Raketomety pro Armádu České republiky

Raketomety pro Armádu České republiky
Dne 24. dubna byla na jihokorejském cvičišti v Anheungu úspěšně odpálena CTM-290 z polské verze systému Chunmoo. CTM-290 je přesně naváděná střela s doletem 290 kilometrů ráže 600 milimetrů. / Hanwha Aerospace Europe (Zvětšit)

Konflikt na Ukrajině přiměl politiky i veřejnost uvědomit si význam dělostřelectva. „Bůh války“ zažívá renesanci a evropské armády doplňují vyčerpaný arzenál o nové dělostřelecké systémy. Téma neuniklo ani českým a slovenským ozbrojeným silám. Ty již rozhodly o zavedení samohybných houfnic ráže 155 milimetrů. Jaké možnosti jsou v případě raketových systémů? Tento článek ve zhuštěné podobě představí tři nejpravděpodobnější návrhy raketometů pro českou a slovenskou armádu.

HIMARS

Donedávna byl zřejmou a jedinou volbou zemí NATO americký M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Jde o pokročilou verzi raketometu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) vyvinutého v době studené války pro koncepci AirLand Battle. Zmenšením odpalovacího zařízení a jeho montáží na nákladní automobil 6×6 se dramaticky snížila hmotnost a provozní náklady, současně zvýšila mobilita − zejména strategická, neboť se jednalo a jedná o klíčovou schopnost Ozbrojených sil USA pro globální projekci síly. Ostatně „high mobility“ v názvu HIMARS mluví za vše.

Slabinou Himarsů jsou vlastnosti dostupných raket (pro nového exportního zákazníka). Ačkoli byl jeho předchůdce vyvinut jako součást AirLand Battle, v důsledku třicetiletého „poblouznění“ vizí asymetrické války omezené intenzity, bylo nutné opustit vývoj a výrobu neřízených raket a zaměřit se výhradně na vysoce přesné střely, avšak za cenu relativního snížení síly bojové hlavice.

Rodina střel MLRS/HIMARS;větší foto / US Army

V současné době lze k HIMARSům pořídit zejména 227mm střely GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) ve dvou doletových variantách:

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Raketomety HIMARS pro Estonsko

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Mír pomocí raket: Američané vyvíjí střelu pro HIMARS s doletem 1000 kilometrů

Americká armáda (US Army) v rámci programu LRMF (Long Range Maneuverable Fires) hodlá získat ...

První raketomety HIMARS v Polsku

Na vojenskou část varšavského mezinárodního letiště Frédérica Chopina včera dosedlo obří ukrajinské ...

Testování polského raketometu Homar-K

Na polygonu Čchangwon v Jižní Koreji nedávno skončilo testování mobility nového ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.