Radikální modernizace japonských ozbrojených sil

Radikální modernizace japonských ozbrojených sil
Japonský torpédoborec JS Maya (DDG-179) / JMSDF, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Japonské ministerstvo obrany v letošním fiskálním roce (FY), který v Japonsku začíná 1. dubna, získá rekordních 51,4 miliardy dolarů. To je o 26 % více než v minulém roce. Nárůst financí umožní masivní modernizaci japonských ozbrojených sil JSDF (Japan Self-Defense Forces).

Masivní modernizace JSDF pozitivně ovlivní bezpečnostní situaci v Evropě. Japonsko je nejdůležitější americký spojenec, důležitější než Německo. Japonské investice do obrany tak pomáhají udržet Pax Americana, díky kterému naše země posledních 30 let prosperovala jako nikdy jindy ve své historii.

Ač je modernizace JSDF hlavně zaměřená na Čínu, i Rusko musí chtě nechtě přesunout část svých vojenských kapacit k Japonsku. Protože i Rusko má s Japonskem územní spory.

„Uprostřed nejtěžšího a nejsložitějšího bezpečnostního prostředí od konce druhé světové války je nutné čelit tvrdé realitě a zapojit se do zásadního posilování obranných schopností, které se zaměřuje na schopnosti protivníka a nové způsoby vedení války s cílem ochránit životy a mírové živobytí japonských občanů,“ píše nově přijatá japonská Národní obranná strategie (NDS, anglicky). Kromě toho Japonsko schválilo další dva klíčové dokumenty – Národní bezpečnostní strategie (NSS, anglicky) a Střednědobý obranný program (pouze japonsky).

Japonská Liberálně demokratická strana (LDP) již devět po sobě jdoucích let zvyšuje rozpočet japonského ministerstva obrany. Letošní rekordní vojenské výdaje představují 1,19 % japonského HDP. „Aliančních“ 2 % HDP přitom Japonsko hodlá dosáhnout v roce 2027. Vzhledem k silné japonské ekonomice 2 % HDP představuje 100 miliard dolarů. To rázem vystřelí japonské vojenské výdaje na třetí místo za Spojené státy a Čínu.

V období 2023 až 2027 se celkové japonské výdaje zvýší o 56 % a dosáhnou souhrnně 318 miliard dolarů, tedy sedmi bilionů korun. To jsou vynikající zprávy jak pro Evropu (z hlediska odvádění pozornosti Ruska; nákupu evropských zbraní), tak z hlediska „krocení“ Číny samozřejmě pro Spojené státy, Austrálii, Indii, Jižní Koreu, Filipíny, Vietnam a další japonské proti-čínské spojence v jihovýchodní Asii.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Izumo, největší japonská válečná loď od 2. světové války

Japonské námořnictvo v brzké době významně posílí. Včera Japonsko oficiálně představilo loď Izumo, ...

Japonská tichá revoluce bezpečnostní politiky

Rostoucí mocenské a vojenské ambice Ćíny narušují staré pořádky v oblasti východní a jihovýchodní ...

Revize japonské ústavy a konec japonského pacifismu?

Letošní květen se v Japonsku nese ve znamení 70. výročí přijetí první poválečné ústavy, jejíž Článek ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.