Ruský raketový člun Šuja otestuje Pancir-M

Námořní systém PVO krátkého dosahu Pancir-M; větší foto / KBP Tula

Testovací fáze nového ruského námořního sytému protivzdušné obrany (PVO) Pancir-M proběhne na raketovém člunu Šuja (Projekt 12417 třídy Molnija). První prototyp systému Pancir-M se tak stane součástí Černomořského loďstva.  

Raketový člun Projektu 12417 byl konstrukčně uzpůsoben k ničení nepřátelských hladinových plavidel a k posílení PVO skupiny lodí, konvojů či raketových a torpédových člunů. Šuja se začala stavět v srpnu 1981 v loděnicích Sredně-Něvksij a součástí Černomořského loďstva se stala o čtyři roky později.

 

 

Výtlak člunu dosahuje 495 t, přičemž dokáže plout rychlostí až 78 km/h. Pokud se Šuja pohybuje přibližně polovičním tempem, tak je schopná bez doplnění paliva urazit téměř 3000 km. K výzbroji Projektu 12417 patří dvě odpalovací zařízení s protilodními střelami Těrmit o hmotnosti 2,5 t a dosahem 80 km. Posádku člunu tvoří 41 osob.
 

Šuja vstoupila do aktivní služby v roce 1985. V současnosti se řadí k 41. brigádě raketových člunů na základně v zálivu Karantinna u Sevastopolu. Člun bývá využíván k testování námořních protivzdušných systémů rakety Těrmit odpalované z Projektu 12417 při těchto testech slouží jako cvičný cíl pro nácvik střelby.

 

Pancir-M projde podle deníku Izvestija soubornými zkouškami včetně palby vůči vzdušným cílům. Ve srovnání se systémem Pancir-S má námořní varianta větší maximální vzdálenost zjištění cíle i rozsah působení kanónů. Ruská vojenská plavidla s Pancirem-M zlepší svou ochranu proti dronům, letecké munici, letounům, řízeným střelám nebo vrtulníkům.      
 

Jak dříve informovaly Armádní noviny, dostřel modernizovaného pozemního systému Pancir-SM dosahuje 40 km a detekční vzdálenost cíle 75 km . Pancir-M bude velmi pravděpodobně mít podobné vlastnosti včetně výškového rozsahu 15 km, dálkového rozsahu 40 km a možnosti postřelovat až čtyři cíle letící rychlostí 1000 m/s současně. Reakční čas kompletu v bojovém stavu nepřesahuje 3-5 s.   

 

Raketový člun Šuja / eurasian-defence.ru

 

Deník Izvestija uvedl, že jedna z krymských loděnic již začala s montáží systému Pancir-M na raketový člun Šuja. Zbraňová část kompletu, radiolokátor a další zařízení mají nahradit předchozí obranný systém malého dosahu Kortik. Výroba tohoto systému skončila před více než 15 lety a z člunu Šuja byl již dříve demontován. Umístění kompletu Pancir-M bude pravděpodobně dokončeno v průběhu letošního roku a následně začne jeho testování v Černém moři.

 

Pancir-M byl poprvé představen na loňském Mezinárodním veletrhu vojenské námořní techniky v Petrohradě. Během veřejně přístupné prezentace zástupci tulské Konstrukční kanceláře přesného strojírenství, tedy tvůrci rodiny systémů PVO Pancir, odhalili model Pancir-M a jeho vlastnosti.

 

Pancir-S je efektivní prostředek pro boj s bezpilotními letouny.

 

„Pancir-M odpovídá na všechny současné hrozby, kterým mohou ruská plavidla na moři čelit,“ uvedl pro deník Izvestija vojenský historik Dmitrij Boltenkov. „Je to efektivní ochrana proti nadzvukovým i podzvukovým protilodním raketám. Lehce si poradí jak s konvenčními letouny a vrtulníky, tak i s námořními a leteckými bezpilotními systémy.“

 

Internetové stránky BMPD potvrzují provozní účinnost systému PVO Pancir. Podle informační tabulky výrobce zveřejněné v průběhu ruského vojenského veletrhu Armija-2017 si ruský Pancir-S1 v Sýrii připsal několik úspěšných zásahů. Dvakrát se mu podařilo sestřelit bezpilotní izraelský letoun Heron (na vzdálenost 8,8 km a 16,1 km), jednou turecký Bayraktar (na vzdálenost 3,2 km) a jednou americký RQ-21A (na vzdálenost 5 km)

.

Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov se domnívá, že již třetí raketový člun Projektu 22500 Karakurt bude vybaven kompletem Pancir-M. V budoucnu se možná stane také součástí větších plavidel. Internetové stránky FlotProm zmiňují velmi pravděpodobnou montáž systému na raketový křižník Admiral Nachimov (Projekt 1144), ve střednědobém horizontu pak i na torpédoborce Projektu 959 a Projektu 1155.  


Zdroje: IzvestijaFlotPromBMPD1BMPD2

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří společnost sdružující nejvýznamnější ruské podniky se strategickou zbrojní výrobou. Díky rozhovoru Sergeje Čamezova, šéfa Rostechu, pro ruský deník ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý rok zavádět do výzbroje 200 nových nebo modernizovaných tanků. Půjde o tanky T-72B3, T-90M, T-80BV ...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika zemích světa a ruské ozbrojené síly jsou závislé na jejich dovozu. Dmitrij Rogozin, ...

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné představil projekty nejnovějších ruských zbraňových systémů. V představené směsi sci-fi a více ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • KOLT
  23:32 24.06.2018

  On je totiž Patriot na sestřelování malých dronů jako dělaný...

 • Wirbelwind
  22:32 24.06.2018

  civil: lebo taky blby dron je fakt lahke zosrelit..

  https://www.youtube.com/watch?v=sirVhEQ9b8c

 • Civil
  22:11 24.06.2018

  cernakus: A mame tu dalsi marny pokus trefit patriotem alespon blby dron: https://twitter.com/BabakTaghvaee/status/1010847281816506369/photo/1

 • Civil
  18:14 31.03.2018

  cernakus: podle me je sestrel vlastniho vojenskeho letadla sakra problem, protoze na rozdil od civilnich maji IFF. To jenom prijimac v patriotu stal za vylizprdel.

 • cernakus
  15:11 31.03.2018

  Civil:

  dostal jsi mně. Lhal jsem, aby to nebylo až tak dráždivé, pro naše rusofobní/amerikofilní/židofilní kolegy.

  někdy je třeba jim nechat alespoň stehýnko. nemůžeš ho mít stále ty :-)

  Patriot je však stále dobrý systém. Jen se mu moc nepřátelských letadel nedostalo do dosahu, anžto Americká vojenská převaha je vždy tak výrazná, že jakékoliv letadlové útoky zastaví už letectvo.

  S balistickými raketami si dnes dokáže poradit velmi slušně.
  S malými drony to už zase není žádná sláva, ale ty jsou vcelku novinka. Počítám, že za 5-10 let mu půjdou ti malí hajzlíci stejně dobře jako rakety krátkého doletu.

  A co se týče střelby na vlastní - připomněl bych chybu operátorů ukrajinské S-200, kteří si neuvědomili, že ta mastodontí raketa má sice range na target/stíhačku jen kolem 250km, ovšem na dopravní letadlo to bude trochu dál. A tak jsou dodnes držitelé smutného rekordu sundání letadla na 400km (více, než byl efektivní dolet v té době uznávaný). Takže, když na bojišti občas chytne letadlo přátelskou raketu, není to nic divného ani dehonestujícího. Nikdo není dokonalý.

 • Civil
  10:13 31.03.2018

  cernakus: K " Ostatně sestřelil dost letadel, i když z počátku hlavně vlastních."
  Na to jsi prisel jak?
  Oficialne je prvni sestrel NEPRATELSKEHO letadla az nejaky DRON Hamasu z roku 2014. Krem dvou vlastnich nevim o zadnem dalsim pilotovanem letadle, ktere by mel patriot na konte.
  USA proste hraly na vzdusnou prevahu a na poradne PVO kaslaly a tady mas vysledky. Patriot je naprosto zoufaly.
  Uz to pochopili i Saudove a kupuji si od Rusu S-400. Asi nechteji delat betatestery pro THAAD.

 • cernakus
  23:46 30.03.2018

  logik:

  blablabla To neokecáš, Patriot jako obrana proti zastaralým balistickým raketám krátkého dosahu v roce 1991 prakticky řečeno selhala. Proto taky Izrael začal intenzivně vyvíjet své vlastní PVO prostředky, které fungují lépe než americké.

  Na druhou stranu, úplně tupý systém to není. Je jisté, že ze svých neúspěchů se američané poučili a v následujících upgradech jej vylepšili. Ostatně sestřelil dost letadel, i když z počátku hlavně vlastních. Ale Izraelci s ním sestřelili několik Syrských letadel. Zatímco Saudi několik balistických raket.

  Je ovšem také pravda, že hodně záleží na operátorech a cíli. Typickým příkladem je trojice izraelských raket patriotu vystřelená na laciný ruský, praktický dřevěný, dron (levnější než jedna raketa), které všechny minuly. Nebo fakt, že si Saudi nechali sebevraždeným dronem zničit radar patriotu u Jemenských hranic.

  Proti debilitě operátorů nebo asymetrické zbrani je i špičkový zbrojní systém neúčinný.

  Co se S-300 a S-400 týče - máš pravdu, v ostré akci prakticky nebyly. Ale fakt, že budou sakra kvalitní a nebezpečné dokazují cvičení, kdy i v těch Západních "simulacích" je na hranici možného, aby přes ně NATO přešlo, a to jsou monkey verze těch ruských. Rusové sami pak naprosto běžně cvičí způsobem, který si nijak nezadá s ostrým bojovým nasazením. Typicky, nemají problém při cvičení poslat i desítky útočných raket/letounů na chráněný simulovaný cíl a PVO poser se.

  Za SSSR jednou poslali plnou salvu R-29 z Delty, jen proto, aby ověřili schopnosti jejich PRD a PRO. To je v dnešních penzích cca 500 mil. USD.

  Ke kvalitám S-300/S-400 pak patří i to, že jsou považovány za strategický vojenský materiál a Amigos se sakra čílí, když mají zamířit k jejich potenciálním nepřátelům. Také Izraelci z nich mají respekt a ti, majíce za zadkem velkého bratra, nemívají respekt z ničeho.

 • logik
  22:27 30.03.2018

  civil: Opakuješ již X krát vyvrácené tvrzení. Ano, je pravda, že v zálivu se tenkrát nepodařilo "sundat" zdaleka všechny cíle tak, aby nezpůsobily škody. Realita je ovšem poněkud jiná, než že nezasáhly nic.
  = Zaprve je třeba říci, že se zasahovalo se proti Irákem vylepšeným raketám SCUD, které byly mimo původní specifikace PAC-2 (ty nebyly určené proti tak rychlým cílům). Už jen to, že byly schopny zasáhnout něco je tedy úspěch.
  = Zadruhé, díky tomu "vylepšení" se SCUDům stávalo, že se při návratu do atmosféry rozlomily. Někteří autoři pak brali to, že Patriot zasáhl nikoli část s hlavicí, ale tu druhou, jako neúspěch. Ovšem - v takovém případě se stejně raketa netrefila tam, kam měla - a Patriot zasáhl a zničil, ovšem méně důležitý cíl.
  = Zatřetí se stávalo, že PAC-2 raketu zasáhl, ovšem (vzhledem k rozdílu velikosti interceptoru a balistické rakety) ji zcela nezničil, ale jen odklonil. Opět - je to bráno některými autory jako neúspěch, ale opět fakticky vedla k tomu, že raketa nezasáhla plánovaný cíl. Tento neúspěch vedl k vývoji PAC-3 raket, které neničí výbuchem, ale kinetickou energií - přímým dopadem .
  = Další typy selhání byla softwarová chyba, která vedla k nepřesnosti v počítání malých časových intervalů, problémy s analýzou radarových odrazů atd. atd.
  Viz např.
  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a423549.pdf

  Samozřejmě, že takovéto nasazení Patriotů odhalilo nemálo nedostatků. To udělá každé takové nasazení nové techniky ve skutečném konfliktu s technicky vyspělým protivníkem, což Irák v oblasti raketové techniky byl. A právě takové zkušenosti jsou neocenitelné při dalším vývoji technologie. Kde byla takto nasazena S400? Nebo pokud nebyla, na základě čeho věříš, že takové nedostatky nemá?

  Jestli tedy tady někteří chválí ruskou techniku za to, že zvládla sestřelit malé drony letící rychlostí stovky kilometrů v hodině, a ignorují zkušenosti v zálivu s ničením tunových balistických raket letících hypersonickou rychlostí a (díky jejich problémů s integritou) dokonce manévrujících a vypouštějících klamné cíle :-), tak fakt nevím. Kolikrát ruská PVO likvidovala balistické rakety, když jsou podle Tebe tak zkušení?

  PS: A navíc netušíš o mnohých dalších nasazeních Patriotů, např. i v současné době v SA.
  http://www.arabnews.com/node/1223531/middle-east

 • Civil
  20:55 30.03.2018

  logik: copak ze to maji patrioty na konte?
  Balisticke rakety ze zalivu v 91.? Ve skutecnosti nejspis netrefili ani jednu.
  Pravda, pozdeji sundali jednu F-16 a jednu F-18. Vlastni piloti se jich tak bali, ze jeden po nich vypalil HARM.
  Pak jsou tam jeste nejake drony za par set dolaru. Ty drazsi nesundali ani na dva pokusy.
  A ted v Saudske Arabii jsou z nich realne balisticke rakety, co padaji na jejich vlastni hlavni mesto.

  Chudaci Polaci. Tohle bych nechtel asi ani zadarmo.

 • logik
  20:32 30.03.2018

  alexa: jednak by šlo s Tebou podanými informacemi s úspěchem pochyvovat: např. západní PVO byla vyzkoušena ve Vietnamu, mnohokrát v zálivu (nejen během války v Iráku, ale i během Iránsko-Irácké války, u Saudů), u Falkland. Např. Patrioty mají na svém kontě už poměrně dost cílů. Komplety S3/4/500 co vím žádný.

  Jednak největší vyzkoušenost v boji neznamená, že to je nejlepší bojový prostředek: to by jaksi byl nejlepší bojový prostředek klacek....

Stránka 1 z 5