Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

HIMARS
Foto: Raketomet HIMARS odpaluje střely GLMRS / Wikipedia, USMC

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský povstalecký sklad výbušnin s dostatkem materiálu pro výrobu stovek improvizovaných výbušnin. Mariňáci bohužel neměli u sebe dostatek prostředků ke zničení skladu. Na rozdíl od minulosti, kdy v takovém případě museli čekat na posily nebo čekat na leteckou podporu, zavolali na pomoc nejnovější zbraňový systém americké armády M142 HIMARS. Uběhlo několik desítek sekund a na sklad dopadá s milimetrovou přesností osm raket vypálených z mnoha desítek kilometrů vzdálené pozemní základny. Obrovská síť skladišť byla zničena během okamžiku.

Počátky raketometu M142 HIMARS sahají do konce minulého tisíciletí, konkrétně do roku 1996, kdy byl společnostmi Lockheed Martin a Fire Control zahájen vývoj nového lehkého raketového systému kategorie země – země, schopného odpalovat přesně naváděné rakety krátkého a středního dosahu.

Po úspěšných zkouškách podepsala v roce 2003 US Army a americká Námořní pěchota USMC kontrakt na dodávku prvních 89 kusů odpalovacích zařízení HIMARS. V následujících letech bylo dodáno dalších 62 kusů s tím, že americká armáda plánuje odebrat celkově 900 systémů HIMARS.  

HIMARS je zkratkou pro vysoce mobilní raketový systém dělostřelectva. Jde vlastně o jakousi odlehčenou verzi těžkého pásového raketometu MLRS. HIMARS se skládá z lehkého odpalovacího zařízení, které je umístěno na středním nákladním vozidle americké armády (MTV). Vozidlo i odpalovací zařízení váží pouze 10 t, což je o 15 t méně než v případě raketometu MLRS.

Odpalovací zařízení má šest odpalovacích šachet pro lehké rakety GLMRS nebo jednu šachtu pro rakety středního doletu ATACMS – jde o poloviční kapacitu oproti MLRS.

HIMARS

Foto: Raketomet HIMARS a odpalovací zařízení pro rakety GLMRS / Wikipedia, US DoD



GLRMS jsou rakety krátkého dosahu naváděné pomoci GPS s dosahem 85 kilometrů. Voják v přední lini pouze předá raketové baterii souřadnice cíle, např. tak, že ho zaměří laserovým dálkoměrem. O zbytek se už postará elektronika rakety, která dokáže zasáhnout cíl s doslova milimetrovou přesností.

Každá rakety GLRMS může nést bojovou hlavici až o hmotnosti 100 kg. Pro představu, standardní dělostřelecká munice ráže 155 mm má nálož o hmotnosti pouze 7 kg. 

Naproti tomu střely ATACSM jsou těžší kalibr. Rakety ATACSM mají dolet až 300 km a jsou vybaveny bojovou hlavicí o hmotnosti až 225 kg. Hlavice, stejně jako v případě lehčí rakety GLMRS, může být jednotná nebo obsahovat protipěchotní nebo protitankovou submunici. V případě použití protipěchotní submunice je plocha destrukce velká zhruba 180 x 180 metrů.

HIMARS Foto: Odpal rakety středního doletu ATACSM ; za několik desítek sekund dopadne na cíl více než 200 kg výbušnin / Army.mil

Samotné odpalovací zařízení je umístěno na valníku středního nákladního automobilu FMTV 6x6. Vozidlo má pohon všech kol a jeho nosnost je 5 tun. Díky použití lehké a kompaktní kolové platformy, jsou raketomety HIMARS bez problému přepravitelné letouny C-130 Hercules. Zásadní výhoda oproti pásovému raketometu MLRS, který lze přepravit pouze letouny C-17 Globmaster.

Výhodou použití kolového podvozku je levnější provoz, snadnější logistika, lepší mobilita ve zpevněném terénu a snadnější přepravitelnost vzduchem. V současné době naprosto klíčové požadavky.

Vysoká mobilita, obrovský dosah, přesnost a velká ničivá síla dává HIMARSu oproti klasickým dělostřeleckým systémům obrovskou výhodu. Až 3x větší dostřel umožní pokrýt jediné baterii takovou oblast, co dříve musel zastat celý prapor tradičního dělostřelectva.

Na konec si dovolíme vytvořit malou imaginární situaci. Představte si sebe jako vojáka v poli přibitého nepřátelskou palbou hluboko v území nepřítele. Letecká podpora je v nedohlednu, dělostřelectvo je mimo dostřel mnoho desítek kilometrů vzdálené. Naštěstí vám kryje záda nový raketomet HIMRAS. Laserovým dálkoměrem pouze zaměříte cíl a pak sledujete, jak se během několika desítek sekund mění cíl v jednu obrovskou žhavou kouli.

Zdroj: Defence Talk, Wikipedia, Army Technology

Nahlásit chybu v článku


Související články

Prompt Global Strike – zbraň globálního úderu

V americkém obranném rozpočtu USA pro rok 2013 se počítá s obnovením vývoje zbraně schopné udeřit ...

Elektromagnetické zbraně o krok blíže reálnému nasazení

Vývoj elektromagnetických (EM) zbraní má v americkém námořnictvu US Navy stále nejvyšší prioritu. ...

Obranný prostředek Mobile Centurion

Rakety s velmi krátkým doletem, minometné a dělostřelecké granáty představují pro pozemní jednotky ...

Modernizace dělostřelectva Armády České republiky

Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    14:41 10.08.2024

    Nórsko kupuje 16 HIMARS za 580M USD
    https://x.com/ColbyBadhwar/sta...

    Nórsko kupuje 16 HIMARS za 580M USD
    https://x.com/ColbyBadhwar/sta...

  • Haness
    19:53 21.11.2019

    Moc se ke článkům nevyjadřuji, ale tady mi to bohužel nedá protože v článku je několik nepřesností. První z nich je ta, že žádná, družicově naváděná munice nedosahuje milimetrové ...Zobrazit celý příspěvek

    Moc se ke článkům nevyjadřuji, ale tady mi to bohužel nedá protože v článku je několik nepřesností. První z nich je ta, že žádná, družicově naváděná munice nedosahuje milimetrové přesnosti (tím spíš ne dělostřelecká) vždy jde o jednotky metrů. U laserem naváděné munice se také nikdy nebude jednat o milimetry. Další věc je různé používání pojmů laserový dálkoměr - ten neslouží pro určování souřadnic ani značkování pro munici. Mám články pana Grohmanna rád, ale toto je trošku mimo.Skrýt celý příspěvek

  • HU
    19:22 12.06.2012
  • liberal shark
    19:02 12.06.2012

    Ideální kandidát na nástupce RM vz.70 v naší armádě :-).

    Ideální kandidát na nástupce RM vz.70 v naší armádě :-).

  • Hery
    21:15 14.03.2012

    jednotkám dělostřelectva velikosti praporu (Battalion) se říká oddíl (Troop), ale hodně armád tento stupeň nepoužívá a baterie (ekvivalent roty) jsou rovnou pod dělostřeleckými ...Zobrazit celý příspěvek

    jednotkám dělostřelectva velikosti praporu (Battalion) se říká oddíl (Troop), ale hodně armád tento stupeň nepoužívá a baterie (ekvivalent roty) jsou rovnou pod dělostřeleckými pluky (Regiment)Skrýt celý příspěvek

  • HU
    15:28 14.03.2012

    super..popisovaná taktika je už dávno používána u britských jednotek v ISAF...

    super..popisovaná taktika je už dávno používána u britských jednotek v ISAF...

  • hurvo
    22:57 08.03.2012

    Zazil som Himars nazivo a je to neskutocne divadlo.

    Zazil som Himars nazivo a je to neskutocne divadlo.

Načítám diskuzi...