Radary Armády ČR a protivzdušná obrana NATO

Foto: JAS-39 Armády ČR; větší foto / MO ČR
JAS-39 Armády ČR / MO ČR

V souvislosti s nákupem nových 3D radarů pro Armádu ČR nebude od věci si připomenout strukturu a způsob fungování protiletecké a protiraketové obrany NATO. Armáda ČR do společné protivzdušné obrany NATO přispívá jak zmiňovanými radary, tak i vyčleněnými stíhacími letadly JAS-39 Gripen.

Protiletecká a protiraketová obrana NATO

Alianční protiletecká a protiraketová obrana je zajišťována v rámci dlouhodobé mise NIAMD (NATO Integrated Air and Missile Defence). Mise zajišťuje trvalou ochranu (24/7) vzdušného prostoru, obyvatel a ozbrojených sil NATO v době míru, krize i války.

V době míru mise NIAMD zajišťuje především střežení vzdušného prostoru (air policing) nad členskými zeměmi NATO. V době krize a války působí proti raketovým a leteckým silám protivníka.

Mise NIAMD zajišťuje provoz společného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). NATINAMDS využívá síť navzájem propojených senzorů (především radary), středisek velení a řízení a prvků aktivní/pasivní obrany.

NATINAMDS nahrazuje systém protiletecké obrany NATINADS (NATO Integrated Air Defence System). NATINADS fungoval od roku 1961 a zahrnoval jen nástroje protiletecké obrany. V roce 2012, kdy Aliance získala počáteční schopnosti v boji proti balistickým raketám, se z NATINADS stal NATINAMDS.

Systémy začleněné do NATINAMDS detekují, sledují, rozpoznávají a monitorují objekty ve vzdušném prostoru (letouny, vrtulníky, bezpilotní letadla nebo balistické rakety), proti kterým se v případě potřeby nasazují pozemní nebo vzdušné prostředky.

NATINAMDS

NATINAMDS se skládá ze čtyř základních komponentů: průzkum, aktivní obrana, pasivní obrana a systémy řízení, spojení a velení BMC3I (Battle Management Command, Control, Communications and Intelligence). Členské země NATO poskytují senzory a aktivní/pasivní systém, NATO naopak "všeobjímající" systém BMC3I.

V České republice senzory, tedy průzkumné prostředky NATIMANDS, tvoří v době míru dva 3D stacionární radiolokátory typu FADR (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis a v blízké budoucnosti také nové radary kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar).

V době krize či války ČR do systému připojí také pasivní radiolokátory Věra neb další prostředky elektronického průzkumu (elektronického boje). Klíčovým senzorem systému NATIMANDS jsou například známé letouny včasné výstrahy AWACS.

NATINAMDS v případě potřeby (aktivní obrana) povolá do vzduchu stíhací letadla nebo aktivuje pozemní raketové systémy protivzdušné obrany (PVO). V době míru chrání vzdušný prostor Aliance neustále přibližně 30 stíhacích letadel - v ČR jsou vyčleněny vždy dva letouny JAS-39 Gripen (+ jeden záložní).

V době krize nebo války NATINAMDS dostane k dispozici další letouny a pozemní systémy PVO - v ČR to jsou letadla L-159 ALCA a systémy 2K12 M2 KUB, které v budoucnu nahradí nové střely země-vzduch.

Mezi pasivní prostředky patří všechny akce a nástroje, které mají zamezit nebo ztížit objevení a zaměření aliančního cíle letadlem protivníka nebo minimalizovat škody způsobené akcemi protivníka. Zde patří například nástroje elektronické války nebo spolupráce s civilní ochranou. Patří zde ale i maskování, klamné cíle (makety), atd.

Zjednodušený diagram Velitelství spojeneckých operací AOC (Allied Command Operations) - mimo výcvikové struktury. Schéma ukazuje velení vzdušných operací z pohledu Armády ČR; větší diagram / NATO

Bez spojení není velení

Veškeré tři výše uvedené oblasti (průzkum, aktivní obrana, pasivní obrana) nemohou efektivně fungovat bez řídicích systémů spojení, velení a řízení (BMC3I), který bez nadsázky tvoří "nervovou síť a mozek" alianční protivzdušné a protiraketové obrany.

BMC3I hromadí, zpracovává, třídí, spolčuje a vyměňuje informace potřebné ke koordinaci a synchronizaci průzkumu, aktivní ochrany a pasivní ochrany. Díky BMC3I je možné efektivně využívat přidělené prostředky (letadla, rakety, systém elektronického boje, atd.), kdykoliv a kdekoliv je potřeba. Kvalitní BMC3I má zásadní význam pro úspěch každé operace.

Klíčovou součástí BMC3I jsou nově zavedené jednotné systémy řízení a velení ACCS (Air Command and Control System). ACCS je produkt francouzské firmy ThalesRaytheonSystems, která nabízí Armádě ČR 3D radary GM200 a GM400.

Jak se dočteme na oficiálních stránkách NATO: "ACCS usnadňuje plánování, dotazování, realizaci a koordinaci veškeré propojené letecké a raketové obrany v době míru, krize a války. ACCS podporuje všechny pevné i nasazené operace i mise NATO."

ACCS postupně nahrazuje rozmanité národní a alianční prostředky řízení a velení. ACCS zajistí pokrytí 10 milionů čtverečních území evropské části NATO a propojí na 20 leteckých kontrolních center. ACCS poprvé v historii vytváří jednotný vzdušný systém řízení a velení NATO.

Regionální středisko řízení a velení protivzdušné obrany NATO je v České republice v kompetencí 26. pluku velení, řízení a průzkumu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, resp. 261. Střediska řízení a uvědomování, které je v alianční struktuře vedeno jako kontrolní a zpravodajské centrum CRC (Control and Reporting Centre).

Pluk získal v roce 2010 systémy velení a řízení ACCS, která jmenovaná francouzská firma dodala již 17 střediskům CRC po celé Evropě. Pro lepší pochopení - střediska CRC tvoří obrazně řečeno nervovou síť NATIMANDS.

Centra se systémem ACCS fungují jako středisko letového provozu, sdružují a "dávají do souvislostí" data z nejrůznějších senzorů (především radarů), vyhodnocují vzdušnou situaci a poskytují potřebné a vytříbené informace vyšším stupňům velení.

Názorná ukázka fungování NATINAMDS  v době míru.

Lov bandity

Fungování NATINAMDS si ukažme na názorném příkladu "air policingu" v době míru. V první fázi jeden z radarů NATO zachytí podezřelé letadlo, regionální CRC pak předá informace na vyšší velitelství CAOC (Combined Air Operations Centre) v Německu nebo Španělsku. CAOC je "taktický" mozek NATIMANDS.

CAOC na základě obrázku vzdušné situace a zpravodajských informací z regionálních CRC vyhodnotí "problém" a rozhodne o dalším postupu vůči narušiteli. Pokud to vyžádá situace, CAOC povolá do vzduchu některé z 30 neustále připravených stíhacích letadel.

Záchytná stíhací letadla by se měla po vydání příkazu dostat do deseti minut k narušiteli, zjistit jeho totožnost, pokusit se navázat spojení a odhadnout úmysly. Letadla v případě potřeby mohou narušitele eskortovat nebo, samozřejmě v extrémním případě, se rozhodnout k ráznější akci. Po zjištění situace letadla podávají hlášení na CAOC.

Například v roce 2014 letadla NATO v rámci ochrany vzdušného prostoru Baltských zemí vzlétala 150x proti narušením vzdušného prostoru ruskými letadly.

Je třeba zdůraznit, že k případnému sestřelení letadla nad územím ČR musí dát rozkaz národní autorita - v našem případě náčelník Generálního štábu.

Vedle CAOC má NATO k dispozici také jeden mobilní "taktický mozek" DACCC (Deployable Air Command and Control Centre). Jde vlastně o mobilní verzi CAOC, kterou je možné nasadit kdekoliv na světě, kde bude NATO vést letecké operace.

DACCC v Itálii a obě CAOC V Německu a Španělsku jsou podřízeny "operačnímu mozku" - velitelství aliančního letectva HQ AIRCOM (Headquarters Allied Air Command) v německém Ramsteinu. HQ AIRCOM je zase podřízen hlavnímu strategickému velitelství SHAPE v Belgii.

Zdroj: NATO

Nahlásit chybu v článku


Související články

Střela Aster 30 řešením pro Armádu ČR

Nové 3D radary pro Armádu ČR poslouží podle představ Ministerstva obrany ČR (MO ČR) nejen ke ...

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...

Srážka L-159 s ptákem: Ukázka nejčastější příčiny nehody

Nejčastější příčinou poškození za letu není nepřátelská střelba, ale ptactvo. Může to přijít ...

Ministerstvo obrany vybírá 3D radary. Zvolí alianční cestu?

Vlada ČR v nejbližší době projedná materiál ministerstva obrany k nákupu mobilních 3D přehledových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • flanker.jirka
    21:19 14.03.2016

    mat.kan: tu máte odkaz, kde snad není Giraffe 4A kreslená, účastnila se už cvičení. Pro uvědomení si souvislostí se podívejte na možnosti předchozí generace Giraffe AMB, která má ...Zobrazit celý příspěvek

    mat.kan: tu máte odkaz, kde snad není Giraffe 4A kreslená, účastnila se už cvičení. Pro uvědomení si souvislostí se podívejte na možnosti předchozí generace Giraffe AMB, která má rovněž multimission kapacity, ostatně k tomu ji používají státy i v Afghanistánu. Tak že software pro zpracování a podporu GBAD mají zmáknutou. U Giraffe 4A tak jde především o novou technologii GaN polovodičů a AESA antén oproti staršímu provedení PESA.

    http://www.lentoposti.fi/artik... Skrýt celý příspěvek

  • torondor
    20:44 14.03.2016

    flanker.jirka: co mám přesně vyčíst těch linků? jaké parametry delají z ELM a Giraffe tak moc next gen? víte mně je celkem jedno co se koupí...můj point byl že bezpilotním ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: co mám přesně vyčíst těch linků? jaké parametry delají z ELM a Giraffe tak moc next gen?

    víte mně je celkem jedno co se koupí...můj point byl že bezpilotním prostředcímm se určitě nevyhneme...a to by mal zehlednit i tenhle nákupSkrýt celý příspěvek

  • mat.kan
    20:20 14.03.2016

    a tie žirafy už aj sú alebo ich majú len kreslené? :D

    a tie žirafy už aj sú alebo ich majú len kreslené? :D

  • flanker.jirka
    17:57 14.03.2016

    proč jsou v článku zmíněny pouze radary GM 400 a GM 200, jistě by tu zejména atlas a torondor uvítali pro porovnání možností ostatních (generačně novějších ...Zobrazit celý příspěvek

    proč jsou v článku zmíněny pouze radary GM 400 a GM 200, jistě by tu zejména atlas a torondor uvítali pro porovnání možností ostatních (generačně novějších radarů)

    http://saab.com/land/ground-ba...

    http://www.iai.co.il/2013/3448...

    GM 200 by snesl spíše srovnání s tímto starším typem, který Saab modernizuje pro Británii a dokonce i pro Francii, tím se asi thales chlubit nebude :-D
    http://saab.com/land/ground-ba... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:50 14.03.2016

    T.Nosek: odpověď na vaši off topic, zkuste najít pár základních rozdílů, AČR požaduje MOBILNÍ radary, ne pevně instalované, udělejte si obrázek sám, zda je mobilní radar na tomto ...Zobrazit celý příspěvek

    T.Nosek: odpověď na vaši off topic, zkuste najít pár základních rozdílů, AČR požaduje MOBILNÍ radary, ne pevně instalované, udělejte si obrázek sám, zda je mobilní radar na tomto odkazu, kde je vše v jednom kontejneru a na autě
    http://www.lentoposti.fi/artik...

    nebo radar v článku zmiňovaném L frekvenčním pásmu, pro úplnost na obrázku vidíte jen anténu, k sestavě pak patří ještě další dva kontejnery, aby to bylo kompletní
    http://www.radartutorial.eu/19... Skrýt celý příspěvek

  • apache
    16:35 14.03.2016

    Podle mě Turci s nikým o ničem nediskutovali. Upravili si ROE, na což mají právo, a potom postupovali podle toho. V článku se píše: "V době míru chrání vzdušný prostor Aliance ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě Turci s nikým o ničem nediskutovali. Upravili si ROE, na což mají právo, a potom postupovali podle toho.

    V článku se píše: "V době míru chrání vzdušný prostor Aliance neustále přibližně 30 stíhacích letadel". Tím je patrně myšlena pouze Evropa. Bez spojených států a osobně si myslím, že i bez Turecka. Předpokládám, že vzhledem k tamní situaci mají Turci pro ostrahu svého vzdušného prostoru vyčleněno mnohem více strojů a na NATO se prakticky nespoléhají.Skrýt celý příspěvek

  • atlas
    15:51 14.03.2016

    ad T. Nosek. Taky jsem četl, a obavam se že u nás je možné všechno, na druhou stranu je security magazín dle meho nazoru trochu pofidérní médium založené na clickbaitech. ad ...Zobrazit celý příspěvek

    ad T. Nosek. Taky jsem četl, a obavam se že u nás je možné všechno, na druhou stranu je security magazín dle meho nazoru trochu pofidérní médium založené na clickbaitech.

    ad Torondor. S UAV hrozbami máte pravdu, UAVčka jsou teďka "hot topic". Zajímavý je, že asi nejlepší v teto kategorii je Thalesovo GM200, který dokáže v klidu zachytit ultralighty i UAVčka malých velikostí.Skrýt celý příspěvek

  • torondor
    14:51 14.03.2016

    rozumím tomu správně, že Turci museli "diskutovat" sestřel sucka s CAOC? jinak článek hezký dík za to. budoucnost PVO ovšem vidím obraně proti UAV hrozbám... snad to tak vidí i ...Zobrazit celý příspěvek

    rozumím tomu správně, že Turci museli "diskutovat" sestřel sucka s CAOC? jinak článek hezký dík za to. budoucnost PVO ovšem vidím obraně proti UAV hrozbám... snad to tak vidí i AČR..Skrýt celý příspěvek

  • T.Nosek
    14:39 14.03.2016

    omlouvám se za offtopic ale ... http://www.securitymagazin.cz/... co je sakra ...Zobrazit celý příspěvek

    omlouvám se za offtopic ale ... http://www.securitymagazin.cz/...

    co je sakra tohle? řešili jsme tu už že s výběru Thales, BAE, Elta, Saab nelze vybrat špatne.... je soutež zmanipulována od začátku? achjo tohle mě sere..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2