Úderný svaz britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth

Úderný svaz britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth
HMS Queen Elizabeth Carrier Strike Group / Royal Navy (Zvětšit)

Královské námořnictvo (Royal Navy) sestavilo největší formaci bojových lodí za posledních 40 let. V čele britské úderné skupiny CSG (Carrier Strike Group) stojí nová britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth. Tato formace umožní Velké Británii projektovat námořní a leteckou sílu kdekoliv na oceánech.

Velká Británie je jedna z mála evropských zemí, která skutečně udržuje ozbrojené síly na špičkové úrovni. Také jako jedna z mála evropských mocností je schopná globální projekce vojenské síly na oceánech ‒ tedy chrání a připomíná evropské zájmy kdekoliv na světě. Obecně námořnictva všech západních zemí (především ale americké a britské námořnictvo) udržují námořní obchodní trasy svobodné a bezpečné, což je nezbytné pro chod světové ekonomiky. 

„Úderná letadlová loď nabízí Británii výběr a flexibilitu na globální scéně; uklidňuje naše přátele a spojence a představuje silný odstrašující prostředek pro případné protivníky,“ uvedl komodor Steve Moorhouse, velitel britské CSG. „Nová britská Carrier Strike Group je ztělesněním britské námořní síly a je srdcem modernizovaného a povzbuzeného Královského námořnictva. HMS Queen Elizabeth je chráněna prstencem pokročilých torpédoborců, fregat, vrtulníků a ponorek a je vybavena stíhačkami páté generace. Je schopna udeřit z moře v čase a místě, které si sami vybereme.“

Britská úderná skupina se soustředí kolem nové britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth o výtlaku 65 000 tun. Britská letadlovka má oproti americkým letadlovým lodím klasický pohon na fosilní paliva a jednodušší letovou palubu se skokanským můstkem.


HMS Queen Elizabeth Carrier Strike Group


Provoz F-35B na HMS Queen Elizabeth

HMS Queen Elizabeth v současnosti nese 15 víceúčelových taktických bojových letadel s krátkým vzletem a kolmým přistáním F-35B Lightning II. Jedná se o smíšenou americko-britskou palubní letku ‒ 10 letounů F-35B patří k americké útočné peruti námořní pěchoty 211 VMFA-211 (Marine Fighter Attack Squadron 211). Pětice britských F-35B patří k letce Královského letectva (RAF) Number 617 Squadron. Standardně HMS Queen Elizabeth ponese 24 letounů (dvě letky) F-35B Lightning II, i když konstrukčně pojme až 36 letadel F-35B 

VMFA-211 působí ve Velké Británii od začátku záři. Za tu dobu mimo jiné americké a britské F-35B společně nacvičovaly letecký boj proti britským Eurofighterům. Podle britských médií mariňácké F-35B ve Velké Británii a na HMS Queen Elizabeth zůstanou dlouhodobě.

Vedle 15 F-35B na letadlové lodi operuje osm námořních vrtulníků Merlin HM2 a Merlin HC4. Celkově jde o největší koncentraci bojových letadel a vrtulníků na britské letadlové lodi od roku 1998, kdy HMS Invincible operovala se 16 Harriery v Perském zálivu. Jde také o největší námořní formaci s letadly páté generace.


Britský pilot popisuje svou zkušenost se startem F-35B z letadlové lodě.

Od příštího roku k úderné skupině dorazí první vrtulník Merlin Crowsnest, což je speciální verze Merlin Mk2 s výkonným radiolokátorem pro sledování vzdušných, hladinových a pozemních cílů. Radar dokáže sledovat až 600 cílů najednou. Merlin Crowsnest se stane klíčovým leteckým senzorem britské CSG. 

Připomeňme, že všech 138 britských F-35B (zatím je pevně objednáno 48 F-35B) bude společně provozovat RAF a letecké křídlo (FAA) Královského námořnictva. Domovskou základnou všech britských F-35B se stane RAF Marham. Letouny F-35B budou ze základny v Marhamu posílány na HMS Queen Elizabeth podle potřeby. Nyní v Marhamu působí 15 britských F-35B, ale část je vyhrazena pro výcvik.

Britové nasadí 24 vlastních F-35B na HMS Queen Elizabeth nejdříve v roce 2023.  Kromě toho na letadlové lodi při plných počtech bude působit až 17 vrtulníků rodiny Merlin, včetně Merlin Crowsnest.


F-35B na HMS Queen Elizabeth; větší fotovětší foto / Royal Navy

Královské námořnictvo popisuje britskou CSG jako „největší a nejmocnější námořní sílu pod evropským vedením za téměř 20 let“. 

Protivzdušnou obranu (PVO) svazu zajišťují dva britské torpédoborce HMS Diamond a HMS Defender třídy Type 45. Torpédoborce jsou vybaveny systémy PVO Sea Viper, které pomocí střel Aster ničí vzdušné cíle na vzdálenost až 120 km. Každá loď má 48 šachet pro střely Aster 15 (30 km) nebo Aster 30. Blízkou PVO zajišťují kanonové moduly Phalanx CIWS.

Boj proti ponorkám řeší dvě britské fregaty HMS Northumberland a HMS Kent. Fregaty používají vlečný sonar 2087 a vrtulníky Merlin HM2. Komodor Moorhouse popisuje Type 23 jako „nejtišší a nejefektivnější lovce ponorek, jaké by si mohl přát.“

Podpůrnými plavidly úderné skupiny je dvojice pomocných lodí RFA Tideforce a RFA Fort Victoria. Lodě svazu dodávají potraviny, palivo, náhradní díly a střelivo.

K britské CSG (zřejmě dočasně pro cvičení Joint Warrior, viz dále) se připojil americký torpédoborec USS The Sullivans třídy Arleigh Burke a nizozemská fregata HNLMS Evertsen třídy De Zeven Provinciën. Někde pod hladinou pak hlídkuje britská ponorka, zřejmě třídy Astute s jaderným pohonem.

Britská CSG se nyní účastní velkého aliančního námořního cvičení Joint Warrior na severu Skotska. Cvičení probíhá od 4. do 15. října za účasti 28 hladinových bojových plavidel, dvojice ponorek, 81 letadel a 6000 vojáků z 11 zemí. Joint Warrior se koná každý půl roku ve Skotsku a blízkých vodách. Britské ministerstvo obrany Joint Warrior označuje za „největší vojenské cvičení v Evropě“.

Zdroj: Save The Royal Navy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské ...

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Do britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth teče. Už zase

Britská letadlová loď nabrala 250 tun vody a musela se vrátit do přístavu. Některé úseky Queen ...

Porucha letadlové lodě HMS Queen Elizabeth zpozdila první domácí cvičení s F-35B Lightning II

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth opustila námořní základnu v Portsmouthu o tři dny později, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Storm
    09:30 09.10.2020

    Skelet: Jura99: vzhledem k existenci CMV-22, a vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že E-2 bude nahrazovat něco na bázi V-22, tak je to spíše jen filosofická otázka. To by ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet:
    Jura99: vzhledem k existenci CMV-22, a vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že E-2 bude nahrazovat něco na bázi V-22, tak je to spíše jen filosofická otázka.

    To by mě fakt zajímalo kdes na tohle přišel... To že CMV-22B při COD nahadí C-2 GreyHound více než důstojně neznamená, že to je vhodná platforma pro nahrazení bratrance E-2 Hawkey... Vážně by mě zajímalo kde by se umístila anténa nebo antény a jak by si poradily s těma obrovskýma vrtulema které by se kolem nech točily...Skrýt celý příspěvek

    • Stanyk
      10:19 09.10.2020

      Někde jsem četl, že právě problém amerických tříd Wasp a America v případě nasazení F35 B jako lehkých letadlových lodí, je absence awacs, což je z hlediska takového nasazení do ...Zobrazit celý příspěvek

      Někde jsem četl, že právě problém amerických tříd Wasp a America v případě nasazení F35 B jako lehkých letadlových lodí, je absence awacs, což je z hlediska takového nasazení do boje naprosto zásadní. Takže o variantě na bázi upravené V-22 uvažovali nebo je snad i vyvíjejí. Ostatně u V-22 také snad mají air refueling. Britové by to pak mohli odkoupit.

      Celkem nedávno tu vyšel zajímavý článek reformy US marines, který se malých letadlových lodí, eventuálně výsadkových lodí také dotýká. Jestli jsem správně pochopil hlavní myšlenku, tak šlo o to, že se mají soustředit na spíše než na velké invazivní operace na menší, ryhlejší, skrytější nečekané výsadky v zájmových oblastech, ostrovech, kde má existovat sít pozemních mobilních raketových odpališť střel krátkého a středního doletu tak, aby marines mohli suplovat a podpořit roli us navy i v boji např proti hladinovému loďstvu protivníka (převážně Číny pochopitelně). Taková zahuštěná síť pak podpoří nebo uleví loďstvu, nelze ji stále sledovat, může se v rámci ostrovů operativně přemisťovat, ale je třeba k ní dost senzorů, resp. zapojení do senzorické sítě. US takové mají hlavně NAVY, ale marines chtějí být ve všem na všech nazávislí.

      On tím senzorem je i F35, který může z dočasných improvizovaných základen startovat.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      12:23 09.10.2020

      Proč by Osprey nemol mít plochou AESA anténu nad vrtulema, jako např. E-7. Pro pohled dopředu kde stíněj vrtule by pak mohla být extra anténa v nosu, poku by to bylo třeba.

      Proč by Osprey nemol mít plochou AESA anténu nad vrtulema, jako např. E-7. Pro pohled dopředu kde stíněj vrtule by pak mohla být extra anténa v nosu, poku by to bylo třeba.

    • skelet
      10:58 10.10.2020

      Záleží na tom jak dlouho si bude chtít udržet, respektive dále investovat do letounu E-2. Se stále větším rozšířením platformy V-22 poroste i tlak na vyřazení E-2 a zahájení vývoje ...Zobrazit celý příspěvek

      Záleží na tom jak dlouho si bude chtít udržet, respektive dále investovat do letounu E-2. Se stále větším rozšířením platformy V-22 poroste i tlak na vyřazení E-2 a zahájení vývoje EV-22. Cest jak tam instalovat antén je několik.
      Britové například uvažovalil o tom, že pouzdro antény se bude vysouvat ze zadní rampy.
      http://1.bp.blogspot.com/-Behg...
      Američané zase uvažují nad trojúhelníkovou nad křídlem (toto řešení zvažovali i Britové, viz. obrázek)
      https://www.arrse.co.uk/commun...
      A jinak se samosebou může obložit V-22 plošnými anténami jako vánoční stromeček a lá Nimrod AEW3.
      Navíc výhoda V-22 jako platformy pro AWACS je v tom, že se může používat i na výsadkových lodích, čímž se značně zvýší jejich bojový potenciál co by lehké a doprovodné letadlové lodě.
      Pochopitelně vývoj se může ubírat i jiným směrem a nový AWACS může vzniknout na bázi MQ-25..Skrýt celý příspěvek

      • logik
        12:36 10.10.2020

        MQ-25 je schopen odstartovat z QE? Jinak imho dřív nebo pozdějc to dronem skončí - není příliš důvod, aby v AWACsu seděl člověk. "V anténě" radaru na letadlovce také nikdo nesedí, ...Zobrazit celý příspěvek

        MQ-25 je schopen odstartovat z QE?
        Jinak imho dřív nebo pozdějc to dronem skončí - není příliš důvod, aby v AWACsu seděl člověk. "V anténě" radaru na letadlovce také nikdo nesedí, todle je vlastně totéž, jen o něco víš, aby bylo líp vidět.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          12:54 10.10.2020

          logik. bavím se o tom, kdy US Navy začne nahrazovat E-2.
          MQ-25 teoreticky bude moct použít skokanský můstek (neznám poměr tahu k hmotnosti), ale určitě na QE nedokáže přistát.

          logik. bavím se o tom, kdy US Navy začne nahrazovat E-2.
          MQ-25 teoreticky bude moct použít skokanský můstek (neznám poměr tahu k hmotnosti), ale určitě na QE nedokáže přistát.

        • logik
          23:31 10.10.2020

          Ale i NAVY by stálo o AWACs na výsadkových letadlovkách. Takže bude řešit stejný problém, jako Britové na QE.

          Ale i NAVY by stálo o AWACs na výsadkových letadlovkách. Takže bude řešit stejný problém, jako Britové na QE.

  • CerVus
    17:43 07.10.2020

    Ale jedno se jim musí nechat. Mají druhou nejhezčí letadlovou loď. Izumo je ale pořád hezčí ať bez můstku nebo s ním. A i ta podpůrná plavidla bude mít nejspíše početnější.

    Ale jedno se jim musí nechat. Mají druhou nejhezčí letadlovou loď. Izumo je ale pořád hezčí ať bez můstku nebo s ním. A i ta podpůrná plavidla bude mít nejspíše početnější.

  • bubamara
    17:20 07.10.2020

    Fotka je to krásná, jen třeba ty dva torpédoborce třída Daring jsou možná taky všechny, které jsou zrovna schopné dostat se na moře. Je škoda, že Royal Navy se dlouhodobě zmenšuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Fotka je to krásná, jen třeba ty dva torpédoborce třída Daring jsou možná taky všechny, které jsou zrovna schopné dostat se na moře. Je škoda, že Royal Navy se dlouhodobě zmenšuje a zmenšuje.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      19:47 07.10.2020

      Na druhé straně je RN velice moderní flota.

      Na druhé straně je RN velice moderní flota.

  • yndulon
    16:36 07.10.2020

    Je to trocha mimo tému, ale môže mi niekto vysvetliť aké možnosti obrany má zväz proti torpédu, ktoré už je vystrelené? Viem, že sa snažia predísť tomuto prípadu (vrtulníky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to trocha mimo tému, ale môže mi niekto vysvetliť aké možnosti obrany má zväz proti torpédu, ktoré už je vystrelené? Viem, že sa snažia predísť tomuto prípadu (vrtulníky, fregaty....), ale ani tento spôsob obrany nie je 100%.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      16:39 07.10.2020

      Pokiaľ viem, tak zväz obsahuje aj jednu ponorku. Alebo aspoň takto to robia američania

      Pokiaľ viem, tak zväz obsahuje aj jednu ponorku. Alebo aspoň takto to robia američania

      • logik
        16:44 07.10.2020

        A co udělá ponorka proti torpédu?

        A co udělá ponorka proti torpédu?

        • Miroslav
          16:47 07.10.2020

          Stráži aby sa do blízkosti zväzu nedostala iná ponorka?

          Stráži aby sa do blízkosti zväzu nedostala iná ponorka?

          • Jura99
            17:29 07.10.2020

            otazka znela na uz vystrelene torpedo.

            otazka znela na uz vystrelene torpedo.

          • Miroslav
            17:41 07.10.2020

            Odpoviem protiotázkou. Čo to torpédo vystrelí? Ak sa mýlim, trebalo by Royal Navy ale aj US Navy upozorniť na skutočnosť, že tie lietadlovky sú im na nič lebo to nemysleli a ku ...Zobrazit celý příspěvek

            Odpoviem protiotázkou. Čo to torpédo vystrelí?

            Ak sa mýlim, trebalo by Royal Navy ale aj US Navy upozorniť na skutočnosť, že tie lietadlovky sú im na nič lebo to nemysleli a ku dnu ich pošle každé torpédoSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            18:54 07.10.2020

            Miroslav: psal jsi, ze mas vysoce nadprumerne IQ, tak jednak pochopis dotaz, jednak neodpovis otazkou a nakonec take budes vedet kde informace najit, pokud je nevis. Torpedo uz ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: psal jsi, ze mas vysoce nadprumerne IQ, tak jednak pochopis dotaz, jednak neodpovis otazkou a nakonec take budes vedet kde informace najit, pokud je nevis. Torpedo uz odnepameti odpalis z ponorky, hladinoveho plavidla, pobrezni baterie, letadla a nebo treba z vrtulniku.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            19:45 07.10.2020

            Každá lietadlová loď má vlastné obranné systémy proti lietadlám a riadeným strelám. Myslím, že ani HMS QE nie je výnimkou. Okrem toho, lietadlovky nezvyknú plávať samé. Preto ...Zobrazit celý příspěvek

            Každá lietadlová loď má vlastné obranné systémy proti lietadlám a riadeným strelám. Myslím, že ani HMS QE nie je výnimkou. Okrem toho, lietadlovky nezvyknú plávať samé. Preto plávajú v tzv zväze kde lietadlovku doprevádzajú podporné plavidlá aj plavidlá ochrany samotnej vlajkovej lodi. Proti torpédam vystreleným z ponoriek operuje vo zväze ponorka. Čo z toho si nepochopil?

            Zas provokuješ alebo sa len táto jednoduchá logická úvaha minula s tvojím posledným neurónom?Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            19:54 07.10.2020

            Ne, proti vystřelenému torpédu opravdu není ponorka. Proti vystřelenému torpédu jsou určeny rušiče (návnady) a úhybné manévry. A přesně na to se ptal onen tazatel. Co je proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne, proti vystřelenému torpédu opravdu není ponorka. Proti vystřelenému torpédu jsou určeny rušiče (návnady) a úhybné manévry. A přesně na to se ptal onen tazatel. Co je proti VYSTŘELENÉMU torpédu. Ne, co je proti jeho nosiči.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            20:17 07.10.2020

            Skelet: No nepredpokladám, že sa tam to torpédo objaví len tak samé od seba. O čom sa to tu vlastne bavíme? Aj mentálne retardovanému jedincovi musí byť jasná súvislosť nie je ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet: No nepredpokladám, že sa tam to torpédo objaví len tak samé od seba.

            O čom sa to tu vlastne bavíme? Aj mentálne retardovanému jedincovi musí byť jasná súvislosť nie je ponorka - nie je torpédoSkrýt celý příspěvek

          • skelet
            20:26 07.10.2020

            Bavíme se o hypotetické situaci, kdy nosič torpéda překonal aktivní ochranu letadlové lodi a odpálil své torpédo, které nyní míří na letadlovou loď, která následně musí učinit ...Zobrazit celý příspěvek

            Bavíme se o hypotetické situaci, kdy nosič torpéda překonal aktivní ochranu letadlové lodi a odpálil své torpédo, které nyní míří na letadlovou loď, která následně musí učinit protiopatření. Myslím, že to z toho dotazu muselo být jasné i retardovanemu jedinci.Skrýt celý příspěvek

          • Jirka_Zlín
            20:31 07.10.2020

            ...,ale k americkým letadlový lodím se při cvičeních dostali Švédové i Francouzi. Podle pravidel cvičení uspěli a zasáhli....Předpokládám, že byla při cvičení letadlová loď ...Zobrazit celý příspěvek

            ...,ale k americkým letadlový lodím se při cvičeních dostali Švédové i Francouzi.
            Podle pravidel cvičení uspěli a zasáhli....Předpokládám, že byla při cvičení letadlová loď strážena US ponorkou.
            Určitě to nejde vždy, není to lehké...ale otázka na ochranu před vystřeleným torpédem je správná...díky všem co už odpověděli.

            Odkazy:
            https://www.securitymagazin.cz...

            https://www.valka.cz/14101-Pon... Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            20:43 07.10.2020

            Miroslav: nemachruj, delas ze sebe blbecka. Pokud mas ponorku vs. ponorku, tak je souboj obvykle 1:1. A obecne receno maloktera protizbran ma 100% ucinek a je dobre mit vicevrstvou ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: nemachruj, delas ze sebe blbecka. Pokud mas ponorku vs. ponorku, tak je souboj obvykle 1:1. A obecne receno maloktera protizbran ma 100% ucinek a je dobre mit vicevrstvou obranu. Treba proti tomu vystrelenemu torpedu.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            21:10 07.10.2020

            Veď vravím. Treba napísať do Pentagónu, že to robia zle. Predpokladám, že máš aj lepšie riešenie ako vyslať zväz s doprovodom ponorky. Lebo podľa teba je to zjavne zle keď to ...Zobrazit celý příspěvek

            Veď vravím. Treba napísať do Pentagónu, že to robia zle. Predpokladám, že máš aj lepšie riešenie ako vyslať zväz s doprovodom ponorky. Lebo podľa teba je to zjavne zle keď to robia.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            21:17 07.10.2020

            Ne, Amíci to dělají dobře. Také počítají s protiopatřeními proti vypáleným torpédům, či řízeným střelám. To že jsi nepochopil dotaz na první dobrou není problém Amíků.

            Ne, Amíci to dělají dobře. Také počítají s protiopatřeními proti vypáleným torpédům, či řízeným střelám. To že jsi nepochopil dotaz na první dobrou není problém Amíků.

          • JerzyŔ
            21:35 07.10.2020

            Miroslave, co to do tebe vjelo ? Ty jsi přece byl vždy kvalitní diskutér . Jsi to Ty?

            Miroslave, co to do tebe vjelo ? Ty jsi přece byl vždy kvalitní diskutér . Jsi to Ty?

          • Miroslav
            21:52 07.10.2020

            Čo som nepochopil? Veď to som písal jasne, že je tam ochrana viacerými spôsobmi. Jednou z nich je ponorka ktorá doprevádza zväz aby sa iná ponorka nedostala do nebezpečnej ...Zobrazit celý příspěvek

            Čo som nepochopil? Veď to som písal jasne, že je tam ochrana viacerými spôsobmi. Jednou z nich je ponorka ktorá doprevádza zväz aby sa iná ponorka nedostala do nebezpečnej blízkosti a vypálila torpédo. Je jasné, že sa nedá počítať so 100% ochranou pred takou hrozbou. Nikde som nepísal, že je to jediný spôsob ochrany. Asi preto existujú aj torpédoborce a protiponorkové vrtuľníky aby dopĺňali a rozširovali schopnosti ponorky. Rozvíjate úplne nezmyselnú debatu a snažíte sa dotlačiť túto tému do absurdna.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            22:26 07.10.2020

            To děláš toliko ty, protože mluvíš o něčem na co se nikdo neptal. A když jsme tě na tvůj omyl upozornili, tak se ještě začneš urážet. Takže ano, nepochopil jsi prostý dotaz, a ano ...Zobrazit celý příspěvek

            To děláš toliko ty, protože mluvíš o něčem na co se nikdo neptal. A když jsme tě na tvůj omyl upozornili, tak se ještě začneš urážet. Takže ano, nepochopil jsi prostý dotaz, a ano nejsi ochoten to uznat. Předpokládám, že teď budeš reagovat dál a budeš se v tom ještě dál matlat.Skrýt celý příspěvek

    • warspite
      16:43 07.10.2020

      Britské lode používajú toto:

      https://www.ultra-css.com/uplo...

      Britské lode používajú toto:

      https://www.ultra-css.com/uplo...

      • JerzyŔ
        21:51 07.10.2020

        Jestli dobře zvládáš angličtinu, můžeš to malinko upřesnit? Já s angličtinou z gymplu v osumdesátkách plus pár nedokončených roků v jazykovce z tehdejší doby se s tím peru ...Zobrazit celý příspěvek

        Jestli dobře zvládáš angličtinu, můžeš to malinko upřesnit? Já s angličtinou z gymplu v osumdesátkách plus pár nedokončených roků v jazykovce z tehdejší doby se s tím peru zdlouhavě.
        Pochopil jsem, že nějaké sonary detekují dràhu torpéda, a je vystřelen projektil, který ve správném čase se zbrzdí padákem, spadne do moře, vybuchne a zničí torpédo . Též jsem pochopil, že tento systém byl instalován na jedné lodi Jejího Veličenstva.
        Můj dotaz je: používá se dnes tento systém běžně ma britských lodích? Nebo je článek jen PR výrobce? Další dozaz: toto se týká hladinových plavidel. Existuje obdobná ochrana ponorek?Skrýt celý příspěvek

        • warspite
          00:27 08.10.2020

          OK v skratke. Systém pozostáva z pevného aktívneho/pasívneho sonaru samotnej lode (Briti S2050/2150/MFS7000), pasívneho vlečného sonaru S2170 a vlečenej sonarovej "rušičky". Tie ...Zobrazit celý příspěvek

          OK v skratke.
          Systém pozostáva z pevného aktívneho/pasívneho sonaru samotnej lode (Briti S2050/2150/MFS7000), pasívneho vlečného sonaru S2170 a vlečenej sonarovej "rušičky". Tie slúžia na zistenie prichádzajúceho torpéda. Systém po zachytení analyzuje signál a klasifikuje typ prichádzajúceho torpéda a na jeho základe stanový najvhodnejšiu´ taktiku. Protiopatrenia sú dve v spojení s úhybnými manévrami:
          1. Pokiaľ je prichádzajúce torpédo v "aktívnom sonarovom režime" vlečná rušička začne vysielať aktívne sonarové pulzy smerom k torpédu aby "zarušilo" jeho sonar. Frekvencia a pod je stanovená na základe klasifikácie torpéda.
          2. Pokiaľ sa torpédo navádza v "pasívnom" režime, systém vystrelí falošné ciele, ktorých hluková a sonarová stopa odpovedá bránenej lodi.
          Týmto systémom sú vybavené torpédoborce type 45 a v budúcnosti fregaty type 26. Fregaty type 23 požívajú starší systém s2070, ale v rámci refitov prechádzajú na novší.Skrýt celý příspěvek

          • JerzyŔ
            17:23 08.10.2020

            Dík!!!. Za upřesnění, za vyvrácení mého mylného názoru, že ty protistřely ničí torpédo výbuchem, přičemž ony slouží jako návnady , to jsem pako byl úplně vedle. Nemáš náhodou ...Zobrazit celý příspěvek

            Dík!!!. Za upřesnění, za vyvrácení mého mylného názoru, že ty protistřely ničí torpédo výbuchem, přičemž ony slouží jako návnady , to jsem pako byl úplně vedle. Nemáš náhodou ještě nějaké info , jak to mají ponorky v protitorpédové ochraně? A i o jiných zemích, než Briti, jak toto mají vyřešené , nebo co vyvíjejí? Nechci Tě teda zneužívat. Vlastně chci. Ale je na Tobě, jestli se necháš. Díky taky ostatním diskutérům za postnutí webů, všechny jsem prohlídnul, ale jak jsem uvedl, s angličtinou zápasím , a nedostatek času mi brání se slovníkem v ruce si vše proštudovat. Sorry, lenost, ne nedostatek času.Skrýt celý příspěvek

      • Clanek
        07:58 08.10.2020

        Zajimave cteni, diky.

        Zajimave cteni, diky.

    • liberal shark
      19:47 07.10.2020

      Nixie ?

      Nixie ?

    • Karlos73
      04:30 08.10.2020

      Viacero štátov vyvíja anti-torpédo. Torpédo navádzané proti nepriateľskému torpédu. Napríklad Nemci - fy ThyssenKrupp Marine Systems Atlas vyvíja antitorpédo SeaSpider. Podobné ...Zobrazit celý příspěvek

      Viacero štátov vyvíja anti-torpédo. Torpédo navádzané proti nepriateľskému torpédu.
      Napríklad Nemci - fy ThyssenKrupp Marine Systems Atlas vyvíja antitorpédo SeaSpider. Podobné niečo vyvíjajú Rusi - Paket-E / NK. Ževraj Turci majú úspešné a funkčné antitorpédo Tork. Američania vyvíjali vlastné antitorpédo, ale tento program nebol úspešný a projekt v roku 2018 zastavili. Zatiaľ najsľubnejšie vyzerá práve nemecké antitorpédo SeaSpider.
      https://www.defensenews.com/gl... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    16:18 07.10.2020

    Nejak nechápem prečo kupujú v takých počtoch F-35B ktoré majú veľa, povedzme kompromisov, keď ide o plnohodnotnú lietadlovku z ktorej by mohli štartovať aj C-čko.

    Nejak nechápem prečo kupujú v takých počtoch F-35B ktoré majú veľa, povedzme kompromisov, keď ide o plnohodnotnú lietadlovku z ktorej by mohli štartovať aj C-čko.

    • Jura99
      16:32 07.10.2020

      F-35C je pro CATOBAR, jelikož Britové nemají katapult, musí mít Béčko.

      F-35C je pro CATOBAR, jelikož Britové nemají katapult, musí mít Béčko.

    • medak
      16:34 07.10.2020

      Céčka z HMS Elizabeth operovat nemohou bohužel kvůli absenci katapultu který se začal řešit jako možné zabudování až pozdě kdy už byla vedena jako hlavní koncepce lodi se ...Zobrazit celý příspěvek

      Céčka z HMS Elizabeth operovat nemohou bohužel kvůli absenci katapultu který se začal řešit jako možné zabudování až pozdě kdy už byla vedena jako hlavní koncepce lodi se skokanskými můstky.. v tom případě se musí spokojit s Béčkovou variantou proto taky ty nákupy v takových počtech..
      To že by Céčko bylo mnohem lepší netřeba vést spory.. ale pořízení Céčka by znamenalo překopat již hotové lodě co už nikdo dělat nikdy nebude.. je to škoda ale je to bohužel tak..Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        16:54 07.10.2020

        Ďakujem, to som nevedel, že ten skokanský mostík nestačí ani na C-čko.

        Ďakujem, to som nevedel, že ten skokanský mostík nestačí ani na C-čko.

        • liberal shark
          19:49 07.10.2020

          Jde i o záchytná lana.

          Jde i o záchytná lana.

        • logik
          21:38 07.10.2020

          "Ani na Cčko"? Jak to myslíš? Cčko je 16tunová mrcha - ze současných palubních letadel jsou těžší co vím jen deriváty Su-33 - a to je navíc F-35 jednomotorák, v porovnání s ...Zobrazit celý příspěvek

          "Ani na Cčko"? Jak to myslíš?

          Cčko je 16tunová mrcha - ze současných palubních letadel jsou těžší co vím jen deriváty Su-33 - a to je navíc F-35 jednomotorák, v porovnání s ostatníma palubníma strojema.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:59 07.10.2020

            Myslel som to tak, že tá mrcha (SU-33) sa za pomoci skokanského mostíka dostane do vzduchu. Pýtam sa, či by to F-35 nezvládla tiež. Alebo v čom je to iné? Neviem, len sa pýtam.

            Myslel som to tak, že tá mrcha (SU-33) sa za pomoci skokanského mostíka dostane do vzduchu. Pýtam sa, či by to F-35 nezvládla tiež. Alebo v čom je to iné? Neviem, len sa pýtam.

          • logik
            01:56 08.10.2020

            Tak se koukni, jak je motorovaná F-35 a jak je motorovaná Su-33. Přitom MTOW maj skoro stejný. A to i Su-33 musí buďto používat celou palubu (což podstatně limituje letecké operace ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak se koukni, jak je motorovaná F-35 a jak je motorovaná Su-33. Přitom MTOW maj skoro stejný. A to i Su-33 musí buďto používat celou palubu (což podstatně limituje letecké operace a i zvedá spotřebu paliva, protože na sebe musej letadla čekat), nebo nemůže svuj MTOW využívat, a starty s naloženym Sučkem jsou rizikový (jakejkoli problém s motorem je konečná).

            Skokánek bez STOVL je dost nouzovka v mnoha ohledech.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            19:20 08.10.2020

            Miroslav, Su-33 se dostane do vzduchu, ale s minimální užitečnou zátěží. Údajně to je o.k. jen pro výzbroj vzduch - vzduch, ale rozumné množství protizemní munice je problém. To ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav,

            Su-33 se dostane do vzduchu, ale s minimální užitečnou zátěží. Údajně to je o.k. jen pro výzbroj vzduch - vzduch, ale rozumné množství protizemní munice je problém. To mohlo stačit SSSR, jejich doktrína byla útočit těžkými P-700 na stovky kilometrů a Su-33 měly svaz chránit, aby se dostal na dostřel. Američani nebo obecně Západ používá letadla jako útočný prostředek, takže tohle by jim bylo k ničemu.Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            20:20 08.10.2020

            Tak oni Sověti počítali s tím, že jejich námořní Suchoje ponesou letecké verze Moskitů, ale myslím, že to bylo uvažované za cenu leteckého dotankování. Bylo to ale chvíli před ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak oni Sověti počítali s tím, že jejich námořní Suchoje ponesou letecké verze Moskitů, ale myslím, že to bylo uvažované za cenu leteckého dotankování.

            Bylo to ale chvíli před pádem svazu, takže to už dodělávali Rusové a zadrhlo se to.
            Možná pak Číňani něco i nakoupili....Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            20:49 08.10.2020

            trochu jsem zagooglil a číňani nakonec prý nic nekoupili a vyvinuli si vlastní YJ-91...nicméně tu myšlenku nějak dotahli a možná s tím i létají (z toho Liaoněcotingu)..ale asi ...Zobrazit celý příspěvek

            trochu jsem zagooglil a číňani nakonec prý nic nekoupili a vyvinuli si vlastní YJ-91...nicméně tu myšlenku nějak dotahli a možná s tím i létají (z toho Liaoněcotingu)..ale asi určitě s tím létá pozemní složka námořnictvaSkrýt celý příspěvek

    • warspite
      16:53 07.10.2020

      Všetko je o peniazoch. CATOBAR briti zvažovali v 2012 ale vyšlo im z toho prekročenie nákladov o 2 mld libier a oneskorenie vstupu do služby o 7 rokov. Plnú 2 letky F-35C by mali v ...Zobrazit celý příspěvek

      Všetko je o peniazoch. CATOBAR briti zvažovali v 2012 ale vyšlo im z toho prekročenie nákladov o 2 mld libier a oneskorenie vstupu do služby o 7 rokov. Plnú 2 letky F-35C by mali v 2030, také zdržanie si nechceli dovoliť.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        17:33 07.10.2020

        tehdy uz se to tykalo pokud vim jen Prince of Wales. Nevim do jake miry se nedalo prekousnout zdrzeni a zdrazeni jedne ze dvou, LL, ale ten katapult bude navzdy hendikep. Do toho ...Zobrazit celý příspěvek

        tehdy uz se to tykalo pokud vim jen Prince of Wales. Nevim do jake miry se nedalo prekousnout zdrzeni a zdrazeni jedne ze dvou, LL, ale ten katapult bude navzdy hendikep. Do toho kdyz Cina zacne delat LL s katapultem, Briti uz budou jen do poctu.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        20:54 07.10.2020

        Catobar zvažovali Britové v době, kdy měly velké třenice s Lockheedem ohledně F-35, a zvažovali od projektu odstoupit. U RN je měly zastoupit navalizovane Typhoony nebo Rafale. ...Zobrazit celý příspěvek

        Catobar zvažovali Britové v době, kdy měly velké třenice s Lockheedem ohledně F-35, a zvažovali od projektu odstoupit. U RN je měly zastoupit navalizovane Typhoony nebo Rafale. Jenže kluci se pak usmířili a navíc katapult vycházel pro již naprojektovane a rozestavěné lodě draho. Takže zůstali u F-35B.Skrýt celý příspěvek

      • Conquer
        21:16 07.10.2020

        A rozhodli sa spravne, pretoze CATOBAR na lodi s konvencnym pohonom je technologicky zlozitejsi (vyzaduje si to kotol navyse) a kazdy start je ekonomicky narocnejsi. Na lodi s ...Zobrazit celý příspěvek

        A rozhodli sa spravne, pretoze CATOBAR na lodi s konvencnym pohonom je technologicky zlozitejsi (vyzaduje si to kotol navyse) a kazdy start je ekonomicky narocnejsi. Na lodi s jadrovym reaktorom je vyvyjac pary pohanany odpadnym teplom z reaktoru, ale palit navyse hektolitre nafty na par startov asi nebude 2x ekonomicke a ani rychle. Preco asi nemal Admiral Kuznecov katapult?Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          07:56 08.10.2020

          jenže co ušetříš energie na lodi při startu, chybí pak letadlům. Buď nesou míň paliva nebo munice. Přitom není problém LL dotankovat z tankeru.

          jenže co ušetříš energie na lodi při startu, chybí pak letadlům. Buď nesou míň paliva nebo munice. Přitom není problém LL dotankovat z tankeru.

          • skelet
            10:33 08.10.2020

            Britové používají skokánský můstek přes čtyřicet let, přičemž je i mnohokráte bojově nasadily. Letouny STOVL dávají jednu podstatnou výhodu. Lze je nasadit i z improvizovaných ...Zobrazit celý příspěvek

            Britové používají skokánský můstek přes čtyřicet let, přičemž je i mnohokráte bojově nasadily. Letouny STOVL dávají jednu podstatnou výhodu. Lze je nasadit i z improvizovaných letadlových lodí, což je také taktika, kterou Britové použili během války o Falklandy. V případě letadel startujících za pomocí katapultu, buď máš k dispozici letadlovou loď nebo ne. Prostě nic mezi tím. Což je pro stát se (sporným) zámořským územím poměrně problém.
            Letadlové lodě třídy QE unesou celkem 72 letounů F-35B, přičemž Británie objednala 138 letounů (byly plány o seškrtání). Tedy RAF "nadbývá" 66 letounů, takže i když započteš opravy a výcvik, tak by RAF bylo schopno využít ještě jednu až dvě letky F-35B, pokud by měly k dispozici další letadlovou loď. JInými slovy teoreticky by mohla nasadit u Falkland 72 až 100 letounů F-35B.
            Prostě vše má své pro a proti.. ale co si budeme namlouvat tak nejvíce proti má kombinace skokanský můstek+záchytná lana.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            11:14 08.10.2020

            skelet: improvizovanou letadlovou loď si představuju jako tanker nouzově opatřený palubou. To ale není pro službu F-35C úplně práce zvládnutelná přes víkend za pomoci fošen z ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: improvizovanou letadlovou loď si představuju jako tanker nouzově opatřený palubou. To ale není pro službu F-35C úplně práce zvládnutelná přes víkend za pomoci fošen z místní pily, jako za druhé světové, třeba japonské Izumo bude muset projít rekonstrukcí z vrtulníkové na STOVL, zesílení nosníků atp., protože F-35C je kus letadla. Britové u Falkland pokud se nepletu použili "originál" letadlovky Hermes a Invincible, o improvizovaných nevím.
            Přijde mi, že LL velikosti QE je prostě hendikepovaná tím katapultem, degraduje jí to na o třídu menší loď. Pro start letadel STOVL mívají bohatší floty výsadkové letadlovky jako je třeba americká třída Wasp.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:26 08.10.2020

            pochopitelně by to byla sofistikovanější úprava, než jsou dřevěné fošny, ale nic nemožného.
            Nemyslím si, že by to QE nějak degradovalo. Katapult je lepší, ale má svá ale.

            pochopitelně by to byla sofistikovanější úprava, než jsou dřevěné fošny, ale nic nemožného.
            Nemyslím si, že by to QE nějak degradovalo. Katapult je lepší, ale má svá ale.

          • Jura99
            11:34 08.10.2020

            spíš je na místě otázka, co zásadního navíc nabízí velice drahá třída QE proti nepoměrně levnější výsadkové letadlovce. Nejspíš dostane do vzduchu pouze o něco větší počet letounů, ...Zobrazit celý příspěvek

            spíš je na místě otázka, co zásadního navíc nabízí velice drahá třída QE proti nepoměrně levnější výsadkové letadlovce. Nejspíš dostane do vzduchu pouze o něco větší počet letounů, ale stejné kategorie jako odstartuje výsadková LL. QE je prostě velká výsadková LL za velké prachy.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:42 08.10.2020

            opět nebudu souhlasit. USS Wasp má na své palubě standardně jen 6 letounů o Harrier/F-35B + 24 vrtulníků (konvertoplánů). V roli lehké letadlové lodě pak bude mít na palubě max. ...Zobrazit celý příspěvek

            opět nebudu souhlasit. USS Wasp má na své palubě standardně jen 6 letounů o Harrier/F-35B + 24 vrtulníků (konvertoplánů). V roli lehké letadlové lodě pak bude mít na palubě max. 20letounů Harrier/F-35B. Na QE můžeš nacpat až 72 letounů F-35B, respektive kombinaci F-35B a vrtulníků. Nenech se plést tím, že teď budou používat max. 15letounů F-35B a vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

          • satai
            12:18 08.10.2020

            Nejen na improvizovanych lodich ale hlavne na improvizovanych letistich...

            Nejen na improvizovanych lodich ale hlavne na improvizovanych letistich...

          • Jura99
            13:47 08.10.2020

            skelet: co do počtu strojů leteckého parku je QE nepochybně daleko nad možnostmi výsadkových LL, ale typově a naložením municí a palivem pošle QE do vzduchu max. stejné letadlo ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: co do počtu strojů leteckého parku je QE nepochybně daleko nad možnostmi výsadkových LL, ale typově a naložením municí a palivem pošle QE do vzduchu max. stejné letadlo jako lehká LL. To mě na tom mrzí, že postavili defakto výsadkovou LL s velkou kapacitou. Do vzduchu nedostanou těžké stroje např. E-2C Hawkeye bez katapultu neodstartují.

            satai: a nebylo by na bývalou námořní velmoc těch improvizací až moc ? Improvizovat můžeme my, oni ať se snaží honit vlak vojenských velmocí, který jim ujíždí a sedí v něm skoro už Čína, Indie a doufám že dlouho bude USA.Skrýt celý příspěvek

          • satai
            14:23 08.10.2020

            Improvizovana letiste nejsou chyba ale vlastnost. A pri vsi ucte ke GB, jsme v 21. stoleti a nema smysl, aby se snazili tvarit, ze Britanie vladne vlnam a nad Imperiem slunce ...Zobrazit celý příspěvek

            Improvizovana letiste nejsou chyba ale vlastnost.

            A pri vsi ucte ke GB, jsme v 21. stoleti a nema smysl, aby se snazili tvarit, ze Britanie vladne vlnam a nad Imperiem slunce nezapada.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            15:40 08.10.2020

            Jura99: vzhledem k existenci CMV-22, a vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že E-2 bude nahrazovat něco na bázi V-22, tak je to spíše jen filosofická otázka.

            Jura99: vzhledem k existenci CMV-22, a vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že E-2 bude nahrazovat něco na bázi V-22, tak je to spíše jen filosofická otázka.

  • Jura99
    16:14 07.10.2020

    Smůla, že nakonec neudělali katapult ani u Prince of Wales, jinak by to byla bezpochyby pěkná letadlovka.

    Smůla, že nakonec neudělali katapult ani u Prince of Wales, jinak by to byla bezpochyby pěkná letadlovka.

  • ruleta
    14:59 07.10.2020

    Takze 15 letadel, to je tak akorat na ochranu vlastniho svazu, ne? nehlede na rotace :D

    Takze 15 letadel, to je tak akorat na ochranu vlastniho svazu, ne? nehlede na rotace :D

    • satai
      15:02 07.10.2020

      Problem male letadlove lodi...

      Problem male letadlove lodi...

      • Mortles
        15:24 07.10.2020

        A to je ještě relativně velká loď! Větší mají snad jenom Američané, i De Gaule je myslím menší! (Taky tam momentálně nemají Britové provozní počet letadel, ale pořád)

        A to je ještě relativně velká loď! Větší mají snad jenom Američané, i De Gaule je myslím menší! (Taky tam momentálně nemají Britové provozní počet letadel, ale pořád)

        • Miroslav
          17:06 07.10.2020

          Kuznecov je na dĺžku ešte asi o 20 metrov dlhší ako QE. Neviem ako s výtlakom, nechce sa mi to hľadať. Kuznecov má cca 305 na dĺžku, Nimitz 330 a QE 285 alebo tak nejak

          Kuznecov je na dĺžku ešte asi o 20 metrov dlhší ako QE. Neviem ako s výtlakom, nechce sa mi to hľadať. Kuznecov má cca 305 na dĺžku, Nimitz 330 a QE 285 alebo tak nejak

      • Miroslav
        16:25 07.10.2020

        Nie je zase až tak malá. Taký Cavour je kratší o 40 metrov a môže niesť 20 strojov v štandarde. Charles de Gaulle je kratší o 20 metrov a má podstatne užšiu palubu a môže mať 40 ...Zobrazit celý příspěvek

        Nie je zase až tak malá. Taký Cavour je kratší o 40 metrov a môže niesť 20 strojov v štandarde. Charles de Gaulle je kratší o 20 metrov a má podstatne užšiu palubu a môže mať 40 strojov štandardne. Skôr je to vec konfigurácie a priorítSkrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        16:26 07.10.2020

        Veľmi pekné grafické porovnanie lietadlových lodí

        https://cs.m.wikipedia.org/wik...

        Veľmi pekné grafické porovnanie lietadlových lodí

        https://cs.m.wikipedia.org/wik...

      • warspite
        16:48 07.10.2020

        Po amerických LL najväčšia LL ako výtlakom tak aj plochou paluby a hangárov!!!!!

        Po amerických LL najväčšia LL ako výtlakom tak aj plochou paluby a hangárov!!!!!

    • CerVus
      15:52 07.10.2020

      Tak třeba taková USS America má pouze 6 F-35 a to je "jen" o třetinu menší. Může jich sice nést tuším 22, ale bude muset obětovat většinu vrtulníků.

      Tak třeba taková USS America má pouze 6 F-35 a to je "jen" o třetinu menší. Může jich sice nést tuším 22, ale bude muset obětovat většinu vrtulníků.

      • Riiiederner
        20:49 13.10.2020

        Zase america je projektovaná spíše jako výsadková než jako klasická LL tak dáva smysl ,že jsou priorita vrtule/Osprey. Takhle mají britové něco řekl bych tak se vším od obojího a ...Zobrazit celý příspěvek

        Zase america je projektovaná spíše jako výsadková než jako klasická LL tak dáva smysl ,že jsou priorita vrtule/Osprey. Takhle mají britové něco řekl bych tak se vším od obojího a nevím jestli je to nejlepší řešení.Skrýt celý příspěvek

    • Gorn
      16:34 07.10.2020

      vtipné, AČR zvládá ochranu vzdušného prostoru celé země, občasné zahraniční nasazení a výcvik, a máme o jeden letoun míň. Plus ten Britský svaz má o pár řádů lepší PVO než ...Zobrazit celý příspěvek

      vtipné, AČR zvládá ochranu vzdušného prostoru celé země, občasné zahraniční nasazení a výcvik, a máme o jeden letoun míň. Plus ten Britský svaz má o pár řádů lepší PVO než AČR.

      Takže já bych řekl že, dokud nejsou ve válečném stavu, těch 15 F-35B stačí. Každopádně maximální kapacita je zcela jiné číslo, takže když na to přijde tak tahle lodička bude mít víc bojových letadel než Česko a Slovensko dohromady.Skrýt celý příspěvek

    • warspite
      16:46 07.10.2020

      Loď dokáže uniesť v prípade potreby až 70 lietadiel/vrtuľníkov (36xF-35B). Väčšina F-35B ktorá momentálne slúži V RAF/FAA je viazaná výcvikom. V roku 2023 budú mať k dispozícii 2 ...Zobrazit celý příspěvek

      Loď dokáže uniesť v prípade potreby až 70 lietadiel/vrtuľníkov (36xF-35B). Väčšina F-35B ktorá momentálne slúži V RAF/FAA je viazaná výcvikom. V roku 2023 budú mať k dispozícii 2 operačné letky 2x12 F-35B.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      19:50 07.10.2020

      Může nést až 36 letadel.

      Může nést až 36 letadel.

    • Stanyk
      10:06 09.10.2020

      Spíše si myslám že jde o počet sorties, tj. kolik jich zvládnou denně a po jak dlouhou dobu. Asi je zbytečné, aby LL měla více letadel, ale na úkor možnosti je efektivně využít ...Zobrazit celý příspěvek

      Spíše si myslám že jde o počet sorties, tj. kolik jich zvládnou denně a po jak dlouhou dobu. Asi je zbytečné, aby LL měla více letadel, ale na úkor možnosti je efektivně využít (např. nutnost je skladdovat na palubě, aniž by se jednalo o ty operačně použitelné).

      Kromě toho potřebují awacs (to u britů myslím zajišťují vrtulníky Merlin) a protiponorkové vrtulníky, kde v případě full scale konfliktu a potřeby průzkumu 24/7 není vhodné spoléhat na doprovodné křižníky s jejich omezenou kapacitou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...