Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

-
17. 1. 2016
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné obrany České republiky. Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) posuzuje nabídky z několika zemí. Hodně se hovoří o produktech izraelské firmy ELTA, ovšem zájem dodat své radiolokátory má i francouzská firma Thales Raytheon Systems, která je provozuje v řadě členských zemí NATO.
Oči nad Českou republikou
V průběhu let se měnily české představy o potřebném počtu a poslání nových 3D přehledových radiolokátorů (MADR) středního dosahu s režimem detekce malorozměrných a nízkoletících cílů. Nové radiolokátory mají být schopné působit ve výškách mezi sto a třemi tisíci metry. Donedávna se hovořilo o pořízení pěti radarů s opcí na dalších pět. V současné době hodlá MO ČR nakoupit přímo osm nových radiolokátorů.
Částka za pořízení deseti kusů byla stanovena na 3,6 miliardy korun. Neméně důležitou položkou budou i výdaje za servis, opravy, výcvik a všeobecně za logistickou podporu od výrobce. Náklady na údržbu radarů do roku 2041 ministerstvo vyčíslilo rovněž na 3,6 miliardy Kč.
Nové systémy nahradí již značné přestárlé radary středního dosahu sovětské výroby – P-19 a P-37. Oba typy sovětských radarů jsou klíčovou součástí ochrany vzdušného prostoru České republiky.
Nejmodernější radary původní sovětské radiolokátory technicky vysoce převyšují. Klíčová je schopnost 3D radarů dodávat digitální informace o pozici a výšce cíle. Analogový radar P-37 přitom dodává pouze informace o vzdálenosti cíle, PRV-17 o výšce cíle. Problém je také s převodem analogových informací do digitální podoby.
GM400 na podvozku Sisu E13TP finské armády. / Public Domain
Překážkou je rovněž morální a technologická zastaralost obou sovětských radarů dána dobou výroby, zastaralá součástková základna, obtížně dostupné náhradní díly a mechanická únava veškerých pohyblivých součástí.
MO ČR poslalo v červnu vybraným výrobcům žádost o poskytnutí informací RFI (Request for Information). V současné době MO ČR vyhodnocuje informace výrobců a připravuje vypsání oficiálního výběrového řízení. Stále se spekuluje o tom, jak budou radary vybírány, s vysokou pravděpodobností bude zvolen přístup vláda-vláda G2G ( Government to Government ). Dodávky radarů jsou naplánované na roky 2017 až 2021.
V poslední době se také “rozhořela” diskuze o poslání radaru. Původně MO ČR projevovalo zájem o radiolokátory, jejichž hlavním posláním by bylo zabezpečení plnění úkolů protivzdušné obrany ČR, a které by byly zařazeny do systému protivzdušné obrany NATO. V posledním roce se ovšem úvahy posunuly k radiolokátoru, který bude schopen poskytovat i přehled o nízkoletících a malorozměrných cílech, tedy spíše k pozemní obraně. Dá se říci, že se tedy hledá „nejideálnější“ hybrid.
Oba typy radarů mají své přednosti a nedostatky. Čistě přehledový radar vyniká větším dálkovým a výškovým dosahem a má lepší schopnosti ve vyhledávaní cílů, včetně cílů letících v nízké výšce. Naopak víceúčelový radar má sice horší parametry v přehledovém režimu, ale v případě potřeby umí navádět například řízené střely protivzdušné obrany přímo na cíl.
GM200
Radary GM200 a GM400
Francouzská firma Thales Raytheon Systems má v portfoliu dva výrobky plnící české představy. Mobilní radar GM200 (Ground Master 200) společně s velitelským stanovištěm je schopny fungovat jak v přehledovém režimu, tak v režimu navádění zbraní protivzdušné obrany. Naopak výkonnější radar GM400 (Ground Master 400) slouží primárně jako přehledový radar.
Radar GM200 (S-band) středního dosahu má v přehledovém režimu dosah 250 km v režimu navádění zbraní protivzdušné obrany 100 km. Výškový dosah radaru je 25 km. Při vhodném rozmístění osm GM200 zajistí navádění zbraní po celém území České republiky.
Výškový sektor snímání radaru (elevace) GM200 je -7°až 70°, anténa se otáčí v přehledovém režimu 20x za minutu, v režimu navádění 40x za minutu. GM200 zachytí nejrůznější vzdušné cíle, včetně vrtulníků ve visu nebo raketovou, dělostřeleckou nebo minometnou munici RAM (Rocket, Artillery, Mortar). Radar dokáže také vypočítat místo odpalu a dopadu RAM munice.
Anténu a celé zařízení radaru lze umístit do standardního ISO kontejneru (20 stop, 6 metrů). Celý komplet má hmotnost devět tun a jako nosič slouží střední nákladní automobil. Operační nasaditelnost dosahuje 99,9 % a střední doba mezi kritickou poruchou je 2800 hodin. Průměrná doba do vyřešení závady MTTR ( Mean Time To Restore ) je 30 min. Posádku radaru tvoří dva operátoři nebo lze radar využít jako samostatný senzor.
Pro navádění zbraní je nutno k radaru přiřadit velitelské a kontrolní stanoviště. Thales Raytheon Systems nabízí systém CONTROLView na středním nákladním automobilu. Stanoviště CONTROLView společně s GM200 dokáže řídit rozmísťováni senzorů a zbraní protivzdušné obrany, soustředí a třídí informace z radaru GM200 a v případě potřeby koordinuje navádění zbraní protivzdušné obrany.
GM400
Úkolem radaru GM400 (S-band) dlouhého dosahu je především poskytovat přehled o vzdušné situaci. Stíhací letadla GM400 odhalí na vzdálenost 470 km, okřídlené střely na vzdálenost 250 km. Výškový dosah je 30,5 km. Pro radar není problém odhalovat taktické balistické střely (běžný dosah střel do 300 km). Ovládání radaru probíhá na dálku.
Elevace GM400 je 20° nebo 40°, anténa se otáčí 10x za minutu. Podle výrobce je radar také odolný proti elektronickému rušení protivníka - schopnosti ECCM ( Electronic Counter-CounterMeasures ).
Podobně jako GM200 i GM400 lze umístit do ISO kontejneru o délce 20 stop. Hmotnost dosahuje 10 tun, proto není problém celé zařízení umístit na nákladní automobil. Operační nasaditelnost dosahuje 99,9 % a střední doba mezi kritickou poruchou je 3500 hodin pro hlavní radar. Průměrná doba do vyřešení závady MTTR je 30 min.
Firma Thales Raytheon Systems do dnešních dní vyvezla 47 radarů GM400 do deseti zemí. Země NATO získaly dvacet šest radarů, Finsko dvanáct a osm radarů GM400 si pořídily další mimoevropské země.
Zdroj: ThalesRaytheonSystems
Související články
Deklarace o Radarovém projektu států Visegradské čtyřky
Podniky radarového průmyslu z ČR, Maďarska, Polska a Slovenska se dohodly na spolupráci; na Dnech ...
-
21.09.2014
-
5 komentářů
-
Tisková zpráva
Americká armáda testuje radarové vzducholodě
Americká armáda (U.S. Army) na základně Aberdeen Proving Grounds ve státě Marylend vypustila dvě ...
-
22.12.2014
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
RETIA s Eltou představí špičkové technologie radaru MADR
Vedoucí česká společnost v oblasti vývoje a výroby radiolokačních technologií, vojenské elektroniky ...
-
17.05.2015
-
2 komentářů
-
Tisková zpráva
Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR
Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...
-
21.10.2015
-
32 komentářů
-
Redakce AN
hm u většiny zakázek mě trochu vadi že už se d trchu vysledovat vítěz..treba me u tenhle zakázky pekvapí..stejne jako i bvp. V tomhle případě je aspon výhoda že všechny oslovené ...Zobrazit celý příspěvek
hm u většiny zakázek mě trochu vadi že už se d trchu vysledovat vítěz..treba me u tenhle zakázky pekvapí..stejne jako i bvp.
V tomhle případě je aspon výhoda že všechny oslovené firmy nabízi kvalitu, bude tam rozhodovat cena.Skrýt celý příspěvekmna baví ako po krachu reunion sa teraz o zákazku bijú prakticky rovnaké firmy aj u nás......no a spoločne nakupy su zase v perdeli.... kazdopadne prajem ACR aj OSSR kvalitny, ...Zobrazit celý příspěvek
mna baví ako po krachu reunion sa teraz o zákazku bijú prakticky rovnaké firmy aj u nás......no a spoločne nakupy su zase v perdeli....
kazdopadne prajem ACR aj OSSR kvalitny, moderny, mobilny stroj ktory sa "dodatkami" nepredrazi....... snad spolupraca s popredymi europskymi zbrojovkami nemusi smrdiet tunelom!Skrýt celý příspěvekpěkná hračka, jen by mě docela dost zajímaly možnosti napojení na systémy PVO. Víte o něčem, nějaký zdroj informací.
Izraelci to mají sladěné s PVO SPYDER...ale frantící nevímpěkná hračka, jen by mě docela dost zajímaly možnosti napojení na systémy PVO. Víte o něčem, nějaký zdroj informací.
Izraelci to mají sladěné s PVO SPYDER...ale frantící nevímZatím to vypadá, že bude z čeho vybírat. Tak snad cena půjde dolu.
Jinak, otáčky antény jsou ve článku 40x za sekundu. To by byl asi děsnej fofr. Nemělo by to být za minutu?Zatím to vypadá, že bude z čeho vybírat. Tak snad cena půjde dolu.
Jinak, otáčky antény jsou ve článku 40x za sekundu. To by byl asi děsnej fofr. Nemělo by to být za minutu?Myslím si, že technika od Thalesu je pro AČR velmi dobrá volba, oproti Eltě jejich stroje vlastní plno zemí NATO a jsou pořádně vyzkoušené. Navíc máme dobré zkušenosti i s jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím si, že technika od Thalesu je pro AČR velmi dobrá volba, oproti Eltě jejich stroje vlastní plno zemí NATO a jsou pořádně vyzkoušené. Navíc máme dobré zkušenosti i s jejich civilími radary pro monitoring leteckého provozu. Článek mě velmi zaujal a tak jsem lehce googlil a zjistil jsem, že sam Thales uvádní že tyto zmíněné radarové systémy mají rozhaní "plug and play". Ten technický pokrok je opravdu úžasný.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...