Raketové novinky z Evropy: PULS pro Dánsko, HIMARS pro Chorvatsko a Norsko, balistické rakety s doletem 500 kilometrů (možná) pro Polsko
- 28. 8. 2024
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Řada zemí v Evropě posiluje své schopnosti provádět údery na dlouhé vzdálenosti. Jen tak lze naplnit základní bezpečnostní zásadu Evropy: „Rusko rozumí jen síle“ a zamezit Moskvě vůbec uvažovat o používání vojenských nástrojů k dosahování svých politických cílů vůči Evropě. Klíčovým nástrojem pro údery na dlouhé vzdálenosti jsou vícenásobné raketové systémy MLRS (Multiple Launch Rocket System).
Spoustu lidí napadne: A k čemu rakety jsou? Zkusme si tedy nejdříve legitimizovat a pochopit, proč evropské státy masově zavádějí výkonné zbraně dlouhého dosahu.
Začněme slavným proslovem Winstona Churchilla z roku 1946: „Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se přes kontinent spustila železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starobylých států střední a východní Evropy. Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie; všechna tato slavná města a obyvatelstvo kolem nich leží v tom, co musím nazvat sovětskou sférou, a všechna podléhají v té či oné formě nejen sovětskému vlivu, ale i velmi vysoké a v mnoha případech stále rostoucí míře kontroly ze strany Moskvy.“
Churchill zde jasně vyjádřil obavu z toho, že Sovětský svaz ovládá a kontroluje značnou část Evropy, a vyzval k pevnému a rozhodnému postoji Západu vůči sovětskému vlivu. Ve svém projevu explicitně vyjádřil nutnost čelit Sovětskému svazu odhodlaně a s jasným záměrem.
Margaret Thatcherová v roce 1984 navázala: „Jsem hluboce přesvědčena, že Sovětský svaz respektuje jen sílu a že s ním musíme jednat na základě naší síly.“ Bývalý americký prezident Ronald Reagan, známý svým nekompromisním postojem vůči Sovětskému svazu, často zdůrazňoval důležitost síly v jednáních se Sověty.
Bývalý americký ministr zahraničí a poradce pro národní bezpečnost Henry Kissinger, který hrál klíčovou roli v zahraniční politice USA během studené války, rovněž zdůrazňoval význam síly při jednání se Sovětským svazem. Ve svých pamětech a projevech často argumentoval, že Moskva respektuje pouze silné a odhodlané protivníky.
Související články
Polsko kupuje jihokorejské raketomety Chunmoo
Polské ministerstvo obrany (MON) nedávno ohlásilo ambiciózní plán nákupu 500 amerických raketometů ...
- 17.10.2022
- 199 komentářů
- Jan Grohmann
Mír pomocí raket: Američané vyvíjí střelu pro HIMARS s doletem 1000 kilometrů
Americká armáda (US Army) v rámci programu LRMF (Long Range Maneuverable Fires) hodlá získat ...
- 03.04.2023
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
GMARS: Germanizovaná verze amerického raketometu HIMARS
Řada evropských aliančních států kupuje raketomety. Toho chce využít americká Lockheed Martin a ...
- 03.07.2023
- 35 komentářů
- Jan Grohmann
Elbit Systems dodá raketomety PULS na podvozku Tatra
Izraelská Elbit Systems obdržela od nezveřejněného zákazníka objednávku na dodávku raketometů ...
- 19.07.2023
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.