Putování po Balkánu - Srbsko

Budova ministerstva obrany a televize
Budova ministerstva obrany a televize v Bělehradě. / Michal Voska

Naší první zastávkou při putování Balkánem je Srbsko, hlavní město Bělehrad. Při putování městem Vám přijde, že jste v kterékoliv světové metropoli, dokud se nepřiblížíte k náměstí a ulici Kněža Miloša. Rozbombardovaná televize a ministerstvo jsou smutným obrazem utrpení, které provází každá válka.

Pouhých patnáct let uplynulo od začátku bombardování tehdejší Svazové republiky Jugoslávie. První bomby dopadly na území 24.března 1999 při Operaci Spojenecká síla. Šlo o odvetné útoky s cílem zastavit vládu Slobodana Miloševiče, převážně pak reakce na údajnou genocidu v Srebrenici a přilehlých vesnicích.

Označení "údajnou" zmiňuji záměrně, jelikož počty obětí jsou zcela zpochybňovány, dokonce bývalý velitel UNPROFORu generál Lewis MacKenzie uvedl kanadskému listu The National Post, že nešlo o žádnou genocidu. O událostech, které byly spouštěčem bombardování si napíšeme v příštích článcích pojednávajících o Goražde, Srebrenici a Potočari.

„Pravda“ umírá při válečných střetech jako první. Smutný fakt. Jen těžko můžeme hodnotit oprávněnost bombardování bez mandátu OSN (díky právu veta Ruska a Číny), či užití kazetových bomb. Bombardování srbské televize, při kterém zahynulo 16 civilistů, odsoudila Amnesty International a označila jej za válečný zločin.

Některé budovy zasažené bombardováním berou Srbové jako pamatníky. / Michal Voska

Celkově padlo za oběť bombardování téměř 550 civilistů, jak uvádí Human Rights Watch. Zasaženo bylo i čínské velvyslanectví. Někteří to vysvětlují jako následek užívání rušiček satelitního navigačního signálu GPS jugoslávskou armádou, ale to je nepodložená spekulace.

Současný Bělehrad je živé, relativně moderní město. Nedávná historie je zde stále značně ožehavé téma a při rozhovorech je lepší se politice zcela vyhnout. To se vám ovšem podaří jen stěží. Místní při přítomnosti cizinců často události živě probírají. U našeho stolu v centru Bělehradu byla společnost složená z bývalého vojáka, učitele a dvou lékařů.  

Při jejich pobídnutí, ať klidně hovoří srbsky, že jsme Češi se všem přítomným rozzářil úsměv na rtech. Následovalo typické vytknutí uznání Kosova ze strany vlády ČR. Dragan, bývalý  voják popisoval boje s UČK a průstřel ramene, i to, jak byl u Čačaku zraněn při bombardování místní továrny na elektrospotřebiče.  

Bělehrad v noci. / Michal Voska

Ani po patnácti letech neodpouští ,,spojeneckým silám" zejména pak USA bombardování, podporu UČK a odtržení Kosova, které považuje za Srbsko. Konec konců i běžně v Srbsku koupíte trička "Kosovo is Serbia".

Dragan se obává, aby vláda nevyměnila členství v EU za Kosovo, protože takové tlaky jsou. Při vzpomínkách na válku má oči plné slz. Chci toto téma utnout, ale on má potřebu se vypovídat.

Popisuje, jak našel své kamarády ve zbrani na hlídce u Mitrovice podřezané, jednoho s uřezanou hlavou. Na těle vyřezané "UČK". Všichni přísedící jen smutně přikyvují a mlčí. Jeden z lékařů, jehož jméno si již nepamatuji popisuje i svojí noční službu první den bombardování. Chodby zalité krví, od lehkých poranění po utrhané ruce i nohy. Ani on nikdy neodpustí to, co se stalo.

Bělehrad hledí do budoucnosti. / Michal Voska

Bylo by hloupé se domnívat, že některý z přísedících bude s bombardováním, či následným odtržením Kosova souhlasit. Jeden z lékařů měl i ve své peněžence fotku Miloševiče a oslavoval ho jako hrdinu, stejně tak generála Ratka Mladiče.

Jakkoliv jim odporovat by bylo nesmyslné a těžko můžete něco jako ,,teoretik" odsoudit, když máte před sebou lidi, kteří mají válku za sebou a mají jí stále v živé paměti. Po sklouznutí k válce se pokračovalo v přátelském hovoru.

Budova ministerstva obrany a televize je smutným památníkem, který nevynechte při cestě přes Srbsko. Válku ale naštěstí už příliš míst nepřipomíná. Nejpatrnější jsou již zmíněné škody v Bělehradě, dále pak Kragujevac, Čačak, Novi Sad a Pančevo. Tam válka zanechala svůj nezaměnitelný podpis. O tom ale zase příště.

Děkujeme společnosti ARMYTRIKA.cz, že nás vybavila na cestu řadou perfektních triček s motivy CZECH ARMY

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak se žije v současném Kosovu

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po ...

Reportážní cesta „Balkán 2014“

Naše redakce i tento rok podnikla cestu na Balkán. Tentokrát nešlo o cestu pouze po Kosovu, ale o ...

Válka je droga a závislost se platí smrtí

Za posledních několik dní byl jeden novinář popraven (James Foley) a druhý osvobozen (Peter Theo ...

Test Armádních novin: Tank Aligátor RX430 eXtremo

Tento telefon jsem úmyslně nazval tankem, a to nejen díky jeho odolné konstrukci, ale i díky jeho ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  18:29 05.09.2014

  k počtu vojáků, na tomto webu uvádějí 10 tisíc http://www.army-technology.com... -------------- In February 2010, NATO announced that the total size of army ...Zobrazit celý příspěvek

  k počtu vojáků, na tomto webu uvádějí 10 tisíc
  http://www.army-technology.com...
  --------------
  In February 2010, NATO announced that the total size of army in Kosovo would be adjusted to 10,000 troops under the Deterrent Presence plan. The five MNTF in Kosovo would be renamed Multi-National Battle Groups.
  ---------------
  jinak v tomto odkazu je hezky popsána typologie FOBs...udělej si obrázek o důležitosti sám (když koukneš na vybavení a zařadíš):
  http://www.google.cz/url?sa=t&... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:21 05.09.2014

  promiň za tykání, hodně jsem spěchal....odteď všem tykám a vy mě prosím taky, pokud vám to nevadí

  promiň za tykání, hodně jsem spěchal....odteď všem tykám a vy mě prosím taky, pokud vám to nevadí

 • Luky
  18:20 05.09.2014

  Tak rozhodně se nejedná o nedůležitou trasu, důležitost Kaspické ropy bude narůstat, další věc je, že pokud se region destabilizuje, vzdy se bude lépe kontrolovat kolonie s málo ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak rozhodně se nejedná o nedůležitou trasu, důležitost Kaspické ropy bude narůstat, další věc je, že pokud se region destabilizuje, vzdy se bude lépe kontrolovat kolonie s málo obyvateli a velkou základnou (a nesnaž se ji srovnávat s běžnými základnami v oblasti co do možné kapacity a vybavení)...navíc pokud je v zemi dosazená vláda kriminálníků, kteří jsou pod kontrolou, odpadá riziko, že o základnu přijdeš...co se týče počtu - nevím odkud čerpáš, ale základna se rozvíjí, než ruší...když jsem hledal momentální počet, tak jsem moc info nenašel, přijde mi, že to narozdíl od jiných posádek neprezentují (viděl jsem například interaktivní mapu, kde to patřilo pod Srbsko a bylo tam vojáků 9 :)

  promin, ale jsem líný to překládat:
  ---------------------------------------
  Before the start of the NATO bombing of Yugoslavia in 1999, the Washington Post insisted, “With the Middle-East increasingly fragile, we will need bases and fly over rights in the Balkans to protect Caspian Sea oil.”

  The scale of US oil corporations investment in the exploitation of Caspian oil fields and the US government demand for the economy to be less dependent on imported oil, particularly from the Middle-East, demands a long term solution to the transportation of oil to European and US markets. The US Trade & Development Agency (TDA) has financed initial feasibility studies, with large grants, and more recently advanced technical studies for the New York based AMBO (Albania, Macedonia, Bulgaria Oil) Trans-Balkan pipeline.
  ....
  The $1.3 billion trans-Balkan AMBO pipeline is one of the most important of these multiple pipelines. It will pump oil from the tankers that bring it across the Black Sea to the Bulgarian oil terminus at Burgas, through Macedonia to the Albanian Adriatic port of Vlore. From there it will be pumped on to huge 300,000 ton tankers and sent on to Europe and the US, bypassing the Bosphorus Straits—the congested and only route out of the Black Sea where tankers are restricted to 150,000 tons.
  --------------------------------
  Its Camp Bondsteel is one of a string of so-called forward operating bases and “lily pads” as Donald Rumsfeld called them, for military action to the east and south. Now formally bringing Kosovo into the EU and to NATO will solidify that military base now that the Republic of Georgia under US protégé Saakashvili failed so miserably in 2008 to fill that NATO role.
  ----------------------------------
  Ostřejším motivem je potom kontrola nad narkotiky, které pomáhají financovat CIA, ale to na místní bude asi moc (ale dělo běžně se v historii CIA).

  O genezi základny se přít nehodlám. Nebudu vyprávět jakým způsobem došli k tomuto místu. Princip ale bude - potřebuji základnu na Balkáně - najdu potenciální ohnisko napětí - čeknu strany - zvolím vhodnější - zavážu si ji podporou + chytnu je zakoule - když mi zobe z ruky, zřídím základnu a ještě na tom vydělám (viz jestřabíci jako Madlenka Korbelová a její podnikání)Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  19:59 04.09.2014

  Luky: mluvite zrejme o AMBO ropovodu z Burgasu na Albanske pobrezi, ktery se dodnes nezacal stavet. To, co tvrdite o Camp Bondsteel mi pripada nesmyslne: 1. Zajem ne kontrole ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: mluvite zrejme o AMBO ropovodu z Burgasu na Albanske pobrezi, ktery se dodnes nezacal stavet.

  To, co tvrdite o Camp Bondsteel mi pripada nesmyslne:

  1. Zajem ne kontrole tohoto lokalniho neprilis duleziteho a neexistujiciho ropovodu maji daleko spis Evropske zeme nez USA. Neverim, ze by USA za takovou kontrolu vyhazovaly penize.

  2. Camp Bondsteel byl postaven v ramci mirove mise v Kosovu stejne jako rada dalsich zakladen. Dnes jsou tam zakladny dve, jedna Bondsteel a jeste druha. Tu zrejme financuji Nemci nebot maji vedle USA nejvetsi pocet vojaku v Kosovu, skoro stejny jako USA. Je zajimave, ze o druhe zakladne se nemluvi. Asi proto, ze neni USA zrizena. Kapacita Bondsteel je 7000 vojaku coz je pochopitelne vzhledem k tomu, ze puvodne v Kosovu bylo 50 tisic vojaku z desitek zemi. Dnes je tam ca 5 tisic vojaku z 30-ti zemi, Americanu cca 780. Za cca 20 let se tedy pocet US vojaku snizil vice jak 20x. Nejak to tam ti Americane prestavaji kontrolovat, nezda se vam? Americani tam vojensky dnes proste nic nekontroluji (tedy krome kusu Kosova), zvlaste vezmu-li v uvahu jejich lehkou vyzbroj. Vetsinu vojaku tam mají Evropske zeme, takze jestli to tam někdo něco kontroluje, tak je to EU, viz bod vyse.

  3. Take vase tvrzeni, ze Bondsteel v Kosovu je vymenou za jakysi zasah US v Bosne je nesmyslne.:
  a./ To by jste musel totez tvrdit o zrejme desítkách dalších zakladen puvodne v Kosovu zrizenych a to z vetsi casti pravdepodobne Evropskymi zememi.
  b./ Srebrenicu (1995) a zacatek Kosovske války (1998) deli 3 roky. Vy si myslite, ze Bosensti muslimove v roce 1995 vedeli o tom, ze v roce 1998 vypukne konflikt v Kosovu, dojde k zasahu NATO, odtrzeni Kosova a umisteni zakladen na jeho uzemi?
  c./ Navíc, vy si myslite, ze Bosensti muslimove by nedovolili mírovým silam v Kosovu zridit zakladny a byli by schopni to prosadit?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:18 04.09.2014

  tak logicky se dá předpokládat, že hlavní smysl této konkrétní základny je kontrola nad nově budovaným trans-balkánským ropovodem podobné základny jsou tuším i v Gruzii a ...Zobrazit celý příspěvek

  tak logicky se dá předpokládat, že hlavní smysl této konkrétní základny je kontrola nad nově budovaným trans-balkánským ropovodem

  podobné základny jsou tuším i v Gruzii a Azerbajdžánu...obecným smyslem je pak samozřejmě posilování vlivu v oblastiSkrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:21 04.09.2014

  Luky: muzete mi prosim vas sdelit, k cemu podle vas Camp Bondsteel US slouzi?

  Luky: muzete mi prosim vas sdelit, k cemu podle vas Camp Bondsteel US slouzi?

 • Luky
  22:41 03.09.2014

  oprava: chtěl jsem samozřejmě napsat viktimizace muslimů...to mám z toho zbytečnýho používání cizích slov :)... prostě bylo potřeba udělat ze Srbů bestiální, nacionalistický ...Zobrazit celý příspěvek

  oprava:
  chtěl jsem samozřejmě napsat viktimizace muslimů...to mám z toho zbytečnýho používání cizích slov :)... prostě bylo potřeba udělat ze Srbů bestiální, nacionalistický hrdlořezy a činy druhých potlačit

  jinak krom několika překlepů mám v tom delším textu i větší přepis, který může být matoucí:
  píšu:
  Když uvážime, že obě strany po rozpadu konfliktu potřebovaly silného politického partnera, můžeme se dostat k i k tomuto dovětku z wikipedie:...

  chtěl jsem napsat:
  po rozpadu "federace"

  všechno jsem to psal velice rychle a nepřečetl si to po sobě, tak se omlouvám za případné hrubkySkrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:28 03.09.2014

  Ano, měl jsem na mysli Bondsteel. To že je v Kosovu vůbec nevadí, jsou to spojené nádoby. Základem byla viktimizace Srbů, ta byla potřeba i pro podporu UČK a odtržení ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, měl jsem na mysli Bondsteel. To že je v Kosovu vůbec nevadí, jsou to spojené nádoby. Základem byla viktimizace Srbů, ta byla potřeba i pro podporu UČK a odtržení Kosova.
  Mimochodem není žádným tajemstvím, že Kosovští Albánci mají pod palcem příliv heroinu do Evropy. S Bosenskými muslimy si v ničem nezadají, jsou spíš daleko horší. USA je už před vojensko-politickou podporou zařadilo na seznam teroristických organizací.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  21:38 03.09.2014

  Luky: zatim vam odpovim na jedine vase 2 vety, ktere zni: "To že intervence ve prospěch muslimů nebyla zadarmo není třeba zmiňovat. Kdopak tam má tuším druhou největší ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: zatim vam odpovim na jedine vase 2 vety, ktere zni:

  "To že intervence ve prospěch muslimů nebyla zadarmo není třeba zmiňovat. Kdopak tam má tuším druhou největší zahraniční základnu?"

  Hledal jsem mirove sily v Bosne a Hercegovine a zjistil jsem, ze jsou tam EUFOR v celkovem poctu 900 vojaku z Evropy a zadny vojak z USA. O jakou zakladnu se jedna? Nespletl jste si ji s Camp Bondsteel v Kosovu?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:04 03.09.2014

  Vrata ale kdepak, nemusíte mě hned házet do nějakého pytle. To byste taky hned mohl říci, že jsem astrolog a snivec. Já se ani nehodlám o září 2001 dlouze bavit, je to tam kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata
  ale kdepak, nemusíte mě hned házet do nějakého pytle. To byste taky hned mohl říci, že jsem astrolog a snivec.
  Já se ani nehodlám o září 2001 dlouze bavit, je to tam kvůli slovu "konspirační". Ale to PDF si prohlédněte.

  K Srebrenici se určitě vyjádřete, mě nejde o to přít se. Chcete snad popřít masakry druhé strany?
  Jinak podotýkám, že v sekci "konspirační" je vyjádření té Bosensko-muslimské (protěžované) strany.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:59 03.09.2014

  Ano a Saudská Arabie je největší spojenec USA v zálivu. O cílených úderech mluví a provádí USA. Netvrdím, že odpověď na nadhozené otázky je jednoslabičná. :) možná se ukrývá v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano a Saudská Arabie je největší spojenec USA v zálivu.
  O cílených úderech mluví a provádí USA.
  Netvrdím, že odpověď na nadhozené otázky je jednoslabičná. :)

  možná se ukrývá v textu mého delšího příspěvku - řízený chaosSkrýt celý příspěvek

 • Vrata
  10:57 03.09.2014

  Luky: K Bosne; v Bosne a Hercegovine bylo zabito cca 200 tisic lidi, z toho snad 20% Srbu a 80% muslimu... Ke spikleneckym teoriim: Pred par mesici jsem tady mel diskusi se ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  K Bosne; v Bosne a Hercegovine bylo zabito cca 200 tisic lidi, z toho snad 20% Srbu a 80% muslimu...

  Ke spikleneckym teoriim: Pred par mesici jsem tady mel diskusi se zrejme par mladiky, kteri verili jakemusi zazracnemu technickemu zarizeni, ktere bylo ale evidentne nesmyslne, nebot slo o perpetuum mobile. Jsem puvodnim vzdelanim fyzik, takze jsem se jim pokusil problem vysvetlit i jsem citoval z WIKI. Vsechno marne. Tito hosi, evidentne bez jakehokoliv fyzikalniho vzdelani, vytahli spiklenecke teorie a v podstate zvitezili v diskusi se mnou.
  Pro mne je meritkem fanaticnosti osoby treba to, jak veri spiklenecke teorii o 11 zari 2001 (viz. poslanec Huml). Vy jste se k tomuto typu lidi sam prihlasil ve svem prispevku. Domnivam se, ze i kdybych na vas vytahl jakakoliv fakta o Srebrenici, vzdycky to budete vy, kdo zvitezi pomoci selektivne vybranych fakt, fakt selektivne vylhanych a spikleneckych teorii. Mysli ze s vami diskuse nema smysl.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:51 03.09.2014

  Pro Luky, tak byly to především arabské země se Saúdskou Arábii včele. Ale nevím, že by mluvili o potřebě přesných úderů. Spíše IS (ISIL) stále tiše podporují, protože tvoří ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Luky, tak byly to především arabské země se Saúdskou Arábii včele. Ale nevím, že by mluvili o potřebě přesných úderů. Spíše IS (ISIL) stále tiše podporují, protože tvoří protiváhu proti šiítské vláda v Bagdádu a šiítskému Íránu.
   
  A ano, zpět k tématu.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:19 03.09.2014

  to Deaddog: mentalitou jsi opravdu dobrý voják - i kdyby se dělo cokoli, stejně budeš následovat výklad shora, bez připuštění pochybností lol Kdopak ISIL poslední léta ...Zobrazit celý příspěvek

  to Deaddog:
  mentalitou jsi opravdu dobrý voják - i kdyby se dělo cokoli, stejně budeš následovat výklad shora, bez připuštění pochybností lol
  Kdopak ISIL poslední léta vyzbrojoval? Kdopak v jejích řadách bojoval? Kdopak ji vede na najvyšších úrovních?
  A kdo teď mluví o potřebě cílených útoků na jejich pozice? Tobě to ale bude dávat smysl vždycky.
  Mimochodem, mě to taky smysl dává, ale úplně jiný...

  Jinak předpokládám, že jsi ten typ, který po pár obrázcích dekapitovaných bude volat po jasné odvetě. Tím končíme offtopic a vracíme se k Srebrenici (červenec 1995)..
  Narychlo jsem ti našel pár chuťovek (jsou i ostřejší stránky a věz, že v době 386tek byla grafická postprodukce opravdu nevýkoná)
  http://divinefreedomradio.word...

  budu se držet hodně při zdi a beru z wikipedie:
  ..V okolí Srebrenice však žilo ve vesnicích srbské obyvatelstvo, které bylo od roku 1992 masakrováno muslimskými silami pod vedením Nasera Oriće,[8] jenž měl jednu ze základen přímo v Srebrenici.[9] [10] [11] Tyto bosenské jednotky, v jejichž řadách bojovali i mudžahedíni z muslimských zemí, prováděly na srbském obyvatelstvu vraždy a znásilňování, loupily a zapalovaly vesnice. Počet srbských obětí bývá někde uváděn zhruba na 1 000 až 1 500,[12] ovšem když se v roce 2005 v několik kilometrů vzdáleném Bratunaci odhaloval památník obětem bosenských masakrů, hovořilo se o více než třech tisícovkách srbských obětí.[13][14][15]

  V průběhu let jsem se snažil sledovat vyšetřování a děly se podivné věci. Snahou bylo stále kompromitovat Srby a omlouvat muslimy. Už jen matně si pamatuji na nepohodlné výpovědi španělských antropologů a vyhrožování vědkyni (tuším Finské?), která se na základě poznatků odchylovala od oficiálního výkladu. Kdo chce, informace si najde. Zhruba šlo o to, že mnohá těla mohla být právě Srbskými obětmi. Uvažte, že muslimové už léta v okolí terorizovali srbské obyvatelstvo.

  Já nepochybuji o tom, že v této válce se byly křivdy na obou stranách. Hrdí Srbové byli po staletí nárazníkem proti islamizaci evropy, kontinuálně okupovaní a bojující o nezávislost. I v době prosperity Jugoslávie se říkalo, že až zemře Tito, zase se pobijí. Já ale myslím, že nenávist byla ještě rozněcována a přiživována.
  Když uvážime, že obě strany po rozpadu konfliktu potřebovaly silného politického partnera, můžeme se dostat k i k tomuto dovětku z wikipedie:
  Podle bosenského muslimského šéfa policie ve Srebrenici Hakiji Meholjiće, pád Srebrenice byl naplánován administrativou Billa Clintona.[zdroj?] V rozhovoru pro časopis "Dani" dne 22. června 1998 ("Pět tisíc muslimských hlav za vojenskou intervenci"), Hakija Meholjić prohlašoval, že v září roku 1993 byl s dalšími lidmi ze Srebrenice na pracovní návštěvě v Sarajevu. Skupinu si pozval prezident Alija Izetbegovič. Ten si během setkání vzal Meholjiće stranou a řekl mu, že potřebuje dostat na svou, tedy bosensko - muslimskou stranu Američany, a že Bill Clinton mu řekl, že by intervenci NATO v Bosně nařídil pouze v případě, pokud by Srbové zabili ve Srebrenici nejméně 5.000 Muslimů.[30][31]

  Podle Ibrana Mustafiće, které byl prezidentem výkonné rady obecního shromáždění ve Srebrenici, Naser Orič podnikal se svými bojovníky ze Srebrenice opakované výpady do okolí města, zabíjel srbské civilisty a plenil jejich sídla s cílem vyprovokovat odezvu bosensko-srbské armády tak, aby mohla být Izetbegovičova objednávka splněna.

  Ibran Mustafić ve své knize "Plánovaný chaos" poznamenává, že muslimští vojáci používali Srebrenicu jako chráněnou základnu pro útoky na okolní srbské vesnice, jako byl nájezd velitelů Ekrema Salihoviče a Ibrahima Mandžičena srbskou vesnici Višnjica 26. června 1995. "Když jsem řekl Mandžičovi, že takovéto útoky by mohly ospravedlnit útok bosensko-srbské armády na Srebrenicu, řekl mi: Tyhle akce jsme neiniciovali my, rozkazy jsme dostali ze Sarajeva", svědčí Mustafic, a dodává, že se později dověděl, že "rozkaz k útoku na srbské vesnice kolem Srebrenice podepsal Enver Hadžihasanovic (z hlavního velitelství bosensko-muslimské armády v Sarajevu")... Zjevně chtěli vyprovokovat odezvu za účelem vyřešení srebrenického problému."

  To že intervence ve prospěch muslimů nebyla zadarmo není třeba zmiňovat. Kdopak tam má tuším druhou největší zahraniční základnu? Na deskové hře by to bylo zábavné, ale dotýká se to osudů skutečných lidí, kteří jsou traumatizováni na generace.

  Než mě spláchnete za to, že výše citované je na wiky v odstavci "konspirační", dovolím si ještě navázat na téma předešlých příspěvků týkající se záminek. Ok, čtenáři armádních novin se zajímají o vojenství a globální politiku, vše vidí s nadhledem, analizují pakty, symptatie a antipatie státních celků. Jsou v obraze. Obyčejný člověk ale válku nemá rád, je nepohodlné, znejisťuje a otravuje ho. Aby ji tedy schvaloval, nebo alespoň toleroval, musíme mu předhodit nějaký silně emocionálně probarvený obraz/událost.

  Proto jsou potřeba inkubátory, masakry, teroristické činy.

  Všichni známe oficiální konspirační teorii pro 11/09/2001. Ta ale může postačit pouze tomu, komu ten výklad vyhovuje a nepoloží jedinou otázku.(například proč padla věž č.7, na to se ta oficiální ani nesnaží odpovědět a přeci jsme to všichni viděli) Ostatní jsou tedy konfrontováni s dalšími, důvěryhodnějšími konspiračními teoriemi.

  Ačkoli jsem praktikující architekt, nebudu zde zmiňovat pády, statiku a podobně. Jako kluk jsem chtěl být stíhací pilot a náklonnost k tématu mi vydržela. Samozřejmě se na to nabalily témata jako PVO, systémy řízení a podobně. A zde je opravdu zajímavé sledovat anomálie, které se přihodily jen ten den. Nikdy předtím a už nikdy potom.

  Zahrnuje to i legislativní úpravy, které musí schválit mnoho lidí.
  tady je hezky zpracovaná PVO část:
  http://www.journalof911studies...
  zajímavé je, jak "neschopná" a paralyzovaná byla PVO a NORAD ten den...ono je to stejně zajímavé i v jiných oblastech...Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  09:09 03.09.2014

  Borek: Ano, myslim vazne sjednocovani, a hned ti to vysvetlim. IS napadla Irak ve stadiu ,kdy byl u vlady nikym nechteny Maliki .Kurdske separatisticke tendence a hlavne jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  Borek:

  Ano, myslim vazne sjednocovani, a hned ti to vysvetlim. IS napadla Irak ve stadiu ,kdy byl u vlady nikym nechteny Maliki .Kurdske separatisticke tendence a hlavne jejich neucast na bojich s IS ,od sunitskych kmenu take zadna podpora,nebojim se rict ze Irak byl na pokraji nejakého obcanko - nabozenskeho konfliktu.Obcanske valky jestli chces. A i to ze se Maliki nechtel vzdat moci tomu nejak nepomahalo.Vpodstate proti IS nikdo nestal, o nejakem jednotnem postupu ani neni rec.Po odchodu Malikiho se ale vsichni zapojili do boje proti IS ,takze sjednoceni za ucelem porazit spolecneho nepritele.
  Paralelu s CR musis chapat tak ,ze chtit aby meli Iracani po par letech v zemi poradek a funkcni vladu bez korupce a problemu je utopie ,kdyz my v srdci Evropy toho nejsme schopni ani po 25letech.
  Jinak lidi se v Iraku fakt nevrazdi na potkani ,vrazdi je tam IS ,ktera se zformovala v Syrii a proti ,ktere se melo zasahnout uz davno,proti cele valce v Syrii proti rezimu Asada ,udelat v Syrii poradek. Vsechno se to samozrejme vymstilo v podobe dnesnich boju na uzemi jiz pomerne stabilniho Iraku ale to je jina kapitola.Skrýt celý příspěvek

 • Borek
  21:54 02.09.2014

  Deadog: Tobě připadá řádění ISIS jako sjednocování Iráku? Četl jsi za posledních několik měsíců zprávy? A jak tě vůbec může napadnou srovnávat situaci v zemi, kde se lidi vraždí na ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: Tobě připadá řádění ISIS jako sjednocování Iráku? Četl jsi za posledních několik měsíců zprávy? A jak tě vůbec může napadnou srovnávat situaci v zemi, kde se lidi vraždí na potkání s ČR, to mi vážně hlava nebere.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  21:00 02.09.2014

  Jeste bych doporucil panu Voskovi, aby si zajel nejen mezi Srby ale take mezi Bosenske muslimy a udelal odpovidajici raport i o jejich svedectvich.

  Jeste bych doporucil panu Voskovi, aby si zajel nejen mezi Srby ale take mezi Bosenske muslimy a udelal odpovidajici raport i o jejich svedectvich.

 • Vrata
  20:57 02.09.2014

  Panove, na Anglicke WIKI je velmi rozsahly clanek pod heslem "Srebrenica masacre". Prvni odstavec clanku je: The Srebrenica massacre, also known as the Srebrenica ...Zobrazit celý příspěvek

  Panove, na Anglicke WIKI je velmi rozsahly clanek pod heslem "Srebrenica masacre". Prvni odstavec clanku je:


  The Srebrenica massacre, also known as the Srebrenica genocide[7][8][9][10][11][12] (Bosnian: Genocid u Srebrenici), was the genocidal July 1995 killing of more than 8,000[1][13][14][15][16] Bosniaks, mainly men and boys, in and around the town of Srebrenica during the Bosnian War. The killing was perpetrated by units of the Army of Republika Srpska (VRS) under the command of General Ratko Mladić. The Secretary-General of the United Nations described the mass murder as the worst crime on European soil since the Second World War.[2][3] A paramilitary unit from Serbia known as the Scorpions, officially part of the Serbian Interior Ministry until 1991, participated in the massacre,[6][17] along with several hundred Russian volunteers.[18][19][20]

  V souvislosti s Ukrajinou si vsimnete posledni vety. Clenek jsem zdaleka neprecetl, behem listovani jsem nasel napriklad i rozsahlou pasaz o znasilnovani zen a divek, nekdy i pred ocima vlastnich deti.

  Co se tyce namitek Srbu vuci masakru, tak ty jsou shrnuty v posledni casti clanku a zdaji se byt s clankem v rozporu.

  Jde zrejme o obvykly jev - priznivci zlocincu popiraji zlociny svych oblibencu. Turci popiraji genocidu Armenu, neonacisti koncentracni tabory nebo pocet obeti v nich, Rusove Katyn no a Srbove Srebrenici. Srbofilove opakuji Srebrenickou lez tak jako neonacisti treba lez Osvetimskou. Docela se mi to falsovani historie zacina hnusit. I na tomto foru se kdosi pokusil pred casem vyfabrikovat lez o roce 1968 jako o ne-okupaci.Skrýt celý příspěvek

 • Honza
  16:56 02.09.2014

  deadogu proč serku, byls tam někdy? pro mě je serka číst od novináře kterej popisuje pásmo gaza a nikdy nevytáhnul paty z redakce, což jak sem čet voskovo tak ten byl hodněkrát ...Zobrazit celý příspěvek

  deadogu proč serku, byls tam někdy? pro mě je serka číst od novináře kterej popisuje pásmo gaza a nikdy nevytáhnul paty z redakce, což jak sem čet voskovo tak ten byl hodněkrát kosovo, i áčkoSkrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:49 02.09.2014

  Jenomze z takoveho clanku soucasny pohled prave neziskas ,ziskas tak max nazor pana Vosky ,ideove obarveny nazor pana Vosky. Ale ,jak chces .Ja uz dalsi serku o balkanu radeji ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenomze z takoveho clanku soucasny pohled prave neziskas ,ziskas tak max nazor pana Vosky ,ideove obarveny nazor pana Vosky. Ale ,jak chces .Ja uz dalsi serku o balkanu radeji preskocim.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2