (Leonardo) neznamena jej vyrobu na SK. Kvitnik ma tu vyhodu, ze nepotrebuje ziadnu interakciu s hufnicou. Odpalis ju aj z tahanej druhovojnovej hufnice. ...Zobrazit celý příspěvek

            Integracia Vulcano municie (Leonardo) neznamena jej vyrobu na SK. Kvitnik ma tu vyhodu, ze nepotrebuje ziadnu interakciu s hufnicou. Odpalis ju aj z tahanej druhovojnovej hufnice. V oblasti ciela jeho opticke cidlo hlada odraz laseroveho luca a nan sa zacne navadzat.
            Ziadny domaci konkurent Kvitnika sa na SK nevyraba. Robi sa tu len hlupa municia (na tu licenciu nik kupovat samozrejme nechce).Skrýt celý příspěvek

          • Sergej7490
            07:27 13.04.2022

            SYN_ : Municia Vulcano je Taliansky vyrobok, v seriovej produkcii.

            SYN_ : Municia Vulcano je Taliansky vyrobok, v seriovej produkcii.

          • Scotty
            09:09 13.04.2022

            To je pochopitelně nesmysl. Vystřelit ho můžete pochopitelně z čehokoli, ale efektivita palby nebude velká.

            To je pochopitelně nesmysl. Vystřelit ho můžete pochopitelně z čehokoli, ale efektivita palby nebude velká.

    • TF_HU
      12:45 13.04.2022

      To mi nedává smysl... Prodají licenci na něco, co si sami vyrábí a dodávají a pak to budou kupovat o Slováků? Proč by to dělali? Licenci ještě ok...ale nákup toho samého z ...Zobrazit celý příspěvek

      To mi nedává smysl... Prodají licenci na něco, co si sami vyrábí a dodávají a pak to budou kupovat o Slováků? Proč by to dělali? Licenci ještě ok...ale nákup toho samého z ciziny?

      Jinak, voják není ekonom. Ten zbraně používá, je mu jedno kdo je dodává...Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        15:40 13.04.2022

        Mohlo by to dávat smysl v případě, že potřebujete navýšit kapacitu výroby nebo i pro případ ztráty schopnosti na svém území munici vyrobit.

        Mohlo by to dávat smysl v případě, že potřebujete navýšit kapacitu výroby nebo i pro případ ztráty schopnosti na svém území munici vyrobit.

  • MeV6
    15:53 12.04.2022

    Kacířská myšlenka, ale ve světle současných bojů na Ukrajině mi volba Caesarů nepřijde jako šťastný nápad. Pokud značnou část ztrát spáchalo dělostřelectvo, tak při tom jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Kacířská myšlenka, ale ve světle současných bojů na Ukrajině mi volba Caesarů nepřijde jako šťastný nápad.
    Pokud značnou část ztrát spáchalo dělostřelectvo, tak při tom jak dynamický ten konflikt je a jak rychle se můžou objevit cíle, bych raději snad něco s otočnou věží.
    Jo, vidím to jednoduše ale než prostě ustavíte C správným směrem apod....
    Za mě snad celý výběr zrušit a vybrat něco jiného. Klidně Zuzanu, ale moje srdcovka je ten AGM modul od Rheinmettalu na Tatře.
    Každopádně ať tak či onak, preju CZ dělostřelcům hlavně novou tehcniku.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      17:35 12.04.2022

      :-D :-D :-D

      :-D :-D :-D

      • MeV6
        18:28 12.04.2022

        Pointa?

        Pointa?

        • flanker.jirka
          20:03 12.04.2022

          sorry, pointa je níž, zapomněl jsem připojit odkaz

          sorry, pointa je níž, zapomněl jsem připojit odkaz

      • MeV6
        18:30 12.04.2022

        Až bude Dita funkční, spolehlivá a s dobrými parametry, tak klidně pokud to ještě bude relevantní.
        Jinak to pod tím, ale jak jsem psal, to je srdcovka.

        Až bude Dita funkční, spolehlivá a s dobrými parametry, tak klidně pokud to ještě bude relevantní.
        Jinak to pod tím, ale jak jsem psal, to je srdcovka.

        • flanker.jirka
          20:05 12.04.2022

          Nejde jen případně o DItu, na výběr jsou i jiné houfnice, které jsou uživatelský příjemnější než Caesar, který je pouhým politickým nákupem.

          Nejde jen případně o DItu, na výběr jsou i jiné houfnice, které jsou uživatelský příjemnější než Caesar, který je pouhým politickým nákupem.

    • Pirat49
      18:16 12.04.2022

      On to niekedy aj bol ,,dobry,, napad?!

      On to niekedy aj bol ,,dobry,, napad?!

      • Scotty
        20:42 12.04.2022

        Pořád je to dobrý nápad.
        Až naučíte Zuzanu střílet speciální munici tak se zase ozvěte.

        Pořád je to dobrý nápad.
        Až naučíte Zuzanu střílet speciální munici tak se zase ozvěte.

        • Danik
          21:22 12.04.2022

          A neřeknou si za to tolik jako za Pz2000...

          A neřeknou si za to tolik jako za Pz2000...

        • Desertfremen
          09:30 13.04.2022

          Vážne, to že Caesar nevie otáčať hlaveň ale musí sa otáčať celé auto keď chce niekam rýchlo zamieriť a vypáliť (pružne reagovať na novú situáciu napr.) je dosť hendikep, nemyslíš? ...Zobrazit celý příspěvek

          Vážne, to že Caesar nevie otáčať hlaveň ale musí sa otáčať celé auto keď chce niekam rýchlo zamieriť a vypáliť (pružne reagovať na novú situáciu napr.) je dosť hendikep, nemyslíš?
          To integráciou všelijakej munície neokecáš.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:22 13.04.2022

            Ne, nemyslím. Do prostoru před sebou má +-30°.

            Ne, nemyslím. Do prostoru před sebou má +-30°.

          • flanker.jirka
            15:43 13.04.2022

            Scotty
            Mít odměr co největší, ideálně 360 se vždy hodí. Dokonce je vidět, že se může hodit schopnost přímé střelby. Nebo schopnost vést palbu bez použití opěr.

            Scotty
            Mít odměr co největší, ideálně 360 se vždy hodí. Dokonce je vidět, že se může hodit schopnost přímé střelby. Nebo schopnost vést palbu bez použití opěr.

          • pjaro77
            21:43 13.04.2022

            Doteraz som si myslel, že Caesar môže voľne otáčať vežu. Ak nie, tak to je fail, o takom niečom AČR nedoporučujem ani uvažovať. Tú húnicu dizajnovali snáď na boje proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Doteraz som si myslel, že Caesar môže voľne otáčať vežu. Ak nie, tak to je fail, o takom niečom AČR nedoporučujem ani uvažovať. Tú húnicu dizajnovali snáď na boje proti ručnikárom v púšti alebo proti ďaleko slabšiemu súperovi.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:50 13.04.2022

            pjaro77
            Nevím jak by mohla bezvěžová houfnice otáčet věž, ale dobře.

            pjaro77
            Nevím jak by mohla bezvěžová houfnice otáčet věž, ale dobře.

          • Scotty
            22:50 13.04.2022

            flanker.jirka
            /Nebo schopnost vést palbu bez použití opěr./
            Což moc houfnic nezvládá. Tedy pokud vynecháme ty na pásovém podvozku.

            flanker.jirka
            /Nebo schopnost vést palbu bez použití opěr./
            Což moc houfnic nezvládá. Tedy pokud vynecháme ty na pásovém podvozku.

        • Pirat49
          08:46 14.04.2022

          Ak myslis ,,specialnou,, municiou , municiu len od Nextru inak padne zaruka. Tak to skutocne nedokaze. Asi preto ze sa na tom nesnazil nikto nabalit. Ale to len tak okrajvo, nedalo ...Zobrazit celý příspěvek

          Ak myslis ,,specialnou,, municiou , municiu len od Nextru inak padne zaruka. Tak to skutocne nedokaze. Asi preto ze sa na tom nesnazil nikto nabalit. Ale to len tak okrajvo, nedalo mi si nepichnut ,ked si mi tak pekne nahral.
          Tiez si odhalil svoje myslienkove pochody , ked to nieje cierne musi to byt biele.
          Uvzoval.som skor ... Dita nespadla zo dna na den z neba. Pracovalo sa nej roky. Ak by na ministerstve uvazovali a skutocne mysleli podporu domacim zbrojarom vazne. Mohli sa dohodnut z vyrobcom. A Dita numesela byt len na romantickych promo-videach ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:40 12.04.2022

      Ono to taky nefunguje tak že houfnice jedou po cestě, otočí hlavně, vypálí pár granátů a jedou dál. Když se vysílají drony lovit cíle tak už je dělostřelectvo připravené. Je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to taky nefunguje tak že houfnice jedou po cestě, otočí hlavně, vypálí pár granátů a jedou dál. Když se vysílají drony lovit cíle tak už je dělostřelectvo připravené. Je provedený třeba meteorologický průzkum a další nezbytné kroky.
      To hlavní co ukrajinská válka ukazuje je nezbytnost integrace speciální munice a to Caesar víc než splňuje.Skrýt celý příspěvek

      • MeV6
        20:54 12.04.2022

        Nooo, spíš jsem myslel na nějakou protibaterijní palbu, případně něco, co se objeví náhle a stojí to za ránu. V zasíťovaném prostředí nemusí cíle pro dělostřelectvo dodávat jenom ...Zobrazit celý příspěvek

        Nooo, spíš jsem myslel na nějakou protibaterijní palbu, případně něco, co se objeví náhle a stojí to za ránu.
        V zasíťovaném prostředí nemusí cíle pro dělostřelectvo dodávat jenom drony.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          21:23 12.04.2022

          Na protibarerijní palbu platí naprosto to stejné. Tady tam je potřeba ještě spuštěný radar.

          Na protibarerijní palbu platí naprosto to stejné. Tady tam je potřeba ještě spuštěný radar.

        • liberal shark
          07:04 13.04.2022

          Šestipalcová houfnice opravdu nefunguje jako střeliště na B-17 :-) . Hotovostní baterie čeká na palpostu na zadání cíle. Po obdržení souřadnic jen upraví odměr a náměr, nabije dělo ...Zobrazit celý příspěvek

          Šestipalcová houfnice opravdu nefunguje jako střeliště na B-17 :-) . Hotovostní baterie čeká na palpostu na zadání cíle. Po obdržení souřadnic jen upraví odměr a náměr, nabije dělo a odešle zásilku. Ukrajinci to údajně stíhají do 4 minut. Nevidím důvod, proč by to TMG typu Caesar nezvládl také.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        15:48 13.04.2022

        To máte divnou představu, snadno může nastat situace, kdy tempo činnosti bude určovat nepřítel a vy to delostrelectvo mít včas připravené mít nebudete.

        To máte divnou představu, snadno může nastat situace, kdy tempo činnosti bude určovat nepřítel a vy to delostrelectvo mít včas připravené mít nebudete.

        • Scotty
          20:22 13.04.2022

          Co na to říct. Tak prostě nebude, ale na tom otočná věž nic nezmění.

          Co na to říct. Tak prostě nebude, ale na tom otočná věž nic nezmění.

          • flanker.jirka
            21:12 13.04.2022

            Opravdu není rozdíl mezi tím, když stačí pouze otočit věž pro změnu směru palby a nutností celý systém sbalit, popojet a znovu rozbalit a zapatkovat? S věžovou houfnicí pouze ...Zobrazit celý příspěvek

            Opravdu není rozdíl mezi tím, když stačí pouze otočit věž pro změnu směru palby a nutností celý systém sbalit, popojet a znovu rozbalit a zapatkovat?
            S věžovou houfnicí pouze změníte odměr, to dáte do 10 sekund.
            Za jak dlouho sbalíte Caesar, popojedete s ním tak, aby jste se natočil do požadováaného směru a opět jej zapatkujete? Tipnul bych 2-3 minuty. Stačí se podívat kolik kroků je tam třeba provést, připočtěte si k tomu tmu, bláto zimu, ...Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:48 13.04.2022

            Kolikrát je třeba takhle divoce manévrovat s dělem které má dostřel 30-60 km? Pokud nepřítel zvládne takhle rychle obcházet jejich postavení měli by spíš rychle zmizet.

            Kolikrát je třeba takhle divoce manévrovat s dělem které má dostřel 30-60 km? Pokud nepřítel zvládne takhle rychle obcházet jejich postavení měli by spíš rychle zmizet.

          • flanker.jirka
            06:39 14.04.2022

            Scotty Kolikrát? To právě nikdy nevíte jak moc agilní bude nepřítel, ale přitom jakým způsobem se rusové snažili nasadit VDV se může rychle stát, že máte někoho v zádech nebo na ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Kolikrát?
            To právě nikdy nevíte jak moc agilní bude nepřítel, ale přitom jakým způsobem se rusové snažili nasadit VDV se může rychle stát, že máte někoho v zádech nebo na bocích. A co třeba při působení ze základen v nepřátelském prostředí, například Afghanistán nebo Mali, tam nevíte na 100% z které strany to přijde.
            Jsou situace, kdy zmizet rychle nemůžete, dělostřelectvo plní podpůrnou činnost pro jiné jednotky. Shoot and scoot je super, ale musí být vše dobře integrováno a naplánováno. Ale to už by bylo na jinou diskusi.
            Konstrukčně Caesar v určitých ohledech za konkurencí zaostává.Skrýt celý příspěvek

          • Al Capone
            12:12 14.04.2022

            Výše bylo uvedeno odměr Caesara -+30°. To při vzdálenosti palby na 30km dělá výseč 15km na každou stranu od podélné osy vozidla. Jest-li je to dostatečné nevím, ale nějaký prostor ...Zobrazit celý příspěvek

            Výše bylo uvedeno odměr Caesara -+30°.
            To při vzdálenosti palby na 30km dělá výseč 15km na každou stranu od podélné osy vozidla.
            Jest-li je to dostatečné nevím, ale nějaký prostor to už vykreje.

            A ještě dotaz. Může Dana, Zuzana, ... střílet v poloze kolmé na osu vozidla
            (osa hlavně otočená o 90°na podélnou osu vozidla)? Není zde táke nejaké omezení z důvodu stability?Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:36 14.04.2022

            Alcapone V čase 2:10 je něco takového k vidění z testů, předváděli tuto možnost i Ukrajině. https://www.youtube.com/watch?... Ale DANA je nejspíše minulost, pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

            Alcapone
            V čase 2:10 je něco takového k vidění z testů, předváděli tuto možnost i Ukrajině.
            https://www.youtube.com/watch?...
            Ale DANA je nejspíše minulost, pokud se bavit o nových houfnicích, tak nebýt nastavení nejrůznějších omezení, tak na výběr jsou slušné houfnice. Jen jsou dražší než Caesar.
            Němci staví houfnici se čtyřmi opěrami a odměrem 360° na MANu. https://twitter.com/Ninja99899...
            rusáci si takto postavili kolovou verzi Koalitsije na Kamazu.
            https://defence-blog.com/russi...
            ... když si někdo vymyslí spoustu omezení pro zadání, aby z toho vyšel Caesar, tak nezbývá než koupit Caesar :-)Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    15:11 12.04.2022

    Tieto malé drony nesúce laserový značkovač ktorý umožňuje presne zasahovať nepriateľské ciele navádzanou muníciou sú brutálny "game charger". Na oblohe ich prakticky nevidno ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Tieto malé drony nesúce laserový značkovač ktorý umožňuje presne zasahovať nepriateľské ciele navádzanou muníciou sú brutálny "game charger". Na oblohe ich prakticky nevidno ani okom nie to ešte radarom, majú malú ir stopu takže ich ťažko zostreliť, dolet 60 km... A z neba sa to začne sypať ani nevieš z kadiaľ. A pritom taká "hovadina".Skrýt celý příspěvek

    • Desertfremen
      15:56 12.04.2022

      Tieto drony Ukrajinci potrebujú v kombinácii s našimi Zuzanami s dostrelom až 64 km pri istých typoch špeciálnej munície + laserovou muníciou. Vo veľkých počtoch. Potom bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Tieto drony Ukrajinci potrebujú v kombinácii s našimi Zuzanami s dostrelom až 64 km pri istých typoch špeciálnej munície + laserovou muníciou. Vo veľkých počtoch. Potom bude Ruská taktika čo použili v Čečensku a Sýrii neúspešná a Ruské delostrelectvo a raketomety budú vymazané z povrchu zeme.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      17:36 12.04.2022

      Pokud nemáte protidělostřelecké radary, tak je moment překvapení zaručen.

      Pokud nemáte protidělostřelecké radary, tak je moment překvapení zaručen.

      • liberal shark
        09:56 13.04.2022

        To je dilema. Pokud bude mít jednotka zapnutý radar, bude svítit na mapě elmg průzkumu jako vánoční stromeček.

        To je dilema. Pokud bude mít jednotka zapnutý radar, bude svítit na mapě elmg průzkumu jako vánoční stromeček.

        • Lars
          11:38 13.04.2022

          Operátoři dronů jsou bohužel vidět taky, možná ne jako vánoční stromeček, ale jsou.

          Operátoři dronů jsou bohužel vidět taky, možná ne jako vánoční stromeček, ale jsou.

          • Arccos
            15:09 13.04.2022

            V ideálním případě je mít komunikační stanici oddělitelnou a dálkově ovládanou, aspoň na několik desítek metrů. Při zničení stanice operátor přežije, stanice se vytáhne náhradní, ...Zobrazit celý příspěvek

            V ideálním případě je mít komunikační stanici oddělitelnou a dálkově ovládanou, aspoň na několik desítek metrů. Při zničení stanice operátor přežije, stanice se vytáhne náhradní, případně dron převezme jiná stanice (a operátor) v dosahu. Netvrdím, že toto technické řešení je zrovna případ popisovaného systému Puma.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          15:51 13.04.2022

          Když ten vánoční stromeček bude mít i C-RAM tak to bude veseljsi, ale radar pro sledování děl. činnosti může být dále od fronty a musí manévrování, proto máme alespoň tři radary. ...Zobrazit celý příspěvek

          Když ten vánoční stromeček bude mít i C-RAM tak to bude veseljsi, ale radar pro sledování děl. činnosti může být dále od fronty a musí manévrování, proto máme alespoň tři radary. Chvíli svítite z jednoho místa, chvili z jiného, ...Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            21:48 13.04.2022

            Presne tak, preto ammíci plánujú spraviť vrámci ICBS systému sieť senzorov a radarov, aby jeden vyradený radar neznamenal koniec detekcie .

            Presne tak, preto ammíci plánujú spraviť vrámci ICBS systému sieť senzorov a radarov, aby jeden vyradený radar neznamenal koniec detekcie .

          • flanker.jirka
            11:15 15.04.2022

            Hmm, IBCS, snad někoho napadne tento systém pořídit přímo od USA.

            Hmm, IBCS, snad někoho napadne tento systém pořídit přímo od USA.

Načítám diskuzi...