Raketomety pro Armádu ČR – možnosti posílení dělostřelecké palebné podpory

-
21. 4. 2023
-
145 komentářů
-
Redakce AN
Válka na Ukrajině jednoznačně demonstrovala obrovskou důležitost dělostřelectva coby jedné z rozhodujících složek ozbrojených sil. Nadále platí, že dělostřelectvo zůstává „bohem války“ a způsobuje nepříteli největší lidské ztráty a materiální škody. Je však nutno zdůraznit, že toto poučení naprosto jasně přinesl již pomyslný „prolog“ současné války, a sice bitvy na Donbasu v letech 2014 a 2015, v nichž dělostřelectvo také hrálo zásadní roli. Některé analýzy uváděly, že přes 80 % lidských ztrát v těchto bojích přivodily dělostřelecké raketomety. Význam těchto zbraní tedy potvrzuje také probíhající válka, v níž si bezmála ikonický status získaly americké raketomety HIMARS, které významně přispěly k zastavení ruské letní ofenzivy. Zajisté proto nepřekvapuje, že řada členů NATO hodlá posílit či obnovit své schopnosti v tomto oboru a že se neoficiální debaty na toto téma vedou také v České republice. Jaké scénáře pro Armádu ČR v této kategorii vojenské techniky vlastně existují?
Vývoj, produkce a provoz dělostřeleckých raketometů mají v českých zemích dlouhou tradici, jelikož první studie těchto zbraní vznikly už záhy po konci druhé světové války. Roku 1951 se dostal do výzbroje první československý raketomet, a sice vz. 51 ráže 130 mm, který využíval podvozek Praga V3S. Pracovalo se i na dalších projektech, avšak vzhledem k politické situaci bylo nutno přistoupit k unifikaci se sovětským standardem, který představovaly rakety kalibru 122 mm, jaké používal sovětský komplex BM-21 Grad. Několik států Varšavské smlouvy ale zvolilo pro raketomety této ráže vlastní podvozky, a proto československá armáda přijala roku 1970 do služby raketomet vz. 70 (dnes běžně označovaný i jako RM-70) na osmikolovém šasi Tatra 813 Kolos. Tento vůz nabízel špičkovou terénní průchodnost a vyšší nosnost, a proto se na něm nalézalo nejen odpalovací zařízení pro 40 střel ráže 122 mm, ale také náhradní svazek dalších 40 raket a nabíjecí zařízení. Výměna svazku proto zabrala pouhé dvě minuty, zatímco ruční nabíjení sovětského BM-21 trvalo mnohem déle.
Další výhodu RM-70 představuje prostorná pancéřovaná kabina pro obsluhu, přestože později byl vyvinut též raketomet vz. 70/85 na modernějším podvozku Tatra 815 s klasickou kabinou. Nepochybné ale je, že československá „sedmdesátka“ svého času náležela mezi nejvýkonnější a technicky nejvyspělejší dělostřelecké komplety světa. Již během studené války byly získány exportní kontrakty a po jejím skončení a po rozpadu federace se systémy RM-70 a RM-70/85 dostaly do řady zemí. Kupodivu stále poměrně málo známým faktem je, že kompletní seznam zhruba dvou desítek uživatelů nezahrnuje pouze exotické státy Asie a Afriky, ale také Řecko a Finsko. V provozu „sedmdesátek“ pokračuje i Slovensko, které realizovalo jejich modernizaci na verzi RM-70/85M alias MORAK s novým systémem řízení palby a poté zavedlo do služby i nový modulární systém RM-70 Modular. Ten kromě střel ráže 122 mm dokáže odpalovat též mnohem výkonnější rakety standardu NATO ráže 227 mm, tedy tytéž, které používají i slavné americké komplexy M270 MLRS a M142 HIMARS.
RM-70 Vampire, kabina Puma; větší foto / Excalibur Army
Naopak Armáda České republiky v roce 2010 zbylé raketomety RM-70 bez náhrady vyřadila, čímž se připravila o velmi významnou schopnost. Toto rozhodnutí se z dnešního pohledu jeví jako zásadní chyba, ačkoli ji lze zdůvodnit dobovým kontextem, neboť v té době se budovala armáda zaměřená spíše na expediční operace a kromě toho probíhaly velké škrty v armádních rozpočtech. Raketomety se tedy ocitly na seznamu zbraní, které byly tehdy vyhodnoceny jako nadbytečné, resp. nikoli nepostradatelné. Boje na Donbasu, které se rozpoutaly za několik let, ovšem ukázaly mylnost tohoto rozhodnutí a koneckonců i mylnost mnoha dalších kroků, které učinily armády většiny evropských zemí. Představy, že rozsáhlý válečný konflikt již v Evropě nehrozí, potom byly definitivně rozmetány na kusy ruskou agresí proti Ukrajině v únoru 2022. Rozpoutaly se těžké boje, v nichž od prvních dnů hrály velice významnou úlohu i raketomety, které intenzivně nasazují armády Ruska i Ukrajiny.
RM-70 Vampire; větší foto / Excalibur Army
Obě strany disponují raketomety sovětských standardů, tedy ráží 122 mm, 220 mm a 300 mm, resp. sovětskými komplety Grad, Uragan a Smerč, ačkoliv na obou stranách vznikly také nové typy těchto ráží. Lze uvést mj. ukrajinské zbraně Verba ráže 122 mm, Burevij ráže 220 mm či Vilcha ráže 300 mm nebo modernizované ruské raketomety série Tornado. Obecně lze říci, že nové systémy nabízejí především výrazně vyšší dostřel a přesnost, na čemž se podílí zavedení nových typů raket a digitálních systémů řízení palby. Např. standardní 122mm střely z období studené války nabízejí dosah okolo 21 km, ale nejmodernější rakety stejného kalibru disponují dostřelem takřka dvojnásobným. Byly vytvořeny také 122mmm rakety s koncovým (nejčastěji družicovým) naváděním nebo střely s kontejnerovými hlavicemi se submunicí, které poskytují výrazně vyšší ničivý účinek. Samozřejmě se zlepšily rovněž výkony raket vyšších kalibrů, jak dokládá fakt, že původní sovětské 300mm střely nabízely dolet 70 km, avšak současné ruské i ukrajinské rakety této ráže již překonávají 120 km.
Posledně zmíněná skutečnost ilustruje i významný trend, který se dělostřeleckých raketometů týká. Nejvýkonnější komplety schopné odpalovat rakety s doletem přes 100 km a s koncovým naváděním už totiž evidentně přesahují „klasickou“ koncepci raketometů určených především pro plošnou destrukci a dostávají se do kategorie taktických, někdy spíše operačně-taktických systémů s balistickými raketami. To ještě podtrhuje fakt, že přibývá modulárních raketometů, které mohou odpalovat raket různých kalibrů včetně takových, které již nelze popsat jinak než jako přesné balistické rakety. Typickými příklady jsou koneckonců i americké systémy MLRS a HIMARS, z nichž lze kromě 227mm raket vypouštět i střely ATACMS ráže 610 mm s max. dostřelem až 300 km. Do téže kategorie patří také např. izraelské komplety IMI Lynx a Elbit PULS, z nichž lze kromě dělostřeleckých raket různých ráží odpalovat i balistické rakety Predator Hawk s doletem podobným jako ATAMCS.
BM-21 MT Striga; větší foto / Excalibur Army
Lze tudíž bez nadsázky konstatovat, že právě díky tomu se funkce dělostřeleckých raketometů v moderních armádách dramaticky a systémově proměňuje, resp. rozšiřuje. Raketomety kdysi vznikly zejména jako nástroje k ničení nepřátelských plošných cílů, typicky např. koncentrací pěchoty či nepancéřovaných vozidel. Zvyšování ráže ale přineslo nejen prodlužování dostřelu raket, ale také nárůst jejich ničivé síly, mj. díky zavádění kontejnerových hlavic a systémů pro koncové navádění. Kontejnerové rakety se submunicí tedy dnes mohou velmi efektivně ničit i pancéřované cíle (protože protitanková submunice účinně proráží horní, resp. nejslabší pancíř vozidel), kdežto naváděné střely slouží pro přesnou eliminaci významných bodových cílů, jak velice přesvědčivě prokázaly raketomety HIMARS a MLRS na Ukrajině, jejichž operace mají nakonec význam takřka strategické povahy. Také díky tomu se řada zemí NATO rozhodla, že ve svých armádách vytvoří (či obnoví) jednotky raketového dělostřelectva, které při správném použití mohou na bojišti sehrát vskutku zásadní roli.
Rozvoj raketometů nejtěžších kalibrů ale pochopitelně neznamená konec zbraní menších ráží, protože i rakety kalibru 122 mm si nadále udržují nemalý význam. Zákonitě nemohou nabízet takové hodnoty maximálního dostřelu či účinnosti hlavice, ale zároveň mohou poskytovat jiné výhody. Zpravidla totiž bývají lehké, jednoduché a laciné, a tudíž se dají snadno produkovat a odpalovat ve velkých počtech. Dostřel přes 40 km, který současné rakety této ráže nabízejí, se plně vyrovná dostřelu soudobých 155mm kanonových houfnic, takže tyto raketomety se často užívají také k odvetné palbě proti houfnicím protivníka. Přesnost klasických raket při palbě na větší vzdálenosti nedosahuje přesnosti granátů z houfnic, ale to lze kompenzovat větší ničivou silou raket, které obvykle dopravují mnohem těžší výbušné nálože. Za zmínku také stojí, že se vyrábějí i různé speciální 122mm rakety, protože vedle běžné submunice mohou kontejnerové střely vypouštět např. miny, elektronické rušiče či letáky. Stále tak platí, že 122mm raketomet může být na bojišti účinným a univerzálním nástrojem.
BM-21 MT Striga; větší foto / Excalibur Army
Nejlépe o tom koneckonců vypovídá fakt, že navzdory údajné „zastaralosti“ se komplexy této ráže nadále vyrábějí a úspěšně prodávají. Jako příklad lze jmenovat modernizovaný český typ RM-70 Vampire, který čerpá z klasické „sedmdesátky“, avšak je umístěn na novém podvozku řady Tatra Force (dříve Tatra 815-7). Raketomety tohoto typu si pořídila Indonésie, testy nedávno prodělal v Řecku, jehož armáda zvažuje modernizaci svých starých raketometů vz.70. „Vampýr“ zachovává koncepci RM-70 (vz. 70), takže kromě odpalovacího zařízení pro 40 raket přepravuje i náhradní svazek dalších 40 raket a během několika minut dokáže samostatně uskutečnit nové nabití. Vedle nového podvozku Tatra a kabin v měkkém i pancéřovaném provedení nabízí i nový, plně digitalizovaný systém řízení palby, který dovoluje napojení na vyšší velitelské systémy. Samozřejmostí je schopnost střílet novými raketami s dostřelem prodlouženým na cca 40 km, jako je např. raketa Grad-ER, která se nachází v nabídce slovenské firmy MSM Group.
Vedle systému Vampire na osmikolovém podvozku Tatra Force patří do portfolia českého zbrojního průmyslu také menší raketomet BM-21 MT Striga 4x4. Jak naznačuje již jeho typový název, jako podvozek slouží v tomto případě čtyřkolový automobil řady Tatra Force. Raketomet Striga tudíž nedisponuje náhradním svazkem 40 raket, avšak jeho nespornou výhodu reprezentuje nižší hmotnost, která činí necelých 17 tun s výzbrojí, zatímco Vampire na osmikolovém podvozku může vážit více než 25 tun. Komplet Striga tedy představuje vhodný nástroj palebné podpory především pro expediční síly, např. výsadkové jednotky nebo námořní pěchotu. Vyvolal proto zájem Indonésie, jejíž námořní pěchota provozuje raketomety RM-70 a RM-70 Vampire, takže v únoru 2021 byla podepsána smlouva o přenosu technologií a licenční výrobě českých raketometů ráže 122 mm na různých čtyřkolových, šestikolových či osmikolových podvozcích Tatra přímo v Indonésii.
Tatra Force; větší foto / Tatra Trucks
Podvozky z Kopřivnice ovšem neslouží zdaleka pouze pro raketomety založené na konstrukci RM-70, neboť po těchto vozidlech sáhly též některé zahraniční zbrojovky. Patří mezi ně např. izraelská společnost Elbit, která na šestikolové šasi Tatra Force umístila jednu verzi kompletu PULS (Precise & Universal Launching System). Ten může vypouštět střely AccuLAR kalibrů 122 a 160 mm, dále rakety EXTRA ráže 306 mm s dostřelem 150 km a již zmíněné balistické střely Predator Hawk s doletem až 300 km. Pro pořízení raketometů PULS na podvozku Tatra se nedávno rozhodla armáda Dánska. Licenční derivát systému PULS rovněž na podvozku od firmy Tatra představuje raketomet D11A, který byl vyvinut v Thajsku. A ještě je nutno zmínit brazilský modulární raketomet ASTROS II, jenž může odpalovat střely ráží 127 mm, 180 mm a 300 mm a jehož nová verze užívá šasi z Kopřivnice. Je velmi pravděpodobné, že raketometů na českých podvozcích bude postupně přibývat, k čemuž by mohla významně přispět např. již navázaná spolupráce s tureckou společností Roketsan.
Zajisté nepřekvapuje, že v souvislosti s fenomenálními úspěchy komplexů M142 HIMARS na Ukrajině se objevila i myšlenka jejich pořízení pro českou armádu. Ostatně tyto systémy si již objednalo Polsko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko či Estonsko, kdežto pásové raketomety kalibru 227 mm slouží např. v Německu nebo Francii. V tomto kontextu je ovšem nutno upozornit na otázku podvozků, protože standardní podoba raketometu HIMARS užívá americký podvozek FMTV. Poláci se rozhodli použít domácí podvozky Jelcz, na nichž jsou ostatně posazeny také polské raketomety WR-40 Langusta ráže 122 mm a pro které se mají adaptovat i jihokorejské raketomety K239 Chunmoo. Analogicky se tedy nabízí možnost instalovat komplet HIMARS pro českou armádu na šasi Tatra, což by ovšem patrně znamenalo dodatečné finanční náklady, protože tuto adaptaci by nejspíše muselo zaplatit samo Česko, stejně jako instalaci raketometů HIMARS na šasi značky Jelcz budou platit Poláci.
Tatra Force; větší foto / Tatra Trucks
Na druhou stranu se dá ovšem poznamenat, že instalace raketometů HIMARS na šasi Tatra by mohla představovat i potenciálně velmi přínosnou investici. Raketomety totiž vyrábí americká zbrojovka Lockheed Martin, která dodává i bojová letadla F-35 Lightning II, o jejichž nákupu pro Armádu ČR se nyní vedou jednání. Firma Lockheed Martin už otevřeně projevila zájem o spolupráci s českým zbrojním průmyslem, protože její vedení si je nepochybně dobře vědomo vývojových a produkčních kapacit, které v České republice existují. V této chvíli se komplexy HIMARS dodávají zahraničním zákazníkům výhradně na šasi FMTV, ale vzhledem k velkým úspěchům vozidel značky Tatra by alternativní podoba na podvozku z Kopřivnice mohla být i potenciálně velmi zajímavým exportním artiklem. Raketomet HIMARS na šasi Tatra by proto zdaleka nemusel být jen jakousi exkluzivní specialitou české armády, jelikož by mohl vzbudit zájem i na světovém trhu a díky jeho případnému vývoji a výrobě by se vytvořilo velmi cenné partnerství s jednou z největších světových zbrojovek.
Použití podvozků série Tatra Force pro budoucí raketomety Armády ČR by každopádně mělo představovat naprostou samozřejmost, jelikož jde o jednu ze základních pozemních platforem. Vozidla z Kopřivnice tvoří základ prakticky veškeré logistiky české armády a slouží také jako platformy pro různé současné i budoucí zbraňové, senzorové a jiné systémy, např. samohybné houfnice Caesar 8x8, radiolokátory EL/M-2084 MADR nebo protivzdušné komplety Spyder. Případné pořízení raketometů HIMARS pro českou armádu by tudíž mělo být bezpodmínečně spojeno s modifikací pro podvozky Tatra. Stojí též za zmínku, že těžký podvozek Tatra Force náleží do podstatně vyšší výkonové kategorie než americký střední automobil FMTV. Systém HIMARS tedy nese jeden výměnný kontejner se šesti raketami ráže 227 mm, zatímco nosnost osmikolového vozu Tatra Force by nabízela i možnost použít „dvojité“ vypouštěcí zařízení se dvěma kontejnery, jaké používá systém M270 MLRS na pásovém podvozku. Takový „dvojitý HIMARS“ by zajisté měl i značný exportní potenciál.
Tatra Force; větší foto / Tatra Trucks
Další možnost pro Armádu ČR by představovala akvizice raketometu Elbit PULS, který již na šasi Tatra reálně existuje. V této chvíli nemá možnost vypouštět rakety kalibru 227 mm, které se v NATO stále více rozšiřují, jenže na tomto místě lze připomenout, že komplex Elbit PULS představuje vlastně evoluci raketometu IMI Lynx, jenž možnost vypouštění 227mm raket má. Dá se tudíž předpokládat, že případný požadavek české strany na analogickou úpravu systému Elbit PULS by asi neznamenal jakýsi nepřekonatelný problém. Nepochybně největší přednost tohoto izraelského komplexu koneckonců reprezentuje právě jeho modularita, resp. schopnost užívat velice širokou škálu raket různých ráží a dosahů včetně kalibru 122 mm. Jelikož rakety kalibru 227 mm dnes v NATO představují standard a jelikož dva z nejbližších spojenců Česka (tedy Slovensko a Polsko) nadále používají i rakety kalibru 122 mm (které se ostatně ve všech třech zemích také sériově vyrábějí), jako ideální řešení otázky raketometů pro Armádu ČR by se jevil systém schopný odpalovat rakety obou ráží.
Jestliže by Armáda ČR potřebovala pořídit dělostřelecké raketomety opravdu urgentně, mohla by sáhnout po českém systému RM-70 Vampire, který by byl k dispozici v podstatě ihned. V kombinaci s novými raketami ráže 122 mm by nadále představoval účinnou a cenově velice efektivní zbraň, jež by dovolila přesnou palbu na vzdálenost okolo 40 km. Pokud by se pořídil třeba jen malý počet těchto systémů, mohla by Armáda ČR prakticky okamžitě zahájit proces obnovování této (v roce 2010 zcela zrušené) schopnosti. Po pozdějším pořízení výkonnějších, patrně modulárních systémů by se raketomety Vampire mohly přesunout k útvarům aktivních záloh a nadále plnit pomocnou funkci. Zkušenosti (nejen) z Ukrajiny každopádně velmi jasně ukazují, že dělostřelecké raketomety náleží mezi mimořádně významné zbraňové systémy, jež na dnešním bojišti sehrávají nesmírně důležitou, z taktické a operačního (nebo někdy dokonce strategického) hlediska často rozhodující roli. Především proto by se pro jednotky raketometů mělo najít místo i ve struktuře budoucí české armády.
Související články
Otázka dělostřeleckých raketometů: ráže 122 mm má stále co nabídnout
Na podzim 2019 byla schválena Koncepce výstavby Armády České republiky 2030. Přestože tento dokument ...
-
13.02.2020
-
106 komentářů
-
Redakce AN
Řecká armáda úspěšně otestovala český raketomet RM-70 Vampire z Excalibur Army
Armáda Řecka již nějaký čas plánuje rozsáhlou modernizaci svého dělostřelectva, aby se zvýšily jeho ...
-
09.12.2021
-
98 komentářů
-
Redakce AN
PREMIUM VAMPIRE: Laserová munice pro ukrajinsko-ruskou opotřebovací válku
V rámci posledního balíčku v hodnotě tři miliardy dolarů (74 miliard Kč) Spojené státy Ukrajině ...
-
26.08.2022
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko kupuje jihokorejské raketomety Chunmoo
Polské ministerstvo obrany (MON) nedávno ohlásilo ambiciózní plán nákupu 500 amerických raketometů ...
-
17.10.2022
-
198 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
122 mm nemusia byť len rakety Accular s koncovým navádzaním, čo je už vlastne obdoba Excalibur granátu. K dispozícii sú aj navádzacie kity EPIK od Rafaelu, ktoré spravia aj z ...Zobrazit celý příspěvek
122 mm nemusia byť len rakety Accular s koncovým navádzaním, čo je už vlastne obdoba Excalibur granátu. K dispozícii sú aj navádzacie kity EPIK od Rafaelu, ktoré spravia aj z hlúpej rakety celkom veľmi presnú muníciu, niečo ako PGK u delostreleckého granátu.
https://www.rafael.co.il/wp-co... Skrýt celý příspěvekPrečo to píšem, 122 mm si vieme vyrobiť doma aj teraz a ak sa niekomu nechce púšťať do vývoja vlastnej navádzanej munície, stačí nakúpiť tieto add on kity a mať systém riadenia ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo to píšem, 122 mm si vieme vyrobiť doma aj teraz a ak sa niekomu nechce púšťať do vývoja vlastnej navádzanej munície, stačí nakúpiť tieto add on kity a mať systém riadenia paľby ktorý nimi vie strieľať. Veľmi rýchle a cost effective riešenie k 122 mm raketomerom Vampire/Striga/Modular.Skrýt celý příspěvek
Něco aktuálního. Rozhovor s náčelníkem dělostřelců AČR. "Do současné struktury raketové vojsko nezapadá" ...Zobrazit celý příspěvek
Něco aktuálního. Rozhovor s náčelníkem dělostřelců AČR. "Do současné struktury raketové vojsko nezapadá"
https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek1.) Česká republika má ekonomický výtlak na to, aby postupne vybudovala na 2% HDP armádu o veľkosti jednej divízie aj s raketometmi. 2.) AČR nikto nemôže zrovnávať s veľkými ...Zobrazit celý příspěvek
1.) Česká republika má ekonomický výtlak na to, aby postupne vybudovala na 2% HDP armádu o veľkosti jednej divízie aj s raketometmi.
2.) AČR nikto nemôže zrovnávať s veľkými armádami ako to robí "pan plukovník", ktoré dokážu napríklad naraz nasadiť niekoľko divízií či armádnych zborov. Pretože tie majú úplne odlišnú štruktúru. Napríklad US Army tvoria 3x armádny zbor, 1x armádny výsadkový zbor a 1x armádny ženijný zbor. Jeden armádny zbor tvorí ako celok viac divízií, ktorým robí raketometnú podporu jedna delostrelecká brigáda. To je jednoducho vedenie vševojskových operácií v oveľa väčšom merítku. AČR musí byť schopné robiť vševojskové operácie v menšom merítku a súčasťou takých operácií sú aj raketomety. Nikto netvrdí že tých raketometov máte mať celú brigádu.
ČR sa môže spoliehať len na kolektívnu obranu v rámci NATO. Ale povedzme si takto, kolektívna obrana je o tom, že viac menších armád tvorí jeden funkčný celok. Takže viac brigád vytvorí jednu mulinárodnostnú divíziu, každá krajina vytvorí po jednom delostreleckom oddieli jednu multinárodnostnú brigádu, ktorá poskytne palebnú podporu danej divízii.
3.) Ak by sme postupovali logikou "pana plukovníka", že sa raketomety do štruktúry AČR nezapadajú, tak to nezapadajú napríklad ani vrtuľníky. V US Army má jedna divízia samostatnú leteckú brigádu. Znamená to že sa AČR vzdá transportných a bojových vrtuľníkov, pretože vrtuľníky majú byť podľa tohto vzoru až úrovni divízie?
4.) HIMARSy môžu bojovať len ako systém dokopy s F-35? Nemôžu operácie HIMARS vykonávať samostane? Áno, F-35 spolupracujúca s HIMARS je určite super hračka. Ale na Ukrajine napríklad vidíme že súradnice nepriateľských síl určujú samotný obyvatelia v danej lokalite a následne tam letia rakety, F-35 na to nepotrebujú. HIMARSy môžu ničiť letiská, dopravné uzly či kritickú infraštruktúru, čo sú statické ciele. Vojenská rozviedka môže určiť "high value targets" z odpočúvaní mobilnej siete. Ciele pre HIMARSy môže určiť pozemná skúpina hĺbkového prieskumu. Môže ich určiť rádioelektronický prieskum, radar na pozemný prieskum či či prieskumný drón. Tých možností, kto môže pre HIMARSy určiť ciele je nespočetne veľa. HIMARSy nemusia ničiť len ciele na 150-500 km pomocou ultra drahej munície GMLRS-ER/GLSDB/ATACMS/PrSM. Raketomety môžu v palebnej podpore pozemných vojsk veľmi efektívnejšie doplniť hlavňové delostrelectvo aj na vzdialenosť 15-40 km pomocou širokej palety munície alebo naraz zamínovať a znemožniť postup nepriateľovi cez veľké oblasti.
To vyjadrenie "pána plukovníka" o raketometoch má veľmi veľa otáznikov.Skrýt celý příspěvekraketomety do struktury AČR nezapadají, protože je nějakých deset let nemáme, a tak se s nimi v ˇAČR tak nějak logicky nepočítá.
raketomety do struktury AČR nezapadají, protože je nějakých deset let nemáme, a tak se s nimi v ˇAČR tak nějak logicky nepočítá.
My sme vyradili pred 12 rokmi bojové helikoptéry Mi-24. No vidíš nie je problém aby sme tie spôsobilosti znovu neobnovili aj po takej dlhej dobe.
My sme vyradili pred 12 rokmi bojové helikoptéry Mi-24. No vidíš nie je problém aby sme tie spôsobilosti znovu neobnovili aj po takej dlhej dobe.
Tak on je docela problém najít lidi k delostrelcum. Jince jako posádka moc netahnou, takže pochybuju, že by bylo možné postavit celý nový raketový oddíl, kde bude potřeba stovky ...Zobrazit celý příspěvek
Tak on je docela problém najít lidi k delostrelcum. Jince jako posádka moc netahnou, takže pochybuju, že by bylo možné postavit celý nový raketový oddíl, kde bude potřeba stovky lidí.Skrýt celý příspěvek
Možno postupne prilákajú viac nových ľudí aj nová technika (Caesar). Predsa len nie každý chce slúžiť u techniky patriacej do múzea (Dana).
Možno postupne prilákajú viac nových ľudí aj nová technika (Caesar). Predsa len nie každý chce slúžiť u techniky patriacej do múzea (Dana).
Taký už je osud vojaka. Blato, dážď, sneh, vietor, zmrznuté nohy a ruky, otlaky, boľavý chrbát. Ak sa to niekomu nepáči nech sa nechlási do armády vôbec ;) preto fasujú oblečenie ...Zobrazit celý příspěvek
Taký už je osud vojaka. Blato, dážď, sneh, vietor, zmrznuté nohy a ruky, otlaky, boľavý chrbát. Ak sa to niekomu nepáči nech sa nechlási do armády vôbec ;) preto fasujú oblečenie do zhoršeného počasia. Bigoš u mechanizovanej jednotky svoj zadok tiež nemá furt strčený v BVPčku. A taký je aj život každého výsadkára či prieskumáka.Skrýt celý příspěvek
Sgt.Murphy - ono si to nijak neodporuje. Současná struktura s raketomety nepočítá, ale to neznamená, že tomu tak bude navždy. Pokud by jsme dostali v rámci americké vojenské pomoci ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt.Murphy - ono si to nijak neodporuje. Současná struktura s raketomety nepočítá, ale to neznamená, že tomu tak bude navždy. Pokud by jsme dostali v rámci americké vojenské pomoci nabídku v podobě Himars, tak se jistě tato struktura rychle upraví. Zbytečné drama.Skrýt celý příspěvek
Ciekawe czy da się zamontować wyrzutnie na pojeździe 4x4 (Patriot II / Waran)
;-)Ciekawe czy da się zamontować wyrzutnie na pojeździe 4x4 (Patriot II / Waran)
;-)tak ten HIMARS se úplně nezavrhuje, ale když už, tak jako doplněk k F-35, tedy někdy 2030+. Je to prostě realita s tím časovým odstupem. Děla Caesar také uvádí rok 2025-2027, a to ...Zobrazit celý příspěvek
tak ten HIMARS se úplně nezavrhuje, ale když už, tak jako doplněk k F-35, tedy někdy 2030+. Je to prostě realita s tím časovým odstupem. Děla Caesar také uvádí rok 2025-2027, a to je to už podepsaný kontrakt.Skrýt celý příspěvek
"Máme tři manévrové prvky, dvě brigády a jeden výsadkový pluk, dle schopností NATO tyto jednotky raketovým vojskem nedisponují. Do současné struktury české armády raketové vojsko ...Zobrazit celý příspěvek
"Máme tři manévrové prvky, dvě brigády a jeden výsadkový pluk, dle schopností NATO tyto jednotky raketovým vojskem nedisponují. Do současné struktury české armády raketové vojsko moc nezapadá." Ako prosím? :DSkrýt celý příspěvek
Ok trochu to rozvediem, čo tak byť trochu pružnejší a neriadiť sa len tým, čo nakazujú "tabuľky"? "Tabuľky" sa neriadia potrebami bojiska a akčne nereagujú na aktuálnu situáciu. ...Zobrazit celý příspěvek
Ok trochu to rozvediem, čo tak byť trochu pružnejší a neriadiť sa len tým, čo nakazujú "tabuľky"? "Tabuľky" sa neriadia potrebami bojiska a akčne nereagujú na aktuálnu situáciu. Pozrime sa napr. na USMC ako radikálne menia štruktúru kvôli prispôsobeniu sa bojových operácií v Tichomorí a ako sa líšia od US Army. Raketomety v NATO nájdeme aj v menších armádach než AČR. Menšie armády Slovenska, Holandska, Dánska, Litvy, Estónska, Lotyšska, majú alebo budú mať raketomety. Aj u najväčšej NATO armády, US Army ktorá má MLRS až na úrovni armádneho zboru neznamená že tieto jednotky tiež nemôžu byť pridelené k menším celkom, napríklad obrneným, stryker či peším brigádam, ktoré už majú vo svojej organickej štruktúre 155mm samohybné/ťažené húfnice. U USMC môžu byť 155 mm húfnice či raketomety pridelené aj k menšej jednotke než brigáda. Tak prečo by súčasťou BÚU nemohli byť raketomety? Trochu som nepochopil.Skrýt celý příspěvek
Bohužel taková je realita AČR, na GŠ najdete dost neschopných nebo všehoschopnych individuí žijící ve své bublině. Samozřejmě že nic nepotřebujeme, protože pan plukovník a jemu ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel taková je realita AČR, na GŠ najdete dost neschopných nebo všehoschopnych individuí žijící ve své bublině.
Samozřejmě že nic nepotřebujeme, protože pan plukovník a jemu podobní by měli práci a zodpovědnost navíc.
Dánové s polovičním počtem obyvatel si místo Caesarů poridili izraelské ShKH i raketomety PULS. Asi nejsou ve správné struktuře NATO :-(((Skrýt celý příspěvek
Že se raketomety většinou řeší až na divizní úrovni v rámci dělostřeleckých brigád.
Že se raketomety většinou řeší až na divizní úrovni v rámci dělostřeleckých brigád.
Pokud čtu mezi řádky správně, tak Řehka říká, že se o HIMARSu uvažuje, ale až společně s F-35. Předpokládám, že důvodem je schopnost najít pro HIMARS cíl na vzdálenost desítek až ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud čtu mezi řádky správně, tak Řehka říká, že se o HIMARSu uvažuje, ale až společně s F-35. Předpokládám, že důvodem je schopnost najít pro HIMARS cíl na vzdálenost desítek až stovek kilometrů, tedy schopnost, kterou české armáda v současnosti nemá.Skrýt celý příspěvek
To je asi to poslední k čemu by kdo F 35 kupoval.
To je asi to poslední k čemu by kdo F 35 kupoval.
F-35 není jen letadlo, ale komplexní zbraňový systém, který integruje vlastní průzkumné a bojové schopnosti do C4ISTARS a spolupracuje online s dalšími efektory, které multiplikuji ...Zobrazit celý příspěvek
F-35 není jen letadlo, ale komplexní zbraňový systém, který integruje vlastní průzkumné a bojové schopnosti do C4ISTARS a spolupracuje online s dalšími efektory, které multiplikuji kapacity F-35.
Výkonné MLRS s koncovým navedením doplňují významně omezené kapacity nosností AG munice dané velikosti pumovnice letadla.
Mám pocit, že i mezi fanoušky F-35 chybí pochopení komplexity tohoto letadla a významu vybudování celého "kill chain" pro jeho skutečně efektivní využívání.Skrýt celý příspěvekJe vskutku velice komplexní. Až tak že možná spolupráce s raketovým dělostřelectvem je jen opravdu malý segment jeho možností. Tedy bez HIMARS stále plní svou roly naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
Je vskutku velice komplexní. Až tak že možná spolupráce s raketovým dělostřelectvem je jen opravdu malý segment jeho možností. Tedy bez HIMARS stále plní svou roly naprosto plnohodnotně.Skrýt celý příspěvek
Česká armáda samozrejme tú spôsobilosť má aj dnes v rámci kolektívnej obrany NATO. Nikto nepošle brániť Pobaltie jednou BÚU AČR. Tá bude na zahraničných misiách vždy tvoriť časť ...Zobrazit celý příspěvek
Česká armáda samozrejme tú spôsobilosť má aj dnes v rámci kolektívnej obrany NATO. Nikto nepošle brániť Pobaltie jednou BÚU AČR. Tá bude na zahraničných misiách vždy tvoriť časť väčšieho celku s ďalšími spojeneckými armádami, ktoré samozrejme tieto kapacity prieskumu pre ďalekonosné delostrelectvo majú.Skrýt celý příspěvek
122mm salvové raketomety se staly obsolentními již minimálně před 30 lety s příchodem MLRS (s municí s koncovým naváděním) a žádná modernizace jejich hodnotu na moderním bojišti ...Zobrazit celý příspěvek
122mm salvové raketomety se staly obsolentními již minimálně před 30 lety s příchodem MLRS (s municí s koncovým naváděním) a žádná modernizace jejich hodnotu na moderním bojišti již principiálně nezmění. I zde můžeme mluvit o generacích, kde novější generace tu starší deklasuje (kdo by to byl řekl). A pak už je to zase fundamentální princip, kde novější generace plní požadovaný úkol z relativního bezpečí s menším počtem strojů a menším množstvím chytré munice. Řekněme, že GRAD a jeho variace typu RM-70 je gen.2(++) a MLRS/Chunmoo/.. je gen.3.
Můj osobní názor je, že zbavení se 122 mm raketometů v rámci AČR bylo zcela správné rozhodnutí a to i za cenu, že dočasně nebudeme disponovat raketomety vůbec. V konfliktu na Ukrajině se stalo přesně to co se dalo čekat: Ukrajině okamžitě došly zásoby munice, aniž by jim GRAD nějak významně pomohl na frontě a ruské straně zase zásobování municí všeho druhu (i do GRADu) velmi efektivně zkomplikovalo již jen pár kusů HIMARS "hned druhý den" jejich nasazení (tedy starší i novější generace zafungovaly přesně dle očekávání).
Ta věc je jasná a jediný rozdíl (proti 5.gen letectvu) je, že máme na výběr z více řešení gen.3 raketometů.Skrýt celý příspěvekRaketomety typ "Grad" se nepouzivaji k niceni skladu munice... Ale k zasazeni treba shromaždiště nepřatelskych jednotek pred utokem. Pokdu by to nefungovalo, pak by logicky ...Zobrazit celý příspěvek
Raketomety typ "Grad" se nepouzivaji k niceni skladu munice...
Ale k zasazeni treba shromaždiště nepřatelskych jednotek pred utokem.
Pokdu by to nefungovalo, pak by logicky nemelo na vyvoj valky vliv vyrazeni te zbrane (zniceni zasob munice).
Pokud chcete utocit, branit se. Pak potrebujete zasahovat i plosne cile.Skrýt celý příspěvekBohužel hlavní problém GRADu byl a stále je, že ve všech variantách bez koncového navádění je tak nepřesný, že na efektivní pokrytí cíle potřebuje ne jeden, ale více odpalovačů a ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel hlavní problém GRADu byl a stále je, že ve všech variantách bez koncového navádění je tak nepřesný, že na efektivní pokrytí cíle potřebuje ne jeden, ale více odpalovačů a opravdu hodně munice. Proti opevněním a zakopané pěchotě je navíc neúčinný. To ostatně není nic nového pod sluncem a ukrajinský konflikt ukázal, že se dnes hodí akorát na ničení civilní infrastruktury a kontaminaci půdy. Přidávat koncové navádění k 122mm raketám je nesmysl, protože potom bude stát v podstatě stejně jako 227mm raketa s dosahem 80+ km a mnohem ničivější silou.
Grad je dnes již mrtvý, jeho úkoly převzalo u moderních armád hlavňové dělostřelectvo a jeho nástupcem je gen.3 s dosahem 80+ km s koncovým naváděním.Skrýt celý příspěvekProc je tedu UA pozaduje v takovych poctech?
Proc je tedu UA pozaduje v takovych poctech?
Vzpomněl jsem si na zde v diskuzi použitý přiléhavý výrok na náš národ "Sice je to úplně špatně, ale hlavně že je to po našem". Tato i většina ostatních diskuzí zde je o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek
Vzpomněl jsem si na zde v diskuzi použitý přiléhavý výrok na náš národ "Sice je to úplně špatně, ale hlavně že je to po našem".
Tato i většina ostatních diskuzí zde je o tom, že celý svět a to včetně Ukrajiny s Ruskem je si moc dobře vědom toho, jak zásadní benefit přináší nejnovější generace výzbroje a intenzivně se k ní snaží dostat a teprve když se jim to z různých důvodů nedaří, tak se snaží vystačit se šrotem. No a pak tu máme ČR, která k nejnovější generaci má okamžitý přístup ať už nákupem nebo si ji může sama vyrábět (žádné sankce), ale my jsme se k provozu dávno překonaného šrotu rozhodli dobrovolně...Skrýt celý příspěvekPavka: Tak znova, je rozdil mezi pouzitim salvoveho raketovemu a HIMMARS. Stejne jako se u houfnic pouziva presna munice, a na neco se stale strili hloupu munici. To neni o ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka: Tak znova, je rozdil mezi pouzitim salvoveho raketovemu a HIMMARS.
Stejne jako se u houfnic pouziva presna munice, a na neco se stale strili hloupu munici.
To neni o generacnim rozdilu, ale o potrebe jine zbrane. Ani USA si nemohou dovolit palit pouze presnou munici, natoz CR.Skrýt celý příspěvekMozna jste si nevsiml, ale poměrne mala valka na UA ( z pohldu na pocet zapojenych vojaku) spotrebovava nekolikalete zasoby presne munice. Pritom, i tam nenese presna munice ...Zobrazit celý příspěvek
Mozna jste si nevsiml, ale poměrne mala valka na UA ( z pohldu na pocet zapojenych vojaku) spotrebovava nekolikalete zasoby presne munice.
Pritom, i tam nenese presna munice hlavni tihu bojovych opraci.Skrýt celý příspěvekJirosi: Hlavní problém těchto diskuzí je ve srovnávání "marketingových" údajů, které odpovídají nasazení prostředku v ideálních podmínkách (bez činnosti protivníka) a pak alespoň ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Hlavní problém těchto diskuzí je ve srovnávání "marketingových" údajů, které odpovídají nasazení prostředku v ideálních podmínkách (bez činnosti protivníka) a pak alespoň ze simulovaných bojových podmínek, ideálně pak ze skutečného konfliktu. Ano, za ideálních podmínek má starší generace výzbroje stále nějakou účinnost, ale už ze simulací vám vyjde, že novější generace zbraní tu starší deklasuje takovým způsobem, že ji často nedá ani šanci vypálit. To je ostatně smysl vývoje nových generací zbraní (kdo by to byl řekl).
No a teď díky konfliktu na Ukrajině si můžeme "marketing" a reálné bojové nasazení porovnat. "Marketing" nám tvrdil, že samotný GRAD a další salvové raketomety bez koncového navádění s nekonečným množstvím munice a odpalovačů měl Rusku stačit k tomu být za 3 dny u polských hranic. No a máme tu již druhý rok konfliktu, ruské ztráty se blíží (dle Oryx) 200 ks salvových raketometů bez koncového navádění všech ráží a jediným jejich měřitelným výsledkem jsou zničená ukrajinská města a přeoraná pole. Na ukrajinské straně pak máme 44 ks ztrát salvových raketometů stejné generace. Na proti tomu nikdo už nepochybuje o úspěchu/účinnosti novější generace (HIMARS).
Takže ještě jednou :-) Salvové raketomety s krátkým dosahem a zejména bez koncového navádění (starší generace) jsou prokazatelně překonané, tedy na moderním bojišti ztratily svoji původní bojovou hodnotu a je zcela jisté, že jakýkoliv pokus o jejich nasazení povede k signifikantním ztrátám. Jinak toto je obecně platný princip a za starší generaci si lze dosadit cokoliv, třeba 4.gen vs. 5.gen letectvo, výsledek bude podobný.Skrýt celý příspěvekPavka: Jak chcete vest diskuzi z nekym, kdo prirovna konflikt na UA k matketingu, nebo idealnich podminkach nasazeni? Tak, znova HIMMARS nevyradily z boje Rusko armadu, ani pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka: Jak chcete vest diskuzi z nekym, kdo prirovna konflikt na UA k matketingu, nebo idealnich podminkach nasazeni?
Tak, znova HIMMARS nevyradily z boje Rusko armadu, ani pouze systemy salvovych raketomety "Grad". Vyradily zasoby munice pro vsechny zbrane (zrusime armady??).
Ze RF pouziva raketomety na strelbu do obytnych ctvrti je ciste jejich stupidita, nikoliv operacni nutnost. Oni tak strili i tu presnou munici, takze zrusime i HIMMARS?
Ale to tu snad netvrdi nikdo?
Vzdy se mluvi o kombinaci, vzhldem k rozdilnemu zpusobu nasazeni.
Rf ztratila pres 200ks (odpalovacu), UA 44ks. Proc tedy davno nejsou zniceny vsechny?
Nebude to spise tim, ze tech par HIMMARS ma na svou ochranu vice prostreku, a soucasne nemusi byt v rizikovych oblastech, protoze tam poslou udelat praci GRADY?
Ono kdyby ty Grady byli k nicemu, tak je nemusi posilat k fronte, a obe strany budou nicit hodnotnejsi cile.
Pritom ani UA pres masivni zapadni podporu si nemuze na kazdy identifikovany prostredek nepritele nasadit presnou munii!
Vy tu chcete mit pouze tu = spusta i identifikovanych cilu, nebude znicena jen z dudodu nedostatku raket (munice).
40km je krakty dosah pro bezne nasazeni? Kde zijete? ( Vetsina del ma dostrel do 30km)
70km uz neni pro bezne nasazeni, ale pro utoku na hloubkove cile.
Opet si pletete pricinu a nasledek. Ty raketomety jsou nasazovany kazdy den ve stovkach ks, a za rok to mate souctove ztracenych cca 250ks!
Pokud hodnotite techniku pouze optikou ztrat, ale vubec neresite jakou miru nasazeni dana technika ma. Pripadne, zda odvadi svou praci. Tak pak se budete dost divit.
Ps: V kazde valce prije novika, kteta vypada jako totalni zmena (turecke drony). Aby se v dalsi valce zaradila mezi ostatni zbrane.Skrýt celý příspěvek
Dělostřelectvo má různé úkoly, palebná přehrada je levnější hloupou municí. Chytrá munice jasně ano, rozšiřuje možnosti dělostřelectva a může zasahovat přesně s minimem vedlejších ...Zobrazit celý příspěvek
Dělostřelectvo má různé úkoly, palebná přehrada je levnější hloupou municí. Chytrá munice jasně ano, rozšiřuje možnosti dělostřelectva a může zasahovat přesně s minimem vedlejších škod. A přeci střílet na družstvo pěchoty chytrou municí na 40km+ je pitomost.Skrýt celý příspěvek
Byla to chyba, MLRS v jakékoliv podobě se měly dále rozvíjet, i kdyby to neměla být celá baterie. Vyřadily se v době, kdy USA a Izrael začali nabízet inteligentní munici více pro ...Zobrazit celý příspěvek
Byla to chyba, MLRS v jakékoliv podobě se měly dále rozvíjet, i kdyby to neměla být celá baterie. Vyřadily se v době, kdy USA a Izrael začali nabízet inteligentní munici více pro ráží. Na jedné straně dělostřelci chtěli vést palbu na 40 km. Mohli toho dosáhnout právě získáním precizní munice i pro 122 mm střely. Takto AČR bude mít tuto schopnost až se zavedením Caesarů.Skrýt celý příspěvek
Modernizovať staručké polorozpadnuté RM-70 moderným drahým systémom riadenia paľby a dátovým spojením, ktorý by umožňoval zasahovať ciele na 35 km (pokiaľ sa bavíme o Accular 122 ...Zobrazit celý příspěvek
Modernizovať staručké polorozpadnuté RM-70 moderným drahým systémom riadenia paľby a dátovým spojením, ktorý by umožňoval zasahovať ciele na 35 km (pokiaľ sa bavíme o Accular 122 mm)? Však to je ako chcieť nainštalovať do Mig-21 kokpit z F-35. Si sa zbláznil nie? :DSkrýt celý příspěvek
Nákladní automobil 8x8 není nic závratného na pořizovací cenu. To nelze srovnávat se stíhačkami. Když postavíte nástavbu MLRS na úchyty ISO 1C, tak takový raketomet může převážet ...Zobrazit celý příspěvek
Nákladní automobil 8x8 není nic závratného na pořizovací cenu. To nelze srovnávat se stíhačkami. Když postavíte nástavbu MLRS na úchyty ISO 1C, tak takový raketomet může převážet jakýkoliv nákladní automobil, který to uveze.Skrýt celý příspěvek
Ale súhlasím s tým že tá schopnosť sa v AČR rozhodne mala ďalej rozvíjať a bola to chyba vyradiť bez náhrady. Staré RM-70 sa mali vymeniť za nové RM-70 Vampire, inštalovať do nich ...Zobrazit celý příspěvek
Ale súhlasím s tým že tá schopnosť sa v AČR rozhodne mala ďalej rozvíjať a bola to chyba vyradiť bez náhrady. Staré RM-70 sa mali vymeniť za nové RM-70 Vampire, inštalovať do nich moderné systémy riadenia paľby, komunikačné prostriedky s prenosom dát na veľké vzdialenosti, EW systém proti elektronickému prieskumu a rozvíjať spôsobilosti zasahovať ciele do 35 km muníciou s koncovým navádzaním, prieskum a korekcia paľby z drónov, pilovať taktiku vyhýbania sa protibaterijnej paľbe, rozmiestnenie skladov munície na bojisku a zásobovanie raketometnej batérie počas nasadenia, odvetná protibaterijná paľba s pomocou radarov Arthur, nasadenie raketometov v prostredí elektronického boja a elektronického prieskumu nepriateľa atď.Skrýt celý příspěvek
Právě radary Arthur v AČR stárnou stále bez možnosti ukázat své přednosti díky nezavedení žádného SŘP. ... u vás by se o funkce dělostřeleckého radaru měly dělit radary ELM 2084 ...Zobrazit celý příspěvek
Právě radary Arthur v AČR stárnou stále bez možnosti ukázat své přednosti díky nezavedení žádného SŘP.
... u vás by se o funkce dělostřeleckého radaru měly dělit radary ELM 2084 a ELM 2138, nebo 2138 budou pouze u VSHORAD?Skrýt celý příspěvekTeoreticky sú toho schopné aj ELM 2084 (úroveň pvo batéria) aj ELM 2138 (úroveň pvo čata). Prakticky ani jeden, keďže na to OS SR PVO C2 systémy Astra nedisponujú potrebnými data ...Zobrazit celý příspěvek
Teoreticky sú toho schopné aj ELM 2084 (úroveň pvo batéria) aj ELM 2138 (úroveň pvo čata). Prakticky ani jeden, keďže na to OS SR PVO C2 systémy Astra nedisponujú potrebnými data linkami, takže si neviem predstaviť ako by napr. protilietadlová čata s ELM 2138 posunula real time informáciu o nepriateľskej protibaterijnej paľbe delostreleckej jednotke. Teda možno na to budú OS SR používať dymové signály alebo poštového holuba.Skrýt celý příspěvek
@ Murphy
Astrapany ale majú dátové modemy... :) Skôr by to však chcelo úpravu softvéru.
A na radar sa pripojiť dajú, cez štandardizovaný interfejs.@ Murphy
Astrapany ale majú dátové modemy... :) Skôr by to však chcelo úpravu softvéru.
A na radar sa pripojiť dajú, cez štandardizovaný interfejs.Sgt Murphy Tak snad máte pro takový druh radarů přizpůsobený systém dalšího multiradarového zpracování. Nebo se vaši odborníci na PVO rozhodli nakoupit radary bez systému, který by ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy
Tak snad máte pro takový druh radarů přizpůsobený systém dalšího multiradarového zpracování. Nebo se vaši odborníci na PVO rozhodli nakoupit radary bez systému, který by je dokázal naplno používat?Skrýt celý příspěvekAutomatizovaný systém velenia Tatrapan PVO nie je plne servisovateľný, nakoľko jeden z výrobcov (Vojenský technický ústav Liptovský Mikuláš) zanikol, naviac vyžaduje vykonanie ...Zobrazit celý příspěvek
Automatizovaný systém velenia Tatrapan PVO nie je plne servisovateľný, nakoľko jeden z výrobcov (Vojenský technický ústav Liptovský Mikuláš) zanikol, naviac vyžaduje vykonanie modernizácie s implementáciou NATO datalinkov Link16 a JREAP-C, systémov velenia a riadenia kompatibilných s NATO a komunikačných systémov umožňujúcich utajované spojenie na úrovni „Národné TAJNÉ“/ „NATO SECRET“.Skrýt celý příspěvek
@ Murphy 1. písal som o Astrapane, ASV Astra PVO 2. Nadstavbu robila firma ALES 3. Astrapany sú schopné cez štandardizovaný protokol prijímať dáta z rôznych druhov radarov, ...Zobrazit celý příspěvek
@ Murphy
1. písal som o Astrapane, ASV Astra PVO
2. Nadstavbu robila firma ALES
3. Astrapany sú schopné cez štandardizovaný protokol prijímať dáta z rôznych druhov radarov, skúšalo sa to pred pár rokmi (7-8 rokov?)Skrýt celý příspěvekhttps://www.mosr.sk/data/files... Poprosím, preštuduj si to než znovu napíšeš nejakú blbosť.
https://www.mosr.sk/data/files... Poprosím, preštuduj si to než znovu napíšeš nejakú blbosť.
@ Murphy Holínky nie sú hodinky... "Automatizovaný systém velenia Tatrapan PVO nie je plne servisovateľný" nie je Astrapan (ASV Astra PVO). To vozidlo je ku systému Kub. Malá ...Zobrazit celý příspěvek
@ Murphy
Holínky nie sú hodinky...
"Automatizovaný systém velenia Tatrapan PVO nie je plne servisovateľný" nie je Astrapan (ASV Astra PVO). To vozidlo je ku systému Kub.
Malá perlička. Keď som bol na ZVS, to vozidlo bolo určené na pripojenie ku 1RL128DM1, na ktorom som bol starším operátorom. Akurát prebiehal vývoj vozidla.
Netuším, kto to písal, ale toto je nezmysel:
OT-90 PVO umožňujúce transport PLR mimo bojového priestoru pre osádku". V skutočnosti je pravý roj určený na vezenie 10 ks rakiet Igla, 11 ks má držiak nad pravým rojom na vrchu vozidla.
A ako som písal, prebiehali pred niekoľkými rokmi skúšky ASV s rôznymi aliančnými zdrojmi RL informácie cez štandardizovaný protokol (štandardizovaná krabica).
To, že doň chcú zamontovať najmodernejší systém IFF, Link 16 a kto vie čo ešte, to som nerozporoval. Zbytočne sa čertíš. ALES by to mal zvládnuť, ak sa mu dajú lóve... :)Skrýt celý příspěvekNebavíme sa u o tom kde má OT-90 držiak na Iglu, ale ako Astrapan ako veliteľské vozidlo čaty cez LETVIS a LLAPI odošle "near-real time" dáta o delostreleckej paľbe zistenej ...Zobrazit celý příspěvek
Nebavíme sa u o tom kde má OT-90 držiak na Iglu, ale ako Astrapan ako veliteľské vozidlo čaty cez LETVIS a LLAPI odošle "near-real time" dáta o delostreleckej paľbe zistenej pomocou EL/M-2138 do velenia protilietadlového oddielu, odtiaľ do velenia brigády a z tadiaľ do velenia delostreleckého oddielu keď nemá Link-16/JREAP-C? Pretože nepošle, dokiaľ tie systémy nebudú zabudované. "Holínky nie sú hodinky." Ten "štandardizovaný protokol", ktorým disponuje Astrapan je je Stanag 4312 resp. "low level air picture interface" určenej na riadenie a velenie PVO krátkeho dosahu typu Stinger a žiadnou "úpravou softvéru" z toho nespravíš taktický datalink na komunikáciu/dátové spojenie cez štandardizovaný protokol Stanag 5516 resp. 5518.Skrýt celý příspěvek
Do 122mm jde koupit řízená munice, viz. ACCULAR od Izrealců.
Do 122mm jde koupit řízená munice, viz. ACCULAR od Izrealců.
to ano ale nakládat ji budeš ručně a počítej váha vrs množství = čas my jsme nakládali jednou starou 70 ano nakládalo se v šesti lidech a jak OZ tak zásobník tj 2 x 40 raket a ...Zobrazit celý příspěvek
to ano ale nakládat ji budeš ručně a počítej váha vrs množství = čas
my jsme nakládali jednou starou 70 ano nakládalo se v šesti lidech a jak OZ tak zásobník tj 2 x 40 raket a zabralo nám to hodinu a půl
hadej za jak dlouho to vysypaly ....
ano mít možnost plošného postřelu je fajn ale myslím že je lepší použít na to jinou ráži s vetším dosahem a větším učinkem a hlavně nabitou do modulu ketrý vyměním ve třech lidech za cca 10 - 15 minutSkrýt celý příspěvekPokud mate neomeze mnozstvi munice pak ano. Ale vzhldem k tomu, ze to nema nikdo. Tak skoro okamzite zacnete resit, na ktere cile strilet, a na ktere ne. Je totiz hloupost ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud mate neomeze mnozstvi munice pak ano.
Ale vzhldem k tomu, ze to nema nikdo.
Tak skoro okamzite zacnete resit, na ktere cile strilet, a na ktere ne.
Je totiz hloupost vyplytvat omezene zasoby raket vetsi raze, kdyz tu samou praci udelaji i ty nerizene.
Prave schopnost rychle vystrilet zasobu munice je duvod proc ty salvove raketomety existuji.
Nabijeni stoji cas, ale to stoji prece i nabijeni toho kontajneru..Skrýt celý příspěvek
Když jen trochu odbočím od MLRS a vezmu to celkově, protože mám pocit, že někteří spí pod kamenem... Ano AČR není dobré v kondici, ví se proč, chybí tohle a tamto jádyjádyjádá. ...Zobrazit celý příspěvek
Když jen trochu odbočím od MLRS a vezmu to celkově, protože mám pocit, že někteří spí pod kamenem... Ano AČR není dobré v kondici, ví se proč, chybí tohle a tamto jádyjádyjádá. Pojďme se ale podívat co je a brzy bude, aby jsme uklidnili některé pobouřené, že se nic neděje.
Prostředky nejen proti dronům jsou u 532. preb. Nově 8ks STARKOM, 2ks DPET. Mají tam i další plejádu elektronických systémů proti nim. Co se klasických efektorů týče. RBS-70NG a RBS-70 od 252ky mají schopnost zasahovat proti dronům. Teď se to testovalo i na Pandurech se Spiky.
KVAČR se aktualizuje (bude nový), ale mezitím se "jen tak od cesty" vzalo ke 350 vozidlům pro logistiku, obměňuje se výzbroj a výstroj jednotlivce. Takže už i 7mička má Breny 2 s Aimpointy CompM4, CZ P-10C (teď zrovna den dva zpátky je dostali i u 73.tpr) a Bren 2 PPS. Celá armáda je na nových blembácích. VOBU2017/NPNTV2017 používají naši profíci u obou bridád (plus něco mají ženisté), jsou i pro jejich AZ. AZ KVV dostávají Breny 805. Mají též přilby POB2017.
Tenhle rok přijdou Titusy KOVS a KOVVŠ (a MKPP) což spolu s Pandury stejných verzí a nedávným nákupem Satelitní komunikace a dalších radiostanic naší armádu pomalu posouvá od kouřových signálů a řvaní jak na lesy, ke komunikaci 21 století.
Dále už ve starém KVAČRu je do roku 2030 deklarováno pořízení C-RAM, C-UAS a dále mobilního VSHORADU, schopného krýt sestavu za postupu.
Jestliže se udrží 2%. Ta armáda se prostě bude posouvat...Skrýt celý příspěvekA jen tak pod čarou. Velmi často se tu zmiňuje Polsko jako náš vzor. Já souhlasím, že v mnoha projektech klobouk dolů a jejich počty jsou impozantní. Ale pak se také podívejte na ...Zobrazit celý příspěvek
A jen tak pod čarou. Velmi často se tu zmiňuje Polsko jako náš vzor. Já souhlasím, že v mnoha projektech klobouk dolů a jejich počty jsou impozantní. Ale pak se také podívejte na výbavu a výzbroj jejich profesionálních vojáků od mechny, nebo nedejbože záložáků. Věřte, že AČR a její pěchota pak vypadá ještě velmi, velmi dobře :-)Skrýt celý příspěvek
Souhlas se vším, ale ještě k tomu Polsku: aspoň já to chápu tak, že velká část zde diskutujících "nezávidí" Polsku aktuální stav armády, která trpí v mnoha ohledech velice ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas se vším, ale ještě k tomu Polsku: aspoň já to chápu tak, že velká část zde diskutujících "nezávidí" Polsku aktuální stav armády, která trpí v mnoha ohledech velice podobnými neduhy jako armáda česká, ale nastolené tempo modernizace a ambice, které možná nejsou dlouhodobě udržitelné (to se teprve uvidí), ale nelze jinak, než před nimi smeknout.
Je nutné v tomto ohledu přiznat nemalé plus i českému MO, jelikož od nástupu Černochové je evidentní jasná změna kurzu a "šlapání do vrtule" v řadě dalších oblastí, z nichž jsi některé sám zmínil, ale osobně se tak nějak pořád nedokážu zbavit pocitu, že jediným státem Evropy, který reálně chápe a "doceňuje" nebezpečí ze strany Ruska, jakož i rozumí prachobyčejné logice, která říká, že stát musí disponovat pro účely obrany vlastní opravdu bojeschopnou armádou, je s velkým odstupem právě Polsko.Skrýt celý příspěvekTak tohle nerozporuji. Akorát bych si dovolil zmínit i armádu Finska a Švédského království, které dává rány nad svou váhovou kategorii. Další takovou zemí budiž Rumunsko, Řecko a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tohle nerozporuji. Akorát bych si dovolil zmínit i armádu Finska a Švédského království, které dává rány nad svou váhovou kategorii. Další takovou zemí budiž Rumunsko, Řecko a i Baltské trio se též snaží co mu síly stačí.Skrýt celý příspěvek
Jo je to jen můj osobní pohled, ale Finové jsou fakt borci. Vzhledem k velikosti lze od nich ledacos okoukat. Hlavně po zkušenostech se sovětským svazem si nedovolí plýtvat zdroji ...Zobrazit celý příspěvek
Jo je to jen můj osobní pohled, ale Finové jsou fakt borci. Vzhledem k velikosti lze od nich ledacos okoukat. Hlavně po zkušenostech se sovětským svazem si nedovolí plýtvat zdroji na obranu.
Jen bych reagoval na rbs70, systém je to dobrý, ale manpad to není. Musí to obsluhovat 3 vojáci a palebné postavení dosáhnou do cca1,5 min myslím. A střílet s tím drony, to nás zrujnuje. Bolide cca 1,7milionu... Snad se pracuje na pro nás logickém řešení.Skrýt celý příspěvek
Vybavení polských vojáku mi nepřijde špatné. Mají dobře postavené dělostřelctvo s funkčním SŘP, samohybné minomety, rosomáky, Leopardy, K2, M1 Abrams, krytí jsou vícevrstvou PVO ...Zobrazit celý příspěvek
Vybavení polských vojáku mi nepřijde špatné. Mají dobře postavené dělostřelctvo s funkčním SŘP, samohybné minomety, rosomáky, Leopardy, K2, M1 Abrams, krytí jsou vícevrstvou PVO všeho druhu. Jediné co se jim pomaleji rozbíhá jsou pásová BVP. V kolových jsou dále než my, dodnes není brigáda na Pandurech postavená a to už jsou dnes vozidla z prvních dodávek pomalu 13 let stará.Skrýt celý příspěvek
Tak to jste neviděl to co mi posílali Poláci. Ano i na plechový blembák u záložníků (nikoliv WOT) došlo :-). A ti profíci od mechanizovaných sil taktéž žádná sláva. To PVO teprve ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to jste neviděl to co mi posílali Poláci. Ano i na plechový blembák u záložníků (nikoliv WOT) došlo :-). A ti profíci od mechanizovaných sil taktéž žádná sláva.
To PVO teprve staví. To samé M1 Abrams, K2 a dělostřelectvo taktéž používá i starší systémy.Skrýt celý příspěvekAno, mají u dělostřelců Dany, které byly modernizované o SŘP. Jejich osobní výstroj neznám, ale asi vědí, které jednotky mají přednost pro získání novějšího vybavení. PVO na ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, mají u dělostřelců Dany, které byly modernizované o SŘP.
Jejich osobní výstroj neznám, ale asi vědí, které jednotky mají přednost pro získání novějšího vybavení.
PVO na jedné straně staví, ale s tím, že mají na čem stavět, protože ji nezrušili do takové míry jako AČR. A PVO s letectvem se obnovuje nejhůře, je na to třeba hodně specialistů.Skrýt celý příspěvekBo sytuacja jest dwuznaczna... Problemem WP jest, że ma zbyt duże struktury w stosunku do możliwości kadrowych (za mało żołnierzy), gospodarczych (nie można prowadzić szybkiej ...Zobrazit celý příspěvek
Bo sytuacja jest dwuznaczna...
Problemem WP jest, że ma zbyt duże struktury w stosunku do możliwości kadrowych (za mało żołnierzy), gospodarczych (nie można prowadzić szybkiej intensywnej modernizacji przy takim zapleczu i finansowym i przemysłowym)
Realnie to WP powinno mieć ok 10 zmechanizowanych brygad (dużych brygad) + silną artylerie (1-2 brygady artylerii + 4 pułki artylerii)
Reszta powinna iść w WOT oraz budowę systemu rezerw (uzupełnienie strat)Skrýt celý příspěvek
A co tak vyvinut novu generaciu slovenskeho raketometu modular na podvozku tatra force a s novymi systemami pre ČR aj SR. Mali by sme moznost odpalovat atacms, gmlrs, 122mm municiu ...Zobrazit celý příspěvek
A co tak vyvinut novu generaciu slovenskeho raketometu modular na podvozku tatra force a s novymi systemami pre ČR aj SR. Mali by sme moznost odpalovat atacms, gmlrs, 122mm municiu a to na vlastnom ceskoslovenskom raketometeSkrýt celý příspěvek
Plus k tomu licencna vyroba niektorej z navadzanych verzii 122mm rakiet. To by mohlo byt zaujimave nemyslite? Samozrejme aj pri vyrobe raketometov a ich elektroniky by sme mohli ...Zobrazit celý příspěvek
Plus k tomu licencna vyroba niektorej z navadzanych verzii 122mm rakiet. To by mohlo byt zaujimave nemyslite? Samozrejme aj pri vyrobe raketometov a ich elektroniky by sme mohli maximalne vyuzit potencial nasich zbrojarskych zavodov a priemyslu.Skrýt celý příspěvek
Tak samozřejmě, hezké by to bylo, ale... Jednak by obě armády musely mít "zároveň" v úmyslu nové raketomety pořídit, obě by musely mít k dispozici peníze na vývoj+výrobu (pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Tak samozřejmě, hezké by to bylo, ale...
Jednak by obě armády musely mít "zároveň" v úmyslu nové raketomety pořídit, obě by musely mít k dispozici peníze na vývoj+výrobu (pouze vývoj bez výroby je k ničemu, začne "to" okamžitě zastarávat), obě by se musely rozhodnout že "risknou" vlastní vývoj místo výběru (licence?) některého již osvědčeného typu... a pak by si taky obě strany musely dostatečně "věřit" na to aby šly do společného produktu.
Popravdě, že budou ZÁROVEŇ splněny všechny tyto podmínky nepovažuju za moc pravděpodobné...
Polsko potřebuje/chce citelně víc raketometů(+munice) a "pouze" koupilo Chunmoo + licenci na některou munici...Skrýt celý příspěvekOni je totiž chtějí hned a to vlastní vývoj a výroba od nuly prostě neumožňuje...
Oni je totiž chtějí hned a to vlastní vývoj a výroba od nuly prostě neumožňuje...
Myslite, ze by bolo taky problem hodit modular na novsi podvozok tatra a zmodernizovat jeho elektroniku v kombinacii vlastny priemysel na to co vieme + nakup zo zahranicia toho co ...Zobrazit celý příspěvek
Myslite, ze by bolo taky problem hodit modular na novsi podvozok tatra a zmodernizovat jeho elektroniku v kombinacii vlastny priemysel na to co vieme + nakup zo zahranicia toho co by si vyzadovalo moc komplikovany vyvoj? A inac suhlasim. Vychodna europa nema ani teoreticku sancu na bezpecie ak nezacneme minimalne cesi,slovaci, poliaci,balti,ukrajinci vyvijat a nakupovat spolocne. Uz len to, ze cv90 a viper su temer JEDINE bojove systemy ktore spolu zdielame je na zaplakanie. Minimalne Zuzana mala sluzit v cechach, modernizovany pandur s vezou turra 30 v oboch krajinach, bren uz mal byt davno na Slovensku a taky novy tatrapan mohol existovat namiesto titusu. SkodaSkrýt celý příspěvek
Tatrapan je šrot. Nemá poriadnu protimínovú ochranu. Pozri fotofrafiu a uvidíš, že vodič sedí priamo nad kolesom a jeho sedačka je kotvená na podlahu...
Tatrapan je šrot. Nemá poriadnu protimínovú ochranu. Pozri fotofrafiu a uvidíš, že vodič sedí priamo nad kolesom a jeho sedačka je kotvená na podlahu...
Skor som to myslel ako vyvoj vozidla v "duchu" tatrapanu, samozrejme, ze jeho zastarale a nedokonale konstrukcne riesenia by sme prevziat nemuseli. V konecnom dosledku, aj taky ...Zobrazit celý příspěvek
Skor som to myslel ako vyvoj vozidla v "duchu" tatrapanu, samozrejme, ze jeho zastarale a nedokonale konstrukcne riesenia by sme prevziat nemuseli. V konecnom dosledku, aj taky pandur by si zasluzil novu generaciu s lepsim pancierom, vezou, elektronikou, schopnostou plavby etc aby sa vyrovnal tej patrii amv ktoru sme nakoniec zvolili....Skrýt celý příspěvek
Chlapi, má někdo z vás informace, jaký je na UKR způsob užití raketometů Vanpýr? Pořád se říká, že dělostřelectvo musí po pár salvách opustit místo svého působiště a někam se ...Zobrazit celý příspěvek
Chlapi, má někdo z vás informace, jaký je na UKR způsob užití raketometů Vanpýr? Pořád se říká, že dělostřelectvo musí po pár salvách opustit místo svého působiště a někam se přemístit, aby jej nezasáhla odvetná palba ... a v případě Vampýru se mluví jako o výhodě, když si po vystřílení raket může dobít munici a po pár minutách pokračovat. Není proto Vampýr svým způsobem naddimenzované "plýtvání" a Striga dostačující systém?Skrýt celý příspěvek
No, u Vampiru vystrelíš jednu salvu, premiestniš sa s vozidlom pár stoviek metrov mimo a vystrelíš druhú salvu bez toho aby si vozidlo prebíjal. Podľa mňa lepší koncept, aj keď ...Zobrazit celý příspěvek
No, u Vampiru vystrelíš jednu salvu, premiestniš sa s vozidlom pár stoviek metrov mimo a vystrelíš druhú salvu bez toho aby si vozidlo prebíjal. Podľa mňa lepší koncept, aj keď ťažšie vozidlo. Aj keď za mňa Puls (majú objednané Dáni a Holanďania, vyrábané ako Europuls pod KMW) alebo Chumnoo (majú objednané Poliaci) sú o generáciu práve tou modularitou rôzne používanej munície, od "hlúpych" 122 mm, cez širokú škálu rôzne riadených striel a strely s plochou dráhou letu či balistické strely, proste niekde inde.Skrýt celý příspěvek
RM-70 nám závidel za studenej vojny kde kto práve vďaka tomu prebíjaciemu systému a veľkej palebnej sile. Cena Vampire vs Striga nehrá prakticky žiadnu rolu keďže rozdiel je len v ...Zobrazit celý příspěvek
RM-70 nám závidel za studenej vojny kde kto práve vďaka tomu prebíjaciemu systému a veľkej palebnej sile. Cena Vampire vs Striga nehrá prakticky žiadnu rolu keďže rozdiel je len v dvoch nápravách podvozku, väčšej kabíne a jednoduchom nabíjacom systéme, povedal by som že Vampire bude drahší tak max o 50 tis. € za kus, najdrahšie na tom aj tak budú systémy riadenia paľby a komunikačné systémy, tie potrebujú oba raketomety narovnako.Skrýt celý příspěvek
Rzadko strzela się jednocześnie "całą salwą"... Ciepłe gazy (ze spalin) zakłócają trajektorię lotu rakiet - w efekcie jest gorsze skupienie (celność) Dwie jednostki ognia na ...Zobrazit celý příspěvek
Rzadko strzela się jednocześnie "całą salwą"...
Ciepłe gazy (ze spalin) zakłócają trajektorię lotu rakiet - w efekcie jest gorsze skupienie (celność)
Dwie jednostki ognia na wyrzutni ma tę zaletę, że można mieć bardziej różnorodne pociski.
Na przykład 40x 122mm HE + 40x 122mm CARGO
Więc jest krótszy czas przygotowania baterii do zadania ogniowegoSkrýt celý příspěvekS tým si Ukrajinci nerobia starosti ani u húfnic. Jednoducho potrebuješ "prestrieľať" niekoľko násobnú prevahu, tak to sypeš dovtedy kým máš muníciu. Navyše 122 mm hlúpe rakety a ...Zobrazit celý příspěvek
S tým si Ukrajinci nerobia starosti ani u húfnic. Jednoducho potrebuješ "prestrieľať" niekoľko násobnú prevahu, tak to sypeš dovtedy kým máš muníciu. Navyše 122 mm hlúpe rakety a presnosť? Tam problém nie je, Vampir s hlúpou muníciou nie je raketový systém na bodové ničenie cieľov ale plošné pokrytie niekoľko hektárov bojiska naraz vysoko trieštivou muníciou.Skrýt celý příspěvek
Ono přebíjení celých kontejnerů je citelně rychlejší (samozřejmě když je na to technika = hydraulická ruka nebo jiný podobný systém) než ručně (a dá se provést opakovaně, ne jen ...Zobrazit celý příspěvek
Ono přebíjení celých kontejnerů je citelně rychlejší (samozřejmě když je na to technika = hydraulická ruka nebo jiný podobný systém) než ručně (a dá se provést opakovaně, ne jen jednou) takže tam ta výhodnost vožení si druhé salvy "vlastní silou" klesá... navíc bych řekl že ten převážený dobíjecí svazek může být dost citlivý na poškození palbou nepřítele...Skrýt celý příspěvek
No bavíme sa teraz Vampire alebo Striga o ktorých som písal? Pretože ani jeden nemá muníciu uloženú v kontajneri. Že je kontajner praktickejšie riešenie, nerozporujem. Čo sa týka ...Zobrazit celý příspěvek
No bavíme sa teraz Vampire alebo Striga o ktorých som písal? Pretože ani jeden nemá muníciu uloženú v kontajneri. Že je kontajner praktickejšie riešenie, nerozporujem. Čo sa týka vezenej munície na Vampire predpokladám že by nebolo problém upraviť priestor s muníciou pancierovou schránkou. Ale aj munícia nabitá v odpaľovacom zariadení nie je prakticky ničím chránená proti poškodeniu paľbou nepriateľa.Skrýt celý příspěvek
Chtělo by to něco k čemu by se munice vyráběla u nás. Protože jak vidíme není to ani tak o odpalovacich zařízeních jako o dostatku raket
Chtělo by to něco k čemu by se munice vyráběla u nás. Protože jak vidíme není to ani tak o odpalovacich zařízeních jako o dostatku raket
Bylo by to super, ale aby to nebylo jako z vestami, kde si armáda vybrala vesty s podšívkou od komunistů. (kdo ví co vše ta firna na "české" vesty z venku ...Zobrazit celý příspěvek
Bylo by to super, ale aby to nebylo jako z vestami, kde si armáda vybrala vesty s podšívkou od komunistů. (kdo ví co vše ta firna na "české" vesty z venku dováží)
https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvekNe, armáda si vybrala vesty požadovaných parametrů, které dodavatel teď nechce dodat, a chce dodat to co se mu hodí do krámu. A armáda to nechce převzít.
Ne, armáda si vybrala vesty požadovaných parametrů, které dodavatel teď nechce dodat, a chce dodat to co se mu hodí do krámu. A armáda to nechce převzít.
Ano, ale to co vyhrálo byly vesty s čínskou podšívkou.
Ano, ale to co vyhrálo byly vesty s čínskou podšívkou.
To co vyhrálo byla podšívka požadovaných parametrů.
Sorry, ale tyhle věci jsou spotřební zboží, něco jak ponožky. Koukat na to jinak je .. o ničem.To co vyhrálo byla podšívka požadovaných parametrů.
Sorry, ale tyhle věci jsou spotřební zboží, něco jak ponožky. Koukat na to jinak je .. o ničem.No a? A čo teraz? Väčšina firiem zadá požadované parametre a nechá si daný materiál vyrobiť v Číne, kde je to najlacnejšie (neznamená nekvalitné). Je zjavné že Fenix si po výpadku ...Zobrazit celý příspěvek
No a? A čo teraz? Väčšina firiem zadá požadované parametre a nechá si daný materiál vyrobiť v Číne, kde je to najlacnejšie (neznamená nekvalitné). Je zjavné že Fenix si po výpadku Čínskeho výrobcu nechal daný materiál namiesto Číny nakoniec spraviť u Turka, pretože je zjavné že v ČR mu to nikto iný v danej cene a kvalite, nespraví. Pochybujem že Fenix je firma, ktorá by si špinila meno tým že by armáde dodala nekvalitné vesty a daný materiál pred použitím netestovala. Ako som pochopil zo správy, materiál podšívky je trochu inak tkaný ako pôvodný, ale inak spĺňa všetky požadované parametre dané armádou. Takže nechápem kde je problém. Proste štátne byrokratické preťahovačky o hovne, doslova. MO by odporovali výrobcovi, aj keby z toho istého materiálu šil napríklad vesty Crye Precision, len preto lebo je "iný ako pôvodná vzorka". Pritom vojakovi v poli to môže byť zhola jedno.Skrýt celý příspěvek
S podšívkou na vesty ste tak závislý na Číne, že keď ju nevyrobili tam tak ju vyrobili v Turecku? Prosím ťa čo v tom vidíš ako "závislé"? Neviem, rozmýšľaš niekedy nad tým čo píšeš ...Zobrazit celý příspěvek
S podšívkou na vesty ste tak závislý na Číne, že keď ju nevyrobili tam tak ju vyrobili v Turecku? Prosím ťa čo v tom vidíš ako "závislé"? Neviem, rozmýšľaš niekedy nad tým čo píšeš za sprostosti?Skrýt celý příspěvek
A spýtam sa takto, nakúpila by MO ČR tie vesty aj keby boli povedzme o polovicu drahšie, ale vyrobené komplet v ČR/EU? Pretože o tom fakt pochybujem.
A spýtam sa takto, nakúpila by MO ČR tie vesty aj keby boli povedzme o polovicu drahšie, ale vyrobené komplet v ČR/EU? Pretože o tom fakt pochybujem.
skelet Možná Vám to přijde divné, ale divil by jste se kolik "české elektroniky" dodávané do armády obsahuje součástky z Číny. A podobně jsou na tom i někteří "světoví" výrobci. Je ...Zobrazit celý příspěvek
skelet
Možná Vám to přijde divné, ale divil by jste se kolik "české elektroniky" dodávané do armády obsahuje součástky z Číny. A podobně jsou na tom i někteří "světoví" výrobci. Je jasné, že jsme malý stát na to, aby vše bylo opravdu české, ale nikdo se moc nezabývá tím, zda takové věci pochází od spojenců nebo z druhé strany.Skrýt celý příspěvekNo áno tak to máš pravdu. Dnes prakticky všetko čo vojak používa a je v tom oblečený, buď je buď vyrobené celé v Číne, používa to komponenty z Číny alebo materiály na výrobu ...Zobrazit celý příspěvek
No áno tak to máš pravdu. Dnes prakticky všetko čo vojak používa a je v tom oblečený, buď je buď vyrobené celé v Číne, používa to komponenty z Číny alebo materiály na výrobu komponentov pochádzajú z Číny. A to je globálny problém, všetkých armád nie len AČR. Bohužiaľ, Čína dnes vlastní prakticky všetko a sme na nej závislí.Skrýt celý příspěvek
V konečnom dôsledku, ten Turek čo nakoniec ušil tie podšívky na vesty tak predpokladám použil tiež materiály z Číny na stroji z komponentami z Číny. Tomu sa dnes nikto nevyhne.
V konečnom dôsledku, ten Turek čo nakoniec ušil tie podšívky na vesty tak predpokladám použil tiež materiály z Číny na stroji z komponentami z Číny. Tomu sa dnes nikto nevyhne.
Sgt Murphy On to hlavně nedodává Fenix, ale STV Group. Ta už žádnou pověst nemá. Minimálně co se výstroje týče. Jinak pochopitelně původ tkanin nikdo nezkoumá. To už by se nedalo ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy
On to hlavně nedodává Fenix, ale STV Group. Ta už žádnou pověst nemá. Minimálně co se výstroje týče.
Jinak pochopitelně původ tkanin nikdo nezkoumá. To už by se nedalo pořídit vůbec nic.Skrýt celý příspěvek
Obecně určitě, jen upozorňuju že pokud budeme mít (třeba) ze začátku jen několik málo odpalovacích vozidel (někde jako 4-8) tak tam ta licence na vlastní výrobu munice může vyjít ...Zobrazit celý příspěvek
Obecně určitě, jen upozorňuju že pokud budeme mít (třeba) ze začátku jen několik málo odpalovacích vozidel (někde jako 4-8) tak tam ta licence na vlastní výrobu munice může vyjít dráž něž docela slušná počáteční zásoba...Skrýt celý příspěvek
Při primárním využívání naváděné munice ráže 122 mm by bohatě stačila i jednodušší M-21 MT Striga. Samozřejmě schopnost využít klasické rakety s HE hlavici by zůstala zachována ...Zobrazit celý příspěvek
Při primárním využívání naváděné munice ráže 122 mm by bohatě stačila i jednodušší M-21 MT Striga.
Samozřejmě schopnost využít klasické rakety s HE hlavici by zůstala zachována (dostřel přesahuje NATO standard, tj. 40 km+).
V kombinaci s HIMARS "gamecharger" pro AČR.
Podobně to mají koncipováno v Polsku - 122 mm Langusta + velkorazove MLRS - HIMARS + K239 Chunmoo.Skrýt celý příspěvekPřesně, Taky by se mi líbilo mít český systém (RM-70) se 122mm a pak velkorážný, což neumíme, takže bych tam viděl K239 nebo PULS. HIMARS je za mě ze hry díky dlouhé dodací lhůtě a ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně,
Taky by se mi líbilo mít český systém (RM-70) se 122mm a pak velkorážný, což neumíme, takže bych tam viděl K239 nebo PULS. HIMARS je za mě ze hry díky dlouhé dodací lhůtě a ceně.Skrýt celý příspěvekPrávě pro používání primárně řízené munice by stačila jednodušší Striga než Vampire. Tam se nehraje na salvy s co největším počtem vystřelených raket, ale na bodovou likvidaci ...Zobrazit celý příspěvek
Právě pro používání primárně řízené munice by stačila jednodušší Striga než Vampire. Tam se nehraje na salvy s co největším počtem vystřelených raket, ale na bodovou likvidaci nepřátelských cílů do vzdálenosti 39 až 43 km dle výrobce přesně naváděné munice ráže 122 mm.
Proto palebný průměr "jen" 40 raket by byl více než dostatečný a to i vzhledem k ceně raket.Skrýt celý příspěvekJasné, je zase pravda, že Striga bude o dost pohyblivější. Každopádně bych platformu čistě pro "levné" 122mm rakety zachoval.
Jasné, je zase pravda, že Striga bude o dost pohyblivější. Každopádně bych platformu čistě pro "levné" 122mm rakety zachoval.
já ne, i když je dáno že finance budou na 2 % tak to neznamená že jich tím pádem bude moc, a na co držet techniku a osádku na něčem co dostřelí max 25 - 30 km od linie dotyku za ...Zobrazit celý příspěvek
já ne, i když je dáno že finance budou na 2 % tak to neznamená že jich tím pádem bude moc, a na co držet techniku a osádku na něčem co dostřelí max 25 - 30 km od linie dotyku
za mně na chuj se STRIGOU, lepší použít podvozek TATRA a nástavbu PLUS a nebo M 239 CHUNMOO naložíš modul s ráží 122 mm a vysypeš nebo naložíš modul s ráží 227 mm a nebo střelu ráže 610 mm a nebo díky dvěma modulům na vozidle můžeš naložit kombinaci ráží
a hlavně vystřelené moduly vyměníš za cca půl hodiny za takovou dobu těžko Strigu nabiješ
a na všechny ráže ti stačí stále stejné vozidlo a stále stejné množství osádky , měníš jen moduly - samozřejmě nesmí ti to vozidlo nachytat a zasáhnout protivník, a kritický čas není odpal na frontě tam to tráví jen minuty, ten je v zázemí při nabíjeníSkrýt celý příspěvek
To je otázka. Buď mít jeden druh univerzálního raketometu pro všechny druhy munice, nebo jeden jednoduchý a laciný (STRIGA) a druhý pro sofistikovanou munici větších ráží (PULS).
To je otázka. Buď mít jeden druh univerzálního raketometu pro všechny druhy munice, nebo jeden jednoduchý a laciný (STRIGA) a druhý pro sofistikovanou munici větších ráží (PULS).
Já bych to osobně nedával vše pod jeden systém. Univerzálnost je fajn, ale myslím si, že ta Striga nebude zase tak drahá, aby jsme nemohli mít 2 systémy. Další bych nakoupil k ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych to osobně nedával vše pod jeden systém. Univerzálnost je fajn, ale myslím si, že ta Striga nebude zase tak drahá, aby jsme nemohli mít 2 systémy. Další bych nakoupil k AZ...Skrýt celý příspěvek
jj, pořád si myslím, že bychom měli připravit výzbroj a vybavení pro záložní motorizované prapory nebo i brigády. Tato výzbroj by měla být početná a relativně jednoduchá (OA, OT, ...Zobrazit celý příspěvek
jj, pořád si myslím, že bychom měli připravit výzbroj a vybavení pro záložní motorizované prapory nebo i brigády. Tato výzbroj by měla být početná a relativně jednoduchá (OA, OT, ruční a těžké pěchotní zbraně, minomety, MANPAD, PTRK). Striga by mohla tvořit dělostřelectvo takových jednotek..Skrýt celý příspěvek
Striga je na howknov, ano malá rychlá a možná levná ...ale vypálíš 40 střel co máš naloženo a jedeš do zázemí kde minimálně hodinu nakládáš další sadu ano modularita má své ...Zobrazit celý příspěvek
Striga je na howknov, ano malá rychlá a možná levná ...ale vypálíš 40 střel co máš naloženo a jedeš do zázemí kde minimálně hodinu nakládáš další sadu
ano modularita má své nevýhody pokud se špatně uchopí , myslím že PLUS ve verzi dvou modulu je lepší řešení než tři strigy najednou
do dvou modulů dáš munici ráže 122 mm vypálíš a zajedeš do týlu kde za 20 minut naložíš nové naplněné bloky a jedeš vysypat je jinde
cíl je dál než 25 - 30 km od fronty ( pro neznalé raketomet bude jen vyjímečně na čáře dotyku, vetšinou bude aspoň 5 - 10 km od fronty ) nevadí naložíš modul který muže být vybaven ráží třeba 220 mm ( to si zvládneme upravit i sami, rakety můžeme požít ukrajinské licenčně vyráběné u nás a do daného rozměru modulu snad nebude pro VTU až takový problém použít mozek a naskládat je rozumně včetně řízení ) a ty už mají dostřel 65 km a obdobně nebude problém vytvořit modul ketrý pojme třeba střely 2x4 střely Vilha ráže 300 mm
o výbavě a použití munice ráže 227 mm ať už M 30 nebo PrGM nemluvě a použití ATMCS nápodobně přeci jen je to použití modulu z MLRS na ketrý je jak M 239 Chunmoo tak PLUS uzpůsobenSkrýt celý příspěvekJak jsem psal, pokud by se primárně používala naváděná munice, tak palebný průměr 40 raket je více než dostatečný. Ani průzkumné kapacity brigády nesahají standardně dále, než je ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jsem psal, pokud by se primárně používala naváděná munice, tak palebný průměr 40 raket je více než dostatečný.
Ani průzkumné kapacity brigády nesahají standardně dále, než je dostřel moderních raket této ráže.
Zásadním argumentem je systémová cena vysoce výkonných MLRS. Tech platforem si nikdy nekoupíme skutečně dostatečný počet. Proto není moc reálné, aby jsme na bojišti prováděli downgrade těchto výkonných systému někam k BM-21.
Primární význam vysoce výkonných MLRS pro AČR je být základní součástí kill-chain založenému na F-35, který teprve poskytne průzkumné a komunikační schopnosti v reálném čase na vzdálenosti kam už 155 mm hlavňové dělostřelectvo nedosáhne.
Zde budeme spíš řešit problém zda vystřelit raketu či střelu s dostřelem 120 nebo 300 km.
Hrát si s MLRS HIMARS či PULS s nějakými malými raketami nebude prostě prostor daný počty a účelem.
Rovněž je blízká nule pravděpodobnost, že by zálohy dostaly k dispozi drahé MLRS. U BM-21 na Tatře 4x4 to nevím jako až tak velký problém.Skrýt celý příspěvekLiberal Shark S Vaším názorem se dá souhlasit. Jenom bych chtěl upozornit, že NEMÁME manpad a PTŘS téměř nic. Chrudim měla Konkurs a Spike je vesměs na Pandurech. Jaký máme palebný ...Zobrazit celý příspěvek
Liberal Shark
S Vaším názorem se dá souhlasit. Jenom bych chtěl upozornit, že NEMÁME manpad a PTŘS téměř nic. Chrudim měla Konkurs a Spike je vesměs na Pandurech. Jaký máme palebný průměr ani raději nechci vědět. Takhle mít drahou hračku a vystřelit z ní párkrát, tak to nemusí být to pravé.Skrýt celý příspěvekNo nevím, "levný systém" Striga s drahou naváděnou 122mm municí, s dostřelem a váhou nálože podobným jako 155mm houfnice? Příjde mi to jako do levného Kalašnikova kupovat kulky s ...Zobrazit celý příspěvek
No nevím, "levný systém" Striga s drahou naváděnou 122mm municí, s dostřelem a váhou nálože podobným jako 155mm houfnice? Příjde mi to jako do levného Kalašnikova kupovat kulky s ochuzeným uranem abysme napravili vrozené nedostatky. To už je jednodušší nakoupit dělostřelcům Excalibury...Skrýt celý příspěvek
SYN_ HE granát nesie cca 10 kg nálož trhaviny, 122 mm Accular nesie 20 kg hlavicu. Ani jedna verzia nie je lacná keď sa bavíme o koncovom navádzaní, ale rozhodne účinnejšie než ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_ HE granát nesie cca 10 kg nálož trhaviny, 122 mm Accular nesie 20 kg hlavicu. Ani jedna verzia nie je lacná keď sa bavíme o koncovom navádzaní, ale rozhodne účinnejšie než nenavádzaná munícia.Skrýt celý příspěvek
A o tom to je, že velice levný systém na Tatře 4x4 dokáže díky naváděnými raketam téměř to samé jako ShKH, ale stále bude umět vysypat i salvy neřízených raket či dálkově ...Zobrazit celý příspěvek
A o tom to je, že velice levný systém na Tatře 4x4 dokáže díky naváděnými raketam téměř to samé jako ShKH, ale stále bude umět vysypat i salvy neřízených raket či dálkově minovat.
Pro zálohy díky jednoduché obsluze a nízké jednotkove ceně raketometu velmi vhodný systém.
Na kvalifikaci obsluhy i počet osádky rovněž nenáročný systém.Skrýt celý příspěvek
No jasně, máme problém vůbec začít raketometnou jednotku sestavovat protože peníze/personál, a budeme si hned do začátku komplikovat systém dvěma různými raketomety...?
No jasně, máme problém vůbec začít raketometnou jednotku sestavovat protože peníze/personál, a budeme si hned do začátku komplikovat systém dvěma různými raketomety...?
122 mm raketomety můžeme mít do několika málo let. Zvlášť v počtu jen nekolika baterií. Za jak dlouho dostaneme HIMARS? Navíc naše průzkumné kapacity i na brigádní úrovni končí ...Zobrazit celý příspěvek
122 mm raketomety můžeme mít do několika málo let. Zvlášť v počtu jen nekolika baterií. Za jak dlouho dostaneme HIMARS?
Navíc naše průzkumné kapacity i na brigádní úrovni končí někde v 40 až 50 km. NGŠ právě HIMARS plánuje zcela správně až spolu s F-35.
Proto i menší MLRS neni pro nás nějak limitující a po příchodu výkonnějších systému by nebyl problém pak část nebo všechny 122mm MLRS baterie dát jen k AZ a do NZ, které už nyní zejí prázdnotou.
Než ale budou drahé HIMARS či podobné systémy výkonných MLRS k dispozici, tak uplyne v českých řekách ještě hodně vody.Skrýt celý příspěvek
Myslim, ze ak by existovala pouzitelna 122mm navadzana municia pre grad, ktora by mala prijatelnu ucinnost a efektivitu, uz davno by sa na Ukrajine pouzivala. Tadial cesta podla ...Zobrazit celý příspěvek
Myslim, ze ak by existovala pouzitelna 122mm navadzana municia pre grad, ktora by mala prijatelnu ucinnost a efektivitu, uz davno by sa na Ukrajine pouzivala. Tadial cesta podla mna nevedie. Ak uz zachovat schopnost pouzivat 122mm, potom radsej cestou kontajnera pre modularny stroj. Ale ak uz nie su na sklade v CR ziadne 122mm, ani nie je schopnost ich vyrabat, bolo by lepsie zaviest lepsiu municiu, ci uz navadzanu, alebo nenavadzanu.Skrýt celý příspěvek
Problém pro Ukrajinu je ten, že řízenou munici 122 mm dělá Izrael a Turecko. Izrael nedodá a Turek se také nepřetrhne a informace ze stran tureckých zbraní na UA sou dosti ...Zobrazit celý příspěvek
Problém pro Ukrajinu je ten, že řízenou munici 122 mm dělá Izrael a Turecko. Izrael nedodá a Turek se také nepřetrhne a informace ze stran tureckých zbraní na UA sou dosti "zamlžené", takže i kdyby byly, tak se to dozvíme s velkým zpožděním.
Pro země středoevropského prostoru by dával smysl nákup licence či vývoj podobného naváděcího kitu.
Není to žádný hi-tech, který by domácí průmysl nezvládl v pohodě vyrobit.Skrýt celý příspěvekHm, ještě tuším v ráži 122mm dělá něco Srbsko? Ne že by to něco měnilo... Když už naváděcí hlavici, tak na "něco" s lepším dostřelem a účinkem v cíli. Oni zase tu ráži okolo ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, ještě tuším v ráži 122mm dělá něco Srbsko? Ne že by to něco měnilo...
Když už naváděcí hlavici, tak na "něco" s lepším dostřelem a účinkem v cíli. Oni zase tu ráži okolo 227/240mm nevymýšleli úplní blbci...Skrýt celý příspěvekRozhodně ne na všechny cíle na bojišti v okruhu 40 km je potřeba sypat rakety s 90 kg bojovou hlavici v ceně více než 100 000$. Myslím že někteří nechápou ekonomiku války a reálie ...Zobrazit celý příspěvek
Rozhodně ne na všechny cíle na bojišti v okruhu 40 km je potřeba sypat rakety s 90 kg bojovou hlavici v ceně více než 100 000$.
Myslím že někteří nechápou ekonomiku války a reálie AČR.
Raději bych několik baterií Strig s naváděnou municí, než nic. Po pořízení výkonnějších MLRS by část mohla jít do NZ, protože ty budou za chvíli díky válce na UA zcela prázdné.
Tatra 4x4 s "trubkami" na korbě byla vhodná zbraň právě pro zálohy. Jednotková cena samotného raketometu je výrazně nižší než hlavňové dělostřelectvo ráže 155 mm.
Obsluha je díky modernímu SŘP výrazně jednodušší a tedy pro zálohy lepší.Skrýt celý příspěvek
Ciekawostka : rysunek Himars na podwoziu Jelcz https://pbs.twimg.com/media/Fu... I rysunek Chunmoo na podwoziu Jelcz, 3 sztuki zostały wysłane do ...Zobrazit celý příspěvek
Ciekawostka : rysunek Himars na podwoziu Jelcz https://pbs.twimg.com/media/Fu...
I rysunek Chunmoo na podwoziu Jelcz, 3 sztuki zostały wysłane do Korei w celu integracji w wyrzutnią i na testy poligonowe. https://scontent-waw1-1.xx.fbc...
ale najważniejsza jest integracja z rozpoznaniem-dowodzeniem ,łącznością i BMS.Skrýt celý příspěvek
Neměli bychom zapomínat, že ZSU vybraly Tatrovku jako svou základní kolovou platformu. A dělostřeleckých raketometů budou i po válce potřebovat stovky. Podle mně platí, čím ...Zobrazit celý příspěvek
Neměli bychom zapomínat, že ZSU vybraly Tatrovku jako svou základní kolovou platformu. A dělostřeleckých raketometů budou i po válce potřebovat stovky. Podle mně platí, čím univerzálnější raketomet a větší sortiment munice, tím lépe.Skrýt celý příspěvek
To vybraly, ale ještě před začátkem války. Je otázka, jak moc se v tomto ohledu s náplavou nejrůznější další kolové techniky od západních spojenců situace změnila, či nikoliv. To ...Zobrazit celý příspěvek
To vybraly, ale ještě před začátkem války. Je otázka, jak moc se v tomto ohledu s náplavou nejrůznější další kolové techniky od západních spojenců situace změnila, či nikoliv. To se teprve uvidí.
Pro Tatrovku a celé CSG je však aktuálně i tak na UA práce dost, a to podle všeho i díky tomu, že se jejich systémy osvědčily v boji a tím získaly vůbec nejcennější možnou referenci.Skrýt celý příspěvekJak píšete. Tatra se osvědčila (což se dalo čekat). ČR se jako spojenec taky osvědčilo (což se moc čekat nedalo, ale změnila se vláda a prezident do toho nešťoural) takže není ...Zobrazit celý příspěvek
Jak píšete. Tatra se osvědčila (což se dalo čekat). ČR se jako spojenec taky osvědčilo (což se moc čekat nedalo, ale změnila se vláda a prezident do toho nešťoural) takže není nutnost měnit již učiněné rozhodnutí že se tatra stane hlavním podvozkem pro ukrajinské systémy. Spíš to budou brát jako poděkování za pomoc.Skrýt celý příspěvek
Dodnes som nepochopil, prečo AČR vyradila salvový raketomet bez náhrady. Je to efektívna a pritom relatívne lacná zbraň ktorá sa dá pri troche snahy vyrobiť aj v domácom priemysle ...Zobrazit celý příspěvek
Dodnes som nepochopil, prečo AČR vyradila salvový raketomet bez náhrady. Je to efektívna a pritom relatívne lacná zbraň ktorá sa dá pri troche snahy vyrobiť aj v domácom priemysle resp v rámci ČS, vrátane munície. Tentoraz to niekomu politicky myslelo viac, ako by maloSkrýt celý příspěvek
protože tehdy měl vládnout mír na celém světě s malými policejními akcemi. Proto se mimojiné plánovalo vyřazení salvových raketometů (to stihli), tanků (proto nebyly na M4Cz ...Zobrazit celý příspěvek
protože tehdy měl vládnout mír na celém světě s malými policejními akcemi.
Proto se mimojiné plánovalo vyřazení salvových raketometů (to stihli), tanků (proto nebyly na M4Cz náhradní díly) a Mi-24, které se měly nahradit Bell 407GT nebo MD 530MG.Skrýt celý příspěvekV té době armada likvidovala vše co se nehodilo na zahraniční mise. S odstupem času je zázrak, že to odnesli jen raketomety.
V té době armada likvidovala vše co se nehodilo na zahraniční mise. S odstupem času je zázrak, že to odnesli jen raketomety.
Česká cesta je hloupost, 122mm není nutné, takže jenom Himars nebo Plus s řízenou municí, ale stejně se nic nekoupí takže je to jedno.
Česká cesta je hloupost, 122mm není nutné, takže jenom Himars nebo Plus s řízenou municí, ale stejně se nic nekoupí takže je to jedno.
Ne na všechno je nutné házet drahé rakety pro HIMARS v ceně 100 000$+ Limit dostřelu je dán i schopnosti vůbec vyhledávat adekvátní cíle. Menší relativně levné raketomety pro ...Zobrazit celý příspěvek
Ne na všechno je nutné házet drahé rakety pro HIMARS v ceně 100 000$+
Limit dostřelu je dán i schopnosti vůbec vyhledávat adekvátní cíle.
Menší relativně levné raketomety pro protibaterijníi střelbu, podporu pěchoty na úrovni až prapor, dálkové minování či naopak obranu minových polí by byly "122" zcela dostačující.
Navíc takováto relativně levná konstrukce a nenáročná na obsluhu by byla ideální zbraní pro zálohy.Skrýt celý příspěvekHIMARS/PULS/Chunmoo etc. dokazu pouzivat aj neriadene strely. Podvozok moze byt stale Tatra, ale nadstavbu by som rozhodne radsej videl univerzalnejsiu.
HIMARS/PULS/Chunmoo etc. dokazu pouzivat aj neriadene strely. Podvozok moze byt stale Tatra, ale nadstavbu by som rozhodne radsej videl univerzalnejsiu.
munice ráže 122 mm má co nabídnou jak píšeš pro pokrytí plochy v rámci podpory praporu ale STRIGA je už za zenitem, ano je malá možná obratná, rychlá ale neefektivní přijedeš ...Zobrazit celý příspěvek
munice ráže 122 mm má co nabídnou jak píšeš pro pokrytí plochy v rámci podpory praporu
ale STRIGA je už za zenitem, ano je malá možná obratná, rychlá ale neefektivní
přijedeš vysypeš a jedeš do týlu kde hodinu nebo i víc nakládáš
lepší by bylo použít modulový systém přijedeš vysypeš zajedeš do týlu tam naložíš nabitý modul a jedeš vysypat na další zjištěné místo
samozřejmně vše je o jediném musíš vědět kam to máš nasypat tj průzkum a spojení je základ, pokud ty nebudou pak můžeš mít kdo ví co a je ti to na ......
lepší by bylo využít nástaveb jako je M 239 chunmoo a nebo PLUS který využívají standartní raketnici z MLRS a umožnují použít jak ráži 122 mm tak i jiné rážeSkrýt celý příspěvekŘízená munice se nestřílí v nějakých velkych salvách!!! 40 kusů munice je víc než má k dispozici běžná ShKH. Modularitu systému u kterých se platí výkon jako je HIMARS degradovat ...Zobrazit celý příspěvek
Řízená munice se nestřílí v nějakých velkych salvách!!!
40 kusů munice je víc než má k dispozici běžná ShKH.
Modularitu systému u kterých se platí výkon jako je HIMARS degradovat na výkony moderní BM-21 je nesmysl.
Pokud by jsme brali stovky vykonnych MLRS jako Polsko, tak prosím,ale v reálu jich budeme mít max 2 až 3 baterie.
Tam nějaký prostor na hraní s malými raketami nebude.
Takže jsme zase u varianty malý raketomet ala STRIGA a k tomu HIMARS/PULS nebo jen HIMARS/PULS - v obou případech těch výkonnějších MLRS bude stejně :-)Skrýt celý příspěvekStrilet z raketometu jednotlive rakety trosku popira jeho zakladni funkci. Klasicky raketomet neslouzi k niceni bodovych cilu, na to jsou prave ty HIMMARS. Ale k doprave niceve ...Zobrazit celý příspěvek
Strilet z raketometu jednotlive rakety trosku popira jeho zakladni funkci.
Klasicky raketomet neslouzi k niceni bodovych cilu, na to jsou prave ty HIMMARS. Ale k doprave niceve sily na co nejvetsi plochu v co mozna nejkratsim case.Skrýt celý příspěvekHIMARS je také klasický raketomet a dokáže střílet neřízené rakety, ale na UA se primárně používá naváděná munice. Rozdíl v ceně naváděné munice pro raketomet ráže 122 mm a ceny ...Zobrazit celý příspěvek
HIMARS je také klasický raketomet a dokáže střílet neřízené rakety, ale na UA se primárně používá naváděná munice.
Rozdíl v ceně naváděné munice pro raketomet ráže 122 mm a ceny navadeneho dělostřeleckého granátu ráže 155 mm je dosti podobná. Palebný průměr moderní ShKH je maximálně srovnatelný s BM-21, většinou ale nižší.
Jinak cena raketometu je zlomková oproti ShKH a i množství trhaviny v raketě je více cca dvojnásobná než v delostreleckem granatu.
Možnost z toho vysypat neřízenou levnou munici samozřejmě zůstává.
Navíc je možné nabít například jednu řadu naváděnými raketami a zbytek neřízenými a dle charakteru cíle volit typ rakety - naváděnou jednotlivě či neřízené salvou.Skrýt celý příspěvekMaximus: 1x 122mm stoji cca 15tis. 1x 155mm stoji 2-3,3tis Tzn. Cena munice do Shkh je asi 4x drazsi. Moznost nabit jednu radu, a te zadat cile musi raketovet/posadka umet. ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: 1x 122mm stoji cca 15tis.
1x 155mm stoji 2-3,3tis
Tzn. Cena munice do Shkh je asi 4x drazsi.
Moznost nabit jednu radu, a te zadat cile musi raketovet/posadka umet.
Uspora za 4x4 proti reseni 8x8 je zanedbatlena, oproti moznosti mit druhou zasobu munice okamzite po ruce (technicky je to 2v1).
Klid mohou mit i moznost strilet navadenou munici. To prece neni na skodu. Ale rezignace na "hloupou" domaci munici nedava moc smyls.Skrýt celý příspěvek
Otevření otázky ve veřejném prostoru může k nákupu systému vést, ať už ráže 122mm nebo 227mm. Každopádně nápad kombinace 122mm pro AZ a 227mm pro pravidelnou armádu mi připadá jako ...Zobrazit celý příspěvek
Otevření otázky ve veřejném prostoru může k nákupu systému vést, ať už ráže 122mm nebo 227mm. Každopádně nápad kombinace 122mm pro AZ a 227mm pro pravidelnou armádu mi připadá jako dobrý nápad, možná dokonce i jako velmi potřebný systém.
Rád bych ještě doplnil, že by nebylo špatné uvažovat kromě MLRS také o systémech PVO dlouhého dosahu, který by tvořil páteř protiraketové obrany. Přecijenom jestli se sem něco Rusové někdy něco pošlou, tak to budou rakety a proti nim ČR žádnou efektivní obranu nemáSkrýt celý příspěvekChlapy zajímalo by mě co berete za drogy na optimismus, podívejte se na koncepci naší armády KVAČR a reálné nákupy našeho ministerstva. MO umí maximálně zvednout náborový ...Zobrazit celý příspěvek
Chlapy zajímalo by mě co berete za drogy na optimismus, podívejte se na koncepci naší armády KVAČR a reálné nákupy našeho ministerstva.
MO umí maximálně zvednout náborový příplatek, možná mzdy a tím končíme jestli příští rok bude o těch 21-23 mld víc tak se stejně buď budou vracet nebo se prožerou na mzdách. Veřejná debata haha taky dobrej fór, od Armády se dozvíte, že vědí co chtějí, od ministerstva, že se vše řeší. Pozitivní komunikace směrem ven =0.
Až bude mít každá voják i v aktivní záloze kvalitní balistiku o výstroji nemluvím tu si stejně musí koupit sami, noční vidění, osobní zbraň s optikou a na úrovni čety aspoň jednu termovizi, šifrovaný spojení včetně dat +integrace základního ISTAR , tak mě vzbuďte.
Popište reakci naší Armády na válku v UA? Drony a ochrana proti nim, nic. Termovize naprosto základní věc jak pro jednotlivce tak pro techniku, nic. Aspoň blbý manpady a protitankový rakety, nic. Řízená munice, nic. Ženijní prostředky a miny, nic. Víc prostředků REB a jejich integrace do nižších úrovní, nic..... a tady chcete řešit raketomety.Skrýt celý příspěvekMě by zajímalo, co za drogy berou na MO ČR, že si stále na nějaký KVAČR neodpovídající bezpečnostní situaci v Evropě ještě hrají?
Mě by zajímalo, co za drogy berou na MO ČR, že si stále na nějaký KVAČR neodpovídající bezpečnostní situaci v Evropě ještě hrají?
Načítám diskuzi...