Vilcha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Odpal rakety Vilcha z palebného postavení; větší foto / archiv autora

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže 300 mm pod novým ukrajinským názvem „Vilcha“. Součástí původního komplexu je raketomet 9A52, nabíjecí přepravník 9T234 a raketa 9M55.

Minulý měsíc proběhla státní závěrečná zkouška s ověřením takticko-technických parametrů nového typu ukrajinské taktické rakety Vilcha. Byly provedeny dvě salvy po pěti raketách. Střelby byly provedeny na vzdálenost 54 km. Na maximální vzdálenost 70 km byl komplet ověřen dříve. Minimální vzdálenost střelby je 20 km. Hlavním garantem celého projektu je Kyjevská konstrukční kancelář „Luč“.

 

 

Vilchu lze popsat jako neřízenou balistickou taktickou raketu, stabilizovanou rotací po celou dobu letu, s korekcí dráhy letu na počáteční a závěrečné fázi. Přesnost dopadu rakety je udávána kruhovým průměrem do 30 m, nebylo výjimkou dosažení nulové odchylky, čili zásah cílového kříže.

 

Základem zaměření na cíl je nastavení náměru a odměru. V raketnici je pomocí vodícího kolíku v drážce raketnice, jež je ve šroubovici, udělen raketě rotační pohyb. Po opuštění raketnice dojde k rozevření stabilizačních aerodynamických ploch, jež jsou napevno natočeny pod shodným úhlem od podélné osy jako drážka v raketnici a nachází se na zadní části raketového motoru. Tím raketa rotuje po celou dobu letu.

 

Po opuštění raketnice je rychlost rakety asi 30 m za sekundu. V této počáteční fázi letu je třeba s ohledem na malou rychlost nutná stabilizace její dráhy. K tomu je použito 90 plynových impulsních motorků rozmístěných po obvodu přední části rakety. Tyto jsou ovládány řídící jednotkou inerciálního systému, výpočty provádí procesor s přihlédnutím k veškerým údajům potřebným pro přesnou orientaci rakety.

 

Střední část trajektorie letu není řízená. Na sestupné fázi je let korigován pomocí GPS navigace. Dojde k vysunutí aerodynamických korekčních plošek, jež upravují dráhu letu na cíl. V rámci jediného nastaveného odměru raketometu lze zadat do raket souřadnice, jejichž rozteč v cíli bude až 1,5 km.

V průběhu závěrečné zkoušky bylo také potvrzeno, že při ztrátě části nastaveného satelitního systému navigace dojde automaticky k přeladění na jiný dostupný systém, např. ruský GLONASS. To znamená, že globální polohovací systém nové rakety zohledňuje možnosti různých polohovacích systémů.

 

Plynové korekční motorky rakety. / Defense Express

 

Délka rakety je udávaná necelých 8 m, hmotnost celé rakety do 820 kg, hmotnost raketového motoru do 500 kg, řídícího systém necelých 70 kg. U bojové hlavice je odhadována hmotnost do 250 kg v závislosti na typu střely. Rychlost na závěrečné fázi letu je odhadována na Mach 3–4.

 

Jaké jsou bojové možnosti systému Vilcha? Odpalovací systém umožňuje zadat parametry cíle do každé rakety zvlášť v rámci vymezeného sektoru střelby a odpálení buď jednotlivých raket, nebo salvou.

 

Dle dostupných veřejných zdrojů je smrtící potenciál salvy všech dvanácti raket původního kompletu srovnatelný s taktickou jadernou hlavicí. Účinek se projeví na ploše zhruba 67 hektarů, což odpovídá rozměru asi 100 fotbalových hřišť. Salva šesti raketomety dokáže zastavit postup mechanizované nebo tankové brigády. U Vilchy lze očekávat s ohledem na zvýšení přesnosti dopadu rakety až desetkrát efektivnější účinek v cíli než u původního raketometu Smerč.

 

Vilcha a pracující korekční motorek; větší foto / archiv autora

 

Nabíjení kompletu je prováděno ve výchozím postavení do 30 minut a poté následuje přesun do palebného postavení na vzdálenost několika kilometrů. Zde jsou do inerciálního systému zadány data souřadnic palebného postavení a cíle. Konstrukční kancelář „Luč“ v současnosti rozpracovává zautomatizování zadávaní dat do řídícího systému, což zkrátí zejména čas při zadávání různých souřadnic cílů pro 12 raket.


Odpálení celé salvy je do 48 sekund, opuštění palebného postavení do 3 až 4 minut.

 

Z dostupných zdrojů k bojovým hlavicím je uváděno, že Ukrajina disponuje převážně kazetovými hlavicemi, pravděpodobně s bojovými elementy cylindrického tvaru délky 118 mm nebo 128 mm účinnými proti lehce pancéřovaným bojovým vozidlům typu BVP a BTR.

 

Státní zkoušky raketometu Vilcha.

 

V omezené míře jsou k dispozici hlavice s fragmentovaným střepinovým účinkem a termobarické hlavice. Lze očekávat vývoj nových typů hlavic a sjednocení umístění konektorů pro zadání dat do rakety. To znamená, že lze při výstřelu salvou na jeden skupinový cíl použít vícero typů hlavic s rozdílnými souřadnicemi.

 

Původní podvozek typu MAZ-543 bude nahrazen ukrajinským typem KrAZ. Ukrajinská armáda v současnosti disponuje dvěma raketovými pluky po 36 raketometech.

 

Z diskuse účastníků závěrečné státní zkoušky také vyplynulo, že další směřování rozvoje raketových vojsk a dělostřelectva půjde cestou vytvoření průzkumně-úderného systému a jeho integrace do automatizovaného systémem velení a řízení palby raketometu Vilcha.


Dále lze v nejbližší době očekávat zkušební testy rakety Vilcha s dostřelem 120 km se stejnou přesností zásahu cíle. Prodloužení dostřelu se dosáhne snížením hmotnosti hlavice z 250 kg na 170 kg, což umožní zvýšit hmotnost paliva raketového motoru a tím dosažení letové výšky 30 až 40 km.

 

 

Nabíjecí přepravník 9T234. / Defense express

 

Celý raketový komplet Vilcha bude vyráběn pouze z ukrajinských komponentů a ukrajinskými podniky. Pro výrobu těla raketového motoru byla například v listopadu 2017 postavena nová výrobní linka závodu „Artem“. Byl instalován válcovací digitálně řízený (CNC) obráběcí stroj RFFM turecké společnosti Repkon. Tento stroj je speciálně navržen pro výrobu přesných částí válcového dutého tvaru.

 

Stroj je schopen vytvořit rotačně symetrické duté součásti s různou tloušťkou stěny. Jednotlivé části motoru pak nejsou svařovány ale sešroubovány. Výhodou je nejenom zvýšení tuhosti konstrukce, snížení hmotnosti těla rakety ve prospěch paliva ale i zvýšení produktivity. Výroba jednoho dílu trvá asi 18 min, motor je složen ze tří dílů. Pak lze odvodit roční kapacitu výroby těla motoru rakety zhruba na 1200 ks při jednosměnném provozu linky.

 

V závěru bych chtěl obrátit pozornost ke článku „Komentář: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji“ a diskusi k němu na téma efektivity dělostřelectva. Pro udržení dynamiky boje je potřeba souběžného působení jak dělostřelectva, taženého i samohybného, tak i mobilních raketometů. Osobně se domnívám, že v rámci AČR by se práce pro jeden oddíl „Vilchy“ rozhodně našla.

 

Zdroj: Ukrainan Military Review

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...

Obrněný automobil Varta: Obludná korupce při ukrajinských vojenských zakázkách

Ukrajinský obrněný automobil Varta představila společnost Ukrglavpak poprvé v roce 2015. Tato ...

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dusan
  18:45 17.05.2018

  Argonaut.CZ Raketomet - ak chce prežiť na modernom bojisku- musí páliť z väčšej vzdialenosti - minimálne mimo dostrelu bežného delostrelectva (nad 40 km) a to už Grad vo ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ

  Raketomet - ak chce prežiť na modernom bojisku- musí páliť z väčšej vzdialenosti - minimálne mimo dostrelu bežného delostrelectva (nad 40 km) a to už Grad vo všeobecnosti "nestíha" i keď je munícia s dostrelom nad 40 km.

  Väčšie rakety sú všestrannejšie a s väčším potenciálom navádzanej munície či submunície.Skrýt celý příspěvek

 • Bodie
  18:27 17.05.2018

  Argonaut.cz:
  Ta plocha se asi myslí při použití cluster munice.

  Argonaut.cz:
  Ta plocha se asi myslí při použití cluster munice.

 • Argonaut.CZ
  18:21 17.05.2018

  ono by stačilo nevyřazovat Grady... Akorát ten účinek se mi zdá nadhodnocený s ohledem na množství nesené výbušniny.

  ono by stačilo nevyřazovat Grady... Akorát ten účinek se mi zdá nadhodnocený s ohledem na množství nesené výbušniny.

 • alexa123
  18:16 17.05.2018

  V článku mi chýba jedná vec - cena. Každopádne to asi vyzerá tak, že za "pár šupov" dostane armáda efektívnu zbraň.

  V článku mi chýba jedná vec - cena. Každopádne to asi vyzerá tak, že za "pár šupov" dostane armáda efektívnu zbraň.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2