Raketové novinky z Evropy: PULS pro Dánsko, HIMARS pro Chorvatsko a Norsko, balistické rakety s doletem 500 kilometrů (možná) pro Polsko

Raketové novinky z Evropy: PULS pro Dánsko, HIMARS pro Chorvatsko a Norsko, balistické rakety s doletem 500 kilometrů (možná) pro Polsko
Dánský raketomet PULS na podvozku Tatra / Forsvarskommandoen (Zvětšit)

Řada zemí v Evropě posiluje své schopnosti provádět údery na dlouhé vzdálenosti. Jen tak lze naplnit základní bezpečnostní zásadu Evropy: „Rusko rozumí jen síle“ a zamezit Moskvě vůbec uvažovat o používání vojenských nástrojů k dosahování svých politických cílů vůči Evropě. Klíčovým nástrojem pro údery na dlouhé vzdálenosti jsou vícenásobné raketové systémy MLRS (Multiple Launch Rocket System).

Spoustu lidí napadne: A k čemu rakety jsou? Zkusme si tedy nejdříve legitimizovat a pochopit, proč evropské státy masově zavádějí výkonné zbraně dlouhého dosahu.

Začněme slavným proslovem Winstona Churchilla z roku 1946: „Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se přes kontinent spustila železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starobylých států střední a východní Evropy. Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie; všechna tato slavná města a obyvatelstvo kolem nich leží v tom, co musím nazvat sovětskou sférou, a všechna podléhají v té či oné formě nejen sovětskému vlivu, ale i velmi vysoké a v mnoha případech stále rostoucí míře kontroly ze strany Moskvy.“

Churchill zde jasně vyjádřil obavu z toho, že Sovětský svaz ovládá a kontroluje značnou část Evropy, a vyzval k pevnému a rozhodnému postoji Západu vůči sovětskému vlivu. Ve svém projevu explicitně vyjádřil nutnost čelit Sovětskému svazu odhodlaně a s jasným záměrem.

Margaret Thatcherová v roce 1984 navázala: „Jsem hluboce přesvědčena, že Sovětský svaz respektuje jen sílu a že s ním musíme jednat na základě naší síly.“ Bývalý americký prezident Ronald Reagan, známý svým nekompromisním postojem vůči Sovětskému svazu, často zdůrazňoval důležitost síly v jednáních se Sověty.

Bývalý americký ministr zahraničí a poradce pro národní bezpečnost Henry Kissinger, který hrál klíčovou roli v zahraniční politice USA během studené války, rovněž zdůrazňoval význam síly při jednání se Sovětským svazem. Ve svých pamětech a projevech často argumentoval, že Moskva respektuje pouze silné a odhodlané protivníky.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Polsko kupuje jihokorejské raketomety Chunmoo

Polské ministerstvo obrany (MON) nedávno ohlásilo ambiciózní plán nákupu 500 amerických raketometů ...

Mír pomocí raket: Američané vyvíjí střelu pro HIMARS s doletem 1000 kilometrů

Americká armáda (US Army) v rámci programu LRMF (Long Range Maneuverable Fires) hodlá získat ...

GMARS: Germanizovaná verze amerického raketometu HIMARS

Řada evropských aliančních států kupuje raketomety. Toho chce využít americká Lockheed Martin a ...

Elbit Systems dodá raketomety PULS na podvozku Tatra

Izraelská Elbit Systems obdržela od nezveřejněného zákazníka objednávku na dodávku raketometů ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.