Raketomety HIMARS pro Estonsko

Raketomety HIMARS pro Estonsko
Raketomet HIMARS. V pozadí přehledový radiolokátor AN/TPS-80 / USMC, Tyler Harmon (Zvětšit)

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej šesti raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) do Estonska. Maximální výše kontraktu je 500 milionů dolarů (12 miliard Kč).

Američané prodávají všechny své „velké“ zbraně do zahraničí pomocí systému zahraničního vojenského prodeje FMS (Foregin Military Sales). Díky FMS zahraniční zákazník nejedná přímo s výrobcem – nákup, doručení, logistiku a podporu vyjednává a zajišťuje DSCA.

Estonsko hodlá přes FMS získat šest raketometů HIMARS, 36 střel (6×6 modulů) M30A2 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System), 36 střel M31A2 GMLRS, 36 střel XM403 ER GMLRS (Extended Range GMLRS), 36 střel ER GMLRS a 18 střel M57 ATACMS (Army Tactical Missile System).

Součástí dodávek jsou i levné cvičené střely M28A2 LCRRPR (Low Cost Reduced Range Practice Rocket). Díky maximálnímu doletu 15 kilometrů lze s nimi bezpečně střílet na omezeném výcvikovém prostoru.

Munice M30 a M31 verze „A2“ je nejnovější konfigurace GMLRS vyráběná od roku 2019. Podle oficiálních informací je dolet „A2“ více než 70 kilometrů. Bojová hlavice M30A2 má plošný účinek – těsně před dopadem výmetná nálož rozmetá 182 000 wolframových projektilů. M31A2 má klasickou tříštivo-trhavou hlavici s možností iniciace v předem dané vzdálenosti od země, při dopadu nebo se zpožděním.


HIMARS odpluje cvičnou střelu M28A2 LCRRPR ; větší foto / USAF, senior Airman Isaac Johnson

Verze A2 se liší zejména díky použití tuhých pohonných látek se sníženou citlivostí IMPS (Insensitive Munition Propulsion System). „Necitlivé“ tuhé pohonné látky jsou odolné proti poškození způsobené palbou protivníka (projektily, šrapnely atd.). Navíc při působení ohně nebo žáru „necitlivé“ pohonné látky nevybuchují, ale pouze shoří. Stejné řešení najdeme na střelách s plochou dráhou letu Tomahawk.

Nové střely XM403 a XM404 GMLRS ER mají dolet 150 kilometrů a bojové hlavice převzaté z M30A2, resp. M31A2. Střely GMLRS ER pohání výkonnější raketový motor o větším průměru. Musí tedy mít vlastní unikátní odpalovací kontejner.

M57 ATACMS nese průraznou tříštivo-trhavou bojovou hlavici WDU-18/B o hmotnosti 226 kilogramů. Dolet M57 je 70 až 300 kilometrů.

Něco o produkci GMLRS – na konci minulého roku americký průmysl vyrobil 50 000 střel GMLRS, při roční produkci 9000 střel. Podle odhadů přitom čtyři ukrajinské HIMARSy během dvou týdnů spotřebovaly cca 300 střel GMLRS.


Odpal ATAMCS; větší foto / John Hamilton, White Sands Missile Range Public Affairs

„V současné době žádáme o zavedenou munici, kterou mají Američané ve skladech – přesné střely s dosahem 70 kilometrů a 300 kilometrů,“ uvedl podplukovník Kaare Mäesalu z estonského Generálního štábu.

Podle Mäesalu Estonsko v první fázi nevyužije celou nabídku DSCA. Všechny raketomety a munici chce Estonsko nakupovat a zavádět postupně. Na nákup údajně finančně přispívají i Spojené státy.

Podle Magnuse Saara, ředitele estonského Centra pro obranné investice, se estonské HIMARSy již vyrábějí a do Estonska dorazí „do dvou let“. Cílově pak šest raketometů HIMARS a 24 samohybných houfnic K9 Thunder utvoří jádro estonských raketových a dělostřeleckých sil. Navíc Estonsko chce později získat i výkonné střely PrSM (Precision Strike Missile).

„Lockheed Martin vyvíjí střelu s doletem až 500 kilometrů s názvem PrSM. Jakmile skončí její vývoj, hodláme ji také nakoupit,“ uvedl Kusti Salm, stálý tajemník estonského ministerstva obrany.

Nákup estonských raketometů HIMARS je koordinován s Lotyšskem a Litvou. „Jde o projekt pobaltské spolupráce. Pobaltští ministři obrany se dohodli, že vícenásobný raketový systém koupíme společně. Za tímto účelem byla podepsána dohoda o spolupráci. Myšlenka je taková, že budeme všichni používat stejný systém. Estonsko se rozhoupalo jako první, ale jsem naprosto přesvědčen, že Lotyšsko a Litva budou následovat,“ uvedl Salm.


Estonské houfnice K9EST Kõu

Každá ze tří pobaltských zemí zřejmě nakoupí jednu baterii HIMARS. Pobaltské země tedy celkově zavedou přinejmenším 18 raketometů HIMARS.

Estonsko v současné době na obranu vydává 2,3 % svého HDP, což činní 748 milionů euro (18,3 miliardy Kč). Rozpočet v dalších letech poroste na 2,5 % HDP. Pro roky 2023 až 2026 Estonsko na obranu vydá 3,8 miliardy euro, z toho 48,6 % (1,85 miliardy euro) na nákup nového vybavení.

Litva letos vydá na obranu 2,52 % svého HDP, což činní 1,5 miliardy euro. Litevský prezident Gitanas Nauseda pak navrhuje v dalších letech zvýšit vojenské výdaje na 3 % HDP.

Lotyšsko v letošním roce za obranu utratí 2,2 % svého HDP, tedy 758,4 milionu euro. Do roku 2025 výdaje postupně porostou na 2,5 % HDP.

Všechny tři pobaltské země společně na obranu vydávají tři miliardy euro. Pro porovnání: Česká republika letos na obranu vydá 3,6 miliardy euro, což činní 1,35 % českého HDP.

Zdroj: BNN, LRT, ERR, 2, DAMIR

Nahlásit chybu v článku


Související články

MLCPS: 16 000 útočných pušek pro estonskou armádu

Americká firma Lewis Machine & Tool Company (LMT) dodá estonské armádě 16 000 nových útočných ...

Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko

Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...

Estonské pobřeží ochrání izraelské protilodní střely Blue Spear

Značný ohlas vzbudil estonský nákup protilodních střel Blue Spear (5G SSM) od společnosti Proteus ...

Estonsko kupuje takticko-operační raketové systémy MLRS

Estonské ministerstvo obrany vydalo dokument o rozvoji estonských ozbrojených sil do roku 2031 ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    12:43 16.01.2023

    Aj v Maďarsku zvažujú HIMARS:
    https://www.portfolio.hu/globa...

    Aj v Maďarsku zvažujú HIMARS:
    https://www.portfolio.hu/globa...

  • The Pale Emperor
    10:06 20.07.2022

    .

    .

  • Danik
    01:09 20.07.2022

    Dotaz na slovenské kolegy, kdopak to je ten Kugla. Tvrdí, že v nákupu Patrie byla korupce.

    https://www.youtube.com/watch?...

    Dotaz na slovenské kolegy, kdopak to je ten Kugla. Tvrdí, že v nákupu Patrie byla korupce.

    https://www.youtube.com/watch?...

    • Miroslav
      08:45 20.07.2022

      Taký samozvaný politológ a bloger ktorý všetko vie, všade bol alebo dokopy vie hovno lebo okrem nadávania nevie celkom nič

      Taký samozvaný politológ a bloger ktorý všetko vie, všade bol alebo dokopy vie hovno lebo okrem nadávania nevie celkom nič

      • Danik
        09:53 20.07.2022

        Díky, přišlo mi to tak :-)

        Díky, přišlo mi to tak :-)

  • Zuzana 2 enjoyer
    19:51 19.07.2022
    • Náhodný kolemjdoucí
      00:24 20.07.2022

      V tom odkazu by byl pro Česko zajímavý PFAL, který by vyřešil, jak to dostat na podvozek Tatra, když s HIMARS to asi nepůjde.

      V tom odkazu by byl pro Česko zajímavý PFAL, který by vyřešil, jak to dostat na podvozek Tatra, když s HIMARS to asi nepůjde.

      • SYN_
        07:14 21.07.2022

        Hmhm, podle toho materiálu už by nějakého půl roku mělo probíhat zkušební nasazení?

        Hmhm, podle toho materiálu už by nějakého půl roku mělo probíhat zkušební nasazení?

  • Sgt Murphy
    17:00 19.07.2022

    Mňa by zaujímalo na akej úrovni je náš DELOSYS, či to dokáže zdieľať a zamerať v reálnom čase na základe informácií získaných z iných bojových platforiem. Napríklad ako "spojenie" ...Zobrazit celý příspěvek

    Mňa by zaujímalo na akej úrovni je náš DELOSYS, či to dokáže zdieľať a zamerať v reálnom čase na základe informácií získaných z iných bojových platforiem. Napríklad ako "spojenie" HIMARS a F-35. https://www.armadninoviny.cz/l... Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      17:47 19.07.2022

      Podľa mňa by s tým nemal byť problém. Stačí tie F-35A kúpiť a za jednotlivé stovky mil prepojiť systémy (možno aj 10-tky miliónov) Od block 4 by to malo ísť v pohode. Lenže ...Zobrazit celý příspěvek

      Podľa mňa by s tým nemal byť problém.

      Stačí tie F-35A kúpiť a za jednotlivé stovky mil prepojiť systémy (možno aj 10-tky miliónov)

      Od block 4 by to malo ísť v pohode.
      Lenže Slovensko nebude mať ani HIMARS ani F-35A naraz - takže načo to riešiť??

      Možno skôr Vipera s Modularom a Zuzanami.Skrýt celý příspěvek

      • Sgt Murphy
        17:57 19.07.2022

        Lenže naše systémy musia vedieť kooperovať s ostatnými systémami NATO. Nie len sami medzi sebou.

        Lenže naše systémy musia vedieť kooperovať s ostatnými systémami NATO. Nie len sami medzi sebou.

        • Nesher
          18:18 19.07.2022

          Na to je obecný NATO protokol, jenže to se řeší povětšinou na vyšší úrovni než je SŘP dělostřelectva, takže na přímo váš SŘP s F 35 komunikovat nebude.

          Na to je obecný NATO protokol, jenže to se řeší povětšinou na vyšší úrovni než je SŘP dělostřelectva, takže na přímo váš SŘP s F 35 komunikovat nebude.

          • TarosCZ
            19:25 19.07.2022

            A v ACR pujde on-line komunikovat napr. F-35 a Caesar?

            A v ACR pujde on-line komunikovat napr. F-35 a Caesar?

          • Sgt Murphy
            21:00 19.07.2022

            Francúzska armáda používa BMS Système d'information du combat SCORPION, ktorým umožňuje zdieľať informácie leteckým prvkov s pozemnými v reálnom čase resp. real-near-time (do 10 ...Zobrazit celý příspěvek

            Francúzska armáda používa BMS Système d'information du combat SCORPION, ktorým umožňuje zdieľať informácie leteckým prvkov s pozemnými v reálnom čase resp. real-near-time (do 10 sek). Takže ak AČR má zavedený alebo zavedie podobný systém, tak áno budete vedieť pomocou letectva navádzať presnú paľbu pre delostrelcov.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            22:17 19.07.2022

            TarosCZ Český F 35 s českým SŘP ano, pokud do toho budeme investovat. Americký, britský či italský F 35 s českým SŘP nikoliv. Informace se budou předávat na vyšší úrovni. ...Zobrazit celý příspěvek

            TarosCZ
            Český F 35 s českým SŘP ano, pokud do toho budeme investovat. Americký, britský či italský F 35 s českým SŘP nikoliv. Informace se budou předávat na vyšší úrovni. Komunikaci si každá armáda hlídá jako oko v hlavě.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            04:08 20.07.2022

            Takže chceš povedať že USAF lietadlo cez šifrovaný datalink nedokáže near-real-time zdieľať informácie z vlastných senzorov napríklad Francúzskemu prápornému veliteľskému ...Zobrazit celý příspěvek

            Takže chceš povedať že USAF lietadlo cez šifrovaný datalink nedokáže near-real-time zdieľať informácie z vlastných senzorov napríklad Francúzskemu prápornému veliteľskému stanovišťu, ktoré je ale schopné cez datalink zdieľať informácie bojiska zo senzorov vlastného lietadla? Tak to sa mi nezdá teda...Skrýt celý příspěvek

          • 2DaChoppa
            08:27 20.07.2022

            TarosCZ predstava, ze jednotliva takticka letadla budou zadavat palebne ukoly delostrelectvu, je naivni. F35 najde cil preda ho ArtyUberu, tam to podle zhodnoceni cile podepise ...Zobrazit celý příspěvek

            TarosCZ predstava, ze jednotliva takticka letadla budou zadavat palebne ukoly delostrelectvu, je naivni. F35 najde cil preda ho ArtyUberu, tam to podle zhodnoceni cile podepise velitel za AOR nebo nadrizeny * a pak se teprve bude zadavat palebnej ukolSkrýt celý příspěvek

        • Sgt Murphy
          18:59 19.07.2022

          Ok, tak s kým bude F-35 komunikovať?

          Ok, tak s kým bude F-35 komunikovať?

          • darkstyle
            19:05 19.07.2022

            IBCS a každý ďaľší, ktorý si integrujete.. Vy chcete komunikáciu v reálnom čase a nie posielanie dát z času na ...Zobrazit celý příspěvek

            IBCS a každý ďaľší, ktorý si integrujete..

            Vy chcete komunikáciu v reálnom čase a nie posielanie dát z času na čas.

            https://www.defensenews.com/la... Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            19:19 19.07.2022

            Jak píše darkstyle, se systémem, který bude integrovaný, např. americký štábní informační systém, který bude čas od času posílat potřebná data dál (pomocí standardního NATO ...Zobrazit celý příspěvek

            Jak píše darkstyle, se systémem, který bude integrovaný, např. americký štábní informační systém, který bude čas od času posílat potřebná data dál (pomocí standardního NATO protokolu), např. podřízené slovenské jednotce, jejíž štáb to pak standardními prostředky (národní systém) pošle dál podřízeným jednotkám, třeba tomu dělostřelectvu. Ale, že by F 35 USAF předal napřímo data slovenské baterií, tak to nepůjde.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            20:33 19.07.2022

            F-35 či iná bojová platforma sa dokáže spojiť s IBCS a poskytnúť svoje senzory na zameranie cieľa batérii HIMARS cez BMS AFATDS. Všetko v reálnom čase. Preto sa pýtam či sa dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

            F-35 či iná bojová platforma sa dokáže spojiť s IBCS a poskytnúť svoje senzory na zameranie cieľa batérii HIMARS cez BMS AFATDS. Všetko v reálnom čase. Preto sa pýtam či sa dokáže batéria MODULAR cez BMS DELOSYS spojiť v reálnom čase s F-35 či inú bojovú platformu cez IBCS. Ak nie, načo nám je integrovať do MODULARu extrémne drahú muníciu GMLRS, ktorú nedokážeme využiť pretože ju nevieme presne naviesť na cieľ a budeme ju používať tak isto ako "hlúpu" M26?Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            22:07 19.07.2022

            Sgt. Murphy
            A já ti říkám, že nikoliv. Samozřejmě ty informace si budete moci vyměňovat, přes NATO protokol, ale ne na přímo.

            Sgt. Murphy
            A já ti říkám, že nikoliv. Samozřejmě ty informace si budete moci vyměňovat, přes NATO protokol, ale ne na přímo.

          • Sgt Murphy
            22:57 19.07.2022

            A práve na to narážam (v podstate odpovedám na vlákno založené predo mnou nižšie). Chcieť integrovať GMLSR, PRsM a ďalšie rakety do Modularu mi príde ako chcieť integrovať palubný ...Zobrazit celý příspěvek

            A práve na to narážam (v podstate odpovedám na vlákno založené predo mnou nižšie). Chcieť integrovať GMLSR, PRsM a ďalšie rakety do Modularu mi príde ako chcieť integrovať palubný počítač do trabantu. Jednoducho nevieme využiť plné schopnosti týchto zbraní ak ich použijeme s daným nosičom. Jedndouché riešenie kúpiť HIMARS aj s integrovaným americkým BMS interoperabilným s ďalšími US systémami mi príde ako najlepšie riešenie a nie zas konštruovať nejaký predražený unikát v pár kusoch pre našu pidi armádku.Skrýt celý příspěvek

      • darkstyle
        19:06 19.07.2022

        Dal som si sám mimusko..

        Dal som si sám mimusko..

    • flanker.jirka
      20:47 19.07.2022

      Sgt Murphy Takové schopnosti by se od raketového dělostřelectva měly požadovat obecně ve spolupráci s ostatním průzkumem. Bude pravděpodobnější použití ve spolápráci s drony, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      Takové schopnosti by se od raketového dělostřelectva měly požadovat obecně ve spolupráci s ostatním průzkumem. Bude pravděpodobnější použití ve spolápráci s drony, které budou moci na orbitu trávit mnohem více času než pilotované letouny.Skrýt celý příspěvek

      • Sgt Murphy
        22:09 19.07.2022

        Drón je široký pojem. Koho drón? Prieskumný drón delostrelcov? Bojový/prieskumný drón letectva? Drón/wingman stíhačky? Malý prieskumný drón pechoty? Prieskumný drón tanku/obrneného ...Zobrazit celý příspěvek

        Drón je široký pojem. Koho drón? Prieskumný drón delostrelcov? Bojový/prieskumný drón letectva? Drón/wingman stíhačky? Malý prieskumný drón pechoty? Prieskumný drón tanku/obrneného vozidla? Dnes sa môže prepojiť, zdieľať informácie a koordinovať útok všetko čo sa nachádza na bojisku, nie len pilotované letectvo s delostrelectvom.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          22:41 19.07.2022

          Zmiˇnuji to v souvislosti s vaší poznámkou ke schopnostem F 35. ...to je asi něco jiného než TB2

          Zmiˇnuji to v souvislosti s vaší poznámkou ke schopnostem F 35. ...to je asi něco jiného než TB2

          • Sgt Murphy
            23:28 19.07.2022

            V podstate asi v tomto prípade je to zrejme to isté či použiješ F-35, TB2, či AH-1Z alebo aj pozemné bojové/prieskumné vozidlo schopné prenosu dát na veľké vzdialenosti v reálnom ...Zobrazit celý příspěvek

            V podstate asi v tomto prípade je to zrejme to isté či použiješ F-35, TB2, či AH-1Z alebo aj pozemné bojové/prieskumné vozidlo schopné prenosu dát na veľké vzdialenosti v reálnom čase. Na koordináciu delostrelectva na vzdialenosti aké umožňujú moderné systémy (desiatky až stovky km) je potreba poskytnúť presné gps koordináty ceľa a zdieľanie real-in-time obrazu na prípadnú korekciu paľby.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        22:11 19.07.2022

        To jistě, ale na národní úrovni. Nikoliv, že si Delosys či jakýkoliv jiný národní systém bude na přímo povídat se stíhačkou USAF nebo třeba RAF. Půjde to oklikou do národního BMS, ...Zobrazit celý příspěvek

        To jistě, ale na národní úrovni. Nikoliv, že si Delosys či jakýkoliv jiný národní systém bude na přímo povídat se stíhačkou USAF nebo třeba RAF. Půjde to oklikou do národního BMS, který to bude schopen přes NATO protokol (rozhraní) bezpečné předat dál.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          22:42 19.07.2022

          Jen aby se na národní úrovni vůbec něco koupilo.

          Jen aby se na národní úrovni vůbec něco koupilo.

  • Cenzor
    16:17 19.07.2022

    Měl bych takový hloupý dotaz. Co má HIMARS v těch obrovských kapsách kolem odpalovacího kontejneru? M270 to nemá a při šířce 3m pojme kontejnery dva. Např. slovenskému Modularu by ...Zobrazit celý příspěvek

    Měl bych takový hloupý dotaz. Co má HIMARS v těch obrovských kapsách kolem odpalovacího kontejneru? M270 to nemá a při šířce 3m pojme kontejnery dva. Např. slovenskému Modularu by také slušely spíše dva kontejnery, zvlášť při použití raket 122mm.

    Turci u svého obdobného raketového programu také počítají se dvěma kontejnery:

    https://www.roketsan.com.tr/en... Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      17:00 19.07.2022

      Toto

      https://youtu.be/wnUk4n7BElE...

      Je tam zařízení které hýbe kontejnerem.

      Toto

      https://youtu.be/wnUk4n7BElE...

      Je tam zařízení které hýbe kontejnerem.

      • Cenzor
        18:23 19.07.2022

        Nemyslím ten jeřáb, ten je stejný jako u M270, ale ty objemné schránky na bocích.

        Nemyslím ten jeřáb, ten je stejný jako u M270, ale ty objemné schránky na bocích.

        • Poly
          18:50 19.07.2022

          No dyť je to tam vidět, z horní strany se vysouvají posuvné tyče samotného zásobníku. Těmi hýbe pravděpodobně píst ukrytý uvnitř schránek. Odpovídal by tomu i ten kompresorový ...Zobrazit celý příspěvek

          No dyť je to tam vidět, z horní strany se vysouvají posuvné tyče samotného zásobníku. Těmi hýbe pravděpodobně píst ukrytý uvnitř schránek. Odpovídal by tomu i ten kompresorový zvuk. Ty schránky mají z vnější strany i dvířka předpokládám pro údržbu.Skrýt celý příspěvek

      • Stonkeeper
        19:52 19.07.2022

        Napis DO NOT DROP na kontejneru pobavil :)

        Napis DO NOT DROP na kontejneru pobavil :)

  • Zuzana 2 enjoyer
    13:54 19.07.2022

    Myslite si že by USA súhlasila s upgradom naších modulárov na GMLRS muníciu?

    Myslite si že by USA súhlasila s upgradom naších modulárov na GMLRS muníciu?

    • Clanek
      14:02 19.07.2022

      V puvodnim planu pro Modular byla i integrace GMLRS, tak jako puvodni Modular i tohle se melo delat ve spolupraci s Nemci (Diehl Defence - mimojine producent GMLRS munice pro ...Zobrazit celý příspěvek

      V puvodnim planu pro Modular byla i integrace GMLRS, tak jako puvodni Modular i tohle se melo delat ve spolupraci s Nemci (Diehl Defence - mimojine producent GMLRS munice pro Bundeswehr), ne s Americany, ale palila by se z toho GMLRS munice uplne stejne jak to ted dela HIMARS. Nakonec se tahle integrace nedotahla (finance) a Modular zustal "na pul cesty". Pokud to ale bylo v puvodnich planech nevidim duvod proc by to nemohlo jit dodelat ted.
      Otazka je jestli to ma smysl, delat to na nejakych 20-30ks.Skrýt celý příspěvek

      • Zuzana 2 enjoyer
        14:16 19.07.2022

        No tým pádom by sme nemuseli kupovať himars samozrejme ak by to vyšlo lacnejšie.

        No tým pádom by sme nemuseli kupovať himars samozrejme ak by to vyšlo lacnejšie.

        • Clanek
          15:42 19.07.2022

          Na te cene se to podle me nakonec kousne. Kdyz se delal Modular do toho stavu v jakem je dnes, slo o pomerne jednoduchy stroj, neb to co se menilo byla hlavne strojarina, zelezo ...Zobrazit celý příspěvek

          Na te cene se to podle me nakonec kousne.
          Kdyz se delal Modular do toho stavu v jakem je dnes, slo o pomerne jednoduchy stroj, neb to co se menilo byla hlavne strojarina, zelezo schopne pojmout dva ruzne typy kontejneru. V obou pripadech ale slo o hloupou munici, kterou dokazal na cil poslat na stejnem principu fungujici balisticky pocitac.
          Integrace SRP pro GMLRS bude ale "jina vahova". Tady se uz nebavime ani tak o "zelezu" jako o procesorech, SW a knowhow a to zaplatit na 20-30ks bude cenove nejspis za carou. Kdyz si k tomu clovek pripocte to, ze v case kdy by se nad tim dalo uvazovat (horizont 5-10 let?) bude onen Modular jiz za polovinou sve fakticke zivotnosti, neslo by jen o SRP nastavbu, ale bylo by to spojeno nejspise s GO i toho zeleza No a to uz pak cenove vyjit proste nemuze.
          Kdyby do neceho podobneho slo vic statu, udelalo se toho triciferne cislo, vychazelo by to zase jinak, ale to jsme opet v tom nasem legendarnim "kdyby"...Skrýt celý příspěvek

      • faraonamumu
        14:54 19.07.2022

        Modernizace vašeho Modularu je stejná blbost jako modernizace naší T72M4. Vznikne jen paskvil poskládaný ze zahraničních komponentů který bude mít jen jeden stát NATO. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

        Modernizace vašeho Modularu je stejná blbost jako modernizace naší T72M4. Vznikne jen paskvil poskládaný ze zahraničních komponentů který bude mít jen jeden stát NATO. Ale samozřejmě to má i jednu výhodu - budete na to moct plácnout slovenskou vlaječku a říct si jací jste pašáci...Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          15:28 19.07.2022

          A prečo T-72M4? Poďme si pohovoriť o českej Dite alebo Vampíre

          A prečo T-72M4? Poďme si pohovoriť o českej Dite alebo Vampíre

          • SYN_
            23:42 19.07.2022

            Proč se máme bavit o prototypu Dita, když tam nám chybí to nejdůležitější - kolik by to mělo stát? Dnes je "za penize v Praze dům" - vyrobit (při použití zahraničních komponent) se ...Zobrazit celý příspěvek

            Proč se máme bavit o prototypu Dita, když tam nám chybí to nejdůležitější - kolik by to mělo stát? Dnes je "za penize v Praze dům" - vyrobit (při použití zahraničních komponent) se dá skoro cokoliv, ale kolik to bude stát?? Namalovat na papír jde cokoliv, složit na to oslavnou ódu taky není problém, ale dát závaznou nabídku s cenou??Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            23:50 19.07.2022

            faraonamumu pochopí prečo sa ho to pýtam

            faraonamumu pochopí prečo sa ho to pýtam

        • Clanek
          15:29 19.07.2022

          Vyhoda, resp. cely smysl Modularu byl v tom, ze dokaze palit jak 122mm munici (ted zapomenme na stare zasoby, ted jde o to, ze tahle munice se na Slovensku do dnes vyrabi, a to i v ...Zobrazit celý příspěvek

          Vyhoda, resp. cely smysl Modularu byl v tom, ze dokaze palit jak 122mm munici (ted zapomenme na stare zasoby, ted jde o to, ze tahle munice se na Slovensku do dnes vyrabi, a to i v ER verzich) tak i drazsi a v NATO standardni 227mm munici, kterou si Slovensko (nebo CR) doma delat nebude. Je tak k dispozici jak levna 122mm munice schopna utocit plosne az na 40km, delana doma se vsemi vyhodami z toho plynoucimi, anebo na vzdalenejsi cile / presne bodove utoky pak 227mm munice nakoupena v zahranici. Tohle byla/je/bude(?) nosna myslenka Modularu.

          Nikdy to nebylo jen o tom "placnout na to slovenskou vlajecku", narozdil od T72M4 treba. ;)Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            15:35 19.07.2022

            @Clanek: Podpisujem vlastnou krvou každú vetu.

            @Clanek: Podpisujem vlastnou krvou každú vetu.

          • Jura99
            16:58 19.07.2022

            až na to, že Modular kapacitu 40/80ks raket 122mm redukuje na pouhých 28ks, to výhoda není, tím spíš, že existují konkurenční stroje 122mm s kontejnery 2x20ks. Modular je 20let ...Zobrazit celý příspěvek

            až na to, že Modular kapacitu 40/80ks raket 122mm redukuje na pouhých 28ks, to výhoda není, tím spíš, že existují konkurenční stroje 122mm s kontejnery 2x20ks. Modular je 20let starý nápad, je čas jít dála, odtlačit ho do šrotu a koupit HIMARS. Čím to, že různé Točky, Hrimy, Uragany, Smerče a Burevije neudělaly rusům takovou hrůzu v očích jako doslova pár ks HIMARS ? Patří Modular mezi ty jmenované outsidery nebo je na roveň s HIMARSem ?Skrýt celý příspěvek

          • Kfir
            18:51 19.07.2022

            Jura99 Teraz sa to ľahko píše, keď vidíme čo HIMARS dokáže. Samozrejme nikto Modular k HIMARSu neprirovnáva. Modular je však tu a priorít v OS je asi veľa. Ja verím, že rus po ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99
            Teraz sa to ľahko píše, keď vidíme čo HIMARS dokáže.
            Samozrejme nikto Modular k HIMARSu neprirovnáva. Modular je však tu a priorít v OS je asi veľa.
            Ja verím, že rus po Ukrajine môže zabudnúť na svoje veľmocenské ambície. A na Maďarov bude Modular stačiť. ;)Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            23:46 19.07.2022

            Úmysl samozřejmě takový byl, koncepčně je to jasné a chvályhodné, bohužel pokud vím zůstalo to "poněkud" nedokončené. Takže v současné době je to "o dost dražší Grad" který je ...Zobrazit celý příspěvek

            Úmysl samozřejmě takový byl, koncepčně je to jasné a chvályhodné, bohužel pokud vím zůstalo to "poněkud" nedokončené. Takže v současné době je to "o dost dražší Grad" který je možná o maličko lepší (SŘP), což asi nebude stačit na prodej...Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            08:17 20.07.2022

            @Jura Tahate do toho mnozstvi munice, ta ale byla zjevne podruzna univerzalnosti. Ukazujete na HIMARS, ale kolik 122mm raket dokaze onen HIMARS poslat na cil? Ze zadnou? A ty ...Zobrazit celý příspěvek

            @Jura
            Tahate do toho mnozstvi munice, ta ale byla zjevne podruzna univerzalnosti. Ukazujete na HIMARS, ale kolik 122mm raket dokaze onen HIMARS poslat na cil? Ze zadnou? A ty konkurenci reseni co vezou 20x2, ty poslou na cil kolik 227mm? Uz chapete?
            Modular je system pro slovenske podminky, tedy pro stat, ktery si 122mm munici v ruznych provedenich dela sam plus ma ambici mit i 227mm munici, ale uz ne si ji i delat. Jedine jak tohle slo skloubit bylo bud mit 2 ruzne typy MLRS, anebo mit jeden univerzalni, ale s kompromisy.

            Myslenka to podle me nebyla vubec zla, jen se to bohuzel nedotahlo a tak to dopadlo jako vzdycky. Kdyby se integrovala GMLRS, to byl i je zaklad, no a idealne kdyby se to cele hodilo na lehci platformu nez 8x8, mohlo to mit budoucnost.Skrýt celý příspěvek

        • mudry.udrzbar
          16:28 19.07.2022

          Tak municia do MLRS sa dodava v odpalovacích kontajneroch, z akej platformy sa odpaluje (HIMARS, M270 alebo ten Modular) je vcelku jedno, tam zrovna vlastne riesenie nie je na ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak municia do MLRS sa dodava v odpalovacích kontajneroch, z akej platformy sa odpaluje (HIMARS, M270 alebo ten Modular) je vcelku jedno, tam zrovna vlastne riesenie nie je na škodu a s tankom sa to neda porovnat. Ako pisal Clanek, hlavna pointa Modularu je v moznosti odpalovat 122 mm aj 227 mm municiu.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
    13:53 19.07.2022

    Dle jihokorejského tisku: Hyunday Rotem dodá 180ks K2 Black Panther (7,6 mil. USD za kus) do roku 2024. Polská strana se taktéž zajímá o FA-50, Redback, K9 a KM-SAM Block 2. ...Zobrazit celý příspěvek

    Dle jihokorejského tisku: Hyunday Rotem dodá 180ks K2 Black Panther (7,6 mil. USD za kus) do roku 2024. Polská strana se taktéž zajímá o FA-50, Redback, K9 a KM-SAM Block 2. Kontrakt se očekává příští týden.

    Podle korejské vlády Polsko podepíše kontrakt za více jak 7 miliard USD. Kdy Polsko obstará 48 FA-50 a 580 K2Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      13:57 19.07.2022

      Prosím smazat, špatný článek.

      Prosím smazat, špatný článek.

    • Miroslav
      15:36 19.07.2022

      Dobrá cena za K2

      Dobrá cena za K2

    • Maximus
      19:12 19.07.2022

      Když by se přidala ČR i Slovensko se svými 30 + 16 či kolika kusy, bylo by to zajímavé. Pro začátek by stačila i stejná verze, co bude pro Polsko, ale ta dálkově ovládaná věž, ...Zobrazit celý příspěvek

      Když by se přidala ČR i Slovensko se svými 30 + 16 či kolika kusy, bylo by to zajímavé.

      Pro začátek by stačila i stejná verze, co bude pro Polsko, ale ta dálkově ovládaná věž, jako budou mít Norové není od věci.Skrýt celý příspěvek

      • Danik
        21:35 19.07.2022

        Ona ta norská verze vlastně řeší podstatnou část nedostatků původního BP.

        Ona ta norská verze vlastně řeší podstatnou část nedostatků původního BP.

        • Maximus
          22:18 19.07.2022

          Právě, je to vyvinuté, evidentně funkční - jen by jsme nepotřebovali oproti Norům posílené topení pro arktické podmínky :-))) Za ty peníze se Leo2A7+prostě nechytá - tu cenu 13 až ...Zobrazit celý příspěvek

          Právě, je to vyvinuté, evidentně funkční - jen by jsme nepotřebovali oproti Norům posílené topení pro arktické podmínky :-)))

          Za ty peníze se Leo2A7+prostě nechytá - tu cenu 13 až 15 milionů Euro to prostě nemá.Skrýt celý příspěvek

  • Zuzana 2 enjoyer
    12:54 19.07.2022

    Himars na tatrováckom podvozku by bola paráda.

    Himars na tatrováckom podvozku by bola paráda.

    • Nesher
      13:03 19.07.2022

      Jenže to se nestane. Když Poláci kupovali první HIMARS, chtěli je dát na Jelcz, Amíci řekli, že to nejde a bylo vymalováno. Takže k Jelcz, Star, Iveco, Scania a Tatra přibyde WP ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže to se nestane. Když Poláci kupovali první HIMARS, chtěli je dát na Jelcz, Amíci řekli, že to nejde a bylo vymalováno. Takže k Jelcz, Star, Iveco, Scania a Tatra přibyde WP další podvozek.
      Proto také u té potenciální druhé a velké objednávky chtějí polonifikaci.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        14:35 19.07.2022

        A mimochodem když jsme u těch podvozkových platforem u WP, brzy přibude další, navíc s výraznou českou stopou. V nejbližší době má polské MO podepsat smlouvu na dodávky stíhačů ...Zobrazit celý příspěvek

        A mimochodem když jsme u těch podvozkových platforem u WP, brzy přibude další, navíc s výraznou českou stopou.
        V nejbližší době má polské MO podepsat smlouvu na dodávky stíhačů tanků pro WP. Má jít o kombinaci raket Brimstone a "nového" polsko - českého vozidla (ve skutečnosti Patriot II) na podvozku Tatra.
        https://defence24.pl/sily-zbro... Skrýt celý příspěvek

        • Tecka
          16:58 19.07.2022

          Akurat najmniej kosztowny element systemu ale dobrze ,że jest współpraca. Mam pytanie ,czy jest możliwość zweryfikowania informacji ze strony polskiej, że jest w planie przebudowa ...Zobrazit celý příspěvek

          Akurat najmniej kosztowny element systemu ale dobrze ,że jest współpraca. Mam pytanie ,czy jest możliwość zweryfikowania informacji ze strony polskiej, że jest w planie przebudowa przedniej części pojazdu dla poprawienia widoczności z kabiny , podobno strona czeska tym się zajmuje..?Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            17:17 19.07.2022

            To nevím, to se musíš se zeptat v Excalibur army. Také bude záležet co v tom budete chtít ta motor. Zda Tatra nebo ameriku. Jinak pro CSG je to normální business, nic víc bych v ...Zobrazit celý příspěvek

            To nevím, to se musíš se zeptat v Excalibur army.
            Také bude záležet co v tom budete chtít ta motor. Zda Tatra nebo ameriku.
            Jinak pro CSG je to normální business, nic víc bych v tom nehledal.
            Tatra vyrobí podvozek a případně i motor a pošle do Polska a vy si to pak smontujete dohromady. Stejně to dělají např. Indové, Brazilci či Jordánci, kteří také používají Tatru pro kde co.Skrýt celý příspěvek

          • Tecka
            17:27 19.07.2022

            Jinak pro CSG je to normální business.. no i co? Tak jak dla wszystkich

            Jinak pro CSG je to normální business.. no i co? Tak jak dla wszystkich

          • Nesher
            17:47 19.07.2022

            Tecka Já tím narážel na tvůj příspěvek o spolupráci, myšleno tak, že v tom není nic dalšího. Jinak souhlas, měl by to být (mimo opravdu strategických záležitostí a ty se řeší ...Zobrazit celý příspěvek

            Tecka
            Já tím narážel na tvůj příspěvek o spolupráci, myšleno tak, že v tom není nic dalšího.
            Jinak souhlas, měl by to být (mimo opravdu strategických záležitostí a ty se řeší jinde, nikoliv v Praze či Varšavě) vždy a s každým jen business.Skrýt celý příspěvek

          • Tecka
            17:59 19.07.2022

            Rozmowa nie na temat . del

            Rozmowa nie na temat . del

  • liberal shark
    11:44 19.07.2022

    Velice rozumný přístup. A co máme my ? H-o ?

    Velice rozumný přístup. A co máme my ? H-o ?

    • Nesher
      11:59 19.07.2022

      Zase nemůže být všechno naráz. Např. se připravuje velká zakázka na Pandury, koupí se 70 nových a ty stávající projdou modernizací v půlce životního cyklu, a to včetně nové věže ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase nemůže být všechno naráz.
      Např. se připravuje velká zakázka na Pandury, koupí se 70 nových a ty stávající projdou modernizací v půlce životního cyklu, a to včetně nové věže (aby byla shodná s těmi novými). Zakázka za 15-20 mld. Takže 4. brigáda bude kompletně na jedné platformě.
      Takže časem dojde na raketomety, přičemž řešení jsou v podstatě dvě, Himars nebo Lynx. Každé má svoje plusy i mínusy.Skrýt celý příspěvek

      • Clanek
        12:07 19.07.2022

        Je nejake echo o jakou vez by se melo u modernizace Panduru jednat?

        Je nejake echo o jakou vez by se melo u modernizace Panduru jednat?

        • Nesher
          12:12 19.07.2022

          To se uvidí, ale z MO prosáklo, že se jedná s Izraelem a GDLSE + CSG nabízí u BVP přenos výroby UT 30 do ČR. Takže můj osobní tip, je právě UT 30. Což je velmi solidní systém.

          To se uvidí, ale z MO prosáklo, že se jedná s Izraelem a GDLSE + CSG nabízí u BVP přenos výroby UT 30 do ČR. Takže můj osobní tip, je právě UT 30. Což je velmi solidní systém.

          • Danik
            12:44 19.07.2022

            UT30 asi fajn, jen aby to pak neznamenalo i akvizici PBVP Ascod, aby byla unifikace věží jak u PBVP tak KBVP. Jaká vlastně bude budoucnost LOV 50? Myslím, že lmopr bude armádě ...Zobrazit celý příspěvek

            UT30 asi fajn, jen aby to pak neznamenalo i akvizici PBVP Ascod, aby byla unifikace věží jak u PBVP tak KBVP.

            Jaká vlastně bude budoucnost LOV 50? Myslím, že lmopr bude armádě chybět a brnka je krátká o jeden prapor.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            12:52 19.07.2022

            Danik Iveco LMV určitě uplatnění najdou, např. tady https://www.czdefence.cz/clane... Nebo u VP, ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            Iveco LMV určitě uplatnění najdou, např. tady
            https://www.czdefence.cz/clane...
            Nebo u VP, logistiků (doprovod konvojů) atd.
            Co se týče BVP, já stále tvrdím, že to bude jako konečně u všech velkých zbrojních kontraktů politické rozhodnutí. Vysloveně špatně se tam vybrat nedá. Každé řešení má svoje plusy i mínusy. Takže počkejme a uvidíme.
            BRNka asi zůstane na 3 praporech, ono popravdě tam 43. prapor byl spíše formálně. Do středního BÚU se s ním nikdy nepočítalo.Skrýt celý příspěvek

          • The Pale Emperor
            12:59 19.07.2022

            V případě výběru CV90, dala by se čistě teoreticky použít stejná věž a posadit ji na Pandur?

            V případě výběru CV90, dala by se čistě teoreticky použít stejná věž a posadit ji na Pandur?

          • Nesher
            13:05 19.07.2022

            The Pale Emperor
            Ne, je těžká a navíc má být s osádkou. Tohle je výhoda UT 30, nabízí jak verzi s tak i bez osádky.

            The Pale Emperor
            Ne, je těžká a navíc má být s osádkou. Tohle je výhoda UT 30, nabízí jak verzi s tak i bez osádky.

          • Danik
            13:13 19.07.2022

            Nesher díky. Přeci jen ale mi přijde škoda se těch padesátek v rámci organického bojového prvku "zbavit". Ten lmopr právě jako jednotka schopná dočišťovat v druhém sledu nebo ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher díky.

            Přeci jen ale mi přijde škoda se těch padesátek v rámci organického bojového prvku "zbavit". Ten lmopr právě jako jednotka schopná dočišťovat v druhém sledu nebo poskytovat ochranu konvojům je docela fajn schopnost. A i když se teď naše logistické pluky budou schopny bránit samy (ještě PVO by neškodilo), pořád bude brnka velikostí spíše pluk a lmopr je taková víceúčelová (a poměrově levná) lehká jednotka, jež zvládá i boj v horách a s nákupem PTŘS by udělala spoustu parády.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            13:17 19.07.2022

            Danik Jenže nejsou lidé a nebudou. A když 44. lmp transformujeme na střední mechanizovaný prapor, tak dostaneme větší palebnou sílu, která zvládne to samé co lmp. a ještě mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            Jenže nejsou lidé a nebudou.
            A když 44. lmp transformujeme na střední mechanizovaný prapor, tak dostaneme větší palebnou sílu, která zvládne to samé co lmp. a ještě mnohem víc.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            13:21 19.07.2022

            Nesher

            To je pravda. Snad se ta personální stránka bude časem zlepšovat.

            Nesher

            To je pravda. Snad se ta personální stránka bude časem zlepšovat.

          • Nesher
            13:23 19.07.2022

            Danik
            Obávám se, že nebude. Demografie prostě víc nepustí.

            Danik
            Obávám se, že nebude. Demografie prostě víc nepustí.

          • The Pale Emperor
            13:27 19.07.2022

            Ještě akorát doplním, že Pandur s věží UT30 v licenci od CSG užívá Indonéská armáda, kam CSG dodalo první čtyři kusy a zbytek se skládá (Semi Knocked Down) v PT Pindad. Taky měli ...Zobrazit celý příspěvek

            Ještě akorát doplním, že Pandur s věží UT30 v licenci od CSG užívá Indonéská armáda, kam CSG dodalo první čtyři kusy a zbytek se skládá (Semi Knocked Down) v PT Pindad. Taky měli na zkouškách Pandur FSV se 105mm kanónem.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            13:35 19.07.2022

            Nesher Snad s moderní technikou a pocitem ohrožení + rostoucí prestiží armády, alespoň trochu poroste počet zájemců The Pale Emperor Nevypadá to vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher

            Snad s moderní technikou a pocitem ohrožení + rostoucí prestiží armády, alespoň trochu poroste počet zájemců

            The Pale Emperor

            Nevypadá to vůbec špatně.

            https://www.czdjournal.com/ima...

            https://www.valka.cz/attachmen... Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        12:29 19.07.2022

        Mám jen takový pocit, že od podpisu systému Spyder se v oblasti rozvoje sil vlastně nic neděje.

        Mám jen takový pocit, že od podpisu systému Spyder se v oblasti rozvoje sil vlastně nic neděje.

        • Nesher
          12:35 19.07.2022

          Ještě chvíli vydrž, 27.7. se má rozhodnout o stíhačkách, na 90% F 35. A co vím, další věci jsou připraveny, jen je potřeba, aby PS prošla novela zákona o Státním rozpočtu 2022, 15 ...Zobrazit celý příspěvek

          Ještě chvíli vydrž, 27.7. se má rozhodnout o stíhačkách, na 90% F 35.
          A co vím, další věci jsou připraveny, jen je potřeba, aby PS prošla novela zákona o Státním rozpočtu 2022, 15 mld.+ na investice.
          Tendr na LUV pro výsadkáře a průzkumáky je před vyhlášením.
          A s BVP se to také začalo hýbat.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            12:41 19.07.2022

            Plus ty drony střední velikosti, urychlení přezbrojení na CZ Bren 2, Bren 2 PPS, Škorpiony a už i CZ P-10 včetně příslušenství. Další Minimi Mk.3 i s termovizí. 200 Tatrovek pro ...Zobrazit celý příspěvek

            Plus ty drony střední velikosti, urychlení přezbrojení na CZ Bren 2, Bren 2 PPS, Škorpiony a už i CZ P-10 včetně příslušenství. Další Minimi Mk.3 i s termovizí. 200 Tatrovek pro logistiku, CBRN vozidla, průzkumný děl. systém. Kamufláž má být rozhodnuta ke konci léta. Na vesty se ještě asi chvíli počká.

            Což mě ještě napadá, že by se mohli/měli vyměnit i RPG-7 a 75. A granátomety ASG-17. Dalším krokem by mělo být vyřazení Konkurs a nákup Spike.Skrýt celý příspěvek

          • TarosCZ
            13:26 19.07.2022

            A jak to vypada s tou německou nabídkou tanku?

            A jak to vypada s tou německou nabídkou tanku?

          • Nesher
            13:37 19.07.2022

            TariosCZ
            Detaily neznám, ale dělá se na tom.

            TariosCZ
            Detaily neznám, ale dělá se na tom.

          • faraonamumu
            15:00 19.07.2022

            V zásadě s Vámi souhlasím Danik, ale až na to, že je škoda vyřazovat RPG-75. Jedná se o levnou a v ČR produkovanou pancéřovku, která byť proti moderním tankům moc šancí nemá, tak ...Zobrazit celý příspěvek

            V zásadě s Vámi souhlasím Danik, ale až na to, že je škoda vyřazovat RPG-75. Jedná se o levnou a v ČR produkovanou pancéřovku, která byť proti moderním tankům moc šancí nemá, tak ale proti různým kolovým transportérům, ruským BVP a i starším tečkam ještě udělá spouští práce - viz. videa z Ukrajiny.
            Ideální by jí bylo doplnit nevím dražším a modernějším (např. Panzerfaust 3) která by tak schopnosti RPG 75 doplnila, ale zároveň bychom si zachovali pancéřovku která je levná (tudíž může být v dostatečných počtech i v mobilizačních skladech) a zároveň se vyrábí v ČR což je v jakékoliv křížové době bonus.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:08 19.07.2022

            Danik
            VOBU 2018 už jsou první objednané.

            Danik
            VOBU 2018 už jsou první objednané.

          • Scotty
            15:12 19.07.2022

            faraonamumu
            RPG-75M(P) by se měla zachovat jako doplňková zbraň.

            faraonamumu
            RPG-75M(P) by se měla zachovat jako doplňková zbraň.

          • Danik
            18:31 19.07.2022

            Scotty Tak objednané jsou, ale jak jsme se bavili minule, ještě si vojáci asi chvíli počkají. Faraonamumu. To je dobrá poznámka, souhlas. V AČR by se mohly více rozšířit u ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty

            Tak objednané jsou, ale jak jsme se bavili minule, ještě si vojáci asi chvíli počkají.

            Faraonamumu.

            To je dobrá poznámka, souhlas. V AČR by se mohly více rozšířit u výsadkářů již používané Carl Gustaf M3, nebo případně M4. Náhrada RPG-7 byla posunuta z milníku 2020 na 2025, tak uvidíme co se vybere.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:17 19.07.2022

            Danik
            Je to rámcová smlouva. Já říkám že první kusy už jsou reálně objednané.
            CG je zbytečný pro mechanizovanou pěchotu.

            Danik
            Je to rámcová smlouva. Já říkám že první kusy už jsou reálně objednané.
            CG je zbytečný pro mechanizovanou pěchotu.

          • Nesher
            19:21 19.07.2022

            Tak stíhačky by měly jít do vlády příští středu, v úterý to MO projedná s poslanci.

            Tak stíhačky by měly jít do vlády příští středu, v úterý to MO projedná s poslanci.

        • Scotty
          15:03 19.07.2022

          liberal shark
          Velké projekty trvá nějakou dobu připravit a teď se toho chystá opravdu mnoho. Navíc se plný už uzavřené rámcové smlouvy.

          liberal shark
          Velké projekty trvá nějakou dobu připravit a teď se toho chystá opravdu mnoho. Navíc se plný už uzavřené rámcové smlouvy.

      • Maximus
        12:33 19.07.2022

        Dříve jsem si zake myslel, že Lynx je lepsi volba, ale valka na Ukrajině ukázala , že zejmena masově spotrebovavanou munici je potřeba mit unifikovanou s nasimi spojenci a tam ...Zobrazit celý příspěvek

        Dříve jsem si zake myslel, že Lynx je lepsi volba, ale valka na Ukrajině ukázala , že zejmena masově spotrebovavanou munici je potřeba mit unifikovanou s nasimi spojenci a tam HIMARS nema konkurenci v kategorii MLRS.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          12:42 19.07.2022

          Ta unifikace je jedna z mála výhod HIMARS. Na druhou stranu je pekelně drahý, hlavně munice, znamená další podvozek, navíc v pár kusech. A jeho špičková munice je pro některé typy ...Zobrazit celý příspěvek

          Ta unifikace je jedna z mála výhod HIMARS.
          Na druhou stranu je pekelně drahý, hlavně munice, znamená další podvozek, navíc v pár kusech. A jeho špičková munice je pro některé typy cílů poněkud overkill.
          Lynx je na druhou stranu méně rozšířený, tedy nevýhoda.
          Ale zase má větší škálu munice od levných střel ráže 122 mm, přes 160 mm (včetně řízených střel) až po velmi výkonné střely ráže 306 mm. Vrcholem jsou pak taktické rakety s dostřelem až 400 km.
          Bude na Tatře, a dražší nebude, spíše naopak. V NATO ho má Rumunsko.
          Jak říkám, každý má svoje plusy i mínusy.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            12:51 19.07.2022

            Modernizovaný PULS by nebyl špatný.

            Modernizovaný PULS by nebyl špatný.

          • Maximus
            17:14 19.07.2022

            Něco jako multirážový Bren - "všichni ho chtěli" ale v reálu to nikdo nepoužíval. To už je jednodušší zavést na Tatrách 4x4 BM-21 MT a možností odpalovat i řízené rakety ráže 122 ...Zobrazit celý příspěvek

            Něco jako multirážový Bren - "všichni ho chtěli" ale v reálu to nikdo nepoužíval.

            To už je jednodušší zavést na Tatrách 4x4 BM-21 MT a možností odpalovat i řízené rakety ráže 122 mm s dostřelem cca 41 km. Cena takto jednoduchého stroje jako je MLRS na kolech je minimální vzhledem k ceně munice.

            Případně by šlo vytvořit i něco menšího klidně za cenu menšího počtu odpalovacích trubek a omezeného odměru. Při odpalování řízené munice ráže 122 mm by to nebylo nijak moc omezující - řízená munice se salvou moc střílet stejně nebude. I 20 či jen 12 trubek by bylo víc než dost.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            17:23 19.07.2022

            To Nesher: O kolik jsou izraelské střely do MLRS ve stejném kalibru a výkonech levnější než ta pro HIMARS? V případě ještě většího konfliktu na východě Evropy nám západní spojenci ...Zobrazit celý příspěvek

            To Nesher: O kolik jsou izraelské střely do MLRS ve stejném kalibru a výkonech levnější než ta pro HIMARS?

            V případě ještě většího konfliktu na východě Evropy nám západní spojenci spíše raději přispějí materiálem a municí než vlastními jednotkami a postoj Izraele je v případě války s Ruskem také poněkud nejasný. Radary, PLRS, bojové věže pro Pandury, PTŘS Spike ok, třeba ještě drony, ale diverzifikace dodavatelů zbraňových systémů je potřeba stejně jako u plynu a ropy :-))).Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            17:40 19.07.2022

            Maximus Útočná puška a raketomet. Holinky a hodinky, že. Znovu opakuji, na dva typy raketometů nebudeme mít peníze, ale hlavně lidi. Mimochodem, možnost používat více ráží munice ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus
            Útočná puška a raketomet. Holinky a hodinky, že.
            Znovu opakuji, na dva typy raketometů nebudeme mít peníze, ale hlavně lidi.
            Mimochodem, možnost používat více ráží munice nemá jen Lynx, ale třeba i obdobný korejský systém a běžně se to používá.
            Ale ty tomu zřejmě, jako internetový odborník, rozumíš líp než lidé z IDF a RoKA.
            Příště bude stačit napsat "nemám rád Izrael a Německo" a ušetřit si ten nesmyslný zbytek.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            19:24 19.07.2022

            Já a nemám rád Izrael? :-))) Mě má okolí za sionistu :-))) Kdo tady tlačí Python 5 pro naše F-35 :-))) V rodině mám sudetské Němce a strýc ještě v dobách NSR projektoval Audiny ...Zobrazit celý příspěvek

            Já a nemám rád Izrael? :-))) Mě má okolí za sionistu :-)))
            Kdo tady tlačí Python 5 pro naše F-35 :-)))
            V rodině mám sudetské Němce a strýc ještě v dobách NSR projektoval Audiny ;-)

            Mám jen problém s Leo2, který je vzhledem k ceně a rychlosti dodání K2, zcela nekonkurenceschopný a praktiky Horsta Fuchse mě opravdu neberou.

            Zase jsou státy, které mají HIMARS a zvlášť 122 mm raketomety Langusta (Polsko), jiné mají hybridy jako Slovensko svůj MODULAR a o jeho praktickém využití raději pomlčím.

            HIMARS má výhodu v tom, že částečně dostřelem překrývá 155 mm hlavňové dělostřelectvo a pak má škálovaný dosah munice dalece přesahující možnosti hlavňového dělostřelectva - 85 km+, 150 km+, 300 km+ a 500 km+. Flexibilita je více než dostačující. Také rozdíl ve velikosti hlavice a tedy i účinku se 155 mm granátem je nesrovnatelný.

            HIMARS/M270 má ve výzbroji velká část členů NATO, včetně těch pro nás nejvýznamnějších (USA, UK, Polsko, ..). Tady není o čem "špekulovat".

            Návrh na systém na lehkém podvozku s 12 či max. 20 trubkami pro vystřelování primárně řízené 122 mm munice by byla třeba skvělá zbraň pro jednotky AZ a stejně tak pro BÚU v rámci 4. brn. Je to jen úvaha k diskuzi.

            Člověk, který tady fabuluje o litevských Stingerech a Gromech a vytváří z toho zcestné teorie, bude něco vykládat o holinkách :-)

            Osobně jsem měl třeba přednášku přímo na ˇGŠ a moje práce byla hlavní příloha jednoho věcného záměru zákona MO ty raketový teoretiku :-)))Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            22:00 19.07.2022

            Maximus Mě je jedno co o sobě tvrdíš. Já reaguji na to co od tebe čtu. Naštěstí ty o ničem nerozhoduješ, to samozřejmě ani já, takže to neber osobně. Já většinou věci vidím ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus
            Mě je jedno co o sobě tvrdíš. Já reaguji na to co od tebe čtu.
            Naštěstí ty o ničem nerozhoduješ, to samozřejmě ani já, takže to neber osobně. Já většinou věci vidím reálněji a v širších souvislostech než ty., viz tvoje nesmyslná posedlost K2. Nebo Python na F 35. Proboha proč to komplikovat a prodražovat?
            Stejně tak nediskutuji tím způsobem, že vlezu do diskuse, rozdám mínusy dle toho koho mám nerad , bez ohledu na obsah příspěvku samotného. Čím nechci tvrdit, že to děláš, ale nějak mi to k tobě sedí, opět nic ve zlém. Je to jen pocit.
            Už jsem ti to jednou psal, celý život se pohybuji v aerospace businessu, často i v obchodě se speciálem. A jestli jsem se něco naučil, tak že ten obor stojí na politice. Speciálně u zemích jako my.
            A polož si poctivě otázku, co budeme mít z nákupu strategických systémů (v kontextu AČR) z RoK? Zcela nic.
            Takže u nás budou strategické systémy z USA (letadla, vrtulníky), z Německa (tanky), z Francie (děla) protože to jsou pro nás strategické země. RoK při všem respektu ani náhodou. Uvidíme jak dopadnou BVP. Zda zvítězí cena, nebo politika.
            Můžeš samozřejmě a logicky namítnout právě Izrael, ten pro nás strategický zase tak důležitý není, ale to je taková vědomá tradice, prostě jsme se rozhodli pro roli jejich obhájce.
            A ti pomíjím, že K2 rozhodně není lepší než Leo.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            22:23 19.07.2022

            Já nemusím o sobě nic tvrdit, pokud by jste mě neosočoval jako "odborník", který tady buduje teorie na zcela fabulovaných faktech viz ty Stingery a Gromy v Litvě, což opakovaně ...Zobrazit celý příspěvek

            Já nemusím o sobě nic tvrdit, pokud by jste mě neosočoval jako "odborník", který tady buduje teorie na zcela fabulovaných faktech viz ty Stingery a Gromy v Litvě, což opakovaně taktně zakecáváte.

            Geopolitika je samozřejmě velice důležitá věc, ale třeba v případě Německa není potřeba si kupovat loajalitu nákupem tanků - jsme ekonomicky de facto další spolkovou zemí Německa a není v našem národním zájmu ekonomickou i politickou závislost (skrze roli Německa v EU) prohlubovat ještě o závislost vojenskou.

            K2NO rozhodně není horší než Leo2A7+ a i původní K2 za 7,9 mil. dolarů je mnohem lepší volba pro AČR než Leo2A7+ za 13 až 15 mil. EURO.

            Prodražení je právě nákup Leo2. Nutně potřebujeme investovat do naší armády velký balík peněz ve velice krátké době a každá miliarda musí být rozumně investovaná. Rozdíl v ceně mezi K2NO a Leo2A7+ je natolik velký, že není žádná rozumná schopnost navíc při německém řešení, která by ospravedlnila o tolik vyšší cenu a delší dobu dodání. (rozdíl v ceně odpovídá cca ceně baterie Himars s nějakým základem munice - pro příklad)

            Pythony 5 potřebujeme ke Spyderu (spolu s raketami Derby, ale ty nejsou integrovány zatím ani na izraelské F-35). Logický krok je unifikovat tyto rakety, kdy rakety v podvěsu pod letadlem mají omezený počet letových hodin a po "olétání" je lze po diagnostice použít u pozemního systému, což u raket za 0,5 mil dolarů kus není zas tak marné.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          13:46 19.07.2022

          Rozhodně konkurenci má. Kdyby UA měla od začátku Himars, tak si nakřečkuje vlastních raket dost už předem. Navíc stejně dostávají základní střely a ne ATACMS. GMLRS ER ještě nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

          Rozhodně konkurenci má. Kdyby UA měla od začátku Himars, tak si nakřečkuje vlastních raket dost už předem. Navíc stejně dostávají základní střely a ne ATACMS. GMLRS ER ještě nejsou k dispozici, PrSM bude kdoví kdy.
          Na UA je Himars velké haló, protože je to jejich jediný přesný systém, který lze rychle nabíjet a rychle je v palebné pozici a fašouni s takovou ukrajinskou sílou nepočítali. Jiný podobný moderní (západní) systém nemají. Nemáme tedy s čím porovnávat.

          Pokud by jsme chtěli Himars nebo podobný systém, tak prostě ty rakety musíme mít nakoupené vlastní. Rusko má díky velkým rozměrům Ukrajiny velký problém spolehlivě narušit zásobování. Země jako je ČR se dá od dodávek zbraní poměrně rychle odříznout. Unifikace rakety by nebyla až tak velkou výhodou. Navíc při jejich ceně by jsme měli raket méně a nepřítel by věděl, že jsme závislí na tom, co dostaneme od ostatních. Co víc, okolní země mohou být třeba za 20 let právě ti, kteří budou útočit.

          Takový PULS by nám umožnil střílet i levné obyčejné 122 mm na krátkou vzdálenost a lze dovybavit i naváděním. Himars neumí 122 mm, 160 mm ani 300 mm. Umí buď moc - 227 mm a nebo ještě víc - 610 mm.

          A když už je řeč i PULSu a 300 mm, což je střela EXTRA, tak ta existuje v podobě ze vzduchu odpálené rakety - Rampage. To je dost zabijácká a především levná střela. Dráha není balistická, útočí skoro střemhlav a PVO to má s nimi horší. Cena je údajně třetinová v porovnání s tradičními střelami.

          PULS dává sakra velký smysl.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        13:11 19.07.2022

        Lynx ve skutečnosti plusy nemá. Při spotřebě munice na Ukrajině je jediným řešením mít a sdílet prostředky stejně jako většina spojenců. Levnější by byl tak možná v základu ...Zobrazit celý příspěvek

        Lynx ve skutečnosti plusy nemá. Při spotřebě munice na Ukrajině je jediným řešením mít a sdílet prostředky stejně jako většina spojenců.
        Levnější by byl tak možná v základu stavěny na jeden druh střel a to ještě možná.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          13:21 19.07.2022

          Jak říkám, každé má svoje.
          Lynx můžeš používat i na "levné" cíle. Střílet drahou naváděnou raketu si setsakra rozmyslím.

          Jak říkám, každé má svoje.
          Lynx můžeš používat i na "levné" cíle. Střílet drahou naváděnou raketu si setsakra rozmyslím.

          • flanker.jirka
            13:28 19.07.2022

            Na to bych viděl raději české 122 mm rsketomety. Záleží co je opravdu drahé? To co dnes dokáže 155 munice se sadou PGK nebo tím samým od jiného vyrobce potřebu více hloupých ...Zobrazit celý příspěvek

            Na to bych viděl raději české 122 mm rsketomety.
            Záleží co je opravdu drahé? To co dnes dokáže 155 munice se sadou PGK nebo tím samým od jiného vyrobce potřebu více hloupých střel eliminuje.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            13:39 19.07.2022

            Flanker
            M31 je opravdu drahá. Koukni na třeba na ty Estonce.
            Na dva typy raketometů nebudeme mít ani lidi a ani peníze. Proto si myslím, že by to měl být univerzální systém.

            Flanker
            M31 je opravdu drahá. Koukni na třeba na ty Estonce.
            Na dva typy raketometů nebudeme mít ani lidi a ani peníze. Proto si myslím, že by to měl být univerzální systém.

          • liberal shark
            14:53 19.07.2022

            Pořád mám takovou představu univerzálního raketometu ráže 122 - 610 mm, kde by se měnily jen raketnice jako v MLRS a záložka v menu SŘP.

            Pořád mám takovou představu univerzálního raketometu ráže 122 - 610 mm, kde by se měnily jen raketnice jako v MLRS a záložka v menu SŘP.

          • Scotty
            15:16 19.07.2022

            flanker.jirka
            "Český raketomet" je RM70 posazená na nový podvozek. Děkuji, raději ne.

            flanker.jirka
            "Český raketomet" je RM70 posazená na nový podvozek. Děkuji, raději ne.

          • Nesher
            15:17 19.07.2022

            Liberal Shark
            Však ano, to je právě Lynx aka Puls. Vyměníš kontejner a v SŘP nastavíš čím budeš střílet.

            Liberal Shark
            Však ano, to je právě Lynx aka Puls. Vyměníš kontejner a v SŘP nastavíš čím budeš střílet.

          • Poly
            15:30 19.07.2022

            Nesher
            Není to úplně ono. Predator Hawk je nejtěžší střela. Průměr "pouze" 370 mm. Ne že by to nestačilo, ale jen pro korektnost.

            Nesher
            Není to úplně ono. Predator Hawk je nejtěžší střela. Průměr "pouze" 370 mm. Ne že by to nestačilo, ale jen pro korektnost.

          • flanker.jirka
            16:36 19.07.2022

            Nesher Raději společný systém s více armádami NATO. Když si sama AČR pořídí něco "univerzálního" dopadne to jako vždycky. S bídou se pořídí jeden druh munice a z univerzálnosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Raději společný systém s více armádami NATO. Když si sama AČR pořídí něco "univerzálního" dopadne to jako vždycky. S bídou se pořídí jeden druh munice a z univerzálnosti zbydou vlhké sny a články v AReportu.Skrýt celý příspěvek

          • petres
            17:06 19.07.2022

            Jako je PGK kit pro 155 mm dělostřeleckou munici, tak Izraelci vyrábějí EPIK kit vhodný pro 122 mm, 160 mm a 227 mm munici pro ...Zobrazit celý příspěvek

            Jako je PGK kit pro 155 mm dělostřeleckou munici, tak Izraelci vyrábějí EPIK kit vhodný pro 122 mm, 160 mm a 227 mm munici pro raketomety.
            https://www.rafael.co.il/wp-co...
            https://militaryleak.com/2018/... Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            18:54 19.07.2022

            petres Dělá to víc firem. V diskuzi pod "Válka na UA" jsem se ptal, zda by nebyl od věci mít raději 122 mm raketu s kitem, než munici Excalibur. Cena kompletu bude rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

            petres
            Dělá to víc firem. V diskuzi pod "Válka na UA" jsem se ptal, zda by nebyl od věci mít raději 122 mm raketu s kitem, než munici Excalibur. Cena kompletu bude rozhodně levnější než cena jednoho Excalibru. Takovou munici si dovolit prostě nemůžeme v uspokojivém množství. A nebo celý raketomet Puls a k tomu naváděnou 160 mm raketu - cena lepší, účinek lepší.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      12:15 19.07.2022

      A kam by jste je chtěl dát? Bohužel jednotky raketometů jsme zrušili, tak když to řeknu blbě není co modernizovat. Takže buď by jsme museli zmenšit dělostřelectvo a část obsluhy ...Zobrazit celý příspěvek

      A kam by jste je chtěl dát?
      Bohužel jednotky raketometů jsme zrušili, tak když to řeknu blbě není co modernizovat.
      Takže buď by jsme museli zmenšit dělostřelectvo a část obsluhy převelet na raketomety a nebo zformovat novou jednotku od nuly. První nápad je blbost a druhý nápad na strašně dlouho, zvláště v době nynějších nákupů a plánů na modernizaci AČR.
      Hold správnost nebo špatnost rozhodnutí se vždy projeví až časem. No nyní se projevuje, že vyřadit raketomety byla asi největší chyba bývalého MO a AČR.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        12:18 19.07.2022

        Však ono to nebude hned. Navíc se bavíme o max. dvou bateriích (je každému oddílu jedna). Takže ano, na zelené louce. Chyba to byla, jenže tehdy to stálo tak, že buď tanky nebo ...Zobrazit celý příspěvek

        Však ono to nebude hned. Navíc se bavíme o max. dvou bateriích (je každému oddílu jedna).
        Takže ano, na zelené louce.
        Chyba to byla, jenže tehdy to stálo tak, že buď tanky nebo raketomety. Politici nechtěli dát peníze.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          12:45 19.07.2022

          No já doufám, že se tenhle druh zbraně v budoucnu obnoví.

          No já doufám, že se tenhle druh zbraně v budoucnu obnoví.

          • Nesher
            12:57 19.07.2022

            To jsme dva. Mluví se o tom, ale vážně nejde všechno hned. Ono i těch 52 Caesarů posune naše dělostřelectvo úplně na jiný level. A jak ukazuje UA, je to dobrý systém. A to ten náš ...Zobrazit celý příspěvek

            To jsme dva. Mluví se o tom, ale vážně nejde všechno hned. Ono i těch 52 Caesarů posune naše dělostřelectvo úplně na jiný level. A jak ukazuje UA, je to dobrý systém. A to ten náš bude lepší než ta základní verze co má UA.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            13:38 19.07.2022

            Nesher Nechvalte dne před večerem , ještě nemáte SŘP a nic nikde integrovaného v celém kill chain. Co nevidět by to chtělo nahradit i radary Arthur. Ale tak už ti v AČR bývá, ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Nechvalte dne před večerem , ještě nemáte SŘP a nic nikde integrovaného v celém kill chain. Co nevidět by to chtělo nahradit i radary Arthur. Ale tak už ti v AČR bývá, než se hakoupi houfnice tak radary pro ně stihnou zestárnout. Než se postaví brigáda, tak se musí KBVP modernizovat a zbytek vyrobit více než po kolika to letech.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            14:17 19.07.2022

            Flanker Na SŘP se usilovně pracuje, Arthur ještě nějaký čas vydrží . Jinak v Jincích dostanou prakticky všechno nové, od děl, přes průzkumné a rekognoskačni vozidla, SŘP až po ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Na SŘP se usilovně pracuje, Arthur ještě nějaký čas vydrží .
            Jinak v Jincích dostanou prakticky všechno nové, od děl, přes průzkumné a rekognoskačni vozidla, SŘP až po velitelská vozidla.
            Ve srovnání s tím co je teď, jiný svět.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:11 19.07.2022

            flanker.jirka
            Na Arthur se spíš koupí modernizační set. Pochybuji že se bude v dohledné době vyřazovat.

            flanker.jirka
            Na Arthur se spíš koupí modernizační set. Pochybuji že se bude v dohledné době vyřazovat.

          • flanker.jirka
            16:38 19.07.2022

            Nesher
            Ale dál se to musí vše někam integrovat. Pořídíte F 35 a to bude také chtít někam integrovat, aby to nebyla hromada kovu.

            Nesher
            Ale dál se to musí vše někam integrovat. Pořídíte F 35 a to bude také chtít někam integrovat, aby to nebyla hromada kovu.

          • flanker.jirka
            16:41 19.07.2022

            Scotty Snad někdo v Praze lidem zrychlí tempo, když to nedokázal putinn na Ukrajině. Tři radary na protidělostřeleckou činnost a tím o ochranu vojsk nejsou ani minimum toho co by ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Snad někdo v Praze lidem zrychlí tempo, když to nedokázal putinn na Ukrajině. Tři radary na protidělostřeleckou činnost a tím o ochranu vojsk nejsou ani minimum toho co by bylo potřeba.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          13:31 19.07.2022

          Jak mohl někdo dát na stůl argument buď tanky nebo rakety? To museli být pěkní idioti. Oba druhy zbraní mají jiný způsob použití na bojišti.

          Jak mohl někdo dát na stůl argument buď tanky nebo rakety? To museli být pěkní idioti. Oba druhy zbraní mají jiný způsob použití na bojišti.

          • Nesher
            13:41 19.07.2022

            Politici dali peníze a výhled do budoucna. A když se to spočitalo, tak se zjistilo, že obojí neuživíme. Když zrušíme rakety, zbyde nám alespoň klasické dělostřelectvo, když zrušíme ...Zobrazit celý příspěvek

            Politici dali peníze a výhled do budoucna. A když se to spočitalo, tak se zjistilo, že obojí neuživíme.
            Když zrušíme rakety, zbyde nám alespoň klasické dělostřelectvo, když zrušíme tanky, tak nebudeme mít nic.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:43 19.07.2022

            Aha, zase uvědomělá politika :-)

            Aha, zase uvědomělá politika :-)

  • Clanek
    11:32 19.07.2022

    Ty ATACMS me tam prekvapuji, precijen cena/vykon mi u te strely moc nesedi a taky by me zajimalo na jake cile ma Estonsko ambice pusobit na vzdalenost 300km? Co bych si umel ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty ATACMS me tam prekvapuji, precijen cena/vykon mi u te strely moc nesedi a taky by me zajimalo na jake cile ma Estonsko ambice pusobit na vzdalenost 300km?
    Co bych si umel predstavit u nas je koncit na ER GMLRS a misto 1x ATACMS mit radeji ve skladu 6x ER GMLRS, nebo dokonce 4 pody (24 strel!) obyc GMLRS.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      11:47 19.07.2022

      ATACMS je klasická operačně-taktická balistické střela. Má odlišné parametry i cenu než ty ostatní - dělostřelecké rakety. Je otázkou, zda ji nakupovat, když jsou na cestě PrSM.

      ATACMS je klasická operačně-taktická balistické střela. Má odlišné parametry i cenu než ty ostatní - dělostřelecké rakety. Je otázkou, zda ji nakupovat, když jsou na cestě PrSM.

      • Maximus
        11:57 19.07.2022

        Z pozice obyvatele země, ktera je první na řadě po Ukrajině by jste mluvil asi jinak. PrSM bude mit UK k dispozici az v roce 2024. Mit moznost znicit strategické cile v Pitěru ...Zobrazit celý příspěvek

        Z pozice obyvatele země, ktera je první na řadě po Ukrajině by jste mluvil asi jinak. PrSM bude mit UK k dispozici az v roce 2024.

        Mit moznost znicit strategické cile v Pitěru určitě kremelské skřety nepotěší :-)))Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          12:25 19.07.2022

          Psal jsem z pozice ČR, pro Estonsko to samozřejmě smysl má.

          Psal jsem z pozice ČR, pro Estonsko to samozřejmě smysl má.

      • darkstyle
        13:14 19.07.2022

        Drobná nadsázka..

        Ak je tam pri ARACMS nejaká rezerva, tak je možné z ČR zasiahnuť Varšavu a tak ju brániť v prípade obkľúčenia.

        Drobná nadsázka..

        Ak je tam pri ARACMS nejaká rezerva, tak je možné z ČR zasiahnuť Varšavu a tak ju brániť v prípade obkľúčenia.

    • Miroslav
      11:59 19.07.2022

      Predpokladám, že Pobaltské krajiny koncipujú svoje OS tak, že budú bojové operácie úzko kooperovať s Poľskom. V prípade útoku Ruska na Pobaltie by boli rýchlo vytlačení niekde na ...Zobrazit celý příspěvek

      Predpokladám, že Pobaltské krajiny koncipujú svoje OS tak, že budú bojové operácie úzko kooperovať s Poľskom. V prípade útoku Ruska na Pobaltie by boli rýchlo vytlačení niekde na hranice, či dokonca až za hranice s Poľskom. Vtedy ten dostrel dáva zmysel a zase tie Pobaltské štáty nie sú rozlohou až tak malé. Skôr riedko osídlenéSkrýt celý příspěvek

  • alexa123
    11:22 19.07.2022

    Nákup estonských raketometů HIMARS je koordinován s Lotyšskem a Litvou. Pobaltské štáty s tým nemajú problém. Koordinácia nákupu zbraní štátov krajín V4 je o "veľkom hovne" - ...Zobrazit celý příspěvek

    Nákup estonských raketometů HIMARS je koordinován s Lotyšskem a Litvou.

    Pobaltské štáty s tým nemajú problém. Koordinácia nákupu zbraní štátov krajín V4 je o "veľkom hovne" - ministri V4 obrany sa stretnú, potrasú si ruku pre televíziou a tým to skončí.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      11:39 19.07.2022

      No je to u nich trochu jednodušší v tom, že většinou poptávají stejné množství zbraní. U V4 je ten problém, že zatím co Poláci kupují zbraně pro divize zbytek pro prapory. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      No je to u nich trochu jednodušší v tom, že většinou poptávají stejné množství zbraní. U V4 je ten problém, že zatím co Poláci kupují zbraně pro divize zbytek pro prapory. Navíc každá ze zemí V4 si to chce pomalu celé vyrábět u sebe a tím podpořit domácí průmysl.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
      11:55 19.07.2022

      Nemají problém? Vážně? Když se koukneš na výzbroj jednotlivých baltských zemí, tak tam žádná velká koordinace není. Od ručních zbraní, přes obrněná vozidla až po dělostřelectvo má ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemají problém? Vážně? Když se koukneš na výzbroj jednotlivých baltských zemí, tak tam žádná velká koordinace není.
      Od ručních zbraní, přes obrněná vozidla až po dělostřelectvo má každá země něco jiného.
      Jinak Klimešov má pravdu, V4 je příliš nesourodá, každá země má navíc své vlastní (často vnitropoliticky řízené) zájmy. Každá má vlastní zbrojní průmysl, který si často konkuruje, každá ráží vlastní zahraniční politiku.
      Ani Benelux nemá žádnou podobnou koordinaci, a to ty rozdíly jsou mnohem menší než u V4.
      Prostě co je dobré pro jednoho ještě nemusí být dobré pro druhého.Skrýt celý příspěvek

    • Sprite
      13:07 19.07.2022

      Já nevím, ale V4 je fakt hrozný spolek, v kterém by jsme snad ani neměli být. Ultra Ultra Ultra konzervativní Polsko, Maďarsko v čele a dalším konzervativcem, co by nejraději ...Zobrazit celý příspěvek

      Já nevím, ale V4 je fakt hrozný spolek, v kterém by jsme snad ani neměli být. Ultra Ultra Ultra konzervativní Polsko, Maďarsko v čele a dalším konzervativcem, co by nejraději zakonzervoval svět ve stavu před rozpadem SSSR.. To je teda tým... Je lepší se kamarádit s Německem, tak jak to děláme.Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        13:26 19.07.2022

        Tak celá V4 vznikla proto aby země V4 společně vstoupili do EU. To se povedlo a od té doby neexistuje výrazný bod, který by nás spojoval a nutil více spolupracovat, protože velká ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak celá V4 vznikla proto aby země V4 společně vstoupili do EU. To se povedlo a od té doby neexistuje výrazný bod, který by nás spojoval a nutil více spolupracovat, protože velká část problémů se řeší v rámci EU, ta druhá v rámci NATO.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          13:43 19.07.2022

          Přesně. Navíc nám ty kamarádšofty tu s Maďarskem, tu s Polskem ze kterých reálně nic nemáme, škodí právě tam kde se ty problémy skutečně řeší, tedy v rámci vyjednávání v EU.

          Přesně. Navíc nám ty kamarádšofty tu s Maďarskem, tu s Polskem ze kterých reálně nic nemáme, škodí právě tam kde se ty problémy skutečně řeší, tedy v rámci vyjednávání v EU.

        • liberal shark
          14:26 19.07.2022

          Tím výrazným bodem spolupráce V4 by mohl být společný nepřítel - Osa Paříž-Berlín-Moskva :-).

          Tím výrazným bodem spolupráce V4 by mohl být společný nepřítel - Osa Paříž-Berlín-Moskva :-).

          • Nesher
            14:46 19.07.2022

            Jasně, přebereme rétoriku bláznů z PiS. U nich totiž za všechny polské problémy mohou Rusové, Němci a EU, přesně v tomto pořadí. Ale nikdy ne Poláci sami. Jak říká můj tchán, ...Zobrazit celý příspěvek

            Jasně, přebereme rétoriku bláznů z PiS. U nich totiž za všechny polské problémy mohou Rusové, Němci a EU, přesně v tomto pořadí. Ale nikdy ne Poláci sami.
            Jak říká můj tchán, emeritní profesor varšavské univerzity, "průměrný volič PiS je Rus, který si myslí, že je Francouz"
            Naši nejdůležitější obchodní partneři jsou na západě a nikoliv severovýchodě.
            A jak říká Karel Schwarzenberg, "když budeme dělat politiku proti Německu, bude Německo dělat politiku proti nám"
            A už vidím Maďary jak s nimi bojuješ proti Moskvě.
            Na V4 bychom měli konečně zapomenout. Z polských a maďarských kulturních válek, navíc motivovaných vnitropoliticky, nic mít nebudeme.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            14:54 19.07.2022

            to Nesher
            Faktem bohužel zůstává, že Osa v mnoha směrech dělá politiku namířenou proti našim zájmům.

            to Nesher
            Faktem bohužel zůstává, že Osa v mnoha směrech dělá politiku namířenou proti našim zájmům.

          • Klimesov
            14:59 19.07.2022

            No zatím žádná osa Paříž - Berlín - Moskva neexistuje. Existuje jen to, že v Paříži či Berlíně sídlí nějací lidé, kteří z nějakého důvodu (úplatky, naivita, strach atd.) ...Zobrazit celý příspěvek

            No zatím žádná osa Paříž - Berlín - Moskva neexistuje. Existuje jen to, že v Paříži či Berlíně sídlí nějací lidé, kteří z nějakého důvodu (úplatky, naivita, strach atd.) sympatizují s Moskvou. Ale takové lidi najdete i v Praze, Varšavě, Budapešti, Bratislavě (Prešpurku :D ) a jinde.
            Takže by se to co jste napsal dalo formulovat i takhle. "Tím výrazným bodem spolupráce V4 by mohlo být znovu se orientovat na východ" :)

            Hele naši partneři a spojenci nejsou dokonalí, stejně jako my samy.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
    11:10 19.07.2022

    Vyborne, dostrel 300 km zabezpeci priame ohrozenie Petrohradu z Estonska.

    Vyborne, dostrel 300 km zabezpeci priame ohrozenie Petrohradu z Estonska.

    • liberal shark
      11:48 19.07.2022

      Putin opět projevil své strategické mistrovství :-).

      Putin opět projevil své strategické mistrovství :-).

    • Technista
      08:24 20.07.2022

      Z Estonské Narvy doletí do centra Petrohradu i ER GMLRS s dostřelem 150 km. Chujlo už snad ani nestíhá hrozit odvetnými jadernými opatřeními :)

      Z Estonské Narvy doletí do centra Petrohradu i ER GMLRS s dostřelem 150 km. Chujlo už snad ani nestíhá hrozit odvetnými jadernými opatřeními :)

Načítám diskuzi...