NATO musí být pro Rusko a Čínu méně čitelné

Vojáci NATO; ilustrační foto / Španělské ministerstvo obrany

USA a NATO se řídí jasnými pravidly řešení krizových situací. Těchto jasných pravidel ale zneužívá Rusko a Čína ve svůj prospěch. Podle Jerry Hendrixe, staršího analytika Centra pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security), se musí USA stát pro své protivníky opět špatně čitelné - stejně jako jsou Rusko a Čína nečitelní pro USA.

Předvídatelnost jako slabost

USA a NATO jsou na rozdíl od jiných velmocí velice předvídatelní a čitelní. Západní země se řídí závaznými a veřejnými pravidly nasazení ozbrojených sil v krizových situacích."Pravidla války" byla zavedená během studené války kvůli zamezení nedorozumění mezi Západem a Sovětským svazem.

Příkladem je americko-sovětská dohoda INCSEA (Incidents at Sea). Cílem dohody bylo zmenšit počty incidentů mezi sovětským a americkým námořnictvem, které mohly přerůst v ozbrojený střet.

Podobnou dohodu CUES (Code for Unplanned Encounters at Sea) v roce 2014 podepsalo 21 zemí ležících u Tichého oceánu, včetně Spojených států a Číny. Dohoda nastavuje jasná pravidla chování pro setkání plavidel cizích zemí v Tichém oceánu.

Jak však ukazují události posledních let, předvídatelnost se stala slabostí. Rusko a Čína v posledních letech skrze koncept hybridní války začaly zneužívat pravidla USA/NATO ve svůj prospěch.

V roce 2014 tak “zelení mužíčci”, neoznačené jednotky ruské armády, beztrestně obsadily ukrajinský Krym. Čína zase své uzemní nároky v jihočínském moři šíří pomoci “motivovaných” komerčních rybářských flotil a civilní pobřežní stráže.

Cílem takového nejezdnoznačně agresivního konání je vyhnout se přímé vojenské konfrontaci s jednotkami USA/NATO. Zároveň však lze tímto způsobem dosáhnout mocenských cílů - například provádět uzemní expanzi (Krym, zabrané ostrovy Čínou) a vnucovat svou vůli ostatním národům (východní Ukrajina).

Na první pohled se zdá, že Rusko/Čína riskují ozbrojený konflikt se Západem. Ale díky jasně definovaným pravidlům USA/NATO o zapojení ozbrojených sil obě země přesně vědí, co a jak si mohou dovolit. Obě země vypracovaly a uplaťnují komplexní vojenskou strategii expanze, která nikdy nepřekročí tzv. “práh války”.

Jednotlivé fáze konfliktu

Po operaci Pouštní bouře Sbor náčelníků štábů Pentagonu vydal několik strategických dokumentů (Joint Publications). V Doctrine for Joint Operations Pentagon detailně definoval jednotlivé fáze ozbrojeného konfliktu, ve kterém by byly zapojeny ve velkém měřítku Ozbrojené síly Spojených států.

Pentagon definoval šest fázi zapojení ozbrojených sil - formováni konfliktu, odstrašení, převzetí iniciativy, dominance, stabilizace a zapojení civilních autorit. Formování konfliktu je označeno jako “Fáze 0” a zapojení civilních autorit jako “Fáze 5”.

Ozbrojené síly Spojených států se střetávají s protivníkem především ve Fázi 3 (dominance). Jedná se o klíčovou fázi, plně v podřízenosti amerického ministra obrany, na které jsou závislé ostatní dvě fáze - tedy stabilizace a zapojení civilních autorit.

Rusko a Čína zhruba od roku 2008 testují nový přístup ve vedení války, kdy ponechávají americké vojenské a civilní vůdce v nejistotě a nerozhodnosti. Příkladem je právě použití “zelených mužíčků” při ruské anexi Krymu nebo čínské využívání civilních rybářských lodí.

Oba rivalové také úspěšně hledají americký “práh války” - tedy hranici, kterou pokud nepřekročí, americké ozbrojené síly s nimi nepůjdou do otevřeného konfliktu.

Zdá se, že ani ruské vojenské akce na východní Ukrajině a na Krymu “prahem války” nejsou, stejně jako není "prahem války" stavba čínských letišť na sporných ostrovech v Jihočínském moři, které si nárokují Vietnam, Filipíny nebo Tchaj-wan.

Podle Hendrixe je proto nezbytné, aby se Spojené státy začaly podobně jako Rusko a Čína chovat na strategické úrovni méně čitelně a více nepředvídatelně .

Protivníci musí ztratit jistotu v tom, jaké další kroky USA podniknou - např. po "Fázi 1" může přijít "Fáze 3". 

Protivníci nesmí vědět, že při určité akci nebudou/budou USA reagovat předvídatelným, nalinkovaným způsobem. Jak soudí autor, je to jeden ze způsobů, jak zabránit dalším expanzním dobrodružstvím Ruska a Číny.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...

Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal ...

Spojené státy americké proti Číně

Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cyril
  09:48 10.10.2016

  jsk1: tak jednoduché to nebude.. navíc kdyby ses zeptal Turecka, jestli by sestřelilo ruské letadlo i teď, tak bys určitě dostal odpověď, že NE :) Navíc sestřelovat automaticky ...Zobrazit celý příspěvek

  jsk1: tak jednoduché to nebude.. navíc kdyby ses zeptal Turecka, jestli by sestřelilo ruské letadlo i teď, tak bys určitě dostal odpověď, že NE :) Navíc sestřelovat automaticky každého, kdo lízne hranice, by asi nebylo příliš štastné, to by totiž nad sýrií vlastně žádná "koalice" ani lítat nemohla.Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:39 10.10.2016

  Je to velmi jednoduché - pokud ruské např. letadlo naruší vzdušný prostor NATO - sestřelit jako to udělali Turci - Putin bude křičet, ale příště si dá pozor.

  Je to velmi jednoduché - pokud ruské např. letadlo naruší vzdušný prostor NATO - sestřelit jako to udělali Turci - Putin bude křičet, ale příště si dá pozor.

 • Luky
  21:50 09.10.2016

  ...mám rád americký termín "Chickenhawk"

  ...mám rád americký termín "Chickenhawk"

 • Roland
  18:41 09.10.2016

  hlavní problém vidím v tom, že každý usa/nato pšouk kritzuje hromada povalečů a různých "hippíků" který melou o dodržování všeho možnýho zatím co všichni ostatní na to v lepším ...Zobrazit celý příspěvek

  hlavní problém vidím v tom, že každý usa/nato pšouk kritzuje hromada povalečů a různých "hippíků" který melou o dodržování všeho možnýho zatím co všichni ostatní na to v lepším případě kašlou nebo naopak tohle používají proti usa/nato

  není to že by nato a usa bylo slabý - jenže s košíkem na tlamě a levou přední tlapou přivázanou k pravý zadní se blbě funguje ...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:48 09.10.2016

  Neplevelte prosím diskuzi. Pokud nemáte k tématu, co říct, tak nepište. Děkuji. Poslední příspěvky z důvodu utnutí obskurní diskuze smazány.

  Neplevelte prosím diskuzi. Pokud nemáte k tématu, co říct, tak nepište. Děkuji. Poslední příspěvky z důvodu utnutí obskurní diskuze smazány.

 • stronger.p
  16:18 09.10.2016

  Grull: Já zažil ZVS v roce 86-88, zřejmě jako politicky nespolehlivý, u stavebního vojska (modernější a pozdější PTP) a snad byla polská krize nebo něco takovýho...Měli jsme ...Zobrazit celý příspěvek

  Grull: Já zažil ZVS v roce 86-88, zřejmě jako politicky nespolehlivý, u stavebního vojska (modernější a pozdější PTP) a snad byla polská krize nebo něco takovýho...Měli jsme sevřený pr..le.
  Také jsem při Občanské nauce viděl pár instruktážních filmů, jak se chovat při jaderném výbuchu atd..
  Všichni mají plný držky míru a furt válčí.
  Otázkou zůstává, jak se budou bránit? Sestřelí to, co na ně poletí nebo provedou odvetný úder na zdroj odpalu?
  Doufám, že mají pouze rétorická cvičení...Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  16:06 09.10.2016

  stronger - Ano, nějaké dodávky potravin a surovin do Německa byli, tam šlo o to, aby Stalin němce uklidnil a získal čas na obnovení armády po těch jeho čistkách. V podstatě takové ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger - Ano, nějaké dodávky potravin a surovin do Německa byli, tam šlo o to, aby Stalin němce uklidnil a získal čas na obnovení armády po těch jeho čistkách.
  V podstatě takové dobrovolné výpalné.

  Co říkáte na tohle:
  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Že by začátek nové Kubánské krize? Tam jestli někomu ujede prst na spošti...Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  15:55 09.10.2016

  damik: pokud je pravda to o poskytnutí zdrojů a základen, tak vlastně Stalin neudělal nic jiného, než dělají současní západní (ale i východní) politici.

  damik: pokud je pravda to o poskytnutí zdrojů a základen, tak vlastně Stalin neudělal nic jiného, než dělají současní západní (ale i východní) politici.

 • cyril
  15:42 09.10.2016

  damik: ale že na sssr byla uvalena tzv. zlatá blokáda, kdy museli za import veškerého zboží, strojů apod platit obilím, to už jsi zapomněl zmínit že, ty hladomore :) a nebyl to ...Zobrazit celý příspěvek

  damik: ale že na sssr byla uvalena tzv. zlatá blokáda, kdy museli za import veškerého zboží, strojů apod platit obilím, to už jsi zapomněl zmínit že, ty hladomore :) a nebyl to pouze ukrajinský hladomor, týkalo se to celého sssr.

  a o tom kdo financoval hitlera se můžeš dozvědět třeba z tohoto dokumentu, ale raději se na něho nedívej, protože je natočen britskou BBC a reálně hrozí, že by tě z toho kleplo. https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:10 09.10.2016

  Stronger.p - Rusky narod zaplatil krvi, protoze Soveti/Stalin Nacistum pratelsky poskytli tyto zdroje na zniceni Zapadu v roce 1940 (z duvodu Britske hospodarske blokady ...Zobrazit celý příspěvek

  Stronger.p - Rusky narod zaplatil krvi, protoze Soveti/Stalin Nacistum pratelsky poskytli tyto zdroje na zniceni Zapadu v roce 1940 (z duvodu Britske hospodarske blokady Nemecka):

  - 500,000 tun psenice
  - 900,000 tun ropy
  - 100,000 tun bavlny
  - 500,000 tun fosfatu
  - dalsi stratgeicke rudy
  - transport jednoho milionu tun soja bobu z Manchurie

  Soveti take poskytli Nacistum ponorkovou zakladnu Basis Nord, aby mohli Naciste lepe prepadavat Britske konvoje.

  Je celkem zajimave ze tyto zdroje Soveti dostali do Nemecka pres prepadene Polsko. Treba kdyby Soveti nebyli jeste horsi svine nez Nacisti a nekamaradili se s nimi, tak by se Hitler tak daleko k Moskve nedostal ...

  A to ignoruji Sovetske vyvrazdeni odhadovanych 2.5 az 7.5 milionu Ukrajincu 1932/33Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  14:32 09.10.2016

  todomatch: o tu tvoji pravdu co tady prezentuješ nikdo nestojí, ty jsi takovej expert od raketového inženýra na bulavy až po druhou světovou, do každého článku musíš napsat ty ...Zobrazit celý příspěvek

  todomatch: o tu tvoji pravdu co tady prezentuješ nikdo nestojí, ty jsi takovej expert od raketového inženýra na bulavy až po druhou světovou, do každého článku musíš napsat ty svoje bláboly, který ti x lidí vyvrátí a usvědčí ze lži a jediné, na co se zmůžeš, je nenápadně to zakecat a plevelit zase o kus dál.

  Poněvadž se ti snažit něco vysvětlit je stené jako házet hrách na zeď, nejspíše proto, že svoji pravdu sis našel už dávno, možná kvůli tomu, že ti přes paty přejel sovětskej tank, vážně nevím, tak ti posílám alespoň vtipný obrázek, který tě zaručeně pobaví :)

  https://scontent-frt3-1.xx.fbc... Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  14:26 09.10.2016

  Americká materiální pomoc je neoddiskutovatelná, ale SSSR ji snad zaplatil penězi a krví, protože ta ohromná masa nejen německých vojsk vázaná na východní frontě, by si se ...Zobrazit celý příspěvek

  Americká materiální pomoc je neoddiskutovatelná, ale SSSR ji snad zaplatil penězi a krví, protože ta ohromná masa nejen německých vojsk vázaná na východní frontě, by si se západními vojsky asi vytřela pr...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:11 09.10.2016

  Olivav: Americké a britské tanky byly použité třeba i u Kurska, nebo při osvobozování ČSR atd. stíhačky si taky dost zabojovaly. Dodané vlaky fungovaly, náklaďáky taky, o botech, ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  Americké a britské tanky byly použité třeba i u Kurska, nebo při osvobozování ČSR atd. stíhačky si taky dost zabojovaly. Dodané vlaky fungovaly, náklaďáky taky, o botech, nebo konzervách nemluvně. Zkrátka díky pomoci od Británie a USA, mělo SSSR čas vyrábět jen tanky a další zbraně. Bez nich by se jim zhroutilo zázemí, nebo mělo mnohem větší problémy.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  14:01 09.10.2016

  Olivav - no podle čeho? Podle pravdy přece, ale už ne podle téhle vaší http://1url.cz/JtNak...

  Olivav - no podle čeho? Podle pravdy přece, ale už ne podle téhle vaší http://1url.cz/JtNak...

 • Olivav
  13:49 09.10.2016

  Podle čeho se dnes vyučuje historie to mi hlava nebere.

  Podle čeho se dnes vyučuje historie to mi hlava nebere.

 • Olivav
  13:44 09.10.2016

  Todomach nelži tak okatě https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Todomach nelži tak okatě https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • Olivav
  13:42 09.10.2016

  Todomach to Japonsko je vtip ne? Kdyby SSSR neměli info, že Japonci zůstanou v kldu, tak jsou sice v ...., ale USA jim k tomu nepomohlo. Co Ardény a druhá ofenzíva, Overlord ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomach to Japonsko je vtip ne?

  Kdyby SSSR neměli info, že Japonci zůstanou v kldu, tak jsou sice v ...., ale USA jim k tomu nepomohlo. Co Ardény a druhá ofenzíva, Overlord atd... vždy při těchto událostech sověti za velkých obětí tlarili na Němce, aby odvedli pzornost. To je taky fakt. No a válku s Japonskem nevyhrál ani tak atom jako invaze v Mandžusku. SSSR by došel až do Tokia, což se USA nechtělo.Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  13:39 09.10.2016

  Pavel1: o tom kdo se na nás ve sktuečnosti vyprdl - https://www.novinky.cz/zahrani...

  Pavel1: o tom kdo se na nás ve sktuečnosti vyprdl - https://www.novinky.cz/zahrani...

 • Olivav
  13:38 09.10.2016

  Todomach... Napomohli by SSSR. Už jen proto, že před Hitlerem se sami snažili jej zničit. Republiky rad smetli a do SSSR už se taky chstali, ale stávka námořníku to překazila. ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomach...

  Napomohli by SSSR. Už jen proto, že před Hitlerem se sami snažili jej zničit. Republiky rad smetli a do SSSR už se taky chstali, ale stávka námořníku to překazila. Nechtějí se mi hledat letopočty. To snad dáte sám.

  takže už fakta ukazují, že nepomohli. Jim se SSSR hodil, kvůli tomu, že se Hitler vydal nejdříve na západ. Jo a proč by jimpomáhal, když na to ještě neměl dost sil.

  To překrucování historie je vtip. Pomoc SSSR sice byla, ale sověti mnohé nemohli užit neb to v jejich podmínkách nefungovalo. Opakovalo se to i v Černobylu, kdy moderní západní roboti moc nefungovali :) Pomoc západu byla dost často Danajský dar.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  13:30 09.10.2016

  "zapomněl jste na Brity" Nikoli to pouze vy jste si vycucal ty Brity z prstu. Na rozdíl od Francie a SSSR, ČSR žádnou smlouvu o vojenské pomoci s GB nemělo. Ergo v roce 1938 se na ...Zobrazit celý příspěvek

  "zapomněl jste na Brity" Nikoli to pouze vy jste si vycucal ty Brity z prstu. Na rozdíl od Francie a SSSR, ČSR žádnou smlouvu o vojenské pomoci s GB nemělo. Ergo v roce 1938 se na nás vysrali výlučně frantíci a rusáci.
  "Stalinovi ambice ovládnout nás a zbytek východní Evropy přišly s Hitlerovou chybou, když napadnul SSSR." To za prvé.
  To je vyložená pi.ovina. Přepadení Polska sovětským svazem 17. září 1939 ve spolupráci s nacistickým německem, okupace Litvy, Lotyšska a Estonska, přepadení Finska, předválečné ČSR hemžící se sovětskými agenty jako kočičí zdechlina blechami, třetí internacionála, KSČ jako vlivová a špionážní agentura sssr (takto fungovaly všechny komunistické strany Evropy) jasně dokládají to, že cílem rusáckého impéria zvaným sssr, bylo schramstnou co největší kus Evropy. Co se nepovedlo v roce 1920, "tedy vítězný revoluční pochod" k Lamanšskému průlivu, když rudá armáda prosrala válku s Polskem (mimo jiné díky Stalinovi) se mělo povést ve 40. letech. To za druhé.
  A za třetí. Takže, za to, že v rusáky okupovaném Polsku, Maďarsko, Rumunsku, atd. se chopily moci loutkové vlády poskakující jak podle toho jak stalin píská, ve skutečnosti může USA? Tenhle "logický vývod" jste dělal čím? Spíš prdeIí než hlavou.
  A pořád by mně zajímalo jak konkrétně může USA nebo GB za to, že si rusofilské ČSR s dementním Benešem v čele samo vlezlo do stalinova chřtánu, a v antikomunistickém a antiruském Polsku či Maďarsku sssr brutálním terorem potlačilo všechny nekomunistické síly a dosadilo jim loutkové vlády?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4