Zlom ve válce: Rakety GLSDB s doletem 150 kilometrů zničí ruskou logistiku

Zlom ve válce: Rakety GLSDB s doletem 150 kilometrů zničí ruskou logistiku
GLSDB / SAAB (Zvětšit)

Pentagon hodlá ukrajinské armádě poskytnout velmi zajímavou raketovou munici GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). GLSDB s dosahem 150 kilometrů lze odpalovat z raketometů MLRS / HIMARS. To umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském zápolí, například přístav Berďansk v Azovském moři.

Ukrajinské raketomety M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) a M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), v kombinaci se satelitem naváděnými střelami GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) a špičkovým průzkumem, zásadně ovlivnily a ovlivňují průběh ukrajinsko-ruské války.

Střely GMLRS s doletem 80 kilometrů (každá stojí 100 000 dolarů) ničí ruské sklady s municí, palivem, místa velení, postavení protivzdušné obrany (PVO) a raketových sil, kasárna nebo shluky bojové techniky. Nasazení GMLRS donutilo Rusy přesunout základny, sklady s vojenským materiálem / technikou a další důležité prvky vojenské logistiky / infrastruktury alespoň 80 kilometrů od fronty. Tím se Rusům výrazně natáhly logistické linie, zkomplikovalo zásobování (zejména municí), a tedy i vedení boje.  

Rusové ale mohou stále beztrestně využívat ukrajinskou infrastrukturu, jako jsou železnice nebo přístavy v Sevastopolu, Berďansku nebo Mariupolu. Přes tyto přístavy a železnice proudí ruský vojenský materiál (zejména munice a palivo). Mimo dosah raketometů HIMARS je vše vyloženo a přeloženo na nákladní automobily, které vojenský materiál rozváží  do menších rozprostřených skladů blíže k frontě.

Ukrajina proto již řadu měsíců požaduje výkonné balistické rakety ATACMS (Army TACtical Missile System) s doletem 300 kilometrů schopné ničit ruské zápolí. Americká odpověď je ale negativní. Oficiální důvod nebyl uveden. Spekuluje se o politických důvodech, technických i logistických.

GLSDB

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Letouny F-35 pomocí raketometů HIMARS zničí ruské systémy S-400

Americká armáda (US Army) pomocí výcvikové kampaně Project Convergence začleňuje prvky umělé ...

Nasazení raketometů HIMARS na Ukrajině

Z Ukrajiny začínají dennodenně přicházet zprávy o úspěšných úderech ukrajinské armády na klíčové ...

Raketomety HIMARS pro Estonsko

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

PREMIUM Ukrajinu neomezuje málo HIMARSů, ale nedostatek munice

Z Ukrajiny neustále zaznívá volání po větším počtu amerických kolových raketometů HIMARS. Stovka ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.