Puma JDAM-ER s prodlouženým doletem

Foto: JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition Extended Range) / Boeing
JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition Extended Range) / Boeing

Americký Boeing a australské královské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) testují speciálně upravenou pumu JDAM (Joint Direct Attack Munition). Upravená puma získala rozkládací křídla trojnásobně prodlužující dolet.

Základem notoricky známé přesně naváděné pumy JDAM jsou neřízené pumy Mk82/83/84 z dob Vietnamské války. K dispozici jsou tři hmotnostně odstupňované verze – 500 librová (225 kg), 1000 librová (450 kg) a 2000 librová (900 kg).

Přesnost zásahu JDAM je zajištěná speciálním navigačním kitem, který ovládá malá směrová křídla. Puma se na cíl navádí pomocí údajů ze satelitního navigačního systému GPS (Global Position System) a vnitřní inerciální navigace.

Kruhová odchylka v cíli je 13 metrů. Kit JDAM na jednu bombu přijde na 26 000 dolarů. Zatím bylo vyrobeno 270 000 kitů pro 27 zemí světa.

Firma Boeing, na poptávku australského letectva, přišla s dalším zajímavým vylepšením, které posunuje schopnosti pumy JDAM na novou úroveň.

Pomocí přídávaného kitu s vyklápěcími křídly se prodloužil dolet pumy JDAM až na 72 km (podle výšky shozu), oproti 24 km u původní JDAM. Systém vyklápění křídel Boeing původně vyvinul pro program SDB (Small Diameter Bomb).

Cílem vylepšení je především výrazně zkrátit, nebo úplně odstranit čas, kdy je nosný letoun vystaven protivzdušným systémům protivníka.

Vylepšená puma nese název JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition Extended Range). Australské letectvo plánuje upravit na verzi JDAM-ER své 500 librové bomby JDAM. Podle přání zákazníka ale lze upravit všechny hmotnostní verze JDAM.

Modulární kit obsahuje i vlastní navigační systém. Modularita v tomto případě znamená, že navigační systém lze v budoucnu snadno vylepšit. Počítá se s instalací zařízení proti GPS rušení, senzoru pro laserové navádění nebo malého navigačního radaru.

„Souprava JDAM-ER s křídlem využívá konvenční rozhraní JDAM-letadlo a přebírá některé technologie pro klouzavý pohyb z programu SDB," říká Beth Kluba, více prezident divize Weapons and Missile Systems firmy Boeing. „To udržuje integrační, vývojové a provozní náklady nízké a zároveň přináší zákazníkům větší dosah pro eliminaci nynějších i budoucích hrozeb."

JDAM-ER už má za sebou první úspěšné testování, které potrvá celý rok. Během zkoušek australský F/A-18 Hornet shazoval pumy JDAM-ER z různých výšek, od 3000 do 12 000 metrů.

Podle tiskové zprávy firmy Boeing testování probíhá úspěšně a JDAM-ER dopadla vždy pouze „metry" od cíle. Pokud půjde vše podle plánů, do výzbroje začne australské letectvo zařazovat pumy JDAM-ER již na konci letošního roku.

Zdroj: Boeing

Nahlásit chybu v článku


Související články

AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...

F-15E Strike Eagle bude vypouštět satelity

Americká vojenská agentura DARPA plánuje v rámci programu ALASA (Air Launched Assist Space Access ) ...

Americké letectvo úspěšně otestovalo pumy SDB II

Americké letectvo úspěšně pokračuje ve vývoji a testování malých klouzavých pum GBU-53/B Small ...

Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen

Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...