Raketomet Homar pro polskou armádu

Foto: HIMARS americké námořní pěchoty v akci; ilustrační foto. / U.S. Marine Corps
HIMARS americké námořní pěchoty v akci; ilustrační foto. / U.S. Marine Corps

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou podobu polského raketometu dlouhého dosahu Homar. Konec vyjednávání je naplánován na polovinu letošního roku. Dodávky prvních raketometů se očekávají v roce 2018.

Raketomet Homar je klíčovým projektem modernizace polských dělostřeleckých a raketových jednotek. Požadavek na pořízení raketometů kategorie Homar s dostřelem 300 km je součástí ambiciozního Technického modernizačního plánu pro roky 2013 až 2022 polské armády.

Polská armáda projevila zájem o raketomet s doletem až 300 km v roce 2009. Koncepční práce na raketometu začaly v roce 2010 a byly svěřeny firmě HSW.

První raketomety Homar měla získat polská armáda již v roce 2012. Avšak projekt je již několik let ve skluzu a pořízení prvních raketometů Homar bylo původně odsunuto na pozdější datum. Jedním z důvodů byly i měnící se představy polské armády o podobě a koncepci raketometu Homar.

V roce 2014 však vzhledem k situaci na Ukrajině došlo k úpravě modernizačních plánů polské armády s cílem uspíšit pořízení moderních zbraní. Jednou z priorit je i raketomet Homar.

Raketomet společně se střelami vzduch-země AGM-158 JASSM odpalovanými ze stíhaček F-16 a pobřežním raketovým systémem Kongsberg NSM vytvoří odstrašující „triádu" polské armády.


HIMARS

Základem raketometu Homar se stane polské nákladní vozidlo Jelcz. Dodavatel kontejneru, raket i systému řízení palby není však znám.

Kontejner a rakety s největší pravděpodobností převezme HSW z amerického raketometu MLRS (Multiple Launch Rocket System), resp. jeho kolové verze HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od firmy Lockheed Martin.

Americké kořeny systému Homar potvrzuje i podepsaná smlouva o spolupráci mezi ZM Mesko  (dodavatelem raketové výzbroje systému Homar) a americkou Lockheed Martin.

Základem raketometu HIMRAS je kontejner pro raketu(y) ATACMS (Army TACtical Missile System). Střela s doletem až 300 km se na cíl se navádí pomocí údajů ze satelitní navigace a pomocí inerciálního navigačního systému.

Jedna raketa ATACMS má hmotnost 1670 kg. Bojová hlavice může obsahovat až 230 kg trhaviny nebo submunici M74. Experimentovalo se také s použitím samostatně naváděné protitankové submunice BAT (Brilliant Anti-Tank).

Zdroj: Dziennik Zbrojny, Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké tanky cvičí v Polsku a Pobaltí

V Polsku a Baltských státech od konce záři působí v rámci operace Atlantic Resolve jednotky 1. ...

Polsko nakupuje víceúčelové vrtulníky. Sikorsky nemá zájem

Naši severní sousedé připravují nákup 70 víceúčelových středních vrtulníků a příslušenství v hodnotě ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

Tři firmy nabízejí Polsku své vrtulníky

Celkově tři zájemci podali polskému Inspektorátu pro vyzbrojování (Inspektorat Uzbrojenia) finální ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Adanedhel
    12:00 07.03.2015

    Famózní. Jen tak dál.

    Famózní. Jen tak dál.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2