Putin a Xi Jinping jednali v Číně – žádné dobré zprávy pro Evropu
- 7. 2. 2022
- 7 komentářů
- Jan Buchar
Ruský prezident Vladimir Putin se jako jeden z mála světově významných politiků zúčastnil pátečního zahájení zimních olympijských her v Číně. Řada zemí, včetně USA a České republiky, na ně totiž vyhlásila diplomatický bojkot kvůli údajnému porušování lidských práv. Prezident Putin, doprovázený vrcholnými představiteli společností Gazprom a Rosněfť, se při této příležitosti setkal se svým čínským protějškem Xi Jinpingem.
Společné čínsko-ruské prohlášení zveřejněné po schůzi obou prezidentů navazuje na nedávná vyjádření čínského ministra zahraničí Wang Yi. Ten v rozhovoru s americkými představiteli na konci ledna označil bezpečnostní obavy Ruska za legitimní a uvedl, že by měly být řešeny a brány vážně. Moskva a Peking podle prohlášení odmítají vytváření ideologických bloků, pokusy jednotlivých států vnucovat ostatním zemím své demokratické standardy a nárokovat si monopol na kontrolu jejich dodržování. Pokusy hrát roli hegemona představují vážnou hrozbu pro globální i regionální mír a podkopávají stabilitu světového řádu.
„Obě strany jsou přesvědčeny, že ochrana demokracie a lidských práv by neměla být využívána jako nástroj nátlaku na jiné země. Strany se staví proti zneužívání demokratických hodnot, zasahování do vnitřních záležitostí suverénních států pod záminkou ochrany demokracie a lidských práv a proti snahám vyvolat rozkol a konfrontaci ve světě,“ stojí v prohlášení. „Strany jsou hluboce znepokojeny vážnými mezinárodními bezpečnostními výzvami… Žádný stát nemůže a neměl by zajišťovat svou bezpečnost izolovaně od zbytku světa a na úkor bezpečnosti ostatních států.“
Společný dokument jde dále do hloubky a obsahuje diplomatickou podporu ke konkrétním geopolitickým otázkám. Ruská strana vyjadřuje podporu politice jedné Číny a potvrzuje, že „…Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny a staví se proti nezávislosti Tchaj-wanu v jakékoliv podobě.“ Peking se na druhé straně připojil k ruskému požadavku zastavit rozšiřování NATO: „Strany se staví proti dalšímu rozšiřování NATO a vyzývají Severoatlantickou alianci, aby opustila studenoválečné ideologické přístupy, respektovala suverenitu, bezpečnost a zájmy ostatních zemí… a objektivně a spravedlivě se zabývala mírovým rozvojem ostatních států.“ Čínská strana také „…chápe a podporuje návrhy předložené Ruskou federací na vytvoření dlouhodobých právně závazných bezpečnostních záruk v Evropě.“
Setkání Putina a Jinpinga v Pekingu
Moskva a Peking negativně vnímají vytváření nových bezpečnostních organizací v indo-pacifickém regionu: „Obě strany jsou vážně znepokojeny vytvořením ‚třístranného bezpečnostního partnerství‘ mezi USA, Velkou Británií a Austrálií (AUKUS), které předpokládá hlubší spolupráci v oblastech ovlivňující strategickou stabilitu, zejména rozhodnutí zahájit součinnost spojenou s jadernými ponorkami. Rusko a Čína se domnívají, že takové jednání je v rozporu s cíli zajištění bezpečnosti a udržitelného rozvoje v asijsko-pacifickém regionu, zvyšuje riziko vzniku regionálních závodů ve zbrojení a představuje vážné riziko v podobě šíření jaderných zbraní.“
Související články
Ruské a čínské námořní základny v Rudém moři
Rusko i Čína rozšiřují svůj vliv a zajišťují si přístup do všech oceánů. Rusko se snaží naplnit svůj ...
- 09.07.2021
- 66 komentářů
- Jan Feryna
Ruská Národní bezpečnostní strategie 2021
Na začátku letošního července potvrdil ruský prezident Vladimir Putin novou národní bezpečnostní ...
- 14.07.2021
- 69 komentářů
- Jan Feryna
PREMIUM Sibu/Interakce-2021: Prohlubování čínsko-ruské vojenské spolupráce pokračuje
V první polovině srpna proběhlo na čínském území rozsáhlé cvičení ruské a čínské armády pod názvem ...
- 23.08.2021
- 0 komentářů
- Jan Feryna
USA nekompromisní – jestli koupíte ruské zbraně, počítejte se sankcemi
Americké sankční seznamy obsahují jména více než 700 ruských osob a firem. Země jako Alžírsko, Egypt ...
- 18.01.2022
- 201 komentářů
- Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.