Rafale pro Indonésii. Co stojí za úspěchem stíhačky Rafale?

Rafale pro Indonésii. Co stojí za úspěchem stíhačky Rafale?
Dvoumístná Rafale B / Alan Wilson, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Francie a Indonésie tento týden podepsali dohodu o společném záměru (Letter of Intent) ohledně nákupu 36 francouzských víceúčelových stíhaček Rafale. Jde o další mimořádný úspěch stíhačky Rafael. Co je vlastně důvodem nedávných exportních úspěchů Rafale od francouzské společnosti Dassault Aviation?

Jednání o dodávkách stíhaček Rafale do Indonésie probíhají již dva roky. Hlavním problémem Jakarty je obecně nedostatek finančních zdrojů, proto zkrachovala i jednání o dodávkách 11 ruských víceúčelových stíhaček Su-35.

Paříž, podobně jako v případě Egypta, proto skrze francouzské banky nabízí Jakartě výhodné půjčky. Francouzská vláda současně svým bankám poskytne státní záruky až do výše 80 % hodnoty půjček. V každém případě dohoda o společném záměru není finální smlouvou – její podpis se očekává až v prosinci tohoto roku nebo v roce příštím.

Současně Jakarta, kvůli dobrým vztahům s Washingtonem, koupí osm amerických víceúčelových stíhaček F-15EX Eagle II. V současnosti indonéské letectvo provozuje 25 amerických stíhaček F-16 A/B/C/D, společně s pěti ruskými Su-27SK/SKM a 11 Su-30MKK/MK2.

Do dnešních dní Francie uzavřela smlouvy o exportu stíhaček Rafale do Egypta, Indie, Kataru, Řecka a Chorvatska. Na spadnutí je uzavření smlouvy se Švýcarskem a Indonésií. Celkově je pevně domluven export 144 stíhaček Rafale, současně Indie a Katar zvažují nákup dalších 36 strojů. Rovněž Švýcarsko a Indonésie přemítají o nákupu 36 stíhaček Rafale – mluvíme tedy o potenciálních a velmi pravděpodobných dodávkách dalších 144 Rafaelů do Indie, Kataru, Švýcarska a Indonésie. Další objednávky mohou přijít opět z Egypta.

První let demonstrátoru Rafale proběhl již v roce 1986 a francouzské letectvo první stroje zavedlo do výzbroje v roce 2001. Avšak až v roce 2015 Egypt jako vůbec první zahraniční zákazník objednal letouny Rafale. Od té doby se Paříži podařilo prodat 144 strojů, přičemž stejný počet může prodat během následujícího roku nebo dvou. Ze stíhačky Rafale se tak stává aktuálně exportně nejúspěšnější bojové letadlo čtvrté generace.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Řecko zbrojí proti Turecku: Za 18 stíhaček Rafale utratí 2,8 miliardy dolarů

V nejbližší době Řecko a Francie podepíšou dohodu o prodeji 18 nových a používaných víceúčelových ...

Rafale, tankery, vrtulníky: Miliardový prodej francouzských zbraní do Indie

Podle francouzského magazínu Air&Cosmos Francie a Indie jednají o potenciálním prodeji dalších ...

Egypt objednal dalších 30 stíhaček Rafale

Francouzská společnost Dassault Aviation a celý francouzský průmysl slaví další mimořádný úspěch – ...

Chorvatský tisk: Záhřeb kupuje francouzské stíhačky Rafale

Chorvatský deník Jutarnji list včera přinesl zprávu o zájmu Záhřebu nakoupit 12 starších ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.